Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Fin. en Econ. Mededeelingen. Scheepvaart. Handelsberichten Beurs van Schiedam. gegeven en de onderneming van publieke wer ken wordt zooveel mogelijk aan hen gegund. Daardoor worden, naar liet ooideel van het Vatioaan, de rechten van de andere naties, be nadeeld, terwijl de voorrechten aan de Joden verleend, ook in strijd zijn met art. 22 van het Verdrag van Versailles. Het Vaticaan acht de rechten van het christe lijk gelooi' inPalestina niet voldoende beschermd, ook wat betreft het beheer over de Heilige Plaat sen. STAATSGREEP TE WLADIWOSTOK. De ,,Roetj" verneemt uit Wladiwostok, dat generaal Diederichs, die na de omverwerping van de regeering van Merkoclof door de natio nale vergadering tot president der republiek werd gekozen, zich weer heeft aangesloten bij de oude regeering en door haar is aangesteld als opperbevelhebber van het leger. De nationale vergadering is- ontbonden en de Staten-generaal zijn bijeengeroepen. De regeering zal aan dat lichaam een gedetail leerd verslag over' de gebeurtenissen voor leggen. De Japansche bezettingstroepen hebben zich neutraal gehouden. tie héér Vaii Rijzewijk zou o.a. moeten heb ben gezegd, dat hem bekend was;.dat lal van groote werkgevers binnenkort opnieuw tot loonsverlaging en verlenging van arbeidsduur zouden overgaan dat deze maatregel ook voor het Overheidspersoneel in overweging is, en dat de kassen van de vakvereenigingen zijn uitgeput. Deze redevoering die ten eerste niet voor de pers bestemd was, en waarvan door den heer Van Rijzewijk verzocht was, ze niet te publi- cecren, is bovendien geheel onjuist weergege ven. Wel dient opgemerkt, dat de verslaggever er een zeer endentieus bericht van heeft ge maakt. JAPAN. De raad van state heeft het vlootverdrag van Washington aangenomen, en aan den prins regent ter ratificatie aangeboden, alsook de overeenkomst, waarbij het gebruik van vergif tigde gassen wordt verboden, het gebruik van duikbooten beperkt. Deterding gedecoreerd. In de nabijheid van Genua is in tegenwoordig heid van afgevaardigden van de regeering, se natoren en andere autoriteiten geopend hetgroote etablissement van de „Koninklijke Olie", waar op 11 reservoirs met een inhoud van 40.000 ton benzine en stook-olie. Na deze opening werd den direeteurgeneraal van de Koninklijke Holl. Shell, den heer Henry Deterding, een hooge onderscheiding uitgereikt hij werd n.l. benoemd tot commandeur in de Kroonorde van Italië. Gister werd de heer Deterding door den koning op het Quirinaal ontvangen en liet zich inlichten Over de beteekenis en verschillende details der maatschappij. De eerste minister Facta heeft den heer tieïerding eveneens ont vangen en hem aan een dejeuner genoodigd. Ontaarde ouders. Het was aan de bewoners van een huis te Belleville in Frankrijk niet ontgaan, dat een echtpaar, dat eveneens in deze woning huisde, hun zoon, een aardige jongen r zes jaar, bij herhaling mishandelde en hem nu en dan lieten hongerlijden, aldus deelt het Petit Journal" mede. Telkenmale als de ouders uitgingen, vonden zij den jongen op zijn bed vast. Laatstleden Zondag nu gingen de ouders naar buiten. Getrouw aan hun wreede ge woonte hadden zij den jongen vastgebonden Toen zij weg waren, hoorden de buren kreten uit de kamer komen zij waarschuwden den commissaris van politie, die zich dadelijk naar het huis begaf. Nadat hij de deur door een slotenmaker had doen openen, ontdekte hij den kleinen René schreiende op zijn bed liggen, stevig met tou wen vastgebonden. De arme jongen werd be vrijd en, in een deken gewikkeld, naar het politiebureau overgebracht, waar een dokter hem verder in behandeling nam. Zijn vermagerd lichaam toonde overal de sporen van de wreede behandeling, welke hij van zijn