Buitenlandse!» Nteims. B i li n e n I a u d. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het door ons Vrijdag-ochtend uit te geven DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De eerste sub-commissie (privaat-eigendom) van de niet-Russische commissie is gistermiddag om 3 uur in het Vredespaleis bijeengekomen, onder voorzitterschap van Sir Philip Lloyd Greame. De sub-commissie heeft de bespreking van de door den heer Litwinoï in de vorige gemeen schappelijke vergadering te berde gebrachte onderwerpen voortgezet. Meer werd hierover niet bekend. DE GARANTIE-COMMISSIE. Naar de „Tel. Union" verneemt, heeft de Garantie-commissie thans vier commissies ge vormd. De eerste commissie zal zich bezighouden met de rijksinkomsten de voorzitter is een Engelschman, aan wien een Franschman en een Amerikaan zijn toegevoegd. De tweede commissie heeft de contrdle over de rijksuitgaven van deze is een Belg voorzitter. De derde commissie zal zich met de kapitaal- vlucht. uit Duitschland en den terugkeer van het reeds gevluchte kapitaal bezighouden. In deze wordt het voorzitterschap gevoerd dooi den F-anschman Monelair. De vierde commissie, waarvan ook een Fransch man voorzitter is, zal statistieken arbeid ver richten. Hare werkzaamheden, die van tec-h- nischen aard zijn, zullen zich ontwikkelen in samenwerking met de beambten van het rijks bureau voor de statistiek. Door de eerste drie commissies hebben reeds principieele besprekingen plaats gehad. DE MOORD OP RATHEXAU. Met betrekking tot den moord op Rathenau werden gisteren nog verschillende nieuwe ge tuigen gehoord, terwijl tal van confrontaties plaats vonden. Ook de te Stettin gearresteerde Voss en dc vroegere zeecadet Ilsemann, die te Schwerin is gearresteerd, werden aan een verfloof onderworpen. Daarbij is gebleken, dat Voss kort voor den dag, waarop de moord plaats vond, met de daders een conferentie heeft ge houden om de bijzonderheden van den aanslag te bespreken. Ilsemann, die secretaris van de organisatie C. was, heeft bekend, de revolvers voor den moord te hebben geleverd. In de omgeving van Schwerin hebben de moordenaars schietoefeningen gehouden. DUITSCHLAND. De Bc-iersche regeering publiceert een officieele uiteenzetting van de te Berlijn gehouden be sprekingen der minster-presidenten van de ver schillende landen inzake de wet ter bescherming van de republiek. De Be'ersche regeering acht het wetsontwerp in zijn tegenwoordigen vorm onaannemelijk, zooals de minister-president, graaf Lerchcnfeld, reeds in den Landdag heeft te kennen gegeven. Op de conferentie te Berlijn heeft graaf Lerchenfeld uitdrukkelijk betoogd, dat B deren volkomen bereid is, om ter bescher ming van de republiek, door speciale maatrege len met de rijksregeering mede te werken en politieke stokerijen met alle middelen tegen te gaan. De vervolging der moordenaars en ge heime organisaties heeft reeds op doelbewuste wijze plaats gehad. De inzichten der overige deelnemers aan de conferentie zijn verdeeld geweest. Eenstemmig was men van oordeel, dat preventieve maat regelen noodzakelijk zijn. Over de middelen bestonden echter verschillende meeningen. Het Beiersche standpunt werd door enkele der aan wezige premiers gedeeld. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft de rijksconferentie der onafhankelijke socialisten in beginsel besloten, in de coalitieregeering te treden. Zij heeft enkele punten van voorbehoud gesteld, die echter nog niet nauwkeurig zijn geformuleerd. Gistermiddag zijn de partijleiders der onaf- hankelijken en meerderheidssocialisten bijeen gekomen om de zaak nader te bespreken en de onderhandelingen met de burgerlijke coalitie partijen, welke, naar men verwachtte, geen onoverkomelijke moeilijkheden zouden geven, voor te bereiden. IERLAND. Volgens een telegram uit Dublin, dat aldaar om half elf 's avonds is verzonden, hebben