UIT ROTTERDAM. Nijverheidstentoonstelling. Nog slechts enkele maanden en Rotterdam ziet een tentoonstellingsgebouw Verrijzen in het centrum van de stad, waar de tentoonstelling zal worden ondergebracht, welke in voorberei ding is onder leiding van de afdeeling Rotterdam van de veieeniging Nederlandsch Fabrikaat. Zal het onvermoeid werken van hetafdeelings- bestuur en de tentoonstellingscommissie het succes worden bekroond En zal deze tentoon stelling een waar beeld geven van het kunnen en pogen der geheele Rotterdamsche industrie en die van aangrenzende gemeenten De tentoonstellingscommissie doet hiervoor een beroep op de groot-industrie van Rotterdam en aangrenzende gemeenten, en vraagt aller eerst haar medewerking door werkelijke deelne ming aan de tentoonstelling met de verschillen de bedrijven en in de tweede plaats door het ge- Ven van financieelen steun. Thans is het zaak binnen de grenzen van de eigen stad te toonen, wat de vruchten zijn van geest en hand, die binnen, de grenzen van Rot terdam en omliggende gemeenten tot rijpheid worden gebracht. Spreek een Rotterdammer over zijn stad, tien tegen een, dat hij met trots wijst op de havens. Zonder echter in het minst de groote belangen te kort te willen doen, die het verkeer te water, zoowel nationaal als internatio naal voor Rotterdam heeft, moet het toch als een gemis aan waardeering voor de eigen stad worden gevoeld, als men bespeurt, dat een Rot terdammer dikwerf blijk geeft de overtuging te zijn toegedaan, dat zijn stad in andere opzich ten ten achter staat bij anderen, niet alleen grootere, maar ook middelmatige steden, zoowel in eigen als in buitenland. Juist in tijden als wij thans beleven, is het echter voor een stad noodzakelijk, dat haar aan trekkelijkheid, haar kunnen en werken verschil lende banen weet te vinden. Tot nu toe had vrijwel geen enkele tentoon stelling van belang te Rotterdam plaats. Zal de tentoonstelling, welke thans in wording is, een zoodanige peil van belangrijkheid bereiken, dat Rotterdam met trots er op kan wijzen; de industrie van Rotterdam en aangrenzende ge meenten heeft het geheel in haar macht, het antwoord op deze vraag bevestigend te doen zijn. Tegen de Sport. Dieven hebben zich toegang verschaft tot het clubgebouw van de voetbalvereeniging V.O.C. aan den Schieweg. De deuren werden opengebroken evenzoo de in het gebouwtje aanwezige koffers, waarvan de inhoud, jerseys, voetballaarzen enz. werd ge reedgezet om mede te nemen. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat men zich eveneens toegang had verschaft tot de garage van B. B. aan den Schieweg. Op het aangrenzend terrein lagen een bus benzine en eenige werk tuigen. Verder wees het onderzoek uit, dat nog was ingebroken in de vernisfabriek van de firma v.W. aan den Schieweg. Daar was echter alles onaangeroerd gebleven. De dieven zijn dus blijkbaar gestoort geworden en hebben met achterlating van hun buit met hazenpad moeten kiezen. UIT DELFT. Auto-ongeluk. Zaterdagavond reed de wijnhandelaar Van Goffelen alhier met zijn auto in een sloot langs den Rotterdamschen weg. Hij kwam daarbij in de modder terecht. Hij werd in bewusteloozen toestand opgehaald.De heerVanGoffelen overleed korten tijd daarna. Gemengd Nieuws. Vermist vliegtuig terecht. Te IJmuiden is Vrijdagmiddag het draadloos be richt opgevangen, dat het vermiste vliegtuig G.E.B.D.L. behouden in Frankrijk is geland. Ongelukken. De schipper L., die met zijn schip in de Zuid-Willemsvaart te Budel lag, miste op een gegeven oogenblik zijn 5-jarig zoontje. Even later zag hij het jongetje levenloos op het water drijven. Het 4-jarig