De komende Stembusstrijd. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang Zaterdag 24 Juni 1922. No. 13370. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD W. Binnenland. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Daar zal een zucht van verlichting in het hart, van menig rechtgeaard katholiek zijn opgegaan, toen bet bekend werd, dat de N.K.P. zich bij den wensch van het Nederlandsch Episcopaat had neergelegd en besloot van alle verdere actie af te zien. Niet ten onrechte toch vreesde men, dat door die actie der aanhangers van de nieuwe partij de klassenstrijd zou verscherpt worden en het kostbare goed der katholieke eenheid zou verloren gaan. Het waren onze tegenstanders, die reeds in hun vuistje lachten en uit de ver deeldheid in het katholieke kamp reeds munt trachtten te slaan. Immers uit alle macht deden de liberalen bun best om de ontevredenen tot zich te. trekken en dagelijks roerde de .Socialisti sche pers de groote trom om de arbeiders te overtuigen, dat hun belangen in de katholieke partij niet veilig waren, daar het nu reeds bleek, hoe de reactie in het Katholieke kamp zich reeds baan brak en vele katholieken zich verzetten tegen het democratisch streven der regeering. Goddank het besluit der N.K.P. heeft door de berekeningen onzer tegenstanders een streek gehaald en de kostbare eenheid onder de katho lieken hersteld en behouden. Nu met moed en alle mogelijke energie aan den arbeid om te bewerken, dat de stemming op den 5cn Juli voor onze christelijke regeering voordeelig zij. In het roode kamp ontwikkelt men alle krachten, om de zieltjes voor de stembus te winnen. Dag aan dag worden de katholieke arbeiders misleid en belogen. Avond aan avond treden de roode broeders hier in Schiedam op en staan zij in het publiek te oreeren, hoe al het heil en welzijn voor de arbeiders van rood moet komen en het zijn vooral de katholieken, die het moeten ont gelden. Ja zoo gaarne zagen zij het huidige ministerie verdrongen, want een collectie gure personen naar het type van een Hadt-je-me-maar zou hun welkomer zijn dan welk christelijk staats bewind ook. „Geen christelijke beginselen in ons staatsbestuur" is hun leuze, godsdienst is privaatzaak. Ja, wel, geloof die roode heeren maar. Wees er verzekerd van, als ooit de roode vlag op den toren in Den Haag zich zal ontplooien dan zullen de roode heeren eens toonen, hoe zij die leuzè godsdienst is privaatzaak" in prak tijk zullen brengen, dan zal het juist gaan als in Portugal en Frankrijk, en Rusland, waar de godsdienst onderdrukt en de priesters verjaagd worden. Want aan Roomsche priesters hebben zij een grooten hekel. Wij behoeven hier verder geen woord aan te verspillen.Uit al hun woorden en handelingen blijkt genoegzaam aan ieder onbevooroordeelden toeschouwer, hoe die leuze der S.D.A.P. 'ers een groote leugen is. Nu voor leugens hebben de roode heeren zich nooit ge schaamd. Wat wordt er niet immer door hen gelogen en bedrogen bij iedere verkiezings-actie. Wat wordt in deze dagen de goede gemeente met volle handen weer het zand in de öogen gestrooid Hoe meesterlijk heeft Mr. Bomens un valsche beweringen over militairisme en socialisatie in de laatste politieke vergadering aan de kaak gesteld. In het nummer van „Stemt Rood" dooi de waarheidslievende socialisten verspreid, komt een teekening voor, van een geweldige veelvraat, welke den mond gestopt wordt door de le Kamel en den Roomschen minister Ruys. Die veelvraat is natuurlijk het militairisme. Kan het brutaler Alsof de S.D.A.P. tegen lu-t militairisme ware Immers de leus der S.D. A.P., welke zij van de daken af verkondigen, is voor het leger geen man en geen cent. Die ooiijkers. Ook de groote Troelstra, hun aanvoer der hief lange jaren die leuze aan en nu komt bij den 12en November 1921 in een rede in Den Haag heel leuk verkondigen, dat de Nederlandsche sociaal-democratie