FRANKRIJK EN AMERIKA. Naar de „Times" uit Parijs verneemt, zal waarschijnlijk in den loop van deze week de Fransche gedelegeerde 1'arm en Lier naar Washing ton vertrekken om met de Amerikaansche re- geerihg te spreken over de Fransche schulden aan de Vereenigde Staten. Parmentier zal aan de Amerikaansche regee ring uiteen zetten, dat de schulden niet anders kunnen worden hetaald dan door het opnemen van nieuwe credieten. Men hoopt dat hinnen niet al te langen tijd een internationale confe rentie zal worden gehouden, waaraan ook de Vereenigde Staten zouden deelnemen en waar op de kwestie van de internationale leeningen en het openen van credieten zal kunnen wor den besproken. Rijwielen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft bepaald, dat aan reizigers kan worden toe gestaan, op overgangsstations hun rijwiel zelf van den eenen trein in den anderen (aansluiten- den) over te brengen, ten einde van onmiddellij ke doorzending verzekerd te zijn. Ca tli. Kuyper. Mej. Cath. Kuyper, leidster van de Nederl.- Amerikaansche steunbeweging, is heden, na twee jaar aldaar werkzaam geweest te zijn, uit Boedapest vertrokken. Op het station waren deputaties v. talrijke liefdadigheidsvereenigngen verschenen, die op allerhartelijkste wijze af scheid hebben genomen van de weldoenster der Hongaarsche kinderen. Na den roemruchten tocht van de roode fiet sers met hun ,,anti-reactie"-vlaggetjes, trachten de socies het in onze stad met straatpropaganda- redevoeringen te winnen De „arrebeiers" trekken zich blijkbaar geen zier van die straattooneeltjes aan en het geschet ter der roode propagandisten verdwijnt in de ruimte. De straatjeugd schijnt zich voor de roode straat politici meer te interesseeren dan het roode pro letariaat, hetwelk met Troelstra's zweep naar de stembus moet worden gedreven. De Schiedamsche straatjongens vonden het blijkbaar verheffender „Oranje boven" en „Leve Willemien" door de straten te galmen dan naar het gebral der roode redenaars te luisteren. De „Voorwaarts" is erg ontstemd over de be jegening, welke de roode straatpropagandisten hier ondervinden en had allerminst verwacht dat het „weg met de socialen" aan de wenschen der Schiedamsche straatjeugd zou worden toege voegd. Wie de Schiedammers goed kent, weet wel dat het ras van Kaat Mossel nog niet is uitgestor ven en deze stad menige Oranjeklant telt, die er niets voor voelt achter de roode vaan te loo- pen. Hoewel de straatpropaganda der S.D.A.P. dus op een fiasco dreigt uit te loopen en er reeds een conflict met de politie is ontstaan, moet toch nog door de „Voorwaarts" een poging worden gedaan om de actie voort te zetten. Dit geschiedt in de volgende bewoordingen „Vanaf den eersten avond dat onze straat propaganda is gevoerd, hebben wij niet de minste last noch van de politie noch van het publiek ondervonden. Alles liep vlot van stapel en thans zouden de afdeelirtgs-pro- pagandisten, die zulk mooi werk verrich ten, door 'n stelletje paupers plus een over drijvende politieagent bij de pakken moeten gaan neerzitten Neen, dèt zal toch niet gaan Inmiddels hebben conferenties met den Burgemeester en Commissaris van Politie, aangevraagd door onze commissie, plaats ge had, waaruit ter elfder ure is geboren, dat de vergunning om de menschen toe te spre ken, weer zou worden verleend, maar dat de politie dan een terrein zal aanwijzen, waar onze sprekers 't woord mogen voeren. Dit is natuurlijk niet de zuivere straat propaganda. Wij hebben dan ook sterk het vermoeden, dat deze gelegenheid is aangegrepen om de S.D.A.P-ers eens een kool te stoven en hun het voeren van deze mooie propaganda te beletten. Dat is geen manier van doen Onze afdeeling heeft steeds getoond voor redelijke redeneering en wenschen vatbaar te zijn, doch indien men het anders wil, dan moet 't maar eens waaien Is zulk 'n geschrijf niet het toppunt van bru taliteit Eindexamen H. B. S. Geslaagd zijn de volgende candidaten 1. E. W. J. Boysen, 2. E.Hodes, 