DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargaüfj. Vrijdag 23 Juni 1922. No. 13369. Bureau: KOEMAR KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels i.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse^ Nieuws. ÜE IIAAGSCHE CONFERENTIE. De eerste sub-commissie (voor privaat-eigen dom) van de niet-Russische commissie beeft gistermorgen half-elf baar eerste zitting gehou den in het Vredespaleis. De gehouden bespré- kingen hadden betrekking op algemeene kwes ties en procedures. Voorts had in verband hier mede tusschen de verschillende gedelegeerden een uitwisseling van inlichtingen over deze onderwerpen plaats. De tweede subcommissie (schulden) der niet-Russische commissie hield gistermiddag een bijeenkomst onder voorzitterschap van Alphand. De commissie besprak de verschil lende kwesties, betrekking hebbende op den omvang van haar bevoegdheid. Zij besloot de documentatie*, die de verschil lende delegaties eventueel betreffende deze kwesties bezitten, bijeen te brengen en ging verder na welke inlichtingen zij zou hebben te vragen aan de Russische subcommissie. De sub commissie komt Maandag a.s. om twee uur bijeen. De derde commissie (credieten) der niet- Russische commissie kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van Z. E. Avezzona. In deze zitting heeft de commissie overlegd, welke de beste methode kan geacht worden om de kwestie der credieten met de Russische com missie te behandelen. Zij heeft besloten voor alles aan de Russische commissie te vragen haar standpunt te doen kennen. De subcommissie komt Zaterdag a.s. om half elf bijeen. Het Haagsche correspondentiebureau zendt het volgende communiqué De deskundigen en plaatsvervangende des kundigen, wier namen hieronder volgen, zijn voor hun delegaties aangewezen, deel uit te maken van de drie subcommissies der niet- Russische commissie Subcommissie voor den privaten eigendom, voorzitter sir Philip Lloyd Greame (Engeland), plaatsvervanger sir Sydney Shopman. Verte genwoordigers voor België F. Cattier Fin land G. A. de Gripenberg Frankrijk De Lapadrellfi, plaatsvervanger Massigh.;. ..Italië-: G. Giannini, plaatsVervangerMoscetti Japan Naotake Sato, plaatsvervanger Okamoto Noor wegen Paul Benjamin Vogt plaatsvervanger dr. Helga K. Klaestad Nederland A. A. H. Struycken voor Roemenië Constantin Diarqan dy plaatsvervanger Kiriagesco Zweden PI. E. Löfgren, plaatsvervanger Adlcrcreuz Zwitser land Paul Dinichert, plaatsvervanger Töndury. Subcommissie voor de schulden president de heer Alphand (Frankrijk). Vertegenwoor digers voor België Galopin het Britsche rijk plaatsvervangende vertegenwoordigers Sir Hil ton Young en sir Sidney ChapmanSpanje vertegenwoordiger M. Saura Portugal plaats vervanger vertegenwoordiger J. Caciro da Mal- taz; Denemarken vertegenwoordiger P. O. A. Andersen Italië Bianchina, plaatsvervanger Vannutelli Japan Teiji Sekiba, plaatsvervan ger Hitshi Ashrda Litauen vertegenwoordiger Zaunius Nederland vertegenwoordiger jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje Zwitserland Toendury, plaatsvervanger Paul Denichert ServiëKroatiëSlavië Bogden Marcovitsj, plaatsvervanger Michel Gavrilovitsj. Subcommissie voor de credieten president Baron Camille Romano Avezzana (Italië) Vertegenwoordigers voor België Witmeur het Britsche Rijk Sir Edwald Hilton Young plaatsvervanger sir PI. E. Fass Bulgarije N. Stovanoff, plaatsvervanger Stannoft'Estland E. M. Pusta, plaatsvervanger Reeubel Frank rijk de Chevilly, plaatsvervanger Ghasses Griekenland P. Tsaldam, plaatsvervanger Athe- nogénes