C. J. KUIPER. tLOX DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN op No. 1 van lijst 16, FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Maandag 26 Juni 1922. No. 13371. ALLE Katholieke kiezers en kiezeressen van Schiedam, stemmen 5 JULI a.s. Buitenknds®!) Nieuws, NIEUWE EDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. f?A d v e r t e njjt i n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. U.toefening kiesreeht door personen, die in dienstbetrekking zijn. De burgemeester van Schiedam herinnert personen, bij wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen waarbij, personen die den leeftijd van vijf en twintig jaar hebben bereikt, in dienst betrekking zijn dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeencn maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tus- schen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtre ding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeven tig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) en luidt als volgt Artikel 1 Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 55) der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienstbe trekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezers lijsten zij voorkomen Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, alsmede aan perso nen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij lien in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten op te hangen in fabrieken en werk plaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn Lord Clanavon stelde in dezen man al zijn vertrouwen om den moordenaar van zijn vader te vinden. Maar zijn opinie werd eenigszins ver anders toen hij hem op duidelijke maar voor zichtige wijze zijn verslag hoorde geven, dat als volgt was „Ik was aan het praten met den agent Chop ping op den hoek van Beltonstraat op dien morgen, toen een lakei den hoek van Crosvenor Square kwam uitrennen en ons mededeelde dat zijn meester vermoord was en vroeg of de agent hem dadelijk wilde volgen. Wij volgden hem en hij bracht ons hier in deze studeerkamer. Lord Alceston lag in den stoel precies zooals de vorige getuigen dit hebben beschreven. De dok ter en de getuige Rogers waren alleen in de kamer. Ik sloot onmiddellijk de deur, en ter wijl de dokter het lichaam bekeek, deed ik een onderzoek in de kamer. Mijn eerste ontdekking was dat er een geheime deur aanwezig was die toegang verschafte tot Burtonstraatdie deur was open. Ik vond kleine bloedsporen tusschen de deur en den stoèl waarin de verslagene lag, welke mij deden vermoeden dat de moorde naar door die deur moet zijn ontvlucht terwijl hij het wapen in de hand droeg. Later op den morgen bracht een melkboer ter gemeente secretarie (afdeelipg Algemeene Zaken) tegen betaling van 5 cent verkrijgbaar. S c h I e d a m, 24 Juni 1922. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De derde sub-commissie (credietcn) heeft zich Zaterdagochtend onder voorzitterschap van baron Avezzana vergaderd. Op de desbetref fende vragen verklaarden verschillende gede legeerden dat debesprekingen een strikt zake lijk karakter hadden, waaromtrent zij niets na ders konden mededeelen. De zitting duurde van 10V2 tot ongeveer 12 uur. De Russische delegatie is nog niet gearriveerd. Zaterdagmorgen vroeg werd de Sovjet-dele gatie naar de Haagsche conferentie uit Berlijn te Oldenznal verwacht.De gebruikelijke voorzorg- maatregelen waren genomen, maar kort voor de aankomst van den trein werd bericht' ontvangen, dat de aankomst was uitgesteld. Vermoedelijk zal de delegatie nu in het begin dezer week over de grens komen. De te Moskou verschijnende „Prawda" publi ceert een artikel van Radek, waaruit valt op te maken, wat de bedoelingen der Russische re geering zijn ten aanzien van de Haagsche con