de regeeringstroepen Zondag in hun strijd tegen de opstandelingen aanmerkelijke successen gehad. Eenaantal sterkten der rebellen werden genomen waarbij ongeveer 400 opstandelingen gevangen werden genomen. Naar de Engelsche bladen vernemen, heeft De Valera thans openlijk een deel van de leiding der Jersche opstandelingen op zich genomen. Hij heeft zijn hoofdkwartier in Suffolkstreet te Dublin. Vandaar uit wordt twee of driemaal per dag een nieuwsblaadje uitgegeven, getiteld „War News", dat waarschijnlijk is bedoeld als een soort extra uitgave van zijn blad „The Republic of Ireland", waarvan Liarn Mellowes, een van de verdedigers van dc laatste wanhopige posities der opstandelingen in de „Four Courts", redacteur was. In genoemd blaadje werd nu aangekondigd, dat De Valera de leiding van de Dublin-brigade van het krsche republikeinsche leger op zich had genomen. Dc Katholieke aartsbisschop van Dublin, de burgemeester van die plaats en de secretaris van de arbeiderspartij, hebben na een lang onderhoud met Collins en Griffith bij De Valera stappen godaap, die echter op een volkomen mislukking zijn uitgcloopui wegens de onver- zo nlijke houding, vv< Ik-- door De Valera wordl ingenomen. DE OOSTERSCHE CONFERENTIE. Naar uil Londen aan de Romeinsclu; „Tribuna' wordt gemeld, zal de zoogenaamde Oostersche conferentie, welke in Juli zou worden gehouden, waarschijnlijk dan nog niet plaats vinden. Het is echter mogelijk, dat de conferentie, onder deelneming van Duitschland en Rusland, in Augustus ergens aan de Cöte d' Azur zal bijeenkomen, teneinde te beraadslagen over de toepassing van de resultaten, welke door de Haagsche conferentie zullen worden bereikt, alsmede over de oplossing der Oostersche pro blemen. AMERIKA. De zes vakbonden van werklieden in de con structiewerkplaatsen van spoorwegmaatschap pijen, die op 1 Juli tot staking waren overgegaan, zijn door de Railroad Labour Board in den ban gedaan. De Board verklaarde, dat zij alle rech ten, die zij als spoorwegemployé's bij de Board konden doen gelden, hadden verspeeld, en dat nieuwe vakvereenigingen van werkers in de constructiewerkplaatsen zullen worden gevormd, die dan door de Board zullen worden erkend bij mogelijke geschillen. JAPAN. De staatsraad heeft het te Washington Lus- schen de negen mogendheden gesloten verdrag met betrekking tot de open deur in China goedgekeurd. Naar verluidt, zal de formeele keizerlijke goedkeuring voor alle te Washington gesloten overeenkomsten worden verkregen, nog voordat de regent den zesden Juli naar Hokkaido vertrekt. ALLERLEI. Een nieuwe aanslag, die vermoedelijk een politiek karakter draagt, heeft gisteravond te Berlijn plaats gehad. Maximilian Harden, de bekende redacteur van de „Zukunft", is in het Grünewald nabij Berlijn door twee personen met een ijzeren stang neergeslagen. Harden is zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Een der daders is reeds gepakt. Op uitnoodiging van Sovjet-Rusland aan de randstaten tot een ontwapeningsconferentie, heeft Finland geantwoord, dat het eerst nadere bijzonderheden daaromtrent wenscht te ver nemen. Naar verluidt, breidt de anti-bolsjewisti sche opstand in Turkestan zich verder uit. Bochara, Samarkana la Aschabad moeten door de revolutionnairen bezet zijn. De Sovjet- gouverneur van Turkestan werd doodgeschoten. De tramstaking te Weenen is geëindigd. Het trampersoneel heeft er in toegestemd zes uur per week meer te werken. Uit de bouwvakken. In een heden te Leeuwarden gehouden ver gadering tusschen afgevaardigden van beide partijen, is ook een regeling getroffen omtrent den arbeidsduur, dat nog het eenige struikelblok was. De staking, die veertien weken duurde, is dan ook opgeheven en Woensdag a.s. zal het werk hervat worden. De volgende regeling omtrent den arbeidstijd is vastgesteld De arbeidstijd is 81/ss uur per dag, voor zoover