DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Saterdag 1 Juli 1922. No. 12375. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD V Uit den leugenzak der Socialisten. V Godsdienst privaatzaak Binnenland. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden "2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Wanneer men de socialistische bladen inziet, dan kan men lezen, datAalberse zijn arbeidswet geving weer bedorven heeft. Het gaat natuurlijk over de wijziging van de o urenwet.Hemel en aarde worden door de ronden om de verandering van die wet bewogen Die verandering was ,,een verraad aan de arbeiders klasse." En hoe heette nu de verandering van de 45-uri- ge werkweek in een 48-urige werkweek, dus de 2 urige werkweek met verplichten vrijen Za- erdagmiddag volgens de sociaal-democraten in de beide Kamers Schaper „niet het ergste." „er zit nog een kleine kern van redelijkheid in" „er zit eenige logica in" „hij zou daarvoor den Minister niet voor re- öctionnair uitmaken" „hij kan in dien gedachtengang komen en de 'nmister en hij zullen er geen messen over trek ken" Van der Waerden .niet. het. ergste" froelstra „de eigenlijke inhoud van het wetsontwerp is daar niet in de eerste plaats in gelegen." v liegen „daar ga.at het in de eerste plaats niet om i,daartegen gaat het bezwaar niet in hoofd zaak" „daar ware over te praten" „daarmede wordt niet afgeweken van het beginsel van den achturendag." En toch wordt in de socialistische pers en oor de roode propagandisten op het oude aam- meld gehamerd en onze eminente Aalberse zwart geverfd. Van het Hollandsche spreekwooid „eeilijkheid duurt het langst" schijnen de rooden t a heel weinig besef te hebben. Met godsdienst, heet hot in de socialistische leer, bemoeit zich de S.D.A.P. niet, deze is privaatzaak. Allemaal woorden, die met de feiten in tegen spraak zijn. Als Godsdienst alleen privaatzaak Was en deze leuze door de socialisten in praktijk Werd gebracht, dan zouden zij zich niet altijd met dien godsdienst bemoeien. Een paar staaltjes uit den laatsten tijd. >De „Voorwaarts" kon het niet verkroppen «at patei Hendriks met zijn laatste conferenties ln de Boschjeskerk te Rotterdam zoo'n enorm succes had en er verscheen in dat blad een spot tend artikel onder het opschrift „Gaat dat zien". Waarom hebben de roode heeren in de troon- rede van den Zweedschen Koning de inleiding geschrapt „Wij, Gustaai' bij de gratie Gods" Waarom hebben de socialisten gestemd vooi de afschaffing van het gezantschap bij den Paus Waarom heeft het roode blad „de Strijd" zich er over geërgerd, dat men veertien dagen lang over den nieuwen Paus heeft geschreven Waarom schrijft de „Voorwaarts" onder het. opschrift „Kerk en Kapitalisme", „moderne Aflaathandel" een schandelijk artikel over de afschaffing van enkele roomsche feestdagen en over de dispensatie in de Vastenwet Waarom moet de Katholieke Kerk het ontgel den, waar de socialisten de macht in handen heb ben Allemaal, omdat Godsdienst privaatzaak is en de Socialisten zich niet met den Godsdienst be moeien. Het is weer een van die brutale leugens die door de roode heeren worden aangewend om zieltjes te winnen voor hun partij, want toonden Z'J zich in hun ware gedaante, menig katholieke arbeider zou niet misleid worden. Maar het doel oeihgt de middelen zeggen de socialisten en niet de Jesuiten. W. IIOE MOET IK STEMMEN. Het R.K. Centraal Propaganda-Bureau, te Roermond, heeft een zeer practisch vliegen blaad je verspreid, getiteld „Hoe moet ik stem men dat om zijn groot nut zeker verdient ook ln ons blad te worden afgedrukt De voor iedere stemgerechtigde zakelijke inhoud is de volgende Voorop sta vast dat iedere Katholiek hetzij man of vrouw, en de kiesbevoegdheid bezit stemt De Roomsch Katholieke D ij s t. Dat is de lijst, die door het officieele li chaam, n.l. de Bond van R.K. Kieskring-organi- saties indertijd is opgemaakt en ingeleverd. Andere lijsten gelden voor de R.K. Kiezers en Kiezeressen, die hun Katholieke kiezersplicht verstaan, niet. Na den duidelijk uitgesproken wensch van ons Doorluchtig Episcopaat is elke twijfel buiten gesloten. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Wij kennen thans onzen Roomschen plicht. Nu echter is het zaak te zorgen, dat nietdoor onwetendheid of onoplettendheid een enkele stem verloren gaat. Het stemmen is er niet ge makkelijker op geworden. Laat nu geen een door valsche schaamte zich laten weerhouden, aan bevoegden te vragen, zoo iets, hem of haar niet duidelijk is. De kleinste afwijking, ofwel misvatting kan de stem waarde loos maken. Deze bevoegden zijn op de eerste plaats de besturen der R.K. Kiesvereenigingen, terwijl ook de R.K. onderwijzers, vooral op de kleine plaatsen, zich natuurlijk bereid zullen verklaren, hun, die daarom vragen, van dienst te zijn. Men vrage dus, desnoods bij herhaling, zóó dat elke aarzeling buitengesloten is. Doch wij herhalen, men vrage alleen aan bevoegden, aan hen dus die het weten. Zie ook hier een leiddraad. Op de eerste plaats ontvangt men de oproepings kaart, waarop de genummerde lijsten met de candidaten zijn afgedrukt. Tevoren overtuigt men zich van het nummer der R.K. lijst (16). Dit nummer mag ons niet uit de gedachten zijn. En evenmin de eerste naam van de R.K. lijst (C. J. Kuiper). Deoproepingskaartbewarem enzuinig en neme die mede op den dag der stemming naar het stemlokaal. Heeft men zulk een kaart niet ont vangen of wel verloren, dan ga men toch ter stembus en neme mede belasting-biljet ofwel een ander bewijs waaruit ge kunt aantoonen, wie gij zijt. Na overhandiging van de oproepingskaait aan den voorzitter van het Stembureau ontvangt gij het stembiljet, dat minstens even groot is als Uw oproepingskaart en waarop eveneens al de genummerde lijsten met de gestelde candida ten zijn vermeld. De nummers staan boven de lijsten vermeld en vóór de namen der candidaten, een zwart blokje waarin een wit stipje. Men zoeke kalm, versta wel, heel Halm (want niemand mag u haasten)het nummer op de katho lieke lijst en make met het roode potlood, dat in het stemhokje ligt, het witte puntje rood van het zwarte blokje, ual staat voor den eersten naam van de Katholieke lijst. Meer mag men niet aanbrengen want elke an dere bijvoeging maakt de stem waardeloos. Wij vestigen de aandacht van de kiezers er op, dat men niet als voorheen het witte puntje voor den naam van de candidaat heeft zwart te maken; thans moet de witte stip met rood potlood worden gevuld. Heel veel kiezers, gewend hun eigen potlood of vulpenhouder te gebruiken, zou den door dit ook nu te doen, hun stembiljet on geldig maken. J Mengebruike dus alleen het roode potlood. Heeft men zich Vergist, ofwel is, hetzij dandoor het uitglippen van liet potlood, of anderszins, meer aangebracht dan het rood maken van het Witte stipje voor den naam van den eersten candidaat der R.K. lijst, men vrage gerust aan den voorzitter een nieuw stembiljet, zelfs al mocht dat een tweede of derde maal nog eens gebeuren. De dames en heeren van het stembureau zelf zullen, indien ge vraagt om inlichtingen U die geven. Zij mogen u in geen geval echter zeggen, wie gij stemmen moet. Dat moeten de kiezers en kiezeressen zelf weten. En thans ter stembus Tevoren goed ingelicht, is Vergissen onmogelijk De zaak zeil is dan zeer gemakkelijk. Vast echter moet voor ons staan dat wij stemmen No. één van de R. K. Lijst. In onze stad C. J. Kuiper, lijst 16. De Katholieke lijsten. De Katholieke kiesgerechtigden die van de faciliteit, door de laatste wijziging der Kies wet geboden, gebruik maken, zullen in vele gevallen moeten stemmen op een anders ge nummerde candidaat en anders samengestelde lijst dan die, waarvoor in hun omgeving pro paganda wordt gemaakt. Immers wie elders stemt, krijgt ter invul ling een stembiljet, dat ter plaatse geldt. Daarom lijkt het nietfoverbödig, de Katholieke lijsten in de achttien kieskringen hier nog eens te laten volgen Kieskring I (Den Bosch) no. 50 lijst van Sasse van IJssc}t. Kieskring II (Tilburg) no. 50 lijst-v. Rijcke- vorsel. Kieskring III (Arnhem) no. 42, lijst-Baron van Wijnbergen. Kieskring IV (Nijmegen) no. 42 lijst-Baron van Wijnbergen. Kieskring V (Rotterdam) no. 25, lijst-Stu- lemeijer. Kieskring VI (s-Gravenhage) no. 42 lijst- Kolkman. Kieskring VII (Leiden) nl. 33 lijst-Koolen. Kieskring VIII (Dordrecht) no. 16 lijst- Kuiper. Kieskring IX (Amsterdam) no. 25 lijst-van Dijk. Kieskring X (den Helder) no. 33 lijst-Bomans Kieskring XI (Haarlem) no. 33 lijst-Bo- mans. Kieskring XII (Middelburg) ni. 50 