ferentie. Het artikel van Radek begint met een korte analysé van het Britsche memorandum d.d. 12 Juni Radek is van oordeel, dat dit memoran dum blijk geeft van een verzoeningsgezinde stemming, vooral wanneer men het vergelijkt met het memorandum, dat te Genua aan de Russische delegatie is overhandigd. Wanneer men thans rekening houdt met de souvereini- teit van de Sovjets, aldus Radek, dan beteekent dit, dat de standvastige houding der Russische delegatie te Genua Engeland heeft doen inzien, dat Rusland niet kan worden gelijkgesteld met b.v. Turkije. „Frankrijk", zoo betoogt Radek vervolgens „verlangt een schadeloosstelling voor de gena tionaliseerde eigendommen wanneer Rusland die niet kan betalen, zal men er haar ook met de wapenen in de hand niet toe kunnen dwin gen. Men wil ons.bijjkbaaj aan, een.finaimfeelen "boycott, blootstellen, doch al heeft Rusland be hoefte aan het buitenlandsch kapitaal, dit kan evenmin buiten de Russische markt. Wanneer er geen algemeene overeenkomst tot stand komt, zullen de afzonderlijke groepen finan ciers beproeven, transacties tot stand te bren gen en concessies in Rusland te verkrijgen. Een of twee goede oogsten zullen Rusland minder inschikkelijk maken dan het thans is. Wat de conferentie van Den Haag betreft, moet men rekening houden met het feit, dat de Sovjet-regeering niet zal toestemmen in een her stel van het particulier kapitalisme, dat vóór de revolutie de Russische "steenkool, petroleum en metalen in handen had. Het betalen van een schadeloosstelling aan de voormalige eigenaars zou beteekenen, dat aan de boeren een belasting werd opgelegd. Wij zullen in Den Haag mededeelen, welke industrieën de Sovjetregeering onder haar con trole wenscht te houden, en wij zullen de basis aangeven, waarop de voormalige eigenaars hun ondernemingen als concessionarissen zullen kun nen exploiieeren. En ook zullen wij trachten, thans eindelijk te vernemen, op welke voorwaar den de buitenlaudsche kapitalisten bereid zouden zijn, credietcn aan Rusland te verleenen. Alvorens het economisch leven van Rusland hersteld is, kan het slechts een deel van zijn schulden betalen. naar Scotland Yard den zakdoek en het mes, die nu in het bezit van den vrederechter zijn en die hij op de straat een eind verder gevonden beeft." De detectieve hield een oogenblik op, terwijl genoemde voorwerpen voor den dag gehaald werden. De zakdoek was van fijn linnen, niet gemerkt, en nog nat door het bloed dat daarin gedrenkt was. Het mes was buitengewoon en het lemmet was vlijmend scherp. De vondst van den melk boer was alles te samen genomen toch zeer be langrijk. De detective kon verderniets meer ver tellen, evenmin als een aantal andere getuigen. De studeerkamer werd nog eens nauwkeurig onderzocht maar niets nieuws bracht dit aan het licht. Slechtsdit wist men vast te stellen, dat de sleutel van de geheimedeur aan den buiten kant in het slot stak en dat de banknoten, waar van lady Alceston gesproken had, door den moordenaar moesten zijn medegenomen, want noch op den verslagene, noch tusschen zijn papieren waren deze gevonden. Het was ver klaarbaar dat Neillson de misdaad zou heb ben gepleegd, want wie anders kon weten dat de lord in het bezit van zulk een som gelds was geweest De vrederechter en de leden der jury keer den naar de eetkamer terug waar zij alleen achter gelaten werden om te beraadslagen. Lord Clanavon die den geheel en tijd de gang Wanneer de conferentie van Den Haag wei gert, Rusland te helpen, zal zij geen enkel resultaat opleveren." MINISTER RATHENAU VERMOORD. Wederom is een der voormannen der jonge Dnitsche Republiek als offer van zijn plicht ge vallen. Eenigen tfjd geleden werd Erzberger, cle mi nister van financiën vermoord, Zaterdagmorgen is èen afschuwelijke moord gepleegd op den