Tweede [aprrerüezii. KUIPEH, C. i. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTRENEN. TwinK 45ste Jaargang. Maandag 3 Juli 1922. No. 13376. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Op Woensdag 5 Juli heeft de stemming plaats ter verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer. Denk or aari, dat ge dien dag aan de stemming deelneemt. Ditmaal zijn zoowel de mannen als de vrouwen kiesgerechtigd. Men is verpkcht ter stembus te gaan. Zoek öp het stembiljet lijst Bovenaan op lijst naam, waarop de R. 16 staat de K. kiezers in dezen kieskring moeten stemmen Waarom cleri oden Juli niet rood stem men. Ie. Omdat wij niet willen stemmen een partij, die door haar heillooze beginselen lijnrecht staat tegenover het christendom en den godsdienst, de grootste troost voor den mensch in kommer volle dagen, wegrukt uit de harten der menschen. 2e. omdat we niet mogen steunen e.en partij, die het volk maar paait en misleidt met holle woorden en leuzen als van socialisatie en reactie, waarvan in de practijk of niets of iets voor de arbeiders zeer bedroevends te recht komt. 3e. Omdat we niet willen stemmen een partij, die de klassenstrijd predikt en nastreeft, en in plaas van toenadering der partijen te zoeken, deze juist steeds scherper tegenover elkaar stelt. 4e. Omdat wij niet willen stemmen een partij, die onder het aanheffen van de leuze tegen het militairisme, in werkelijkheid de grondslagen legt voor nieuwe oorlogën, omdat zij in plaats van de liefde, den haat zaait en aanblaast in de harten van individuen en volkeren. Om al deze verschillende redenen zullen wij nooit rood'stemmen. V Volksbelangen. Deze schijnen volgens de Socialisten bij geen enkele Christelijke regeering veilig te zijn. Nog nimmer heeft een dergelijke regeering het waar achtig volksbelang gediend. Bij voortduring, zoo lazen wij dezen dagen in een nummer van de roode pers, konden de kapitalistische groepen ongestoord hun gang gaan en, waar noodig, werden de arbeiders aan banden gelegd. Ik behoef niet alle arbeid op te sommen, welke door het ministerie Ruys in het waarachtig volks belang verricht is. Een paar puntjes mogen naar aanleiding van de socialistische leugens wel eens gereleveerd worden. In de vier laatstverloopen jaren kwamen tot stand lo. De Arbeidswet, die na haar jongste wijzi ging nog altijd aan alle landen ten voorbeeld kan gesteld worden, vooral omdat onze arbeidsin spectie de naleving dier wet bevordert als in geen ander land van Europa. 2o. De invoering der Invaliditeitswet 1913 hetgeen met medewerking der socialisten een 5 tal jaren is gesabotteerd nadat wijzigingen waren aangebracht, welke de ouderdomsrente verhoogden, den leeftijdsgrens van 70 op 65 jaren verlaagden, weduwrente inlaschten en de premie geheel voor rekening van het bedrijf brachten. 3o. De vrijwillige Ouderdomsverzekering voor kleine zelfstandigen met een gratis uitkeering voor 65 jarigen en ouder welke wet onlangs ge wijzigd is om den kring van verzekerden te verruimen en de ouderdomsrente te kunnen verhoogen. 4e. De regeling van het Lager Onderwijs, welke gelijkstellng van openbaar en bijzonder onderwijs brachten met het verplichte 7e leer jaar betere subsidieering van het bijzonder middelbaar onderwijs en niet te vergeten rege ling van het Nijverheidsonderwijs. 5e. Herziening der ongevallenwet 1901, waar door 150.000 arbeiders méér onder de wet kwa men te vallen de herziening dersteenhouwerswet Caissonwet, Phosphorluciferswet, Veiligheids wet, Stuwadoorswet, Beroepswet op de Rijksver zekeringsbank en Radenwet en dat alles in het belang van het volk. 6o. De Zee Ongevallenwet en de Landbouw- Ongevallenwet. 7e. Pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren, militaire ambtenaren en voor de weduwen van militairen, benevens verhooging van pensioenen van vroeger gepensioneerde ambtenaren. 8o. De Vleeschkeuringswet, de Warenwet en het zich daarbij aansluitende staatstoezicht op de volksgezondheid. 