5unlight^p DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feu» lletoim. De Diamantenschat 1—5 resels 1.75 elke regel d Maandag 12 Juni 1322. No. 133579. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.-, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. imlSen.hsoié«fn&. Nieuw* DE A.S. HAAGSCHE CONFERENTIE. Naar het Corr. Bur. verneemt is van ver schillende regeeringen op het departement van Buitenlandsche Zaken mededeeling ingekomen van de samenstelling harer delegaties. Andere regeeringen, waaronder Rusland, hebben haar deelneming aangekondigd onder opmerking, dat de aanwijzing der gedelegeerden later zal volgen. Van sommige regeeringen werd nog geen bericht ontvangen. Gelijk bekend, zullen de bei de commissies, de Russische en de niet-Russische 26 Juni bijeenkomen. De besprekingen, die 15 Juni beginnen, hebben het karakter van een voorafgaande gedachtenwisseling ter bepaling van de werkwijze en de samenstelling der niet- Russische commissie. Uiterlijk 20 Juni moet deze gedachtenwisseling zijn afgeloopen en vaststaan welke mogendheden aan de verdere besprekingen zullen deelnemen- Onder deze omstandigheden en in verband met het feit, dat de Russen eerst 26 Juni aanwezig zullen zijn, wordt 15 Juni geen plechtige openingszitting gehouden. Het is de bedoeling met het oog op den tijd aanstonds de besprekingen te be ginnen. Ingevolge het door de conferentie^te Genua genomen besluit, omvat de taak der commissies de vraagstukken betreffende de schulden, de eigendommen en de credieten. De resultaten van den arbeid der commissies zul len belichaamd worden in gemeenschappelijke aanbevelingen aan de regeeringen en eventu eel onderworpen kunnen worden aan een na dere conferentie van gevolmachtigden. Staatsraad mr. A. A. H. Struycken en jhr. mr. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, zullen Nederland ter conferentie vertegenwoor digen. Naar Havas meldt, is het waarschijnlijk, dat de Haagsche conferentie noch een politiek, noch een diplomatiek karakter zal hebben. Frankrijk zal er slechts door experts vertegen woordigd zijn, die nog benoemd moeten worden, en die verantwoordelijkheid zullen hebben voor alle onderhandelingen, ten eerste wat betreft de tusschen de geallieerden en neutralen onderling, en naderhand voor die met de bolsjewistische vertegenwoordigers. Alphand, de directeur van het Bureau voor pariculiere eigendommen en belangen wordt als vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zaken genoemd. De Joegoslavische ministerraad heeft de gedelegeerden voor de conferentie te Den Haag benoemd. Als zoodanig zijn aangewezen dr. Jan- kowitsj, onder wiens leiding ook de Joegoslavi sche delegatie op de conferentie van Genua stond, de Joegoslavische gezant te Londen, dr. Gavri- lowitsj en de afdeelingschef Sjumotkowitsj. De Zweedsche regeering heeft de uitnoodiging voor de Haagsche conferentie ontvangen en als haar vertegenwoordigers aangewezen de oud ministers prof. Under en Eliël Löfgren. DE LEENING AAN DU ITSCHLAND. Naar thans uit Parijs wordt gemeld, heeft de bankiersconferentie ten langen laatste haar zittingen toch voor 3 maanden verdaagd, om het leeningsvraagstuk nog eens goed te bestudee- ren. Volgens de Matin" zouden de bankiers het vooral op twee punten eens geworden zijn nl. ten eerste, dat de goede wil van Duitschland een gewichtige rol speelt, en ten tweede, dat financieele solidariteit voor alle volken nood zakelijk is. Na een zoo langen en kostbaren oorlog moeten alle landen, ook die welke in hun territoir schade hebben geleden, tot het brengen van offers bereid zijn. De commissie van Herstel heeft een vertrou welijk rapport van het internationale bankiers comité ontvangen betreffende de mogelijkheid van een Duitsche buitenlandsche leening. De Temps" meent te weten, dat de bankiers drie oplossingen, zullen bestudeeren, n.l. le. een leening, waardoor een groot deel van de Duitsche schuld gemobiliseerd kan worden 2e. een beperkte leening, ter dekking van de be talingen, die Duitschland voor het loopende en het volgende jaar verschuldigd is 3e. het ope nen van handelscredieten aan Duitschland. Volgens de „Petit Parisien" is de commissie van bankiers van oordeel., dat in de huidige omstandigheden een practische oplossing van Europa's moeilijkheden