minister van Buitenlaudsche zaken, dr. Walter Rathenau. Deze lage aanval had op de volgende wijze plaats Toen dr. Rathenau kort voor elf uur van zijn villa te Grünewald naar het departement van Buitenlandsche Zaken wilde rijden, werd hij pp den hoek van de Königsallee, terwijl hij in zijn auto zat en zijn sigaar rookte, door ver scheidene kogels doorboord. Deze werden af gevuurd uit een auto, die achter hem reed en lie hem reeds van zijn woning af had gevolgd. De schoten werden gelost uit een Parabellum pistool. Ook werd nog een handgranaat in de auto geworpen. In de achtervolgendenden auto bevonden zich drie personen, waaronder een dame. De inzitten den droegen grijze regenjassen enhadden het ge laat geheel vermomd. Zij ontkwamen in de richting van Halensee. De auto van den minister reed, na den aanslag langzaam naar zijn villa terug. Een toevallig in de nabijheid staande dienstbode, vond den minister nog levend in zijn auto. Hij was in el kaar gezakt, zij hielp hem oogenblikkelijk en ondersteunde zijn hoofd, daarna reed zij met hem naar een politiepost,waar Rathenau voor de deur den geest gaf. Een dokter, die ontboden werd kon slechts den dood constateeren. Daarop brachten beambten van de Schutz- polizei den minister naar zijn woning. De sectie op het lijk van minister Rathenau heeft het volgende uitgewezen De minister is in zijn auto zittend geraakt door drie schoten, die rechts in den hals gedrongen zijn.Een vierde schot is links onder den linkerarm het lichaam binnengedrongen. Een vijfde schot schijnt den ministfh- links van dén hals gêtroffbn te'hebben. Alle tanden van den onderkaak waren uitge rukt. Aan de linkerhand zijn verscheidene vingers geheel ontvleeschd. De rechtervoet is door een granaatsplinter getroffen. De scho ten in den hals moesten absoluut den dood ten gevolge hebben. Ooggetuigen verklaarden, dat de auto der moordenaars en nog een andere auto een tijd lang voor daL de daad werd gepleegd in de nabijheid van het huis van Rathenau stil ge- ho.uden hebben. Direct na den aanslag heeft men de moorde naars trachtten te vinden,men is er helaas echter nog niet ingeslaagd. Vermoed wordt, dat ze zich in Potsdam ophouden. Uit een getuigenverhoor is gebleken, dat vermoedelijk een viertal per sonen den aanslag gepleegd hebben. Voor de aanhouding der moordenaars is een mill, mark uitgeloofd. In den Rijksdag, die Zaterdagmorgen, toen de moordaanslag plaats had, bijeen was deelde de Rijkskanselier Dr. Wirth het treurige nieuws mede, Groote ontsteltenis en opschudding bracht dit doodsbericht te weeg. Tegenover de Duitsch- nationalen, die van den moord werden verdacht, traden verschillende leden handtastelijk op, Helfferich, die Vrijdag nog een lange monarchis tische rede had gehouden, werd openlijk, als den moordenaar uitgejouwd. op en neder had geloopen, ging naar zijn knecht Burdett en vroeg hem of hij wist hoe lang Neillson bij hen in dienst was geweest en waar hij vandaan kwam. „Ilij is hier langer dan ik, mylord, en hij is altijd een brave vent geweest. Geen van ons kan ook gelooven dat hij de dader is." „Ik geloof er ook niets van," antwoordde lord Clanavon Toen lord Clanavon de eetzaal weer binnen trad, boorde hij dat de leden der jury het eens waren dat de moordenaar niemand anders kon zijn dan Philip Neillson." FPfiGOEDIS TEER AL5 ROZE Ej DE LEVER'S ZEEP-MïX HOUDT H ET AL5/ FABRI- NIEUW XKANTEN VAN SUNLIGHT ZEER HOOFDSTUK VI. Een mooie jonge vrouw zat in haar kamer. Aan haar voeten lag een bruine dashond die zijn meesteres aandachtig scheen te beschouwen. Zij zat daar in gepeins verzonken, toen de hond plotseling op haar schoot sprong. Zij liefkoosde het dier en sprak daarmede. „Beter tot een hond te spreken, dan tot niemand." zuchtte zij- Toen vertelde zij het dier dat aandachtig naar haar