9e. De werkeloosheid verzekerings-noodwet en de milliocnen, waarmede de werkloozenkas- sen zijn geholpen,benevens de uitgetrokken werk- loozen. 10e. De woningwetten met name de Woning noodwet de Huuraanzeggingswet en de wijziging van de Woningwet zelf, en ook niet te vergeten de circa 600 millióen gulden, die tot leniging van den woningnood van staatswege beschikbaar zijn gesteld. Nu kan men het op een of andere wijze met verschillende bepalingen dezer wetten niet eens zijn of omtrent deze wetten ook in katholieke kringen niet geheel tevreden zijn zulks zal altijd het geval wezen, doch als men durft beweren, dat onze regeering niets of weinig gedaan heeft voor het waarachtig volksbelang, dan debiteert men een grove leugen en dan is de opsomming dezer wetten voor de leugenachtige roode broe ders om rood te worden van schaamte, als zij het blozen ten minste nog niet hebben verleerd. W. Biiltentandsefe Reeuws. DE MOORDENAARS VAN RATHENAU. Volgens een bericht uit New-York heeft de Duitsche regeer;ng aan de regeering der Ver- eenigde Staten verzocht, de uit Europa binnen komende schepen nauwkeurig te onderzoeken in verband met de mogelijkheid, dat medeplich tigen aan den moord op Rathenau naar Ame rika de wijk zouden willen nemen. De Amerikaansche politie heeft aan dit ver zoek gevolg gegeven en aan boord van het bin nenkomende schip „President Taft een Duit- scher gearresteerd, zekeren Max Petersen, die zich zonder medeweten van den kapitein aan boord bevond. De scheepsofficieren heb ben verklaard, dat Petersen er tijdens de reis geen geheim van heeft gemaakt,dat hij tot de Ehrhardt-brigade behoorde en dat hij vele bij zonderheden over den moord op Rathenau zou kunnen mededeclen. Petersen had bij herhaling te kennen gege ven, niets meer te vreezen, dan weer naar Duitseh land terug te moeten gaan. OPPER-SILEZIE. Hoewel uit Berlijn en elders verschillende be richten worden gemeld omtrent ordeverstorin gen in Opper-Silezië, luiden de officieele Britsche inlichtingen, dat de overdracht, der verschillende zones aan Duitschland en Polen zonder noemens waardige incidenten heeft plaats gehad. De Engelsche leden der Opper-Silezische commissie zullen na hun werkzaamheden te hebben voltooid, tegen 9 Juli te Keulen arri- veeren. Op dien datum wordt ook verwacht, dat de laatste Britsche troepen Opper-Silezië zullen hebben verlaten. DUITSCHLAND EN RUSLAND. De Rijksdagcommissie voor Buitenlandschc Zaken, aan welker zitting ook de rijkskanselier deelnam, heeft het verdrag van Rapallo goedge keurd. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. RUSLAND. Kapitein Quisling, vertegenwoordiger van Nansen in Oekraine, seint, dat volgens de laat~ ste officieele schatting de oogst van dit jaar in Oekraine ongeveer de helft van een normaal jaar zal bedragen. Dit beteekent dat er hongers nood zal blijven heerschen in zekere districten, zelfs na den volgenden oogst, in het bijzonder in het gouvernement Zaporesjo, waar maar een derde van de oppervlakte van verleden jaar is bezaaid. Men schatte, dat de oogst in Oekraine zou opbrengen 2,880,000 ton winterkoren, waarvan' 700,000- ton in de hongersnooddis- trieten, en 5,220,000 ton voorjaarskoren. Men verwacht, dat in de Krim de oogst onge veer 128,000 ton zal opleveren. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft de wet in zake de gedwon gen giaanleverantie» definitief in derde lezing, met 217 tegen 137 stemmen aangenomen. De stemming geschiedde door afroeping der namen. Bij de aanneming van dit wetsontwerp stem den de Duitsch-nationalen, de Duifsche volks partij, de Beiersche Volkspartij en de communis ten tegen het ontwerp. Vóór de stemming werden nog twee belangrijke wijzigingen in het wetsont werp aangebracht. Op grond van een voorstel der sociaal-democraten werd de vrijgestelde op pervlakte gebracht op 10 H.A. Het rijkskabinet is thans gereed gekomen met de samenstelling van het wetsontwerp tot be- schermimg van de republiek. Heden zal het aan den Rijksraad worden voorgelegd. Op 5 Juli zal iet in eerste lezing door den Rijksdag worden behandeld De verschillende partijen zullen Dins dag Juli haar houding ten opzichte van 't wetsontwerp vaststellen. FRANKRIJK. 