i n b n 1 ft n ti. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemeenteraad. Inyezouden Mededcelinjjeii. VOOR HERSTELLENDEN De strijd bij Sjan Iiai Kwan heeft zich ont wikkeld tot een van de meest verbitterde ge vechten die tijdens den burgeroorlog hebben plaats gehad. Het aantal, dooden en gewonden is zeer groot. De troepen van Chihli rukten gis teren op den linkerflank twee mijl op en plaatste artillerie op de hoogten, vanwaar zij den vijand met goed gevolg onder vuur namen. In het centrum is de toestand zoo goed als ongewijzigd. De troepen van Tsjang Tso Lin hebben hun aanvankelijke terreinwinst, die zij door een verrassenden aanval wisten te beha len, niet kunnen behouden. De aanvoerders van de Chihli-troepen verwachten, dat zij spoedig de overwinning zullen behalen. ALLERLEI. Volgens bericht uit Warschau heeft de regee ring te Moskou een uitnoodiging tot Polen en de Baltische staten gericht tot het houden van een ontwapeningsconferentie. De Parijscbe editie van de „Chicago Tribu ne" meldt, dat Lloyd George Pierpont Morgan uitgenoodigd heeft tot een onderhoud ter bespre king van het economisch herstel van Europa. In verband met de verhooging der salaris sen en loonen zullen de Duitsche spoorwegtarie ven dezen zomer opnieuw worden verhoogd. Een verkiezingstruc. Gistren gewaagden wij van een niet-onder- geteekende, door onze administratie geweigerde annonce, waarin de kiezers worden opgewekt toch op de lijsten der N.K.P. te stemmen. Deze ad vertentie, die nietwasaangebodenmetvoorkennis van het bestuur der N.K.P. in Amsterdam en waarvan de strekking door den algemeenen voorzitter der N.K.P., notaris Swane te U trecht, wordt afgekeurd, verscheen gisteravond in. liberale bladen Dit bevestigt ons vermoeden, dat men te doen heeft met een verkiezingstrucje van niet- katholieken tegenstanders der R.K. Staatspartij. Men is dus gewaarschuwd de leiding der N.K.P. heeft met dergelijke advertenties niets te maken en keurt ze af. (Tijd.) Vaeantiekaarten. Van 1 Juli tot, en met 15 Setember wordt op de Nederlandscbe Spoorwegen het tarief voor vacanLiekaarten ingevoerd, zooals de Minister d.d. 1 Juni heeft goedgekeurd. Er zijn alleen enkele reizen verkrijgbaar, en daarvoor gelden voor alle afstanden de vol gende tarieven le klas 10 gld., 2e klas ƒ7.50 3e klas 5. Voor kinderen wordt geen reductie verleend, terwijl de reis niet mag worden onderbroken. De vaeantiekaarten zijn zooals gewone kaarten aan de loketten verkrijgbaar. R. K. Vrouwenbond. Woensdag 14 Juni vergaderde te Utrecht het Federatiebestuur van de R.K. Vrouwenbonden in Nederland. De presidente, mevr. Steenberghe Engeringh werd bij deze gelegenheid namens alle afdeelingen in den lande gehuldigd om haren benoeming door Z.H. den Paus tot voorzitster van de Internationale R.K. Vrouwenbonden. Bij monde van de vice-voorzitster, mej. T. Huysmans uit Eindhoven, werd mevr. Steen bergheEngeringb gecomplimenteerd zij ont ving een fraai bloemstuk. Bezuiniging bij de spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt, is een nieuwe dienstregeling voor het treinpersoneel in be werking. Het plan is de nieuwe regeling 29 Juni a.s. in te voeren. Het laat zich aanzien, dat dan het aantal ter beschikking gestelde treinbe- ambten belangrijk zal verminderen. Permanent Hof van Intern. Justitie. Gister is in het Vredespaleis een openbare zitting van hetPermanenteHof vanlnternationa- le Justitie gehouden. Mr. Loder heeft een rede gehouden, en ook de Engelsche procureur- generaal sir Ernest Pollock heeft het woord ge voerd De zitting is verdaagd tot Donderdag 27 dezer. Het statenlid Arts. De „N. Tilb. Crt." deelt mee, dat het Pro vinciaal kieskringbestuur Tilburg een motie heeft aangenomen, waarbij mr. P. M. Arts verzocht wordt zijn mandaat als lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant ter- beschikking te stellen. Corps diplomatique. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat Dr. A. de Pury, Zwitsersch gezant te Buenos Ayres tot gezant in Den Haag is benoemd. Ambtenaarssalarissen. De Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken vergaderde op 13 Juni jl. Blijkens een schrijven van den minister van Binnenlandsche zaken, is de Regeering voor nemens artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit zoodanig te wijzigen, dat voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren de op dat tijdstip door hen genoten wedden gewaarborgd blijven uit de door de Regeering gegeven toelichting bleek, dat een voornemen om wijziging te bren gen in het peil der Rijksbezoldiging op het oogenblik niet, bestaat. (Tel.) Metaalnijverheid. Naar het „Centrum" meedeelt, is de directie van Werkspoor voornemens, met ingang van 1 Juli opnieuw een loonsverlaging van 10 pet. in te voeren. De directie is echter bereid tot 1 Janu ari 1923 een wekelijksehe bijslag op het uurloon te verstrekken van 5 pet. Pensioenwetten. Het K.B. waarbij de pensioen-grondslag voor de militairen zal worden vastgesteld, zal naar de „Tel." van zeer goed ingelichte zijde verneemt nog deze week verschijnen. Alsdan zullen de militairen, reeds gepension- neerd en zij die in afwa hting van pensioen, de gelederen hebben verlaten, binnenkort hun pensioen volgens de nieuwe wettentegemoet kunnen zien. De nieuwe internuntius. De Paus heeft kanunnik Orsenigo van de Kathedraal te Milaan, benoemd tot Internun tius te 's-Gravenhage. Mgr. Riccardo Orsenigo is sinds 29 April 1915 huisprelaat van den Paus. (Tijd.) De Koninklijke familie in Noorwegen. De Batavier .V is gisterochtend om 8 uui van Lingfjord in Trornsö aangekomen. Hugo Stinnes. De bekende Duitsche groot-industrieel, de heer Hugo Stinnes, is gister van Den Haag weder naar Duitschland teruggekeerd, zich be gevende naar Oberhausen. Premie bouw. De minister van arbeid maakt bekend le. dat in verband met de vooi-tgaande daling van de bouwkosten de huur van met Rijks voorschot ingevolge de Woningwet te bouwen arbeiderswoningen, waarvoor op 14 dezer de aanbesteding nog niet had plaats gehad tenminste moet bedragen 80 pet. van de exploitatie-uitga- ven 2e. dat in verband met den grooten toevloed van aanvragen om de premie, welke ingevolge het Kon. besluit van 8 November 1920, voor zoo ver de beschikbare middelen het toelaten, ten behoeve van den particulieren woningbouw wordt verleend, niet de zekerheid kan worden gegeven, dat op alle aanvragen, welke reeds bij het de partement van arbeid of bij den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, den heer van der Kaa, zijn ingekomen, of welke alsnog mochten worden ontvangen, geheel of ten deele gunstig zal kunnen worden beschikt. (St. Ct.) De Tabakswet. Een aantal vertegenwoordigers van het Ver bond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland, de vereeniging van R.K. sigaren fabrikanten Valkenswaard, de beide Bonden van kleinfabrikanten, den Nederlandschen Bond van sigarenwinkeliersvereenigingen en van han delaren, grossiers en makelaars in tabak, zijn Dinsdag j.l. te Amsterdam bijeen gekomen. Ge constateerd werd, dat de noodlottige gevolgen voor de tabaks- en sigarenindustrie van de in werking treding van de Tabakswet hun schaduw reeds vooruit werpen en worden middelen be sproken, die genoemde industrie aan „den moordenden greep der Tabakswet zouden kunnen ontrukken. Besloten werd, in een Maandag 19 dezer te Utrecht te houden vergadering wederom, met nog enkele andere organisaties, bijeen te komen, tot de vorming van een algemeen comité van ac tie tegen de Tabakswet,dat de inmiddels te ont werpen plannen nader zal uitwerken en uitvoe ren. Kamer van koophandel