onmogelijk is, maar dat men de hoop niet mag opgeven, dat zulks later wel het geval zou zijn, en men met zijn pogingen in die richting meer succes zou kunnen hebben. De commissie beschouwt haar taak niet als be ëindigd maar zal over drie maanden daarmee voortgaan. RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat Lenin tenge volge van zijn hartkwaal niet meer in staat is, zijn functie uit te oefenen. Zijn eventueele opvolger zal niet Irotzki zijn, daar deze niet de sympathie heeft van de leidende communisten. Evenmin wordt ge sproken van Sinowieff en Kameneff. De drie volgende personen worden als op volger van Lenin genoemd Ossinski, Breo- brashenski en Semaschko. De stemming onder de bolschewiki is wegens de ziekte van Lenin zeer gedrukt en moedeloos geworden. DUITSCHLAND. Wirth en Rathenau hebben te Stuttgart in de Liederhalle gesproken over de buitenland sche politiek. De rijkskanselier noemde als doel van de politiek der regeering het behoud van de politieke en oeconomische eenheid van het Duit sche volk, waarvoor de gevaren nog niet geheel geweken zijn en als eerste taak voor een derge lijke politiek het overbrengen van het vraagstuk van de schadevergoeding uit de politieke hek senketel naar oeconomisch gebied. De beteekenis van de conferentie te Genua is, dat er drie en een half jaar na het eindigen van den oorlog rustig en nuchter onderhandeld is. De minister van buitenlandsche zaken noem de de bijeenkomst der bankiers tè Parijs de gewichtigste stap, welke tot dusver is gedaan op den weg, welke van den geest van het ulti matum van Londen afwijkt. Het oordeel 't welk de Bank van Engeland tegen het einde van het vorige jaar heeft uitgesproken, n.l. dat Duitsch land onder de betalingsvoorwaarden van dit ul timatum geen crediet waard is, kan men te Parijs niet negeeren. Amerika moet voor medewerking aan de Euro- peesche vraagstukken worden gewonnen. De minister verzekerde ten slotte, dat Duitsch land zich in Den Haag niet zal opdringen, maar bereid zal zijn tot eerlijke medewerking en be middeling. In een onderhoud met de Wurtemburgsche journalisten heeft Rathenau inzake den Haag nogmaalsverklaard,datDuitschlanddesgewenscht zijn hulp of bemiddeling beschikbaar zal stellen, daar het de toenadering tusschen West-Europa en Rusland, zoowel door moreele middelen als door steun met werkkrachten, nastreeft. Advertentie. 1-5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2' maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag toegezonden. - Ine.»*.»*. I*"*"'- IERLAND Collins zeide in een réde te Dublin, dat het .Iersche volk van den vrijstaat niet in de kaart moet spelen van den vijand, die een kunstmatige situatie aan de grens Fermanagh—Donegal in liet leven geroepen heeft. Zekere invloedrijke ele menten in Ierland hebben agenten in het Noord- Oostcn, wier politiek er niet enkel op gericht is, de Iersche republiek en den Ierschen vrijstaat te vernietigen, maar tevc-ns hun overmacht op nieuw te vestigen in Ierland en de union-act te herstellen. Nu is het zeker niet de tijd, een oorlog tegen Noord-Oost-Ierland en dus ook tegen Engeland te beginnen. Reuter meldt uit Londen d.d. 10 Juni Griffith en zijn collega's hebben vanmiddag de Britsche onderteekenaars van het Iersche verdrag, ook Lloyd George, ontmoet. De Ier sche grondwet moet, zooals zij thans ontwor pen is, vereenigbaar zijn met het verdrag en komt tegemoet aan de voorwaarden van de Engelsche regeering ten opzichte van het trac- taat op de buitenlandsche zaken en verschillende andere punten. Men verwacht dat een schik king binnenkort te gemoet gezien kan worden. HONGARIJE. Bij de verkiezingen in Hongarije hebben vier ministers bij de stembus de nederlaag ge leden, van wie een zelfs tweemaal. De niet ge kozen zijn graaf Klebelsberg, de minister van binnenlandsche zaken, Bernolak, economische zaken, Yasz, onderwijs en Tomcsanyi, justitie. Naar men weet, hadden drie andere ministers geen candidatuur aanvaard en is graaf Bethlen, de minister-president slechts gekozen met een kleine meerderheid. De oppositie is van onge veer 35 op ongeveer 80 man gekomen, dus aan zienlijk versterkt, al beschikt de regeering nog over een flinke meerderheid. Deze feiten maken het begrijpelijk, dat Bethlen denkt over een her