Tweeds [aiiïertieziög. KUIPER, C. J. DMG BLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Vrijdag 30 Juni 1322. No. 1M374. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Op Woensdag 5 Juli heeft de stemming plaats ter verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer. Denk er aan, dat ge dien dag aan de stemming deelneemt. Ditmaal zijn zoowel de mannen als de vrouwen kiesgerechtigd. Men is verplicht ter stembus te gaan. Zoek op het stembiljet lijst Bovenaan op lijst 16 staat de naam, waarop de R. K. kiezers in dezen kieskring moeten stemmen Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n'^t i n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 29 Juni 1922 het verzoek van lo. de N.V. MAATSCHAPPIJ „OXYGENI- UM" om definitieve vergunning tot uitbreiding van de waterstof- en zuurstoffabriek met een luchtzuurstofinstailatie en een inrichting tot het comprimeeren van zuurstof en waterstof in de panden Buitenhavenweg nos. 48-50, ka daster Sectie L., Nos. 22202221, met 5 elec- tromotoren van resp. 60, 60, 70, 100 en 100 P.K., drijvende 2 luchtcompressoren, 2 zuur- stofcompressoren en 1 waterstofcompressor en 2o. J. MAK om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het branden van olie noten in het pand Groenelaan 103, kadaster Sectie M. No. 1621, met een electromotor van 3 P.K., VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 30 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 29 Juni 1922 vergunning verleend aan de N. V. DE NEDER- LANDSGHE ISOLEER-MAATSCHAPPIJ „DE NIM" tot wederoprichting van de fabriek tot vervaardiging van isolatiemateriaal in de pan den St. Anna Zusterstraat 24-26, kadaster Sectie A. No. 1661, waarin worden geplaatst 7 electromotoren van totaal 56 P.K., drijvende diverse werktuigen en een stoomketel van 24 vierk. M. verwarmingsoppervlak, dienende voor verwarming. Schiedam, 30 Juni 1922. 10 Internationale Justitie. In de groote rechtszaal van het Vredespaleis heeft het Permanente Hof van Internationale Justitie gisterochtend om II uur de behandeling voortgezet van de kwestie van de benoeming van den TMederlandschen arbeidersafgevaardig de op de derde internationale arbeidsconferentie te Genève. Thans was het woord aanden vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering, mr. J. Limburg, advocaat te 's-Gravenhage, die met den referen daris in algemeenen dienst aan het departement van arbeid, mr. A. M. Joekes, die in deze zaak mede de Nederlandsche regeering vertegenwoor digde, verschenen was. Met tal van feiten en cijfers, bewees pleiter het juiste standpunt onzer regeering. Wachtgeldregeling voor militair-personeel, In Den Haag vergaderde de commissie voor het georganiseerd overleg bij de landmacht, welke commissie na hare installatie op 15 April jl. nog niet in vergadering was bijeen geweest. Aan de commissie was opgedragen voorstel len aan den minister van oorlog te doen tot het vaststellen van een wachtgeldregeling voor het militair personeel van de landmacht, waar bij de door de regeering voorgestelde wachtgeld regeling voor de burgerlijke rijksambtenaren in geen geval enkel opzicht kan worden geacht te voldoen aan ook maar de meest bescheideneischen welke voor het militair personeel noodzakelijK konden worden geacht. Het militair personeel dat op wachtgeld zal worden gesteld heeft immers de zekerleid nimmer meer als zoodanig in rijksdienst te zullen terugkeeren, terwijl hunne (militaire), kennis bij terugkeer in de burgermaatschap pij waardeloos is geworden. Op dien grond werd voorgesteld de als leid draad gezonden wachtgeldregeling terug te zenden aan den minister van oorlog, onder me- dedeeling, dat deze door de commissie onvoldoen de werd geacht. Waartoe werd besloten. Hij had geen leven gehoord, maar des morgens vroeg weer de deur uitgaande, zag hij voor de kamerdeur van juffrouw Ward een plasje bloed. Hij vond dit zeer vreemd en riep de juffrouw maar zij gaf geen antwoord. Hij leunde tegen de kamerdeur om te luisteren, maar deze week terug en daarachter vond hij het doode lichaam