DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN feuilleton. De Diamantenschat 'lóste .laan}ami Vrijdag 9 Juni 1922. 13357. Oil nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Binnenin n d. (Stct.) Stads- et» GewesüeUtk Nieuws NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hu re; k O K VI AIIKI Adv ert«n tién I5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Telefoon Intercommuiiaal 85. Poslbus 39. A I» o n n e m e n 1. e n per 3 maanden f2—, per week 15 cent, franco per post '2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. De Katholiekendag. De tweede Ned. Katholiekendag' te Nijmegen is gister gesloten. In de groote zaal van de Ver- eeniging had des ochtends de vierde en laatste algemeene vergadering plaats, waarin dr. Gerard Brom te Nijmegen een rede hield over liet onder werp ,,De Stuwkracht der Solidariteit, en het inwendige leven." De voorzitter mr. A. Baron van Wijnbergen, sprak het slotwoord, waarin hij constateerde dat deze Katholiekendag een groot succes was geweest. Hij uitte zijn vreugde over de verkla ring door den Aartsbisschop namens lit Ned. Episcopaat afgelegd nopens de houding van de Nieuwe Katholiek- Partij, waardoor iedere waarachtige Katholiek thans weet welke zijn richtsnoer hij de kamerverkiezingen dient te zijn. Ingekomen was een telegram van den Paus, waarin deze zijn beste wenscheb voor den Katho liekendag uitte. In den namiddag had op de Heilige Land stichting een kerkelijke sluitingsplechtigheid plaats, door duizenden bijgewoond. Aan de pro cessie namen de drie katholieke ministers Ruys de Beerenbrouck, Aalberse en König deel. De bisschop van Breda mgr. Hopmans celebreerde een pontificaal lof op den Calvarieberg. Daar van de drieduizend kinderen, die den omgang inleidden, zeer velen tengevolge van de felle zonnestralen en de vermoeienis in onmacht vie len, werd de plechtigheid bekort en bleef een rede van pater Van der Geest achterwege. Baron van Voorst tot Voorst. De voorzitter der Eerste Kamer, de heer J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, is van zijn ziekte geheel hersteld. Het havenbedrijf. De Scheepvaart-Vcreeniging Noord te Am sterdam deelt mee, dat tusschen haar en de Algemeene Ilavenarbeiders-vereeniging „Recht en Plicht", aangesloten bij de Nederlandsche Fe deratie van Transportarbeiders,in den aanvang van dit jaar een briefwisseling is gevoerd over wijziging in de regeling van de havenarbeiders- reserve, welke briefwisseling werd voorafge gaan door een bespreking tusschen de besturen der beide organisaties over dit onderwerp. In een brief van 4 Januari j.l. verklaarde Recht en Plicht echter, dat zij niet in discussie wenschte te tredeh over verslechtering in de regeeringvande havenarbeidsreserve of over loonsverlaging, en dat de werkgevers, indien zij daartoe wenschten over te gaan, dit zonder haar goedkeuring of medewerking zouden hebben door te voeren. Met het oog op den algemeenen tot stand in het Bedrijf achtte de scheepvaartVereeniging Noord, het, eenige weken geleden wenschelijk met de arbeidersorganisaties in overleg te treden over de voorgenomen loonsverlaging waartoe zij ook een uitnoodiging richtte tot Recht en Plicht, uitgaande van de overweging, dat deze vereeniging, gezien de tegenwoordige omstandig heden, haar reeds op 4 Januari ingenomen stand punt zou willen wijzigen. Recht en Plicht heeft echtei in haai bi ief van 29 Mei aan de Scheepvaart-Vereeniging Noord meegedeeld, dat zij haar standpunt van 4 Janari handhaaft en dus niet bereid is, met de werkgevers over een loonsverlaging in ondei- handeling te treden. 