DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. "~""feuilleton,= Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Vrijdag 7 Juli 1922. No. 13380. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Dultenisndseb Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Plaa*sen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. u"-1 'J-1--1- -J Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE IIAAGSCHE CONFERENTIE. De tweede sub-commissie (schulden) van de niet Russische commissie is gistermorgen om half elf in het Vredespaleis bijeengekomen, onder voorzitterschap van den heer Alphand De sub-commissie heeft haar beraadslagingen voorlgezet en het ontwerp-begrooting, overge Iegd door de Russiche commissie, onderzocht De zitting is om twaalf uur opgeheven. De eerste sub-commissie (privaat-eigendom der niet-Russische commissie is gistermiddag om 3 uur in het Vredespaleis bijeengekomen onder voorzitterschap van Sir Philip Lloyd Gr earn e en heeft de besprekingen voortgezet. Naar men uit de kringen der delegaties ter conferentie verneemt, is de werkdag heden (Vrijdag) aldus ingedeeld Ten half elf 's mor gens vergadert de sub-commissie voor de schul den zonder de Russen. Ten elf ure diezelfdi sub-commissie met de Russitche commissie. Behalve de reeds eerder aangekondigde ver gadering van de sub-commissie voor de credie ten zonder de Russen, vergadert hedenmiddag ook de sub-commissie voor den privaten eigen dom met de Russen, Aan een Belgisch journalist verklaarde de heer Alphand, lid der Fransche delegatie op de conferetie van Den Haag en voorzitter van de sub-commissie der Russische schulden, het volgende In de drie weken, dat de conferentie duurt, heeft zich geen enkele onaangenaamheid voor gedaan bij de leden der niet-Russiehe commissie. Verklaringen door de Russische gedelegeerden gedaan over den toestand van Rusland, doen vreezen, dat liet thans moeilijk zal zijn met de Russen tot een accoord te geraken. Zelfs indien het accoord zal gesloten worden, dan nog zal het moeilijk zijn, het uit te voeren. Gezien den toestand van Rusland, kunnen wij alleen ver hopen te 's-Gravenhagc het expertenwerk van Londen te completeeren, dat bestond in het leggen van een basis, die noodig is voor onder handelingen, welke in de toekomst met Rusland zullen kunnen worden gevoerd, op het oogenblik dat een overeenkomst met dat land mogelijk zal worden. Krassin is gisterochtend op Scheveningen aangekomen. weigerd had, de regeering te steunen, is thans ook de constitutioneele club naar de oppositie overgegaan, zoodat Sliwinski niet over een meerderheid in den Landdag beschikt. RUSLAND. Door de verdwijning van Lenin uit het open bare leven en den toestand, dientengevolge ingetreden in communistische kringen, zijn tal van conferenties noodig geworden. De vervan ging van Lenin door een willekeurig ander persoon, die dan met dezelfde macht zou moeten worden bekleed, is uitgesloten, gezien den zeer feilen tegenstand van de groote meerderheid der partij. Daardoor is een candidatuur van Trotzki onmogelijk. De meening is overheerschend, dat de partij besturen, die tot nog toe van deelneming aan de regeering waren uitgesloten, mee moeten beslissen over gewichtige politieke vragen. Die opvatting neemt reeds concrete vormen aan, en men verlangt, dat het gezag wordt uitgeoe fend door de leiders der partijen. POLEN. Het kort geleden gevormde kabinet-Sliwinski staat reeds weer voor een crisis. Nadat de af getreden minister van Financiën Michalski ge- 15 Een vrouw die aanwezig was, had hem op dien avond gezien met Betsy Urane toen zij in hetzelfde kroegje zaten. Zij beschreef hem zooals Betsy Urane dat gedaan had. Hij was kort van gestalte, was vrijwel als een armen man ge kleed, had een geelachtigen baard, terwijl hij den geheelen tijd een blauwe zakdoek voor zijn gelaat had gehouden. Hij sprak en liep echter als een heer en hij scheen zich nietom geld te bekommeren. Een vrouw ging naast Thronton zitten. Hij had veel lust om haar van zich af te duwen,maar hij bedacht zich. Hij wilde iets weten dat misschien zijn nut kon hebben en daarom be handelde hij haar vriendelijk. „Heb je wat er op tegen, dat we samen drin ken vroeg zij. „Neen, ik zal je er eentje geven en ook nog eentje voor mezelf nemen. Het geeft je een