DAGBLAD VOOR SCHIEDAM feuilleton. De Diamantenschat 45ste Jaargang. Vrijdag 16 Juni^l922. No. 13363. Bullenlmdlstk Nieuws 84 duitschland en frankrijk. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39, Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertenftiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De door de Italiaansche regeering, in overeen stemming met de Nederlandsche'regeering bijeen geroepen inleidende bijeenkomst ter voorberei ding der Conferentie, heeft gistermiddag van halfdrie tot half vier voor de eerste maal verga derd in de groote rechtszaal van het Vredespa leis. Delegaties van 27 landen waren er vertegen woordigd. Jhr. Van Karnebeek, Nederlandsch Minis ter van Buitenland che Zaken sprak de volgende openingsrede uit. Het zij mij veroorloofd U te begroeten uit naam van Harer Majesteit's Regeering en eenige welkomstwoorden tot U te richten bij het begin van Uwe beraadslagingen. Ik behoef nauwelijks den oorsprong van Uw tegenwoordigheid hier ter plaatse in herin nering te brengen. Hij ligt nog versch in het geheugen en dagteekent van Genua, waar reso luties werden aangenomen, welke het bijeenko men te 's-Gravenhage van twee commissies beoogden tot onderzoek van de tusschen de Sovjet-regeering en de andere Regeeringen be staande meeningsverschillen, benevens een voor afgaande gedachtenwisseling nopens de voorwaar den, waaronder de deskundigencommissie de Russische delegatie zal ontmoeten. De Nederlandsche Regeering, gehoor gevend aan den door de Conferentie van Genua een stemmig aangenomen wensch, acht zich gelukkig U te ontvangen en U gastvrijheid te verleenen. Zij heeft het voorstel om de te Genua opgenomen onderhandelingen door een meer diepgaande studie van eenige onbeslist gebleven belangrijke vraagstukken te doen volgen gunstig ontvangen, daar zij van oordeel is, dat het zijn voordeel kan hebben een hernieuwde poging te doen om het vraagstuk van het herstel van Rusland en van den vrede in Europa op een collectieven grondslag op te lossen. In dien gedachten- gang heeft Nederland, daartoe bewogen door een gevoel van plicht aan zijn tradities ontleend, zich bereid verklaard de hulpmiddelen ter be schikking te stellen van het land en met name van deze stad, welke door haar ligging' en haar gesteldheid reeds menigmaal diensten heeft be wezen aan de internationale samenwerking. Mijne Heeren. Het is niet aan mij U richtlijnen te geven en het ligt niet in mijn bedoeling op de vraagstukken, welke de Commissies zullen ter hand nemen, in te gaan. Gij zijt door den Pre sident van de Conferentie van Genua in overeen stemming met de Nederlandsche regeering uit- genoodigd geworden en het staat aan U straks zelf de voorwaarden vast te stellen, waaronder Uw arbeid op de overeengekomen basis plaats zal vinden. Maar ik moge hieraan toevoegen, dat de beste wenschen van het Nederlandsche volk voor den goeden uitslag van Uwe inspanning U verge zellen. Het werk dat U wacht is een arbeid van stu dieen van voorbereidende onderhande ling. De taak is moeilijk, gezien de diepgaande verschillen in beginsel en methode, die Sovjet- Rusland en de andere hier vertegenwoordigden Staten verdeeld houden. En dit probleem is des te moeilijker op te lossen, waar het in Rus land toegepaste systeem juist het beletsel schijnt te zijn voor het economische herstel van dat onge lukkige land. De Conferentie van Genua, welke in Nederland met levendige en voortdurende be langstelling gevolgd werd, heeft, hoewel haar arbeid niet met onmiddellijke practische resulta ten bekroond werd, de groote verdienste gehad, dat zij den weg opende tot de