DAGBLAD WD OM SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU I LLETON. De Diamantenscbat 45ste Jaargang. Dinsdag 13 Juni 1322. No. 133580. Bur»»: KOEMAK KT 4. - Tclolo.n lmer.omnl.maal BS. - Poslbos 30. «rljte» v^' l^j: Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. BuiteniMds®fe Nieuws- DE V S. HAAGSCIIE CONFERENTIE. Reeds gister zijn eenige heeren, behooren- de tot den staf van de Engelscbe en Japan- sche delegaties ter a.s. bijeenkomst voor het Russische vraagstuk in het Palace Hotel te Scheveningen aangekomen, die voorbereidende maatregelen komen treffen in verband met de eerstdaags arriveercnde delegaties. Van het hotel zijn de Engelsche en Japan- sche vlaggen geheschen. Het momorandum van Poincaré en het Britsche antwoord daarop stemmen overeen ten aanzien van het ontbreken van elk politiek of diplomatiek karakter bij de besprekingen in Den Haag. In verband hiermede zal Frankrijk, naar verluidt, niet worden vertegenwoordigd door Charles Benoist, doch door Alpband, direc teur van den dienst der particuliere bezittingen en belangen. De Belgische experten Cattier, Calopin, Wittmeur en Herry, zijn heden naar Den Haag vertrokken, nadat zij in den loop van den morgen nog in het kabinet van den premier waren bijeen gekomen, om de definitieve instructie van de re geering te ontvangen. 1-Iet staat thans vast, dat Engeland op de Haagsche conferentie zal worden vertegenwoor digd door sir Lloyd Greame, als deskundige op zakengebicd en door Hilton Young als financieele specialiteit. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in verband met de a.s. internationale economische conferentie te 's-Gravenhage Van 12 Juni af perstelegram men tegen verlaagd tarief van en naar Neder land zijn toegelaten gedurende den geheelen dag en nacht en wel in het verkeer met die lan den en bestemmingen, waarmede persverkeer tegen verlaagd tarief is ingevoerd. DE LEENING AAN DUITSCIILAND. In ons nummer van gisteren is reeds een en ander medegedeeld omtrent den inhoud van het rapport dat de bankierscommissie Zaterdag bij de Commissie van Herstel heeft ingediend. Een bericht uit Londen meldt daarover nog, dat de bankiers in hun rapport zeggen, dat, nu Frankrijk er niet in wil toestemmen om het bedrag der Duitsche betalingen te vermin deren, zij het als overbodig beschouwt, haar onderzoekingen voort te zetten. Zij zegt ech ter nadrukkelijk, dat onder gunstige voor waarden een zeer groote leening met succes op alle financieele hoofdmarkten van de wereld zou kunnen worden geplaatst. Verder zegt de bankierscommissie, dat de beleggers in landen, die niet zelf in den oor log betrokken geweest zijn, ernstig lijden on der de depreciatie van de mark, eensdeels omdat zij daarin groote bedragen hebben belegd, anderdeels omdat de concurrentie op handelsgebied van de Duitsche industrie een kunstmatig voordeel geniet. Ook wordt opgemerkt, dat wat Frankrijk be treft een beperkte leening met groote moei lijkheden gepaard zou gaan, omdat in het allerbeste geval slechts een klein gedeelte van de opbrengst er van tot dekking van de Fran- sche vorderingen ter beschikking zou kunnen worden gesteld. Bij de algemeene gevolgtrekkingen in het verslag wordt nog gezegd, dat een der hoofd voorwaarden, als te eeniger tijd een groote buitenlandsche leening tot stand komt, moest zijn, dat Duitschland zelf een oprechte en krach tige poging doet, om de staatsfinanciën op een vaste basis te plaatsen, terwijl dan natuurlijk tevens de tegenwoordige onzekerheid aangaande de schadevergoeding moet worden opgeheven. Een der oorzaken, die de commissie er ver der toe hebben gebracht