en fabrieken voor de Beneden-Maas. Woensdagmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel in de groote zaal van het Handels gebouw. De hoofdschotel der agenda vormde het streeknet Rotterdam en het Amerikaansehe tariefwetsontwerp. Aangezien 600 Schiedamsche abonné's bereid moeten zijn een aansluiting op het streeknet te nemen, zal te Schiedam een referendum gehouden worden. Het Amerikaansehe tariefwetsontwerp werd, bij afwezigheid van den beer IJzermans, toege licht door den heer Poortman, die uit deed komen hoe fnuikend deze Wet voor den Hollandschen haringhandel op Amerika zal werken. Nadat de Voorzitter, de heer van Linden van den Heuvell aan de hand van enkele statische gegevens het belang van den handel op Amerika aangetoond had, besloot men een commissie te benoemen,die onze Regeering zal wijzen op de minder aange name manier van heffing van invoerrechten, zoo als door de Amerikaansehe Tariffbill in uitzicht gesteld wordt. Verder besloot de Kamer een adres tot de Tweede Kamer te richten om niet over te gaan tot het afschaffen van trekgelden bij openbare verkoopingen, en een adres tot den Minister van Waterstaat om de postcheque en girodienst niet te centraliseeren. Tenslotte vereenigde de Kamer zich met het voorstel Mr. Trouw om de actie van het Comité te Zeewsch Vlaanderen, ter bescherming, van de vlasindustrie tegen de Belgische concurrentie te steunen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de BenedenMaas heeft de Minister van Water staat volgend schrijven gezonden De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas heeft de eer zich tot Uwe Excellentie te wenden met het oog op de voor genomen centralisatie van de postcheque en girodienst. De postcheque en girodienst heeft zich in zijn kort bestaan dank zij de goede organisa tie weten op te werken tot één van de1 rijks instellingen, die zich mag verheugen in de sympa thie van het publiek. Door de snelle en goedkoope manier, waarop groote bedragen kunnen worden overgemaakt is deze tak van 's Rijksdienst voor handel en industrie alras onmisbaar geworden. Aan dit zoo uitnemend rader-werk zal men nu, om de administratiekosten te verminderen, gaan tornen. En al nemen wij aan, dat door de Centra lisatie zal kunnen worden bezuinigd op den dienst, niet vergeten mag worden, dat, door dit streven naar bezuiniging hoe loffelijk het in dezen tijd van malaise ook moge zijn aan handel en nijverheid een niet onbelangrijk nadeel wordt toegebracht. Door de voorgestelde centralisatie toch zal de dienst hare tegenwoordige snelheid, waarmee het gireeren geschiedt, verliezen, waardoor de belanghebbenden worden geschaad. De te verwachten bezuiniging op den dienst zal stellig niet opwegen tegen het financieel nadeel dat de rekeninghouders zullen onder vinden. M.a.w. de Voorgestelde centralisatie der postcheque en girodienst is een oneconomi- schen maatregel. De ervaring elders, met name in Duitschland opgedaan, wijst erop, dat in plaatsen waar zich een girokantoor bevindt zeer vele aangeslotenen zijn, terwijl in de overige plaatsen de deelneming betrekkelijk gering is. Op dit oogenblik nu alle postkantoren hier te lande tevens girokantoren zijn, zien we dezelfde voortdurende toeneming van het aantal rekeninghouders als in eerstge noemde Duitsche steden. Verwacht kan worden, dat bij invoering dei- centralisatie deze toeneming voor andere plaatse dan Den Haag zal verminderen, zoodat de dienst die toch ingesteld is ten bate van het publiek niet meer ten volle zal beantwoorden aan het geen men zich bij de invoering van de postcheque en girodienst heeft voorgesteld. Tenslotte zij uitdrukkelijk de aandacht ge vestigd op het ongerief, dat bij centralisatie de rekeninghouders niet ten allen tijde kunnen beschikken over de hen toebehoorende