wel de ontwapeningsleuzc i heeft geheven, doch dat dit nog zooeenvoudig aan l niet is. Wij kunnen niet volstaan met te zeggen wij geven geen man en geen cent. Dat kan een kleine partij als de S.P. doen. Een op één na de grootste politieke partij als de S.D.A.P. kan dit echter niet. Zijn somtijds de roode demagogen dit reeds vergeten En herinneren zij zich niet, dat de socialis tische ministers in België mecle de verantwoor delijkheid op zich namen van een oorlogsbegroo- ting, die het peulschilletje beteekent van 1250 milli'oen francs en 75000 man per jaar Ons niet socialistisch maar rechtsch ministerie was tevre den met 75 millioen en 19500 man. Weten de S.D.A.P.'ers ook niet, dat de Duit- sche socialisten onder aanvoering van Ebert, hemel en aarde hebben bewogen met dreigen en smeeken om een relatief even groot leger te mo gen hebben als Nederland, terwijl ons Nederland door de roode partijgenooten van den heer Ebert wordt gescholden als een soort JÖilitairistische hel. En in Duitschland zou dit leger slechts moeten dienen om binnenlandscheonlustentebedwingen. En dan in Zweden, het land met een zuiver socia listisch bestuur, weten de roode heeren het niet, hoe daar volgens Mr. Bomans de socialistische minister Branting ook de leuze aangeheven heeft: geen man en geen cent, in dien zin, dat hij van de groote weermacht en de hooge oorlogsbe- grooting geen man en geen cent kon missen. In den verkiezingstijd weten de roode propa gandisten zich dit alles niet te herinneren. Ze weten alleen hun kortzichtige kiezers te mislei den en te verlakken om zoodoende stemmen te winnen. Welnu, als zij 's avonds weer met hun holle frasen dezen onzin staan uitte kramen, laat dan een onzer propagandisten den moed hebben om hun den mond te snoeren door dit alles hen even te herinneren. Dan heft men als 2e leuze aan de „socialisatie. Als men vraagt zeide, Mr. Bomans, wat soci alisatie eigenlijk zeggen wil, dan zwijgen ze als moffen, maar zc weten wel, dat socialisatie je ware is en als deze eenmaal een feit zal zijn, dat dan de maatschappij gered is, dat er dan dooi de arbeiders weinig gearbeid en veel verdiend zal worden en dat hen dan de gebrade vogels in den mond zullen vliegen en daarom mannen, socialisatie. Hoe staat het echter met die socialisatie Toen verleden jaar, het roode Intern. Vak Verbond aan de vakbonden het parool uitgaf om op 1 Mei in alle landen te betoogen voor de soci alisatie kwam uit Amerika 'de boodschap de Amcrikaansche federatie der Vakbonden heeft wel wat anders te doen dan te manifesteeren voor de hersenschimmige socialisatie-plannen van meneer Timmen's partijgenooten te Amster dam. Amerika doet niet mee. De roode vakbonden van België hebben Oc tober 1921 een sociale week gehouden, maar ze vonden het beter bet zoo ingewikkelde vraagstuk der socialisatie buiten bespreking te laten. Ook zij moesten er niets van hebben. Noske, de roode voormalige rijksweerminister, thans opperpresident van Hannover en candi- daat der meerderheids-socialisten voor den Rijksdag, heeft in het begin van dit jaar een rede gehouden waarin bij den raad gaf alle socialisa- tieplannen voorloopig in een hoek te zetten en dezer dagen kwam uit. Duitschland het bericht, dat het uitgetrokken bedrag voor de commissie van socialisatie op de begrooting geschrapt en dus vervallen was. En heeft ten slotte de roode Vliegen dezer dagen in de le Kamer niet verklaard, dat de eerste aanstorm voor de socialisatie verloopen is en dus weinig begeestering meer wekt En toch staat avond aan avond een of andere leuke Cocadorus maar te oreeren Mannen en vrouwen stemt rood want als jelui rood stemmen, dan krijgen jelui socialisatie en dan hebben jelui in de toekomst alles, wat je hart begeert. Katholieke arbeiders, laat U toch niet mis leiden door degelijke holle frasen. Geloof mij het gaat niet om verlichting van militaire