Noord-Brabant. Herkozen Mr. A. J. Smits (r.k.) H. M. Blom- jous (r.k.) Dr. J. A. v. Loon (r.k.) Jhr. P. J. v.d. Does de Willebois (r.k.) Mr. W. M. v. Lanschot (r.k.) en Jhr. Mr. F. Verheijen (r.k.) Limburg. Herkozen O. F. Haffmans (r.k.) Jhr. Mr. L. II. v.d. Maesen de Sombreff (r.k.) en Mr. F. J. Janssen. Zeeland. Gekozen Mr. A. A. de Veer (a.r.) en prof. J. R. Slotemaker de Bruine (c.h.). Utrecht. Herkozen G. C. d'Aumale baron v. Harden- broek van Harderibroek (a.r.) en Jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd (r.k.) Gelderland. Herkozen Mr. W. H. van Basten Baten burg (r.k.) H. F. Arntz (r.k.) Mr. O. Jbaron van Wassenaer van Catwijck (c.h.) Mr. P. A. Die- .penhorst (a.r.) en Jhr. J. Beelaers van Blok land. Gekozen: P. F. M. Dobbelman (r.k.) O v e r ij s e 1. Herkozen J. C. v.d. Lande (r.k.) Dr. H. Franssen (a.r.) en Mr. WL. Baron de Vos van Steenwijk. Groningen. Herkozen Mr. M. Mendels (s.d.a.p.) Gekozen Mr. S. de Vries (a.r.) en J. Wester- dijk( v.d.) Rechts won hier 1 zetel. Friesland: Gekozen W. Fransen (r.k.) S. Sijtsma (a.r.) Mr. J. J. Croles (a.r.) en L. W. de Vries (c.h.) Rechts won hier 4 zetels. Drente. Herkozen Mr. H. Smeenge (v.b.) Gekozen J. B. Westerdijk (v.d.) Was de verhouding in de oude Eerste Kamer 32 rechts tegen 18 links, tengevolge van de gister gehouden verkiezkngen zullen in de nieuwe Eerste-Kamer, de zetels echter als volgt ver deeld zijn i' R.K. 21, A.R. 13, C.H. 7, totaal 41 rechts. Verder V.B. 1, V.D. 4, S.D.A.P. 4, totaal 91inks Van de 9 zetels welke door de rechterzijde werden gewonnen, komen ten goede aan de R.K. 3, A.R. 4 en C.H. 2. Bij.de linkerzijde bleef van de 11 Vrijheids- bonders alleen de heer Smeenge (Drente) over de Vrijz. Dein. wonnen 2 zetels, terwijl de S.D.A.P slonk van 5 op 4. Permanent Hof van Intern. Justitie. Gister is voor het Hof de bekende kwestie- Serrarens behandeld, waar het International vakverbond, zooveel ophef van maakte. Sir. Ernest Pollock die voor de Engelsche regeering sprak stelde echter onze regeering in 't gelijk. Veenarbeiders. De minister van binnenlandsche zaken heeft, aan de Kamer doen toekomen afschrift van een brief van den minister van arbeid, en van een brief van denrijksinspecteur voorsteunverleening öan werklooze arbeiders in Drente, bij welke brieven worden verstrekt de gegevens, bij de behandeling van de interpellatie-Hiemstra in de vergadering van de Tweede Kamer op27April j.l. door den heer Van Vuuren gevraagd. Bij den brief van den minister van arbeid wordt gegeven een overzicht van de werken in Drente, welke met financieelen steun van zijn departementworden uitgevoerd^ondervermelding van het aantal veenarbeiders dat in de week van 1420 Mei bij deze werken was geplaatst (totaal 550). De rijksinspecteur deelt mee, dat in de voor melde week de volgende door het departement van binnenlandsche zaken gesubsidieerde werken in uitvoering waren verbetering van het Hol- slootdiep en van het Loodiep en de aanleg van werken in het waterschap Weyerswold. In ge melde week waren daarbij te werk gesteld 735 arbeidesr. Het aantal werklooze veenarbeiders al dan niet gesteund, is niet nauwkeurig op te geven, doch hun aantal zal voor de gemeenten Emmen en Sleen sainen ongeveer 1600 bedragen. Op het einde van de genoemde week waren er nog plm. 300 steuntrekkende veenarbeiders, waaronder meer dan 100 vrouwen en het aantal werklooze, niet steuntrekkende en niet te werk gestelde veenarbeiders werd geraamd op pl.m. 200. Geen verlengde arbeidsduur. Volgens „Het Volk" heeft de minister van ar beid het verzoek van de Rotterdamsche metaal- industrieelen, gesteund door de roomsch-katho- lieke christelijke en neutrale metaalbewerkers bonden, den werktijd tot 54 uur per week te verlengen, afgewezen. St. Paulus. Vandaag wordt in Amsterdam het 15-jarig bestaan van „St. Paulus" de R. K. Bond van Overheidspersoneel feestelijk herdacht. De blauwe nederlaag. De nederlaag der Vrijheidshonders bij de gis ter gehouden Eerste Kamer verkiezingen is het gevolg van het besluit van den Vrijheidsbond om niet met S.D.A.P. en V.D. samen te werken. Alleen in N.