DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 1 FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang Woensdag 5 Juli 1922. No. 15378. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!» Nieuws. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Gistervoormiddag heeft de sub-commissie voor de particuliere eigendommen, onder voor zitterschap van sir Philip Lloyd Greame en onder deelneming van de Russische gedelegeer den, een zitting gehouden. In zijn openingsrede verklaarde de voor zitter, dat de niet-Russische sub-commissie de Russische delegatie, in antwoord op haar vragenlijst, in de laatste zitting ingediend, de globale cijfers zal mededeelen betreffende de vorderingen op Rusland in verband met de geconfiskeerde eigendommen en wel op een approximatieve basis. Daarentegen is de 'sub-commissie niet in staat, de door de Russische delegatie ver langde gedetailleerde cijfers betreffende de afzonderlijke vorderingen van de particulieren beschikbaar te stellen. In de eerste plaats, omdat het opstellen van het daartoe benoodigde materiaal een te lan gen tijd in beslag zou nemen in de tweede plaats, omdat de regeling der afzonderlijke vorderingen niet tot de competentie van de Haag- sche conferentie behoort, en in de derde plaats, omdat het verzamelen van deze gegevens voor barig zou zijn, zoolang nog geen overeen komst tot stand is gebracht met betrekking tot den aard van het gerechtshof, hetwelk over de vorderingen te beslissen zal hebben Litwinof wees er op, dat hij niet wilde ont kennen, dat het verzamelen van het benoo digde materiaal veel tijd zou kosten, doch hij fchtte gedetailleerde cijfers toch beslist noo- dig, waarom men met het verzamelen van de gegevens, zoo spoedig mogelijk een aanvang diende te maken. Uit het globale cijfer zou de Russische delegatie niet in staat zijn om het bedrag der totale eischen af te leiden. De af zonderlijke vorderingen toch werden vaak over dreven. Als dq Russische delegatie niet de beschikking kan krijgen over gedetailleerd cijfermateriaal, zou hij wellicht niet in staat zlJn> 0Jn met de aangevangen werkzaamheden op bevredigende wijze voort te gaan. Cattier heeft zich bij het standpunt van den voorzitter aangesloten, en hij wees er op welk een enorm werk het zou 'zijn, het door de Rus sen gevraagde materiaal bijeen te brengen. Hierop ging de sub-commissie tot de behan deling van de kwestie van het Herstel der Rus sische machine-industrie over. De voorzitter vroeg Litwinof, welke practi- sche stappen de Russische regeering wenscht te doen tot het herstel dezer industrie en met name tot de restitutie der industrieele eigen dommen. Litwinof antwoordde, dat de desbetreffende gegevens reeds gemeld werden en dat een de finitieve lijst binnen enkele dagen overhan digd zal kunnen worden betreffende de onder nemingen, welke aan de buitenlandsche kapita listen ter beschikking kunnen worden gesteld, terwijl een ander deel der ondernemingen ge reserveerd zal worden voor den Russischen Cattier heeft voorgesteld, dat op de volgende vergadering de Russische gedelgeerden nauw keurige inlichtingen zullen verstrekken betref fende de condities onder welke de Russ'sche regeering de concessies wenscht toe te staan Alsmede omtrent de wetgeving betreffende deze ondernemingen. De 2de sub-commissie (schulden) van de niet- Hussische commissie is gistermiddag om 3 uur ln het Vredespaleis bijeengekomen, gezamenlijk 13 HOOFDSTUK XI. Een begrafenis in East-End. Twee jonge mannen liepen in East-End. Het was een prachtige morgen, de zon scheen heer lijk maar haar stralen vermochten slechts even tjes de vuile straatjes van het oost einde van Londen te bereiken, om daarin eens gezond leven te brengen. Een der jonge mannen scheen in deze buurt een vreemdeling te zijn en met een treurig ge laat keek hij om zich heen, terwijl zijn metge zel om zoo te zeggen thuis scheen te zijn en vrij en onbekommerd naar alles en allen keek. De eerste was lord Bernard Alceston en de andere Was Stephan Thorton een journalist die zich bij voorkeur in deze gemeene wijken be woog. „Is de straat waarheen wij gaan even slecht Als deze vroeg lord Alceston. „Ik denk niet precies zooals deze," antwoord de zijn metgezel. ,,Brownstraat is een beetje uit deze buurt. Geloof echter gerust, mijn waarde, dat er in Londen nog slechtere straten zijn dan deze. met de Russische commissie, onder voorzitter schap