is, dat Amerikaanschc bankiers en beleggers zich ongeneigd toonden voor een eenigszins belangrijke som deel te ne men in zulk een leening, tenzij deze werd uitge schreven op uitdrukkelijk en eenstemmig ver langen van alle Geallieerden, terwijl de opbrengst eveneens ten bate van allen zou moeten strekken. Deze eenstemmigheid zou het beste daaruit kun nen blijken, dat de bankiers der verschillende landen zich verplichten, een evenredig deel der leening in hun eigen landen te plaatsen. Persstemmen. Het rapport der bankierscommissie aan de Commissie van Herstel is door alle leden der bankierscommissie geteekend met uitzondering van den Franschen gedelegeerde Sergent. De Parijsche bladen keuren, naar Havas bericht, algemeen goed, dat Sergent het rap port niet heeft geteekend, daar zij van mee ning zijn, dat het rapport slechts tot gevolg kan hebben, dat Duitschland wordt aange moedigd, om zijn verplichtingen niet na te komen. Verder betreurt de pers het, dat het rapport het vraagstuk der verwoeste land streken in het geheel niet aanroert. Het „Petit Journal" is van oordeel, dat het resultaat der besprekingen van de bankiers de moeilijkheden voor een normale regeling der schadeloosstelling waarschijnlijk nog zal ver- hoogen, en betreurt het, dat de bankiers onder voorwaarden voor de internationale leening de erkenning van de absolute prioriteit van het herstel der verwoeste landstreken vergeten hebben. De Matin" vindt het zonderling, dat in het rapport eerst gezegd wordt, dat uit ach ting voor Frankrijk zekere onderwerpen niet zullen worden aangeroerd, doch dat deze ten slotte toch afgehandeld worden en alleen ver meden wordt, het getal van de verlaging der Duitsche schadeloosstelling te noemen. Het zelfde blad stelt vast, dat de Duitsche in dustrie en landbouw den bankiers meer schij nen te interesseeren, dan het lot van de im dustrie en den landbouw van Frankijk, <Kp de ruine waarvan Duitschland floreert. De Berlijnche bladen bespreken uitvoe rig het besluit der Parijsche conferentie, haar vergaderingen te schorsen, en de gevolgen voor Duitschland, nu er voorloopig geen mogelijkheid bestaat een internationale leening te sluiten. Bij na alle bladen leggen er den nadruk op, dat Duitschland in zijn laatste nota aan de Commissie van Herstel concessies heeft gedaan, inzonder heid ten aanzien van de uitgifte van papieren geld. Het evenwicht der begrooting ware slechts te herstellen geweest bij het slagen eener inter nationale leening. Na het schipbreukleiden der onderhandelingen over de credietverleening achten zij Duitschland niet meer aan de gedane concessies gebonden. Het uitstellen der bespre kingen beteekent derhalve voor Duitshhland voortzetting der maandelijksche betalingen van vijftig millioen gouden marken in wissels, eeh verwarring in de staatsfinanciën en nieuwe interne en externe inflatie van de mark. De Engelsche bladen laten zich als volgt uit De „Manchester Guardian" zegt De argu menten van de bankiers zijn gesteld met vol strekt diplomatieke kieschheid, met een bijna ostentatieve angstvalligheid om geen Franscbe gevoeligheid te kwetsen en met strikte vermijding van zedelijke of politieke beginselen. Maar noch tans zijn zij de fnuikendste aan-de-kaakstelling van het Fransche financieele beleid dat wij aan schouwd hebben. Wij zijn niet verrast dat de Franscbe vertegenwoordiger tegenover een zoo streng-hoffelijke berisping zich genoopt heeft gevoeld, zich van de andere bankiers af te schei den zonder te wagen in bijzonderheden uiteen te zetten, waar zij het niet bij het rechte eind hadden. De „Daily News" zegtFrankrijk krijgt een eenvoudige