-Holland en in Groningen hebben zij de aftredende sociaal-democraten en vrijz.-de- mocraten helpen verkiezen. Bij herstemming hebben zij zich meest van stemming onthouden. Wibaut (S.D.A.P.) schijnt er echter met hun hu p gekomen te zijn. Normalisatie. Te Utrecht heeft de eerste vergadering plaats gehad van de commissie voor de normalisatie van kabels en draad voor electrische sterk- stroominstallaties welke commissie werd inge steld door de hoofd-commissie voor de norma lisatie in Nederland. De commissie werd geïn stalleerd door ir. B. M. Gratama, ondervoor zitter van genoemde hoofdcommissie, dr. A. C. van Flossem, directeur van het gemeente lijk electriciteitsbedrijf te Rotterdam, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van commissie M op zich te nemen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophambd en Fabreken Voor de Beneden-Maas. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas heeft 't volgende schrijven gericht aan de Tweede Kamer der Staten Gene raal Door de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en Justitie is bij Uwe Kamer onlangs een wetsontwerp ingediend tot regeling derkosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpach tingen. Dit ontwerp van Wet zou onze onverdeelde instemming hebben, indien niet bij nota van wijziging, ingezonden bij brief van 16/18 Mei 1922 in artikel 2 eerste lid een wijziging ware aan gebracht, waardoor ook de z.g. strijk- of inzet- gelden worden verboden. De strijkgelden zijn, niet buitensporig hoog (meestal 1 pet.) en bieden het groote voordeel dat de publieke verkoopingen er stabiel door gemaakt worden. Immers wanneer een minder gegadigd perceel aan de markt wordt gebracht, dan zijn er voor een dergelijk pand vaak geen koopers aanwezig op het oogenblik waarop dit geveild wordt. Door het uiloven van een kleine premie zullen er-toch altijd liefhebbers zijn, dié genegen zijn deze ongegadigde perdeelen op prijs te brengen en daardoor de verkoopingen en waardeschating- gen stabiel houden, wat ten eenenmale wordt gemist, bijéén gegadigc wanneer rnen zooals ie aangevoerd alleen bij opbod verkoopt. Deze stabiele waarde, ook van ongegadigde pcrceelen, is voor onze samenleving een ding van het grootste gewicht immers ons geheele credietwezen, voor zoover dit verb.and houdt et de waarde van onroerende goederen, staat en valt bijna met de stabiliteit van bedoelde waarde. Niet alleen voor onroerend goed, ook voor roe rend goed men denke om. aari de herhaalde malen voorkomende verkoopen van schepen is het gewenscht dat strijk - of inzetgelden te be houden, daar de ervaring heeft geleerd, dat een groot aantal aanwezigen voor den handel in roerend goed noodig is, die worden uitgelokt door de aanwezigen, want gelukt het hen niet om te koopen, ontvangen zij allicht door de strijkgelden eenige vergoeding voor hun verlies van tijd of reiskosten. Vooral in tijden van malaise is het dringend noodig dat de prijzen van welke goederen ook zoo min mogelijk beneden de waarde dalen. Op grond van het bovenstaande hébben wij de eer Uwe Kamer met aandrang te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat het ontwerp van Wet in hare ongewijzigden vorm tot Wet worde verheven. Rotterdamsche Nijverheidstentoonstelling. Naar aanleiding van velerzijds geopperde be zwaren door reflectanten Lot deelneming aan de expositie, die eveneens exposéeren op de Utrecht- sche Jaarbeurs, heeft het tentoonstellings Comité besloten de Rotterdamsche Nijverheids Tentoon stelling drie weken uit te stellen, en deze der halve te doen plaats hebben van 23 September tot en met 9 Otober a.s. Bovendien zijn de prijzen van de stands aanmerkelijk verminderd. Reflectanten, die naar aanleiding van het bovenstaande alsnog