DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Donderdag 22 Juni 1922. No. 13368. Buitenlandseh Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt, 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. g| DE HAAGSCHE CONFERENTIE. &De Haagsche conferentie heeft gistermorgen om 11 uur haar werkzaamheden hervat. Bij het begin van de zitting werd de benoeming van Van Karnebeek tot eere-president goedge keurd. Sir Philip Lloyd Greame stelde voor, den heer Patijn te benoemen tot president van de hoofd commissie. Hij verklaarde dit Voorstel met het grootste vertrouwen te doen en wel op twee gron den. Wij allen zijn van meening, zoo zeide hij, dat een Nederlander deze plaats behoort in te nemen, waar wij thans de gastvrijheid van Ne derland genieten. Maar niet uitsluitend en zelfs niet voornamelijk om deze reden deed hij dit voorstel Immers, er zijn zeer sterke persoonlijke redenen, welke den heer Patijn als voorzitter zoozeer aannemelijk doen zijn voor alleledenvan de commissie. De heer Patijn heeft een lange en schitterende loopbaan achter zich in den dienst van zijn land, hij heeft veel gewichtige ambten bekleed en zich in al die ambten op schitterende wijze van zijH taak gekweten. Ik ben er zeker van, aldus preker, dat onze keus op geen beteren voorzitter zou kunnen vallen dan op den heer Patijn, indien deze zich bereid zou verklaten, deze functie te aanvaarden. Wij vormen een groo- te vergadering, welke hij zal hebben te leiden, maar ofschoon wij van verschillenden landaard zijn, zijn wij eensgezind in onze gevoelens. Ik ben er dan ook zeker van, dat de leiding geen moeilijke taak voor hem zal zijn want hij zal bij de vervulling van die taak den steun ondervinden van eiken gedelegeerde. Deze rede werd met algemeen applaus be groet en de heer Patijn werd bij acclamatie tot president gekozen. De heer Patijn verklaarde o.m. zijn benoeming te aanvaarden en hield een korte rede, waarin hij zeide, dat hij, toen hij van het voorstel van Sir Philip kennis nam, zich zeer vereerd gevoelde, doch tegelijkertijd een zekere aarzeling had on dervonden wegens de gewicntige taak, welke de conferentie, die 30 naties vertegenwoordigt, heeft te vervullen teneinde den wederopbouw van Europa te verzekeren. Hij verklaarde zijn functie te aanvaarden ni&t allecja voor zichzelf, maar ook voor zijn land. Hij wist, dat het werk moei lijk zou zijn, doch hij rekende erop-, de toe genegenheid en steun te zullen ondervinden van alle leden der commissie. Nadat de heer Patijn den voorzitterszetel had ingenomen, heeft minister Van Karnebeek, die tot zoover de vergadering nog had gepresideerd, zijn beste wenscnen uitgesproken voor het wel slagen van den arbeid der commissie. De heer Van Karnebeek verliet daarna de vergadering. Op voorstel van den heer Alpfand (Frankrijk) werd besloten, den heer Cattier (België) te be noemen tot vice-president van de hoofdcommis sie. Op voorstel van Japan werd besloten, het pre sidentschap van de sub-commissie voor de par ticuliere eigendommen aan te bieden aan Enge land dat van de sub-commissie voor de schul den aan Frankrijk, en dat van de sub-commissie voor de credieten aan Italië. Als presidenten van deze sub-commissies wer den onderscheidenlijk benoemd sir Philip Lloyd- Greame, Alpfand en baron Romano Avezzano. Zij namen ieder met een korte speech hun benoe ming aan. Op voorstel van den heer Avezzano werd be sloten, dat de voorzitter van de hoofdcommissie met de drie presidenten van de sub-commissies Naar Mr. Brudnell's kantoor en daarna naar Scotland Yard