DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefde en Haat. LIFEBUOY 45ste Jaargang. Donderdag 6 Juli 1922. NV 19379. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.5Ó per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverleeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buifienlandssh Nieuws. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Naar wordt gemeld had hedenochtend een vergadering plaats van de sub-commissie voor de schulden, zonder de Russische commissie dezen middag te 3 u. vergaderde de sub-commis sie voor den privaten eigendom, eveneens zonder de Russen. Vrijdagmiddag 7 dezer zal de sub-commissie voor de credieten vergaderen, zonder de Rus sen. DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad zal Maandag 17 Juli te Londen bijeenkomen onder voorzitterschap van lord Balfour. Er is een uitgebreide agenda o jn. zal besproken worden de goedkeuring van de mandaten voor Palestina, Mesopotamië, Syrië Kameroen en Togo. Vervolgens zal een discussie worden gehouden over de bescherming van de minderheden over de aangelegenheden welke door de conferentie van Genua aan den Volkenbond zijn overgedragen, en het rapport van de tijdelijke gemengde commissie, welke thans te Parijs de vermindering van de bewape ning te land bestudeert. OPPER-SILE ZIE. De ontruiming van Opper-Silezië is nu bijna geëindigd. Polen heeft reeds bezit genomen van alle districten, die het zijn toegekend. De com missie oefent nog slechts haar gezag uit in de districten Oppeln en Gross Strehlitz. Aan het station Peiskretscham hebben, on danks de veiligheidsmaatregelen bij 't vervoer van de troepen, mannen van de Selbstschutz op treinen geschoten. Drie Duitsche spoorwegman nen zijn daarbij gewond. De Duitsche ambte naren nemen een ■correcte houding aan. DUITSCHLAND. Volgens bericht uit Berlijn heeft de onaf hankelijke socialistische partij tot de leden een oproep gericht, waarin de redenen worden uiteengezet, die tot het besluit om zitting te nemen in het kabinet hebben geleid. In dezen oproep wordt o.a. gezegd Deze toestand ver- eischt eengezipdhei,d van hetproletariaat en ook de onafhankelijken zijn bereid onder be paalde voorwaarden zitting in de regeering te nemen en daarmede ook de uitvoerende macht ter hand te nemen. SERVIE. Naar Belga uit Belgrado verneemt, is de minister van justitie gisteren naar Slovenië vertrekken, waar de koning verblijft, om dezen te bewegen geen gebruik van zijn recht te maken tot het verleenen van gratie ten gunste van den ter dood veroordeelden communist, die eenige maanden geleden den aanslag op den koning pleegde. Zoo er toch gratie verleend wordt, zal het kabinet waarschijnlijk aftreden. IERLAND. Het grootste gedeelte van de sterkte van de Valera te Dublin is gisteravond gevallen. De Valera zelf schijnt op het laatste oogenblik ge drost te zijn, maar de bekende gravin Markievicz viel met vele andere in handen van de Vrijstaters. Zij stond aan het hoofd van een aldeeling scherp- schuteressen. Het gevecht had gisteren veel bekijks. Ge pantserde auto's waren voortdurend in de weer en de Vrijstaters maakten ruim gebruik van rookbommen, om een gordijn tot dekking van hun operaties te vormen, die eindigden met een stormloop van soldaten met handgranaten. 14 Maar Thornton antwoordde hem „Er zijn ook andere bezwaren waarom ik liever heb dat je niet meegaat. Je begrijpt dat Scotland Yard ook in deze zaak betrokken is. Ik wil om alles wat ik heb wedden dat een detectieve om „De Rijzende Zon" rondsluipt. Elkeen die daar gaat om inlichtingen in te win nen naar de vermoorde vrouw, zal hem dubbel belang inboezemen en hij zal het oog daarop houden. Wat mij betreft, ik ben een kranten man en niemand zal het vreemd vinden wanneer ik dit of dat vraag." Lord Alceston volgde zijn raad en ging heen nadat Thornton hem beloofd had 's avonds bij hem te komen. Thornton keek hem achterna totdat hij uit het gezicht verdwenen was en hij begaf zich toen naar „de Rijzende Zon". Zooals hij wel verwacht had was deze