DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Vrijdag 9 Juni 1922. No. 13357. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Buitenlandsels Nieuws. Kunst en Letteren. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Naar men verneemt zal Rusland in den Maag waarschijnlijk door Litwinof en Radek worden vertegenwoordigd. Volgens de „Chicago Tribune" heeft de •lapansche regeering bekend gemaakt, dat de Japansche delegatie voor de Haagsche conferen tie als volgt is samengesteld Sato, gezantschapsraad Sokiba, assistent gedelegeerde van Japan in de Commissie van Herstel; Hatoyama,professor aan de Universiteit te Tokio Ashida, oud-attaché bij de Russische ambassade te Petrograd, en Yamanonche, di recteur van Mitsubishi Cy. De drie laatst genoemden zullen de deskundigen der Japan sche delegatie zijn. Indien Frankrijk aan de conferentie van Den Haag deelneemt, zal de heer Benoist, ge zant van Frankrijk in Den Haag, Frankrijk ver tegenwoordigen op de preliminaire bijeenkomst Van 15—26 Juli. DE LEENING AAN DUIXSCHLAND. 1 lavas meldt uit Parijs: Ten aanzien van de be slissing der'Commissie van Herstel leggen de Pa- rijsche bladen er den nadruk op,dat de aangeno men tekst van het antwoord aan de Bankiers- conferentie geenszins inhoudt, dat daarmee een vermindering van de Duitsche schuld zou wor den goedgekeurd, waartegen alle bladen dan ook eensgezind protesteeren, daar zooals de Matin" opmerkt, de te Londen vastgestelde betalings- staat reeds een korting van 40 pCt. beteekende °p de raming, welke de Commissie van Herstel had gemaakt en dat de eenig mogelijke compen satie nl. door vermindering der geallieerde schul den op het oogenblik niet kan worden onder het oog gezien. Het „Journal meldt, dat de Belgische ge delegeerde in de Commissie van Herstel, De lacroix er waarde aan hecht, dat zijn stem vóór het antwoord geenszins beteekent, dat België ook maar in de geringste vermindering der Duit sche schulden zou toestaan, maar alleen, dat hij den financiers de mogelijkheid wilde geven om nieuwe wijzen van betaling aan te geven. Het „Petit, Journal" schrijft, dat de Belgische Ainerikaansche en Italiaansche gedelegeerden het, eens zijn geworden over een verklaring vol gens welke een vermindering van de Duitsche schulden slechts zou kunnen gebaseerd worden °P een annuleering der Intergeallieerde schulden. Het is in dit verband wellicht niet ondienstig cr nog even aan te herinneren, dat d? Fransche gedelegeerde in de Commissie van Herstel, Dubois, zich uitdrukkelijk tegen een verruiming Van het mandaat aan de Bankiersconferentie heeft uitgesproken. De bankiersconferentie is gister ter bespre king van het antwoord der Commissie van Her stel weer bijeen geweest. Geruchten loopen er dat de besprekingen niet erg vlotten, maar offi cieel is nog niets hierover bekend. RUSLAND. De sovjet-regeering heeft, naar Reuter meldt, hl antwoord op een protest van den aartsbisschop van Canterbury en andere Anglikaansche gees telijken tegen den aanval op de Kerk in Rusland 'n den persoon van den patriarch I ichon, mede gedeeld, dat er geen aanvallen op de Kerk plaats hebben,daar de meerderheid der geestelijken de sovjet steunt tegen Tichon. De aartsbisschop heeft geantwoord, dat hij Weigert zijn woorden in te trekken, doch met het oog op het dementi der sovjets verlof Waagt voor een kleine delegatie, bestaande uit Vertegenwoordigers van de verschillende gods dienstige lichamen in Engeland, om naar Rusland tc gaan ten einde een onderzoek in te stellen. POLEN EN SOVJET-RUSLAND. Tusschen de Sovjet-regeering en Polen is v°lgens bericht uit Moskou een tariefoorlog uitgebroken. De Russische grens is voor den invoer van waren uit Polen voorloopig geslo- t-en, en zal eerst heropend worden na een ver- hooging van het douanetarief met oOO pCt,. JAPAN EN RUSLAND. De Sovjet-regeering heeft gedelegeerden naar Dikio gezonden om de onderhandelingen ovei ?en Russisch-Japansche overeenkomst, welke e Genua werden aangevangen, voort te zetten. OPPER-SILEZIE. Naar Havas meent te weten, zal op 11 dezei bekendmaking plaats hebben, volgens wc e ee» maand later een einde zal komen aan c e wvoegdheden van de intergeallieerde commissie ln Opper Silezië. De geallieerde troepen zullen dus van u'i af naar huis bunnen teiugkeeren. DUITSCHLAND. Naar de „Germania" meldt, zal de fRijksdag