om eens te hooren hoever men reeds is met de zaak." Zij keerde zich om met een gebaar van af schuw. „Bernard," riep zij hartstochtelijk uit, „het gchijpt mij toe dat smart een tweede plaats bij je inneemt en dat je wraak op den voor grond stelt Hij schudde het hoofd. „Het is slechts verschil tusschcn de smart van een man en die van een vrouw, moedei De uwe is lijdzaam, terwijl de mijne mij nood zaakt om te handelen, om wraak te nemen." Zij stond op, en keek hein aap met haar heerlijk gelaat in weerwil van haar verdriet. „Bernard, wraak behoort aan God ep niet aan den mensch. Ik raad je aan af te zien van het plan dat in je hart is en dat op je gezicht staat te lezen." „Ik ben uw zoon, moeder, en in elk ander ding zou ik u gehoorzamen. Maar ik was ook zijn zoon 1 voegde hij er aan toe, Toen liet hij haar alleen met haar smart en haar tranen. HOOFDSTUK IV. Een lijkschouwing was op graaf Alceston en den vice-president van de hoofdcommissie een „bureau de presidance" (standing orders comité) zullen vormen tot regeling van de werk zaamheden. De heer Cattier gaf in overweging, het eerste contact met de Russische commissie aldus te regelen, dat den president van de hoofdcommissie een mandaat gegeven wordt, waarbij hem en hem alleen wordt opgedragen, in persoonlijke verbinding te treden met den president van de Russische commissie, en dezen de indeeling van de niet-Russische commissies uiteen te zetten, en hem in overweging te geven, de Russische commissies op overeenkomstige wijze in te deelen, zoodat de, commissies in rechtstreeksch contact met elkaar kunnen treden door bemid deling van hun presidenten. Dit voorstel werd, nadat het was ondersteund door sir Philip Lloyd Greame, aangenomen. De namen van de gedelegeerden, die in de sub-commissies zitting zullen nemen, zouden gis termiddag aan het secretariaat meegedeeld worden. De Nederlandsche gedelegeerde prof. Struyc- k'en vroeg aan den president, of er ook eenig be richt van de Russische autoriteiten was,binnen gekomen omtrent de samenstelling van de Russi sche commissie. De president zeide, dat het eenigszins moeilijk was, hierop te antwoorden. Voor zoover hij wist, was er geen officieele mededeelirtg van de Russi sche regeering ontvangen, wnl echter was hem bekend, dat er een telegram met de namen van 5 Russische heeren was ingekomen bij de Neder landsche regeering, voor wie paspoortfaciliteiten en onderkomen werd getraagd. Deze namen heeft de president niet meege deeld. (Van het secretariaar-generaal der confe rentie vernam de ,,N. R. Grt." dat het de volgen de zijn Litwinof, Lakowski, Grassin, Krestins- ky en Sokolnikof). Overeengekomen werd, dat de sub-commissies zoo spoedig mogelijk met baar voorbereidende werkzaamheden zullen beginnen, De eerste sub-commissie, van de particuliere eigendommen, kwam hedenochtend half elf bijeen, de tweede, voor de schulden, hedenmiddag halfdrie, en de derde, voor de credieten, heden middag 4, uur, Volgens berichten uit Riga brengt de Sovjet delegatie voor de Haagsche conferentie voorstei len mede om te geraken tot een compromis tus- schen de geallieerden en de Russische Sovjet-re- geering. De voorstellen zijn geformuleerd door Tsjitsjerin, Krassin en de andere personen, die deel hebben uitgemaakt van de Sovjet-delegatie te Genua. De Sovjet-rcgeering zou bereid zijn, de bui- tenlandsche eigendommen aan de kapitalisten uit de geallieerde landen terug te geven en voor de verwoeste bezittingen schadevergoeding te betalen als zij daarvoor in ruil een leening zal kunnen verkrijgen, Als