dit zonder gebruik van kunstlicht mogelijk is. met uitzondering van den Zaterdag, wanneer 5 uur gewerkt wordt. Wanneer partijen zulks overeenkomen, kan hiervan plaatselijk worden afgeweken. Dit moet echter direct na vaststelling van dit contract en voor den duur hiervan worden geregeld. Wanneer door den minister langer werktijd wordt toegestaan en beide partijen dit zijn overeengekomen, zal langer mogen worden ge werkt, doch dc werkdag zal gelegen zijn tusschen 's morgens 7 uur en 's avonds 6 uur. Overgeld zal worden betaald over de uren, liggende tusschen 6 uur 's avonds en 7 uur 's morgens en wel voor het eerste uur 10 tot 10 uur 25 vooi nachtarbeid 50 De lijst-Arts. De katholieke Waden melden, dat Zondag onder de missen in het dekenaat Tilburg de volgende verklaring van den kansel is afgelezen „De deken en pastoors dezer stad achten zich verplicht ter algemeene kennis te brengen dat zij zich alsnog hebben gewend tot den hoogedelgestr. heer A. Arts, met het dringend verzoek, zich te voegen naar het verlangen van het doorluchtig episcopaat van Nederland, en zijn candidatuur in te trekken, welk verzoek is geweigerd dat het episcopaat bij de bekende verklaring te Nijmegen niet alleen het oog had op de N. K. P., maar evenzeer op alle andere katho lieken, die zich tegen de Katholieke Staatspartij candidaat zouden stellen, en daardoor de eenheid der Katholieke partij zouden verbreken; dat daarom alle Katholieken, die hun stem uitbrengen op de lijst Arts, zich verzetten tegen het uitdrukkelijk verlangen der bisschoppen. De deken en pastoors dezer stad vertrouwen, dat na deze duidelijke verklaring niemand zich nog langer zal laten misleiden, alsof de lijst-Arts niet ingaat tegen de bisschoppen maar dat alle katholieke mannen en vrouwen hun stem zullen uitbrengen op de R. K. Staatspartij, dat is hier op de lijst no. 50, waarvan de eerste plaats wordt ingenomen door mr. Van Rijckevorsel". Verzouting. Zooals bekend is, heeft zich in het voorjaar en den zomer van 1921 een merkwaardige ver zouting van Delfland's boezemwater voorge daan. Er schijnt vrees te bestaan, dat dit zich dezen zomer zal herhalen, doch deze vrees is volkomen ongegrond. De verzoutingsverschijnse- len worden door Delfland's bestuur met zorg nagegaan, en hef is gebleken, dat in den loop van 1922 het zoutgehalte over het algemeen zeer aanmerkelijk is verminderd door afvoer van opperwater, waarmee ontzilting van de beneden rivier gepaard gaat, en door regelmatige door- spuiing van Delfland's westelijke boezemhelft.. F. A. P. baron Wittert van Hoogland. In den ouderdom van 82 jaren is te 's Graven- hage overleden de heer F. A. P. baron Wittert van Hoogland, oud-wethouder van 's-Graven- hage. Pensioenwet. Het voornemen bestaat, de groep van 55- jarigen, die op dien leeftijd een recht op pensioen kunnen laten gelden, in den algemeenen maat regel van bestuur van de nieuwe Pensioenwet aanmerkelijk in te krimpen. Tabakswet. Vanwege het ministerie van Financiën wordt meegedeeld, dat vóór 1 dezer bij den betreffen- den dienst te Haarlem banderollen voor den tal>aksacc.ijns werden aangevraagd tot een ge zamenlijke opbrengst voor 's Rijks schatkist van 3.821.191. Bij een indertijd gemaakte ra ming van lS.OOO.flfM) 's jaars, is dit cijfer zeer bevredigend. Corps Diplomatique. In aansluiting aan het bericht omtrent de vestiging van een Siameesch gezantschap te 's-Gravenhage verneemt het Haagsche Corres pondentiebureau, dat Prins Damras bestemd is om aan het hoofd daarvan op te treden in de hoedanigheid van zaakgelastigde. Als attaché zal Phra Sarasn Balakhan aan het gezantschap worden verbonden. Zonder burgemeester. Uit Apeldoorn schrijft men aan het „Vad." De gemeente Apeldoorn is ten gevolge van een verzuim van het Departement van Binnen- landsche Zaken sedert Zaterdag hoofdeloos. Mr. W. Roosmale Nepveu, die thans 12 jaar