DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 45ste Jaargang. Woensdag 14 Juni 1922. No. 13301. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertenjjtiën 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2~ maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachten» wetten of verordeningen vaoa geschreven en andere offieieele af- en laa- kondifiilnfteu pan het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van ons College aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie om vergunning tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Korte Haven no. 35, kadastraal be kend in sectie C. onder no. 1226, met 5 electro- motoren van resp.7 /2, 5, 3, 2 en 1 PK.,drijvende diverse houtbewerkingsmachines en -werk tuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 28 Juni a.s, des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- boVengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 14 Juni 1922. Buitenlandsche paspoorten. Vanaf 15 dezer zullen paspoorten, mits niet langer dan 3 maanden verloopen, in den regel ter gemeente-secretarie van de woonplaats van de betrokkenen kunnen worden verlengd. Wat deze gemeente betreft kan degeen, die van deze regeling gebruik wenscht te maken, zijn paspoort inleveren ter gemeente-secretarie, Afd. Bevolking enz. Nieuwstraat 26. Bij de inle vering moet de juiste woonplaats worden opge geven terwijl een bedrag van 6.— voor zegel en leges moet worden betaald.In den regel kan het Verlengde paspoort weder terstond worden terugontvangen en anders in ieder geval den daarop volgenden dag. Paspoorten die langer dan 3 maanden zijn ver loopen kunnen niet worden verlengd daar voor deze nieuwe exemplaren moeten worden aange vraagd. In den regel kan een nieuw paspoort eerst ongeveer een week na de aanvraag worden verstrekt. BuilenlandstM Nieuws. DE LEENING AAN DUITSCHLAND. De „Echo de Paris" weet "mee te deelen, dat de commissie van bankiers drie ontwerpen heeft behandeld. Het eerste, ingediend door Bergmann, zou Duitschland in staat hebben gesteld een lee ning uit te geven van 4 milliard mark goud, waar van het zelf 1,300,000,000,België 1 milliard, Amerika 1 milliard en de geallieerden de res- teerende 700 millioen zouden krijgen, waarvan Frankrijk 350 millioen zou ten deel vallen, doch op voorwaarde, dat het zelf 750 millioen van de leening plaatste. Het zou dus ten slotte 400 millioen achteruitgaan. Het tweede vond zijn oorsprong in een verklaring van Sergent. Het behelsde het uitgeven van achtereenvolgende leeningen, gedurende een tijdperk van 10 of 12 jaar, welke de 50 milliard Duitsche verplichtin gen volgens de series A en B zouden dekken, terwijl het voorloopig van de 82 milliard van serie C zou afzien. Morgan achtte het bovendien noodzakelijk het cijfer van 50 milliard te hal- veeren, de vermindering van de Duitsche schuld als officieel voor goed vaststaande te beschouwen IERLAND. H. N. verneemt uit Londen Men hecht groote beteekenis aan het feit, dat de vertegenwoordigers van den Ierschen vrijstaat gisteren na afloop hunner besprekingen met Lloyd George een lang onderhoud gehad hebben met vertegenwoordigers van de unio nisten in Zuid-Ierland en men meent, dat, wan neer het gelukt, tusschen deze twee groepen een betere verstandhouding teweeg te brengen, het gevolg zal zijn, dat ook de verhouding tot Ulster beter wordt. HONGARIJE. H. N. verneemt uit Boedapest De balans van de verkiezingen is tot nog toe als volgt regeeringspartij 141 zetels andere regeeringsgroepen 17 zetels oppositie 79 nog onbeslist 8 te zamen 245 zetels. De op positie is als volgt verdeeld de Andrassy-Frie- drichpartij 14 zetels Hallerpartij 2 Rassaypar- ny 8 Vaszoyische democraten 4 Mattheny en van elke sanctie af te zien. Het derde ontwerp i Nbuff ,het Partijverband 10, oc-dem. was afkomstig van Delacroix en strekte om dl 24 Niet herk°Zen Zljn 4 leden Van het Kabmet jaar de 1,300,000,000 te dekken voor den Belgi- DE A.S. HAAGSCHE CONFERENTIE. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat bij de preleminaire besprekingen, welke 15 dezer aanvangen, Nederland vertegen woordigd zal zijn door mr. R. J. H. Patijn, plaats vervangend gedelegeerde ter conferentie van Genua staatsraad prof. mr. A. A. H. Struyclcen en jhr. mr. A. M. Snouck Ilurgronje secretaris generaal van het departement van buitenland sche zaken, welke beide laatste heeren voor Ne derland zitting zullen nemen in de niet-Russische commissie, welke 26 dezer bijeenkomt. Tot Noorsche afgevaardigden naar de Haag- sche conferentie zijn benoemd de heeren Vogt, Noorsch gezant te Londen en mr. Klaestad, di recteur-generaal van het ministerie van buit. zaken. Kapitein Prytz, die als deskundige voor Rus sische aangelegenheden de conferentie te Genua heeft bijgewoond, zal vermoedelijk op 26 Juni aan de delegatie worden toegevoegd. De Poolsche delegatie ter Haagsche conferen tie zal bestaan uit Strasburger onder-minister van handel, Filipowiez, gewezen onder-minister van buitenlandsche zaken, Kossakawski, afdee- lingschef aan buitenlandsche zaken, Sebinski- Poolsch gezant te Brussel,Czechanowski, legatie- raad te Londen, Zalewski rapporteur over Rus sische zaken, benevens Kowalski Poolsch gezant in Den Haag en Muhlstein van den persdienst. Havas verneemt dat na het besluit van den ministerraad om aan de conferentie in den Haag deel te nemen, Poincarë Charles Benoist, de Fransche gezant in den Haag, heeft aangewezen als leider van de Fransche afvaardiging. Deskun digen zullen zijn Alphand, directeur van het bureau voor particuliere eigendommen, Massigli, secretaris van den gezantenraad, Charles, inspec teur van financiën, Poncet, directeur van het bureau voor economische studiën, de Lapradelle, rechtsgeleerde. Benoist alleen zal deelnemen aan de bijeenkomst, welke 15 Juni begint de deskun digen komen pas den 25sten. De Italiaansche deskundigen voor de conferentie in den Haag zijn gisteren uit Rome vertrokken. De Hongaarsche vertegenwoordiger ter Haagsche conferentie, de gezant Tahy, is giste ren uit Boedapest naar den Haag vertrokken. schen voorrang. Dit zijn de ontwerpen, welke Frankrijk heeft verworpen, daar zij de vergoeding geheel opof ferden,het zelfs niet de middelen boden om zijn eigen schulden aan de Vereenigde Staten en Engeland te betalen. Uit Berlijn verluidt d.d. 13 Juni Vanochtend is het rijkskabinet om half tien bijeengekomen. In deze zitting heeft staatssecretaris Bergmann, die gisteravond uit Parijs was teruggekeerd, een kort verslag uitgebracht over de onderhandelin gen te Parijs over de internationale leening. Na de inleiding van Bergmann werd de zitting ver daagd. Men zou vanmiddag om 5 uur nogmaals bijeen komen en dan tevens overwegen welke maatre gelen met het oog op de steeds toenemende da ling van de mark zouden kunnen worden ge trofien. Men schijnt in Duitsche regeeringskringen weliswaar te betreuren, dat de besprekingen te Parijs vooralsnog geen resultaat hebben opgele-^ verd, maar toch op het standpunt te staan, dat het rapport van de leeningscommissie in hooge mate met de belangen van Duitschland rekening houdt. De commissie is er trouwens zelf van over tuigd dat haar werkzaamheden niet tevergeefs zijngeweest endat vroeg of laat hetMorgan-comité weer bijeengeroepen zal worden.De bankiers be schouwen hun werkzaamheden dus niet als ge ëindigd. Hun besprekingen hebben zij slechts ver daagd. Het hervatten der besprekingen zal er van afhangen of de bondgenooten het onder el kaar over het vraagstuk van het herstel eens zul len worden. In dit verband hecht men hier groote beteekenis aan de reis van Poincaré naar Lon den. De besprekingen die hij met Lloyd George zal hebben, zullen natuurlijk ook op het herstel betrekking hebben. Zoodra de waarborgcommissie te Berlijn zal zijn aangekomen, zal de regeering zich met haar leden in verbinding stellen om over het vraag stuk van het herstel te beraadslagen. Welingelichte Duitsche kringen verzekeren, dat Duitschland zijn toezeggingen aan de com missie van herstel inzake de financieele hervor ming waarschijnlijk zal nakomen, maar dat van het stil zetten van de bankbiljettenpers tegen- volge van het schipbreuk lijden van de leenings- plannen voorloopig wel niets zal kunnen komen. dit wordt door de regeeringspartij uitgelegd als echt bewijs, dat er bij de verkiezingen geen ter reur is gebruikt, vooral daar deze ministers can- didaat stonden in