tegenprestatie zou de Sovjet-regeering dan bereid zijn, toe te staan dat de geallieerde landen een aandeel neinen in Ruslands industrie, steenkool- en ertsont ginning en landbouw, van ongeveer 11.000 pond te bevatten. De nieuwe Paus is thans bezig de financiën te re- organiseeren. Hij heeft de meest strikte zuinig heid gelast, vele uitgaven verminderd en een commissie van vier kardinalen benoemd om een onderzoek naar de mogelijkheid van verdere bezuinigingen in te stellen. DUITSCHLAND. In het centrum schijnt een deel der leden van meening dat in elk geval moet worden getracht de Duitscbe Volkspartij voor het wetsontwerp op de graandistributie te winnen. Een wet alleen door de regeeringspartijen met behulp der onaf- hankelijken aangenomen, zal op de boeren bitter weinig indruk maken. Men hoopt in kringen van hot centrum reeds op een aantal afgevaardigden der Duitsche Volkspartij te kunnen rekenen, voornamelijk op diegenen die de steden hebben gekozen. De Duitsche Volkspartij zelf heeft de kwestie nog niet behandeld. Op het rijksdepartement van financiën begon nen gister in tegenwoordigheid van rijksminister dr. Hermes de besprekingen met de leden van de waarborgcommissie. Ook vertegenwoordigers dei- in aanmerking komende departementen zullen aanwezig zijn. In het hoogerluiis is de resolutie-Islington, verklarende, dat het mandaat over Palestina in strijd is met de beloften, welke destijds aan de Arabieren zijn gegeven en waarin op uitstel van dit mandaat, tot er een wijziging in is aange bracht, wordt aangedrongen, niettegenstaande een rede van Balfour waarin deze het mandaat verdedigde, met 60 tegen 20 stemmen tegen de regeering aangenomen. Deze nederlaag zal geen verdere politieke gevolgen hebben, maar zal wel de toekom stige politiek der regeering in zake het man daat beinvloeden. OP IIET VATICA AN. Het is geen geheim, meldt de Times", dat de financiën van het Vaticaan er ip de laatste maanden minder goed voorstaan. Bij den dood van Paus Benediotus, die zeer vrijgevig was en ten behoeve van de noodlijdenden in Rusland en Oostenrijk ruim 40 millioen lires schonk, bleek de pauselijke schatkist nog glechtg een bedrag gehouden en in zijn hotel werd een aanvang gemaakt met het onderzoek. De vrederechter keek ernstiger dan hij gewoon was te doen en ernstig keken ook de twaalf mannen die bij hem behoorden. Velen hadden reeds als lid van de Jury zitting genomen maar nog nooit iq &ulk een sensa.tiewekkend geval. Medelijdend keken zij naar lord Clanavop, den nieuwen graaf Al ee ton die ip een hoek zat te wachten. Het was een weerzinwekkend tooneel. Behal ve de droefgeestigheid van het geval zelf, werd deze nog verhoogd door een dikken gelpp mist die overal doorheen drong. De stilte werd piqffelijk verbroken door den vrederechter pllp op zachten toon de leden van de Jury op hun plicht wees. Toen werd de eerste getuige William Rogers een flinke livreikpeoht, linnen geroepen. Na de gebruikelijke vragen, waarbij de man verklaarde dat, Rij huisknecht van den lord was geweest gedurende drie jaar, ging de vre derechter aldus voort,,U waart de eerste die in de studeerkamer van uw meester kwa'amt en daar toen het doode lichaam zaagt lig gen „Ja, mijpheer." „Vertel ons eens geregeld hoe of dat alles ge beurd is en wie u daarheen gestuurd heeft," „Gaarne mijnheer. Het was omstreeks zeven uur des morgens toen jk door een geklop op mijn deur wakker werd, Op mijn vraag wie daar was, antwoordde Marie Richards, het kamermeis je van mevrouw. Ik weet niet precies welke ENGELAND. De „Daily