vol van menschen die bij de toonbank stonden en zaten te praten. Hij bestelde een glas brandewijn en ging alleen in een hoek zitten, schijnbaar om daar rustig te drinken en niemand van de aanwezigen zou hebben ver moed dat deze bedaarde, onbeduidend uitziende jonge man, die daar met half gesloten oogen zat, scherp luisterde naar alles wat om hem heen ge- De kanonnen die meededen, schoten bijkans h bout portant. De aanval ontwikkelde zich stelselmatig. Eerst werd het kantoor van de tram vermeesterd waarna het Hamman-hotel in brand gestoken en genomen en vervolgens het posLkantoor stormenderhand veroverd werd. Maandag had men de Valera de operaties van het Hamman hotel uit, zien leiden. Een communiqué van vannacht twee uur behelst, dat de aanval op de nog overgebleven stelling van de rebellen den heelen avond met tusschenpoozen is voortgezet. PALESTINA. Uit Londen wordt d.d. 3 Juli gemeld Een parlementair stuk bevat den brief dien de se cretaris van het Britsche kabinet gericht heeft tot den secretaris van den Volkenbond in ant woord op een brief van kardinaal Gasparri van 15 Mei aan den secretaris-generaal, in welken brief beweerd werd dat de Joden in Palestina een bevoorrechte en overheerschende positie hadden in vergelijking met andere nationaliteiten en gelooven. De secretaris van het kabinet sluit verschil lende stukken in betreffende de mandaten en zegt dat Gasparri's brief gegrond is op een on volledig begrip van de maatregelen. De Engelsche regeering heeft altijd beoogd dat de status van alle burgers van Palestina Palestijnsch zou zijn De bijzondere posities van de Zionistische or ganisatie brengt geen administratieve functies mede, maar is een joodsch orgaan voor het aanleggen en exploiteeren van openbare werken en 't ontwikkelen van natuurlijke hulpbronnen. Tegen bevoorrechting van eenige nationaliteit of gezinte zijn afdoende waarborgen geschapen Tot verdere verzekering van rechten op de heili ge plaatsen en godsdienstige gebouwen en ter reinen. Stelt de Engelsche regeering voor een onpartijdige commissie samen te stellen, die verantwoordelijk zou zijn voor het beschermen van die rechten, wier beslissingen afhanke lijk zullen zijn van de goedkeuring van den raad van den Volkenbond. De regeering is bereid candidaten voor de commissie te kiezen uit een lijst, op te maken door menschen met een wereld naam, zonder uitsluiting van christenen, muzel mannen of joden. De regeering verzoekt den bond een van den leden van de commissie te benoemen tot haren eersten voorzitter. - Bij de gister gehouden bespreking der koloniale begrooting in het Engelsche Lagerhuis oefenden de unionistische Die-Hards critiek uit op de Britsche politiek in zake 't mandaat voor Palestina en de Rutenberg-concessie. Zij stelden voor de begrooting te verminderen. Minister Churchill verdedigde de Britsche politiek ten krachtigste en stelde de kwestie van vertrouwen. De motie der Die-Hards werd daar op met 292 tegen 55 stemmen verworpen. ALLERLEI. De toestand in de Berlijnsche krantenstaking is thans verergerd, daar ook het hulppersoneel looneischen heeft gesteld. De staking dreigt zich ook tot de staatsbedrijven te zullen uit breiden het machinepersoneel heeft eischen ge steld in den vorm van een ultimatum. |jj|Het eenige blad, dat verschijnt, is het z.g. „Nachrichtenblatt" van de Berlijnsche vak- vereenigingen. Alle andere bladen te Berlijn komen niet uit. Tot dusver hebben er nog geen onderhan delingen plaats gevonden. De werkgevers ver klaren, dat de drukkers zich schuldig hebben gemaakt aan contractbreuk en dat de werk- sproken werd. Hij had geen enkele vraag gedaan en begreep nu dat hij met luisteren beter zijn doel zou bereiken. Stephan Thornton had in de kranten over dezen moord gelezen, maar waarschijnlijk zou hij verder geen acht daarop geslagen hebben, in dien lord Alceston niet bij hem gekomen ware om zijn hulp in te roepen bij het zoeken naar de oplossing van de vreemde raadsels der laat ste dagen. Lord Alceston had hem er op ge wezen hoe