KUIPER, C. J. Op ter Stembus DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUI LLETOIM. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Zaterdag 1 Juli 1922. No. 13375. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD Op Woensdag 5 Juli heeft de stemming plaats ter verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer. Denk er aan, dat ge dien dag aan de stemming deelneemt. Ditmaal zijn zoowel de mannen als de vrouwen kiesgerechtigd. Men is verplicht ter stembus te gaan. Zoek op het stembiljet lijst Bovenaan op lijst 16 staat de naam, waarop de R. K. kiezers in dezen kieskring moeten stemmen Buitenland safe Meuws. NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. In ons vorig artikel wezen wij er reeds op, dat het den 5en Juli niet zal gaan over militairisme, socialisatie en nog andere leuzen onzer tegen standers, maar dat de inzet van den verkiezings strijd zal zijn of de christelijke beginselen zullen triomfeeren in de maatschappij dan wel of het christendom zal gewegrd worden uit ons staats bestuur. Van alle kanten zien wij het ongeloof op ons aanstormen. In bonte Verscheidenheid, in aller lei vormen doemt het voor ons op. Onze tijden, zoo klinkt het, zijn veranderd, onze eeuw is vel licht en onze moderne maatschappelijke toe standen en ontwikkeling kunnen geen rekening houden met verouderde geloofssystemen. Het Christendom kan geen beginsel meer zijn voor onze tegenwoordige staatsinstellingen. Het heeft thans uitgediend. Wij zullen u geven een staat zonder christendom, een staat, waar gelijkheid vrijheid en broederschap ons hoogste genot zul len wezen. Ziedaar onze toekomststaat, ziedaar het beloofde land. Zoo baselt men voort. Zoo zingt het liberalis me en socialisme hun sirenenzang. Zoo tracht men de omverwerping van alle maatschappelijke toestanden te bereiken en het niets kwaads ver moedende volk wordt den weg opgestuurd naar revolutie en anarchie. Begrijpt gij thans, lezer, wat de inzet is van den komenden stembusstrijd, en daarop moeten al len, wien Christus' Koningschap dierbaar is en Hem nog belijden als den Weg, de Waarheid en het Leven, als één man tegen de mannen van links zich aaneensluiten en met het stembillet optrekken ten strijd om ongeloof en revolutie te breidelen en de glorie te bevorderen van Chris tus' eeuwigdurend koningschap. - Wij moeten alle krachten inspannen om ons christelijk ministerie te handhaven naast onze christelijke beminde en geëerbiedigde Vorstin. Groot mogen wij gaan op ons Christelijk minis. Het wapen waarmede dezen moord gepleegd was, werd rond gegeven door de juryleden. Het was een elegante dolk van het fijnste staal van Damascus en de meening werd geopperd dat dit wapen ergens gestolen moest zijn. De uitspraak van de juryleden was dat hier opzettelijk een moord was gepleed door een of meer onbekende personen. Kort daarna waren in de geheele stad groote plakkaten opgehangen die de verkregen me dedeelingen over den moordenaar behelsden. Heel Scotland Yard, het station bij uitne mendheid van de detectives was in de weer bij aankomende en vertrekkende tremen, bij uitgaande stoomschepen om den moordenaar op te sporen. HOOFDSTUK IX. Het was omstreeks middernacht en lady Alceston zat alleen in haar kamer. Zij had een uur geleden haar kamermeisje weggezon den en staarde nu in het uitgaan e vuur. n het groote huis was geen enkel ge uic e looren en de stilte werd nu en dan onderbroken door het slaan der groote klok van es minster. terie, dat in de vier afgeloopcn jaren getoond heeft ten volle voor zijn taak berekend te zijn. Door hun daden hebben die christelijke mannen bewezen en niet het minst onze eminente premier dat het verwijt als zouden de christelijke partijen geen mannen hebben om het. land te regeeren, een vuige laster is. Met kracht hebben zij geregeerd en beleidvol ons staatsscheepje door de branding gestuurd ondanks de enorme moeilijkheden van alle kan ten. En daarom verdienen zij ten volle onzen steun en ons vertrouwen, al was het alleen maar, omdat zij de revolutie in 1918 gebreideld hebben', het bijzonder onderwijs hebben vrijgemaakt en bevorderd, en mocht de rechterzijde in de komen de parlementaire periode in de minderheid ge raken dan