kind van den klompenmaker H. uit St. Oedenrode had een cent ingeslikt. De door een geneesheer wenschelijk geoordeelde operatie mocht niet meer baten. De kleine be zweek aan de gevolgen. Het paard verloor het. De ouder- wetsche paardentram van Baarn naar Soest gaat verdwijnen. De Ford-auto's hebben de paar den verdreven. Geheime s t o k e r ij e n. Er zijn twee vol ledige alcohol-stokerijen ontdekt, de eene te Heemstede bij een bakker, de andere in een vet- smelterij te Haarlenunerliede. De onderneming werd gedreven door een combinatie van bakker B en vetsmeller v. d. K. De toestellen zijn in beslag genomen. Prof. O 11 o-O 11 o. Professor Otto-Otto zal 20 September a.s. naar Nederland terugkee- ren en hier te lande dan tot 24 December blijven vertoeven ten einde de talrijken, wien zulks was toegezegd, te behandelen. Stevige drankbestrijding. Zater dagnamiddag, toen vrouw B. van den Lorweg te Hengelo, van haar werk thuis kwam, vond ze haar man in het bed liggen. Hij had als naar ge woonte, een stevigen borrel gedronken en rustte nu uit van dat zware werk. Het was lang niet de eerste maal, dat de vrouw haar man in dien toestand aantrof en heel veel is er in dat gezin gebeurd. De vrouw werd plotseling zoo driftig, dat ze een kan petroleum over bed en man uit goot en in brand stak. Toen ze zag wat ze gedaan had, kwam ze tot bezinning en riep om hulp. Politie en buren bluschten de vlammen spoedig. De man kwam er mét gezengde haren af, bed en mantel van de vrouw verbrandden. De politie nam de vrouw mee, maakte procesverbaal op van het gebeurde en stelde haar toen weer op vrije voeten. Groote brand. Woensdag j.l. is te Stock holm door een grooten brand een geheele stads wijk in de asch gelegd. Er zijn geen menschenle- vens verloren gegaan, maar het vuur verwoeste alle coulissen in de bergplaats van het theater voor dramatische kunst. Men moest de hulp inroepen van de militairen en eerst na 24 uur gelukte het, bet. vuur te blusschen. Dematerieele schade is zeer groot. O.a. zijn 150 automobiel carrosserieën verbrand. SPORT. VOETBAL. Kampioenschap van Neder land: Deventer GoheadBlauw Wit 10. doelp. gesp. gew. gel. verl. voor teg. punt. Go Ahead 6 2 3 1 I 7 N.A.C. 6 3 - 3 10—10 6 Blauw-Wit 5 2 1 2 5—6 5 Be-Ouick 5 1 2 2 5—5 4 H.-.D.V.S.IIConcordia II 1-1. Hermes-D.V.S—Rood en Wit. Ofschoon het weer zijn medewerking gisteren niet verleende, heeft deze wedstrijd doorgang gevonden. De Schiedammers brachten een veel beter team in het veld dan de beide vorige weken,wat natuurlijk direct invloed had op den uitslag. Ofschoon het zoet der overwinning nog niet gesmaakt werd, was de nederlaag zeer klein en eervol. Met slechts 12 runs dolf Hermes hetonder- spit. De Haarlemmers winnen den toss en kiezen eerst fielden. De combinatie opent met P. Lin deman en Vischer. De laatste kan reeds spoedig naar het clubhuis terugkeeren, doch Lindeman brengt er, voorzichtig spelend, meer van terecht en ging zeer ongelukkig uit, doordat hij na een goede slag de bal nakijkend, zijn eigen wicket- om liep. Vuylsteke en A. Offerman voegen resp. 17 en 1 runs aan het totaal toe, waarna Gerrit van der Schouw, de veteraan, er nogeens duchtig het hout oplegde. Een forsche 35 waren het resultaat zoodat het Schiedamsche totaal 112 werd. De eerste batsmen van R. en W. van Manen en Wackwitz, voeren de stand langzaam op tot 29, waarop J. Engering erin slaagt in korten tijd de wickets van v. Manen, Faber en Wackwitz te nemen, zoodat de stand 3—32 wordt. Mesman en v. Bueren doen de score dan snel stijgen tot 66, waarop v.d. Schouw de eerste vangt. Eerst in de 90 runs komt er dan wat schot