mochten besluiten tot deel name, worden verzocht zich ten spoedigste te wenden tot het Secretariaat van den Tentoon stellingscommissie, tevens Secretariaat van de Vereeniging Ned. Fabrikaat, Afdeeling Rotter dam Schiedamsche Singel 33. Den korten tijd in aanmerking genomen, welke nog ter voorbereiding voor de expositie beschik baar is, moet op de wenschelijkheid worden ge wezen, dat gegadigden voor expositie-ruimte spoedig hunne beslissing nemen en deze kenbaar maken aan den Secretaris der Tentoonstellings commissie, die daartoe dagelijks van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur zitting houdt ten kantore van bovengenoemd Afdeelings-Secretariaat. Telephoon 11200. H.A.V. Bank Schiedam. Naar wij vernemen zal in de a.s.Algemeene ver gadering van aandeelhouders worden voorgesteld na zeer ruime verstreking der extra reserves liet dividend te bepalen op 14 (vorig jaar 12%) Tiroolsehc musici. Tiroolsche musici zijn ulgenoodigd tot het geven van een concert in Rotterdam, voordat zij daarheen vertrekken,zullen zfj ook onze stad bezoeken. Wanneer zij morgenmiddag 3 uur aan het H. spoor station aankomen, zullen zij gekleed in Tiroolsche costuums, per auto een muzikale rondrit door de stad maken. De Garage D. v. Leeuwen geniet de eer, om met haar nieuwe gezelschaps-auto dit plan te mogen uitvoeren. Wandelles. Morgenmiddag half drie, zal voor de leden van de Tuinb. ver. „Nuttige Ontspanning" op het Oosgstfeest-terrein de wandelles aanvangen. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze nuttige oefening verwijzen wij naar de annonce die in dit blad voorkomt. Te Leiden slaagde gister voor het doctoraal examen in de rechten de heer C. H. C. M. Martens, alhier. UIT ROTTERDAM. Gistermorgen is de 52-jarige H.K., wo- nenda Jacob Gatsstraat, in het ruim van het aan deHeyplaat liggende stoomschip „Thikandi" gevallen. Hij bekwam een hersenschudding en een gebroken rechterbeen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is de man naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Het motorongeval in den Zwaanshals eer gisteravond, waardoor de 16-jarige J.H.K., wonende Fabriekstraat, een schedelbreuk be kwam, 4s veroorzaakt doordat de motorrijder moest uitwijken voor een plotseling d§ straat overstekenden voetganger, daarbij bet stuur verloor en het trottoir opreed zoodoende drie meisjes omverwerpend, die daar liepen. De 16-jarige J.FI.L. kreeg de wielen over het hoofd en werd ernstig verwond. De twee andere meis jes bekwamen slechts enkele ontvellingen. Ernstige brand. Heden morgen tegen half tien heeft door onbe kende oorzaak een groote, uitslaande brand ge woed in de Plantenvezel-prepareerfabriek der handelsvennootschap „Ligtermoet' gelegen nabij de tramhalte Hooge Boomen en grenzend aan de machinefabriek v.d. Kuy en v.d. Ree. Geweldig dreigend liet de brand zich aanvan kelijk aanzien, waarom dan ook deRotterdamsehe brandweer direct met groot materiaal uitrukte en spoedig ter plaatse was met 4 drijvende spoom- spuiten van dc haven- en dokwerken, 2 rijdende stoomspuiten en 7 handspuiten. Een groote massa water werd van land- en waterzijde in het hoofdgebouw der fabriek ge worpen waaruit de vlammen hoog opsloegen en dikke rookwolken uitwalmden, welke de sterke wind over de stad verder dreef. De brandweer slaagde erin het vuur tot het hoofdgebouw te beperken, dat echter met den geheelen voorraad borstelwaren totaal uitbrand de. De aangrenzende perceelen leden ernstige waterschade. Om half elf was men den brand vrijwel meester. Verzekering op beurspolis dekt de schade, die op 1 ton wordt geschat. Tal van autoriteiten, o.w. de hoofdcommis saris van politie, en een menigte nieuwsgierigen stonden het verloop van den brand te volgen, ook waren eenige persphotographen aanwezig. Gemengd Nieuws. Een oude molen. Men deelt aan de Kampioen mede, dat men bezig is, den molen van Rembrandt bij Hazerswoude te ontta kelen. De wieken zijn