79 „Kunt ge bet bewijzen?" vroeg Granton gre- tig. „Ja, ik kan het bewijzen," zeide Hirain ik heb een kameraad ontmoet te Napels, die daai ook was op dien avond. Die kameraad is geen heethoofdige Italiaan, maar een stille, kalme Engelschman die in Napels woont.Hij is met mij medegedaan en hij heeft Bostock herkend Hij is genegen te zweren, dat Bostock dien kerel heeft vermoord." Granton dacht een oogenbhk na voordat hij antwoordde '„Dat kan wel zijn. Maar wat zou het u geven, Bostock aan te klagen? Onze rechtbanken bemoeien zich niet met standjes in kroegen te Napels." „Neen, maar ik heb meer tegen hem in te brengen." „Goed," zeide Granton, „ik zou ook nog een boekje van hem kunnen opendoen. «en u mtusschen zeer verplicht voor uwt m u -in0en. Mag ik u echter een verzoek doen Gaarne „Doe niets vóór morgen. Spreek met niemand over de zaak. Ik zal zorgen dat ik om een uur bij u ben. Als ge mij op dat uur niet zit ga t an Bezuiniging. ITet bericht in ons vorig nummer omtrent de centralisatie van de bureaux van de rijksbouw meesters moet als ietwat voorbarig worden be schouwd. De oorzaken van den oorlog. Nederlandsche leden van de commssie van Neutralen, in Scandinavië op touw gezet, doch internationaal in wezen, die een volkomen on partijdig onderzoek zal instellen naar de oor zaken van het uitbreken van den oorlog zijn de volgende heeren dr. Japikse, generaal van Ter- wisga en de journalist Bruna. Er is van Ameri- kaanschen kant geld voor dit onderzoek beschik baar gesteld. De heer Bruna zal optreden als algemeen se cretaris. Het secretariaat zal gevestigd zijn in Den Haag. Het werkplan der commissie is reeds opgemaakt. (Tijd.) De millioenen rollen In) Stbl. 303 is opgenomen de Wet van den 18en Mei 1922, tot wijziging van het tiende hoofdstuk A. der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1921. Zooals bekend is, wordt telkenmale de be- grooting van het een of ander dienstjaar „ge wijzigd"; gewoonlijk geschiedt een dusdanige wijziging, omdat de geraamde posten te laag bleken: ook komt 't wel voor, zooals we nu pas betreffende de begrooting der Landsdruk kerij konden mededeelen, clat ten gevolge van daling in de prijzen der te gebruiken mate rialen, een vermindering der begrooting kan plaats vinden. Thans gaat het om een verhooging van het eindcijfer van hoofdstuk X A der Staats begrooting 1921 met f 29.652.324. Wij willen uit dit Staatsblad enkele grepen doen, ter nadere inlichting van belangstel lenden, zegt de „Tel." Art. 54 van het betrokken hoofdstuk, lui dende „Traetementen van ambtenaren bij de Verzekeringsraden," groot 46.450, wordt ver hoogd met f 28.300 en mitsdien vastgesteld op 74.650. Die Verzekeringsraden moeten echter ook behoorlijk gehuisvest 'zijn, waarom na art. 54 wordt ingelascht Art. 54a. Kosten van aankoop van een huis ten behoeve van den Verzekeringsraad te 's-Gravenhage 60.000, waarna art. 55, lui dende „Kosten van huisvesting enz. van de Verzekeringsraden", groot '22.750 wordt ver hoogd met 12.200 en mitsdien vastgesteld op 34.950. Na art. 70 wordt het navolgende artikel in gelascht Art. 70a. „Kosten van aankoop, verbouwing en inrichting van een gebouw voor den Ge zondheidsraad f 110.000. De post „tractementen van den directeur en het verder personeel van het centraal labora torium voor de volksgezondheid", groot 82.490 wordt verhoogd met 14.000. Een nieuwe post wordt gevormd door het aan art. 77, toegevoegde art. 77a „Tractemen ten van de aan de hoofdinspecteurs van de Volksgezondheid toegevoegde ambtenaren/27.000 De post tractementen aan de inspecteurs van de Volksgezondheid werd met 8000 ver hoogd en van f 201,500 op 209.500 gebracht. Art. 79 behelzende de reis-, verblijf- bureel- en verplaatsingskosten van de inspecteurs van de Volksgezondheid, wordt met bijna 10 verhoogd en van 125.000 op 135.000 vastge steld: uw gang." „Ik begrijp niet, wat gij vóór hebt," zeide Hiram. „Wacht nu tot morgen," antwoordde Gran ton, „dan zult gij alles begrijpen." „Goed, ik zal wachten." XXIX. Een d r u k k e .a a c h t. Gianton sloop zoo goed en zoo kwaad als dit ging, door de donkere woestenij van Batter- sea. Ieder die ooit in deze rivierwijk van Londen gedoold heeft, weet dat het zelfs bij fraai weder en op klaarlichten dag, een vree- selijke buurt is maar in zulk een' pikzwarte nacht, bijvoorbeeld, als die waarin Granton de straat opging, oru zijn geheimzinnige af spraak met Japhet Bland te houden, was het een ontzettende doolhof. Ondanks zijn onwrikbare opgewektheid, voelde Granton een onbedwingbaren lust tot razen, terwijl hij over de stapels hout en hopen vuilnis strompelde en zich aan glibberige muren vasthield om niet te vallen. Het was werkelijk pikdonker er was geen maan aan