niet voor 13 dezer bijeenkomen, daar de leenings- onderhandelingen te Parijs voor dien dag niet afgeloopen zullen zijn. BELGIE. Van anti-Vlaamsche zijde begint men eindelijk in te zien dat de Vlamingen met geen andere oplossing van het hoogeschool-vraagstuk dan de ver-Nederlandsching van de bestaande Fransche universiteit te Gent nog te paaien zijn en wordt reeds bakzeil gehaald. Zoo geeft dr. Depage, libe raal senator voor Brussel, tot nog toe een der invloedrijkste bestrijders van het Vlaamsche standpunt, aan het slot van een serie in de In- dëpance Beige verschenen artikelen toe, dat de Vlamingen wel degelijk recht hebben op de rijksuniversiteit te Gent. Aan de Fransche cul tuur in België wil hij echter een ruime vergoe ding voor het aldus geleden verlies toegekend zien en wel door het oprichten van een koloniale Hoogeschool, met het Fransch als voertaal, te Antwerpen. IERLAND. Met de beschieting van het Roomsche Mater hospitaal te Belfast is het volgens de „Manches ter Guardian", zoo gegaan Politie kwam Dins dagavond tegen middernacht in de buurt een Katholiek arresteeren. De bewoners van het huis, waar de gezochte woonde, begonnen te gillen. Toen viel er op straat een schot. De politie, die de gevangenis vlakbij bewaakte, meende nu, dat de gevangenis werd aangevallen, en richtte met machine-geweer en anderszins het vuur op het hospitaal, vanwaar ze meende dat, was geschoten. Er kwam nog meer politie opzetten en allen schoten op het hospitaal. Patiënten en zusters zochten zooveel mogelijk dekking en werden door geen kogel geraakt. De Republikeinen hebben naar Reuter uit Londen meldt, van uit een fort bij Bel leek op het gebied van den Vrijstaat, een pant serauto, welke zich op Ulstersch gebied bevond, beschoten. De artillerie heeft daarop het fort gebombar deerd waarbij zes treffers waren. In het geheel zijn zeven schoten op het fort gelost en daarna is het open veld waarin de Republikeinen terug trokken, beschoten. Een Engelsche soldaat is door een schampschot getroffen. Naar de bladen vernemen, is Griffith bereid toezeggingen te doen op de volgende punten, die door de Britsche regeering zijn te berde gebracht. lo. dat de toestemming van de kroon noodig zal zijn voor het afkondigen van een wet door het parlement van den Vrijstaat. 2o. dat Ierland de toegestane privileges krijgt op de duidelijke voorwaarde, dat het binnen het Britsche rijk blijft en dat dit uitdrukkelijk en definitief in de grondwet zal worden vermeld. 3o. dat cle eed van trouw zal worden vervat in de bewoordingen, welke zijn neergelegd in het Engelsch-Iersche verdrag en in de grond wet zal worden opgenomen. Gemeld wordt, dat de besprekingen, welke Woensdag met Churchill werden gevoerd voorna melijk gingen over de wijze, waarop kan worden tegemoet gekomen aan het bezwaar van de ver tegenwoordigers van den Vrijstaat tegen de juridische commissie van den Engelschen pri vy-council als hoogste tribunaal voor aangele genheden betreffende de grondwet van den Ier- schen Vrijstaat. Naar verluidt hebben zich op dit punt moei lijkheden voorgedaan, maar aan het einde der conferentie was de stemming optimistisch. Naar Reuter uit Londen meldt, meenen sommige bladen aldaar te weten, dat bij het ontwerpen van de nieuwe Iersche grondwet, het Engelsche model eeuer parlementaire regeering niet gevolgd is, hetgeen wel het geval is in alle andere dominions. Na de grondwetten van ver scheidene landen te hebben onderzocht, is liet Zwitsersche voorbeeld gekozen, maar niet het federale principe. Het nieuwe Ierland zal een geümfieerde staat zijn met niets dat cor- repondeert met de Zwitsersche kantons. Het instituut van den Zwitserschen Bondsraad zal met eenige wijzigingen worden aangenomen. KARDINAAL LOGUE OVER IERLAND Kardinaal Logue heeft gister bij een coiifir- matiedienst in Haggartstown bij Dundalk in het graafschap LouLh gesproken over den toe stand langs de grens tusschen Noord- en Zuid- Ierland. Er hangt zeide hij - een wolk tusschen Ierland en de zon van de vrijheid, waardoor het volk in een ongelukkiger toestand geraakt is dan ooit sinds de dagen der vervolgingen geheerscht heeft. De laatste tien dagen heeft de streek langs de grens in oorlog verkeerd en wel in een oorlog,, die geheel zonder grond is. Zelfs in een land, dat zoo verdeeld is als thans in Ierland het geval is, is