Express" weet mede te deelen, dat er „in ministerieele kringen" opnieuw geijverd wordt voor het plan tot bespoediging van de algemeene verkiezing, dat in Januari van de baan was gegaan. De argumenten ervoor zijn nu sterk en kunnen den eerste-ininister doen zwichten. In de eerste plaats komt Ierland, dat, nu het tractaat buiten gevaar is, weer een groot actief is op rekening van de regeering. De ministers zullen zich echter afvragen, hoe lang deze gun stige staat van zaken zal voortduren. Zou het niet verstandig zijn, de Iersche politiek van de regeering door de kiezers op dit oogenblik te laten bekrachtigen Een andere overweging is de wanorde en zwakheid, waarin de verschillende partijen van oppositie verkeeren, De arbeiderspartij, de gï'öhchtste "tegenstandster "VSn de- coalitie, is ernstig verdeeld in eigen huis en heeft geen- fond sen meer. Een groote vakvereeniging heeft pas bekend gemaakt, dat zij nog maar een ver- kiezingskas van S 28 heeft. De Wee Freediberalen (volgelingen van As- quith) hebben zich bij tusschentijdsche verkie zingen niet kunnen handhaven op hun sterkte in het parlement en hoewel zij bij een algemeene verkiezing zetels zouden winnen, zal deze winst niet veel te beteekenen hebben. De Die-hard-fronde heeft uitgewerkt en zij zijn nu stationair op een aantal van 40 gekomen. Zij zullen alleen last kunnen veroorzaken door een aantal leden van de liberale eoalitie-parlij uit het parlement t.e houden. Het hlad vermeldt dan nog eenige kwesties Van binnenlandsche politiek als de bescherming van zekere industrieën, het invoerverbod van Canadeesch vee en de hervorming van het Hoo- gerhuis, die het, wCMChelijk zouden maken, spoe dig een beroep op het land te doen, voor in hare eigen gelederen ontbinding intreedt, om te ein digen „Indien de eersteoniniater besluit, zich tot het land te richten, zullen de Tories geen be zwaar waken, De gelegenheid lijkt gunstig en Lloyd George is niet de man om een gelegenheid te verzuimen." DE PRINCE VAN WALES TERUG. De Prince van Wales, terug van zijn Indische reis, is gistermiddag van Plymouth naar Londen vertrokken. Zijn broer, de hertog vanYorck, had hem in Plymouth verwelkomd en maakte ook de verdere reis naar Londen mee. Langs den spoorweg stonden aan alle stations menschen om den prins van Wales bij zijn terug keer te begroeten. De trein minderde dikwijls zijn vaart om de menigte in staat te stellen hem even te zien. Aan het Paddington-station te Londen ver welkomden hem de Koning en de Koningin, de koninklijke familie, bijkans alle ministers en het diplomatieke corps en langs den heelen weg van bet station tot Buckingham Palace juichte een geweldige menigte hem warm toe. Alle gebouwen waren versierd en een neldere zonneschijn begunstigde den intocht. Toen hij op het paleis aangekomen was, bleef de menigte om den prins roepen, zoodat hij op het balcon moest komen om te bedanken voor de ovatie. Vele bossen rose rozen, die op straat verkoeld, werden ten bate van de ziekenhuizen, werden in 's prinsen rijtuig geworpen. Men sLelt erg veel belang in de aanwezigheid, in Engeland van de Italiaansche prinses Yolanda, die verleden week incognito is aangekomen onder den naam van prinses Polania. Men zegt, dat zij ook op 't morgenavond te houden hofbal zal verschijnen. IERLAND. De laatste uitslag van do verkiezingen is 55 vóór het verdrag, 33 tegen het verdrag, 15 van de arbeiderspartij, 5 boéren, 10. onafhankelijker!, 10 zetels nog onbekend.Een groote meerderheid vóór het verdrag is thans verzekerd. De Valera heeft een communiqué