en duidelijke keus tusschen vast houden aan zijn eigen meening en niets krijgen of opgeven van zijn eigen meening en krijgen wat de openbare financieele meening denkt, dat het krijgen kan. De „Times" zegt Wij zouden er de voorkeur aan gegeven hebben, indien men een strenger houding jegens Duitschland had aangenomen en tegelijk het feit billijker erkend had dat Duitschland door vele middelen de betaling van zijn schuld ontdoken heeft en ontduikt, welke schuld in totaal kleiner is dan die vanEngeland. De „Daily Telegraph" merkt op, dat aangezien de overeenkomst die veertien dagen geleden tusschen Duitschland en de commissie van her stel is gesloten die dit jaar afhankelijk was van de internationale leening, de toestand nu terugkeert tot dien van vóór 31 Mei. De „Westminster Gazette" spreekt van den „blinden muur der omgeving" waarop elke po- gihg tot herstel der economische welvaart van Europa afstuit. Morgan heeft voor zijn vertrek uit Parijs aan vertegenwooreigers der pers verklaard dat hij bij voortduring bereid was ook verdernaar zijn vermogen mede te werken aan de oplossing van de Europeesche economische problemen. Hij gaf daarbij opnieuw uiting aan zijn meening, dat deze oplossing voor zoover zij van een lee ning aan Duitschland met medewerking der Vereenigde Staten afhing, niet zonder een al gemeene regeling van het reparatievraagstuk en slechts als bestanddeel daarvan mogelijk was. 82 Bland maakte een gebaar van ongeduld en reide hartstochtelijk „Mijn vader werd ver moord. Of hij dit verdiend heeft of niet ik zal dien moord wreken. Nu weet je wie ik ben Ik vermoed dat je al reeds geraden hebt dat je den man voor je ziet, naar wien de politie zoo wanhopig blijft zoeken de man met den rooden baard „Ja," zeide Granton,, dat had ik reeds lang geraden." Bland stond op en ging naar den muur, waar een zware overjas aan een spijker hing. Hij haalde iets uit den zak Van die overjas en zette dat op. Het was een roode pruik, met een baard en knevel van dezelfde kleur. Deze vermomming maakte hem geheel onkenbaar, en Granton zag opeens den man vóór zich,tegen wien hij op den avond van den moord van Chickering, was aangeloopen. „Wel, dat is een prachtige vermomming," zeide hij. Bland trok de pruik en den baard weder af, borg die weder in denzak van de jas en zeide ^^jê weet dat ik Japhet Bland ben en ikweet Z.H. DE PAUS. De „Msb." verneemt uit Rome, d.d. 12 Juni Er gingen de laatste dagen geruchten over den gezondheidstoestand van den H. Vader, die min der gunstig heette. Ofschoon de buitengewone en voortdurende werkzaamheid van Z. H. op zichzelf reeds een afdoende tegenspraak was van deze berichten, heb ik mij heden om inlichtingen gewend tot den Pauselijken lijfarts, professor Amici. Deze sprak de tendentieuze berichten beslist tegen. Hij had, zeide hij, gisteren nog den H. Vader een bezoek gebracht. De Paus maakte het uitstekend en van een leverziekte, waarvan ook al in kranten berichten melding was gemaakt, was hoege naamd geen sprake. Trouwens wie den Paus gisteren bij de voor lezing van het decreet, waarbij Z. H. een lange toespraak hield, van nabij heeft kunnen gade slaan, zal hebben opgemerkt, dat de H.Vader er voortreffelijk uitzag. RUSLAND. Volgens een officieel communiqué omvat de hongersnood nog 18 gouvernementen met een bevolking van 16 millioen zielen. De hongersnood heeft zich uitgebreid over de republieken der Kirgiezen, Basjkieren, en der Tartaren van den Krim, en de gouvernementen Samara, Oefa, Tsjoewask, Sjclabrink, Astrakan, SimbirsK, Sara tov, Perm, Wiatsk. Volgens schattingen Van het commissariaat voor de voedselvoorziening