toh: tyzx /334J DAGBLAD WO&R SCHIEDAM EK OMSTREKEN. 45ste Jaargang. iterdaq 1 Jul ■Zaterdag 1 Juli P122. No. 4^t75r Dit nummer bestaat uit twee bladen EEBSTE BLAD. Blnoe 1 w is. d. Stads- en Gewestelijk Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT I - I I<llnf AATl I W4 1\ ~W\ dl t «1 *>"k u-. 1 O.f X» r k rs(.O'S-I AT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Tweede Kamerverkiezing. De uitsla g. De nieuw-gekozen Tweede Kamer zal als volgt zijn samengesteld Kathol. Staatspartij 32 zetels. Anti. Revol. partij 16 Chr. Histor. Unie 11 Geref. Staatk. Partij Kersten) 1 S. D. A. P. 20 Vrijheidsbond 10 Lijst van Houten 1 Vrijz. Democraten 5 Communistische Partij 2 Plattelandspaftij 2 In totaal zijn uitgebracht 2.928.818 stemmen. De kiesdeelen werd vastgesteld op 29.288.18. De mogelijkheid buiten beschouwing latend, dat de gekozene voor de Geref. Staatk. Partij en een der Plattelanders zich bij rechts zullen voegen zal toch de nieuwe Kamer overwegens rechts zijn, daar rechts dan reeds over 59 zetels beschikt. Onder deze omstandigheden zal er wellicht alleen sprake zijn van een reconstructie van het huidige kabinet. Rechts behaalde dus een zóó schitterende vic torie, als niet velen zullen hebben verwacht. Ook de Katholieken zijn kranig uit den strijd getreden ondanks verdeeldheid in eigen partij wisten wij nog 2 zetels te winnen. Hieruit moge toch wel blijken, dat ook onze vrouwen de Room- sche eer hebben welen te beschermen. De A.R. klommen zelfs van 13 tot 16 zetels, terwijl de Chr. Hist. Unie 't record sloeg, door 4 zetels meer voor zich op te eischen. Volledigheidshalve laten wij hie de samen stelling der Oude Kamer ook volgen, voor een ieder is dan 't vergelijken zeer gemakkelijk. De Oude Kamer telde 30 R.K., 13 A.R., 7 Chr. Hist., 22 S.D.A.P., 15 Vrijheidsbonders, 5 Vrijz. Detn. 1 Chr. Soc. I Chr. Dein. Partij, I S.P., 1 Plattel, bonder, 3 Communisten, 1 Verb. Demo crat. Weermacht. Een groote opruiming heeft dus onder de kléine" partijtjes "plaats gehad* zelfs de HP., de partij van Kolthek viel uit. Onze nieuwe Internuntius. Gisteravond met. den trein van 6.51 uur is de nieuwe Pauselijke Internuntius bij ons Hof, Zijne Exc. Mgr. Orsenigo, in Den Haag, aangekomen. Op het perron van het H.S.M.-station was ter verwelkoming aanwezig Mgr. U. Kalde- weij, secretaris van de Internuntiatuur. Mgr. Orsenigo en Mgr. Kaldeweij begaven zich per auto naar de intcrnutiatuur. Voorkoming van Arbeidsgeschillen. De Memorie van Antwoord van den minister van Arbeid is verschenen op het voorl. verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houden de bepalingen tot bevordering van de vreed zame bijlegging van geschillen over arbeids- aangelegenheden en tot het voorkomen van zoo danige geschillen. Het was den minister aangenaam te vernemen dat de strekking van dit ontwerp bij zeer vele leden toejuiching vind. De minister hul digt niet de opvatting dat alle arbeidsgeschil len kunnen worden voorkomen of beslecht, in dien de overheid slechts de voor bemiddeling geschikte personen en orgahen aanwijst. Maar wel is hij van meening, dat door instelling van permanente organen vóór bemiddeling, die tegenover partijen het noodige gezag hebben, gunstige resultaten bereikt kunnen worden ten aanzien van de beperking van het aantal, den duur en den omvang van stakingen en uit sluitingen. Het is den minister intusschen niet onbe kend, dat een deel der werkgevers en der ar beiders weinig op heeft met de voorgestelde regeling, welke, zij het ook alleen door middel van moreelen