de gedachte van een vrede door overleg te bewegen. De onderhandelingen hadden echter geen resultaat. In het jaar 1920 werd Rathenau leider van het ministerie van Herstel. Als zoodanig voer de hij de bekende onderhandelingen met den Franschen minister Loucheur, welke de over eenkomst van Wiesbaden in zake de leveringen van natura ten gevolge hadden. Deze overeen komst, die nog heden den hoeksteen van het geheele gebouw der schadeloosstelling vormt, is voor een zeer groot deel als zijn persoon lijke prestatie te beschouwen. Te Cannes trachtte Rathenau het te Wies- baden aanvaarde systeem voor de geheele schadeloosstelling te doen aanvaarden, hetgeen hem echter niet is gelukt. Rathenau was, ook al in verband met zijn Joodsche afkomst, een dergenen, tegen wie de nationalistische geestdrijvers in Duitsch- land het felst waren gekant. Na de kabinetscrisis in October van het vo rige jaar deden herhaaldelijk geruchten de ronde dat Rathenau opnieuw, hetzij met zijn vorige portefeuille, hetzij als hoofd van een onder departement, tot het kabint-Wirth zou toetreden. Toen echter in October de samenstel ling van het nieuwe kabinet-Wirth bekend werd bleek het echter, dat Rahtenau er geen deel van uitmaakte. In zijn politieke loopbaan was een soort in terregnum ingetreden, dat echter geenszins een rustperiode beteekende, men denke slechts aan zijn Londensche onderhandelingen, en zijn reis naar de Fransche hoofdstad in De cember 1921. Kort na zijn terugkeer deden ge ruchten de ronde, dat Rathenau als minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet zou worden opgenomen, en op 31 Januari kwam het Wolff-bericht, dat deze geruchten bevestigde. Niet lang dqs heeft hij zijn hooge en zware functie mogen vervullen, maar toch heeft hij zich in dien korten tijd getoond als een der be kwaamste mannen van het huidige Duitschland. Hij was groot als zakenman, philisoof en staats man. Met Dr. Wirth werkte hij samen, om zoo veel mogelijk aan de eischen der Entente tege moet te komen, waarom hij danookin-Frankrijk en Engeland en ook in Amerika algemeen werd geacht. Dit blijkt wel uit de persberichten van de ze landen. Rijkspresident Ebert die op het vernemen van den moord op minister Rathenau onmiddel lijk zijn vacantie heeft onderbroken en naar Berlijn is teruggekeerd, heeft aan de moeder van Rathenau een in hartelijke bewoordingen ge steld condoleantie-telegram gezonden. Voorts heeft hij den rijkskanselier telegrafisch.medege deeld dat de door Rathenau ingeslagen weg moet worden blijven gevolgd met betrekking tot de buitenlandsche politiek. Verder heeft de rijkspresident ook een tele gram van deelneming gericht tot de democra tische partij, waarvan de vermoorde lid was. De democratische partij heeft een oproep gepubliceerd, waarin van haar leden wordt geëischt, dat zij met kracht zullen optreden tegen de monarchistische elementen. Lloyd George heeft aan den rijkskanselier een condoleant.ietelegram gezonden in verband met den moord op Rathenau. RUSLAND. Tijdens de laatste bijeenkomst van het Pan- russische centrale uitvoerende comité heeft de gedelegeerde Udof, rapport uitgebracht over zijn reis door de departementen Samara en Sara- toff. Udof bevestigde de berichten over de groote uitbreiding van kannibalisme. In het district Buzarluk alleen zouden zich honderd gevallen hebben voorgedaan en in het district Tokrof moet het al even erg gesteld zijn. In de gestichten voor krankzinnigen, waar de lieden, die zich aan kannibalisme schuldig gemaakt hebben, op gesloten zijn, zouden zich verschrikkelijke too- neelen hebben afgespeeld. De krankzinnigen zouden elkander verslonden hebben. DUITSCHLAND. Een voorstel, dat door de Duitsch-nationa- len in den Pruisischen Landdag was ingediend over de schuld aan den oorlog, is aangenomen volgens een amendement van de sociaal-demo craten. De tekst is nu, dat de rijksregeering uitgenoo- digd moet worden, officieel materiaal uit te geven, om op te komen tegen de leugens van te genstanders, alsof Duitschland alleen en opzet telijk de schuld draagt van den wereldoorlog, en om de oorlogsschade en de oorlogsmisdaden van de vroegere vijanden vast te stellen. IERLAND. De nog niet bekende acht uitslagen in het graafschap Cork zijn gekozen, drie coalitie leden vóór het tractaat, twee coalitieleden tegen het tractaat, drie onafhankelijken. JAPAN EN SIBERIE. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat het Japansche kabinet besloten heeft, Siberië door de Japansche troepen te doen ontruimen. CIIINA. De overeenkomst, geteekend tusschen de Mandsjoerijsche strijdkrachten van Tsjang Tso Lin en de overwinnende strijdkrachten van Tsjili bepaalt, dat de Mandsjoerijsche troepen 23 Juni buiten den Grooten Muur moesten zijn teruggetrokken. De vooruitgeschoven posten der Tsjili-troepen zullen eveneens worden terugge trokken, terwijl is bepaald, dat de troepen van Woe Pei Foe Mandsjoerije niet zullen binnen trekken. Wanneer de terugtrekking van de troepen van Isang Tso Lin is voltooid zal hij het rollend materiaal teruggeven en aldus hervatting van het spoorwegverkeer tusschen Moekden en Peking mogelijk maken. Tsjang Tso Lin heeft geweigerd om eenige verklaring af te leggen nopens de onafhanke- lijkverklaring van Mandsjoerije. JAPAN. De keizer van Japan heeft thans zijn toestem ming verleend voor de verloving van kroonprins Hiro Hito met prinses Nagako, de tweede doch ter van prins Koenivoshi. De plechtige viering van deze verloving zal in het begin van Juli plaats hebben. Deze verloving beteekent een gelukkig ein de van de liefdeshistorie, welke zich aan het Ja pansche hof heeft afgespeeld. De kroonprins, die thans 22 jaar is, veroor zaakte verleden jaar een politieke crisis door zich een bruid te kiezen die niet behoorde tot de vijf adellijke families, die sinds 1300 jaar het monopolie bezitten hun dochters ten huwelijk te kunnen geven aan hét regeerend vorstenhuis. De keuze van prins Hiro Hito nu was ge vallen op de 17-jarige prinses Nagako, wier familie in een geschil was gewikkeld met het Hoofd van de Oude Staatslieden. Prins Yamagata verzette zich dan ook ten sterkste tegen deze verloving en deed afstand van zijn functie als voorzitter van den staats raad. Hij hield vol dat een dusdanig huwelijk een breuk met de eeuwenoude traditie zou be- teekenen en het einde van den overheerschen- den invloed van de militaire kaste in zaken, het keizerlijk huis betreffende. Daar de Oude Staatslieden evenwel weiger den zich met de zaak in te laten deden tal van vooraanstaande personen een pelgrimstocht naar het graf van den gestorven keizer Meiji, den vader van den tegerfwoordigen keizer, om claar gebeden te zeggen. Aan den toestand van onzekerheid werd thans evenwel een einde gemaakt door de officieele aankondiging dat de verloving van den kroon prins met prinses Nagako niet verbroken zou worden. ALLERLEI. Uit Herrin (Illinois) De mijnwerkers, die werkzaam zijn in de ver laten mijnen, hebben eveneens het werk neerge legd, waardoor deze mijnen door overstroormng worden bedreigd, wat een schade van vele mil- lioenen dollar zou veroorzaken. Men tracht deze ramp alsnog te verhinderen door plaatsvervangers voor de stakende arbei ders te zoeken. Ook de stokers hebben hun werk wegens de bedreigingen van de bij de plaatse lijke vakbonden aangesloten arbeiders verla ten. Zaterdagavond zijn de koning en de ko ningin van Italië uit Kopenhagen vertrokken. De Deensche koninklijke familie en enkele regeeringsleden hebben hen uitgeleide gedaan. Schanzer, de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, is met een lateren trein r- trokken. Hij gaat naar Londen. Het New-Yorksche bureau van de White Star Line deelt mede, dat de Sovjet-regeering aan deze maatschappij concessie heeft verleend tot het doen van scheepvaartzaken in Rusland. Te Moskou heeft de maatschappij een kantoor geopend. Men kan thans op schepen van deze maatschappij reizen van Amerika naar Rusland en vice versa - Naar uit Warschau bericht wordt, is de schadeloosstelling, welke Duitschland krachtens art. 312 van het verdrag van Versailles aan Polen moet betalen, op 126 millioen mark vast gesteld William Rockefeller, een broer van John D. Rockefeller, is