in de Haarlernsche innings doordat kort na elkaar v. Bueren, Ruydon en v. Spengler afgedaan hebben. De stand is dan 7J03. wordt 8109, waarop een böundary-bye het Schiedamsche totaal overschrijdt. De staart roert zich weinig, zoodat het R.en Wit totaal 124 wordt. De volledige scores zijn Hermes P. Lindeman b.v. Spengler 18, C. Vischer b.v. Spengeler 7, H. Offerman c.v. Bueren b.v. Spengler 8, J. Vuylsteke c. Reydon b. Wackwitz 17, A. Offerman c. Wackwitz 1). Reydon 10, J. Engering b. Wackwitz 2, F. Linde man c. Posthumn b. Faber 9, P. Kappelhoff b. Faber 1, C. A. Tuyl v.c. Spengler b. Dav dson 0 G. v.d. Schouw b. Faber 35, Th. Engering 0 not out extra's 5, totaal 112. Rood en Wit, E. Wackwitz b. J. Engering 17, W. v. Manen b. J. Engering 13, P. Lammerts v. Bueren b. A. Offerman 38, A. Faber b. J. En gering 2, C. Mesman c. v.d. Schouw b. J. Enge ring 14, Jhr. W. v. Spengler b. H. Offerman 16, L. Reydon b. H.-Offerman 3 J. Swens c. Kap- pelho b. J. Engering 4 S. Posthuma no. 4. Vreugde b. J. Engering 0, mr. F. Davidson c. P. Lindeman b. H. Offerman 0, extra's 13, totaal 124. Bowlingcijfers R. en W. Jhr. v. Spengeler 334 Reydon 134 Wackwitz 214 Da vidson 146, Faber 39. H.-.D.V.S. J. Engering 540, II. Offerman 3—32, C.A. Tuyl 1—33, A. Overman 1—5. ZWEMMEN. S.Z.C.--Juliana 4—0. S.Z.G. blijkt reeds bij het begin sterker te zijn dan de gasten, v. Klaveren weet na eenige minuten dan ook praai te scoren, wat hij, of schoon niet zoo mooi, voor de rust nog eens herhaalt. Ook de in de tweede helft domineert S.Z.C. en het is wederom v. Klaveren, die dit in 2 doelpunten tot uitdrukking brengt, zoodal de Schiedammers een flinke overwinning kunnen boeken. De leiding liet veel te wenschen over. 2e klasse B, Dames S.Z.C.S.V. „Ililligersberg. Een stortvloed van regen en hagel gaat onver minderd voort en dreigt de stemming te beder ven. Kwam 't misschien daardoor dat S.VII zoo dikwijls tegen de spelregels zondigde De S.Z.C. dames komen goed combineerend opzettend en weten voor de rust 2 doelpunten in het vijande lijke net te deponeeren. Door onsportief optre den moet tot tweemaal toe een S.V.IL speelster gestraft worden. Desondank gaat men door met zondigen tegen de spelregels.Deze wedstrijd krijgt daardoor een eenigszins onprettig karakter, te meer waar de scheidsrechter van zijn rechten een zeer bescheiden gebruik maakte. Na rust nog een doelpunt en Schiedam wint met 30. Nu volgt nog een vriendschappelijke ontmoe ting tusschen S.Z.C.II en Adspiranten S.V.,,Hilli- ligersberg" welke gevoegelijk als een oefenwed strijdvoor beide partijen beschouwd kon worden. De Schiedammers blijken beter geoefend hoe wel de S.V.H.ers werkelijk aardig samenspel te zien geven. Dergelijke ontmoetingen kunnen veel bijdragen tot het kweeken van goede polo-reservers. In S. Z.C. II schuilen blijkens deze wedstrijd krachten die veel beloven voor de toekomst. De uitslag was verdiend 21 voor S.C.Z. LAWN-TENNIS. Tuindorpde Maas 07. Heeren enkelspel: A. v.d. Eb sl. J. Cramer 9—7, 6—3. A. den Hoed sl. C. Survijn 6—2, 6—1. Damesenkel: Mevr. A. v.d. Eb sl. mej. N. Wacker 6—4, 6—2. Gemeng d dubbel: Mevr. den Hoed en A. den Hoed sl. mej. N. Wacker en H. P. Haas jes 5—7, 8—6, 6—3. Mevr. v.d. Eb en A. v.d. Eb sl. Mej. A. Wacker en J. Cramer 64, 6-—1. Heeren du b bel: A. v.d. Eb en A. den Hoed sl. C. Survijn en H. P. Haasjes 63, 61. D a m es du b bel: Mevr. A. den Hoed en Mevr. A. v.d. Eb sl. mej. A. Wacker en mej. N. Wacker 64, 6—3. Kerknieuws. Goed voorbeeld. De katholieken in de buurtschap Zieuwent bij Lichtenvoorde, hebben twee beurzen elk van 2500 geschonken voor de opleiding van twee