lasten, bet gaat niet om socialisatie, het gaat er om of in de maatschappij de christelijke beginselen zullen triomfeeren, dan wel naar beneden ge haald worden. Het gaat er om ofGhristus en zijn leer al dan niet zullen worden erkend in ons Staatsbestuur. Voor of tegen Christus Dat is de strijdvraag van eeuwen dat is ook de inzet van den huidigen verkiezingsstrijd. Als Rood wint, dan zult gij nooit hebben wat men u belooft, doch dan krijgt gij steenen voor brood. Wint Zwart, welnu, dan blijft Christus heersehen in ons Staatsbestuur en dan krijgt gij wel geen beloofde land op aarde, maar dan zal men U geven wat men kan en dan zullen uw waarachtige belangen in ieder ge val duizendmaal beter behartigd warden dan door een Staatsbestuur, dat onchristelijk en vooral socialistisch is. Want het socialisme is en blijft gevaarlijk en verderfelijk en daarom moe ten wij het bekampen wat wij kunnen. Trek er dan op uit, gij mannelijke zoowel als vrouwelijke propagandisten, met moed en ener gie. Vreest geen beschimping of spotternij want de zaak, waarvoor gij strijdt en uw krachten geeft is edel en heilig. Tracht de lauwe broeders en zusters aan te moedigen, de onwetende te onder richten en tracht allen aan te sporen om met het stembiljet gewapend den 5e Juli ten strijde te noemde geval slechts als bevestiging van de rechten-van zijn tegenpartij beschouwd worden. In Mei 1920 nam hét het initiat ief voor een breuk terwijl Nederland schikkingen had voorgesteld. De voornaamste daarvan verdient overweging, te wete de afbakingen der stroomgebiede volgens het midden van de vaargeul. Als definitieve oplossing kan ze uit eerbied voor beide partijen onmogelijk aanvaard.Daarvan de basis voor be prekingen te maken, gelijk Theunis wil, is, we gens de wil van beide volken botsingen te voor komen, de elementaire formule voor een ver gelijk, dat men beider belangen rekening houdt en mogelijk maakt de groote taak van gescha- ving en pacificatie der internationale rivieren te vervullen. Inkomsten be lasting voor Binnenschippers. Vastgesteld is een Kon. besluit, houdende bepalingen tot verzekering der inkomstenbelas ting van binnenschippers en van tot de beman ning behoorende personen, die binnen het Rijk hun bedrijf of beroep uitoefenen zonder er eene vaste woonplaats té hebben. Hierbij is o.m. het volgende bepaald Alle binnenschippers en alle tot de beman ning van een binnenvaartuig behoorende per sonen zijn gehouden telkens in den loop van de eerste drie maaden van het belast-ngjaa der inkomstenbelasting en in ieder geval voordat zij in den overigen tijd van het belastingjaar hier te lande varen, zich aan te melden ten kantore van een ontvanger der directe belastingen. De in het vorige lid bedoelde personen, die met een vaartuig het Rijk binnenkomen, kun nen zich aanmelden op het grenskantoor der invoerrechten, ook indien dit overigens niet tevens kantoor der directe belastingen is. Van de verplichting zijn vrijgesteld a. zij die in het bezit zijn van een door den ontvanger der directe belastingen hunner woon plaats in het loopende belastingjaar afgegeven verklaring, waaruit blijkt dat zij, ten dage, waar op de verklaring is afgegeven, hier te lande eene vaste woonplaats aan den wal hadden b. de niet binnen het Rijk wonenden, mits zij vreemdelingen zijn en hunne werkzaamheden hier te lande zich bepalen tot de verrich tingen genoemd in artikel 3 der Wet op de In komstenbelasting 1914. Aan de personen, die zich aanmelden, wordt door den ontvanger, indien hem dit noodig of wenschelijk voorkomt, een aangiftebiljet vooi de inkomstenbelasting ter dadelijke invulling aangeboden. Voorts kan door den ontvanger een voorloopige aanslag in die belasting wor den Vastgesteld. Tot het bekomen van de verklaring onder letter a, wendt de belanghebbende zich tot den ontvanger der directe belastingen van zijne woonplaats die de