van de juffrouw. Als tweede getuige werd gehoord juffrouw Jud- kin die verklaarde dat juffrouw Ward twee we ken lang bij haar gewoond had en dat zij, zoo als het scheen, een nette vrouw was. Op de vraag of zij niet opgemerkt had, dat deze commensaal veel verschilde van hare gewone klanten antwoordde zij dat zij hierop geen acht geslagen had. Juflrouw Ward ging dikwijls uit en ontving zelf nooit bezoek als op den avond toen zij vermoord werd. Juffrouw Judkin werd belangstellend aange hoord, vooral door de Feui-get toen zij deze mededeeling deed. Overigens wist zij te vertel len dat slechts twee personen bij juffrouw Ward waren geweest en op verschillende tijden. De eerste had niet langer dan een half uur bij de juffrouw vertoefd. Toen had juffrouw Judkin gehoord dat zij hardop snikte en dat de man Bezuiniging aan (le departementen. Het bestuur van den „Bond van Ambtenaren" bij het Departement van Algemeen Bestuur en Googe Colleges van Staat, besprak gisteravond het stelselloos ontslag der ambtenaren aan 't de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Op hetzelfde tijdstip dat ambtenaren met tal van dienstjaren ontslagen worden, worden tij delijke ambtenaren in vasten dienst aangesteld. Het bestuur zal zich tot de regeering wen den over deze willekeurige handeling, die het in strijd acht met de regeeringsverklaring van 20 Dec. 1921 aan de volksvertegenwoordiging. De bond zal zich niet verzetten tegen het ontslag van overtollig personeel, maar wel te gen het stelselloos ontslag, zooals dit aan het departement van Landbouw heeft plaats ge vonden. Besloten werd a.s. Maandag een protest-ver gadering te beleggen. Werkverschaffing in Drente. Naar „Het Volk" uit Assen verneemt, zal er naar alle waarschijnlijkheid voorloopig niets kunnen komen van den aanleg van het nieuwe kanaal van het Oranjekanaal naar het veen- gedeelte. Zooals bekend, zijn er twee plannen: Oranje- kanaal-Weerdinge (het Noordelijk plan, waar- verschrikkelijk boos scheen. Zij had echter niets vernomen van hetgeen er gesproken was omdat zij geen luistervink wilde spelen. Nadat deze heer heengegaan was kwam een tweede heer maar daarna had zij niets meer vernomen. Op de vraag van den vrederechter of zij in het geheel niets gehoord had dat op een twist geleek, werd de getuige plotseling stil terwijl zij besluiteloos scheen. De vrederechter merkte dit dadelijk op en vroeg of zij den laat- sten bezoeker niet gezien had toen hij naar beneden kwam. Zij antwoordde ontkennend. Ook had zij hem later in het geheel niet meer gehoord en zij kon met geen mogelijkheid meer zeggen hoe lang hij bij juffrouw Ward vertoefd had. De vrederechter vroeg haar weer of zij zeker was dat zij haar verklaringen naar waarheid gaf waarop zij verzekerde dat ze slechts de waarheid sprak. Op de vraag of zij een eed wilde doen dat juffrouw Ward geen ander bezoek dan van die twee heeren ontvangen had, scheen zij beang stigd te worden.Daarna aarzelde zij en verschoot van kleur. „Ik weet niets daarvan", antwoordde zij langzaam. „Het is toch niet onmogelijk dat zij ander bezoek ontvangen heeft, want als ik kans heb, verhuur ik de kamer naast die van juffrouw Ward, per nacht. Dien avond had ik haar voor reeds jaren geleden een hoogc subsidie door de regeering werd toegestaan) en Oranje kanaal— EmmenEmmer Erfscheiderveen (het zuidelijke plan, waarvoor zich den laatstcn tijd speciaal ingezetenen van het dorp Emmen zijn gaan interesseeren). In de voorlaatste vergadering der Prov. Staten, waar de nieuwe kanaalverbinding aan de orde werd gesteld, werd voor geen vanbeide plannen een besliste voorkeur uitgesproken en besloten te onderzoeken, of de regeering voor het zuidelijk plan een evengroote subsidie wilde toezeggen als zij reeds voor het noordelijk plan had gedaan. Het comité voor het zuidelijk plan deelt in- tusschen mede „Op de door den Minister van Waterstaat gestelde voorwaarde is de gewensch- te kanalisatie niet tot stand te brengen." Hetzal de vraag zijn of een beroep op de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid resultaat oplevert. Voor het noordelijk plan is de toestand even min bemoedigend. De totale kosten van deze uitvoering zijn geraamd op rond f 1.200.000 89 is door toegezegde subsidies gedekt. Er ontbreekt 11 zijnde ruim 130.000. Dit be drag zou moeten worden beschikbaar gesteld door het waterschap Weerdinge, omvattende de eigenaren der aangelegen gronden. Dit waterschap wenscht echter niet meer dan 27.000 disponibel te stellen. Op grond van een en ander stellen Gedepu teerden thans aan de Provinciale Staten, die 4 Juli bijeenkomen, voor, de onderhandelin gen als geëindigd te beschouwen en voorloo pig geen subsidies toe te kennen. Wat deed minister Aalberse Kapelaan Goulmy schrijft in de „Msb." De vraagwat deed Minister Aalberse zoude voor eenigen tijd eene kwestie geweest zijn, heel aangenaam, om te beantwoorden. Wij zouden met het antwoord zelfs algemeen suc ces gehad hebben. Thans, nu over de Nederlan den, gelijk over andere landen eene malaise, eene inzinking van handel en nijverheid kwam, is het eene moeilijke kwestie geworden, een vraag stuk, welks beantwoording eene politieke leuze deed opklinken tegen Aalberse Wij voor ons behouden onze kalme nuchterheid en wij leggen vast Dat Aalberse uitvoerde derhalve niet deed aannemen de wetten van Minister Talma tot verzekering van de arbeiders tegen de gevolgen van Invaliditeit en Ouderdom, welke den stem pel 1912 droegen, en wij schreven toen 1919. Hij verhoogde ook met het oog op de daling van de waarde van het geld de ouderdomsrente en plaatste naast de gedwongen ouderdomsverzc- kering eene vrijwillige, door hem later nog voor personen met hooger inkomen opengesteld. Dat de Minister de uitkeering der Ongeval lenwet eveneens met het oog op de daling der waarde van het geld opvoerde en eene Werk loosheidsnoodwet 1919 deed aannemen, waar door werkloozen uit de kassen der gemeenten en der vakvereenigingen subsidies konden ont vangen. Dat eene Landbouwongevallenwet, waarnaar reeds heel lang uitgezien was, tot stand kwam. Dat eene Arbeidswet 1919 in het Staatsblad verscheen, waardoor ingevoerd werden de acht urige werkdag, de vijf en veertig-urige werkweek de vrije Zaterdagmiddag. En daardoor werd Aalberse de oorzaak eener heel hevige agitatie tegen hem, ook in de R. K. Staatspartij, welke er even door uiteenviel en nog in haar geheel er niet mede verzoend is. Wij moeten daarop der halve wat nader ingaan. verhuurd aan een vrouw die zich Betsy Urane noemde. Ik hoorde haar thuiskomen ongeveer twee uur nadat de tweede heer bij juffrouw Ward naar boven was gegaan." De getuige zweeg een oogenblik maar men kon het haar aanzien dat zij nog meer wist te vertellen. Eindelijk verklaarde zij dat Betsy Urane niet alleen naar boven gegaan was maar dat zij gevolgd werd door een man, maar dat zij onder eede kon verklaren dat zij den man niet gezien had, daarna was de vrouw kort na aankomst weer heengegaan. Zij had deze niet hooren terugkeeren Een kleinê pauze werd toen gehouden. De vrederechter gaf een der agenten fluisterend eenige bevelen waarop deze zich verwijder de. Daarna begon hij weer met de ondervraging. Op de vraag of de man den volgenden mor gen nog op de kamer van Betsy Urane was, antwoordde juffrouw Judkin ontkennend. Toen mocht zij heengaan. Juffrouw Judkin speelde zenuwachtig met haar halsdoekje en slaakte een zucht van ver lichting toen zij zich verwijderde, De vrederechter maakte nog eenige aan- teekeningen en wendde zich daarna tot de jury leden. „Ik heb die vrouw Urane laten halen," zei- de hij. „Ik geloof dat u mij wel zult toegeven dat zij 'misschien gewichtige getuigenis kan afleggen," In Juli 1919 nam de Tweede Kamer de Ar beidswet aan met 69 tegen 3 stemmen. Er ontbraken dus in de Kamer 28 leden, wat al niet op eene hachelijke stemming wijst, maar op eene, van welke men den uitslag te voren wist. Vóór stemden Christen-democraat 1, Chr.- sociaal 1, Anti-revolutionnair 10, Chr.