Gemengd Nieuws. Seheepi aart. Laatste Berichten. Telegrammen. Rechtzaken. Burgerlijke Stsnd. Loopuyt's Bank. Naar wij vernemen, zal aan de op 28 Juni a.s. te houden jaar lij ksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Loopuyts Bank alhier worden voorgesteld, om, na verschillende afschrijvingen en toevoeging van 58.000 aan de reserves een dividend van 4 aan aandeelhou ders uit te keeren. Circus Caroli. De groote Fransche circus Caroli komt hier eenige voorstellingen geven. De circus zal op een terrein aan de Fabristraat worden opgesteld. De gala-opening voorstelling is bepaald op Vrijdag 16 Juni, 's avonds 8 uur. Verordening ter handhaving van de openbare orde enz. Waar de verordening ter handhaving van de openbare orde enz. op Zaterdag jl. in werking is getreden, lijkt het ons niet ondienstig de aan dacht te vestigen op eenige bepalingen dezer verordening, welke het zij geheel nieuw, hetzij in belangrijke mate gewijzigd zijn. Ontsierende reclame. Ten einde ontsierende reclame tegen tegaan is een bepaling aangenomen, waarbij het verboden is eenige reclame in het bebouwde gedeelte der gemeente aan te brengen of te hebben, nadat door Burgemeester en Wethouders is verklaard, dat daardoor het stadsschoon wordt geschaad. Voor het landelijk gedeelte der gemeente geldt een soortgelijke bepaling welke bij Provinciale Verordening is vastgesteld. Mazelen. Voorts wordt (ter bestrijding der ma- zelen)de verplichting opgelegd om wanneer in 'n woning, gesticht, logement of vaartuig zich een geval van mazelen voordoet, binnen 24 uren aan gifte hiervan te doen bij den Burgemeester. Plantsoenen. Volgens art. 31 mag men zich niet bevinden op den bewassen of beplanten grond der plantsoenen en volgens hetzelfde arti kel is het visschen in de slooten en vijvers dei- plantsoenen evenmin geoorloofd. Met een rijwiel, motorrijtuig of ander rij of voertuig mag in de plantsoenen niet worden ge reden. Honden. Houders van honden moeten er voor waken dat hun honden niet in de plantsoe nen losloopen. Wel is het geoorloofd een hond aan een ketting of touw inde plantsoenen bij zich te hebben. Bovendien zal de eigenaar ervoor moeten zorgdragen dat zijn hond zich 's nachts niet on beheerd op den openbaren weg bevindt, noch ook door blaffen of huilen aan bewoners?van naburige perceelen hinder kan veroorzaken. Vee en vlees c h. Het is verboden dieren te slachten of schoon te maken op een plaats dat dit vanaf den openbaren weg kan worden ge zien. Ook mogen bij het slachten geen personen aanwezig zijn, die niet direct erbij zijn betrokken. Voornamelijk in het belang der kinderen is deze bepaling gemaakt.Voorts is het verboden stuk ken vleesch, zoomede versche huiden anclersdan behoorlijk bedekt te vervoeren. Ook het versieren en rondleiden van slachtdiren zal niet meer ge oorloofd zijn. Rij- en voertuigen. Met een bespan nen rij- en voertuig, waarachter een ander rij- en voertuig is gekoppeld mag zonder ontheffing van Burgemeester en Wethouders niet worden gereden. Ook voor het rijden met een bespannen malle is een bijzondere vergunning van Burge meester en Wethouders noodig. Voorts is het verboden te rijden met een be spannen voertuig, beladen met meer dan 1 M. buiten den achterkant uitstekende voorwerpen, tenzij zich hierbij een persoon boven 18 jaar be vindt. Tegen rijwieldiefstallen. In art. 98 is een bepaling opgenomen, volgens welke het veboden is een rijwiel of motorrijtuigopofaanden openbaren weg te laten staan, tenzij tot onmid dellijk gebruik ongeschikt gemaakt. (Rijwiel- slot) of onder toezicht van een daartoe geschikt persoon. Loop der Bevolking. Bevolking op 31 April 41689. Vermeerdering door Geboorte 118, vestiging 173, totaal 291. Vermindering door Overlijden 