droge keel naai' al dat gebabbel te luisteren." De glaasjes brandewijn werden gebracht. Terwijl zijn nieuwe metgezellin uit haar glaasje slurpte nam Thornton haar op. Zij was een zeer gewone vrouw uit die buurt met een dom gelaat, zonder een schijntje doordenkingsver- mogen. Hij liep geen gevaar wanneer hij deze OPPER-SILEZIE. Bij den aftocht van de Fransche troepen uit Opper-Sileziö, hebben zich nieuwe incidenten en schietpartijen voorgedaan. Generaal Lerond za naar alle waarschijnlijkheid Zondag Opper- Silezië verlaten. Rijkskanselier Wirth heeft een oproep Lot de bevolking van Opper-Silezië ge richt, waarin hij tot kalmte aanmaant. In dezen oproep zegt hij o.a. Over slechts enkele dagen zal de intergeallieerde commissie Opper-Silezië verlaten hebben. Met haar verlaten ook de intergeallieerde troepen het land, alsmede de intergeallieerde ambtenaren. Het Duitsch gebleven deel van Opper-Silezië komt dan weer aan heL moederland terug. Zij, die zich bij den aftocht der intergeallieerde troepen vijandelijkheden tegen deze troepen veroorloven, brengen niet alleen aan Opper- Silezië, doch aan het gehecle rijk nadeel toe. In naam van de rijksregeering richt de rijks kanselier daarom tot de bevolking van Opper- Silezië de vermaning, om zich bij den aftocht der intergeallieerde machten kalm te houden en ook om den ambtenaren, die met de regeling van dezen aftocht zijn belast, het werk niet te bemoeilijken. DUITSCHLAND. De Duitsche Volkspartij heeft op de vraag der democraten en van het Centrum, of zij bereid is tot de regeering toe te treden, bevestigend geantwoord. Over deze pogingen van Centrum en demo craten om de regeeringscoalitie naar rechts uit te breiden, zijn de socialisten ontstemd men acht zelfs tengevolge hiervan een ontbinding van den Rijksdag zeer waarschijnlijk. In den Saksischcn Landdag heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken Lipinski inter- ressante mededeelingen gedaan omtrent de ge heime organisaties. Naar hij zeide, is de moord op Rathenau waarschijnlijk te Dresden georga niseerd. Een student en een ingenieur, die onder zware verdenking staan, aan de voorbereiding van den moord medegewerkt te hebben, zijn gearresteerd. De ingenieur is voorzitter van den Deutschvolkischen Schutz- und Trutzbund en lid van de Duitsch-nationale Jugendbund. UiL de talrijke vondsten van verborgen wapen- depóts in Saksen blijkt, dat de organisatie C. met de rechtschc partijen in organisatorisch Verband staat. Lipinski deelt voorts mede, dat in de laatste dagen ook op hem is geloerd. DE MOORDEN IN DUITSCHLAND. Kauertz, de ingenieur uit Dusseldorp, die ge vangen is genomen op verdenking van mede plichtigheid aan den moord op Rathenau, is gisteren naar Berlijn overgebracht. Hij wordt niet meer verdacht een der daders te zijn, doch wel het misdrijf te hebben begunstigd. Naar Wolff meldt, was uit het politie-onder- zoek gebleken, dat de reactionnaire lastgevers van de twee jongelui, die de aanslag op Harden hebben gepleegd, te Oldenburg wonen. Berlijn- sche politiebeambten hebben daar huiszoekingen verricht en enkele verdachten gevangen geno men, die naar Berlijn zullen worden vervoerd. Hij merkte op, dat er geen kijk was op een plotselinge herleving van den handel, maar dat hij meende te kunnen voorspe-len iéts wat veel ïheer waard is, n.l. een langzame maar gestadige •verbetering in alle takken van nijverheid. Er zijn onmiskenbare teekenen van zulk een ge leidelijke verbetering. De kolenexport heeft een omvang aangenomen, dien niemand met Kerst mis j.l. had kunnen voorzien. Neemt hei, binnen- landsch verbruik, door verbetering van den toe stand in de bedrijven, evenzoo toe als de export, dan kan men rekenen op meer werk en hoogere loonen voor de mijnwerkers. Over de overzeemarkten sprekend, zei hij, dat vermoedelijk Zuid-Amerika en de Domini ons en koloniën de beste afnemers zullen worden ;en hij toonde er zich verheugd over, dat de meer dere stabilisatie van den politieken toestand in Britsch-Indiö haar uitwerking reeds niet had gemist. In de ontwikkeling van het Britsche rijk ligt de grootste hoop voor de toekomst en hij hoopte, dat men binnenkort zal komen tot een •beweging om een, deel van de overtollige be volking van Groot-Brittamuë naar andere deelen van het rijk over te