tot overeenstemming te komen. Ook von Ger- lach en professor Einstein voerden het woord. Graaf Harry Kessler wees er op, dat Duitschland bereid is mede te werken aan den wederopbouw van Noord-Frankrijk, doch dat deze bereid willigheid tot bepaalde grenzen gaat, nl. dat hetgeen Duitschland levert, niet besteed zal worden tot nieuwe militaire uitrustingen of tot versterking van het buitenlandschemilitairisme. Hij drong er op aan, dat er een garantie-verdrag tusschen de V. S. en Europa tot stand zou ko men. De Fransche sprekers hunnerzijds gaven ook den wensch te kennen, dat de afgrond, die thans tusschen de twee landen bestaat, overbrugd moet worden. De grondslagen voor een duurzamen vrede zijn definitieve regeling van het vraagstuk van herstel, ontwapening en een algemeenen Volkenbond, waartoe Duitsch land toegelaten moet werden. IERLAND. Volgens bericht uit Londen zijn bij de ver dere besprekingen der twee partijen in zake het Engelsch-Iersch verdrag goede vorderingen ge maakt. Lloyd George deelde aan de Sunday Times mede, hat hij over den gang van zaken zeer te vreden is. Uit Londen wordt gemeld Te Belfast zijn 7 gewapende lieden een groote broodfabriek binnen gedrongen, waar het kan toor-personeel juist bezig was 1500 pond ster ling gereed te maken om op een bank te depo- neeren.De mannen gelastten hun de handen om hoog te steken. De directeur, die dit weigerde, schoten zij neer, waarop zij per auto ontkwamen. De directeur was katholiek. GRIEKEN EN TURKEN. De correspondent van de „Daily Mail" te Athene gelooft te kunnen mededeelen, dat de Grieksche regeering besloten heeft, alle Turksche kustplaatsen aan de Zwaite Zee, waar zich ver dedigingswerken bevinden, te laten bombar deeren. De Grieksche oorlogsschepen zouden Smyrna met dit bevel hebben verlaten. CHINA. Li Yoeang Hung, die in 1917 door de militai- ristische groep uit het presidentschap was ont zet, is uit Tientzin te Peking aangekomen en heeft het presidentschap op zich genomen. Namens het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Kanton wordt officieel verklaard, dat Zuid-Cbina zal weigeren mede te werken met de nieuwe regeering te Peking tot de unificatie van China. JAPAN. Reuter meldt uit Tokio d.d. 11 Juni. Admiraal Tomosaboero Kato heeft den post van eerste minister aanvaard. Kato vroeg vóór de aanvaarding van de op dracht om een nieuw kabinet te vormen, den volledigen steun van Seiyukai, den leider der vroegere regeeringspartij, voorts de vrije hand in de keuze van zijn ministerieele collega's, een aanzienlijke vermindering in de leger- en vloot- begrootingen, alsmede de nauwkeurige inacht neming van Japans bekende politiek ten aanzien van China en Siberië, tegelijk met de strikste inachtneming van de beslissingen der Washing- tonsche conferentie. Kato aanvaardt het bewind met een kabinet, dat geen partij-kabinet is. Zijn voornemen is de te Washinton gesloten overeenkomsten ten volle na te komen en de begrootingen van oorlog en marine met 40 millioen yen te verminderen. Naar niet-officieel wordt meegedeeld, zul len graaf Oesjida en generaal Jamanasji de porte feuilles van buitenlandsche zaken en oorlog be houden, admiraal Kato, de nieuwe premier, neemt ook de portefeuille van marine. Verder hebben in het kabinet zitting dr. Mizoeno als minister van binnenlandsche zaken, dr. Okamo als minister van justitie en Kamado als minister van onderwijs. ALLERLEI. De Sovjetpers meldt dat een exemplaar van het Italiaansch-Russische handelsverdrag, dat den 24sten Mei te Genua werd geteekend, te Moskou is aangekomen. Het verdrag moet door de respectieve regeering binnen 14 dagen gerati ficeerd worden. Te Moskou is een Duitsche commissie aan gekomen, welke de Duitsche handelsschepen zal overnemen, welke in verband met het