van den heer Alphand. De president opent de vergadering en vraagt den heer Litwinof of deze de vragen in de vorige bijeenkomst gesteld, beantwoorden kan. De heer Litwinof draagt het woord over aan den heer Sokolnikof, die daarop een verklaring voor leest met uitvoerige bijzonderheden over de Russische begrooting, de biljettencirculatie etc. welke verklaring is opgesteld als antwoord op de vragen door de sub-commissie gesteld. De president bedankt den heer Sokolnikof voor zijn belangrijke verklaring, stelt voor de bespreking ervan tot een volgende bijeenkomst uit te stellen en vraagt of een der deskundigen nog bijzonderheden wenscht te vernemen. Een technische bespreking volgt, waaraan de Belgi sche en de Italiaansche deskundigen deelnemen. Daarna leest de president een lijst voor van vra gen, meer in het bijzonder de schulden betreffen de, die de niet-Russisehe subcommissie wenscht te stellen aan de Russische commissie. De heer Litwinof komtterugopdebijeenkomst gistermor gen gehouden door de sub-commissie voor den particulieren eigendom en maakt voorbehoud ten opzichte van het antwoo.d, dat zijn delegatie op deze vragen zal geven. De president zegt, dat de redenen, waarom deze vragen gesteld zijn, meegedeeld zullen wor den en vraagt'uur en dag van de volgende bij eenkomst vast te stellen. De heer Litwinof antwoord, dat de Russische delegatie de lijst van vragen in overweging zal nemen en aan den voorzitter van de subcommissie zal meedee- len of zij bereid is, de verlangde inlichtingen te verschaffen. De president neemt van deze verklaring van de Russische commissie nota. Hij geeft toe, dat de lijst van de gestelde vragen niet onomstoote- lijk is vastgesteld. Deze vragen zijn inlichtingen, die de niet-Russ;sche commissie noodig acht voor het onderzoek dat zij doet. De niet-Russi sche sub-commissie zal het antwoord van de Russische commissie in ontvangst nemen en de redenen aanhooren, waarom de Russische de legatie zal meenen op zekere vragen niet te moeten antwoorden. De vergadering is om kwart voor 5 gesloten. DE GEHEIME ORGANISATIES IN DUITSCHLAND. Liet onderzoek naar den aanslag op Maximilian Harden heeft uitgewezen, dat ook deze aanslag is uitgegaan van geheime organisaties. Men schijnt hier te doen te hebben met het complot dat de groep-Warnecke te Hamburg, een onder afdeling van de organisatie C. heeft beraamd. De beide daders zijn de voormalige eerste luitenant Ankermann en een zekere Weichardt. Ankermann heeft Lfarden met den ploertendoo- der bewerkt, terwijl Weichardt op den uitkijk stond. Weichardt is gisteren gearresteerd en zoo als gemeld door Harden herkend. Op hem vond men een ledenlijst van den door de regeering ontbonden bond van nationale soldaten. Op de aanhouding van Ankermann, wiens signalement bekend is, is een belooning ge steld van 10.000 mark. De toestand van Harden is vooruitgaande en men hoopt beslist hem in het leven te kun nen houden. Daar het aan de politie bekend is, dat de zelfde geheime organisatie ook een plan heeft beraamd voor de vermoording van andere politieke persoonlijkheden, heeft de Pruisi sche minister van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat deze personen door de politie zullen worden bewaakt. Onder hen bevinden zich de rijksminister van Verkeerswezen Grö- „Dat zou ik toch haast niet kunnen geloo- ven." Thornton glimlachte en antwoordde „Dat zal wel waar zijn. Jelui aristocraten zijt"zelf zuchtig, jelui neemt nooit de moeite om een kijkje te nemen in de wereld waarin jelui leeft En daarom zoudt jelui dat doen. Bij God als er een hel bestaat, hoeveel aristocraten zullen wel daar zitten L°rd Alceston trok zijn schouders op. Hij kende Thorton reeds lang en wist dat deze gewoon was dergelijke gezegden te gebrui- ken. "Je bent, radicaal als altijd" merkte hij op. Maar je doet je erger voor dan je werkelijk bent., Maar laat ons van dit onderwerp afstap- Zij liepen zwijgend voort totdat zij in Brown- straat kwamen en Thorton zcide aan lord Al ceston dat „de Rijzende Zon" een klein eindje verder m de straat was. Een oogcnblikje later zagen zij een eenvoudige Zon staan V°°r deUr Van "de RiJzende „Wij zijn te laat gekomgn," merkte Thor ton toen spijtig op. „Zooals je ziet, zal zij net wel zijn die men vandaag begraaft." oid Alceston fronste de wenkbrauwen, hij was niet gewend dat iets hem tegenliep en hij lad zich vast voorgenomen de