Japan Naotake Sato, plaatsvervan ger Takeza Okamoto Letland vertegenwoordi ger Olger Gronvald Polen Henri Strasburger, plaatsvervanger Sigismond Jasrezemski Tsjc- cho-Slowakijë (niet ingevuld). Blijkens een nadere lijst van de vertegen woordigers ter Haagsche conferentie, bestaat het secretariaat van de conferentie uit de vol gende heeren A. van de Sande Bakhuyzen, secretaris-gene raal R. Siegfried, gezantschapsraad van Frank rijk, adjunct-secretaris-generaal Hughe M. Knatchbull-Hugesen, le gezantschapssecretaris van de Britsche legatie, adjunct-secretaris- generaal jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Nederlandsch gezantschaps-secre- taris le klasse, toegevoegd aan den secretaris generaal. redactie de heeren Jean de Ciechanowski, gezantschapsraad van Polen te Londen baron Kervijn de Meerendré, Belgische gezantschaps secretaris le klasse Herry, Belgische gezant schapssecretaris le klasse W. P. Montijn, con sul der Nederlanden Jacomoni, secretaris der Italiaansche delegatie Conté, secretaris der Italiaansche delegatie R. P. Ritchie, 3egezant- schaps-secretaris van Engeland jhr. Beelaerts van Blokland, baron B. Ph. van Harinxma tot Slooten, J. J. B. Bosch, ridder van Rosenthalen M. A. Loudon, allen Nederlandsch gezantschaps attaché administratie L. F. Carrière, referendaris aan het departement van buitenlandsche za ken PI. A. Hooft en F. J. W. van Straaten, bei den chef de bureau aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken adjuncten de heeren J. J. Schokking, S. C. II. Nederburgh, J. L. Noest en graaf G. van Randwijck. Vermoedelijk komt de Russische delegatie Zaterdag in den Haag. EEN NIEUWE BANKIERS- CONFERENTIE. In gezaghebbende kringen aldus meldt de ,,Times"-correspondent te Parijs d.d. 21 Juni aan zijn blad, wordt thans erkend, dat een leening aan Duitschland onmiddellijk noodza kelijk is. Het Fransche standpunt is, dat niets mag gedaan worden om het verkrijgen van be langrijke sommen daarvoor te belemmeren. De mislukking van dé bankiersconferentie mag niet ontmoedigen tot het doen van andere pogingen, waaraan Frankrijk ten volle wil medewerken. Het is derhalve waarschijnlijk, dat binnenkort nieuwe stappen zullen worden gedaan ten behoeve van een leening aan Duitsch land. In goed ingelichte kringen gelooft men dat Poincaré en Lloyd George in zake deze kwestie tot zekere overeensten ming gekomen zijn en men acht het waarschijnlijk, dat een nieuwej uitnoodiging aan de bankiers eerder verzonden zal worden dan men gedacht had toen de com missie uiteenging. RUSLAND. Volgens te Brussel uit Reval ontvangen berich ten wordt de toestand in Rusland zeer alarmee- rend ten gevolge van het ontslag van Lenin. Voor het oogenblik zijn de leden van het trium- viaat, Stalin, Rykof en Kamenef de baas, maar hun macht wordt bedreigd door de extremisten. De komst van Krassin te Moskou wordtverklaard door zijn wensch om al zijn invloed aan te wen den om de opgewonden stemming bij de linker zijde te kalmeeren. Van andere zijde verneemt men, dat Trotzki troepen concentreert in de nabijheid van de hoofdstad om eventueel zijn aanspraken als opvolger van Lenin kracht bij te zetten. Wordt het niet spoedig kalm te Moskou, dan kunnen zich nog wel eens de gebeurtenissen van October 1917 herhalen. LENIN. Het „Giornale d'Italia" verneemt uit Rusland, dat nu Trotzky, Litwinof en Joffe vergeefs heb ben getracht het eens te worden over Lenin's politieke nalatenschap, de tegenstanders, die ze elkaar betwisten vaster dan ooit voet bij stuk houden. Geen hunner durft een staatsgreep aan. Trotzky, die verreweg de belangrijkste is, wil het Al-Russische comité aanhouden en het later zoo noodig met geweld ontbinden. Een sterke strooming is ertegen Lenin, die als het vaandel én de Christus van het communisme afgeteekend wordt, ter genezing naar Duitschland te laten gaan. Men meent dat Berlijn den laatsten tijd een te groote plaats in Rusland's openbare leven inneemt en vreest voor incidenten, die zijn verblijf daar zal kunnen verwekken. POLEN. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft Prza nowski zijn pogingen om een nieuwe Poolsche kabinet samen te stellen opgegeven ten gevolge van de groote moeilijkheden, die hij hierbij heeft ondervonden. Vooral Witos, wiens partij over 90 zetels in het parlement beschikt, moet het hem erg lastig hebben gemaakt, door in geen geval van een terugkeer van Skirm.unt, als minister van buitenlandsche zaken te willen weten. Van hun kant willen de partijen der rech terzijde Przanowski slechts steunen, indien hij de portefeuille van buitenlandsche zaken aan Skirmunt laat. Przanowski had dus met de oppo sitie der linkerzijde plus de boerenpartij van Witos te rekenen, wat hem te machtig was. Men zoekt thans een candidaat, die zoowel door de rechterzijde als door Witos zal worden ondersteund. Ook zijn er pogingen aangewend om Witos zelf te bewegen om, tot aan de aan staande verkiezingen, de leiding van het ka binet op zich te nemen. ENGELAND. Na de schitterende ontvangst, die het Lon- densch publiek den prins van Wales bij zijn te rugkeer heeft bereid, heeft koning George de volgende proclamatie uitgevaardigd, gedateerd uit het Buckingham Paleis ,,De Koningin en ik zijn diep getroffen, door de opmerkelijke de monstratie. Onze vreugde over den terugkeer van onze beminden zoon is vergroot door de toe genegenheid en> het enthousiasme bij zijn ont vangst aan den dag gelegd door de groote menigte samengestroomd om hem te begroe ten. Hij is veilig teruggekeerd van een lange en verantwoordelijke, reis en ik vertrouw, dot mijn volk instemt met mijn dank aan God, dat hem behouden deed terugkeeren. De koning heeft voorts een extra-gift van 500 pond sterling gezonden, bestemd voor de Londensche hospitalen als dankoffer voor den gelukkigen afloop van de reis. Deze gift houdt geen verband met de gewone jaarlijksche con tributie des konings van 1.000 pond voor het King Edward Hospitaal en de gewone giften aan de andere zieken nr chtingen. Gistermiddag is door twee mannen een aan slag gepleegd op maarschalk sir Henry Wilson voor diens Londensrh verblijf. De maarschalk werd doodgeschoten. De da ders zijn gearresteerd. Deze moord verwekte in Londen groote ontsteltenis. De getroffene was een lor, in Ulster geboren. Als militair was hij zeer gezien reeds in den Z.-Afrikaanschen oorlog onderscheidde hij zich en in den grooten wereldoorlog bracht hij het tot veldmaarschalk. In Maart van dit jaar werd hem opgedragen, de rust en orde in Ulster te handhaven. Met Lloyd George was Wilson 't in zake de oplossing der Iersche kwestie in geheel nieteens. Naar verluidt is de prins van Wales ver moeid van zijn lange en inspannende reis en neemt hij nu rust op het land. '.Waarschijnlijk zal hij zijn openbare bedrijvig heid niet voor het najaar hervatten. IERLAND. De uitslagen van de verkiezingen in den Ierschen Vrijstaat, die langzaam-aan binnen komen, doen het succes van de verdragscandida- ten nog stijgen en accentueeren steeds meer het feit dat de republikeinen een volslagen neder laag zouden hebben geleden, zonder de over eenkomst, krachtens welke verscheidene