is er een totaal tekort van 150 millioen pond graan. Door de sovjet-regeering wordt op het dat jij vroeger Rat Gundy werd genoemd. Wij zijn bittere vijanden jij en ik. Jij denkt dat je beter zijt dan ik, maar jij zijt het leven in be tere omstandigheden begonnen, en dat is alles. Ik héb in bittere armoede, door honger en koude, den dorst naar geld en macht geleerd. Je hebt mij gedwarsboomd,en hebt mij geslagen, maar je zijt niet goed genoeg om mij het recht te weigeren met je te vechten." „Ik heb je gezegd dat ik met je wilde vechten," zeide Granton, „en ik zal mijn woord houden. Maar ik verkies niet toe te stemmen dat er niet een groot verschil is tusschen een sluip moordenaar en mijzelven. Maar nu het zoo ver gekomen is, zal ik je doodmaken als ik kan." „Wanneer en waar moet het zijn." „Wel hier, natuurlijk. Wij behoeven niet naar het andere einde van de wereld te reizen om dat zaakje af te doen." Granton's strijdlustig bloed werd spoedig warm. Met dezen waanzinnigen moordenaar tegenover zich en in dit spookachtig verblijf, kreeg hij een lust tot vechten als inzijn school jongensjaren. „Goed," zeide hij. „Waar zijn je wapens Bland stond van de tafel op en een lade open schuivende,haalde hij daaruit twee groote mes sen te Voorschijn. Granton nam die messen in oogenschouw en zag dat het lange Amerikaan- sehe jachtmessen waren. oogenblik hulp verleend aan ongeveer 21/2 mil lioen hongerlijdenden .De particuliere Russi sche hulporganisaties verschaffen steun aan 1 millioen, de buitenlandsche hulporganisaties aan 8 millioen menschen. In het gunstigste ge val zullen dus nog 5 millioen hongerlijdenden van hulp verstoken blijven. DUITSCHLAND. President Ebert heeft gister een bezoek aan München gebracht. Bij aankomst van den rijkspresident had een aantal incidenten in de stad plaats. Het begon reeds, toen Ebert voor het station in de al daar gereedstaande automobiel stapte. Uit de talrijke menigte weerklonk gefluit, terwijl er een witte zwembroek naar den auto werd geworpen. Anderzijds werd Leve Ebert ge roepen. Een handgemeen tusschen vele per sonen uit de menigte was hiervan het gevolg, waardoor eerst door het optreden van de politie een einde werd gemaakt. Twaalf personen werden hierbij gearresteerd. Ook gisteravond was het bij de voorberei dingen tot het bezoek van den president tot. een incident gekomen. Toen men namelijk op het plein voor het station de vlag van de Duitsche republiek wilde hijschen, trachtten een vijftig tal, meerendeels jonge personen, de vlag neer te halen en haar te verbranden. Reeds hadden zij het doek met petroleum overgoten om het in brand te steken, toen een aantal politie-agen- ten en inmiddels toegeschoten burgers dit nog bijtijds wisten te verhinderen. DR. KAPP f. Uit Leipzig wordt gemeld, dat de „General- landschaftsdirector a.d." Kapp gistermorgen i» het ziekenhuis aan de gevolgen van zijn oog ziekte is gestorven. Kapp had half April uit Zweden in een brief aan Duitsche bladen medegedeeld, dat hij van plan was zich ter beschikking te stellen van het rijksgerechtshof te Leipzig om zich te verantwoor den voor de door hem inMaartl920 geleide putsch Inderdaad kwam hij 17 April te Sassnitz aan en werd hij onder bewaking onmiddellijk naar het huis van bewaring te Leipzig overgebracht. Kort daarop bleek, dat Kapp aan een ernstige oog kwaal leed en hij moest daarom in de universi teitskliniek worden opgenomen, waar hij op 24 April werd geopereerd. Het bleek, dat de ziekte reeds zeer ver gevorderd was bet 'in- keroog moest geheel worden verwijderd, ter wijl ook gedeelten van den schedel moesten wor den weggenomen. De