3. J. Kreber, 4. A. M. E. Papenhuyzen, 5. K. E. Pomes, 6. Mej. L. M. Pomes, 7. H. Prevoo, 8. P.Ruhaak, 9. I. A. S. Scheffers, 10. A. C. F. Schuurmans, 11. H. v.d. Bergh, 12. A. Berkel 13. J. J. K. Dominicus, 14. IT. van der Eist, 15. F. M. H. Evers 15. H. S. Goemans, 17. H. C. Helbers 18. C. W. Jonkers, 19. E. A. R. van Oordt, 10. W. T. J. Schreijnen, 21. J. A. H. Dols, 22. P. R. v.d. Eist, 23. mej. J. Thiebout, 24. mej A. G. Visser, 25. mej. Wa. van Doorn, 26. mej. Ea. Aa. Ja. Baan, 27. Ja. Pa.»Aa. Duval, 28. mej. Aa. Aa. Ha. v.d. Heijden. Advies-bureaux. We verwijzen hier nogmaals naar de in dit blad voorkomende advertentie van het bestuur der R.K. Kiesver. R.P. enO. vermeldendzittingen van het advies-bureau de a.s. Tweede Kamer verkiezing. Beroepskeuze. Gisteravond is door het voorloopig bestuur van de vereeniging Beroepskeuze een vergade ring gehouden. Meerdere organisaties hebben hun steun aan het nieuw te vormen instituut toegezegd, terwijl eenige personen nog als lid der vereeniging zijn toegetreden. Op 11 Juli a.s. zal een algemeene ledenver gadering worden gehouden, waar tot het kiezen van een definitief bestuur zal worden overgegaan en de instelling van een bureau van advies bij beroepskeuze zal worden besproken. Het ligt in de bedoeling dit bureau te doen functioneeren nog voor het'schooljaar hier ter stede (Septem ber) afloopt. Bij het Zaterdag 1.1. te 's-Gra- venhage gehouden examen voor Stenografie „Groote" slaagden o.a. voor kantoorstenograaf (130 lettergrepen per minuut) de jongeheer G. Hoenderkamp en alle leerlingen der hoogste klasse van den Gemeentelijken Handelsavond cursus n.l. de dames Nel Kcrssen, Rie de Win ter, Ger. Slieker, en de heeren A. A. Verwaal, C. J. van 't Hof, W. A. v.d. Touw, J. Tempelaars, P. Velkers, leerlingen van mej. C. Zoetmulder. De uitslag der gister gehouden aanbesteding van den bouw van 27 woningen van de Bouwvereeniging „Eendracht" alhier op een terrein aan de Huysmansstraat, Architect A. Stahlie is als volgt 1. Pauw en 't Hart, Delft, 84920.2. Maan en Kornaat, Vlaardingen. 92000. 3. Baan en Co, Zwijndrecht 92721.4. Fok Bijl, Kethel ƒ92800.5. Gestel en Verstock, Rotterdam 93385.6. Bleyenberg en Schenk Rotterdam 95537.7. Arbeiders Coöp Rot terdam", Rotterdam 95765.8. Stapel en Arts, Rotterdam ƒ96800.9. Manders en Burgers, Rotterdam 97452.-10. Polet, Bertouw en Bosman, Schiedam 98900. 11. v. Noord en Booy, Rotterdam 100440. 12. Gebr. Oostdijk, Vlaardingen 100750. 13. v.d. Geyp en Zn, Ridderkerk 102000. 14. J. v. Dorsen, Vlaardingen 102219. 15. Gebr. Timmermans Schiedam 104500. 16. Slavenburg en Scheurkogel, Schiedam 104950.17. De Vries en Co, Schiedam 105110.19. v. Bakel en Huyser, Rotterdam 106250.18. Mak en Zn, Schiedam 106000. 20. A. J. Oosterhoff, Schiedam 107159.— 21 Mol Mies en Co, Breda 108380.— 22. De Jonge en Venderbos, Rotterdam ƒ117000. Ingezonden Mededeelingen. VOL LOF is elke verbruiker van LEKRAGEEN over de zeer gunstige en spoedige werking. 6304 4 Gemengd Nieuws. De ingenieur van Köpenick. Te Bergen (N.FI.) zijn verschillende winkeliers het slachtoffer geworden van een blijkbaar ge routineerd oplichter. Een slank, blond persoon van ongeveer 35 jaar, zonder baard of knevel, kwam Vrijdag j.l. in Bergen aan, die zich uitgaf voor hoofd-ingenieur der Nederlandsche Spoor wegen en zelfs zooveel vertrouwen wist te wek ken, dat men voor hem een locomotief requi- reerde, waarmede hij quasi een inspectietochtje maakte, 's Avonds vervoegde hij zich bij mej. H. waar hij kamers huurde, naar het heette voor zijn gezin, dat spoedig met zijn auto's zou over komen. Daar hij bleef overnachten, werd alles direct voor den nieuwen huurder in orde gebracht en gebruikte hij daar het middagmaal. Zaterdag morgen heeft hij een bezoek gebracht aan ver schillende winkels, o.a. heeft hij uit het filiaal van gebrs. B. twee costuums, van de firma H. en K. verschillende reisbenoodigdheden, van den heer S. een paar molières, van den heer J. een kistje fijne