in denzelfden nacht als zijn va der werd vermoord, in een verdacht gedeel te van Londen, ook een onbekende vrouw werd vermoord. Hij wist niet wat het was, maar iets deed hem verband zoeken tusschen deze twee ge vallen. Hij vertelde dit echter niet aan Thorn ton, deze moest hem helpen inlichtingen te verkrijgen zonder zelf maar nog te weten waar om. Dat hij niet naar Scotland Yard ging, is begrijpelijk, want daar zou men van hem vor deren alles te vertellen wat hij wist en waar om hij verband zocht tusschen de twee moor den. Thornton had hem niets gevraagd maar wilde gaarne aan zijn vroegeren schoolvriend een dienst bewijzen. Toen hij echter in „de Rijzende Zon" zat, begon hij over het geval na te denken en ook daarin belang te stellen. Hij zag nu duidelijk gevers, daarom geen besprekingen kunnen voeren, voordat de arbeiders in alle bedrijven het werk hebben hervat. Uit Londen d.d. 4 Juli. De permanente commissie van het Lagerhuis heeft de behande ling van het wetsontwerp tot inkrimping van den zomertijd in het belang van den landbouw voltooid. Besloten werd, dat, de zomertijd voortaan hier te lande zal duren van af den derden Zaterdag in April of een week vroeger, ingeval Pasehen er op volgt, tot den de.rd< n Zaterdag in September. Tot dusver duurde de zomertijd van den laatsten Zaterdagnacht in Maart tot den eer sten Zaterdagnacht in October. In regeeringskringen houdt men zich bezig mét de voorbereidselen in verband met het herstel van de haven van Odessa welke gelijk bekend tot een vrijhaven zal worden gemaakt. Dë haven wordt, thans tot haar normalen staat teruggebracht. De ingang wordt uitgebaggerd en overblijfselen van mijnen worden verwijderd. De Engelsche minister van Oorlog verklaarde in het Lagerhuis, dat het Duitsche leger is terug gebracht tot de sterkte, welke in het verdrag van Versailles is vastgesteld en dat Duitschland wat oorlogsmateraal betreft, afdoende is ont wapend. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg verleden week 1.404.900 of 30.000 minder dan in de dooraan voorafgegane week en 418.000 minder dan op 31 Januari. Havas meldt uit Parijs, dat Prins Albert van Monaco een millioen frs. heeft gelegateerd aan de faculteit van geneeskunde. Het Duitsch-Russisch verdrag van Rap allo is door den rijksdag in tweede en derde lezing aangenomen. U i n e n 1 u u il. Tweede Kamerverkiezing. Kieskring Rotterda m. Anti-Rev. 34369, Bond van belastingbetalers 1723, 306, en 509. Liberalen 1272, Volkswelvaart 392, Lijst Arts 72, N.K.P. 587, Communisten 6350. Social. Partij 226, Vrijz. Democraten 5811 Plattelanders (links) 145, (rechts )109. Vrijheids bond 18439, 1923 en 2057. Christen Democraten Ö§2. R.K. SEaatspartij' 35968. Onafhahkëlijkeh 790, Staatkundig Gereforin. 1635. Democrati sche partij 483,Christ. Hist. 2e lijst 373, le lijst, 17560. Rapaille-partij 2574. Kunstenaarspartij 333. Soc. D.A.P. 70820. Bond van Bezuiniging 235. Pensioenbelangen 106. Neutraal Midden- standsblok 728. Ned. Vrouwen-organisatie 181 Christ. Soc. 660. Herv. (Geref.) Staatspartij 3946. Plattelanders (Teenstra) 106. Vergeleken bij 1918 is rechts flink vooruitge gaan. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De eerste vergadering in de zomerzitting is gisteren gehouden onder voorzitterschap van mr. Kolkman, lid van Gedeputeerde Staten, Meegedeeld werd, dat de op 22 Juni door de Staten gekozen leden van de Eerste Kamer be richt hebben ingezonden dat zij hun benoeming aannemen. Met betrekking tot het voorstel tot afwijzende beschikking op het verzoek van de Roomsch- Katholieke vereenigingen tot bestrijdng van de- tuberculose Herwonnen Levenskracht, ge vestigd te Utrecht, om subsidie en behoeve van haar sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn hebben de heeren De Visser en Colthof een motie ingediend. Gedep. Staten uit de noodigen ten spoedigste voorstellen aanhangig te maken tot stichting in dat er een geheim voor hem verborgen was. Hij peinsde over de zaak. In de eerste plaats dacht hij over de vrouw die