ontaarde ouders had ondervonden. Nadat de geneesheeren de eerste zorgen aan den kleinen patiënt hadden besteed, werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Een tweetal politieagenten werd daarop uitgezonden om de terugkomst van de ouders af te wachten. Toen deze des avonds terugkeer den, werden zij in hun woning gearresteerd. De politiebeambten hadden heel wat moeite om hen tegen de woede van het publiek te be schermen. is AMERIKA. Naar de Amerikaansche bladen melden, de stakingsorder afgekondigd, op grond waarvan vierhonderdduizend werklieden der spoorweg- werkplaatsen van het geheele land op 1 Juli a.s. in staking zuilen gaan. Allicht volgen ook nog 500.000 wegwerkers. President Harding is in de kolenstaking tus- schenbeide gekomen en heeft voor Zaterdag een conferentie bijeengeroepen van ongeveer 30 mijneigenaars, vertegenwoordigende alle kolen mijnen in de V.S. en de voorzitters van de mijn werkersbonden. De conferentie zal een regeling trachten te bereiken zoowel in de staking in de bruinkolenmijnen als in die in de anthraeiet- mijnen. ALLERLEI. Uit Rome wordt aan de „Morning Post" ge meld Ten gevolge van het afbreken der bespre kingen tusschen werkgevers en werknemers is thans een metaalarbeidersstaking in geheel Italië afgekondigd. In verschillende plaatsen ech ter, met name te Napels en Genua, zijn de ar beiders aan het werk gebleven. De minister van Arbeid zet zijn bemiddelingspogingen voort. De Amerikaansche Senaat heeft liet rap-_ port in zake de legerwet aangenomen. Dit rap port voorziet in een legersterkte van 137.000 officieren en manschappen en is reeds door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. De berichten uit de mijnstreken over geheel Engeland wijzen er op, dat de huidige depressie een van de ergste in de geschiedenis der mijnin dustrie is. Er wordt medegedeeld dat er over de 100.000 delvers werkloos zijn, terwijl vele mijnen slechts drie of vier dagen per week werken Een groot aantal arbeiders meldt zich aan om steun volgens de Armenwet, ten einde het be staan te rekken. De toestand zal worden besproken op een bui tengewone vergadering van het nationale be stuur van den mijnwerkersbond. Op de terugreis. Een telegram van het stoomschip BatavierV, meldt WijzijnDonderdagmorgen te halfzeven bij gunstig weder van Bergen vertrokken. Alles is wel aan boord. Zaterdag vroeg kunnen wij te Rot terdam worden verwacht. Ruim 3.000.060 Kiezers. Het totaal aantal stemgerechtigden in het geheele land voor de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer bedraagt 3.378.824. Dit aantal is over cfe verschillende Kies kringen als volgt verdeeld: Kieskring I ('s-Hertogenbosch) 175.291 II (Tilburg)165.541 III (Arnhem) 182.760 IV (Nijmegen 170.710 V (Rotterdam) 250.019 VI (Den Haag) 193.192 VII (Leiden) 154.860 VIII (Dordrecht) 226.920 IX (Amsterdam) 364.886 X (Den Helder) 162.541 XI (Haarlem) 154.163 XII (Middelburg) 119.631 XIII (Utrecht) 191.483 XIV (Leeuwaiden) 196.642 XV (Zwolle) 213.250 XVI (Groningen) 180.062 XVII (Assen) 91.557 XVIII (Maasstricht) 185.316 Man verbrand. Eërgistermiddag is te Leiden een begin van brand uitgebroken in een winkelhuis op deLangegracht.Een 80-jarige man had een iucifer aangestoken bij een petroleumvat Hij raakte in brand en kreeg ernstige wonden de buren hadden den ongelukkige spoedig dekens gewikkels. Hij werd op een brancard naar het Academisch ziekenhuis vervoerd daar is hij kort daarop overleden. en daar lieten zij zich door het bovenlicht aan een strik in de zaal afzakken, namen de kleine schilderij uit de lijst en wisten door een raam te ontkomen. De gestolen schilderij is, zooals men weet een jeugdwerk van Rembrandt uit het jaar 1627 „Paulus in de gevangenis." Gearresteerd. In den laatsten tijd is herhaaldelijk