lijst- Fruytier. Kieskring XIII (Utrecht) no. 42 lijst-Ba- ion van Wijnbergen. Kieskring XIV (Leeuwarden) no. 42 lijst- van Vu uren. Kieskring XV (Zwolle(: n. 39 lijst-Engels Kieskring XVI (Groningen) no. 42 lijstvan Vuuren. Kieskring XVII (Assen) no. 42 lijst-van Vuuren. Kiskring XVIII (Maastricht) no. 50 lijst- Nolens. Wonen van ambtenaren hul ten de standplaats. De Minister van Financiën heeft de volgende circulaire gericht tot den directeur der directe Belastingen enz., registratie en domeinen en ingenieurs-verificateurs van het Kadaster Bij voortduring komen er vele aanvragen van ambtenaren van buiten hun standplaats te mogen wonen. Nu de toestanden op woning- gebied niet meer zoo abnormaal zijn, als ze te voren waren, is het toenemen van 't aantal alleen hieruit te verklaren, dat de persoonlijke belangen, die aan die verzoeken ten grondslag liggen, wel wat veel op den voorg ond worden gesteld. Indien ik op den tegenwoordigen voet voort ga met het nemen van gunstige beschik kingen, in overeenstemming met de gedane voor stellen, zal de betrekkelijke verbodsbepaling spoedig een doode letter zijn. Dit zou ongewenschl zijn, daar het in het al gemeen aan den dienst ten goede komt, dat een ambtenaar op zijn standplaats woont. Het wonen buiten de standplaats leidt bij lichte ongesteld heid al spoedig tot verzuim en ook hiertoe dat het beginnen en eindigen der werkzaamheden meer geregeld worden naar de uren van aankomst en vertrek der vervoermiddelen, dan naar de iïjschcn door het werk gesteld. Ik heb de eer u te verzoeken om de amb tenaren, aan wie een vergunning om buiten de standplaats te wonen tot wederopzeggens is verleend, aan te zeggen dat deze met 1 Mei 1923 eindigt en dat niet dan op aanvraag en om bij zondere redenen op hun verlenging kan worden gerekend. Aan hen, aan wie de vergunning tot een bepaald tijdstip is verleend, kan thans reeds medegedeeld worden, dat deze na 1 Mei 1923 niet verlengd zal worden dan om bijzondere redenen. Het ligt in mijn voornemen om in het vervolg geen andere afwijking van de verbodsbepaling toe te staan dan aan gehuwde ambtenaren, die op hun standplaats werkelijk geen onderdak kunnen vinden of niet anders dan Legen een huurprijs, die 15 pCt. van de bezoldiging over treft. Voor gehuwde tijdelijke ambtenaren zal de vergunning om buiten ie standplaats te wonen worden verlengd, indien te verwachten is, dat de tijdelijke werkzaamstelling in 'n afzienbaren tijd zal eindigen. Aan ongehuwde ambtenaren zal het verleenen eener vergunning om buiten de standplaats te wonen in overweging worden genomen, indien zij op hun standplaats werkelijk geen hun pas send onderkomen kunnen vinden. Consulaten. Den waarn. consul te Port Said is drie maan den verlof verleend. Gedurende de afwezigheid van den heer Roussel zal het consulaat waarne men de heer D. D. Golubzow. Den vice-consult te Madrid is twee maanden verlof geleend. Bij K.B. is W. S. Jones eervol ontslag ver leend als consul te St. Kitts (Britsch-West.- Indië) en als zoodanig benoemd buiten bezwaar van 's Lands Schatkist C. A. B. Wattley. Diens ressort omvat de eilanden St. Kitts, Nevis, Sombrero, Slangen-, Honden- en Maaden-eilan- den. Aan den heer Wattley moet iri de Engelsche taal geschreven worden. P. W. Thomson is op verzoek eervol ontslag verleend als vice-consul te St. John (New Bruns wick) en als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's Lands schatkist, Th. Nagle. Diens ressort omvat New-Brunswick en Prince Edward Island. Aan den heer Nagle moet in de Engelsche taal geschreven worden. JVreede is benoemd tot vice-consul te Boeda pest, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Geponsionnccrd spoorwegpersoneel. Op de vragen van den heer Ter Hall betref fende verhooging der pensioenen van reeds gepensioneerd spoorwegpersoneel, heeft de Mi nister van Waterstaat o.m. geantwoord Bij de overeenkomsten tusschen den Staal en de vier spoorwegmaatschappijen, bekrachtig bij de wet van 11 Juni 1921, zijn ten aanzien van de verhooging van pensioenen van spoorwegper soneel en van zijn nagelaten betrekkingen over eenkomstige verhoogingspercentages vastge steld, als op d'it punt met betrekking tot Rijks ambtenaren waren aangenomen. Bovendien werden de pensioenen, toegekend na 1 April 1919, verhoogd