gelden, wat vooral voor kleinere handelslieden van zeer groot gewicht is. Tegenover de wel geuite bewering, dat wanneer ieder maar een rekening heeft, dit bezwaar komt te vervallen wijzen wij erop, dat er verschillende betalingen (als arbeids loon) zijn die niet door overschrijving kunnen worden gekweten. Met aandrang nemen wij daarom de vrijheid ons tot Uwe Excellentie te wenden, met verzoek niet over te gaan tot de voorgenomen centralisa tie van de postcheque en girodienst. Volgen de namen van voorzitter en secreteris Circus Caroli. Hedenavond heeft in het groote Fransche cir cus Garoli de openingsvoorstelling plaats, voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie die in dit nummer voorkomt. R. K. Kiesvereeniging. We verwijzen hier naar een in dit nummer voorkomende allerbelangrijkste annonce der R. K. Kiesvereeniging „R„ P. en O." Bekendmaking. De commissaris van Politie maakt bekend, dat voortaan iederen werkdag tusschen 9 en 10 uur- voormiddag gelegenheid bestaat om aan zijn bu reau vent-vergunningen te bekomen. Paspoorten. De directeur van het postkantoor meldt ons, dat brieven bestemd voor het Rijkspaspoorten kantoor beslist aangeteekend moeten worden. Ten nadeele van den heer G, Brouwersstraat is er gister een rijwiel gestolen, dat even onbeheerd voor de Bank van Mees en Zoonen stond. UIT ROTTERDAM. Gisternacht is A.H. op den Westzeedijk door vier mannen aangevallen, tegen den grond ge worpen en beroofd van een portefeuille met 180 en 200 franc, een gebrand zi1 veren horloge met ketting, een gleufhoed en een wandelstok. Aan boord van het in de Rijnhaven lig gende stoomschip ,Zuiderdijk" is gistermorgen brand uitgebroken in aan dek liggend stelling hout en scheepsafval. De brand is met de stoom pompen van de stoombooten Dam en Amerika van de Holland Amerika lijn gebluscht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze nietge- plaatst wordt de kopy nietteruggeven. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Aan het bestuur der S.V.B. Bij deze wil ik de S.V.B. er op attent maken, dat er nog steeds gebrek aan neutrale scheids rechters is waarover dan noodgedwongen een scheidsrechter wordt aangewezen, die zelf in de S.V.B. uitkomt, wat natuurlijk ten gevolge heeft dat zoo iemand partijdig optreedt. Gisteren bij den wedstrijd Voorwaarts-Achilles die op het sporterrein plaats had, is dit weer duidelijk ge bleken, daar er geregeld rare beslissingen gegeven werden. Ik hoop dat ik hiermee de S.V.B. genoeg inge licht heb. Een sportliefhebber A. v. K. Vergadering van den Raad der Gem. Schiedam op Vrijdag 16 Juni 1922 des nam. 2 uur. Voorzitter de heer burgemeester A. J. Gijsen. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de heeren inr. Van Velzen, Van dei- Schalk, Van den Tempel, Dinkelaar, J. M. van Pelt en Korpel. js het krachtgevende, hloedvormende en zenuw sterkende preparaat I.S h R v <-j I :i uitnemend om ten spoedigste de verloren krach ten terug te krijgen. 6159 7 Vastgesteld worden de notulen van de zitting van 28 April, en verdaagd die van 19 Mei en 2 Juni j.l. Mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van dé goed keuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Kennisgeving. Ingekomen stukken. Voorstel om aan mej. H. G. v. d. Sloot onder wijzeres aan de lagere school K overeenkomstig haar verzoek op nader te bepalen datum, en aan A. de Jong, reserve onderwijzer, in verband met zijn benoeming tot onderwijzer aan School C met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen. Fliertoe wordt besloten. Van A. C. Veringmeier schrijven waarbij hij in beroep komt tegen zijn aanslag in het ver gunningsrecht 1922. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Op voorstel van mr. Kavelaars zal dit schrijven nog nader worden onderzocht. Van het muziekgezelschap „O.B.K.", een dankbetuiging vande aanhen toegekende subsidie van 150, ten einde hen in staat te stellen een 5 tal concerten de Burgerij te kunnen aanbieden, en waarbij zij tevens verzoeken, ten einde deze Concerten meer tot hun recht te doen komen, zoo niet alle dan een gedeelte hiervan in de Plantage tent te mogen geven. B. en W. kunnen op het verzoek om de uit voeringen in de Plantage te doen plaats hebben niet ingaan. De heeren Korpel en Dinkelaar komen ter vergadering). Over 't advies van B. en W. ontspint zich eenige discussie, waarna het advies op voorstel van weth. II outman in stemming gebracht, met 12 tegen 8 stemmen wordt goedgekeurd. Van J. Kerkhof adres waarin hij verzoekt a. de verordening op de Winkelsluiting in dien zin te wijzigen, dat de winkeliers handelend in fijn fruit, gedurende de zomermaanden Juni, Juli en Augustus hun winkel mogen geopend hebben tot 9 uur 's avonds, of b. voornoemd ver zoek toe te staan door het verleenen van ont heffing van de betrekkelijke verordening. B. en W. zeggen, dat indien op de bedoelde verordening een uitzonderirgzou wordengemaakt tal van winkeliers in andere branches met soort gelijke verzoeken zoudenkomen ende verordening zoodoende haar beteekenis zou verliezen. Nu de verordening enkele jaren gewerkt heeft, zijn zoowel winkelier als publiek aan den toestand gewend geraakt en meenen B. en W. zelfs, dat verreweg het grootste deel der winkeliers de verordening on\erzwakt zal wenschen te zien gehandhaafd. Wat betreft het verzoek sub. b merken B. en W. op, dat het verleenen van ontheffing dei- verordening aan het College- of, zoover het den Burgemeester aangaat, den Burgemeester - is opgedragen, doch ingevolge art. 7 sub a dier verordening verleenen van ontheffing alleen mogelijk is, ten aanzien van alle winkels voor enkele dagen of gedeelten van dagen. Op grond daarvan stellen B. en W. voor afwij zend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. Van de commissie v/h Stedelijk Muziekkorps en van de Commissie voor den Reinigingsdienst inzending der rekeningen over 1921 In handen der Commissie tot nazien der re keningen. Van den schoolarts, het geneeskundig school toezicht verslag gedurende het tijdvak 1 Mei31 December 1921 en van den directeur v/d Gemeentelijke Inlichtingendienst het jaarver slag over 1921. Kennisgev ing. Beide verslagen worden in het Gemeente verslag opgenomen. Van de Centr. commissie voor uitzendingjjjvan Ned. kinderen naar buiten, verzoek voor 1922 en volgende jaren een subsidie te willen verleenen, van 25 ct. per verpleegdag voor elk kind, door haar tusschenkomst uit deze gemeente uitge zonden. De voorzitter vraagt, of B. en W. al niet vast machtiging van den Raad kunnen krijgen, om de gevraagde subsidie nu reeds voor een tiental kinderen te geven. De heer Scheffers heeft dit schrijven nog niet kunnen inzien en wil daarom liever nu die machtiging nog niet verleenen. Spr. vreest, dat de kinderen niet volgens hun gezindte zullen worden ondergebracht. (De heer J. M. van Pelt komt ter vergadering). Op verzoek van mr. Kavelaars wordt dit schrijven hierop door den secretaris voor gelezen, waaruit thans blijkt, dat met de ge zindte der kinderen wel rekening zal worden gehouden. De heer Scheffers zegt, dat zijn bezwaar thans weggenomen is, waarop de raad besluit de gevraagde machtiging in begin sel voor 20 kinderen te verleenen. Mochten B. en W. meenen, dat er meer kin deren zouden moeten worden uitgezonden, dan laat de raad dit aan B. en W. 's beleid over. Van den heer A. de Jong bericht dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan School C aan neemt. Kennisgeving. Aan B. en W. wordt ter goedkeuring aange boden van de openb. zwemplaats een wijziging

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2