kunnen wij er met recht aan twijfelen of,hetgeen wij op onderwijsgebied gewonnen heb ben, wel in ons bezit zal blijven en of onze rech ten, waartoe onze vaderen tientallen van jaren gestreden hebben en ontzaglijke offers gebracht hebben, wel zullen gehandhaafd worden. Ir. Feber wees bij zijn laatste optreden in de kies- vereeniging reeds op de treurige gebeurtenis te Zundert en verschillende uitlatingen van libera le zijde doen ons het ergste vreezen. Moge toch iedere katholiek hiervan diep over tuigd zijn en mogen allen daar, waar het noodig is, offers brengen ter wille van de goede zaak. Zijn er somtijds nog enkelen, die zich moeilijk over eenige financieele of physieke nadeelen, voortspruitend uit sommige aangenomen wets ontwerpen, kunnen hnenzetten, of die moeilijk hunne particuliere belangen voor het algemeen welzijn kunnen ten offer brengen, laten zij dan bedenken, welke groote belangen er op het spel staan als zij door de verloochening van het chris telijk vaandel, de handhaving van ons christe lijk ministerie onmogelijk maken. Wie niet in de kaart van onze tegenstanders wil spelen, moet zich over het punt van eigen in zicht of individueel belang weten heen te zetten, en al kan men ook niet in alles sympathiseeren met den gang van zaken, wat het zwaarste is, dient het zwaarste te wegen en daarom mhg geen enkele katholiek zijn stem onthouden aan de Roomsche lijst. Het doorluchtig Episcopaat heeft zich thans duidelijk genoeg uitgesproken, wat voor ieder katholiek een dure plicht is. Mr. Romans was iii zijn laatste rede','in de kick- vereeniging gehouden erg optimistisch gestemd. We zullen het winnen, zoo sprak hij, we zullen het glansrijk winnen. Wij hopen, dat zijn voor spelling bewaarheid worde, doch voor ons moet niet de eerste vraag zijn, of wij succes zullen hebben en het winnen zullen. Dit laten wij aan de bestiering Gods over. Onze eerste vraag moet zijn, of wij onze plicht zullen doen en het zullen kunnen verantwoorden, als door onze laksheid, nalatigheid of door ons verraad de christelijke banier wordt neergehaald. En dan als ieder katholiek zijn plicht doet, dan zullen we het winnen, te meer, daar wij kun nen steunen op dat onafzienbaar leger van vrou wen, die vroeger alleen maar bidden konden voor den goeden uitslag van den stembusstrijd, doch die nu met het stembillet gewapend den goeden uitslag van dien strijd kunnen bewerken. Met vertrouwen dan den 5en Juli tegemoet en als één man gestemd op nummer één van de Roomsche lijst, dan is de zege ons en dan zal de stembus de glorie verkondigen van onze Christus- Koning. W. bijeengekomen om 10.30 ter bespreking van de eergisteren in de gemeenschappelijke bijeen komst door de Russische gedelegeerden te berde gebrachte onderwerpen. Gister te 2.30 uur heeft de 3de sub-commissie (credieten) der niet-Russische commissie een bijeenkomst gehouden gezamenlijk met de Rus sische commissie, onder voorzitterschap van Z.Exc. Baron Romano Avezzana. Bij den aanvang der zitting legde de heer Lit winoff overeenkomstig zijn belofte, een plan ver tot wederopbouw van Rusland, zooals de sowjet-regeering zich dien voorstelt. Volgens dit plan zal Rusland credieten moeten hebben tot een totaal bedrag van 3 milliard 224 millioen gouden Roebels (de gouden Roebel heeft een waarde van 1ji dollar). r Bij de toelichting van dit plan heeft de heei Litwinoff opgemerkt, dat deze cijfers, na zorg- v oblige voorbereiding door de verschillende „com missariaten" scrupuleus zijn onderzocht en aan zienlijk ingekrompen door een voor dit doel spe ciaal door de sovjet-regeering benoemde com missie. Er blijkt uit, dat dit plan alleen in de dringendste behoeften van Rusland gedurende een tijdvak van drie jaar, van Januari 1923 tot Januari 1926 voorziet. De heer Litwinoff zegt, dat het nutteloos is, den wederopbouw te begin nen met slechts een enkel deel van het Russische economische leven. Wil mén nuttigen arbeid verrichten, dan moet de wederopbouw alge meen zijn. De gevraagde credieten zijn alle bedoeld als toe te staan aan de Russische regee ring en zullen dienen tot betaling van bestel lingen in den vreemde. Het spreekt van zelf, dat er naast deze credieten plaats is voor andere aan •particuliere