27, vertrek 121, totaal 148. Totale vereerdering is dus 143. Bevolking op 31 Mei 41832. Het aantal huwelijken in Mei voltrokken, be draagt 50. UIT ROTTERDAM. Gisternacht is de logementhoudder H. J. S., uit de Schavensteeg, op de Langekade te Rot terdam liggende gevonden met een ernstige ver wonding aan de rechterzijde van den buik.De man zeide, dat de losse werkman P.E. hem zonder eenige aanleiding een mes in den buik had ge stoken. E. is gisteren in zijn woning aangehouden en de verwonde logementhouder is vannacht in het ziekenhuis opgenomen. Op de Kruiskade te Rotterdam is de losse werkman P.E. bij het springen van een in be weging zijnden motorwagen van lijn 10 der elec- trischen tram gevallen en met het hoofd onder den baanschuiver gekomen. De man is met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Daar is hij aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam is 71- jaar oud, overleden de heer A. Burkens, oud-directeur der Posterijen te Rotterdam. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. Het Fransche oorlogsschip „Jeanne d'Arc vertrok hedenmorgen naai- Amsterdam, waar liet tot 14 dezer zal verblijven om daarna weer naar Frankrijk terugtekeeren. Brande n. Gisteravond ontstond brand op de militaire schietbanen op de Kemperheide. De Arnhemsche brandweer rukte uit o.m. met den boschbrandwagen van Schaarsbergen. Ook een troep militaire wielrijders, groot ongeveer 150 man was spoedig ter plaatse. Door het gra ven van greppels rondom het brandende ge deelte van de heide en het zooveel mogelijk uit slaan der vlammen met takken gelukte het in vrij korten tijd het vuur meester te worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Gistermiddag om half vijf verzette een meisje, dat op de tweede verdieping van Hoog- straals Reclamehand el, Reguliersgracht, hoek Keizersgracht te Amsterdam aan het werk was, een petroleumkachel, die in de keuken stond. Ze was van meening, dat de kachel gedoofd was, daar geen vlam meer te zien was. Dit bleek echter niet het geval te zijn,want eensklaps sloeg een groote vlam uit de kachel In een oogwenk stond het keukentje in brand. Het vuur deelde zich mede aan de geheele tweede verdieping. Toen de brandweer met eenige wagens kwam aanrukken, sloegen de vlammen fel naar buiten. Met twee stralen op de motorspuit en de Vecht- 1 ei ding werd de brand aangevallen. Na een kwar tier was het ergste voorbij. De tweede verdieping brandde vrijwel geheel uit voorts een gedeelte van den zolder. Een groote voorraad reclamepa pieren verbrandde geheel. Beneden is de water schade ernstig. Verzekering dekt de schade. Een gelukkige molenaar. Als een zeldzaamheid zij vermeld dat bij den molenaar L. Smeets te Nunhem een koe drie gezonde kal veren ter wereld bracht. Z e 1 d z a m e vangst. Te Nieuwenhagen heeft iemand in zijn afgerasterden tuin, met behulp van een hond een ree gevangen. Hoe dit beest daar terecht is gekomen is onverklaarbaar. Steun. Het Bureau van het Internat. Ver bond van Vakvereenigingen besloot in zijn giste ren te Amsterdam gehouden vergadering voor de slachtoffers van de kortgeleden te Blumau (Oostenrijk) plaats gehad hebbende munitie ontploffing een bedrag beschikbaar te stellen van 10 millioen Kronen (ongeveer 1500) welke den betrokken arbeiders of hun nagelaten be trekkingen door bemiddeling van het Oosten- rijksche Vakverbond zullen worden overgemaakt. Een meevallertje. Terwijl de familie L.N. te Haarlem afwezig was, wisten kinderen vier bankbiljetten van tien gulden in handen te krijgen, die ze als waardeloos verscheurden. Door het vinden van eenige snippers werd de familie opmerkzaam gemaakt. Het mocht hun gelukken de meeste snippers terug te vinden in ieder ge val zooveel, dat door de Ned. Bank het bedrag werd vergoed. Fit een trein gevallen. Gistermid dag is ter hoogte van het station Berkum een jongentje van ongeveer zeven jaar uit den snel trein gevallen. Reizigers, die het ongeluk bemerkten, trok ken aan de noodrem. Het ventje, dat vrijwel ongedeerd was, liep achter den trein aan en stapte weder in. Hij bleek slechts een kleine hoofdwonde bekomenfte hebben. V.