openbaar gemaakt nopens de nederlaag van de republi keinen bij de verkiezingen, waarin hij zegt, dat Ierland, onder bedreiging met oorlog heeft ge stemd zooais Engeland wenscht, maar dat de Iersche meening nog onveranderd is en dat men nog steeds van meening was, dat Engelands moeilijkheden lerlands gelegenheid was. De con stitutie was slechts een ontwerp, en hij geloofde niet, dat de Dail Eireann die zou aannemen, zoo als zij thans luidt, omdat zij ongeveer elke eer lijke republikein van een openbaar ambt uit sloot. woorden zij tot mij zeide, maar het kwam hier op neer dat mevrouw my liet zeggen om naar mijnheer's studeerkamer te gaan en te vragen, waarom qrynheer niet naar bed gegaan was. Ik -y-ï-aeg haar waarom zij niet naar NeiUson gegaan was die mijnheer's knecht in het bijzonder was. Zij antwoordde mij dat zjj er geweest was, maar- dat zij Neillson niet wakker kon krijgen, hetgeen mij niet verwonderde omdat ik wist dat Neillson een vaste slaper was. Toen ik gekleed was ging ik met het meisje naar beneden. Ik klopte aan de studeerkamerdeur verschillende malen, maar- ik kreeg geen antwoord en toen zeide ik aan Marie d&t. de lord zeker naar zijn eigen slaapkamer was gegaan zonder mevrouw eerst goeden nacht te hebben gewenscht. Ik ging naar die kamer maar die was leeg en het bed lag onaangeroerd. Ik kwam weer naar beneden, vertelde dit aan Marie en zeide haar aan mevrouw te gaan vragen wat wij nu moesten dqen. Mevrouw liet weten dat wij dadelijk moes ten trachten toch'in de studeerkamer te komen, desnoods door de deur open te vreken. Ik liet Marie den koks hulp Thomas roepen en samen braken wij de deur open." Dg man hield een oogenblik op om adem te halen en toen vervolgde hij op zachteren toon, die toch duidelijk klonk want elkeen zat doodstil en in spanning te luisteren. „De kamer- was zeer donker, inaar een licht straal,die binnenviel door het govdyn, bescheen juist het gelaat van den lord. Ver-geef mij één oogenblik mijne heeren één oogenblik. Het ITALIË EN RUSLAND. De „Iswestie" bevat een officieel communiqué volgens hetwelk de raad v. volkscommissarissen aan de Italiaansche regeering bekend maakt, dat zij het door Tsjitsjerin en Krassin gesloten handelsverdrag niet kan bekrachtigen daar het indruischt tegen de regelen, waar, naar de mee ning van liet uitvoerend eomité, afzonderlijke verdragen moeten beantwoorden. Dit alleen was zulk een verschrikkelijk gezicht De man trilde van aandoening en vervolg de „U kunt niet begrijpen welk gevoel ik kreeg. Het. hoofd van den lord hing over de leuning van den stoel, een gapende wond was tusschen hals en kin te zien en toen wij daar stonden, konden wij hooren hoe het bloed bij droppels op den grond viel. Marie viel in zwijm en Thomas beefde over al zijn leden, zoo, dat hij zich niet bewegen kon. Ik was zelf ook doodelijk verschrikt maar behield meer tegenwoordigheid van geest. Ik voelde de hand van den lord, de^e was koud en ik zag op zijn wang drie schrammen alsof met vingernagels daarop gedrukt was. Ik zag dat de lord reeds dood was en ik zond Tho mas om dadelijk een dokter en een agent van politie te halen. Ik wachtte in de kamer totdat de agent en Dr. Benton binnenkwamen die daarna de deur op slot deden. Dat is alles, heeren." - „Was de kamer in wanorde - kon u zien of de lord ook soms geworsteld had „Ja, mijnheer.- De gordijnen van een zijdeur- die naar Berkelcystraat toegang geeft waren verscheurd en een tafeltje-met boeken lag on dersteboven." (Wordt vervolgd)-.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1