het volstrekt niet noodig, dat de legers aan beide zijden van de grens er op los schieten en hun munitie verspillen.De Katholie ken moeten uit het eene o'eel van het land vluch ten. Mannen, vrouwen en kinderen moeten A d v e r t e n^t i n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. hun woningen, hun ten gronde gerichte zaken verlaten. Met geweld verjaagd, moeten zij weldadigheid inroepen hunner buren. Er is een dergelijke toestand geschapen als er volgens de krantenverhalen bestaat in Klein-Azië, waar on der de heerschappij van den Turk Grieken en Armeniërs worden geslacht. Ik zie in de nieuws bladen, zeide de kardinaal, dat er een commissie, door de Engelsche en andere regeeringen be noemd, naar die Turksche streken zal vertrek ken om een onderzoek naar de gruwelen in te stellen. Ik zou wenschen, dat die commissie op haar weg een pauze maakte, om eerst eens een on derzoek in Noord-Ierland in te stellen. On getwijfeld doet de Engelsche eerste-minister en zijn regeering wat hij kan, om de Turksche Christenen te beschermen, maar ik zou willen dat er ook eenige aandacht werd gewijd aan den toestand in ons land en dat men voor ons iets deed, alvorens zich met Klein-Azië bezig te houden. ITALIË. Volgens een bericht uit Milaan aan de „Chi cago Tribune" is de koning van Italië ternau wernood aan den dood ontsnapt bij een auto tocht van Rome naar Porto d'Anzio. Toen zijn auto nl. vlak bij een niet afgesloten spoorwegovergang kwam, bemerkte de chauf feur tot zijn ontsteltenis, dat een sneltrein in volle vaart naderde. Hij gal' vol gas en wist de.auto nog juist vóór den trein het moet geen haarbreedte hebben gescheled over de krui sing te brengen. GRIEKEN EN TURKEN. Belga meldt uit Constantinipel De Grieksche vloot heeft de open stad Sam- soen aan de Zwarte Zee gebombardeerd. DE GRUWELEN IN KLEIN-AZIE. Het Turksche Inlichtingbureau in den Haag schrijft De Turksche dagbladen uit Angora bevatten de volgende verklaringen, die door mr. Glasby handelsattaché van het Hooge Commissariaat der Vereenigde Staten te Constantinopel, aan een correspondent van het Anatolisch Agent schap zijn afgelegd De uiLlatingen van mr. Yovell door de „Times" gepubliceerd, zijn niets anders dan een herhaling der geruchten betreffende moorden op Christe nen, die reeds vijf a zes maanden geleden de ronde deden in de Amerikaansche en Europee- sche dagbladen. Yovell heeft eerst getracht om zijn mededeelingen aan de vertegenwoordigers van de Amerikaansche dagbladen „Chicago Tri bune," „Associated Press" en „Daily Chicago" te Constantinopel af te leggen. Maar de Ameri kaansche journalisten, wetende dat zijn rapport verouderd en met de waarheid in strijd was, hebben geweigerd er ruchtbaarheid aan te geven. Het is daarna dat door bemiddeling der Arme niërs het rapport zijn weg tot de „Times" ge vonden heeft. De Amerikanen, die Klein-Azië kennen, weten dat dit rapport geheel onwaar is. Zoo is o.a. door mij (Glasby),miss Billings en miss Mac Davil in verschillende rapporten, die wij aan onze autoriteiten hebben gericht, de waar heid vastgelegd. De berichten, die beweren dat de Christenen van Klein-Azië zouden zijn mis handeld, zijn van allen grond ontbloot. Wij, Amerikanen, die Klein-Azië kennen en de streek bereizen, weten dit beslist. Het is daarom dat wij ten zeerste de handelwijze van Yovell be treuren, die de oude beschuldigingen tegen de Regeering van Angora nog eens komt herhalen en poogt alzoo de legenden betreffende Turksche gruwelen als agitatiemateriaal in omloop te brengen. De „Times" echter maakt opnieuw ver klaringen openbaar van een te Londen aange komen Amerikaan van de hulporganisatie in Klein-Azië over wreedheden, die door de Turken in Klein-Azië bedreven zouden zijn. JAPAN. Men weet reeds, dat in verband met de minis- terieele crisis in Tokio de minister van spoor wegen, Motoda, en de minister van onderwijs, Nakahasji, uit de regeeringspartij (de Seijoekai) zijn gestooten, daar men hen verantwoordelijk stelde voor de moeilijkheden aan den premier Takahasji bereid bij de reconstructie van zijn kabinet. Nog zes leden van de regeeringspartij zijn „er uitgegooid." De minister-president had bevonden, dat de reorganisatie dringend noodzakelijk was ge worden wegens cle toenemende ontstemming onder de bevolking. Het volk is vooral ontevre den over de malaise