brengen, waar zij de vruchten der Lngelsebe industrie kunnen overplanten. „Maar", zoo voegde hij er aan toe, „zoolang de verhouding Lussehèn het moederland en de andere doelen van het rijk niet definitief ge regeld is, zal de handel met die deelen blijven kwijnen. Het is .waar, dat we niet buiten Europa kunnen, maar we moeten evenzeer, nieuwe ka nalen voor onzen handel zoeken. Iedere werke lijke en onmiddellijke verbetering van den wereldtoestand moet gebaseerd zijn op een orde lijk Europa". werkplaatsen der spoorwegmaatschappijen, Je well, heeft, in antwoord op een brief van den voorzitter der Railroad Labour Boa,d welke brief van verzoenenden aard wordt geacht geschreven, dat de stakers bereid zijn om te confereeren, met wie dan ook. IERLAND. In antwoord op aanbiedingen tot hulp, vari verschillende kanten gedaan, heeft de voorloo- pige lersche regeering beslóten heden het ge ilede land te wapen te roepen. Het overschot van de in de Sackvillestreet vechtende ongeregelde troepen heeft zich gister middag overgegeven. Onder hen is Gathal Brugha een van de voornaamste aanhangers van De Valera. ENGELAND. Stanley Baldowin, president van den Board of Trade, heeft gisteren gesproken van de voor uitzichten der Engelsche industrie. eens ondervroeg. „Heb je die vrouw waarover steeds zooveel lawaai gemaakt wordt, ook gekend vroeg hij. „Neen, ik ben blij van niet. Dat was een ver vloekt schepsel Het schijnt nog al vreemd, dat zij zelfs niet één vriend had." „Dat heeft zij wel gehad. Zij was gewoon naar Sail Greenwood te gaan.Ik heb ze wel eens samen gezien." „Wie is zij Is zij hier „Wel neen, hier niet. Zij is te fijn om hier te komen. Zij is een kleine Fransche naaister uit Cranes Court." Nu wist Thornton genoeg en hij wilde die vrouw weer van zich afschuiven. Hij veinsde dronken te zijn en te slapen, maar zij ging met weg. Een oogenblik voelde hij haar warmen adem op zijn hals en zijn zakdoek uit zijn zak trekken. Hij liet haar begaan in de hoop op die wijze van haar af te komen, maar hij bedroog zich. In plaats van heen te gaan, begon zij zijn horloge zacht te betasten. Hij duwde haar weg en ging toen rechtop zit ten.. De vrouw werd toen rood van woede. Zij had te veel gedronken,en was nu eerst eens in een flinke bui gebracht om ruzie te maken. „Je bent een gemeene huichelaar"schreeuwde zij. „Je was niet aan het slapen, heelemaal FRANKRIJK. De Fransche bladen vinden het buitengewoon raadselachtig, hoe de vraag van de schuld aan den oorlog te berde kon worden gebracht in de Fransche Kamer maar zij verheugen zich er zonder uitzondering over, dat het debat van gisteren recht heeft doen wedervaren aan de minderwaardige aantijgingen der communisten tegen Poincaré, en het licht heeft doen vallen op de eigenlijke bedoelingen der communisten. Zij leggen ook den nadruk op de verlegen houding van Vaillant Couturier en op de on- egrondheid van zijn beweringen, terwijl juist Viviani door zijn welsprekend en zakelijk be toog, de „Union Sacrée" in de Kamer wist te herstellen, zooals hij ook in 1914 den doodsteek toebracht aan de bolsjewistische propaganda. „L'Oeuvre", het orgaan der pacifisten, en „Le Peuple", het blad der C. G. T„ noemen de houding van Vaillant Couturier belachelijk en stumperig. „L'Ere Nouvelle", het orgaan van het linkerblok, schrijft, dat uit het debat met verblindende helderheid is gebleken, dat men geen enkel Fransch staatsman kan verwij ten, niet alles te hebben gedaan om den vrede te bewaren. Het betoog van Vaillant Couturier was ijdel, ja zinledig, en de waarheid triumfeert over deze schandelijke campagne. ALLERLEI. De staat van beleg is thans in Brazilië afge kondigd Volgens een bericht uit Milaan, heeft de Italiaansche minister-president aan een delega tie uit Fiume toegezegd, dat aan de stad finan- cieele steun zal worden verleend. De legioen- soldaten verklaarden zich tegenover D'Armunzio bereid, zich niet in de plaatselijke politiek te mengen. Naar uit Washington bericht wordt., is de Amerikaansche regeering voornemens, we gens de bedenkelijke gevolgen van de staking der mijnwerkers, de kolenproductie voor hare rekening ter hand te nemen. Z. II. de Paus ontving gisteren den Engel- schen ópper-commissaris voor Palestina, Sir Herbert Samuel, in audiëntie. Hindenburg heeft in Hannover