reeds verkocht aan een Pol derbestuur onder Koudekerke voor een water molen, doch het overige van den molen blijft voorloopig nog bestaan. Velen zouden het met ons diep betreuren, schrijft het blad, wanneer een poging onbe proefd werd gelaten om dezen molen te red den, d>e zooveel herinneringen wakker hpudt aan Neerland's grooten meester, - den molen van waarin Rembrandt van Ryn het eerste levenslicht aanschouwde als het zoontje van den molenaar. Is het Rembrandthuis in de Jodenbreestraat te Amsterdam getuige van zijn lateren glorie tijd, daar aan den Rijn heeft de geniale kunst zich in het kind ontwikkeld. De molen van Rembrandt moet voor het na geslacht bewaard blijven er dient in elk ge val een ernstige poging voor gedaan te worden. Flët blad doet een beroep op alle belangstel lenden, mede te helpen om slooping van dezen molen te voorkomen. Ongelukken. Te Zevenbergschenhoek is zekere de L. bij het aanaarden der aardappelen met de machine in een sloot gevallen en onder de machine terecht gekomen. Hij werd dood ge vonden. Het 4-jarig dochtertje van den heer Nat uit de Beemster, dat Vrijdag in baar ouder lijke woning in een pan met kokend zeepsop viel, en dientengevolge in het St. Elisabeth- gesticht te Alkmaar opgenomen moest worden, is gisternacht na een hevig en smartelijk lijden— aan de bekomen brandwonden overleden. Te Eindhoven is een 72-jarige vrouw uit Leende bij het verkeerd uitstappen uit den trein op de halte Tongelre door een passeerenden sneltrein overreden en gedood. Te St. Janssteen is een man overleden aan bloedvergiftiging, ontstaan door het openkrab ben van een puistje. Gistermiddag omstreeks 7 uur kwam het 10-jarig zoontje van de wed B. te Helmond, terwijl de moeder afwezig was, met een elec- trischen draad in aanraking. Flet ventje over leed na eenige oogenblikken. Te Leuven Beneden is het 4-jarig kind van Van Eek verdronken. Er vandoor. De Utrechtscne filiaalhou der der firma van Halteren <fc Co, uit Amsterdam sloot Maandag avond zijn magazijn in de Elisa- bethstraat, perceel no. 8 te Utrecht. De winkel houder verliet daarop de hem toevertrouwde zaak om daarin niet meer terug te keeren. Naar raming vermist de firma 'n som kasgeld ten bedrage van 600 h 1000. De winkelhouder, die, naar men vernhoedt, een Duitsch meisje in zijn gezelschap heeft, is Voortvluchtig en wordt door de politie gezocht. 4000 postduiven. Zondag a.s. zullen te Bundt over Ouderkerk door den N.-Holl. Postduivenbond circa 4000 jonge postduiven worden losgelaten. Deze diertjes doen hun proef vlucht vanaf Café Paardenburg, naar hunne hui zen te Amsterdam. Z e 1 d z a a m.Ouder Soest staan oogenblikke- lijk ruim 80 villa's en landhuisjes te koop. Branden. Op den grens van de gemeente Schiedam is eergisteravond brand ontstaan in een partij hooi en vuil, gelegen aan het Groene- wegje, Manschappen van spuit 55 hebben met rieken en schoppen de massa uit elkander ge werkt. Te St. Oedenrode zijn eergisteravond drie woningen afgebrand. Gestoorde voorstelling te Ber- 1 ij n. De gisteravond gegeven voorstelling in de Staatsopera moest wegens een eigenaardig ongeval worden onderbroken. Bij de uitvoering van de opera „Blauwbaard" van Reznicek zakte plotseling de bariton Schützendof, die de titelrol vervulde, door 't topneel. Hij verloor daarbij het bewustzijn en liep verwondingen op. Het publiek kreeg zijn entrée-geld terug. Verbetering. Bij eqn ongeval met een vliegtuig, dat op 4000 voet hoogte te Wichtita (Kansas) gebeurd is, zijn de bestuurder en de twee passagiers ongedeerd gebleven, dank zij de valschermen, waaraan zij bevestigd waren vóór de vlucht begon. Go ederentrein in een rivier gestort. Naar de Matin" meldt, is op de lijn Teil-Alais, departement Ardécbe (Frankrijk een bijzonder ernstig treinongeval gebeurd. Door een verkeerden wisselstand geraakte een goe derentrein op een zijl ijn welke op een brugge- hoofd van de rivier De Anzon, uitkomt. Voor