landdistricten, waar de stem ming niet geheim was. SERVIE. Koning Alexander van Servië heeft bij ge legenheid van zijn huwelijk eenschenking ineens van 1 millioen dinar aan den staat gedaan met toezegging tevens van een jaarlijksche gift van 300.000 dinar. Deze gelden moeten besteed wor den voor algemeene intellectueele, moreele en lichamelijke ontwikkeling van het volk. CHINA. Naar Reuter uit Peking verneemt, heeft de president der Chinëesche republiek Woe Yen belast met de vorming van een nieuw kabinet. Reuter meldt uit Londen De correspondent van de „Times" te Tient sin meldt, dat ernstige gevechten woeden in de omgeving van Sjanhaikwan en dat de Mant- 1 joerianen ijlings versterkingstroepen aanvoeren. ENGELAND EN RUSLAND. De Engelsche regeering heeft, naar de Moskou- sche „Prawda" meldt, officieel aan het Russi sche volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat alle in de Engelsche havens liggende Russische schepen aan Rusland zullen worden teruggegeven. Sir Philip Lloyd Greame de Engelsche gedelegeerde der conferentie in den Haag, heeft in zijn club verklaard, dat Rusland Europa veel meer noodig heeft, dan Europa Rusland. Het succes of het echec der Haagsche conferen tie hangt geheel af van de Russen. Deze laat- sten, zeide hij, deden beter Russen te blijven dan communistische leerstellingen in het buitenland te verspreiden. DE MOORD OP ER Z BERGER. Uit Offenburg wordt gemeld dat de eerste be klaagde, Killinger, is vrijgesproken en in vrij heid gesteld. De uitspraak werd door de toehoorders, die in grooten getale waren opgekomen en de zaal geheel vulden met groote opgewondenheid opge nomen. FRANKRIJK EN OOSTENRIJK. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de Senaat zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot het verstrekken van voorschotten aan Oos tenrijk tot een bedrag van fr. 55 millioen. ALLERLEI. Het Engelsche parlementslid O'Grady, die uit Rusland te Londen is teruggekeerd, heeft medegedeeld, dat de berichten omtrent den ern- stigen toestand van Lenin juist zijn. Zooals be kend is, werd Lenin indertijd bij een aanslag ge troffen door een kogel, die zijn ruggegraat raakte. De Duitsche dokters zeggen, dat het verwijderen van het projectiel den dood ten gevolge zou heb ben. LI. N. verneemt uit Berlijn Officieus wordt medegedeeld, dat het bedrag van 50 millioen goudmarken, die op 15 Juni we gens schadeloosstelling moet worden betaald, ter beschikking is. - President Harding heeft den voorzitter der commissie voor de regeling van de werk zaamheden uit het huis van afgevaardigden me degedeeld, dat zoo 'twetsontwerp inzake 't ver- leenen van subsidie aan scheepvaartonderne mingen niet vóór de verdaging van het parle ment is aangenomen, hij genoodzaakt zal zijn, een speciale parlementszitting bijeen te roe pen ter beraadslaging over het ontwerp. Gisteren is in Engeland de uitslag van de stemming van de gemengde vakvereeniging in de machinenijverheid over de voorwaarden der patroons, welke veertien dagen geleden al door 47 andere vakvereenigingen zijn aange nomen, bekend geworden. Ook deze leverde een groote meerderheid voor de aanvaarding op er waren namelijk 75000 voor en 39000 leden tegen de regeling. Het werk zal nu onmiddellijk hervat worden. Naar de „Berliner Lokalanzeiger uit Leipzig verneemt, heeft de sectie van het lijk van dr. Kapp aangetoond, dat hij overleden is aan een gezwel aan de lever, dat ook het gezwel in de linkeroogholte tengevolge heeft gehad. Blnn«nisDd, Koloniale reserve. De Minister van Koloniën heeft in ver band met een daartoe strekkend telegrafisch Verzoek van het Indische legerbestuur aan den Commandant van de Kol. Reserve opgedragen, geen onderofficieren van de Nederlandsche landmacht, onverschillig van welk wapen, meer aan te nemen voor een vaste of een tijdelijke verbintenis bij het N.