1 lavas meldt uit Parijs Poincaré heeft bij de beantwoord!» n de interpellaties gewaagd van de poginget om v-ior Duitschland een leening te plaatsen op de bui- tenlandsehe geldmarkt. Hij herinnerd aan het gunstig- advies van de commissie van herstel omtrent een onderzoek van dit vraagstuk en aan de zittingen van het bankierseonuté. Spr. acht de ondernomen poging ontijdig on voegt er bij Duitschland is een werkzaam land en zal zich zeker herstellen, maar voor wij een lee ning kunnen overwegen moeten wij afwachten dat Duitschland's finanoieele toestand, thans zeer onbevredigend, verbeterd is. De toestand heeft het denkbeeld doen rijzen van een vermin dering van Duitschland's schadevergoedings verplichtingen, doch daarin heeft Frankrijk niet kunnen toestemmen. Poincaré zou de liquidatie van de onderlinge schulden der Geallieerden kunnen goedkeuren, mits ze niet alleen op kosten van Frankrijk gaat. Frankrijk denkt er geen oogenblik aan zijn chulden te negeeren. maar een algemeene regeling hangt niet uitsluitend van Frankrijk af. Poincaré besloot met den eisch van controle op de Duitsche financiën. Indien Duitschland een dergelijke controle mocht weigeren zou het bewijzen te kwader trouw te zijn en zouden de Geallieerden gezamenlijk of afzonderlijk tot de noodige sancties kunnen overgaan. Het is voor Frankrijk een kwestie van leven of dood. Frankrijk wil leven het wenscht nie- mands dood, maar kan niet toelaten dat Duitsch land zich te zijnen koste verrijkt. Frankrijk is van oordeel dat het herstel moet beginnen bij den herhouw van hetgeen door den oorlog is vernield. Indien Frankrijk in ellende werd gestort, zou dat een doodelijke wonde voor Europa zijn. Om Europa te redden moet men beginnen met het herstel van Frankrijk te ver zekeren. De Senaat heeft vervolgens een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. IERLAND. De stemming te Dublin is aanmerkelijk opti mistischer. Veel meer menschen vertoonen zich in de straten en een groot aantal winkels is her opend. Gelukkig bevinden zich" onder "de winke liers, die hun zaken weer geopend hebben, tal van handelaars in levensmiddeln er waren na melijk in de laatste dagen door het sluiten van hun winkels reeds moeilijkheden ontstaan. De tramdienst werd gedeeltelijk hervat. De brand in de ruines van de Four Courts is nog niet geheel gebluscht. ITALIË. Het Italiaansche kabinet wordt op het oogen blik door een crisis van niet geringe beteekenis bedreigd. Niet alleen dat de minister van Financiën, Peano, het voornemen te kennen heeft gegeven, te zullen aftreden, omdat de commis sie voor de Binnenlandsche Zaken zijn voorstel tot hervorming van de bureaucratie had ver worpen doch alle leden van het kabinet, die be lmoren tot de uiterste rechtschen zullen, naar de „Times verneemt, waarschijnlijk dezer dagen nog hun ontslag aanbieden. Dit zijn de minis ters van Openbare Werken, Riccio, alsmede de onderstaatssecretaris voor Buitenlandsc.he Za ken, Tosti, de onderstaats-secretaris van Fi nanciën, De Capitani en de onderstaatssecretaris van Posterijen en Telegrafie,' Petrillo. De reden voor deze ontslagnemingen moet worden gezocht in het feit.'