vorming van zijn kabinet. GRIEKEN EN TURKEN. De beschieting van Samsoen aan de Zwarte Zee, waarvan reeds melding is gemaakt, is ge schied door den Griekschen kruiser Georgois A- worof. Volens berichten uit Turksche bron bad de commandant van den kruiser door bemidde ling van den commandant van den Amerikaan- schen torpedobootjager Ancre een ultimatum aan den gouverneur der stad gezonden om bin nen een uur tijds de stapelplaats van wapens en munitie te vernielen. Hij wachtte echter niet tot de tijd verstreken was doch opende reeds na 44 minuten het bombardement, dat branden heeft veroorzaakt en ernstige schade aangericht. ZWEDEN. In de houtzagerijen is een nieuw arbeidsge- jg schil uitgebroken. Te Sundsvall staken 1000 werk lieden. Indien er niet spoedig overeenstemming wordt verkregen, bestaat er gevaar voor uitbrei ding van de staking. JAPAN. Aan admiraal Kato is het premierschap van het nieuwe ministerie aangeboden. Hij heeft een bedenktijd gevraagd. ARGENTINIË. Het Congres heeft Arthur Bernardes tot pre sident der Republiek uitgeroepen. Daar de ge kozen vice-president inmiddels overleden is, zal voor die waardigheid een nieuwe verkiezing moeten plaats vinden. 81 „Dat zal ,,ua* waar zijn," antwoordde Granton, koel. „Als je in zoo'n onmogelijke plaats verblijf houdt, moet je je gasten tijd geven om het hol te vinden." Hij lachte, terwijl hij dit zeide, daar hij zich werkelijk een oogenblik vroolijk maakte over de ontvangst van zijn gastheer. Die lach scheen Bland kwaad te maken. Je bent er toch gekomen, zie ik," zeide hij, en dat is het voornaamste." Toen liet hij hem binnen en grendelde de deur achter zich. Ben ie bang dat ik weg zal loopen, dat je de deur zoo zorgvuldig achter je sluit?" vroeg Granton. Ik grendelde de deur, omdat zij niet sluit," zeide hij. „Dit huis is geen paleis Rat zie ik antwoordde Granton, „maar ik ben nog wel in slechter holen geweest dan dit en zelfs in slechter gezelschap. Bland deed alsof hij deze hate ïjkheid met Deze hut is geen paleis," zeide hij nogmaals, „m'aar zij is voldoende voor het doel waarvoor wij eigenlijk vroeg DE GRUWELEN IN KLEIN-AZIE. De „Daily Telegraph" deelt mee, dat staats secretaris Hughes aan den Amerikaanschen Imo gen commissaris te Constantinopel, admiraal Bristol opdracht heeft gegeven samen te werken met zijn ambtgenooten van de entente-mogend- heden bij het aan de regeering van Angora vra gen om de noodigc faciliteiten voor den arbeid van de commissie van onderzoek naar de wreed heden in Anatolië. De commissie zal waarschijnlijk bestaan uit militaire, publieke en consulaire vertegenwoor digers, bijgestaan door eenige militaire genees- aeeren. Granton. Bland wees naar een ledigen stoel, de eenige die in de kamer was. „Ga zitten," zeide hij. „Neen, er is er maar één," zeide Granton. „Ik zal hier gaan zitten," zeide Bland, eenige ruimte makende tusschen de papieren die op de tafel lagen. Hij was lang en de tafel was laag, zoodat zijne voeten op den grond bleven, vlak tegen die van den man welke tegenover hem zat. Granton merkte dit en zag ook hoe gemak kelijk deze houding het voor zijn tegenpartij maakte om op hem toe te springen. Bland be greep wat er in Granton omging en zeide „Als ge niet durft zitten, ga dan staan." Granton nam plaats op den stoel en kruiste zijne beenen over elkander. „Ik ben niets bang voor je," zeide hij rustig. „Ik zit niet voor de eerste maal van mijn leven in het gezelschap van moordenaars.; Je vergeet dat ik de eer heb gehad, je vader te kennen." Bland's onwrikbaar gelaat veranderde niét, maar zijne stem trilde, terwijl hij zeide „Ik kan je, van de plaats waar ik zit, gemak kelijk doodschieten." Granton trok verachtelijk de schouders op „O, ik weet wat je bedoelt," zeide Bland. „Je wilt zeggen dat je hetzelfde kunt doen." Granton knikte toestemmend. „Natuurlijk," ging Bland voort, „wist ik we SPANJE. Havas meldt uit Madrid De CarlistiSch- Jaimistische partij heeft een manifest uitgege ven, waarin zij zegt de souvereiniteit van Al- fons XIII te erkennen zonder zijn program onder het huidige bestuur te erkennen. CHINA. De „Morning Post" verneemt uit Tientsin. De troepen' uit Tsjili hebben Tsjing-wang-taê ingenomen en deelden gisterochtend mee dat de troepen uit Moelcden Sjan-hai-koean ontruim den. Woe-pei-foe's