mogelijkheid van Hij beproefde dus, zoo spoedig als hij kon, uit het water te komen. Hij was doodvermoeid van den wanhopigen strijddoch het kille water prikkelde zijne stramme spieren en ove:- spannen zenuwen-en gaf hem kracht tot •zwem men. In de dikke duisternis was het moeilijk de voorwerpen van elkander te onderscheiden en Granton was verplicht met groote omzichtig heid te werk te gaan. Doch eindelijk gelukte het hem een touw meester te worden, waarmede hij zich naar de werf trok. Toen hij eenmaal aan den vasten wal was, viel hij uitgeput op den grond neer. Maar hij wist dat hij met lang mocht rusten. De koude zou hem verstijven als hij dit deed. Dus weder moed verzamelende, liep hij voort, totdat hij bij een kroeg kwam, die den geheelen nacht open was. Hij trad stroomende van water de gelagkamer binnen de verbazing wekkende van de kleine groep drinkeboers en de jonge dame aan het buffet Met enkele woor den verklaarde hij het gezelschap dat hy m het water was gevallen en een glas bi am c ij vei- langde en een vigelante. Hij dronk ee alf bierglas van het versterkende vocht het aanbod van den vriendelijken kastelein a wijzenc van kleederen te veranderen, stapte hij bestelde vigelante en vertrok, na het zilveige later gezamenlijk beraad, waarvan het bewogen Europa en Rusland, met zijn ondervinding voor oogen, partij zullen kunnen trekken. Na de sen- sationeele episode van het eerste contract is een nieuwe phase ingetreden, waarin het er op aan komt de elementaire feiten te verzamelen, te on derzoeken en te toetsen, de afstanden te meten, de behoeften te wegen en de indrukken van 't eer ste uur te ontleden. Het is de phase van het wel overwogen en geordende onderzoek, een atmos feer vorderende van rust en evenwicht, die, in het kader van een verstandige en geregelde pu bliciteit, bescherming verleent aan de verant woordelijkheden en eerbied inboezemt aan onge- duldigen aandrang van buiten, waardoor op internationale bijeenkomsten de werking van goede bedoelingen vaak werd bemoeilijkt en incidenten werden vergroot. Mijne Heeren. Ik hoop, dat Gij die gunstige atmosfeer, die Gij zoekt hier zult vinden. Zij moge, met het aandeel dat het aan Uwe beraad slagingen zal nemen, de bijdrage zijn van Neder land, welke objectieve geest U omringt, aan den teeren arbeid, welkenGij geroepen zijt te volbren gen. Gij zult zetelen in dit Paleis, dat, terzijde ge legen te midden van een schoone natuur, gewijd is aan de internationale samenwerking en de internationale justitie en aan denkbeelden die, verheven boven de menschelijke ellende, veroor loven nimmer te wanhopen. De Nederlandsche Regeering en het Neder landsche volk zullen Uwen arbeid met de grootste belangstelling volgen en zullen het mogelijke doen om de taak van deze Conferentie te verge makkelijken. Weest welkom Verschillende gedelegeerden dankten de Neder landsche regeering in antwoord op deze rede voering voor de door haar betoonde gastvrijheid en spraken hunne beste wenschen uit voor het werk der conferentie. Vervolgens ging de Conferentie over tot de verkiezing harer president. Er bleek volkomen overeenstemming te bestaan om jhr. van Karne beek uit te noodigen, zich depinitief te belasten met de functie van president der inleidende bij eenkomst een positie die hij tot nu toe slechts voorloopig had bekleed. Jhr. van Karnebeek nam deze benoeming aan. Op voorstel van den president werd besloten de volgende zitting der Conferentie hedenochtend te doen plaats hebben. Uit Conferentiekringen wordt medegedeeld dat het voorstel tot benoeming van Minister van Karnebeek tot president der preliminaire