Ü.) Ongelukken. Woensdagmorgen is op het station Lage Zwaluwe een 64-jarige spooiweg- arbeider door een sneltrein gegrepen en gedood. Vermoedelijk heeft een portier opengestaan. In de Madurastraat te Amsterdam is een 3-jarig jongetje door een vrachtwagen overreden; kort daarna is het overleden. Koeien dief. Van bevoegde zijde ver neemt te „Tel." dat J.J.S., koopman te Tiel die verdacht werd enkele koeien hier en in den omtrek der stad uit de weide gestolen te hebben, doch deze feiten ontkende, thans bekend heeft schuldig te zijn aan deze diei- stallen. Zijn gevangenneming is een groote geruststelling voor de veehouders. De ,.Ouest." Commandant Frank Wild heeft rnededeeling gedaan van de laatste avon turen van de Zuidpool-expeditie aan boord van de „Ouest". Na een gevaarlijken bocht door stormachtige zeeën en tusschen ijsbergen, werd het noodig bevonden naar Zuid-Georgië terug te keeren. Voor te vertrekken naar Tristan da Cunha richtte de bemanning een monument op ter herinnering aan Shackleton op de plaats waar hij is begraven. Het lag in Shackleton's bedoeling naar Tris tan da Cunha te gaan. Hij was voornemens niet alleen nieuwe landstreken aan de Zuid- Pool te ontdekken en te onderzoeken, maar om eveneens wetenschappelijk onderzoek te verrichten in het Zuidpooleiland, en de kleine weinig bekende eilanden en zeeën. Van uit Tristan da Cunha zal de „Ouest" naar Kaapstad gaan om opgekalefaterd te wor den alvorens weer naar het Zuiden terug te keeren.(Draadloos) De aanslag op Scheidemann. In verband met den aanslag op Scheidemann is gisteren te Cassel een jonge mangearresteerd, wiens uiterlijk aan het signalement van den dader beantwoordde. De autoriteiten weigeren verdere mededeelingen over deze arrestatie te geven in het belang van het onderzoek. Beweerd wordt, dat de gearresteerde lid is van een links radicale partij toe, vooral in de districten Saratof en Samara. Tot 5 Juni werden in beide districten niet minder dan 23.000 gevallen geconstateerd. Een ernstige epidemie kwam voor langs den spoorweg en men vreest, dat het spoorwegverkeer van de hongersnooddistricten mot het centrum van Rus land zal moeten worden stilgelegd. Ook te Moskou zijn verscheidene cholera gevallen voorgekomen. Vlieger b ij n a c h t. Nadat de Engel- schen onlangs geslaagde proeven hadden geno men met nachtelijke vliegtochten op de route Lenden-Parijs, is in den nacht van Woensdag op Donde dag de eerste handels-nachtvlucht- expres van Parijs naar Londen en terug gevlogen. Een Fransch vliegtuig met acht passagiers vol bracht de dubbele reis, geleid door de lichtbakens, die in Frankrijk en Engeland langs de route zijn opgericht. De draadlooze, De Engelsche fabri kanten van toestellen voor draadlooze telegra fie voor amateurs hebben het druk. Het radio-telegrafisch verspreiden broad cas ting") het is thans gebruikelijke Engelsche woord hiervoor van concerten, en berichten wordt buitengewoon populair in geheel Engeland en toestellen voor huiselijk gebruik beloven eer lang even gewoon te worden als grammofonen. Zij zijn tot allerlei prijzen te krijgen, van een paar pond af, en verder heeft men alleen een ver- gunninkje van de regeering noodig. Ketel-ontploffing. In de steen fabriek van den heer M. Hennekarn aan den Bremberg te Etten is de luchtketel van den zuig- gasmachine in de lucht gevlogen.De