KUIPER, G. J. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON^" De Juiste Koers! Liefde en Haat. In naam van Oranje 45ste Jaargang. Dinsdag 4 Juli 1922. V". 19577. Op Woensdag 5 Juli heeft de stemming plaats ter verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer. Denk er aan, dat ge dien dag aan de stemming deelneemt. Ditmaal zijn zoowel de mannen als de vrouwen kiesgerechtigd. Men is verplicht ter stembus te gaan. Zoek op het stembiljet lijst Bovenaan op lijst 16 staat de naam, waarop de R. K. kiezers in dezen kieskring moeten stemmen KUIPER C. J. Utrecht. BORG HOLS H. J. 's-Gravenhage. BEST Mr. Dr. J. van Eindhoven. BRONSVELD S. C. C. geb. Vitringa, Hoorn. HOFFMAN Dr. A C A. Gouda. FEBER L. J. M. 's-Gravenhage. BROUNS W. A. geb. v. Besouw 's-Hertogenbosch. VERAART Prof. Mr. J. A. 's-Gravenhage. V Een kloek a* iwoord. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOE M A 18 K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 88. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De oproepingskaart voor de morgen (Wiens- dag) 5 Juli te houden stemming ter verkie zing van leden der Tweede Kamer bevat een ongekend groot aantal candidaten. Kenden wij vóór de invoering der Evenredige, Vertegenwoordiging in hoofdzaak slechts enke le groote politieke partijen, ditmaal getuigt de staalkaartder candidatenlijsten van een zeer groote verbrokkeling der politieke groepen en wel het meest onder die der linkerzijde. De programma's van verschillende linksche politieke partijen schijnen voor velen weinig bevredigend te zijn en het streven van bepaalde maatschappelijke groepen, om, uit economische of sociale overwegingen, meer in haar kraam te pas komende doeleinden te bereiken, schijnt aan die verbrokkeling niet vreemd. De zucht om het louter materieele in den politieken strijd voorop te stellen, is'ook over geslagen naar sommige katholieke kiezers, met het gevolg dat zich in enkele steden afdeelingen van een „Nieuwe Kath. Partij" hebben gevormd. Het is zeker te betreuren, dat deze dissonant ditmaal moest worden gehoord. Tot dusver waren wij er in Nederland voor gespaard gebleven, dat de katholieken op staatkundig terrein hun krach ten versnipperden. De uitspraak van het Neder!Episcopaat, dat de N.K.P. niet bevorderlijk kan zijn voor den bloei van onze kath. Staatspartij en de eenheid der katholieken, zal ieder weldenkend katholiek weerhouden op eenigerloi wijze de door de N.K.P. ook in onzen kieskring ingediende lijst testeunen. Door de Ft.K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde", is in een daartoe speciaal belegde ver gadering besloten bij de a.s. Kamerverkiezing de candidatenlijst vast te stellen en te steunen, welke de kiesgerechtigde Roomsche katholieken vermeld vinden onder nummer 16. van hun stembiljet en welke lijst begint met den naam van Kuiper, C. J. Voor den katholieken kiezer, die altijd ge toond heeft prijs te stellen op de beproefde lei ding en voorlichting van R.K. mannen van groote ervaring en kennis op staatkundig gebied, kan de keuze bij deze Kamerverkiezing niet moeilijk zijn. 12 Hij wachtte maar kreeg geen antwoord. Zij zat daar stil met de handen voor het gelaat en hij dacht dat zij weende. Maar toen zij opkeek, zag hij drooge, koude, verglaasde oogen en niet den minsten schijn van tranen. „Moeder", vervolgde hij, „ik gevoel dat er iets geheimzinnigs schuilt achter den moord op mijn vader en u schijnt iets daarvan te weten. Want wat moet dit alles beduiden De vlucht van Neillson, uw vreemd doen en uw bezoek aan de doodenkamer in het holle van den nacht. U schijnt veel te weten, maar waarom zegt u mij niets daarvan U kunt toch niet wenschen dat de moordenaar zijn verdiend loon ontgaat God behoede dit „Het zou zoo beter zijn," antwoordde zij met een zwakke stem. „Twijfel je er aan dat God de schuldige zal weten te straffen „U heeft hetzelfde reeds gezegd, moeder. Ik zal niet eer rusten voor al deze raadselen opge lost zijn. Zij schudde het hoofd. „Heb je er