bijeenkomst is uitgegaan van de Engelsche Dele gatie. HET HERSTEL. De Commissie van Herstel heeft een nieuwe nota aan de Duitsche regeering gezonden. In de nota wordt verlangd, dat de Duitsche wet van 25 Mei 1922 nopens de autonomie van de Reichs- bank nog verder zal worden uitgebreid, opdat de garantie zal kunnen worden gegeven, dat de leiders van deze banken geheel buiten den invloed der regeering staan. De voorschotten van de Reichsbank aan de regeering moeten worden verstrekt in overeenstemming met een gezonde bankpolitiek. De Commissie van Herstel erkent de moeilijkheden, waarmede de Duitsche regee ring te kampen heeft bij de beperking van de papiergeldcirculatie. Zij verlangt echter, dat thans alle noodige. maatregelen zullen worden voorbereid, om een bepaald maximum voor de uitgifte te stellen. In zake de gedwongen leening spreekt de dat hij in zijn portemonnaie had, onder het ge zelschap te hebben uitgedeeld. Zoodra hij tehuis kwam, nam hij een warm bad, dronk nog een glas brandewijn en stopte zich toen onder de dekens. „Wel Robert," zeide hij, toen hij zijn hoofd op het kussen legde, „je hebt een drukken dag gehad. Den druksten misschien wel van je leven. Wat zou er van Bland geworden zijn Met die vraag viel hij in slaap. XXX. Een b r i e f. Hotel Misseri. Constantinopel. „Lieve Zuster, Ik schrijf u heden, om u te zeggen dat ik weder voor geruimen tijd ga reizen. Ik hoop dat wij later elkander nog eens zullen terugzien. Doch eerst moeten wij elkander tijd geven om te vergeten en te vergeven. Dacht ge dat de vagebond bij u zou blijven Dacht ge dat de rustelooze avonturier zich kon schikken in het verfijnde leven der beschaafde wereld, dat de woenstijnezel rustig in fraaie stallen zijn voeder kon eten Dacht ge dit, lieve zuster Een oogenblik heb ik mij ook verbeeld dat i, mogelijk kon wezen. Maar, neen, de tijd is nog niet gekomen dat Robert Granton een fat soenlijk burger van een fatsoenlijke maatschap pij kan zijn. Commissie van Herstel de verwachting uit, dat vóór Januari 1923 40 milliard papiermark uit de opbrengst van deze leening zal zijn verkre gen en dat het deficit van de spoorwegen en de posterijen dan zal zijn gedekt, HULP VOOR OOSTENRIJK. In de zitting, welke de Fransche Senaat Dins dag jl. heeft gehouden werd, zooals reeds ge meld, een voorschot van 55 millioen francs aan Oostenrijk goedgekeurd. Van eenige zijden werd critiek uitgeoefend op het verstrekken van dit voorschot. „Met een schuld van 320 milliard," zoo zeide men, „en oen tekort van verscheidene milliarden is Frank rijk niet het land om aan andere staten geld te Ieenen." Deze opmerkingen werden door Poincaré als volgt beantwoord „Deze aangelegenheid betreft de door Frank rijk te Volgen politiek. Zullen wij de bepaling van het verdrag van Versailles en dat van St. Germain verdedigen, welke de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland verbiedt Wij wil len gevolg geven aan het verzoek van Oosten rijk, en de campagne tegengaan, welke ten doel heeft, Oostenrijk in economisch en poli tiek opzicht bij Duitschland te voegen." „Zal het Voorschot Van 55 millioen voldoende zijn," vroeg senator Bérenger, „om den finan- cieelen toestand in Oostenrijk te herstellen Poincaré beantwoordde deze vraag met een wedervraag „Zullen wij deelnemen aan een reddingswerk, waarbij wij ook zelve zijn geïn teresseerd Zullen wij het veld vrijlaten voor het pangermanisme in Oostenrijk Dat is de geheele kwestie." Het ontwerp werd onmiddellijk daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Op de vergadering van het parlementaire comité der Engelsche