niettegenstaande de gemeene omgeving waarin zij leefde, zich wist te doen eerbiedigen. Het was duidelijk dat zij niet tot die omgeving behoorde en dat zij een dame was. Dit laatste maakte dat zij door de buurt werd gehaat, hetgeen wel op te maken was uit de gesprekken der vrou wen. Een oogenblik later kwam een man de her berg binnen en begon te spreken over iets waaraan Thornton juist dacht. Wie was die man die haar had laten begraven Waarom gebeurde dit niet op gemeentekosten De vrouw was arm gestorven, waar zou dus het geld voor de begrafenis vandaan zijn geko men De antwoorden waren zooals wij die uit vori ge hoofdstukken kennen. Een heer was gekomen om te trachten vast te stellen wie de vrouw was. Hij herkende haar als iemand die hij vroeger in het buitenland had ontmoet, maar haar naam wist hij zich niet meer te herinneren. Hij had medelijden met haar gevoeld en aan geboden haar op zijn kosten te doen begraven. Dat was alles. „Dan moet die man zeker de Feurget zijn," dacht Thornton want hij- had dezen in het rij tuig gezien en kende hem.wel. Hij had hierover niet met lord Alceston gesproken. Hij begreep Voop een Qe^onde heldere huid gebruik I LIFE-BUOY Z.E.EP Denk eens aan de honden, den stoffige voorwerpen, welke U noodzakelijkerwijze i dagelijks aanraakt! Dit le. veri gevaar op voor» Uw huid. Uw zeep moei een I Zuiver en afdoend' *»eini. gingsmfddel zijn. Gebruik daarom HEALTH SOAP De zuiverende eigenschappen van LIFEBUOY beschermen Uw huid iecjen gevaar. DE LEVER'S ZEEP M? VLAAGDIINOEM Fabrikanten van 5unligHi Lux en Twink, van eene provinciale inrichting tot verpleging van tuberculose-lijders. Naar aanleiding van het voorstel tot subsidi- eering van de volksuniversiteiten te s-Graven- hage, te Rotterdam en te Dordrecht, en van de Roomsch-Katholieke volksuniversiteit te s-Gra- venhage, is door'de heeren De Visser en Colthof een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld dat de Staten, van oordeel, dat de taak vangeeste- lijke ontwikkeling van volwassen-uien niet op bevredigende wijze door het particulier initiatief kan worden vervuld, Gedeputeerden uitnoodigen een rapport uit te biengen over de Vraag op welke wijze het Provinciaal Bestuur deze taak c.q. met medewerking van andere openbare besturen zal kunnen ter hand nemen. Dr. Hotfman stelde bij motie voor, om, uit overweging; dat het niet tot de eigenlijke taak van de provincie behoort subsidies te verleenen aan leeszalen en volksuniversiteiten en dat be zuiniging dringend geboden is, Gedep. Staten uit te noodigen, geen nieuwe subsidiën voor te dragen en voorstellen te doen tot geleidelijke in trekking van reeds verleende subsidiën te dezer zake. Op 18 dezer zullen de interpellaties van de heeren Wesseling, inzake het standpunt van Gedep. Staten ten opzichte van aftrek voor nood- dat de Feurget iets meer van den moord moest afweten, al had hij alles zoo slim aangelegd. Hij was misschien een dier lieden die aan de vrouw een bezoek hadden gebracht, misschien was hij zelf de moordenaar. In alle gevallen was die de Feurget iemand om in het oog te worden gehoudenvan hem kon misschien het draadje uitgaan die den weg wees door dezen doolhof. De gesprekken werden levendiger en Thorn ton hoorde vele dingen die hem belang inboe zemden. Niemand der aanwezigen had met de ver moorde vrouw ooit gesproken, maar dikwijls werd de naam Sail FreenWood uitgesproken als iemand die met haar omgegaan had en dus meer van haar moest afweten. Toen Thornton den eersten keer dien naam boorde uitspreken, sprong bij onwillekeurig eventjes op, en gelukkig had niemand iets daarvan bemerkt want zij zouden begrepen hebben dat hij meer dan een gewone toehoor der was. Sail Greenwood en de Feurget, dat waren twee namen waarvan werk moest wor den gemaakt. Thornton's belangstelling steeg hoe langer hoe meer. De man met den geelachiigen baard en lan ge overjas, die met Betsy tlrane naar huis gegaan was op dien avond, werd ook druk be sproken. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1