-.I. leger. Hiervan zijn slechts uitgezonderd zij, die reeds eene toezegging van den Commandant der Koloniale Reserve ontvingen. Vrijwillige ouderdomsverzekering. De wijziging van de ouderdsomwet, waardoor de vrijwillige ouderdomsverzekering is uitge breid, zoodat men zich een ouderdomsrente zal kunnen verzekeren tot een maximum van 20 per week, zal in het najaar in werking treden. De daartoe noodige wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur inzake deze verzekering en de vaststelling van het tarief zijn in voorbe reiding. (N. Rott..) Onze gezant te Belgrado. De heer G. D. Advocaat, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Ne derland te Belgrado is met ingang van 16 dezer ter beschikking gesteld. In zijn plaats is benoemd de heer C. D. Schuller tot Peursum, gezantschaps raad te Constantinopel. Een wereldcongres voor de Vrede. Volgens Het Volk is in een te Amsterdam ge houden vergadering van het bestuur van het Internationaal Vakverbond besloten, zoo moge lijk een wereldcongres voor den vrede te Am sterdam bijeen te roepen. De Eerste Kamer-verkiezingen. Naar het „Hbld." meedeelt zal van evenredive verdeeling van de zetels door overleg tusschen de verschillende partij althans in MoordHolland niets komen. De rechterzijde zal eerst dan mee kunnen doen aan het afvaardigen van de negen NoordHollandsche Eerste-Kamerleden, wanneer zij er in slaagt, met de fractie van den Vrij heidsbond een accoord te treffen. Of dit lukken zal, wordt betwijfeld, daar de kleine rechtsche meerderheid in de Staten van Zuid-Holland, eveneens iedere concessie aan de sterke linksche minderheid in dat gewest weigert. Teneinde vast te stellen, welke houding door rechts zal worden aangenomen, zullen Woensdag 21 dezer de Anti-revolutionnaire en Christelijk- historischeStatenleden gezamenlijk teAmsterdam vergaderen. Den daarop volgenden dag, enkele uren voor de verkiezing, zullen die fracties te Haarlem met de Roomsch-Katholieken Staten- club bijeenkomen, om een definitief besluit te nemen. Zilverbons. De minister van financiën maakt bekend, dat in Mei bij de Algemeene Rekenkamer zijn over gebracht a. 975.000 stuks onbruikbaar geworden zilver bons a 1 van den bij Kon. besluit van 19 Febru ari 1920 (Stbl. no. 82) bepaalden vorm b. 425.000 stuks onbruikbaar geworden zilver bons a 2.50 van den bij Kon. besluit van 14 Juni 1918 (Stbl. no. 357) bepaalden vorm. (Stct.) Consulaten. Aan den consul-generaal der Nederlanden te Brussel is met ingang van 7 dezer een verlof verleend tot 15 Juli. Gedurende de afwezigheid van den heer Van Romburgh wordt het consulaat generaal waargenomen door den heer Seidlitz. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer mr. J. H. van Laer erkend en toegelaten als vice-consul van Denemarken te Soerabaja. De Koninklijke familie in Noorwegen. Aftenposten meldt, dat de Koningin 10 dezer in Bode heeft gewandeld, dat algemeen vlagde. Den middag te voren was de Batavier naar de Westfjord geweest waar men den midder nachtzon heeft bewonderd. Het weer was mooi. Uit Christiania wordt gemeld, dat prins Hendrik, die er in den zomer van 1914 ook eenige dagen heeft vertoefd, 21 dezer daar ter stede zal aankomen. Het Amsterdamsche stadhuis. De Vereeniging „Amsterdamsche Belangen" heeft in een adres aan den gemeenteraad, ter- wille van de bezuiniging er op aangedrongen de verbouwing van het raadhuis uit te stellen. De burgerij aldus het adres kan het offer van 1.171.000 thans niet dragen. De Eenheid hersteld. Zooals in ons blad van gister reeds stond vermeld, heeft het bestuur der N.K.P. op uit drukkelijk verlangen van het Doorluchtig Episco paat besloten, de afzonderlijke verkiezingsactie Lg StslCGD, Dit verblijdend bericht wordt thans bevestigd en binnenkort zal een nieuwe vergadering der partij worden bijeengeroepen, waarop hoogst waarschijnlijk zal besloten worden, de afzon er- lijke actie stop te zetten en zich weer met de groote Katholieke Staatspartij te vereenigen. Naar wordt verzekerd, zal een groote meer derheid der N.K.P. leden hiervoor te vinden /1JDat deze leden dan, in 't verband der R.K. Staatspartij, zullen trachten, hun wenschen in vervulling te doen gaan, spreekt vanzelf. En zijn deze redelijk, dan is hier ook niets tegen. De heer W. van Liemt heeft zich reeds terug getrokken als No. 1. op de lijst van de N.K.P. voor den Kieskring Haarlem. Verschillende Katholieke bladen uitten reeds hun vreugde over bovengenoemd besluit van het N.K.P. bestuur. De „Msb." laat zich o.m. als volgt uit NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1