sigaren, en van den heer S. een aantal ringen ter waarde van 400 meegenomen, alles op zicht en natuurlijk zonder te betalen. Blijkbaar tevreden met zijn inkoopen, nam hij bij de autogarage van den heer K. een auto om zich naar Utrecht te laten brengen. Op dien tocht liet de pseudo-ingenieur zich eertst naar Alkmaar brengen, waar hij bij de firma B. een paar hand schoenen kocht eenige paren sokken zouden met de rekening in zijn pension te Bergen worden bezorgd. Vervolgens ging de reis naar Purmerend, waar hij een in aanbouw zijnde school moest bezichtigen. Daar de opzichter niet op het werk aanwezig was, werd deze in zijn woning opge zocht. Na dit bezoek reed hij naar Amsterdam en liet eerst voor de Marine-kazerne stilhouden. De oplichter liep door de wacht en had een on derhoud met eenige officieren, waarna hij zich naar V. liet brengen Na geruimen tijd binnen te zijn geweest, werd de tocht vervolgd naar Nieu- wersluis waar hij aan het station eenige bagage in bewaring wenschte te geven. Daar men daar van geen 1000 terug had, leende hij van den chauffeur tien gulden. Toen werd de reis naar Utrecht voortgezet. In Utrecht werd eerst nog een bezoek gebracht aan een eerste klasse kleer maker, waarna de pseudo-inspecteur wat ging eten. In een restaurant aangekomen liet hij den chauffeur mede aan tafel aanzitten. Een oogen- blik later zeide hij zich te moeten verwijderen, om aan zijn vrouw te telefoneeren, doch hij kwam niet terug. De chauffeur kon met zijn auto zonder betaling naar Bergen terugkeeren. Toen de politie van deze zaak Zaterdagmiddag kennis kreeg en wist, dat het doel van de reis Utrecht was, heeft zij onmiddellijk de politie te Utrecht gewaarschuwd. Toen het spoor gevolgd was en de politie het restaurant binnenkwam, was de vogel juist gevlogen. Men vermoedt, dat de oplichter naar het buitenland is uitgewe ken. Tot op heden heeft de politie hem niet kun nen opsporen. Brandstichting. Men schrijft aan de „Gelderl." van de grens In „de Holdeurn" te Berg-en-Dal brandde gistermorgen omstreeks 2 uur het woonhuis van den landbouwer Hermsen gelegen aan de Oude Kleefsche baan vlak aan de Duitsche grens, tot aan den grond toe af. Alleen eenige brokstuk ken van muren staan nog overeind. Er is zoo goed als niets gered. Het vee, als een koe en varken kon nog ge red worden. Alles was maar laag verzekerd. Men vermoedt dat brandstichting de oorzaak is, want nog even voor twee was de zoon ach ter geweest en had niets bemerkt. Nauwelijks toch ligt alles weer ter ruste of er werd brand geroepen. Aangewakkerd door een feilen wind, stond het oude huis met rieten dak binnen een oogenblik in lichte laaie. Even voor de brand ontdekt werd, klopte bij den heer Verstegen die er vlak tegenover woont, iemand tegen de deur en verlangde binnen ge laten te worden. Nauwelijks echter heeft V. de deur open of de indringer bracht hem met het mes een steek in het gezicht toe. Een broer echter schoot te hulp en dreef hem even op de vlucht. De Duitsche Gendarmen uit het naburige Wyler waren direct ter plaatse en arresteerden den held, die nog gezegd moet hebben „Nu heb ik die menschen ook al weer in het ongeluk gestort." De zaak wordt streng onderzocht. De nachte lijke indringer, welke ook al te veel van den goed- koopen Duitschen drank binnen had en den heelen middag had kermis gevierd is iemand uit het naburige Weurt. GRIEKEN EN TURKEN. De „Revue Commerciale d'Orient" verneemt uit goede bron, dat de Turksche nationalistische regeering de requisitie heeft gelast van ruwe tabak toebehoorend aan alle personen, wier woonplaats naar het 'binnenland werd ver plaatst (gedeporteerd) en voorts van personen, die ter dood zijn veroordeeld wegens verraad of andere misdaden tegen den staat en van de genen die Anatolië vrijwillig hebben verlaten. Deze maatregel blijkt gericht te zijn op het to taal ruineeren van de Grieken, die in Klein- Azië de voornaamste tabaksplanters zijn. Van de tabak in het bezit van personen, die