overleden. Hij laat een vermo gen van 200 millioen dollar na. -De Amerikaansche arbeidersfederatie heeft Zich opnieuw tegen de erkenning van de Rus sische Sovjet-regeering door Amerika uitgespro ken. Binnenland. Internationale Justitie. Het Permanente Hof van Intarnationale Justitie heeft Zaterdagachterid om 11 uur weer een zitting in de kleine rechtszaal van het Vredes paleis gehouden. Een van de meest belangrijke vraagstukken van procesorde, welke moesten worden opgelost, alvorens het Permanent Hof van Internationale Justitie volkomen gereed voor zijn arbeid kon worden geacht,was het vaststellen van de metho de volgens welke het Hof rechtstreeks met de regeering, zich in verbinding kon stellen. Deze rechtstreelcsche verbinding is in art. 44 van bet Statuut mogelijk hemaakt in zekere gevallen, als de mededeeling van verzoeken om getuigen te doen hooren door rogatoire commisies d.w.z. door nationale Hoven namens het Per manente Flof. Ten einde het inzicht van de verschillende regeeringen aangaande' deze kwestie te verne men, werd in Maart een brief verzonden aan alle belanghebbenden natiën. Vijftien staten, leden van den Volkenbond, hebben thans ge antwoord. De meerderheid geeft den wensch te kennen dat een dergelijke mededeeling rechtstreeks aan het ministerie van buitenlandsche zaken zou worden gedaan. De overige wijzen hun diplo- matieken vertegenwoordiger te 's-Gravenhage aan. De meerderheid geeft den wensch te ken nen dat een dergelijke mededeeling rechtstreeksaan, het ministerie van buitenlandsche zaken zou worden gedaan. De overige wijzen hun diplo ma tieken vertegenwoordiger te 's-Gravenhage aan. Overnachten buiten de kazerne. De minister van oorlog heeft ter kennis van de burgermeesters gebracht dat de beschikking van 12 Februari 1914, wordt ingetrokken. Voorts wordt bepaald, dat aan dienstplichti gen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, vergund kan worden buiten de kazerne te overnachten mits hun woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor een nadeelige invloed wordt geoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o.a. tengevolge van buiten deze opgedane vermoeienis. Zij, die voor de meergenoemde gunst in aan merking wenschen te komen, moeten daartoe uiterlijk twee maanden voor den dag van op komst schriftelijk bet verzoek richten tot den regiments- c.q. korpscommandant. Voor het jaar 1922 wordt bepaald dat be doelde verzoeken uiterlijk een maand voor de opkomst moeten zijn ingediend, en voor hen, die in Juli moetén opkomen de verzoeken zoo spoe dig mogelijk dienen te worden ingediend. Delfsland's boezemwater. Verleden jaar leed het tuinbouwbedrijf sterk door de verzouting van het water in Delflands boezem, waarmee de tuinders de glasteelten be gieten. Aan een commissie werd opgedragen de oorzaken der vergiftiging op te sporen. Deza vond de hoofdoorzaak in het lekwater, dat dooi de Oranjebuitensluis, op 5.5. K.M. van de kust gelegen en door de sluizen te Maassluis in den boezem komt. Bij een hoeveelheid lekwater van 15 L. per seconde en per sluis, wordt daarmee dagelijks ruim 23.000 K.G. zout aan den boezem toegevoegd. Dit n oet noodzakelijk leiden tot verzouting, wanneer de afstrooming onvoldoende is en het zoutgehalte door sterke verdamping in droge tijden nog verhoogd wordt. Thans stijgt het zoutgehalte weer dreigend. Op 18 Mei en 8 Juni was het te Naaldwijk 0.7 gram, op 15 Juni 1.1. en op 19 Mei 1.24 gram. Bij een gehalte van 1.5 gram wordt het water voor de plantendeelen bepaald schade lijk terwijl de teeltlaag bij dit gehalte al sterk van zeezout doortrokken raakt. Want per roe en per week gebruikt de tuinder 200 L. water, dat dus 200 gram zout aanbrengt. In 10 weken is dit reeds 3 K.G. De tentoonstelling te Kopenhagen. De opening van de Nederlandsche Tentoon stelling te Kopenhagen is vastgesteld op Za terdag 1 Juli des voormiddags 11 uur. De Koning en Koningin van Denemarken en enkele leden van de koninklijke familie zullen de plechtigheid bijwonen en vervolgens een bezoek aan de ten toonstelling brengen. De voorzitter van het Algemeene Comité, mr. M. W. F. Treub, zal