in zaken en de duurte. Takahasji had zich nu van de zwakste broeders onder de ministers willen ontdoen maar dezen hadden eenvoudig geweigerd, af te treden, hetzij net geheele kabinet mee heenging. Takahasji had dus geen keus. Men verwacht dat nu voorloopig een Seijoekai-kabinet zal optreden, totdat een krachtiger partij-kabinet zal kunnen worden geformeerd. Als mogelijke candidaten voor het minister- presidentschap worden baron Wen (de gouver neur van Formosa) en baron Saiti (de gouver neur van Korea genoemd. ALLERLEI. Volgens de „Daily Telegraph" zou te Moskou een samenzwering ontdekt zijn, welke het sow- jetbewind wilde omver stooten, ingeval Lenin zou komen te overlijden. Er zouden zoowel te Moskou, als te St. Petersburg honderden ge vangenen zijn aangehouden, tengevolge waar van de gevangenissen overvuld zijn. Volgens de „Journal" zouden de bolsje- wiki in hun geldnood de graven der tsaren in de kathedraal van St. Pieter en St. Paul geplun derd hebben. Het Russische „Laatste Nieuws" verneemt uit Constantinopel, dat ambtenaren van de tsjec- ka te Batoem de Italiaansche stoomschepen Aldo en Adira zouden hebben geplunderd. De schade zou 9 millioen franken bedragen. Aan de soc.-dem. betooging die te Cassel is gehouden om tegen den aanslag op Scheide- mann te protesteeren hebben ongeveer 3000 personen deelgenomen. In optocht trok men voorbij het stadhuis waar Scheidemann een korte toespraak hield en hen den raad gaf op hun hoede te zijn voor de reac tie. De betoogers brachten hem een ovatie. Van 12 tot 1 uur had in alle fabrieken der- stad het werk stilgestaan. Het „Hbld." verneemt uit Berlijn, dat volgens een persbureau aldaar, binnenkort de memoires van keizer Wilhelm zullen ver schijnen. De uitgever heeft ze reeds vóór de verschijning aan de Engelsche pers, in het bij zonder aan de „Times" aangeboden. De „Times" heeft er echter van afgezien wegens het hooge honorarium, dat werd geëischt. In kringen van het Vaticaan werd sensatie gewekt door een bericht, dat de Sovjet-autori teiten in Rusland den katholieken prelaat Czie- plak hebben gearresteerd. De reden hiervan is onbekend. - Het bezoek van den koning en de koningin van Italië aan Denemarken zal van 2023 dezer plaats hebben. De Italiaansche regeering heeft nog een overeenkomst geteekend met de sovjet-regeering, waarbij zij toezegt, aan Rusland locomotieven, goederenwagens en landbouwwerktuigen te zul len leveren en spoorwegmateriaal in Rusland te zullen onderhouden. De sovjet-regeering zal deze leveringen en diensten betalen met steen kool en petroleum. De Nieuwe Kerk te Delft. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat zich een nationaal comité heeft gevormd, hetwelk de benoodigde gelden wil bijeenbrengen voor de restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft. Er zullen provinciale comité's worden opgericht dat voor Noord-Holland is in een te Haarlem gehouden vergadering tot stand ge komen. Jhr. Mr. A. Roëll commissaris der Koningin in Noord-Holland, heeft het eere-voorzitterschap aanvaard. Voorzitter is de heer Joh. de Breuk te Haarlem,secretaris Mr. A. J. Enschedé te Aerden hout. Verder zijn uitgenoodigd, in het dagelijksch bestuur zitting te nemen Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen,wethouder van Haarlem; Jhr. F. Teding Van Berkhout Jr Dr. G. Spoelder, rector van het gymnasium te Haarlem. Tijdens de vergadering heeft Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout ter bezichtiging gesteldeen schilderij van II. van Vliet (geschilderd in 1661) voorstellende het interieur van de Nieuwe Kerk te Delft, gezien uit het koor. liet oude koorhek is hierop afgebeeld. Naar de „Msb." verneemt, zijn den musicus Theodoor H. LI. Verhey te Rotterdam de laat ste H.H. Sacramenten toegediend. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Bij alge heel verval van krachten voegde zich zwakte van het hart. Hoog water te Hoek van Holland. 9 Juni v.m. 2.41, n.m. 3.15. 10 Juni v.m. 3.34, n.m. 4.03. 11 Juni v.m. 4.21, n.m. 4.50. 12 Juni v.m. 4.59, n.m. 5.26. Moutwijn. SCHIEDAM,9 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 12. Namens de commissie voor de noteering. LI. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 9 Juni. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.60 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5