niet tot bovengenoemde categorieën behooren, zal slechts 15 percent worden gerequireerd. De in beslag genomen tabak zal ten bate van het Kemalistische leger worden verkocht en naar men verwacht door Amerikaansche kooplieden tegen lagen prijs worden opgekocht. JAPAN. Ingevolge besluit van den kabinetsraad dat door den diplomatieken raad van advies be vestigd is, kondigde het ministerie van Buiten landsche Zaken aan, dat de Japansche troepen voor October a.s. uit Siberië zullen worden te ruggetrokken. Tevens wordt gemeld, dat er stappen worden gedaan voor de bescherming van des levens en eigendommen van Japanners in Siberië. JAPAN EN WASHINGTON. Volgens een bericht uit Tokio heeft de Japan sche Raad van State zijn goedkeuring geheel aan de viervoudige overeenkomst, zooals die op de Washingtonsche conferentie werd opgesteld. Het verdrag is ter ratificatie naar den prins-re gent doorgezonden. ALLERLEI. Volgens de „Gewerkschaftsztg." heeft de waar- borgcommissie de rijksregeering meegedeeld dat Duitschland hetprogram der kolenleveringen ten volle moet uitvoeren. Voortaan zal het 638,000 ton per maand moeten leveren en bovendien 212,000 ton om den achterstand in te halen. Voor de eerstvolgende maanden zullen de leveringen dus 885,000 ton moeten bedragen. Het blad zegt, dat de regeering bezwaar maakt den achterstand uit het eerste kwartaal van 1919 alsnog te leveren en dat de commissie bereid lijkt, aan dit bezwaar tegemoet te komen. Havas uit Parijs De vorst van Monaco is gistermiddag in het ziekenhuis der Soeurs du Saint Sauveur gestor ven, waar hij sedert Zaterdagavond verpleegd werd na een kwade operatie van een kankerge zwel. Binnenland. De koninklijke familie in Noorwegen. De Batavier V is Zaterdagavond halfzeven te Vagsdal Sorfjord aangekomen. Onze Internuntius. Zondag ontving te Rome Mgr. Orsenigo de bis schopswijding uit de handen van Kardinaal Gasparri hierbij waren o.a. tegenwoordig de Nederlandsche gezanL bij den II. Stoel, de leden der Hollandsche kolonie en eene vertegen woordiging uit Milaan. Mgr. Orsenigo werd geboren in December 1873 en studeerde teMilaan alwaar hij den graad van doctor in de godgeleerdheid verwierf. In samenwerking met den lateren Paus Pius XI publiceerde hij geschriften over den Il.Carolus Borromeus, naar aanleiding van diens eeuwfeest. Bij de Bisschopswijding van Mgr. Orsenigo, waren ook aanwezig Z.E. Kardinaal van Rossum en verschillende dignitarissen van het Vaticaan na de wijding werd de nieuwe internuntius in particuliere audiëntie ontvangen en ontving hij van Z.H. ten geschenke een bisschopskrtiis, een ring en een bisschopsstaf. Vandaag vertrekt Mgr. naar Den Haag. De Tabakswet. Het bestuur van den Nederl. R.K. Midden standsbond heeft aan de candidaten van de R.K. Staatspartij voor de Tweede Kamer, die voor een verkiezing ernstig in aanmerking komen een brief van den volgenden inhoud gezonden Wij achten ons verplicht in het belang van den R.K. middenstand mede te deelen, dat in middenstandskringen groote bezwaren worden ondervonden door de invoering van de Tabaks wet, en verzoeken u daarom beleefd en dringend, bij eventueele aanvaarding van het lidmaat schap van de Tweede Kamer mede te werken tot onmiddellijke zoodanige reorganisatie van de wet, dat de huidige bezwaren worden onder vangen. Ook een record. Is de Provinciale begrooting voor Zuid-Hol land sedert 1914 gestegen van 525.000 tot 787.000, voor Noord-Holland bedragen deze getallen ƒ391.000 en ƒ5.166.000. Nieuwe telefoonverbinding. Dezer dagen wordt een begin gemaakt met de telefoonverbinding NederlandEngeland. De kabel wordt bij Domburg begonnen. Te dien ein de zijn een groep Engelsche Ingenieurs op Wal cheren aangekomen om in samenwerking met Nederlandsche ingenieurs de werkzaamheden te beginnen. Directie econ. zaken. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft benoemd tot lid van den raad van bijstand van de directie van Economische Zaken van het departement van buitenlandsche zaken den heer Prof. Mr. dr. A. A. IT. Struycken, lid van den Raad van State. Weg en werken. Als bezuinigingsmaatregel worden de secties den Haag en Apeldoorn bij den dienst van Weg en Werken van de Nederlandsche spoorwegen met ingang van 1 Juli opgeheven. De daaronder thans ressorteerende lijnen worden ingedeeld bij de secties Rotterdam, Utrecht, Amersfoort en Zutfen. Internationale, Justitie. Gisterochtend 11 uur heeft het Permanent Iiof van Internationale Justitie in de kleine rechtszaal van het Vredespaleis de behandeling voortgezet van de quaestie van de benoeming van den Nederlandschen arbeidersafgevaardigde ter derde internationale arbeidsconferentie. Het woord was aan den vertegenwoordiger van het Internationaal Christelijk Vakverbond, als hoedanig voor het hof verschenen was de secretaris-generaal van dit verbond, de heer Serrarens. Zooals het hof weet, begon spr. zijn er in de Nederlandsche vakbeweging vijf verschillende groepen, waarvan elk een vakverbond gevormd heeft. Geen dezer groepen omvat de helft, en dus nog veel minder de meerderheid der ge- Organiseerde arbeiders. De regeering heeft deze verschillende organisaties meermalen over ver schillende sociale vraagstukken geraadpleegd, meestal tezamen. Zoo o.a. over de benoeming van» gedelegeerden. Voor de conferentie te Washington benoemde de regeering den candidaat van het grootste vakverbod, 'voor die te Genua den candidaat van de drie anderen, de katholieke, christelijke en neutrale vakverbonden. Een enkele groep immers kan niet de arbeiders op behoorlijke wijze vertegenwoordigen, Duitsch land, Oostenrijk, België, Italië, Tsjecho-Slo- wakije hebben dan ook met de cbr. vakvereeni- gingen rekening gehouden voor de aanwijzing van technische adviseurs op de internationale arbeidsconferenties. Toch is in die landen de chr. vakbeweging in de minderheid. In Nederland vraagt echter de minderheid der georganiseerde arbeiders het recht, om uitsluitend de arbeiders van dat land te vertegenwoordigen. Wel zijn in het N.V.V. meer arbeiders georganiseerd dan in andere vakvonden op zichzelf, maar dat is niet afdoende. De positie in Nederland is anders dan elders. Spr. behoefde hierover niet veel meer te zeggeii na het pleidooi van den vertegenwoordiger der Engelsche regeering, Waarbij hij zich volkomen aansloot.' Wanneer de vertegenwoordiging hef. monopolie zou blijven van het I.V.V., zou de Chr. vakbeweging, die in Nederland sterker is dan de socialistische, uitgesloten zijn van in ternationale arbeidsconferenties. Immers wanneer deze interpretatie zou zijn aangenomen door de gedelegeerden, dan zou dit evenzeer gelden voor de technische arviseurs, die door andere organisaties niet zouden kunnéfl worden aangewezen dan met toestemming van de grootste. Zoo zou dan in het Int. Arb. Bu reau op de arbeidsconferenties aan de socialisti sche vakbeweging het monopolie zijn verzekerd. Spr. eindigde met de verzekering, dat zijn verbond de beslissing van het hof met de groot ste belangstelling en met het meeste vertrouwen afwachtte De billijkheid eisclit de uitlegging van de Nederl. regeering, terwijl het in hooge mate wenschelijk is, dat de internationale arbeiders organisatie de medewerking en den steun onder vindt van alle daarbij belanghebbende partijen. De zitting werd hierop gesloten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Oranje boven De soc. democra ten schijnen op hun propagan da vergaderingen weinig toehoorders te trekken. Het zijn ook zulke afgezaagde onderwerpen waarmee ze komen aandragen Nieuwe verkie zingsleuzen, welke bij de arbeiders zouden kun nen inslaan, hebben ze absoluut niet. In Rotterdam probeeren de socies door verga deringen met muziek wat belangstelling te trek ken. Dat schijnt evenmin succes te hebben. De Zeeuw had een auditorium van 40 menschen. Zadelhoff had er wat meer en terLaan sloeg een record door voor 'n 80-tal toehoorders het woord te voeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2