melding gemaakt van aanslagen tegen links-radicale personen, communistische boekwinkels, het gedenkteeken voor de revolu tie e.a. te Hamburg. Naar de „Vossische Zei- tung" thans meldt, heeft de Hamburgsche poli tie de daders opgespoord en gearresteerd. Als ver vaardiger der bommen werd een twintigjarig koopmansleerling aangehouden. Er worden nog meer arrestaries verwacht. Een lange lijst. Een waardige stammoe der is de 93-jarige Mary Ann Mobbs te Carling- wood, in Nieuw-Zuid-Wales. Zij heeft, naar de correspondent van de „Times" uit Melbourne meldt, 269 levende afstammelingen 12 kinde ren, 74 kleinkinderen, 154 achterkleinkinde ren en 29 achterachterkleinkinderen. Dezelfde correspondent meldt dat Thomas Thompson, die te Northampton geboren is, te Ballarat Maandag zijn 108sten verjaardag hoopt te vieren. Hij is in een houhuis. Een vroegere president-regent ervan, een man die zelf tachtig is, zal een verjaarfeest te zijner eere aanrichten. Verduistering van /420.00 0. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak van den aannemer K. de R., beschuldigd van oplichting, subs, vei- duistering van 32 kwitanties tot een gezamen lijk bedrag van 419.760.9272 °P 1 September 1921 gepleegd ten nadeele van de firma Oren- stein en Koppel. De rechtbank had hem veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met last tot teruggave der 32 kwitanties. Het Hof achtte echter de oplichting niet be wezen en sprak beklaagde daarvan vrij het achtte wel wettig en overtuigend bewezen, dat beklaagde opzettelijk zich de 32 kwitanties had toegeëigend, wat uitmaakt verduistering (het subsidiair ten laste gelegde). Dit overwegende heeft het Hof het vonnis der rechtbank vernie tigd en opnieuw recht doende beklaagde vrijge sproken van oplichting, doch hem wegens ver duistering veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf, met last tot teruggave der 32 kwitanties. Bisschoppen veroordeeld. Het Roste-bureau bericht, dat het revolutionnaire gerecht in Orel de bisschoppen tot 4 resp. 3 jaren gevangenisstraf heeft veroordeeld wegens ver zet tegen het in beslagnemen der kerkschatten. I n b r a k e n.Onbekenden hebben met valsche sleutels toegang weten te bekomen in de Dro gisterij aan den Dennenweg 13 te 's-Gravenhage. Ten nadeele van een inwonend Duitsch Juwelier werden uit een opengebroken lessenaartje 10.000 marken, 100 gulden een houden horloge en een dito sigarettenkoker vermist. Gisternacht is bij de familie Mechelse te Voorschoten ingebroken. De brandkast, die in de voorkamer stond werd meegenomen. Een waarde van 9000 aan effecten is ontvreemd. I)e Tabakswet. De firma Eugène Goulmy en Baar, sigaren- fabrikante te 's-Hertogenbosch heeft een adres, door tal van andere sigaren fabrikanten mede onderteokend, aan den minister van financiën gezonden met het verzoek evenals in Denemarken en België, een anti-dumpingswet in het leven te roepen, en op sigaren die hier te lande worden ingevoerd een vast recht van 25 per 1000 stuks te heffen boven de bestaande rechten. Branden. Gistermiddag ontstond een felle brand in het winkelhuis van A. Peters,te Druten, veroorzaakt door een lekken schoorsteen. Blus- schérs waren er dadelijk bij en men mocht er in slagen den brand te blusschen. Het dak en de inboedel bewamen nog al schade. Een en ander was verzekerd. - Te Heiligerlee zyn gisternacht afgebrand de behuizingen van A. Stuut en diens medebe- wo er H. Zwager en van H. Boog, medebewoner P. Drenth, Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het spoorwegongeluk te Ber- 1 ij n. Omtrent het spoorwegongeluk te Berlijn wordt nog gemeld De Ringbahn was de eenige verkeersonderneming, die het bedrijf niet stil gelegd had. De toeloop van passagiers was zoo groot, dat de spoorwegbeambten er machteloos tegenover