ondernemers. De Fransche, Belgische en Engelsche des kundigen hebben vervolgens inlichtingen en nadere bijzonderheden over zekere punten ge vraagd. De voorzitter heeft deze vragen sa mengevat en den heer Litwinoff verzocht in lichtingen en bijzonderheden schriftelijk te willen overleggen. De heer Litwinoff heeft beloofd zulks zoo spoedig mogelijk te zullen doen. De heer Sokolnikoff heeft eveneens beloofd nadere bijzonderheden te verschaffen over de credieten voor iiet weer op de ueen- brengen van de banken en den handel. DE HAAGSCUE CONFERENTIE. Gistermorgen is de lste sub-commissie (pri vaat-eigendom der niet-Russische commissie Een lamp brandde heel laag op een tafeltje vlak bij haar. Zij draaide het licht naar de hoogte en begon een krant de „Telegraph" te lezen, en wel over den moord in „de Rijzende Zon". Zij kende dit verhaal reeds van buiten, maar het scheen dat dit een onweerstaanbaren invloed op haar had en haar een gevoel van vrees gaf. Over het algemeen was zij zeer ongerust, en men kon het haar aanzien dat zij van plan was iets te doen, iets dat haar verschrikkelijk te genstond en waarvoor zij ettelijke jaren van haar leven zou willen geven indien zij daarvan werd ontslagen. Maar daar was niets aan te doen en voor den moigen moest dit zijn vol bracht. Zij wist dit en misschien daardoor kreeg zij meer kracht daartoe. Zij nam de lamp heel voorzichtig op en verliet de ka mer. HOOFDSTUK X. Een lichtstraal van de maan scheen door het gordijn en de kamer waar het lijk van lord Alceston lag. Alles was bedekt met rouwkleeden en gaf den ernstgen indruk die slechts de dood geven kan. Kalm lag lord Alceston daar op zijn paradedoodsbed, terwijl alles om hem zweeg als in het graf. Een vrouw kwam binnen en maakte de deur zacht achter zich dicht, toen werd alles weer stil. NA DEN MOORD OP RATHENAU. Gisterennacht werd door de Berlijnsche politie medegedeeld, dat te Stettin een der deelnemers aan den moord op minister Rathenau, Werner Voss was gearresteerd. De gearresteerde behoor de vroeger tot de marine en was sedert Dinsdag bij de politie bekend als mededader aanden moord Toen hij hoorde dat de politie naar hem zocht, verliet hij Berlijn Dinsdagmiddag en nam de wijk naar Stettin, waar hij thans is aangehou den. Ook ter Berlijn zijn gistermiddag wederom tal rijke personen gearresteerd. Het zijn perso nen die of het moordplan mede hebben be raamd of van den moord op de hoogte waren. Door de volledige bekentenis der gearresteer den is het spel, dat de z.g. Bayerische Volks- vertrieb A.G., (organisatie G) acher de cou lissen hebben gespeeld, duidelijk en klaar aan het licht gekomen. Het is nauwelijks uit te maken, hoe lang de keten is der samenzweer ders, mededaders en personen, die op de hoogte waren van den aanslag. Het centrum eivan is te Hamburg gevestigd. De plannen voor den aanslag op minister Rathenau zijn niet eerst kort geleden gemaakt Langzaam bewoog zij zich naar het bed waar op de doode lag. Het maanlicht bescheen voor een oogenblikje haar gelaat.Het was Lady Alceston. Zij knielde neder naast het doode lichaam en wilde het aanraken, maar telkens trok zij haar hand sidderend terug. Zij wilde iets van het lijk wegnemen maar de kracht ontbrak haar daartoe en toch het moest want morgen zou het te laat zijn. Toen vermande zij zich met inspanning van al haar krachten en nam een der armen van den doode in haar handen. Haar geheele lichaam schokte door zenuwen, maar plotseling nam zij iets weg en liet dat in haar zak glijden. Toen legde zij den arm weer op het doodsbed temidden van bloemen en geparfumeerd linnen. Maar iets was van den arm verdwenen, iets dat altijd daar geweest was toen hij nog aanvoerder in het leger was en met het zwaard in de hand zijn leger ter overwinning aanvoerde. Plotseling klonk weer een geluid. Zij hoorde het en haar bloed stolde in de aderen. Een voet stap deed zich duidelijker hooren en een oogen- blik later stonden moeder en zoon tegenover elkaar „Moeder, u hier en maar waf is er toch gebeurd Wat kwam u hier doen „Ik had geen rust. Ik kwam om hem nog eens te zien," fluisterde zij. Hij wees op het laken dat over het lijk lag en nu in wanorde was en den öntblooten arm zij werden op de