een oogenblik aan gedacht, vroeg zij „dat deze geheimen zoo konden zijn dat ze een een geheim voor de buitenwereld ïöoeten blijven Het advies van het hoofdbestuur van onze R.K. kiezersorganisatie luidt onze stem uit te brengen op den man, wiens naam het eerst op lijst 1(1 vermeld staat C. J. Kuiper. Door dit advies trouw op te volgen en te propageeren waar mogelijk is, daar werken wij mede tot de vergrooting van de politieke kracht der Roomsch-Katholieken en van hun invloed in de volksvertegenwoordiging. Ditmaal hebben ook de vrouwen het recht om aan de stemming deel te nemen. Wij vertrouwen, dat alle katholieke stemge rechtigde vrouwen in onze stad van dit recht, gebruik zullen maken en haar plicht in deze als staatsburgeressen nauwgezet zullen vervullen. De stem van de katholieke vrouw, die in onze stad zoo vaak getoond heeft, veel belang te stellen in het politieke leven van onzen tijd, zal ongetwijfeld, bij dezen stembusstrijd van zeer grooten invloed zijn. Niemand onzer vrouwelijke kiezers verzuime dus morgen aan de stemming deel te nemen Wij allen zijn er ons wel van bewust dat de strijd, dien de R.K. partij zoowel in als buiten het parlement in dit moeilijk tijdsgewricht heeft te voeren, onze levendige belangstelling behoort te hebben. Het gaat immers vóór of tegen den Christus in het openbare en staatkundig leven. Het geloof en het ongeloof zijn bij den strijd betrokken. Laten, wij, katholieken, mannen en vrouwen, morgen toonen, dat katholiek Nederland op dè Schiedammers kan rekenen. Bij vorige verkiezingen sloeg Schiedam menig maal een record ten opzichte van het aantal uitgebrachte stemmen. Laat dat ditmaal ook zoo zijn. De Linksche kiezersschare zal wel weer op haar post zijn daarom ook gezorgd dat niemand der Kath. kiezers op het appél ontbreekt. Doet wat plicht uw thans gebiedt. Alleen wanneer we nauwaaneengesloten ter stembus optrekken, is de victorie ons. Hoe zullen we stemmen? Het u per post toegezonden oproepingsbil jet moet ge morgen mede nemen naar het stem bureau, aan de adreszijde vermeld. In het stembureau ontvangt ge van den voor- zitter een stembiljet. Op dit stembiljet moet ge LIJST 16 opzoeken. Lijst 16 ziet er aldus uit •i Z< 'k ^en n'ek de geheele wereld, ik ben uw zoon en ik heb recht ze te weten." „Van mij zal je ze nooit hooren." Hij keek haar ontzet aan. „U meent dit toch niet, moeder „Ja, indien ik op dit oogenblik den moorde naar van jo vader zag, zou ik hem in vrede laten gaan. Hij zou misschien zelf willen dat ik hem aangeef. Hij werd woedend toen hij deze woorden hoorde. 'bZe§ <!a" ten minste wat u daar straks in de doodenkamer hadt te doen." „Neen, ik kan niet." hegiftig liep hij naar de deur. Zij volgde „Bernard, mijn zoon, mijn jongen, vergeef mij. Ik kan niets zeggen. Zeg je niets tegen mij „Ik wensch u goeden nacht," antwoordde hij koel zonder haar aan te zien en verliet de kamer. 1 oen liet zij zich in een stoel vallen en ween de hartstochtelijk. „Heeft ooit een vrouw zoo geleden als ik vroeg zij zichzelf af. O God, hij had haar ontdekt toen zij daar binnen was, "J 'au laar gevraagd de reden daarvan, maar nooizou zij in staat zijn hem die te zeggen. Hij verdacht haar, misschien van En over vloediger rolden de tranen over haar wangen, toch kon zij hem niet zeggen waarom het Ge hebt niéts anders te doen dm alleen het witte puntje in het zwarte blokje voor den naam van KUIPER C. J. met het in het stemlokaal aanwezige potlood rood te maken. Is dit geschied, dan moet ge dit stembiljet dichtgevouwen in de stembus werpen, die bij de Lafel van den voorzitter staat. Zoo stemmen dus morgen (Woensdag) alle katholieke kiezers Het stembureau is geopend van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. Gaat zoo veel mogelijk vroegtijdig ter stembus. De groote dag nadert nadert met rasscho schreden Christelijk Nederland moet thans bewijzen,dat het schoone woord en voorbeeld van H.M. onze geëerbiedigde Koningin „Le Christ avant tout" „de Christus vóór alles" zal gehand