stonden. Op een der treeplanken stond een man met eenige stukken hout van l1/» M. op den rug. De stukken staken naar buiten uit. Toen de trein van de tegenovergestelde richting pas seerde, maaiden de stukken hout de passagiers, die er op de treeplanken stonden, naar beneden. De eerste man, die weggesleurd was, trok in zijn val een jong meisje mede. De een na den ander werden de menschen van de treeplanken ge sleurd. Door paniek bevangen, lieten ook andere personen, die eveneens op de treeplanken ston den, de stangen, waaraan zij zich vasthielden, los en vielen. Ten gevolge van het ontzettende geschreeuw der slachtoffers dat tot de machinis ten doordrong, werden de treinen tot staan ge bracht. De rails waren met zieltoogende en ver minkte lichamen bedekt. Dertig personen werden gedood en 47 zwaar gewond en ongeveer eenzelfde aantal licht ge wond. Van de zwaar gewonden verkeeren er verschillende in levensgevaar. De brandweer en alle in de buurt bereikbare doktoren wer den onmiddellijk gealarmeed. Talrijke pas pagiers, die in de wagons zaten, voornamelijk vrouwen, vielen in onmacht. De gewonden werden in talrijke ter beschik king gestelde particuliere auto's weggevoerd en in verschillende ziekenhuizen opgenomen Het bericht verspreidde zich zeer snel dooi de stad en bracht groote opgewond erheid te weeg. Familieleden verdrongen zich voor de zie kenhuizen om naar vermiste bloedverwanten te zoeken. Verschillende lijken waren totaal onherkenbaar. Het aantal dooden ten gevolge van de ramp op de Ringbahn bedraagt volgens latere berich ten 43, dat der zwaargewonden 33. De moord te Houtdorp. De recht bank te Zwolle heeft, vandaag vonnis gewezen inzake den moord te Houtdorp. Zij heeft M.E., A.D. en J. de G. ieder veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De eisch was 15 jaar. Naar de „Tel." verneemt zijn de verdedigers der beklaagden, mr. F. Pauwels en mr. A. Zelden- rust, onmiddellijk van deze vonnissen in hooger beroep gegaan. I)e ïlaagsclie Oranjebank. Naar de Res.-bode verneemt, zou uit het voor- loopig onderzoek in de bescheiden van de Oran jebank zijn gebleken, dat de gepleegde verduiste ringen een bedrag van twee millioen zouden te boven gaan. _De directeur, de heer De V., die reeds vier weken voortvluchtig is, zou in Amerika vertoeven Waar blijven de winnaars. De 's-Gravenhaagsche Vereeniging voor Ge zondheidskolonies deelt mede, dat, van de 1.1. gehouden verloting nog wel eenige honderden prijzen zijn af te halen, waaronder de hoofd prijs, de automobiel. 15 Juli a.s. vervallen deze prijzen aan de vereeniging. Corps diplomatique. Dezi r dagen wordt te 's-Gravenhage verwacht de heer Catargi, Roemeensch gezant te Brussel, die bestemd is om na het vertrek van den heer Mitillinew tegelijkertijd op te treden als gezant van Roemenië bij het Nederlandsche Hof. „Donkere wolken." Namens het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" schrijft men aan „de Tijd." In meerdere bladen komt het bericht voor, waaruit blijkt, dat het R.K. Kamerlid, de heer J. van Rijzewijk, voorzitter van het R.K. Vak bureau op het tweedaagsche congres van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" een rede heeft gehouden met een zeer pessimistische tendenz. Gearresteerd. Aan de politie te Galais is het dezer dagen gelukt, een belangrijke arres tatie te doen, aldus verneemt de „Daily Chronicle Een van de eerste-klasse passagiers van de En> gelsche Kanaal-boot deed namelijk pogingen om een partij diamanten en andere kostbare steenen voorbij de douane te smokkelen. Een kleine partij juweelen werd door hem gede clareerd, doch de douane-beambten kregen argwaan en zoodoende werd zijn geheele bar gage onderzocht met het gevolg, dat men een partij diamanten in zijn bezit vond ter waarde van 