geheime bijeenkomsten van de organisatie G. reeds uitvoerig besproken, toen dr. Rathenau aan de conferentie van Genua deelnam. Ieder der leden van de orga nisatie had een eigen nummer en meestal ook een bijnaam. Hoe geheim de plannen voor den moord werden gehouden, blijkt uit het feit dat zelfs de gezinsleden van de moordenaars er geen kennis van droegen. Het „Berliner Tageblatt" verneemt het vol gende omtrent de snelle ontknooping van het complot voor de vermoording van dr.Rathenau In den nacht van Maandag op Dinsdag werd in het Westen van Berlijn een medeplichtige gearresteerd. Eerst onkende hij den moord te hebben bedreven of er van af te hebben geweten. Toen men hem daarna confronteerde met ver schillende te voren gearresteerde vrienden en zij elkander tegenspraken, bekende hij alles. Door zijn bekentenis kwam men op het spoor der moor denaars. Den naam van dezen man maakt de politie om begrijpelijke redenen nog nietbekend Zijn verklaringen leidden er toen, dat men den kapitein-luitenant Killinger te Prerow wederom arresteerde. De in Dusseldorf gearresteerde ingenieur Kaudertz is gebleken niet direct medeplichtig aan den moord te zijn. DUITSCHLAND. De „Vorwarts" richt een oproep tot de bur gerlijke partij, om zich met de socialisten te ver eenigen tot bescherming der republiek. Het blad schrijft, dat, als de rechterzijde sterk genoeg is, om de wet tot bescherming der republiek te verhinderen, tot ontbinding van den Rijksdag moet worden overgegaan, om onder leiding der regeering-Wirth eene sterkere meerderheid tot bescherming der republiek te verkrijgen. Het resultaat der verkiezingen kan slechts eene over weldigende meerderheid van het volk voor de republiek zijn. De „Vorwarts" acht het zeker, dat de onafhankelijke socialisten aan de regee ring zullen deelnemen. Naar uit Berlijn wordt gemeld, hebben de onderhandelingen der coalitie-partijen over de kwestie der graanleveranties toch tot resultaat gehad, dat een vergelijk tot stand is gekomen, 't Gevaar, dat de Rijksdag om deze kwestie zou worden ontbonden, is dus afgeweerd. POLEN. Het nieuwe Poolsche ministerie is als volgt samengesteld Minister-president Arthur Sli- winski binnenlandschc zaken Antoine Kam- mienski buitenlandsche zaken Gabriel Naruto- wioz oorlog Casimir Sosnkowski tijdelijk directeur van financiën Casimir Zaózek justitie Waclwa Makowski landbouw Joseph Raczynski koophandel Stephan Qssowski spoorwegen L. Zagorny-Marynowski openbare werken Ladislas Zieminski levensmidd'elvoorziening. Darowski volksgezondheid Witold Ghodzko onderwijs en posterijen vacant. ZWEDEN. De draadlooze dienst te Stockholm meldt dat de Sowjet-delegatie in Zweden eenigen tijd geleden door bemiddeling van een Zwcedsch con sortium 50,000 Amerikaansehe geweren had gekocht, met 1600 patronen voor elk geweer. De wapens en de munitie waren in Nederland opge slagen. Zoodra de Nederlandsche autoriteiten kennis kregen van dezen koop, namen zij maat regelen om de wapens op te sporen, met het ge volg dat deze niet volgens het koopcontract kon den worden geleverd. van den doode liet zien. Hij vroeg niets maar keek haar eens aan. Wat moest dit alles be duiden Zij was verrast geworden en wist nu niet was zij zou antwoorden. „Ik zal je straks alles vertellen," hijgde zij. „Vraag mij nu niets. Ik ben geheel in de war. Met trillende vingers bedekte zij den arm en zette alles weer in orde op het doodsbed. Toen keek zij weer om zich heen. Hij stond daar, stil met een doodsbleek gelaat. Hij was haai zoon maar zou een strenge rechter zijn. Wat moest zij hem zeggen Alles, alles, behalve de waar- heid. •ut. „Ik kan hier niet blijven," kermde zij, breng mij naar mijn kamer." Buiten de lijkkainer scheen zij vrijer te ade- men. „Ik was dwaas daar te gaan", fluisterde zij. Maar u hadt een doel," antwoordde hij. „li' hadt een doel toen ge daarheen ging." En toen zij in haar kamer waren aange komen, herhaalde hij deze woorden nog eens. „Moeder, waarom houdt u een geheim voor mij verborgen Ben ik niet uw zoon en was hij niet mijn vader en uw echtgenoot Ik zal nooit rust of duur kennen alleer ik het geheim van den dood mijns vaders ken. Ik heb dit gezworen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1