met 1/5 of 1/3 deel van het percentage van 40 pCt. voor elk jaar, voorafgaande aan genoemden datum, dat voor de vaststelling van den pensioengrondslag in aanmerking komt. Aangezien daarna geen verhooging van het percentage voor Rijksambtenaren heeft plaats gehad, kan aan afzonderlijke verhooging voor het laatste personeel niet worden gedacht. Internationaal woningcongres. Van 21 tot 25 September a.s. zal te Rome het eerste Internationale Woningcongres sedert den oorlog gehouden worden. Op dit congres zullen verschillende belang rijke kwesties behandeld worden o.a. een al gemeen overzicht van de verbeteringen in de volkshuisvesting ingetreden na het Haagsche congres Overheidsmaatregelen om in het wo ningtekort te voorzien unificatie der termino logie ten einde tot vergelijkbare statistische gegevens te geraken, e.a. Na afloop van het congres wordt door de eveneens te Rome vergaderende Internationale Garden Cities and Town Planning Association een tocht door de belangrijkste steden van Noord- Italië georganiseerd, waaraan ook de leden van het „Nederlandsch Instituut voor Volkshuis vesting" ter conferentie te Rome, zullen kunnen deelnemen. Indien de deelneming door Neder landers aan het congres te Rome groot mocht zijn, zal ook een tocht voor Hollandsche congres sisten georganiseerd worden. De heer L. J. M. Feber waarn. ingenieur voor de landsgebouwen in Ned.-Indië thans met verlof hier te lande, zal worden aangewe zen als vertegenwoordiger van de Regeering in het bijzonder voor Ned.-Indië op bet te Rome te houden Internationaal Woningcongres. Diamanten? Volgens sommige leden van de expeditie van de „Quest" is het zeer waar schijnlijk, dat diamanten voorkomen in het Zuid- ppol-gebied en de aangrenzende streken. Nij een uitgraving op een klein eiland bij Zuid-Georgië heeft de mineraloog van de „Quest" verklaard, dat de grond een voorbeeld was van alluviale vorming, die diamanten bevat. Geel kwarts werd eveneens ontdekt. Waarschijnlijk zal een tweede poging om dia mant bevattenden grond te ontdekken door een visscherij-onderneming te Kaapstad wor den ondernomen. Wit als bescherming tegen de h i 11 e, In het „Journal of Hygiëne" verscheen onlangs het verslag van eenige proefnemingen welke door den geoloog G.W. Grasham te Khartoem zijn verricht met betrekking tot de meerdere of mindere doorlaatbaarheid van de zonnewarmte door verschillende gekleurde weef sels. Voor deze proefneming verkreeg hij eenige thermometers met een verschil van een halven graad bij temperatuur van 20 Gr. G. tot het kookpunt. Hij zocht daarna stalen uit van veer- lien verschillende stoffen, die de kleuren hadden van de stoffen die gewoonlijk in Khartoem ge dragen worden. De stalen werden gelegd op een laag platform, dat van de grondtempera- tuur was geisoleerd. Onder een plooi van iedere staal lag een thermometer. De temperatuur werd om het half uur afgelezen, van 9.30 's mor gens tot 4 uur 's avonds. De resultaten waren zeer duidelijk. De don keren stoffen behouden warmte aanzienlijk langer dan de lichtere kleuren. Het verschil in temperatuur van de witte en zwarte stof bedroeg voor den geheelen dag ongeveer 47 gr. Fahr. De khaki-stoffen waren alle minder goede bescherming dan het witte katoen. Groen be waart warmte zeer lang, terwijl rood een be trekkelijk goede beschutting tegen de hitte is. Britse he luchtdienst tusschen Londen en Amsterdam? Nu hoofd zakelijk ten gevolge van de malaise in den handel en het zich verschuiven van den Amerikaansc.hen toeristenstroom, de Londen-Parijs-luehllijnen be langrijk minder passagiers te vervoeren hebben dan verleden jaar, wordt door de Britsche onder nemingen overwogen het bedrijf gedeeltelijk naar andere richtingen te verleggen, reeds wordt ge sproken van een Britschen dienst op Amsterdam. Van Holland uit is het vervoer van passagiers en goederen wel is waar gering, van Engeland naar hier echter hoogst aanzienlijk. Vooral het goederenvervoer. Waar dé Britsche diensten krachtig gesubsidieerd worden, is de uitvoering van deze plannen thans zeer wel mogelijk. Mede loopen er geruchten betreffende een fusie tusschen de drie bestaande Britsche lueht- verkeersmaatschappijen, n.l. Handley Page, Daimler en Instone.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 9