verklaring afgeeft, nadat hem gebleken is, dat de belanghebbende eene vaste woonplaats aan den wal heeft. Bij het in werking treden van dit besluit vervalt het Kon. besluit van 9 Februari 1915 (Staatsblad no. 77), gewijzigd bij besluit van 26 November 1920 (Staatsblad no. 830) troon verricht. Hoe Frans in onze gemeente kwam Toen hij na zijn ontvluchting w-eder in de gevangenis terecht kwam, gedroeg hij zich zóó voorbeeldig, dat hij voorwaardelijk in vrijheid is gesteld. Hij kwam naar Hilversum en kreeg werk. Dit zou natuurlijk niet zoo gemak kelijk zijn gegaan, indien hij onder zijn waren naam hier was gekomen daarom gaf hij zich uit voor zekeren Franzen. De justitie en de po- litie-autoriteiten waren met dit alles op de hoogte en hielden begrijpelijkerwijze een oogje in 't zeil. Maar alles ging goed en niet tenonrechte werd de veronderstelling gemaakt, dat Frans van de dwalingen zijns weegs, hoe groot die ook waren geweest, wgs teruggekeerd. Toch heeft men zich blijkbaar vergist Een oude vriend van Frans, die elders woont kreeg eenige dagen geleden een brief, ondertee kend door zekeren De Jong. Deze beweerde 2ü jaar in de gevangenis te hebben gezeten en een hoop centjes te hebben overgespaard. Ongeveer 16.000 kon hij zijn eigendom noemen.Hij leefde met zijn vrouw in onmin en daar hij op sterven lag, wilde hij het geld niet aan zijn vrouw geyen. maar aan zijn vriend. Het geld was genaaid in de stoffeering van oude stoelen, welke waren geborgen, in een opslagplaats van N. te Hilver sum. De vriend moest die meubelen koopen voor 300 en de 16.000 waren voor hem. De vriend, wij zullen hem X noemen, toog naar Hilversum en kocht de oude prullen voor ƒ300, liet ze op de plaats zijner inwoning bezorgen en kwam na een degelijke inspectie tot de ontdekking dat hij bedrogen was. Eenige dagen latei ont ving X weer een brief, doch nu onderteekend door de vrouw van De Jong, dat deze gestor ven waas. Deze brieven kwamen in het bezit van de po litie en een onderzoek bracht, gelijk wij reeds berichtten, aan het licht, dat Frans Rosier, alias Fransen, de schrijver was en op dié wijze een oud rommeltje van de hand had gedaan voor een buitengewoon goeden prijs. De rest laat zich denken. Wegens vermoede lijke oplichting werd Frans deze week gear resteerd en ter beschikking der Justitie gesteld. trekken om overwinning aan ons Christelijk te verzekeren. bewind de Nederland en In de Monde Nouveau eindigt JeanDenier een beschouwing over de Wielingen-kwestie aldus Bij het begin van den oorlog bepaalde Nederland met een kieschheid, die als blijk van sympathie, en niet als bewijs van zwakte moet aangemerkt, de grens van zijn territoriale wateren in het ver lengde van de landgrens. Gedurende den heelen oorlog handhaafde het die houding. Het ontving 31 October 1919 met verbazing de nota vanBelgië behelzend dat daar waar Nederland gedurende den oorlog zijn neutraliteit niet liet eerbiedigen o-een souvereiniteit mocht worden opgeëischt, wat ook voor den oorlog de waarde van een der- gelijken eisch kon zijn. Evenals in 1845 treddt België het eerst op. Wat eenigen bevestiging van zijn goed recht konden achten, kan in het ge- De Deensche tentoonstellng. Van den aanvang af zijn er in Denemarken hier en daar stemmen opgegaan tegen de Ne derlandsche tentoonstelling te Kopenhagen. Men vond het in die kringen onverstandig de Hollanders aldus propaganda voor hun waren te laten maken. Dat zou de binnenlandsche nijver heid benadeelen. In een vergadering van de ver- eeniging Deensche Arbeid heeft men ook in dien geest gesproken en men nam het den fa brikant Sebbellow kwalijk, dat hij zitting had genomen in het tentoonstellingscomité Politieken komt in een hoofdartikel tegen deze benepen opvatting op. Er moet frissche lucht in het bedrijfsleven zijn en men mag daar om de mededinging niet buiten de grens houden. Ook kan de Deensche