-Historisch 6, Roomseh-Katholieken 22, Vrijzinnig-Demo craat 3, Sociaal-Democraat 17, Economische Bond 2°, Vrij.Liberaal 3°, Unie-Liberaal 2°, Neutraal 1°, Middenstand 1°. Tegen stemden Communist 2, Soiali- tische partij 1. Onder de v o o rstemmers verdienen zeer bijzondere vermelding Mr. Treub, Mr. S w a n e, mr. Dresselhuijs. Later October 1919, nam de Eerste Kamer het voorstel zonder stemming aan. Toen, men mag dat gerust aannemen, voor zagen de Kamers niet, dat deze wet de ma laise zoude veroorzaken. Anders ware de stemming,het niet-houden van stemming, wel heel onverantwoordelijk geweest. De malaise spruit dan ook uit heel andere oorzaken voort, b.v. uit de verarming der we reld na den wereldoorlog, uit de daling dei- valuta in de omliggende landen, uit de hooge valuta in ons eigenland, door welke twee laatste oorzaken ons land in zijn export belet wordt, enz. Later is de Arbeidswet 1919 in overeenstem ming gebracht met de Internationale Confe rentie van Washington en werd ingevoerd de werkdag van acht en een half uur, de acht en veertigurige werkweek met den vrijen Zaterdag middag. Dat buitengewoon veel gedaan werd voor de leniging van den woningnood, door de bevorde ring van de woningbouwvereenigingen, het geven van premies voor middenstandswoningen, enz. Nu Vrijheidsbond 9. De wachtgeldregeling. De volgende nieuwe wachtgeldregeling voor de burgerlijke rijksambtenaren is door de re geering ingesteld. Art. 1 Aan een burger-rijksambtenaar in vasten dienst wien eervol ontslag wordt verleend we gens opheffing zijner betrekking of wegens ver andering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, en waardoor zijn werk zaamheden overbodig zijn geworden, wordt met ingang van den dag van ontslag, voor zoover hij alsdan niet uit anderen hoofde in de termen valt om pensioen te genieten, ten laste van 's rijks-schatkist een wachtgeld toegekend op den voet der bepalingen van dit besluit, Een zoodanig wachtgeld kan ook worden toe gekend aan den burgerlijken rijksambtenaar, die ontslag vraagt, 't voornemen hem is mee gedeeld om zijn betrekking op te heffen of de inrichting van zijn dienstvak zoodanig te ver anderen, dal, zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden. Onder burgerlijke ambtenaren verstaat dit besluit hen, wier bezoldiging wordt betaald uit 's rijks schatkist en geregeld bij 't bezoldigings besluit, burgerlijke rijksambtenaren. In vasten dienst wordt mede geacht te zijn de ambtenaren, die krachtens wet of algemeenen maatregel van bestuur voor een bepaalden tijd zijn aangesteld, doch als regel zullen worden her benoemd. Art. 2. Met betrekking tot den duur van het wachtgeld en het bedrag daarvan worden de burgerlijke ambtenaren onderscheiden in a. hen, die een ambt bekleeden, hetwelk een hoofdbetrekking vormt, en uit hoofde van den De politieagent kwam na eenigen tijd terug en meldde dat hij er dadelijk in geslaagd was de bewuste vrouw te vinden. Zij wachtte buiten. De vrederechter beval dat zij onmiddellijk naar bimftn zou worden gebracht. De gebruikelijke vragen werden aan haar gedaan, waarna zij moest verklaren met welken man zij op de kamer was geweest. Zij kende hem niet en had juist in een slijterij met hem kennis gemaakt, verklaarde zij. Hij had haar gevraagd om hem mede naar huis te nemen en toen had zij hem mede genomen naar de kamer van juffrouw Judkin. Toen zij daar aangekomen waren, vertelde zij hem dat juffrouw Ward in de kamer daarnaast woonde. Plotseling zeide de man haar dat hij haar een goudstuk zou geven wanneer zij hem alleen wilde laten in de kamer, omdat hij behoefte gevoelde alleen te zijn. Zij stemde met vreugde hierin toe, verliet hem dadelijk en daarna had zij hem niet meer gezien. Zij kon hem niet goed beschrijven om dat zij nu vast geloofde dat hij een valschen baard em valsch haar had. Ook droeg hij kleeren wraaraan hij niet gewoon scheen. Den vorigen avond was zij «enigszins opgewonden door écnige gebruikte glaasjes en toen had zij niet te veel acht geslagen op hetgeen zij gezien had. Daarna werden nog eenige getuigen gehoord die niet veel bijzonders hadden mede te dee- 'en, (Wprdt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1