de openingsrede uit spreken De Noordzee-visscherij. Tengevolge der algemeene malaise in het visschersbedrijf zijn dit jaar opde meeste vissche- rijplaatsen sedert het vorige jaar, het aantal reederijen verminderd, uitgezonderd echter Vlaar dingen en Katwijk aan Zee, waar juist de ree derijen eenige vermeerdering ondergingen door aankoop van visschersscbepen op publieke ver koopingen. Floewel al deze schepen dit jaar niet aan de haringvisscerij zullen deelnemen en de meeste dezerschepen voorloopig no blijven stil liggen, zoo bestond het aantal reederijen te Vlaardingen uit 35 en thans 39, te Katwijk aan zee verleden jaar 32 en nu 37. Daarentegen te Scheveningen het vorige jaar 81 reederijen thans 74; te Maassluis in 1921 26 en nu 23, te IJmuiden 40 en thans 35. Noordwijk aan Zee en Maasland bleven onveranderd, elk één reederij terwijl nu eene nieuwe reederijplaats er bij geko men is, namelijk Hardingsveld, waar men een voormaligen stoomtreiler, later vrachtstoomer, heeft verbouwd. De Kon. Holl. Lloyd naar Rotterdam. De Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius" heeft aan de directie van de Kon. Holl. Lloyd een brief gericht, met het ver zoek deze tevens op de eerstvolgende aandeel houdersvergadering voor te lezen, waarin de Bond naar aanleiding van plannen, die de maat schappij koestert, haar geheele bedrijf, met uit zondering van de passagiersdienst, naar Rotter dam te verplaatsen, waarmede dan een fusie met de Holland-Amerikalijn zou gepaard gaan, op merkt dat het verleggen naar ginds, van zulk een aanzienlijk bedrijf, de werkloosheid nog groo- ter en den algemeenen toestand in de haven van Amsterdam nog slechter zal maken. Bovendien wordt betwijfeld of importeurs een dergelijke beslissing zullen toejuichen, en zij derhalve nog even druk gebruik zullen maken van de schepen der maatschappij als voorheen. De Bond verwacht een ernstige concurrentie van Duitsche zijde en vreest dat een groot gedeelte van het personeel zonder emplooy komt en het bovendien vrijwel vast staat, dat de Holland- Amerika Lijn op het oogenblik menschen te over heeft, om dat nieuwe bedrijf naar behooren te doen lunctioneeren. Is de Bond goed ingelicht, dan zal vandaag de beslissing vallen. Het hoogoven bedrijf. In een Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de arbeiders aan het hoogovenbedrijf te Velzen zijn de bemiddelingsvoorstellen met groo te meerderheid aangenomen en werd daarmede besloten de staking op te heffen. Vandaag is de arbeid weer hervat. De nieuwe uur-loonen zullen naar gelang van het werk alsnu bedragen 65, 69 en 73 ct. De bouw vakarbeiders krijgen 84 en 87 ct., de werktijd zal 48 uur zijn echter zal ruimte worden ge laten tot 55 uur per week. Er worden geen rancunemaatregelen genomen ook zullen geen nieuwe arbeiders worden aangenomen, voor alle stakers aan het werk zijn. Congres intern. Christelijk Vakverbond. Vorige week is te Innsbruck aangevangen het tweede congres van het Internationaal Christe lijk Vakverbond, dat zooals bekend in 1920 op het congres te Scheveningen werd op gericht en waarbij de Chr en R.K. Landelijke Vakcentrales uit België, Duitschland, Frankrijk Hongarije, Italië, Joego-Slavië, Luxemburg, Ne derland (R. Kath. Vakbureau en Chr. Nationaal Vakverbond) Oostenrijk, Spanje, Tsjecho-Slo- wakije en Zwitserland, aangesloten zijn. Aan het eigenlijke I.C.V. congres gaan vooraf een tweetal voor-conferenties, welke reeds ge houden werden, n.l. een conferentie der Chr. Arbeidsters en een conferentie van de vertegen woordigers der Chr. Vak-Internationales. Stads- en Gewestelijk IVieuws. Uitoefening Kiesrecht. Belanghebbende verwijzen we naar een in dit blad voorkomend officieel bericht, aangaande de uitoefening van het kiesrecht op 5 Juli a.s. door personen, die in dienstbetrekking zijn. Ledenvergadering Burgerwacht. Zaterdagavond jl. had in één der zalen van het gebouw van den R. K. Volksbond de jaar- lijksche ledenvergadering der vereeniging, „de Schiedamsche Burgerwacht" plaats. Na een kort openingswoord door den voorzitter en de gebruikelijke voorlezing der