haafd blijven. „Je maintiendrai" „Ik zal hand haven" het devies van Haar, Die thans vijf en twintig jaren met zachte, maar vaste vrouwen hand ons kleine landje en overzeesche bezittingen bestuurd heeft. Moge het handhaven, eener Christelijke Regeering de cijns van dankbaar heid zijn van heel het Nederlandsche Volk aan onze Lands vrouwe. Handhaven onze christe lijke beginselen, die als een zuurdeesem alles en allen moeten doordringen. Handhaven, wat onze Christelijke Regeering in de laatste jaren voor het volk deed, nadat zij het Katholiek Program met medewerking van de groote sociale organisaties en onder beproefde leiding van Mgr. Dr. Nolens, voorzitter der R.K. Kamerclub, had vastgesteld. Het moge waar zijn, dat zij allen niet heeft bevredigd, maar welke Regeering durfde toen de verantwoordelijkheid dragen in dat crisis tijdperk Wie anders dan de Christelijke Re geering onder minister-president Ruys de Beeren- brouck, bezield door de leuze „Je Maintiendrai" „Ik zal handhaven." „Je maintiendrai", „Ik zal handhaven" én daarom de verantwoordelijkheid dragen on danks een gevonden tekort van 30 millioen. „Ik zal handhaven" en daarom bewaren de neutraliteit van een land, dat zich te midden der furiën van een wereldoorlog bevindt. „Ik zal handhaven" en daarom beschermen onze rechten tegen een naburigen staat, die met gretige hand wil grijpen naar het reeds-lang-bc- geerde plekje Limburgschen grond. „Ik zal handhaven' de rechtvaardigheid door het instellen van gelijkheid van onderwijs. „Ik zal handhaven" en daarom tegemoet komen aan de redelijke verlangens der arbeidende klassen door invoering van sociale wetten ais bestrijding der werkeloosheid, wijziging van de wettelijke regeling van arbeidsovereenkomst, afschaffing van nachtarbeid, herziening van Ongevallen wet, invoering van de Invaliditeits wet en meer. „Ik zal handhaven" en daarom zorgen voor het zedelijk leven van het verwaarloosde kind door herziening der Kinderwetten uitbreiding der overheidszorg voor het onderbrengen en opvoeden der misdadige en verwaarloosde jeugd. „Ik zal handhaven" en daarom bij het geheele volk het eerlijkheidsgevoel opwekken tegenover de zedelijk gevallenen door aanmoediging van het Reclasseeringswerk. „Ik zal handhaven" en daarom trachten te verbeteren het moreele leven van slecht-behuis- den door instelling van woningwetten. „Ik zal handhaven" en trachten te voldoen beter was den moordenaar van zijn vader ongestraft te laten gaan. Zij had haar man verloren en nu zou zij ook haar zoon nog ver liezen. Waarom was het noodlot zoo wreed Toen Marie, het kamermeisje, 's morgens in haar kamer kwam, schrok het meisje hevig het gelaat van haar meesteres te zien. Die eene nacht had haar een verschrikkelijke ver andering doen ondergaan. Op de vraag van het meisje of zij zoo ziek was gworden, antwoordde zij niet, maar dronk het kopje thee dat deze gebracht had in één teug leeg. Toen vertelde haar het meisje dat er vreem de dingen in huis gebeurd waren Gedurende den nacht hadden de knechts, in de dooden kamer voetstappen en stemmen gehoord, maar des morgens hadden zij geen spoor daarvan kunnen ontdekken. Zij hadden gedacht dat mevrouw ook die vreemde geluiden zou hebben gehoord. Lady Alceston maakte zich over deze mede- deeling zoo boos en zeide aan het meisje dat. het schandelijk was zoo bijgeloovig te zijn. Zij moest aan de knechts uit haar naam melden, dat wie het waagde om nog langer over zoo'n ongerijmdheid te spreken, onmid dellijk zou worden ontslagen. Het meisje fronste de wenkbrauen maar antwoordde niet, hoewel zij zeer verwonderd was over dit gezegde. aan het verlangen van geheel een volk door krach tige doorvoering van het begins 1 van belasting naai- draagkracht, in het belastingsysteem, voor al rekening houdend met de grootte van het. gezin. „Ik zal handhaven" het godsdienstig en zede lijk leven door bevordering van de Znndagrust, door bestrijding van openbare onzedelijkheid, door maatregelen tegen bioscoop- en