vermoorde vrouw te zien. Zijn metgezel nam dit begrijpe- ner, de rijksminister van Posterijen Giesbers, de hoofdredacteur van de „Vossische Zeitung" Georg Bernhard, de hoofdredacteur van het „Berliner Tageblatt" Theodor Wolff en de hoofdredacteur van de „Welt am Montag" Hel- muth von Gerlach, NA DEN MOORD OP RATHENAU. In Duitschland zijn gister weer proteststa kingen en betoogingen gehouden. Terwijl de hetopgingen te Berlijn in de groot ste orde zijn verloopen zijn er in sommige deelen van Duitschland botsingen voorgevallen. In het Neder-Silezische industriegebied van Wal- denburg hebben bloedige gevechten tusschen betoogers en veiligheidspolitie plaats gehad. De menigte trachtte het gerechtsgebouw van Waldenburg binnen te dringen en de politie kazerne te bestormen. De politie schoot eerst met losse patronen en daarna met scherp op de menigte, waardoor dooden en gewonden vie len. De betoogers lieten zich echter niet verdrij ven en zetten de belegering van het gerechtshe- bouw voort. Uit Breslau en andere steden zijn in allerijl politie versterkingen naar Walden burg gezonden. Te Stuttgart beproefde de menigte, de ge vangenis te bestormen om de politieke ge vangenen in vrijheid te stellen. De politie slftagde er echter in, de binnenplaats der ge vangenis te doen ontruimen. Er hadden ver schillende arrestaties plaats. Te Zittau werd een dergelijke poging eveneens door de politie verijdeld. DUITSCHLAND. In de zitting van de Belasting-commissie van den Rijksraad kwam het gister bij de eerste lezing van het wetsontwerp voor de gedwongen leening tot eenige incidenten. Het voorstel van de afgevaardigde der Volkspartij. Dr. Becker, dat de gedwongen leening slechts voor de levering van artikelen en niet voor het verschaffen van deviezen zal dienen, werd verworpen. Daarop verklaarde de Duitsche Volkspartij, dat voor haar hiermede het be lasting-compromis thans als vervallen werd beschouwd. Staatssecretaris Dr. Capf was cr ..dat.het vcqrstpj Beckenreeds afgedaan werd- Dr. Becker bleef niettegenstaande zijn mèëning handhaven. De parlementaire toestand is hiermede nog ingewikkelder en nog duisterder geworden. Betreffende de besprekingen in den Rijks dag van gisteren over de boekdrukkersstaking verneemt men van bevoegde zijde dat deze aan vankelijk zonder resultaat zijn gebleven, doch dat nieuwe onderhandelingen binnenkort te verwachten zijn. Overigens is de toestand in Berlijn onveranderd. Te Leipzig en Hamburg hebben de boekdrukkers eveneens nieuwe eischen gesteld, waaromtrent men echter tot een accoord zal komen, zoodat in deze beide steden geen sta king zal uitbreken. IERLAND. Voor het eerst edert de burgersrtijd uitbrak heeft Griffith een mededeeling gedaan waaruit zijn zienswijze over de huidige gebeurtenissen blijkt. Deze mededeeling is vervat in een brief aan de presidente van den internationalen bond van Iersche vrouwen en geeft een verklaring van het uitstel door parlementsopening. Griffith zegt hieromtrent geen regeering zou zich bij zulk een uittarting kunnen neerleggen, zonder schuldig te staan aan verraad der fundamenteele rechten van het volk. De regeering is deswege de machten van het despotisme tegemoet ge treden met strijdkrachten. Onze democratische lijkerwijze lichter op en troostte hem met het gezegde dat men alles moest opnemen zooals het was. Ook gaf hij zijn verwondering te ken nen dat de vrouw klaarblijkelijk niet van gemeentewegen werd begraven maar dat iemand de begrafenis betaalde. Lord Alceston wilde dadelijk naar „de Rij zende Zon" gaan, om daar informaties te win nen, maar Thorton stelde voor dat men zou wachten totdat de stoet voorbij was en dan zien wie in de rijtuigen zaten. Daarna kon men wel navraag naar de lieden doen. Ook gaf hij aan lord Alceston den raad om zich niet te laten zien wat hemzelf betrof dat kwam er niet op aan, want men kende hem wél en wist dat hij zich met alle zaken bemoeide. Lord Alceston keek hem verwonderd aan maar besloot toch zijn raad op te volgen. Hij naar een der zijstraten, maar nauwelijks was hij in de staat toen hij den stoet om den hoek zag voorbijgaan. Hij kon zich niet weerhouden om een blik daarop te werpen, en juist keek hij in een rijtuig waarin twee hem bekende per sonen zaten. De een was het meisje uit Graven straat, waar hij opgenomen was toen hij in zwijm was gevallen, en de andere was haar va der, dezelfde man die met hem van Dover