den hemel en geen ster flikkerde aan het uitspansel. Hij hoor. Nieuw ingelascht wordt ook art. 95a ..Bij drage in de kosten van de bestrijding van de vlektyphus in Polen 100.000. Sprekende cijfers geven ongetwijfeld de ar- Iikelen betreffende den Woningnood. Art. 115, luidende „Kosten van voorziening in den Woningnood," groot 4.000.000, wordt verhoogd met 3.000.000 en art. 116; „Bevor dering van den Woningbouw, groot 9.000.000, wordt verhoogd mét 13.103.000. Dat commissies, welke op last van het rijk werken, doorgaans niet „aan den lagen kant" blijven, is voldoende bekend. Art 151, luiden de „Kosten van commissies, met inbegrip van het drukken van verslagen, kosten van onderzoekingen door of adviezen van deskun digen, wordt met bijna 100 verhoogd. De 'post aanvankelijk geraamd op /II .000 wordt nl. met ƒ10.000 verhoogd en op 21.000 ge steld Landverhuizers. - De directeur van het informatiebureau van de Nederlandsche vereeniging Landverhuizing deelt mee, dat de Ganadeesche regeering, ter uitvoe ring van de nieuwe Candeesche immigratievoor schriften, in verschillende steden van Europa immigratiekantoren heeft gevestigd en nog zal vestigen. Als leider voor het immigratiewerk, het viseeren van passen enz. in Nederland, is door haar benoemd de heer G. L. Boer, met de titel van Ganadeesche gouVernements immigra tieinspecteur, met standplaats 's -Gravenhage. Van hem verneemt de Nederlandsche vereeni- ging Landverhuizing, dat er op het oogenblik gelegenheid bestaat voor een 25 ervaren land arbeiders om in de Candeesche provincie Ontario (West-Ontario) in den landbouw geplaast te worden, met zekerheid van werk gedurende ten minste een jaar. Zij die hierin wenschen te treden, zullen er ver standig aan doen, zich te wenden, tot het infor matiebureau van de vereeniging Landverhuizing Bezuidenhout 30 te 's-Gravenhage. Haagseh Gerechtshof. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft ter vervulling van een vacature van Raadsheer in Mat College, de 'navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt. Mr. D. Lodder, rechter in de rechtbank te Rotterdam Mr. Ct. van Stopten Azn., president van den Krijgsraad te 's-Gravenhage Mr. C. W. Schlingemann, vice-president van de rechtbank te 's-Gravenhage. Opgeheven. Met ingang van 16 dezer komen te vervallen de beurskringen Coevorden, Delfzijl, Groningen, Harlingen, Ivlazinaveen, Leeuwarden, Mussel- kanaal, Onderdendam, Oude-Pekela, Zwolle, Amsterdam, Arnhem, Deventer, Nijmegen, Vrees wijk, Zaandam, Dordrecht, Gorinchem .Helmond Ter Neuzen, Raamsdonksveer en Rotterdam. Met ingang van denzelfden datum zullen wor den opgeheven.cle Rijksschippèrsbeursen te. Coevorden, Delfzijl, Groningen, Harlingen, Kla- zienaveen, Leeuwarden, Musselkanaal, Onder dendam, Oude-Pekela, Zwolle, Amsterdam, Arn hem, Deventer, Nijmegen, Vreeswijk, Zaandam, Dordrecht, Gorinchem, Helmond, Ter Neuzen Raamsdonksveer, en Rotterdam. Ilanzebank. Gister werd te Delft in besloten kring het 12V2 jarig bestaan gevierd van de Ilanzebank de aan een klotsend geluid tusschen het natte timmerhout, dat hij bij de rivier moest wezen. Maar voor het oog was deze rivier niet van den vasten wal te onderscheiden en nu en dan zagh'ij zich verplicht hier en daar met zijn stok in den grond te steken, of hij zou overwaeht in 't donkere water gevallen zijn. Nergens in het rond vertoonde zich een men- schelijk wezen, 't „Is een rustige nacht in den letterlijken zin van het woord," zeide Granton, terwijl bij zich in de duisternis voortbewoog. Opeens maakte hij halt en zag hij bij het licht eener gaslantaarn, dat de weg zich splitste. Het eene gedeelte glooide en steeg, het an dere daalde en leidde rechtstreeks naar de rivier. „Dit moet het zijn," mompelde Granton. Vlak voor hem stond een huis, op het punt waar de weg zich verdeelde. Granton stapte naar dat huis toe en nam het van alle kanten op Het was een kroeg van de gemeenste soort, even vuil en smerig als de straatslijpers die haar op den dag bezochten. Thans was daar alles in diepe rust. Geen lichtstraal glansde hem uit de gesloten deuren of ramen tegen. „Dit moet de plaats zijn, mompelde Granton weder, terwijl lrij met som ber vermaak den verweerden buitenkant van de oude herberg bestudeerde. „Ja, het was de plaats. In bijna onleesbare letters, stond boven de deur van het logemejiL in het bisdom Haarlem, waarvan het hoofdkan toor te Delft is gevestigd. 