nijverheid haar voordeel doen met kennis te nemen vanvreemde producten Zou, bij voorbeeld, het Deensche motorrijwiel Nimbus dat in den wedstrijd Parijs—Kopen hagen nummer één is aangekomen, zoo goed zijn geworden als de fabriek niet de buitenlandsche rijwielen had bestudeerd Bovendien kan de tentoonstelling al dadelijk bevorderen, dat Dene marken voortaan de producten, die het uit Ne derland of Nederlandsch-Indië invoert, recht streeks vandaar krijgt, zonder den kostbaren omweg over buitenlandsche stapelplaatsen. Telefonneeren zonder juffrouw. Te Amsterdam is men op weg naar het auto matische telefoontoestel, waarbij de abonnees zonder medewerking van een telefoniste zelf de verbinding tot stand brengen. Daartoe bevindt zich op het toestel een schijf met gaatjes waar boven cijfers staan. Door het ronddraaien van de schijf, telkens den vinger in een der gaatjes stekende, formeert de abonné het nummer, waar bij de schijf na elk cijfer terugspring. Heeft hij het nummer gevormd, dan gaat bij den opgeroe- pene een signaal, de bekende fluittoon waarbij men hooren kan, of de opgeroepene al of niet in gesprek is. Maakt hij een verkeerde verbinding, dat is het eigen schuld Bij zeshonders abonné's zijn, naar het N.v.d.D. meldt, automatische toestellen geplaatst. De schijf was nog met een loodje bevestigd. Van lieden af worden de loodjes successievelijk ver wij derds. Inmiddels is aan de abonné's een uitleg ging van het systeem gegeven, en is hun een handleiding verstrekt, opdat zij ervan op de hoog te zijn. Voor den eersten keer wordt dus te Am sterdam op groote schaal het vol-automatische toestel ingevoerd. De eindtoestand zal natuur- ijk zijn, dat het geheele telefoon-systeem vol automatisch is. Doch zoover zijn wij nog lang niet. Verscheidene werkzaamheden zijn daartoe nog noodig. Bovendien is de directeur der ge meente-telefoon van plan, voorloopig het vol automatische systeem niet verplicht te stellen. Wil iemand het half-automatische, en dus wel de bemiddeling van de telefoon-juffrouwen, dan zal dit toegestaan worden. Men heeft dus dan nog de keuze. Eerst, als de meerderheid der abon né's automatisch telefoneeren, zal het nieuwe stelsel verplichtend zijn en voor alle abonné's worden ingevoerd. Frans Rosier. Dezer dagen meldden wij, dat Frans Rosier te Hilversum als verdacht van oplichting is gearresteerd. De Gooi- en Eem- lander heeft hierover nog de volgende bijzoner- heden Wie had ooit gedacht, dat Hilversum no' eens de eer zou hebben, om eenigen tijd Frans Rosier, den beruchten uitbreker, te huis vesten 1 Toch heeft hij maandenlang, als eenvoudig ar beider onder den naam van Fransen, in de Havenstraat te Hilversum gewoond en op een fabriek zijn werk tot tevredenheid van zijn pa De Dom te Utrecht bedreigd. Dr. N. G. van Huffel schrijft aan de „N. R. Crt. Men is bezig, het houten steigerwerk te plaatsen rondom den Domtoren, ditmaal op den beganen grond. Het is duidelijk, dat deze reusachtige massa droog hout als een gevaarlijke brandsta- pelzich rond den toren opstapelt, en men gaat daarbij op de meest roekelooze wijze te werk. Het steigerwerk is bijvoorbeeld gebouwd om 't huisje van den torenwachter in de Servetstraat, zoo dat dit huisje als een lont in den brandstapel staat en een ongelukje aldaar het verlies van den beroemden Dom vrijwel zeker maakt. Dan is er in de onmiddellijke nabijheid een slijterij, en bieden nog eenige andere perceelen, in de lange jaren dat dit werk duren zal groot ge vaar, Intusschen bouwt men rustig voort, zonder dat van te voren maatregelen genomen zijn om in géval van brand, dadelijk te kunnen optreden, zonder dat bijvoorbeeld een inrichting ter plaatse aanwezig is om water tot groote hoogte te kunnen opvoeren, Zelfs politietoezicht bij den toren ontbreekt. Het geldt hier een meer dan plaatselijk W

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5