volkenbondsvereenjgin- gen, welke door 40 parlementsleden werd bijge woond, werd, met op één na algemeene stemmen een motie aangenomen, luidende, dat Duitsch- lands toelating tot den Volkenbond op de eerst volgende algemeene vergadering voor den Euro- peeschen vrede van groot belang is. POINCARÉ NAAR LONDEN. Poincaré is gistermiddag naar Londen vertrok ken, vergezeld van zijn echtgenoote en zijn chef de cabinet. Maarschalk Pétain, bijgenaamd de held van Verdun, is gistermiddag te Londen aangekomen om deel te nemen aan de plechtigheden in ver band met de adoptatie van de stad Verdun dooi de stad Londen. Maarschalk Pétain werd begroet door den graaf van Gavan, hoofd van den Britschen ge- neralen staf, die het legerbestuur vertegen woordigde, alsmede door den Franse hén gezant en anderen, waaronder vertegenwoordigers van den Britschen reliefbond. V OLKENBOND EN ONTWAPENING. Uit Genéve verluidt d.d. 15 Juni Het moei lijkste probleem voor den Volkenbond, de kwes tie der ontwapening schijnt thans langzamerhand op den goeden weg te geraken. Zooals men zich herinneren zal, heeft de Volkenbondsvergade- i ing van het vorige jaar, evenals de eerste ver gadering in November 1920, den wensc.h uitge sproken, dat de leden van den Volkenbond de beide volgende begrootingsjaren de uitgaven voor militaire doeleinden niet hooger zouden maken dan die van het loopende financieele jaar. Daarop hebben volgens een mededeeling van het secretariaat tot nu toe de regeeringen van België, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Letland, Nederland, Peru, Zweden, en Zuid-Afrika geantwoord. Deze antwoorden zijn in het algemeen gunstiger en posiLiever dan die van het vorige jaar. Het secretariaat heeft thans de mogendheden die nog niet heb ben geantwoord, verzocht hun antwoorden tijdig voor den aanvang der derde Volkenbondsver gadering op 4 September a.s. mede te deelen. NOORWEGEN. Uit Christiania wordt gemeld De constitutioneele commissie uit 't Storting kan zich niet vereenigen met het regeeringsvoorstel om zaakgelastigden in Nederland, België en Chili te benoemen. Naar haar oordeel is het voldoende, dat de Noorsche gezanten|te Kopen hagen, Parijs en Buenos-Ayres onderscheiden lijk ook geaccrediteerd zijn te 's-Gravenhage, Brussel en Santiago. De commissie beveelt aan de consulaten-gene taal te Rotterdam, Antwerpen en Valparaiso te bestendigen. Verder stelt zij voor een nieuw consulaat-generaal te Genua te vestigen. Hiér zit ik nu weder in het oude Stamboel, aan de poorten van het Wonderland. Ik ben hier meer geweest, maar ik heb nog geen vaste plan nen gemaakt voor verdere reizen. Misschien ga ik naar Thibet onder de Buddliisten, misschien naar China, misschien naar Ispahan. Waar ik ben, is voor mij hetzelfde. Een wereldburger als ik, voelt zich overal tehuis, Zig unerbloed vloeit mij door de aderen. Ik moet steeds zwerven. Zouden de Grantons inderdaad afstammen van Zigeuners Of waren mijne vooivaderen wellicht kruisvaarders Als dit zoo zijn mocht, weet ik waaraan ik dat zwer- versbloed te danken heb. Hebt gij al een nieuwen schermmeester Zoo ja, dan hoop ik dat gij gelukkiger met hem zult zijn, dat met zijn voorganger. Ik hoor dat hij ontsteldet, toen gij vernaamt dat het lijk van Bostock in de Theems werd opgevischt. Als hij zelfmoord heeft gepleegd, treur dan maar niet te hard daar om. De wereld zal zich zonder hem wel redden. Ik heb dingen van dien man gehoord, die u zouden doen sidderen. Ik wil u zelfs wel in vertrouwen zeggen, dat hij de man was, die ge tracht heeft Gerard te vermoorden. Verder laat ik mij niet uit. De kerel was een groote schurk Ik betreur hem