dwang, belemmerend zal werken op de onbeperkte vrijheid, die zij tot dusverre hebben om hun geschillen door staking of uit sluiting uit te vechten. Dit kan echter voor de Regeering geen reden zijn om niet de tot standkoming dier regeling te bevorderen, aan gezien zij in de eerste plaats heeft te letten op het maatschappelijk belang, dat door sta kingen en uitsluitingen ernstig wordt geschaad. De Hooge Raad van Arbeid heeft zich in meerderheid met de strekking van het wets ontwerp vereenigd. Het wordt overbodig geacht alsnog een speciale commissie van werkgevers en werknemers over het wetsontwerp te hoo- ren. Ten einde de kosten, die de uitvoering der ontworpen wet met zich zal brengen, zoo ge ring mogelijk te doen zijn, zijn in het ontwerp, behalve een wijziging van de redactie van art. 53, eerste lid, waardoor thans is vastgesteld, dat de voorgestelde wettelijke regeling niet zal kunnen leiden tot het scheppen van nieuwe bezoldigde ambten, nog de volgende verande ringen aangebracht le. De Rijksbemiddelaar onthoudt zich van tusschenkomst in een geschil, waarbij minder dan 150 arbeiders betrokken zijn', behoudens wanneer de Minister machtiging tot, tusschen komst heeft verleend. Een dergelijke machti ging zal gegeven worden, wanneer te duchten valt, dat een geschil van kleinen omvang zal leiden tot een staking of uitsluiting, waarbij een groot aantal arbeiders betrokken is. 2e. De mogelijkheid tot het houden van een enquete, bedoeld in par. 4 van Hoofdstuk IJ. wordt beperkt tot geschillen, waarbij ten minste 300 arbeiders zijn betrokken. 3e. Het toe,ennen van schadeloosstellingen uit 's Rijks kas aan hen, die deel uitmaken van een bemiddelingsraad, een scheidsrereobt of een commissie van onderzoek, wordt facul tatief gesteld. In ieder voorkomend geval zal zijn te overwegen in hoever daartoe aanlei ding bestaat. Wat in het bijzonder te bemidde lingsraden en de scheidsrechten betreft, zal er niet zelden voor den Rijksbemiddelaar aan leiding bestaan, zijn medewerking tot instel ling dier lichamen alleen te verleenen, indien partijen, in wier belang dat zal geschieden, zich bereid verklaren bedoelde schadeloosstelling voor hare rekening te nemen. Wordt de wet op de Kamer van Arbeid in getrokken, dan mogen ook bij den tegenwoor- cligen toestand van 's Rijks financiën de uit gaven, die de voorgestelde wet met zich bren gen zal, volkomen gemotiveerd geacht worden. Vooropgesteld kan worden, dat de jaarlijksche uitgaven zullen blijven beneden het bedrag van ongeveer 40.000, dat de Kamers van Ar beid thans kosten en dat de uitgaven evenredig zullen zijn aan het nut dat zij afwerken. Worden met de bemiddelingsraden enz. hiervoren ge noemd, geen of slechts geringe resultaten be reikt. voor de beslechting van arbeidsgeschil len, dan zullen wij even weinig als de vejzoe- ningsrden, die krachtens de wet, op de Kamer van Arbeid kunnen worden ingesteld. In dat geval veroorzaakt de wet geen andere kosten dan die, welke uit het optreden van den Rijks bemiddelaar krachtens de artikelen 5 en 6 van het g'ewjyzigije ontwerp voortvloejcn J Voldoen de bemiddelingsraden, scheidsgerech ten commissieën van onderzoek daarentegen in cle practijk dan zullen de kosten die de wet met zich brengt, hooger zijn, maar zij zullen dan in belangrijke mate bijdragen tot, beperking van de groote schade, die van sta kingen en uitsluitingen, ook voor 's Rijks schatkist het gevolg is. Monument president Steyn. Gistermiddag heeft de plechtige onthulling plaats gehad van het standbeeld van president