af, in den trein gezeten had. HOOFDSTUK XII. Eenigen tijd nadat al de rijtuigen van de stoet natie is vast besloten, veiligheid van. leven en vrijheid van eigendom binnen haar gebied te vestigen. PALESTINA. Het telegram, den 29en Juni door Churchill gezonden aan hef Britsche bestuur in Palestina waarin de Britsche politiek ten aanzien van dat land werd uiteengezet, is thans officieel bekend gemaakt. Er wordt in gezegd dat de Britsche regee ring „haar verklaring van November 1917 op nieuw bevestigt", welke verklaring voor geen wijziging vatbaar is. Er zal een Joodsch Na tionaal Tehuis in Palestina gesticht worden. Het Joodsche volk zal in Palestina vertoeven krachtens recht, en niet krachtens gunst. Maar de Britsche regeering bedoelt niet dat Palestina even Joodsch zal zijn als Engeland Engelsch is. Ook wil de regeering dc Arabische bevolking niet te na komen in haar taal of cul tuur. De rechtspositie van alle burgers van Pales tina zal Palestijnsch zijn. Geen enkel deel der bevolking zal uit wettelijk oogpunt een andere rechtspositie hebben. De Britsche regeering wenscht te bevorderen de vestiging van volledig zelfbestuur in Pa lestina, en de eerstvolgende maatregel zal dan zijn de onmiddellijke instelling van een wet gevend lichaam. De speciale positie van den Zionistischen uit voerenden raad machtigt dien raad niet tot eenigerlei deelneming aan het bestuur over het land. De immigratie zal niet de economische ca paciteit van het land op het oogenblik dat de immigranten aankomen mogen te boven gaan. Een commissie van het wetgevend lichaam zal met de Britsche administratie overleg plegen betreffende alles, de regeling der immigratie rakende. Ingeval van meeningsverschil wordt de zaak voorgelegd aan de Britsche regeering. Wanneer de een of andere godsdienstige ge meenschap of een aanzienlijk deel der bevol king zich beklaagt, dat bepalingen uit het mandaat niet worden nageleeft, kan zij zich wenden tot den Volkenbond." Het telegram besluit aldus „De Zionisti sche uitvoerende raad heeft de Britsche re geeringen uitdrukkelijk verzekerd, dat het op treden der Zionistische organisatie geheel zal blijven binnen de perken der politiek, welke in haar verklaring is uiteengezet." CHINA. De „Daily Telegraph" publiceeit een lang telegram uit Peking, waarin wordt uiteengezet, hoe hopeloos de toestand m China is. Na acht weken van onverminderde krachtsinspanning gaf de eenige sterke man in Noord-China den strijd tegen kuiperij, despotisme en corruptie in het regime, dat hij gered had op. Hij wees alle verdere politieke Verantwoordelijkheid van zich af en trok zich terug ten einde de oefe ning der troepen van Tsjili Ilonan en Sjantoeng te hervatten ter voorbereiding van den uiteinde lijken strijd, welken hij het eenige middel acht, waarmede voor zijn land eensgezindheid kan worden verkregen. Die strijd zal niet in eens komen, maar dat hij zal komen daarvan is Woe-pei-foe zeker en als goed en groot soldaat wil hij niet. het risico loopen wanneer de dag komt. Wocpeifoe was geroepen het land van de Mantsjoerebellic te redden, maar zoodra de overwinning verzekerd was vingen opnieuw de eeuwige intriges aan, waarmede liet woord „regeering in China" geindentificeerd is. voorbij waren liep lord Alceston weer naar Thornton. „Er is iets vreemds in dit geval" zeide Thorn ton tot hem, terwijl hij nadenkend voor zich keek. „Meen heeft niet kunnen vaststellen wié de vrouw is, zij heeft geen vrienden en geen geld gehad en toch blijkt het nu dat zij op kosten van een particulier begraven wordt. En een die geld schijnt te hebben, want hoewel alles een voudig is, kon men toch zien dat hier rijkdom in het spel is. En dan die- rijk gekleede jonge dame die daar in het rijtuig zat. Geloof mij, dat alles komt mij zeer vreemd voor." Daarna stelde lord Alceston voor dat men naar „de Rijzende Zon" zou gaan om inlichtingen in te winnen. Thronton meende dat het beter was dat hij zelf alleen ging. Wat moesten de menschen die lord Alceston kenden er van d.nken wanneer zij hem hier zagen om inlichtingen over de vermoorde vrouw te verkrijgen. Zij zouden achterdochtig worden en niets willen mede- deelen. Lord Alceston trok de schouders op want hij had zich voorgenomen zich zelf daarheen te gaan. Hij meende dat het dwaasheid was te veronderstellen dat iemand daar zou zijn die hem kende. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1