ver drag v n Rapallo aan Duitschland moeten wor den gerestitueerd. De leider dézer commissie is de kapitein ter zee Lehman, directeur van het bureau voor zeenavigatie bij de Duitsche Admira liteit. De Daily Telegraph verneemt uit Ber lijn, dat in weerwil van de geruststellende be richt m de gezondheidstoestand van Lenin zeer bedenkelijk is. Er heerscht groote ongerust heid onder de sovjetleiders. Krassin, Tsjitsjerin en Rakofsky hebben in Berlijn herhaaldelijk geconfereerd over mogelijke stappen. Naar het heet is het roode leger geheel gemobiliseerd om een mogelijken opstand bij het overlijden van den dictator aanstonds te kunnen onderdrukken. B i n n n 1 a n tl. De reis van de Koninklijke familie. De Batavier V is Vrijdagavond te Scolvaer aangekomen en Zaterdagmiddag 3 uur van daar naar Troll fjord vertrokken. Alles was wel aan boord. De Batavier V" is Zaterdagavond te Svol- vaer aangekomen, bij prachtigen zonneschijn. Later kwam de Prins-Gemaal aan met de tor pedoboot, die Zoutstroom had bezichtigd. De Koningin ging onmiddellijk aan land. Giste renmiddag vertrok de Batavier via Raftsont en Trolltjord naar de Noord-Kaap. De Ko ningin is zeer opgetogen over de schitterende ligging van do Lofoten met hun schoone midder nachtzon. Het Episeopaat en de N.K.P. Gistermiddag te half drie kwam de Nieuwe Katholieke Partij in buitengewone vergade ring bijeen in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht. De vergadering die door een vijftigtal le den, waaronder verschillende candidaten der N.K.P., werd bijgewoond, droeg een streng vertrouwelijk karakter. u Voor en na de vergadering wendden we ons tot den voorzitter, notaris Swane, om eenige mededeelingen te ontvangen.' We vernamen, dat deze vergadering was samengeroepen, teneinde de houding der N.K. P. te bepalen ten opzichte van de door Z.D. H. den Aartsbisschop afgelegde verklaring in de openingsvergadering van den Tweeden Ne- derlandschen Katholiekendag te Nijmegen. In die Verklaring werd geen verbod gezien aan de katholieke kiezers, om te stemmen op de lijst der N.K.P. Zooals de voorzitter ons mededeelde, had men zich telegrafisch gewend tot de hoogste autoriteiten in het land, die in deze recht te spreken hebben, doch waarop werd nog geen bericht ontvangen. En, voegde notaris Swane hieraan toe, men kan dezen autoriteiten moei lijk voorschrijven, telegrafisch te antwoorden. Van dit antwoord echter, verzekerde hij ons, waarbij het op een een enkel woord aankomt, zal onze beslissing afhangen. Verdere inlichtingen kon de voorzitter ons niet geven. Hebben we evenwel goed begrepen, dan is een formeel antwoord verzocht op de vraag, of de actie der N.K.P. en het stemmen op haar lijsten, in strijd is met het geweten. („Msb."} Technsehe wijziging L. O. Wet. In aansluiting op ons bericht dat het ont werp ter technische herziening van de Lager Onderwijswet naar den Raad van State is gezonden, meldt men ons thans uit Den Haag, dat het voorontwerp ook ter kennisneming is toegezonden aan de besturen van verschil len onderwij svereenigingen. Daaruit blijkt dat ten aanzien van het U.L.O. de eisch van min stens 24 leerlingen voor de oprichting eener zoo danige school zal worden voorgesteld. Voorts wordt het getal leerlingen, waarbij splitsing der school in een lagere en een (kop-) U.L.O. school noodzakelijk is (in de wet thans op 220 bepaald), op 300 gebracht. (Hbld.) De Engelsche journalisten. Zondagmorgen zijn de Engelsche journalisten van Amsterdam uit naai' hun land teruggekeerd, zeer voldaan over hun uitstapje. Bij het afscheid nemen gaven zij daaraan op de meest-ondubbel- zinnige wijze uiting. Van de nummers van het programma van de laatste dagen dienen nog vermeld te worden de voordracht met lichtbeel den over oud- en Nieuws-Amsterdam, die