Steyn, door een comité van Nederlanders opge richt te Deventer, waar de President twee zijner belangrijkste studiejaren heeft doorgebracht. Het monument, dat President Steyn vertoont in veldtcnue, zooals hij „de burghers in het, vehll" placht toe te spreken is het werk van den beeld houwer Toon Dupuis en staat op het Stations plein, met den rug naar het plantsoen gekeerd. Bij de plechtighei waren tal van autoriteiten én belangstellenden uit stad en land tegenwoor dig. Er waren o.a. minister. H.A. van IJsselsteun. dr. Hendrik P. N. Muller, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Boekarestde heere Carl Spilhaus, handelscommissaris van de Unie van Zuid-Afrika, mej. Steyn, te Bloem fontein, dochter van den President dr. P. van Heerlen, te Fauresmith (Oranje-Vrijstaat). De eveutucele loting. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede- Kamer der Staten-Generaal maakt bekend, dat, indien het noodzakelijk mocht blijken, dat voor de vaststelling van den uitslag der verkiezing moet plaats vinden een loting als bedoeld in artikel 104, vierde lid, der Kieswet, deze loting zal geschieden in een zitting, te houden op Za terdag 8 Juli, des namiddags te 5 uuur, in het lokaal van het gemeentehuis te 's-Gravenhage voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd dat de zitting, bedoeld in artikel 107 der Kieswet, tot bekendmaking van den uitslag der verkiezing zal gehouden worden op Zater dag 8 Juli, des namiddags te half zes uur in hetzelfde lokaal van het gemeentehuis. A d v e r t e n t i n 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per reeel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvnw toegezonden. Incassokosten worden berekend. het voorloopig verslag zag, dat men zich vrij «gemeen met den inhoud der ontWprp-Verdra gen van Genua kan vereenigen. Hel Noorsehe oorlogsschip. Tlistermiddag is te Amsterdam aangekomen de Noorsche kruiser „Tordenskjold" komende van Horten, groot 4100 tons 266 man equipage. Commandant kapitein ter zee Joh. Orlin. De bodem ligt aan de De Ruyterkade .aan den steiger der firma v. Es v. Ommeren. Bezuiniging bij Onderwijs. De minister van onderwijs heeft, naar het Hbld. meldt, aan de besturen van gemeentelijke en bijzondere kweekscholen geschreven „Met de vergoeding van de jaarwedden van het onderwijzend personeel van gemeente- en bijzondere kweekscholen zijn aanzienlijke geld sommen gemoeid. In verband met den financieelen toestand, des lands, is het zeer gewenscht, dat het streven van de kweekschool-besturen gericht zij op een zoo economisch mogelijke bezetting van de lesuren, waardoor voorkomen wordt, dat meer leerkrach ten worden aangesteld dan strikt noodzakelijk is. Wordt in deze richting niet alle medewerking door de besturen verleend, dan zal te eeniger tijd moeten worden ingegrepen, teneinde ver mindering van uitgaven voor het Rijk op dit onderdeel der staatsuitgaven Le bereiken. Het gebeurt soms, dat bij ontstentenis wegens ziekte onmiddellijk een tijdelijke plaatsvervanger wordt benoemd, of de tijdelijk aan een der leer krachten opgedragen lesuren aan het Rijk in rekening Worden gebracht. Als algemeene regel .behoort, naai- het oordeel van den minister, te gelden, dat bij ontgesteldheid van een der on derwijzeressen), diens lessen door de overige onderwijzers worden waargenomen, zonder daar voor extra beloond Le wórden. Alleen bij ziekte van langdurigen aard kan -behoudens goedkeuring van den minister, de jaarwedde van een tijdelijk aangestelden plaats vervanger in de rijksvergoeding worden opgeno men. 20p Rekyeld (Plattelanders- bond, R. K.) 4S 20s Braai .