burgemeester dier gemeente is, werd niet her benoemd. Aan het Departement heeft men niet voor het vertrek der Koningin naar Noorwegen het Kon. besluit tot herbenoeming van den heer Roosmale Nepveu in gereedheid gebracht, zooclat met het verstrijken van den tweeden zes arigen termijn diens burgemees erschap eindigde. Het Kon. besluit ligt wel aan het Departement ter teekening gereed 'en naar alle waarschijnlijk heid zal het ook wel a.s. Maandag door de Ko ningin geteekend worden, maar er zullen toch wel eenige dagen voorbijgaan, voor de heer Roosmale Nepveu beëedigd is en opnieuw in functie kan treden. Voor de dagen, dat de heer Roosmale Nepveu ambteloos burger is, derft hij natuurlijk een overeenkomstig deel zijner jaarwedde, tenzij daarvoor een afzonderlijke Voorziening getrof fen worde. Wie echter met de gemeente-admini stratie en gemeentebesturing bekend is, weet, hoeveel last dit verzuim van het Departement veroorzaken moet. Consulaten. De heer E. A. Hentgen is benoemd tot consul der Nederlanden te Luxemburg, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Aan den heer Hentgen is tëyens de waarneming van het consulaat-ge neraal daar ter plaatse opgedragen. Het ressort omvat het groot-hertogdom Lu xemburg. Den consul te Malaga is een verlof verleend van twee maanden. De heer Mendez de Leon neemt het consulaat waar. Den Consul-generaal te Boedapest is een verlof van een maand verleend. De heer Jan Vreede neemt zijn functie waar. Verzoekschrift. De Bond van Ambtenaren bij departementen van algemeen bestuur enz. heeft zich tot de Ko ningin geWend met het verzoek voordrachten tot ontslag van overcompleet personeel bij de de partementen enz. niet in overweging te nemen zoolang de regeering geen beslissing heeft geno men op het door de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken uitge bracht advies in zake de te volgen regelen voor afvloeiing van overcompleet personeel. l'rovincialc Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten geven aan de Prov. Staten in overweging om de varkensfokkerij in Zuid-Hol land, voor het jaar 1922, een subsidie van 390 uit de provinciale fonsden toe te kennen. Voorgesteld werd verder Ged. Staten te machtigen tot het sluiten met het Centraal bestuur van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, van een overeenkomst tot bet ter leen ver strekken aan die vereeniging ten behoeve van de uitbreiding en verbouwing van het ge sticht Bloemendaal te Loosduinen van 100.000 tegen 6 rente, zulks boven de daarvoor reeds ter leen verstrekte bedragen van 508.900 a 41/a waarvan in dit jaar in totaal 20.000 zal zijn afgelost, en van f 251.255 a 6l/2 De kosten der tot dusver uitgevoerde uit- breidings- en verbouwingswerken hebben het bedrag van 750.000, reeds vroeger ter leen verstrekt, met ruim 75.000 overtroffen. Uitslag Tweede Kamerverkiezing. Wij zullen morgen (Woensdag) avond aan ons bureau aan de Koemarkt den uitslag jiubli- ceeren van de stemming in de stemdistricten te Schiedam. De einduitslag van de stemming over het ge heele land zal waarschijnlijk eerst Vrijdag-och tend bekend worden. bulleLin zal a 3 cent per exemplaar verkrijgbaar zijn aan ons bureau Koemarkt no. 4. Ten gerieve van onze lezers laten wij hieronder volgen het aantal stemmen bij de Tweede Kamer verkiezing in 1918 in de stad Schiedam uitge bracht Vrijz. dem. Bond279 stemmen Middenstandspartij 66 Roomsch-Katholieken 2145 Christen-Democraten 50 Neutrale Partij29 Christel-Historischen (le lijst) 532 Liberale Unie508 Christelijk-IIistorischen(2e lijst) 44 Algern. Vrijz. Partij. (De Klerk) 20 Christen-Socialisten35 Vrij-liberalen. (2e lijst) 24 Volkspartij 3 Verbond, t. Deïnocr. d. Weerm. 6 Christ. Soc. Partij15 Staatk. Ger. Partij8 Econ. Bond269 S.D.A.P1873 S.D.P85 Plattelandersbond (L.) 10 Anti-Revolutionairen877 Plattelandersbond (R.) 28 Vrij-liberalen75 Socialistische Partij. 