R. K. inlandsche priesters. Rechtzaken. Een nieuwe titel. In zijn pleidooi te Zwolle, betreffende het misdrijf te Hout dorp, heeft mr. F. Pauwels, verdediger van Dijkslag en De Graaf den Amsterdamschen gerechtelijken expert dr. Van Ledden Hulse bosch, den „grooten politiespeurhond" genoemd de heer Van Ledden Husebosch heeft deswege bij de justitie een aanklacht tegen mr. Pauwels ingediend De malversaties te Gendrin- gen. Het Gerechtshof te Arnhem heeft het vonnis der Arnhemsche Rechtbank, waarbij A. Stoot, oud-burgemeester van Gendringen op verzoek van die gemeente werd failliet verklaard, bevestigd. Telegrammen. DE MOORD OP RATHENAU. BERLIJN, 26 Juni. (draadloos) Door de Berlijnsche politie is liet signalement van twee moordenaars van Rathenau verspreid. De eerste persoon is 1.68 M. lang, donkerbruin bijna zwart haar, samengegroeide wenkbrauwen, donker blauwe oogen, uitstekende neus, bleeke gelaatskleur, ovaal mager gezicht, leeftijd onge veer 24 jaar. De tweede persoon is iets kleiner van gestal te dan de eerste, bruine haren, bleek gelaat, baardeloos, blauwe oogen, dierlijke neus, zoodat het gezicht een bijna duivelachtige uitdrukking heeft, bovendien aan de linkerwang een lidtee- ken en blanke sierlijke handen. BERLIJN, 26 Juni. (draadloos) Uit het tot gister gehouden onderzoek, heeft men opgemaakt dat er verband bestaat tusschen den moord op Erzberger den moordaansslag op Scheidemann en den moord op Rathenau, verscheiden in Berlijn wonende personen die tot de militgiristi- scheorganisatie belmoren zijn in voorloopige e chtenis gesteld. BERLIJN, 26 Juni. (draadloos) Uit verschil lende deelen van Duitschland worden demon straties gemeld als protest tegen den moord op Dr. Rathenau. Bijzondere incidenten hebben niet plaats gehad. BERLIJN, 26 Jjini. (draadloos) De door de vakvereeniging aangekondigde algemeene sta king zal Dinsdagmiddag beginnen en 24 uur duren. BERLIJN, 26 Juni. (draadloos) Als eerste gevolg van het afgekondigde verbod voor mo narchistische demonstraties, hebben de nationa listen de demonstratie tegen het Verdrag van Versailles op 28 Juni te houden, afgelast. BERLIJN, 26 Juni. (draadloos) Het Rijks kabinet besloot tot een begrafenis van staatswege van het lijk van Rathenau. Hedenavond zal het lijk naar het Rijksdag-gebouw worden overgebracht en morgen in het familie graf te Over-Schöneweide worden bijgezet. Het geheele kabinet vele Rijks da gleuen en alle Rijksambtenaren zullen bij deze plechtigheid tegenwoordig zijn. STAKING. WEENEN, 26 Juni. (draadloos) Zaterdag avond is de staking ingetreden bij deSpoorwegen, Telegraaf en Telefonie. De Telegraaf werkt op enkele lijnen. GROOTE BETOOG ING. BERLIJN, 26 Juni. (draadloos) Naar aan leiding van den moord op Rathenau verzamelden zich Zondagochtend in den Lustgarten 250.000 leden van de drie socialistische partijen, zoomede 12 republikeinsche en democratische vereeni- gingen tot een demonstratie voor de republiek. Socialistische een democratische afgevaardigden hielden redevoeringen. De massa's zongen de Internationale en brachten IJoch-roepen uit op de Duitsche republiek. De bijeenkomst duurde ongeveer een half uur, waarna de massa's rustig en kalm uiteengingen. DE AANKOMST DER RUSSEN. DEN HAAG, 26 Juni (draadloos). Heden middag 1 uur is de Russische delegatie aange komen, het perron was door rechercheurs afgezet. De journalisten konden geen onderhoud met hen verkrijgen. Per extra-trein is de delegatie naar Scheve- ningen vertrokken. DE RUSSEN IN DEN HAAG. OLDENZAAL, 26 Juni. (draadloos) Heden morgen 9.03 arriveerde hier de Russische dele gatie bestaande uit 18 personen. Te 