(Plattelanders- bond, Links) 4135 21a Visser v. IJzendoorn(Vrijhi idsbond) 18.605 hoofdlijst. 2ld Abr. Staalman ..(Vrijheidsbond) 2047 le Alg. bij lijst. 21g Ter Hall (Vrijheidsbond) 2310 2e alg. bijlijst. 22 A. P. Staalman (Chr. Dein. Partij) 704 26 Beresteyn(Onafhankelijken) 615 28 Kersten (Ger. Staatk. Part) 6755 29 I fee res (Democr. Partij) 357 32a v. Boet.zelaer .(Chr. Hist. Unie) 1361 2e lijst. 32b Schokking (Chr. -Hist. Unie) 30.625 Eerste lijst. 35 De Groot (Kunstenaarspartij 245 36 J. ter Laan (S.D.A.P.) 35.276 o7 v. d. Mijle .(Nat,. Bond v. Be zuiniging) 252 38 Koopmeiners (Ncutr. Midden- standersblok) 136 41 Minnema - .(Alg. Ned. Vrou wenorganisatie) 143 44 v. d. Laar (Chr. Soc. Partij) 645 46 Hagen (Herv. (Ger.) Staats partij) 2011 49- Teenstra (Plattelandspartij) 196 Ongeldige stembiljetten. Het aantal stembiljetten van onwaarde bij deze verkiezingen is enorm groot. Over het al gemeen wordt de schuld op de vrouwen gescho ven, van wie het grootste gedeelte nog nimmer had gestemd, loch is dit onjuist, voor zoover wij op de plaatselijke stembureaux konden con troleeren, waren de meeste biljetten moedwillig ongeldig; gemaakt. Het grootste gedeelte daar van was eenvoudig blanco gelaten, 'andere weer bekrast, zelfs waren er met opschriften of verzen beklad en slechts heel weinig waren er door onwetendheid verknoeid. De vrouwen treffen in deze dus geen blaam. Baldadigheid. ,R|ijkfnsjxq jl'OfcU'nleu Senaat dei- Ti mimische Hoogeschool te Delft ontvangen medédceling heeft het Hessische staatsmiuisteric in het 'wangedrag van Nederlandselie jongelingen, stu deerende te Bingen a. Rijn, aanleiding gevonden om zich over deze jongelui le beklagen bij den Nederlandsehen Consul-Generaal en er dezen op gewezen dat, indien bedoelde studenten zouden voortgaan de aldaar geldende verorde ningen Le overtreden het niet mogelijk zal zijn hun langer verblijf op hel Hessische grondgebied "toe Le staan. Toen niettegenstaande mondelinge en schrif lelijke aanmaning van genoemden consulairen ambtenaar eenige jongelieden voortgingen zich te misdragen heeft de Hessische regeering aan de waarschuwing uitvoering gegeven door één hunner over de grens le zetten. In verband mei het gebeurde te Bingen heeft de rector magnificus der T.H., Prof. v.d. Steur, 'tol, de studenten der.T.IL, die zich voor hun studies naar liet buitenland begeven, een schrij ven gericht, waarin hun wordt gewezen op de noodzakelijkheid den goeden naam van ons, Nederlanders, in het buitenland niet door wange drag te bederven. Nieuw Bankgebouw. Zooals reeds lang bekend is, was de Afdeéling Schiedam, van de Algein. Centrale- Bankvereeni- ging, A'l'gem. Spaarbank voor den Middenstand gevestigd ruinlaan 48, van plan haar kantoren te verplaatsen naar het pand Lange Haven 77, dat daartoe speciaal werd verbouwd. Dit plan nu is hedenmiddag half drie in zijn geheel ten uitvoer gebracht en bekroond met de olficieele opening van het nieuwe bankgebouw, door den heer Corn. Loeff, Hoofddirecteur der Bank te Amsterdam, die in het Verkooplokaal a.d. Lange Haven de openingsrede uitsprak. Was de Afdeeling der Bank in de Tuinlaan reeds heel goed geïnstalleerd, thans a.d. Lange Haven laat die installatie niets meer te werischen over, voldoet ze aan de modernste eischen, aan een bankgebouw gesteld. Ontwerp-vcrdragen van Genua. De Memorie van Antwoord is verschenen op de ontwerpen lo. Goedkeuring van het ontwerp Verdrag van Genua tot vaststelling van den mi nimum-leeftijd