ketel, die een middellijn heeft van 2 M.bij 1/2 M.,heeft zich een weg gebaand door de zolders van de machi nekamer en was blijkens verklaringen van om wonenden, een 20-tal meters in de lucht geslin- gerd. Bij het neervallen sloeg hij een gat, in den grond voor de voeten van een der zoons, die wonder boven wonder, geen letsel bekwam. Een bijzonder toeval mag het heeten, dat op het oogenblik van het ongeval, niemand in de machinekamer aanwezig was, wat hoogst zel den voorkomt, zoodat geen persoonlijke onge lukken te betreuren zijn. De materieele schade aan de machines en aan het gebouw is aan merkelijk. De fabriek werd onmiddellijk stop gezet. Direct is alles in het werk gesteld tot herstel, zoodat reeds een gedeelte van het werkvolk den arbeid kon hervatten. De oorzaak van de ontploffing wordt ge zocht in het minder goed functionneeren van de veiligheid. L ij d e n d Rusland. Volgens een tele gram uit Moskou nee .1, de cholera zorgw Staking. Het personeel van de naaml. vennootschap stoombootreederij de Ysel, voor heen C. G. van der Garden, van welke reederij het hoofdkantoor te Gouda gevestigd is, is in "taking gegaan wegens een door de directie aangekondigde loonsverlaging voor het dek- machine- en walpersoneel. Er wordt gestaakt te Gouda, Utrecht, Den Haag en Rotterdam. De stoom- en motorbooten van deze reederij zijn naar Gouda verhaald. Scheepswerf afgebrand. De be kende houten werf voor den bouw van jachten der firma White Bros te Itchen, nabij Southamp ton is door een brand vernield. De schade wordt geschat op 100.000 pond sterling. Het was de grootste brand, die ooit in deze omgeving heeft gewoed. 't Eerst zag men rook komen uit den .schrijn werkerswinkel. Een machinist poogde met emmers water het vuur te blusschen, terwijl eên ander alarm maakte. Spoedig werden het tuigage-magazijn, alsmede de bankwerkerij en verschillende loodsen aangetast. De brandwee. van Southampton was spoedig ter plaatse doch zij stond machteloos tegenover den snel om zich heen grijpende brand. Voornamelijk spande men alle krachten in, om de groote petroleumtank te behouden. Men slaagde er in deze tank te redden, terwijl enkele kleinere met een geweldig geraas ontploften. Een jacht, dat gereed was en enkele in aanbouw zijnde sche pen werden een prooi der vlammen. Vijf a zes honderd man komt door dezen brand zonder werk. SCHIEDAM, 9 Juni. Aangekomen: s.s. „Rotti geladen met olie en stukgoederen van Yokohama voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. ss. ,,Besoeki"(Rott.Lloyd) ledig van R'clam om alhier te dokken in de Wiltonhaven. Weerbericht. Verwachting meest zwakke O. tot Z. wind, betrokken tot half of zwaar bewolkt, kans op plaatselijke onweersbuien, warm. De Nieuwe Kath. partij. Men meldt ons uit Amsterdam De leden der verkiezingsraad en de candidaten van de Nieuwe kath. partij zijn telefonisch door de partijleiding in kennis gesteld van haar voornemen om a.s. Maandag te Utrecht een vergadering te houden ter bespreking van de toestand geschapen door Je verklaringen van het Doorluchtig Episcopaat. Staking opgeheven. Men meldt ons uit Boxmeer De staking bij de firma Jos. Lion welke 140 arbeiders omvatte is gister opgeheven. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 8 Juni. 9 Juni. Londen 11.523/8 11.50V2 Berlijn - 0.92'/4 - O.88V4 Parijs23.34 - 23.15 België-21.58 -2L46'/2 Zwitserland - 19.