hunner candidaten zonder tegencandidaten zijn verko zen. Vandaag zijn de uitslagen in Cork hekend ge worden, voor welk district Collins, het hoofd der voorloopige regeering, en een van de onder teekenaars van het verdrag zijn gekozen. FRANKRIJK. De „Petit Parisien" meldt, dat Poincaré"," in de Fransch-Engelsche nota-wisseling betreffende de mogelijkheid eener afzonderlijke actie, het recht van Frankrijk handhaaft om afzonderlijk sancties te treffen overeenkomstig het verdrag van Ver sailles. Poincaré zet nader uiteen, dat Frankrijk slechts tot dit uiterste zijn toevlucht zou nemen ingeval de bondgenooten zouden weigeren met Frankrijk te werken aan de uitvoering van de door de commissie tot herstel genomen besluiten. velen doen schrikken, maar die schrik zaFwel aanstonds verdwijnen als men de aanleiding tot die faillissements-aanvrage verneemt. De zaak is toch deze De Noord-Brabanf- Dmtsche Spoor heeft van haar in 1874 uitge geven obligatieleening in een tijdvak van 35 jaren geen coupons betaald, nóch uitlotingen doen plaats vinden van die meening. Toen nu de Nederlandscbe Spoorwegen de Noord-Bra- bant-Duitsche Maatschappij overnamen met alle lusten en lasten, heeft de cliënt des heeren v. Woelderen de Ned. Spoorwegen gesommeerd tot betaling der achterstallige coupons, op welke sommatie de Nederlandsche Spoorwegen niet hebben gereageerd. Ten einde nu een zeer langdurig civiel proces te dezer zaken te vermij den, heeft men besloten de failliet-verKlaring der Nederlandsche Spoorwegen aan te vragen met deze bedoeling, de Ned. Spoorwegen langs dezen weg te verplichten zich uit te spreken ten aanzien van de betaling die van de Spoorwegen is geëischt in verband met de leening der Noord- Brabant-Duitsche. Alleen op deze wijze kan die verklaring het spoedigst worden verkregen. Vandaar deze faillissements-aanvrage, die niet ten doel heeft de Ned. Spoorwegen failliet te doen verklaren, doch wél ten doel om de Spoor wegen te dwingen tot de uitspraak, welk stand punt zij ten opzichte van de van haar verlang de coupon-betaling inneemt. Dus zuiver een quaestie van middel. En een interessante rechts- quaestie. De gok-reepen. De minister van justitie heelt aan de betrok ken justitie-autoriteiten een brief gericht, waarin wordt aangedrongen op het treffen van maatre gelen tegen den verkoop van chocoladereepèn met winstkans. De minister verzoekt, bij winke liers die den verkoop van deze chocoladereepen, belangrijk in de hand werken, na waarschuwing krachtig in te grijpen en over te gaan tot inbe slagneming van den voorraad reepen en recla mebiljetten. Ondertusschen kondigde de Kwatta-fabrikan- ten reeds aan, dat voortaan geen statistiekbons, bij de reepen worden erpakt. DE GRUWELEN IN KLEIN-AZIE. Uit Gonstantinopel wordt gemeld Moestafa Kemal weigerde in een rede te Ismid het offici eel geallieerd onderzoek in zake de behandeling der Christenen toe te staan. Hij noemde het voor stel onlogisch en onbeschaamd en zeide Indien de verwijdering van vijandige elementen uit het oorlogsgebied een gruweldaad geacht wordt, dan moet de verantwoordelijkheid voor die gruwel daad gezocht worden te Athene en wellicht in de grootste hoofdstad der wereld, te Londen. CHINA. Volgens via Peking ontvangen berichten uit Canton, is Sun Yat Sen door de vereenigde Chi- neesche strijdkrachten gevangen genomen en wordt hij op een Chineeschéti kruiser op de West-rivier gevangen gehouden. Een nader bericht luidt, dat hij aan Woepei, Foe is uitgeleverd. ALLERLEI. Reuter meldt Te Herring in Illinois zijn 14 personen gedood