de architect Weissman Vrijdagavond voor de gasten hield en het tochtje op Zaterdag naar Volendam en Marken. Na afloop daarvan had een gezamen lijke maaltijd plaats, waaraan o.a. de consul van Engeland in Amsterdam, de heer Tom, en zijn ehetgenoote aanzaten. Verzet. Zaterdagavond is te Wageningen een verga dering gehouden van de sigarenfabrikanten al daar, waarin algemeen de overtuiging werd uit gesproken, dat de pas ingevoerde tabakswet in haar gevolgen fataal blijkt te zijn, aangezien de bepalingen van deze wet aan verschillende fa brikanten het fabriceeren onmogelijk maken en voor allen onoverkomenlijke bezwaren scheppen. Besloten werd langs organisatorischen weg een scherpe actie te beginnen ten einde deze wet zoo spoedig mogelijk opgeheven te krijgen. Internationale justitie. Bij den aanvang van zijn reglementaire zomerzitting zal het Permanent Hof van In ternationale Justitie 15 dezer een korte openbare zitting houden, waarin o.a. de heer Bustamente (Cuba), die verhinderd was de plechtige openings zitting van het Hof bij te wonen als rechter zal worden geïnstalleerd na het afleggen van een plechtige verklaring. Pauselijke gezant. Onze gezant bij den Paus, jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer zal in Juli een deel van zijn verlof in ons land doorbrengen en daarna voor eenige weken naar Zwitserland gaan. (Tijd.) De Katholieke universiteit. Naar de ,,Rsb." uit betrouwbare bron ver neemt heeft de collecte1,Öézen winter onder de Katholieken voor de universiteit gehouden, de stichting verzekerd.Er is voldoende om de op richting van drie faculteiten te beginnen, met het vooruitzicht binnen afzienbaren tijd ook de twee andere te laten volgen. Binnen enkele weken zullen er nadere bijzonderheden bekend worden. Intusschen is, nog steeds niet definitief bepaald waar de universiteit verrijzen zal. Wel is, naar men weet, vrijwel algemeen geopteerd voor Nijmegen, maar de kogel is nog niet door de kerk. Zelfs is er strooming die steeds sterker wordt, welke meer en meer gaat werken voor Den Haag als toekomstige universiteit. Prof. dr, Roels. Dr. Franciscus Mattheus Johannes Agathos Roels, benoemd tot Hoogleeraar in de empyri- sche en toegepaste psychologie aan de Rijks- Universiteit te Utrecht zal op Maandag 19 Juni a.s. zijn ambt aanvaarden met het uit spreken eener redevoering in het Groot Audi torium der Universiteit. Th. Verhey. Naar men verneemt is er in den toestand van Th. Verhey een lichte verbetering waar te ne men. Zaterdag j.l. is de componist vier en zeven tig jaar oud geworden hij heeft dien dag heel veel bewijs van belangstelling mogen ontvangen. Nieuwe woningen. Volgens het maandelijksch overzicht in de Mei- aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende het bouw bedrijf in den lande bedroeg de netto vermeer dering van den woningvoorraad in de maand Februari 1922 (zijnde het Verschil tusschen 2033 voltooide en 111 onbewoonbaar verklaarde,(ge sloopte en aan haar bestemming onttrokken wo ningen). Deze cijfers waren voor Februari 1921 ond. 2103 (2219 en 116. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. ffjOp de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 16 Juni 1922, te 2 uur n.m. staan o.m. de Volgen de voorstellen 1. Van Curatoren van het Gymnasium aanbe veling ter benoeming van 1 leerares en 2 leeraren aan het Gymnasium. Aanbevolen worden a. ter benoeming voor den cursus 1922/23, 1. als leerares in Natuurlijke Historie Mej. J. Uri 2. als leeraar in Teekenen de heer J. Hing- man b. ter definitieve benoeming, met ingang van den cursus 1922/23, 3. als leeraar in Oude Talen de heer Dr. J. P. M. Persijn. 2. Wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1921. 