- 48.96 YVeenen- 0.01 Va - 0.013/a Kopenhagen- 56 60 - 56.40 Stockholm-66.75 -66.681/,, Kristiania- 45.30 - 45 30 Amerika- 2.557/8 - 2Ml/i WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 8 Juni. 9.Juni. Londen11.52 11.50 \l2 Parijs -23.36 -23.17 F., Brussel-2l.57l2 - 21.471/a New-York Berlijn - 0.91x/2 - 0.88V4 Italië Zwitserland- 49.021'2 - 49. Praag- Stockholm - 66.80 - 66.60 Kopenhagen- 56.60 - 56.55 Christiania- 45.40 - 45.25 Weenen- 0.019 - 0.019 Boedapest- Madrid DE A.S. IIAAGSCHE CONFERENTIE. BERLIJN, 9 Juni (draadloos) In verband met den nijpenden geldnood in Oostenrijk, zal dit land geen delegatie naar den Haag zenden, maar zal het door zijn gezant in den Haag worden vertegenwoordigd. KOPENHAGEN, 9 Juni (draadloos) De re geeringen van de drie Scandinavische staten heb ben besloten vertegenwoordigers naar de confe rentie te 's-Gravenhage te zenden. SCHEEPSWERVEN IN RUSLAND. MOSKOU, 9 Juni (draadloos) Verscheidene vertegenwoordigers van de firma Hugo Stinnes evenal vertegenwoordigers van Duitsche werven zijn dezer dagen in Moskou aan gekomen; zij hebben den Oppersten Volksraad voor economie het voorstel gedaan in Rus'and scheepswerven op te richten. De onderhande lingen hierover duren nog voort. ZWEDEN. STOCKHOLM, 9 Juni (draadloos) De Con ferentie van de internationale neutrale commis sie tot onderzoek naar de oorzaken van den oor log, is geëindigd. Het werkplan zal worden gepubliceerd in de mededeelingen van de commissie en het algem. Secretariaat zal vlugschriften uitgeven. Ameri kanen hebben hun geldelijken steun hiervoor aangeboden. Bijzondere deskundigen zullen aan de commissie worden Ingevoegd. De volgen de conferentie zal in Zwitserland worden gehou den. President zal Dr. ReuLcrsksold van Üpsaln zijn. DE DOSTENIIIJKSCHE KROON. WEENEN, 9 Juni (draadloos) De regeering verhoogde de credietaanvrage voor de eerst volgende drie maanden van 78 tot 220 milliard, tengevolge van de waardevermindering der kroon De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft den 37-jarigen eerste-luitenant L.J. Ih. W. terzake van het, als chef van den autodienst te Amster dam, vervalschen van loonstaten veroordeeld tot 4 maanden militaire gevangenisstraf, in gaande 13 Maart jl., met ontzegging van het recht, bij de bewapende macht te dienen gedu rende 5 jaren. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren terecht gestaan mr. H.P., advocaat en procureur te Almen, die door de rechtbank te Zutphen, wegens verduistering van 9000 die hij als voorschot van een cliënt in een belasting zaak onder zich had,was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Tegen beklaagde, die ontkende zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt werd dezelfde straf geëischt. Een verzoek om onmiddellijke invrijheidstelling werd geweigerd. Uitspraak 22 dezer. Het Ö'.M. bij de Groningsche rechtbank eischte tegen T.W., P.W. en J.R. wegens diefstal van 1250 Liter jenever, dat in vaten per schuit werd vervoerd van Groningen naar Warffum respectievelijk 2 jaar en 8 maanden en 3 jaar gevangenisstraf. Tegen Anne K. werd wegens heling een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maan den geëischt. Geboren: Juni 7. Marie Cornelis z. v. N. de Kruif en P. J. Jongerius, Groenelaan. Meindert z. v. D. Th. van Lienden en 8. C. Rit- man, Franklinstraat. Johannes Hermanus z. v. J. H. Stigter en B. Scholten, Maa damsche- straat 8. Hendrica Jacoba Johanna d. v. B. Melchers en C. M. J. van den Berg, Groenweegje. Johannes z. v. E. Swiderski en M. de Lange, Hoofdstraat. Ondertrouwd: Juni 8: P. de Ruiter 25 j. en J. Past 23 j. M. P. Heijboer 25 j. en H. G. van der Sloot 25 j. Th. Hendriksen 59 j. en A. B. van Helderen 55 j. B. F. 11. van Rijssel- berg 26 j. en G. J. Schoof 27 j. A. T. van Es 30 j. en C. Lach 28 j. O. Jansen 32 j. en E. Vergoessen 39 j. H. J. Naring 24 j. en M. J. Smit 19 j. S. G. J. de Wolf 22 j. en W. J. Malin 19 j. G. W. de Groot 24 j. en H. van Haaften 22 j. P. J. Kram 52 j. en A. M. Terwindt 42 j. O o v r> d e u Jinj fi OiTmlis Johannes

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2