van toelating van kinderen tot arbeid op zee 2o. voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-Verdrag vanGenua betreffende de plaatsing van zeelieden 3o. voor behoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-Verdrag van Genua betreffende scha deloosstelling voor werkloosheid in geval van verlies van het schip door schipbreuk wordt ontleend, dat de regeering ,met genoegen uit Het regeeriiigsjubileuin van de Koningin. Reeds, eenige maanden geleden stelde het ,Bat. Nieuwslilld" de vraag, of men in liulië den tijd nog niet gekomen achtte om plannen te beramen voor de herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileum der Koningin. Thans kan het blad mededeelen, dat, na overleg met den Gouverneur-Generaal, door de heeren dr. E. Moresco, vice-president van den Raad van Indië, en E. A. Zejlfnga Azn., president van de Javasche Bank, het initiatief is genomen lot dc vorming van een te Batavia zetelend hoofd comité, dat in oveileg en samenwerking met plaatselijke comité's, den juistcn vorm voor de herdenking zal kiezen en de uitvoering, voor zooveel deze geheel Ned.-Indië betreft, zal leiden. Kieskring Dordrecht. De. uitslag der stemming in deiF kieskring Dordrecht is als volgt 4c Van Houten (Liberale Groep-v. Routen c.s.) 1.252 4d Faubel (SLaatsp. voor Volkswelvaart) 511 b De Wilde (Anti-Rev. Partij 54.649 8 Van Puf Mén .(Christ. Volkspart) 327 9 Van Liemt (N. Kath. Partij) 428 15 Wijnkoop(Comm. Partij) 1527 16 Kuiper(R.K. Staatpartij) 27.133 17b Kolthek (Soc.-Partij) 557 17c v.d. Zwaag(Lijst v.d. Zwaag) 96 19 Marchant (Vrijz.Hem. Bond) 4072 20c De Ru ij Ier (Lijst de Ruijter) 194 20o v.d. HovenPla Ltela ndersbönd Rechts prot.) 2070 Pandora. Zaterdag, Zondag en Maandag, 's namiddags van 21 en van 4—6 biedt Pandora haar be zoekers iels zeer zeldzaams, iets groot,sch, dat op ieder Katholiek ongetwijfeld eon diepen in druk zal maken, aan. De film „Christus" wordt in Pandora gegeven, een werk, dat getrouw de voornaamste gebeur tenissen van Christus leven en eindelijk zijn ster ven verrijzenis en hemelvaart weergeeft. Verschillende tafereelen, o.m. de Boodschap des Engels, hel Laatste Avondmaal enz. zijn samengesteld naar schilderijen van beroemde meesters. Alle Opnamen zijn verder gemaakt in de na- tuur-get rouwe omgeving, die van Palestina en Lgyple. Zeldzaam schilderachtige zijn hieronder, terwijl geweldige volksoplóopen waarvoor men een ontelbare menigte ziel samengeschoold ook niet achterwege zijn gebleven. In één woord, de „Christus" is een werk, dat aller achting en belangstelling ten volle verdient. Een bezoek aan Pandora kunnen wij onzen le zers ten zeerste aanbevelen. Bovendien wacht den bezoekers dan ook nog „Kijkjes in het Valicaan", voor ons eveneens zeer interessant. Plaatsbespreken kan reeds nu gebeuren. Volkszangdag. Schiedam zal bij andere plaatsen in ons land niet achterblijven. Het zal óók zijn Volkszang dag hebben. A.s. Zaterdag, 8 Juli, des namiddags 3 uur zal de gezamenlijke uitvoering plaats hebben van de liederen, die op de lagere scholen hier ter stede door de leerlingen van de hoogste klas sen zijn ingestudeerd. Het Sportterrein in het Volkspark (Sterre- bosch) is daarvoor door liet Gemeentebestuur teé beschikking gesteld. Het Stedelijk Muziekkorps zal den zang bege leiden. De directeur van dit corps, de heer H 14 van Vleuten, zal als dirigent bij deze uitvoering optreden. Ongeveer 2000 kinderen van bijna •alle scholen in de stad nemen aan deze zangde monstratie deel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1