schouwburg- gevaar. „Ik zal handhaven" en daarom onzen land bouw gesteund door herziening der wettelijke regeling van paehtcont.ract herziening der Jacht wet en bevordering van landbouwonderwijs. „Ik zal handhaven" vooral ons zelfstandig bestaan verzekeren ondanks beperking van leger en vloot tot hetgeen noodzakelijk is ter verdedi ging onzer onafhankelijkheidkortom „ik zal handhaven," het staatkundig en economisch, godsdienstige, financieele en moreele leven van geheel de Nederlandsche bevolking. R.K. Kiezers, mannen en vrouwen, vraagt u zeiven in gemoede eens af Mogen onze Bewinds mannen, na zooveel arbeid niet rekenen op uw dankbaarheid niet rekenen op uw stem Zijt gij tevens geen dank verschuldigd aan onze regeerende en thans jubileerende Koninginne, die zulke mannen tot het Bewind riep Daarom niet getalmd en niet gedraald Op ter stembus den 5den Juli cn met verplet terende meerderheid van stemmen onzen dank betaald Dat zal de schoonste en grootste hulde zijn aan Haar, Die 25 jaren ons geleid heeft en bestuurd Het fraaiste geschenk aan onze Hooge en Beminnelijke Landsvrouwe is cn blijft Stemmen ter bestendiging der Christelijke idee. Moge ook Haar verlangen, dat Ilaar al dien tijd bezield heeft „Le Christ avant tout", ,,de Christus vóór alles", ook nu vervuld worden. Ook uwe leuze zij „de Christus vóór alles" In naam van Oranje uw stem op no 1 van de katholieke lijsten, welke op uw stembiljet is no 16, op onzen candidaat C. J. Kuiper. P. fr. Th. v.d. Burg Daar ging een kreet van afkeuring door de liberale en socialistische pers aangaande het feit, dat de minister van Onderwijs eenige boeken van de boekenlijst der Amersfoortsche H.B.S. geschrapt had en de heer van Berensteyn riep den minister daarover ter verantwoording. Lessing's „Nathan der Weise" antwoordde de minister is, minder geschikt geoordeeld voor de Amersfoortsche school, die bezocht wordt door jongelieden van verschillende godsdienstige rich ting. Daarin toch wordt den leerlingen een leer verkondigd, die met een positief Christelijke geloofsovertuiging kwalijk te vereenigen is, afgezien nog van de voor Roomsch-Katholie ken speciaal onaangename figuur van den patriarch. Goethe's „Faust" is geschrapt op grond van de wereldbeschouwing, die aan dit werk ten grond slag ligt en die het als schoollectuur voor leer lingen van hoogere burgerscholen minder aan bevelingswaardig maakt. Voorzeker een afdoend en kloek antwoord van den minister, hetwelk in onze kringen met vreug de werd vernomen. Zou men zulk een antwoord ook hebben ge kregen van een niet-christelijken bewindsman 't Is zeer twijfelachtig. Uit dit kleine feit blijkt duidelijk, van hoe groot belang het is, dat we een christelijke re geering behouden. Daarom met 5 Juli als één man gestemd op nummer één van de katholieke lijst,W. „Marie", zeide lady Alceston plotseling, „op een der stoelen ligt een krant, geef mij die da delijk. Maar het meisje vond geen krant, waarop haar gezegd werd dat zij in den zak van me- vrouw's ochtendjapon moest zoeken. De krant was daarin echter ook niet te vinden. Verschrikt sprong lady Alceston op en beval het meisje haar de ochtendjapon te brengen maar ook zij zocht zonder het gewenschte te vinden. Het meisje zag haar van kleur verande ren en met een uitdrukking van vrees op het gelaat, en meenende dat haar meesteres weer een aanval van zwakte gekregen had, hielp zij haar in bed. Daarna vroeg zij of mevrouw wilde dat de- zefde krant zou worden gekocht en of zij dan den naam en het nummer wilde opgeven .Lady Alceston gaf haar geen antwoord op deze vraag, maar beval haar Thomas te zenden naar de kamer van Lord Bernard en hem te verzoeken bij haar te kómen. Lord Bernard was echter dien morgen zeer vroeg uitgegaan en toen liet meisje met deze lijding terugkeerde, kon lady Alceston een kreet van schrik niet onderdrukken. „Hij heeft het gezien snikte zij. „Hij is daar heen gegaan. Wat zal er gebeuren, mijn God, mijn God." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1