een ver klaring gepubliceerd tegen dén politieken moord, welke gevaarlijk is voor de rustige ontwikkeling van den staat en deze tegenhoudt, en een laffe misdaad beteekent. tegen het doodzieke Duitscb- land. Nieuwe buitenlaudse.he paspoorten. Binnenkort zullen nieuwe formulieren voor buitenlandsche paspoorten vanwege het De partement van Buitenlandsche Zaken in ge bruik worden gestéld. Bij de vervaardiging van deze formulieren is rekening, gehouden met het feit, dat de thans in gebruik zijnde formu lieren in bepaalde gevallen niet aan de behoefte voldeden, doordat zij niet voldoende ruimte bie den voor het groote aantal vreemde pasvisa, dat personen die krachtens hun beroep of bedrijf zich naar verschillende landen moeten begeven, noodig hebben. Het nadeel is thans ondervangen, doordat voor hen paspoorten zullen verkrijgbaar zijn die 36 bladzijden bevatten, en waarin derhalve een groot aantal visa kan worden geplaatst. Daartegenover kan het paspoortformulier voor den doorsnee-reiziger die zich slechts voor ééne of enkele reizen buitenlands begeeft en dus ook weinig pasvisa noodig heeft, minder bladzijden bevatten. Beide hierboven genoemde paspoortenformulieren zijn van een kleiner formaat, dan de thans bestaande en daardoor beter geschikt om in een zakportefeuille te worden opgeborgen. In verband hiermede is het wenschelijk bij de aanvrage van buitenlandsche paspoorten te vermelden „dik paspoort". Indien belang hebbende prijs stelt op de uitreiking van een paspoort van 36 bladzijden. AMERIKA. De leider van de arbeiders in de constructie- niet. Je bent een spion, dat ben je. Ik hel) je den geheelen tijd in de gaten gehad. Kijk eens hier jongens, een spion, een huichelaar, een spion." Toen ontstond een gehuil van dronken ke rels en schel schreeuwende vrouwen. Zij spron gen op hem als beesten. De tafels werden omver geworpen, de vrouw die hem aangewezen had, geraakte onder den voet. Zij schreeuwde zoo verschrikkelijk dat allen naar haar omzagen, maar toen zij weer opkeken, was-Stephen Thorn ton verdwenen. HOOFDSTUK XIII. Toen lord Alceston met groote pracht en praal begraven was, en de smart daarover een weinig was vergeten, begon de publieke meening hoe langer hoe luider te spreken. Men moest de moordenaar vinden, er moest voortdurend jacht op hem worden gemaakt of het gezag van de Londensche politie zou Len eenenmale verloren gaan. En niemand anders dan de voortvluchtige Ncillson kon schuldig zijn. Ncillson moest dus gevonden worden. Een Scotland Yard had toch zijn best gedaan. Over geheel Engeland stonden aan de havens bekwame detectives en de moordenaar moest wel zeer slim zijn, wilde hij zich aan hunne nasporingen onttrekken, hoe goed ook ver momd. Een groote politiem cht stond op De loodsdienst op de Schelde. Naar de Stand verneemt, zal binnenkort de loodsdienst op de Schelde worden uitgebreid wat den post in de Wielingen betreft. Daar zal het aantal stoomloodsbooten op drie worden gebracht, dus op gelijke sterkte met den Belgi schen loodsdienst. Een groot aantal loodsen zal naar Vlissngen worden gedirigeerd en met het vaarwater be kend worden gemaakt. Ilolloway voor het huis van Neillson's getrouw de zuster, men vermoedde dat hij zich misschien daar verscholen had. Over geheel Engeland werd het portret van den moordenaar verspreid, terwijl de nummers van de banknoten die gestolen waren en die door de bank waren opgegeven, daaronder stonden gedrukt. Scotland Yard was zeker dat de moorde naar in handen van zijn detectives zouden val len. Maar drie dagen wax-en reeds verloopen en nog was 'men er niet in geslaagd hem te vin den. Lord Alceston had den raad van Thornton opgevolgd, en duizend pond was door hem uit geloofd om Philip Neillson te vinden, zeker als hij was dat deze licht over de zaak zou kunnen verspreiden. Dit had hij gedaan op den morgen toen hij naar Brownstraat was gegaan, en bij zijn thuiskomst werd hem gemeld dat zijn moeder hem wenschte te spreken. Jtij ging dadelijk naar haar kamer. Toen hij binnenkwam, stond zij op om hem te begroeten, maar zonk een oogenblik daar na weer machteloos op haar stoel neder. „U wilt mij spreken, moeder?", zeide hij kortaf. „Heeft u nu besloten mij alles te ver tellen (Wordt vei'volgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5