hoofdkwartier laat weten, dat Woe-pei-foe's voorwaarden voor den wapen- stilstan door Tsjang tsjo lin zijn aangenomen, die dientengevolge binnen drie dagen zijn troepen naar Moekden terugbrengt en alle spoorwegmate riaal teruggeeft. Tsjang's zoon is reeds naar I sing -wang-tao vertrokken voor de bespreking der bijzonderheden van den wapenstilstand met den commandant van de troepen van Tsjili in die streek Uit Peking wordt gemeld, dat Tsjang-tso-lin de door Woe-pei-foe gestelde voorwaarden voor een wapenstilstand aanvaard heeft. Li-Yan-Hoeng eischt eenstemmige aanvaarding van zijn voor waarden door .alle militairisten en voegt er aan toe, dat hij niet het presidentschap vanNbord of vanZuid-Ghina,maar van geheelCbina wenscht. ALLERLEI. Naar aan het Oostenrijksche ministerie van Financiën wordt gemeld, zal de Fransche Senaat het ingediende voorstel tot het verleenen van een crediet van 55 millioen francs zonderstem ming aannemen. Het Russische volkscommissariaat van justitie heeft bij het .centraal uitvoerend comité een voorstel ingediend om de geestelijken van elke gezindheid vrij te stellen van militairen dienstplicht. Aan den burgerlijken dienstplicht blijven ook zij onderworpen. De verkoop in Zweden van wijn en ster ke dranken is in 1922 vergeleken bij 1921 sterk verminderd en wel met 43 en 66,3 percent. De arbeidsmarkt in Zweden toont de laat ste maand een aanzienlijke verbetering, vooral in de bouwbedrijven en de scheepvaart en wat daarmee in verband staat. dat je zoo gek niet zoudt wezen, ongewapend bier heen te gaan. Natuurlijk weet ik dat je op dit oogenblik de hand op je pistool hebt en dat je bij elke verdachte beweging die ik maak, je mij op de plek zult doodschieten. Je hebt waarschijnlijk dat spelletje meer bij de hand gehad." „Uw vermoeden is juist," antwoordde Gran ton. „Ik was niet zoo gek om ongewapend hier te komen. Ik houdt wel deugdelijk mijn hand op een pistool en ik zou er de galg aan wagen en je doodschieten, als ik een zweem van verraad bij je ontdekte. Het spelletje waar je op doelt, heb ik ook bij de hand gehad. Ik heb op die manier eens een schurk in Wichita van kant gemaakt, die een man van achteren wilde aanvallen. En nu wij elkander zoo goed verstaan, kunnen wij, ge loof ik wel overgaan tot het bespreken van de zaak, voor welke wij hjer bijeen kwamen." „Ik heb je genoodigd," zeide Bland, zeer lang zaam sprekende, „omdat ik een rekening met je te vereffenen heb endit is de beste plaats om dat te doen. Je hebt een haat tegen mij." Granton knikte toestemmend. „En ik tegen jou, lk haat je dieper dan al de anderen met wie ik de rekening vereffend heb. Ik haat je zelf nog dieper dan den man die jou enmij de vrouw ontfutseld heeft, die wij begeerden." „Houd daarover je mond," viel Granton hem in de rede, „of ik begin. De naam van die vrouw mag jij niet op je schurkenlippen nemen." De doffe oogen van Bland schenen nog doffer te worden, doch hij gaf door taal noch teeken te kennen dat hij gehoord had wat Granton zeide, en hij ging met dezelfde langzame eentonige stem voort „Wij hebben samen gespeeld om een grooten inzet, maar eén ander. heeft dien inzet gewonnen. Dat is dus afgedaan maar wij hebben samen nog een andere rekening te vereffenen." „Als je erover denkt weer een moord te gaan plegen, zou ik je aanraden een beetje voorzichtig te wezen," zeide Granton, doodbedaard, „want ik heb mijn vinger nog altijd op den trekker «n je zoudt een man des doods 2ijn, voordat ja tijd hadt van de tafel op te staan. „Ik hoop je te dooden.." zeide Bland. „Maa» dooden is niet altijd vermoorden. „Neen," zeide Granton, „het is somtijds aan daad van rechtvaardigheid. Noem het rechtvaardigheid,als je wilt, zeida Bland de schouders ophalende, „maar ik haal ie en ik zou grooten lust hebben je te dooden. En jij zult wel een even grooten haat tegen mij heb ben en een even grooten lust om mij te dooden." Ik zou er ten minste niéts tegen hebben," bekende Granton Je hebt mij een schurk genoemd," hernam Bland,„maar alles samen benjij niet veel beter." „Pardon," antwoordde Granton, „ik ben geep .sluipmoordenaar." (Wordt vervolgd'.) NIÉUWE SCHÏEDAMSÜHE GMT u-A., CeUeurefe tekenen ictool]urkgn ment Lever'i Zeepntf VI8ordinal'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1