9.03 ver trokken zij met de D. trein naar Den Haag. DE BUNKERSTAKING GEËINDIGD. HAMBURG, 26 Juni. (draadloos) Tusschen de werkgevers en de bunkerarbeiders, is een over eenkomst tot stand gekomen, de staking is voor geëindigd verklaard, het werk zal hervat worden. EEN GENERAAL GEARRESTEERD. DRESDEN, 26 Juni. (draadloos) O]aandrin gen der Saksische regeering werd Zaterdagmor gen generaal Ma erker als verdacht van het be gunstigen van monarchistische agitaties in hechtenis genomen, hij werd door den officier van Justitie eenige uren in verhoor genomen,doch is heden weder vrijgelaten. IIET LAATSTE BEDRIJF. HAMBURG, 26 Juni. (draadloos) Het laatste bedrijf van de scheepsramp had gister plaats, door de bijzetting van de eerste 15 slachtoffers,die op eenvoudige baren geplaatst waren en in aanwezigheid van een groot aantal personen ter aarde werden besteld. Alle slachtoffers van de ramp zullen in een massa-graf worden opgenomen. Vandaag vindt de bijzetting plaats, van de overige offers van Braziliaansche nationaliteit. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Matige, tijdelijk krachtige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. Een hartelijke morgengroet. Men meldt ons uit Heerenveen De inbreker Jan Kuperus, te Leeuwarden veroordeeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf, enthans voor andere inbraken te Heerenveen in het Huis van bewaring aldaar in voorarrest, heeft heden morgen tegen 7 uur toen hij gewekt werd, den. gevangenbewaarder Stiemstra met een heime lijk uitgebroken tralie, verscheidene slagen op hoofd en nek toegebracht en ernstig gewond. Kuperus is er niet in geslaagd, om te ontvluchten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 23 Juni. 26 Juni. Londen f 11.4874 11.50 Berlijn - 0.787, - 0.747, Parijs - 22.21 Vj 20.84 -21.077, - 20.827a - 49.25 - 49.55 Weenen - 0.017, -0,017, Kopenhagen -55.47 - 55.50 - 66.705/s - 66.937a -43.05 - 42.35 Amerika - 2.607, - 2.625/8 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 23 Juni. 26 Juni. 11.487, 11.493/, -22.2272 -21.877, - 21.07 7 2 - 20.85 Berlijn - -0.787, - 0.757, -49.25 - 49.60 -66.60 - 66.90 - 55.55 - 55.55 - 43.25 - 42.25 -0.0157, -0.0147, Madrid - Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 22. Hendrika Adriana d.v. H. A. Krabbendam en A. van Leeuwen, Veen- lantstraat. 23. Gerard z.v. A. A. de Jonge eii T. Smit, Hagastraat. Reinier z.v. II. H. Kem- mer en K. Th.-van der Horst, Prinsensteeg. Helena Catharine dv. W. Bosman en C. W.Breve Westfrankelandschestraat. 24. Simon z.V.. J. G. Fransen en A. den Hollander, Huysmans- straat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 26 Juni v.m. 3.53, n.m. 4.21. 27 Juni v.m 4.35, n.m. 5.02. 28 Juni v.m. 5.13, n.m. 5.40. 29 Jun v.m. 5.53, n.m. 6.27. 30 Juni v.m. 6.43, n.m. 7.17. SCHIEDAM, 26 Juni. Aangekomen Engelsch s.s. „Saxon Star", ledig van Londen om hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 24 Juni. Vertrokken s.s.„Ub- bergen", ledig naar New-Gastle. s.s. „Loch Katrine", ledig naar Rotterdam. ROTTERDAM, 26 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 531 vette runderen, 406 vette graskalveren, 1033 varkens. Koeien lekw. 1.301.40, 2e kw. 1.201,10 3e kw. 1.000.90. Ossen le kw. 1.251.371/2 2e kw. 1.00 1.15, 3e kw. 0.950.85. Varkens le kw. 0.94—0.98, 2e kw. 0.92— 0.88, 3e kw. 0.84—0.80. Varkens licht soort le kw. p.92p.88. Stieren le kw. /1.001.10, 2e kw. ƒ0.80 0.70, 3e kw. 0.60. Kalveren le kw. 1.601,80, 2e kw. 1.40— I.20, 3e kw. 1.00—0.80. Lammeren 0.901.00, Handel zeer matig, afwijkende prijzen. GO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3