700.000 francs. Aangezien hij geen bevredigende verklaring kon geven omtrent de wijze, waarop hij in het bezit van deze juweelen was gekomen, werd de man gearresteerd. Fransche detectieves te Calais hebben zich daarop in verbinding met de Londensche politie gesteld. Men meent reeds een spoor te hebben ge vonden, aangezien deze week is ingebroken bij een Londensche juweliersfirma, waar voor een aanzienlijk bedrag aan diamanten is ont vreemd. Men heeft nu zijn vingerafdrukken genomen, om deze met de afdrukken welke ten huize van de bestolen firma zijn genomen te vergelijken. Het wonderbare luchtschi p.De sensationeele berichten betreffende opstij gingen van de Brennan helicoptere kortge leden in de dagbladen verschenen, zijn voor „The Aeroplane" aanleiding geweest een on derzoek naar de juistheid dier beweringen in te stellen. Steeg volgens de Britsche bladen de Brennan helicoptére loodrecht op tot 2000 voet, stond zij een half uur in de lucht stil en ont wikkelde zij een horizontale snelheid van 60 mijl per uur, volgens een half officieele verklaring van het Air Ministry zijn deze berichten „Sterk overdreven." Brennan zelf gaat zelfs zoover te verklaren,dat zijn helicoptére haar loods in 't geheel niet heeft verlaten. Volgens het blad zouden deze berichten gelanceerd zijn doorvrien den van Brennan, in de hoop, de Britsche regee ring er toe te bewegen voort te gaan met den uitvinder financieel te steunen. Malversaties bij de H.C.V. Het bestuur van de Haagsche Coöperatieve Voorschotvereeniging heeft aan de leden en spaarders een circulaire gericht, waarin verschil lende mededeelingen worden gedaan in verband met de gepleegde malversaties door den penning meester Z. Gemeld wordt 0.111., dat terstond na het ont dekken van de fraude, maatregelen genomen zijn om het roerend en onroerend goed, op naam van Z. staande, ten voordeele van de vereeniging te verkoopen. Daartoe is Zaterdag ten overstaan v. notaris Loder de noodige acte gepasseerd.Reeds thans zijn ter uitvoering hiervan te Hilversum ten opzichte van Z.'s bezittingen aldaar maatregelen getroffen. Met den meesten spoed zal hetzelfde worden gedaan te Leiden, Loosduinen, Woubrug- ge, Gouda, Laren bij Lochem en in Den Haag, waar Z. verschillende onroerende goederen te zijnen name heeft. Het onderzoek, dat niet ten einde kan worden gebracht, vóór de door de justitie in beslag genomen boeken, weer kunnen worden geraad pleegd, heeft reeds doen blijken, dat Z. op bui tengewoon slimme wijze gelden, aan de spaar bank toebehoorende, ten eigen bate heeft aan gewend, tot een zeer aanzienlijk bedrag. Het bestuur stelt zich voor, meer positieve mededeelingen zoo spoedig mogelijk te laten volgen. Hoog water te Hoek tbd Holland. 30 Juni v.m. 6.43, n.m. 7.17. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Juli v.m. Jul v.m. Juli v.m. Juli v.m. Juli Juli Juli Juli Juli Juli v.m. v.m. v.m. v.m. v.m. v.m. 7.35, n.m. 8.10. 8.32, n.m. 9.09. 9 41, n.m. 10.19. 10.55, n.m. 11.36. 12,13, n.m. 12.49. 1.—, n.m. 1.24. 1.52, n.m. 2.19. 2.38, n.m. 3.06. 3.20, n.m. 3.48. 4.01, n.m. 4.30. De gestolen Rembrandt. Volgens een bericht van de „Vossische Zeitung" zou de Rembrandt, die onlangs te Stuttgart gestolen werd, in Londen te koop zijn aangeboden. Een nadere bevestiging is echter nog niet ontvangen. Uit het politie-onderzoek is, volgens de „Kunstchronik", gebleken, dat de dieven langs den bliksemafleider op het dak van den noor delijken museum-gevel zijn geklommen, Van Moutwijn. SCHIEDAM,30 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 11. Namen» de «ommiisie voor de noteerimg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 30 Juni. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden f 1.70 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6