zware operarie, waar bij ook de voorhoofdsholte moest worden geopend had tot gevolg, dat men zich zeer bezorgd maak te over zijn leven. Later voelde de zieke zich schijnbaar iets beter. De laatste dagen werd zijn toestand echter erger en vanmorgen vroeg trad de dood in. „Zij zijn precies hetzelfde," zeide Bland. „Het staal van beiden is even scherp als onze haat. Neem welk je wilt." Granton stond van zijn stoel op en trad naar de tafel. De beide messen lagen naast elkander in lederen scheden. Zij waren volj- maakt hetzelfde. Granton nam er een uit en toen hij het bekeek, voelde hij dat het geen zaak was om mede te spotten. Van zijn handig heid en kracht om dit mes te gebruiken, hing de kans af om zijn leven te behouden. Het zonderlingste avontuur, dat hij in zijn avontuur lijk bestaan beleefd had, zou hij in zijn geboor testad doormaken. Een tweegevecht met mes sen, gevochten tusschen hem en een krank zinnige, in een hut op de Iheems. Doch hij kon het niet vermijden. Er was niets meer aan te doen. Zelfs al had hij geweigerd aan dit zonderlinge tweegevecht deel te nemen, dan zou Bland hem toch met mes of pistool,zijn aangevallen en zou hij hebben moeten vechten tot zelfverdediging. Maar hij had zijn woord gegeven, en hij zou doen wat hij doen moest. Ten slotte deed het er al bitter weinig toe wat er van hem werd en of zijn vagebondenleven hier in dit krot eindigde, door een messteek van een waanzinnige, over over enkele jaren elders. Hoe het zij, hij zou de kans wagen. Hij legde het eene mes weder op de tafel en nam het andere op. „Zij schijnen beiden even goed te zijn," DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Uit Éerlijn wordt gemeld, dat in het rijksdag gebouw een betooging voor verbetering van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk plaats heeft gehad, welke georganiseerd was door het Duitsche Vredeskartel, dat 15 van de voornaamste Duitsche pacifistische verecnigin- gen omvat. De Duitsche regeering had ver tegenwoordigers gezonden terwijl de Fransche liga voor de menschenrecliten vertegenwoordigd was door Ferdinand Buisson, professor Victor Basch, professor Boublé van de Sorbonne en den socialistischen afgevaardigde Renaudel. Loube, de president van den rijksdag, opende de vergadering en wees op den wil bij de meer derheid van het Duitsche volk, om met Frankrijk zeide hij, „maar toch zal ik dit kiezen." „Goed," zeide Bland, het andere wapen op nemende. Hij was zoo kalm alsof hij op de schermschool les aan een leerling stond te geven. „Laat ons wat ruimte maken," zeide hij. En )iij duwde de tafel met zooveel geweld tegen den muur, dat de oude hut op hare zwakke grond vesten daverde. „Welk een ellendig krot is dit toch,, dacht Granton, en toen glimlachte hij dat hem in zulk een hachelijken toestand, zulke onbedui dende dingen in de gedachten kwamen, lerwijl hij dit bepeinsde, sloeg hij met de nieuwsgierig heid van een toeschouwer bij een tooneelspel, Bland gade. Als deze zenuwachtig was, toonde hij dit niet. Hij raapte met de grootste kalmte enkele papieren op, die van de tafel gevallen waren en schoof die toen op zijde. Wanton voel de dat hij zelf opgewonden werd, maar het was de opgewondenheid eens toeschouwers van een opwindend schouwspel, niet die van iemand die een strijd op leVen en dood ging aanvangen. Hij was zich ternauwernood bewust of hij een toeschouwer was, dan wel of hij werkelijk aan den strijd ging deelnemen, zelfs met toen Bland zooveel ruimte had gemaakt, als hij maken kon en hij zich tot hem wendde en hem doodkalm Vroeg „Ben je gereed (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1