3. Voorstel van B. en W. om hun College we derom voor den tijd van 3 maanden te machti gen naar behoefte kasgeld op te nemen. 4. Vaststelling van de rekening en verant woording balans en winst en verliesrekening van de Techinsche Bedrijven, Gasfabriek, Elec- triciteitsbedrijf en Drinkwaterleiding bet Burgerlijk Armbestuur het Algemeen Handels-Entrepot de Gemeente-Reiniging de Openbare Leeszaal en Bibliotheek de Algemeene Begraafplaats het Gemeente-Ziekenhuis de Huurcommissie het Fonds van Vernietigde Gilden de Bewaarscholen der St. Willibrordusstich- ting het Schiedamsch Drankweercomité de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose; de Hofjes van Belois de Vereeniging tot bescherming van Zuigelin gen. 5. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot verkoop aan de firma J. van Zwet en Zn. te Rotterdam van den grond, gelegen achter de rooilijn van de Groenelaan en vóór de perceelen, kadastraal bekend als Sectie L. nos. 10Ö9 en 1010, aan de Groenelaan hoek Hout straat. 6. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tothet verleenen vanpremie,hypotheek en bouwcrediet aan den heer A. H. Bakker c.a voor den bouw van 8 woningen aan de Charlotte de Bourbonstraat op den voet der premiebouw regeling. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening, regelende de bezoldiging van amb tenaren in dienst der Gemeente Schiedam, ten aanzien van de diensten der Technische Bedrij ven, de Gemeentewerken en den Gemeentelijken Woningdienst. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van /II00voor de aanschaffing van nieuw materiaal voor de Brandweer. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 500.voor het plaatsen van nieuwe aanplakborden. Openbare Orde. Wij vestigen hier de aandacht op een in dit blad voorkomend officieel gemeentelijk bericht nopens de handhaving van de openbare orde enz. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. Bescherming der Engelsche flesschenindustrie. Naar aanleiding van een door de Association of Glass Bottle Manufacturers of Great Britain and Ireland ingediende klacht over den invoer van flesschen uit Duitschland en Nederland, heeft de „Board ofTrade"een commissie van onderzoek benoemd, die eenige dagen geleden de klacht onderzocht. De vertegenwoordiger van genoemde Associa tion, die de klacht nader toelichtte, deelde mede, dat de geheele Engelsche flesschenindustrie aan het adres van de Association adhaesie had. betuigd en dat adressante zich wenschte te beperken tot het verzoek om een invoerrecht van 331/2 pet. voor alle ledige flesschen, welke zonder 'consent uit genoemde landen worden ingevoerd. „Lorenzo Perosi." De Gem. Zangver. „Lorenzo Perosi", had gis teravond niet zooals 't anders de gewoonte is, een heel gewone repetitie, d.w.z. een avond Van 2 uur harde studie, maar deze keer was er eens iets buitengewoons aan de hand de directeur, de heer Paul v.d. Putten, vierde in deze functie zijn eerste lustrum. Zoo'n gebeurtenis kon natuurlijk niet onop gemerkt voorbijgaan. De heer W. v.d. Toorn, voorzitter van „Pero si" sprak namens allen den jubileerenden di recteur in hartelijke woorden toe. Spr. roemde de hooge muzikale begaafdheid en het onwrik baar geduld en doorzettingsvermogen van den heer v.d. Putten, door welke eigenschappen het hem schitterend was gelukt „Perosi" tot een vereeniging te maken, met een naam, die klinkt als een klok. Spr. herinnerde in dit verband aan de dezen winter gegeven, grootsch geslaagde feestuitvoering. Deze groote successen noemde spr. ook als resultaten van de prachtige en prettige samenwerking, die er in de vereeniging ac tusschen directeur, bestuur en leden heerscht, waarom hij dan ook vertrouwde, dat deze har monie steeds in nog steigende mate mocht blijven Als blijk van waardeering bood spr. den di recteur een dirigeerstok met inscriptie aan. De heer v.d. Putten zeide in zijn dankwoord, met de hem gebrachte hulde aangenaam ver rast te zijn. Perosi was een van de vereenigingen waaraan hij 't liefste zijn krachten gaf en hij hoopte daarom ook,dat metallermedewerkingdat zoo mocht blijven; dan zou Perosi zeker een nog schitterender toekomst tegemoet gaan. Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Gisteravond is op de Damlaan de automobiel in brand geslagen van den heer G. te Rotterdam. Terstond heeft men hem in de greppel ge reden waar hij zonder gevaar kon uitbranden. Daarna is hij opgeborgen bij den smid van Hattum aan den Noordvestsingel. Op de examens van de „V e r- eeniging tot Verbetering van het Modevak- Onderwijs" (Goedgekeurd bij Kon besluit) gehouden op 7, 8 en 9 Juni te Rotterdam slaag den voor Leerares Mej. M. Bosch, voor coupeu se mej. P. A. M. v.d. Sloot, beiden te Schiedam. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk muziekkorpte Schiedam, directeur H.H. van Vleuten, op Woens dag den 14 Juni 1922 des avonds ten 8 ure, in de Plantage. 1. Marsche Lorraine, L. Ganne 2. Ouver ture „Alfonso und Estrella, Fr. Schubert 3. Les Patineurs, Wals, E. Waldteufel4. Fan tasie Ballet, L. Montage 5. Caroline Sunshine Intermezzo, E. R. Smith Hurrah Boys Marsch, Jos. Lacalle. UIT ROTTERDAM. Het bouwbedrijf. Nadat Zaterdag eenige patroons in de bouw bedrijven aanhun personeel een individueel con tract ter teekening hadden voorgelegd, hetwelk een aantal werklieden, in opdracht van hun or ganisaties, hebben geweigerd te teekenen, zijn deze werklieden door hun werkgevers ontslagen. Tengevolge van dit ontslag staat op eenige klei nere bouwblokken in de Spangeschepolder en Putschbocht, alsmede op grootere werken,^als de R.K. kerk aan de Pijperstraat, het theater Soesman aan de Kruiskade en de nieuwe hoogere burgerschool aan den Bergsingel, het werk stil. Aan het nieuwe postkantoor, de gemeentelijke bibliotheek op deNieuweMarkt, den woningbouw aan den Beukelsdijk en den Hillevliet en op groot werk in den Spangeschepolder wordt ge woon doorgewerkt. Evenzoo op tal van kleinere karwijen. Sommige werkgevers laten werken zonder contractook zijn er patroons, die hun werkvolk acht dagen uitstel gegeven hebben om alsnog eery' indivudueel contract te teekenen. UIT DELFT. Aan de oliefabriek Calvé te Delft wordt wegens dringende bezuiniging met ingang van van 19 Juni a.s. de werkweek verlengd tot 48 uur, waarbij dan dezelfde werkloonen worden uitge keerd als thans bij een werktijd van 45 uur. ingezonden Mededeelingen. C^J2-**^0FDPIJrï -TABLETTEN peP Roken 60 cl bij Apothekers en drogisten. LEKRAGEEN (Hollandseh fabrikaat) onder geregelde schei kundige Controle vanDr.J.J. Hofman, Den Haag, is krachtgevend, bloedvormend, zenuwsterkend en eetlustopwekkend. 6111 6 Gemengd Nieuws. Staking bij Hollandia. Van de zijde van den Bond van Nederlandsche Confectie- fabrikanten ontving de „Tel." een uiteenzetting van het werkgeversstandpunt in zake het con flict aan de Hollandia-fabrieken te Amsterdam. De opsomming van de feiten komt vrijwel over een met wat daaromtrent is medegedeeld in het dezer dagen gepubliceerde communiqué van de werknemers. Van de noodzakelijkdeid van loonsverlaging wordt de volgende verklaring gegeven De algemeene malaise en daarbij gevoegd de voor het gummi-kleedingbedrijf zoo noodlot tige droogte van het jaar 1921 hebben ten oor zaak gehad, dat in vele bedrijven in binnen- en buitenland op dit gebied een zoodanige stil stand in den verkoop ontstond, dat het grootste gedeelte der fabrikanten dezer artikelen weinig of geen werk had, waardoor meer speciaal in Engeland en met name in Manchester, de baker mat van het gummikleedingbedrijf al het moge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2