., dat de regeering haar bekrachtiging aan de verkiezing van een fascistischen afgevaardigde heeft onthouden. De leden van het uiterste rechtsctie bloc zijn van meening, dat de regeering reeds bij meer dere gelegenheden met hun eischen geen reke ning heeft gehouden, hetgeen aanleiding he'ei't gegeven tot groeiende ontevredenheid tegen den premier Facta. Het is mogelijk, dat een gedeeltelijke ministercrisis onvermijdelijk is, doch er schijnt geen reden te zijn om een af treden van het geheele kabinet te verwachten. HONGARIJE. De minister-president, graaf Bethlen, heeft in de nationale vergadering'het regeeringspro- gramma uiteengezet Het hoofddoel der regeering zal zijn de verzekering en het herstel van een algeheelen vrede op politiek, economisch en confessioneel gebied. Zij zal ter bereiking hier van de in de wetten aangegeven middelen toe passen en zal ook bij evcntueele geschillen lus- schen de verschillende maatschappelijke klas sen en de godsdiensten bemiddelend optre den. De premier wees vervolgens op de noodza kelijk geworden heroisehe krachtsinspanning, wanneer men Hongarije wil behouden voor Oostenrijksche toestanden. Deze laak word., door de dreigende schadeloosstelhngseischen nog belangrijk bemoeilijkt. De regeering thans nog steeds op het standpunt, dat garije absoluut geen schadevergoeding betalen kan. mam "TWinK brengt U thans: 6 nieuwe tinten ,welke».v uitstekend qe-schiki zijn. als voorjaardkleuren. Deze zijfcf] ZALMKLEUR PAUWBLAUW TAHGO.BRUIM HEMELSBLAUW TERRA-ROOD HARD GROEfl Mei de 6 nieuwe kleuren kunt U dezelfde schitteren. de resultaten bereiken als mei de 18 overige kleuren U KUNT NU K8EZEN UIT 24 PRACHTIGE KLEUREN va scht en verft tegelijkertijd. DE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDIMGEH Fabrikanten, van: Sunlight en LUX De minister van Financiën, Kallay, verklaar de, dat de begrooting voor 1922 en 1923 sluit ïnet eëft tek'ö'rt" Van T2 13 milliard Hongaar- sche kronen cn wees op de groote verliezen, welke Hongarije ten gevolge van het vredes verdrag zijn berokkend. staat Hon- AMERIKA. Duizenden arbeiders in de spoorwogwerkplaat- sen hebben ondanks bet tegenbevel van den ar- beids-raad aan de stakingsorder, welke door den voorzitter vam de zes bonden was uitgegeven, gehoor gegeven en hebben het werk neergelegd. Volgens de ontvangen berichten hebben de arbei ders in de spoorwegwerkplaatsen van Nieuw- Engeland en van de Westelijke transcontinen tale lijnen zich grootendeels bij de staking aangesloten. Zaterdagmiddag waren ongeveer 50.000 arbeiders reeds in staking gegaan. Nader verluidt uit New-York Negentig procent van de vierhonderdduizend arbeiders in de spoorwégwcrkplaatst n der Ver- eenigde Staten hebben den leiders van hun vak- vereenigingen'gehoorzaamd en zijn in staking gegaan. Bij hen hebben zich eenige duizenden mijnwerkers aangesloten, hoewel het. stakings bevel voor de laatstgenoemden officieel tot Dinsdag a.s. was opgeschort. Ondanks de staking worden de spoorwegdiensten op het oogenblik in hun geheel gehandhaafd én er hebben slechts weinig vertragingen plaats. De spoorwegmaat schappijen vervangen de stakers door ongeorgani seerde arbeiders 'en hebben een oproep voor vrijwilligers gepubliceerd. De toestand is critiek, omdat de stakers, die de autoriteit van den Labour Board hebben verontachtzaamd, de positie van de regeering met betrekking tot de transpoi twetten in ge vaar hebben gebracht. Dit wordt, erkend in een verklaring van het W itte Huis, welke zegt, dat, de beslissingen van den Labour Board ten volle door de regeering gesteund zullen wor den. Zonder twijfel is de'openbare me< rung ge kant tegen de stakers, die zich verzetten tegen de beslissing van den Labour Board in zake de vermindering van hun loonen mi l een totaal van zestig millioen dollar per jaai DE GEALLIEERDEN EN AMERIKA. Naar de „Daily Telegraph" uil Washington verneemt, zal de Amerikaansche regeering niet op betaling van de rente der schulden aan dringen, voordat de Amerikaansche commissie voor de fundeering der geallieerde schulden, de kwestie van alle kanten zal hebben onderzocht. De voorzitter dezer commissie, Mellon ver klaarde niet te verwachten dat de Frailsche gedelegeerde Parmentier bij zijn aankomst te Washington een cheque zou overhandigen. Verwacht wordt, dat de Amerikaansche re geering zal toestemmen in een verder uitstel van de betaling der rente. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT a"2E2EHSnK32K;-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1