dat de machinist kon remmen stortte de locomo tief in de rivier en sleepte haar tender en 9 wa gons mee. De machinist en de conducteur sprongen bijtijds van de machine, doch zij werden door een stang van een der wagens geraakt en zwaar gekwetst. De materieele schade was natuurlijk zeer groot. Duitsche kolenuitvoer. Men seint uit Essen aan de „N.R.Crt." De geheele Duitsche kolenuitvoer, zonder de gedwongen leveringen aan de Entente, die onge veer 18 millioen ton uitmaken, heel't in het af- geloopen jaar 8^2 millioen ton bedragen. Daar van waren echter 6 millioen ook een soort ge dwongen levering aan Duitsch-Oostenrijk, Po len, Hongarije, en de door Duitschland afgestane gebieden, zooals Danzig, Memel en het Saarge- bied. Als eigenlijke uitvoer blijft slechts 21/2millioen ton over, waarvan 1.3 millioen tonnen, op grond van de overeenkomst van 1920 naar Nederland zijn gegaan, terwijl de rest naar Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en andere landen is uitgevoerd Nieuw aquarium. De Londensche die rentuin heeft besloten een aquarium te bouwen Voor zee- en zoetwatervisschcn. Hiermede is een uitgave gemoeid van circa vijftien duizend pond, terwijl de bouw van de reusachtige bassins ver moedelijk meer dan acht maanden zal duren Er komen 21 bassins van 31 tot. 36 voet voor zout- waterVisschen, een rotsvijver voor amphibieën zooals zeehonden enz. en een afdeeling voor tropi sche visschen met 49 bassins. Voorts een speciale vijver voor forellen en dergelijke. Vermist. Het vliegtuig G.E.B.D.L. van Croydon naar Marseille wordt vermist. Het pas seerde gisterochtend om 7 uur 44 Lympne. Het had geen passagiers aan boord. FiD. en Econ. Mede deel in gen. De nieuwe Oostenrijksche circulatiebank. H. N. verneemt uit Weenen Volgens een officieele mededeeling is thans officieel besloten tot oprichting van de nieuwe circulatiebank met een aandeelen kapitaal van 100.000.000 Zwitsersche francs terstond en de overige 40.000.000 later ter inschrijving worden aangeboden. Volgens de „Neue Freie Presse" schijnt, door het aandeelen kapitaal van de nieu we bank en den particulieren wisselvoorraad van de Oostenrijksche regeering van 31/2 a 4 millioen p.s., bij den tegenwoordigen koers van 3000 kronen voor 1 Zwitserschen franc, het be drag van 562.000.000.000 kronen ten volle ge dekt. Bij den tegenwoordigen stand van de in omloop zijnde kronenbiljetten te kunnen uit geven die dan terstond door goud gedekt zijn. De bankwet zal de verplichting der regeering be vatten, volgens welke alle vorder drukken van bankbiljetten tegen schatkisbiljetten uitgeslo ten is en nieuwe bankbiljetten slechts tegen goud dekking uitgegeven zullen mogen worden. De „Neue Freie Presse" maakt de opmerking, dat de Oostenrijksche circulatiebank ip dezen grond slag tot de best gefundeerde banken van Europa zal behooren. De Mexieaansche schuld. Inzake de regeling,welke Vrijdag jl. tusschen den Mexicaanschen minister van Financiën, de La Huerta en vertegenwoordigers van de inter nationale bankierscommissie nopens de Mexi eaansche buitenlandsche schuld is getroffen, welke, naar verluidt, ook de goedkeuring van de Amerikaansche regeering zal wegdragen, wordt nog het volgende gemeld De overeenkomt is van dien aard, dat Mexico in 1928 de volledige schuldbetaling zal her vatten, vanaf welk tijdstip de stortingen in de amortisatiefondsen weder zullen plaats vin den en de andere contractueele verplichtingen weder zullen moeten worden nagskomen. In middels zal de loopende rente deels in con tanten worden betaald, deels in scips. Deze laatste zullen worden best eden uit de opbrengst van speciale geldmiddelen, alsmede uit de opbrengst van de uitvoerbelasting op de olie en de extra-belasting op de bruto-ontvang- sten der spoorwegen. De annuleering van een deel der achterstallige rente was reeds voor bereid en vindt derhalve weinig oppositie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2