scheen te luisteren, van een jongen man dien zij maar eventjes gezien had en die zoo moedig was gebleven bij zoo'n treurig ge val. Het meisje scheen zeer sentimenteel te zijn, Hij moest de zaal verlaten, om bescherming te zoeken. Zaterdagavond heeft de rijkskanselier dr. Wirth in den Rijksdag verklaard, dat naar aan leiding van den moord op min. Rathenau den kleinen staat van beleg en een verbod voor open bare demonstration was afgekondigd, verder wordt ter bescherming der republiek een. staats- gerechtshof ingesteld en worden opruiende be richten met zware straffen bedreigd. Dr. Wirth achtte de republiek in groot gevaar, een breede samenzwering was opgezet, om eerst de leiders en daarna de republiek zelf te doen vallen. Het vakvereenigingscongres, dat te Leipzig gehouden wordt, heeft besloten Dinsdagmiddag door het gemeenschappelijk neerleggen van het werk een openbare betooging tegen de vermoor ding van Rathenau te protesteeren. 'tVolgende geeft de Tel.van den levensloop van den helaas zoo snood vermoorden en toch zoo bekwamen en door velen geachten minister. Dr. Walter Rathenau wercl in September 1867 te Berlijn geboren. Hij was de zoon van den oprichter der Allgemeine Elektrizitats Gesell- _schaft, studeerde, na het gymnasium te hebben doorloopen, physica, wis- en scheikunde aande universiteiten te Berlijn en Straatsburg, en wijdde zich vervolgens aan de technische noo- gescholen te Berlijn en Miinohen aan technsche studiën. Na zich als technisch ambtenaar en later als directeur van verschillende ondernemingen te hebben onderscheiden door zijn kunde en door verschillende uitvindingen, trad iiij in 1898 toe tot de directie der A.E.G., welk lichaam hem in 1912 voorzitter van den Raad van Beheer be noemde. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog organiseerde hij een afdeeling Grondstoffen bij bet departement van Oorlog, welke de basis en het voorbeeld van alle oorlogsmaatschappijen werd, en waarvan hij tot I April 1,915 de leiding persoonlijk in handen hield. Uit 'zijn talrijke geschriften op wetenschap pelijk en commercieel gebied blijkt ten duide lijkste het veel-omvattende van zijn geestde „Borsëneourier", noemt hem den „philosoof der moderne industrie." Toen de geest der militaristische dictatuur steeds meer elk burgerlijk initiatief begon lam te slaan trok Rathenau zich uit zijn werkzaamheid aan bet Departement van Oorlog terug. Jn liet jaar 1917 ondernam bij tegenover Lüden- dorff een poging, om den op toüwgezettenduik- bootoorlog te verhinderen en dezen dictator Lot maar zij was slechts achttien jaar oud. Zij was juist uit een Fransch klooster gekomen, tusschen welks nauwe muren een groot deel van haar leven was voorbij gegaan. Zij had nooit vacan- tiedagen gehad, geen vrienden, bij wie zij ging logeeren, geen vreugde op welke wijze dan ook. De regels van het klooster waren niet zoo streng om de meisjes te beletten te spreken, maar daartegenover stond dat zij met niemand der buitenwereld in aanraking kwamen. Het was daar niet goed voor een jong meisje van haar karakter, en nu zij vrij was was het geen wonder dat zij ongaarne daaraan dacht. Plotseling ging de deur open en haar va dei- trad binnen. Zij keek verwonderd op. ,,U mijn vader, reeds op en geheel gekleed. Wat dom van u dit te doen U zult zeer ziek worden." Zenuwachtig antwoordde hij „Ben ik dan ziek „Ziek Ja zeker. Kan men dit niet aan u zien Waarom is u opgestaan, vader Wat zal de dokter daarvan zeggen riep zij uit terwijl zij de handen wrong. Toen sprong zij naar hem toe, dwong hem te gaan zitten en sloot de deur voor zij hem liet antwoorden. Welke dag is het vandaag „Vrijdag „Vrijdag en hij bracht zijn hand naar het voorhoofd en scheen zich iets te willen herinne ren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1