en een 20-tal gewond, toen 5000 stakende mijn werkers de Stockade Coal Cy. bestormden. De gedooden zijn meerendeels mijnwachters. Bij zonderheden ontbreken. Naar verluidt trokken duizenden menschen, waarvan vele gewapend, naar het tooneel van den strijd. Binnenland. Een monument onthuld. "Öïn de" tijdens en door den duikboot-oor- log omgekomen visscherslieden uit Egmond aan Zee een 95-tal - op waardige wijze te gedenken, vormde zich geruimen tijd geleden daar ter plaatse een uit 16 personen bestaand comité, dat de stichting van een monument, waarop de namen van al de gevallenen voor kwamen, voorbereidde. Al spoedig was een bedrag van ruim 5000 bijeen (meest uit het dorp zelve) en toen werd de verwezenlijking van het idee opgedragen aan den beeldhouwer L. Bolle te Rotteidam. Het monument is dezer dagen gereed ge komen. Het is geplaatst vlak vóór Egmond a/ Zee naar Egmond aan den Hoef, boven op een duintop, die voor dit doel is geëffend en met graszode belegd. Langs dennen voert een breede steenen trap er heen. Het monument heeft men daar in het vierkant opgetrokken van gewonen metselsteenen, met een hoogte van ongeveer vier Meter en een breedte van pl.m. 2 M. Het toont een kruisvorm. Aan den voorkant draagt het een hardsteenen plaat, waarop een trawler en een logger, en daaronder in blokletters „Het zwaar geteisterde Egmond aan zijne zonen, in vreedzamen arbeid ter zee gebleven tegevolge van den oorlog van 1914." Daaronder staan 24 namen van verongelukten. Op elk der andere zijden van het monument evenzoo. Aan de rech terzijde staat een treurende vrouwenfiguur met de handen voor de oogen, links is het een biddende- r vrouw en aan de achterzijde komt een berustende vrouwefiguur voor. Gisterenmiddag had de officieel® onthulling van bet gedenkteeken plaats. De heer A. C. Bos, voorzitter van het comité, hield daarbij een rede. Met een korte toespraak aanvaardde de burgemeester hierop het gedenkteeken voor de gemeente. Ter verhooging van de plechtigheid zong Egmond's Mannekoor een lied. Werkvcrsehaf f ing Gisteren zijn voor de N.V. Ver. Hollandsché Sigarenfabrieken aangenomen exportordeers met steun van rijk en gemeente, wederom een 80 werklieden te werk gesteld bij de firma Put.t en de Vlam te Eindhoven. In totaal thans 150. Ook bij de firma van der Tak <£Go. te Stra tum zullen successievelijk een 150-tal sigaren maker voor dat werk aan den slag gaan, zoodat er in het begin der volgende week in Eindhoven 300 sigarenmakers weer werk Zal verschaft zijn. Faillissement der Ned. Spoorwegen aangevraagd. Naar het U.D. verneemt, is door mr. van Woelderen in opdracht van een cliënt het lail- lisscment der Nederl. Spoorwegen aangevraagd. Dit bericht aldus het blad, zal vermoedelijk Eers te-Kamerverkiezingen. De volledige uitslag van de gister gehouden Eerste Kamer verkiezing is als volgt Zuid - Holland. Herkozen Baron van Voorst tot Voorst (r.k.) G. J. v. Swaay (r.k.) A. J. A. Gilissen (r.k.) Jhr. Mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland (r.k.) Mr. L. W. C. v.d. Berg (a.r.) Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar (c.h.) Mr. A. v.d. Hoeven (c.h.) LI. J. de Waal Malefijt (a.r.) A. T. Idonburg (a.r.) en prof. A. Annema (a.r.). Noord- Holland. Herkozen prof. D. v. Embden (v.d.) Mr. H. Slingenberg (v.d.) W. H. Vliegen (s.d.a.p.) en mevr. W. C. Pothuis-Smit (s.d.a.p.) Gekozen Mr. J.N.J. Heerken Thij ssen (r.k.) Wd. \lugt (a.r.) Mr. H. Verkouteren (c.h.) en P. J. Haazevoet (r.k.) Rechts won hier 4 zetels. NIEUWE SüHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1