's Morgens 9 uur werd door Rector Jansen, de geestelijke adviseur een 11. Mis van dankbaar heid opgedragen, terwijl om elf uur het nieuwe bijkantoor (Ier Bank werd geopend. De bijeenkomst werd met een toepasselijk woord geopend door den hoofddirecteur, den heer P. -J. Perquin, die een overzicht gaf, wat in 12 /2 jaar tijds was voorgevallen. De heer Jansen, pres. comm. wees er op dat vanaf 1914 een enorme vooruitgang is te con- stateeren, de Ilanzebank bezit nu 21 bijkantoren en 80 correspondentschappen. Als geschenk van het geheide personeel dei- verschillende bijkantoren werd een tegeltableau aangeboden. De receptie was des middags druk bezócht- Eerste Kamerlid Kraus. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Dr. J. Kraus, heeft aan de Provinciale Staten van Noord-Holland kennis gegeven, dat luj niet voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Weer een parlij. Te Amsterdam wordt opgericht een liberale partij. Er heeft zich bereids een comité gevormd, dat zich in verbinding heeft gesteld met het comité-van Houten ter verkiezing van liberale Kamerleden, in de Tweede Kamer. Belastingverlaging. De gemeenteraad van Utrecht besloot tot verlaging van den factor der inkomstenbelasting van 0.9 tot 0.7V2 B. en W. hadden 0.8 voorgesteld Gev. en vork. onroerende goederen. Notaris D. Boddeus. Afslag 9 Juni. I. Een winkel en woonhuis met afzonderlijke bovenwoning, erf en open plaats aan het Broers- veld No. 123 a-b te Schiedam en een beneden en bovenwoning met erf aan de Baan no. 40 aldaar samen groot 1 are 26 centiaren, in veiling ƒ9100, uit de hand verkocht. II. Vier afz. panden, elk bestaande in beneden en bovenhuis met erven en open grond te Schie dam a/d Kortlandstr. 21. '23, 25 en 27, ter geza- n enlijke groot te van drie aren 74 c.A., resp. in veiling 6900, 6900, 7000, 7000, opgehou den. VI. Het pukhuispand, genaamd „De Valk", met erf staande en gelegen nabij- en uitkomende aan de Noordvest no. 121, te Schiedam, van 2 aren 1 c.A., in veiling 1000, verkocht voor 28 50. Een beneden en bovenhuis met erf eu open grond te Schiedam, aan den Rotterdamschen Dijk no. 49, groot 2 aren 41 centiaren, in veiling 5000, opgehouden. VIII. Een beneden- en bovenhuis met erf en open grond te Schiedam, aan de Beyerlandsche- straat No. 63, groot 69 centiaren, in veiling 5000 opgehouden. IX. Een beneden- en bovenhuis met erf en open grond te Schiedam, aan de Nieuwe Maas straat No. 19, groot 83 centiaren, in veiling 5000 opgehouden. X. Een heneden- en bovenhuis met erf en open grond te Schiedam, aan de Beyerlandsche- straat No. 61, groot 95 centiaren, in veiling /550Ó, opgehouden. „De drie glazen". Nu was hij eindelijk bijna aan het einde van zijn reis. Hij haalde den platten- grond uit den zak, om zich te overtuigen dat het zoo was en terwijl hij onder de gaslantaarn stond bedacht hij nog eens wat hij nu verder doen moest. Hij moest den weg volgens die langs de rivier naar „De Drie glazen" voerde. Hij be hoefde nu niet ver meer te gaan. Zonder een oogenblik te aarzelen, keerde hij zich om en stapte in de aangewezen richting voor t. Was de weg eerst slecht geweest, thans werd hij hoe langer hoe erger.Was het eerst donker ge weest, thans was het zwarte nacjit. Granton strompelde, als Ajax om meer licht zuchtende, voort. Hoe had hij ook zoo dom kunnen zijn, geen lantaarn mede te nemen Het was alsof al liet verroeste ijzer, al de ge- broken roeispanen en lekke schuiten van de wereld hier bijeen lagen, om de beenen te bre ken van hem, die zoo roekeloos was zich in deze buurten te wagen. Toch stapte hij zoo goed en zoo kwaad als het ging, voort, zijn rechterhand geklemd op de revolver in den zak van zijn overjas. „Als de kerel mij hier wil vermoorden, had hij geen betere plek kunnen kiezen, mompelde hij. „Mijn eenige troost is dat hij mij hier even moeilijk zien kan als ik hem." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1