notulen, werden achtereenvolgens uitgebracht de jaarverslagen van secretaris en penningsmeester over 1921. Vervolgens was aan de orde de eerste reglemen taire aftreding van 1/2 gedeelte van het bestuur, waarvoor het desbetreffend rooster de heeren W. II. v. d. Toorn en G. L. Kamp aanwees, ter wijl er door het overlijden van den heer Prins een vacature was. Beide heeren stelden zich ter stond herkiesbaar en werden op voorstel van den voorzitter zonder hoofdelijk stemming her kozen. In de vacature van wijlen den heer prins werd de heer J. M. v. d. Schalk op gelijke wijze gekozen. Tot leden der commissie tot na gaan van de boeken van den penningmeester werden aangewezen de heeren v. Kemenade en Diest, welke beide hun benoeming aannamen. De rondvraag leverde nog een tweetal vra gen op betreffende de plannen tot schietbaan- aanleg, waarop de stand van zaken werd bloot gelegd. Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen we nog het volgende Behalve op finan cieel gebied alleen met in achtneming van de grootste zuinigheid is nl. de begrooting voor 1922 sluitend te maken is 1921 voor de ver eeniging een gunstig jaar geweest. Het ledenaan tal nam, niettegenstaande vele leden bedankten wegens vertrek naar elders, nog toe. De wekelijk- sche schietavonden in de Doelen genoten het geheele jaar door een vrij druk bezoek, terwijl thans de animo daar voor in stijgende lijn is, wat zeer zeker is toe te schrijven aan de ver betering der schietinrinchting in de Doelen door aanleg der 3 buks- en marga-banen, en aan het buksschieten, waartoe sedert eeni- gen tijd gelegenheid is. Binnenkort waarschijn lijk deze week wordt nog in gebruik genomen een rijkscylindergeweer, zoodat deze avonden dan zeer zeker „elk wat wils" bieden. Met de toeneming der schietvaardigheid der leden ontwikkelde zich begrijpelijkerwijze de lust om zich met elkaar en andere schutters Le meten gehouden werd daartoe de jaarlijk- sche onderlinge schietwedstrijd, terwijl verschil lende malen aan open wedstrijden werd deelge nomen. In totaal werden buiten de stad behaald 3 korps- en 22 personeele prijzen, een resultaat, dat spreekt. De schietbaan, tot welker aanleg in het verslagjaar het initiatief werd genomen, kon nog niet gereed komen het wachten is op het afkomen der aangevraagde Rijkssubsidie, waar toe alle van Burgerwachtzijde vereischte forma liteiten zijn vervuld. Het orgaan hield de leden van alles wat de vereeniging betrof, uitgebreid op de hoogte en droeg daardoor veel bij tot de verhoogde acti viteit in liet vereenigingsleven. Van de onderafdeelingen bleek de boksclub niet opgewassen tegen de er aan verbonden fi- nancieele bezwaren, terwijl de schermclub nog steeds tot werkloosheid gedoemd bleef, wegens het ontbreken van een daarvoor geschikt in structeur. Voor de turnvereeniging bleef de animo bevredigend, en terecht immers niet ge noeg kan er gewezen worden op de groote voor deden van een goed ontwikkeld en gezond li chaam, de drager van een gezonde geest, beide de grondslagen van een gezonde maatschappij. Voor de oprichting van een schietvereeniging waarvoor veel animo bleek te bestaan, werden de grondslagen gelegd. De Schiedamsche tooneelvereen. „Utile Dul- ci" bood wederom een tweetal tooneelvoorstel- lingen aan, waarvoor de belangstelling als ge woonlijk zeer groot was. Verder had nog een lezing-bioscoopvoorstelling plaats, waarbij zoo wel voordracht als filmprogram uitstekend vol deden. Het verslag eindigt met een woord van dank zoowel aan hen, die in 1921 de Burgerwacht financieel steunden, als aan degenen, die tijd en arbeid in haar dienst stelden. Ook in 1922 heeft zij van beide categorieën velen rioodig om de plannen voor dat jaar in vervulling te kunnen doen gaan, waaronder genoemd worden een versterking der financieele positie, de aanleg van de schietbaan en een zooveel mogelijk aantrek kelijk maken der wekelijksche schietavonden, welke thans reeds op een zeer druk bezoek aan spraak maken. Het volledige verslag wordt in het eerstvol gend nummer van het Burgerwachtorgaan opge nomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2