189 De laatste gelegenheid. Het is een algemeen geldende regel, dat men de laatste gelegenheid om een goede zaak te bevorderen, niet ongebruikt voorbij Iaat gaan. Welnu, hedenavond, om 8 uur, wordt U allen, stemgerechtigde mannen en vrouwen, de laat ste gelegenheid geboden, om nog eens ter dege te worden opgewekt tot den duren plicht, die gij morgen bij de Kamerverkiezingen hebt te vervullen. Mr. Dr. Jan van Best, een der beste politieke redenaars, die wij in ons land rijk zijn, komt spre ken in de gehoorzaal van den R.K. Volksbond. 't Is inderdaad van het actief bestuur der kiesvereeniging R.P.en O. een schitterend idéé geweest, dezen gevierden man op den vooravond van den strijd voor haar leden te doen optreden 'f kan immers niet anders, of een spreker met zoo'n klinkenden naam zal ruimer gehoor vin den, dan een woordvoerder met kleiner talenten maar toch moeten wij ons niet naardenVolksbond begeven, op da eerste plaats omdat van Best komt, neen, ons hoofdmotief moet zijn, nog beter van den ons morgen te wachten staanden plicht te worden doordrongen. Laat de zaal van avond dan daveren van echt Roomsche enthousiasme, dat zich morgen einde lijk uit in een éénstemmig kiezen van onzen eersten candidaat van lijst 16, den heer C. J. Kuiper. Vooral voor de lauwen van harte zij deze op wekking nog eens met nadruk herhaald. Geen oproeping ontvangen. Wij herinneren er nogmaals aan, dat wie geen oproepingskaart voor de stemming vanWoensdag heeft ontvangen, niettegenstaande hij het kies recht bezit, aan het stembureau waartoe hij behoort, gelegenheid kan bekomen om te stem men. Om te weten waar men stemmen moet vra- ge men zijn naaste buren, die wel een oproeping hebben ontvangen. Men moet zich, om tot de stembus te worden toegelaten, kunnen legitimeeren, b.v. door mid del van een trouwboekje, belastingbiljet of iets anders waaruit de voorzitter van het stem bureau de persoonlijkheid van den kiezer be hoorlijk kan vaststellen. Stemming. Naar men ons mededeelt, zijn er nog eenigen, die geen oproepingskaart voor de stemming op a.s. Woensdag hebben ontvangen. Indien deze personen op 1 Februari j.l. in deze gemeente woonden en niet om de een of andere reden van het kiesrecht zijn uitgesloten, moeten zij toch aan dc stemming deelnemen. Zij moeten zich daarvoor aan het stembureau in het kiesdistrict waar zij op de lijst staan, aanmelden, alwaar zij aan de stemming kunnen deelnemen. Is men niet bekend in welk bureau men moet stemmen, dan moet men zich aanmelden aan het Bevolkingsbureau Nieuwstraat no. 26, al waar men alsnog een oproepingskaart kan ont vangen en inlichtingen kan bekomen waar ge stemd moet worden. Gemeld bureau is dien dag voor het verstrekken van oproepinskaarten en het geven van inlichtingen geopend van v.m. 8l/2 tot n.m. 5 uur. Zooals reeds is bekend gemaakt kunnen zij, die niet aan de stemming deelnemen zonder daarvoor een GELDIGE reden hebben, gestraft worden met een geldboete. Zij die aangifte hebben gedaan in een andere Gemeente te willen stemmen en van die kennis geving een schriftelijk bewijs hebben ontvangen, mogen alleen in de door hen opgegeven Gemeente aan de stemming deelnemen. Dis triets-Arbeidsbeurs. Overzicht over het eerste halfjaar 1922. Op 31 December 1921 stonden bij de Arbeids beurs ingeschreven 1650 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende het eer ste halfjaar bedroeg 2753, totaal dus 4403. Het aantal plaatsingen in dit tijdvak bedroeg 614, en dat der vervallen inschrijvingen 1740, totaal dus 2354. zoodat op 30 Juni j.l. als werk zoekenden stonden ingeschreven 2049 personen. Het aantal aanvragen om werkkrachten be droeg 679. De wethouder van Onderwijs is in verband met de stemming voor de Tweede Kamer op Woensdag 5 Juli a.s. verhinderd, zijn spreekuur te houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2