niet. Denk niet dat ik het niet genotvol vond in het land van de beschaving terug te keeren. Integen deel, ik vond het onbeschrijflijk heerlijk en ik heb een oogenblik in de begoocheling geleefd, dat jk die heerlijkheid levenslang kon blijven geniete. IERLAND. Uit Londen wordt d.d. 15 Juni gemeld Churchill heeft zijn rede over de Ierscbe kwes tie opnieuw uitgesteld. Hij legde alleen een kor te verklaring af, waarin hij zeide, dat het zoowel in Noord- als in Zuid-Ierland thans rustiger is dan eenige weken geleden. Twee belangrijke gebeurtenissen hebben mor gen plaats, nl. de Iersche verkiezingen en de publicaties van de Grondwet van den Vrijstaat Wat de verkiezingen betreft is het voor 't oogen blik het beste, dat wij -er zoo weinig mogelijk van zeggen. Wat de Grondwet betreft bij de besprekingen over die kwestie, zijn onverwach te vorderingen gemaakt. Namens de regeering kan ik verklaren, dat zij de Grondwet in over eenstemming acht met liet Engelsch-Iersche verdrag. Tegen 20 Januari, wanneer de uitslag der verkiezingen bekend zal zijn, zullen wij ons Vermoedelijk beter een oordeel kunnen vormen van den toestand in Ierland. Naar aanleiding der bijeenkomsten van Duit sche en Fransche pacifisten te Berlijn, schrijft de „Reichsbote" dat weliswaar in Frankrijk over tuigde pacifisten met alle kracht naar moreelc ontwapening streven, dat echter het Frankrijk van Poincaré en van het nationale blok ze ver werpt. De „Vossiscbe Zlg." zegt, dat ook de tot toe nadering volkomen bereide Franschen de belang rijkste dingen anders zien dan de Duitscbers. Dat is zoowel het geval bij de beoordeeling van de verantwoordelijkheid voor den oorlog als bij het schadevergoedingsvraagstuk. De Fran schen schijnen met name het besef te missen hoezeer de „eenzijdige" ontwapening van den overwonnene tegen het wezen van vrede en vergoeding indruischt en bij den overwonnene zelf remmend moet werken op cle moreele ont wapening. De „Vorwarts" verwacht zegenrijke gevolgen van dergelijke gedachtenwisselingen, vooral na de uitwerking van een concreet program, waarin wordt gestipuleerd wat men met recht v. Duitsch land kan verwachten en welke herzieningen het verdrag van Versailles onvoorwaardelijk moet ondergaan. CHINA. Uit Peking verneemt Reuter d.d. 15 Juni Maar die begoocheling is voorbij. Ik hen er de man niet naar, om een vrouw en dan zulk een vrouw gelukkig te maken. Dat zij gelukkig zal zijn en blijven, betwijfel ik geen oogenblik. In Gerard Aspen heeft zij ecu harer waardigen echtgenoot gevonden. En dat zij gelukkig mag zijn, is mijn vurigste wensch. Het verwonderde u misschien dat ik meet to - dat zij getrouwd waren. Waarom niet Zij waien mij beiden dierbaar en ik heb hen heiden mis schien een beetje voortgeholpen en voor groote gevaren behoed.Maar toen zij gehuwd waren, had Londen voor mij geen bering meer en toen trok ik naar het Oosten. Groet alle vrienden van mij. De Raaf en zijn vrouw zal ik misschien wel hier of daar ontmoe ten. De mooieLydia zal zeker wel met volle teugen genieten, daar zij den zwerversgeest jan haar oom geeft geëerfd. De Raaf zal ongetwijfeld even goed voor haar als zij voor hem z,jn. Terwijl ik zit te schrijven, schijnt de zon op den Bosporus, en ik zie uit mijn raam de vlaggen wapperen van alle natiën der wereld. Dit gezicht brengt mij in gedachten dat ik verder moet. Ik heb wel lust om mij bij Bornnger aan l,e slui ten Hij vertrekt eerlang naar de Zuidpool. Doch waar ik ga of wat ik doe, gij moet altijd in uw hart een plaatsje bewaren voor Uw onverbeteiiijken broeder, Robert." EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1