Onze Overwinning. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang Zaterdag 8 Juli 1922. No. 13381. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertentiën 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Met groot, onverwacht groot succes, is voor de rechtsche partijen de Kamerverkiezing ver- loopen. Bijna iedereen was min of meer beangstigd voor den afloop van den gewichtigen strijd men durfde gissingen te wagen, noch stellige voorspellingen er over te doen, men wachtte angstvallig Hard werd, vooral de laatste dagen, gewerkt en bewerkt, dat toch tenminste tekort aan in spanning en moeite de reden van een eventueele nederlaag niet zou zijn maar Goddank, al die angst is overwonnen, die spanning is verdwenen, een overwinningsjubel davert over het geheele Christelijke Nederland. Rechts behaalde de victorie, met een meerder heid van 20 zetels treden straks de rechtsche leden 't Tweede Kamergebouw binnen. De Hemel heeft ons geholpen door zijn directe hulp, waarom den laatsten tijd zoo bijzonder vurig is gebeden en door zijn indirecte hulp, in het medestemmen der vrouwen. Eenstemmig hebben de christelijke vrouwen haar plicht zorgvuldig en nauwkeurig weten te volbrengen en werkten zoo ongetwijfeld voor een groot deel er aan mede, om den zege te be vechten. Vooral ook de Christelijk-Historischen kunnen met vreugde de gunstige werking van het vrou wenkiesrecht begroeten, daar z ij bovenal de goede resultaten ervan mochten binnenhalen. En och, links, dat zijn hartewensch vervuld zag, zou misschien thans veel liever wenschen, dien wensch nooit te hebben gekoesterd. Het bracht hun geen voordeel, maar groot nadeel. Met name de S. D. A. P. heeft het nu reeds menig onrustig oogenblik bezorgd. Wij blijven dus de eerste vier jaar weer onder een rechtsche regeering, allicht dezelfde, die thans het bewind nog voert en dit reeds vier jaar in de moeilijkste tijden met durf en vaste hand gedaan heeft. Vóór de verkiezing is honderden malen door leiders en pers er op gewezen, wat wij van een linksch kabinet, op gebied van onderwijs, huwelijk, sociale wetgeving enz. te wachten hebben, gelukkig echter behoeven we ons thans voorloopig om die schrikbeelden niet meer te bekommeren. Wel is het eisch, dat tactvol, zuinig en heil zaam voor allen worde geregeerd, maar juist de basis der christelijke beginselen geeft vaste hoop op deugdelijk, vruchtdragend regeeringsbeleid. Steunen wij dan eensgezind en onverdeeld den arbeid van het komende kabinet, totheil van geheel het volk, vorstin en land. Na den slag. Het is een oud gebruik van ridderlijkheid, dat de overwinnaar den overwonnene, na de moeilijk bevochten zege, de hand reikt en deze zijnerzijds, die niet mag weigeren. Vergeven is dan veel zoo niet alles van het overbodig hatelijke, dat nu eenmaal verknocht is aan de vurigheid, waarmee .de strijd speciaal op zijn hoogtepunt wordt gevoerd. Dit parool staat ook in het Roomsch-Katho- Iieke blazoen geschreven. Uit den rust na de woelige dagen van den kamp moet weer het goede geboren worden. Ook wij, Katholieken, volgen dezen gedrags regel tegenover alle onze politieke tegenstan ders. Althans het vergeven Maar vergeten kunnen wij niet de grievende, doch eigenlijk onbeholpen wijze, waarop de Vrijheidsbond onze gemoederen ten diepste heeft gekrenkt. Al is de plaat wellicht geholpen door weer en wind, op de gevels aan flarden gescheurd, zoodat de feitelijke voorstelling nauwelijks herkenbaar is, voor onzen geest zien wij de stemmende „non" ter eenerzijde en de satanische vrouwengestalte ter andere zijde, beide den stemplicht in ver vulling brengend. Het stemmende en stemmige nonnetje" moest het onbeholpen uitgedachte symbool vormen van de clericale overheersching. De roode vrouwenfiguur met satanische uit drukking het roode gevaar Alles had slechts ééne strekking den vrijzinnigen kiezer te be duiden, dat beiden precies even, honderd pro cent gevaarlijk waren Het zusterke en de satanisch afgebeelde vrouw! Had het ongelukkiger gekund Het „zusterke" voorbeeld van onbaatzuchtigheid, opoffering en liefde, door vriend en vijand erkend als de uit verkoren verpleegster in tijden van nood en ziekte, moest opgeld doen, om bij den Vrijheids bond afkeer te wekken tegen haar „richting" Het zij hier herhaald, tegen „haar richting", Want tegen haar persoon kunnen toch moeilijk vijandige gevoelens gekoesterd worden door hen, die, wanneer zij ziek en zieltoogend nederliggen, zoo gaarne een beroep doen en terecht op haar, zoo wereldvreemde opofferingsgezind heid. "Omdat de Katholieken dan ook in het nonnetje zien de personificatie van de meest edele ge voelens in den mensch, daarom zullen en kunnen de Katholieken wel vergeven, doch niet ver geten, dat deze personificatie van onze heiligste gevoelens door den Vrijheidsbond werd gestem peld tot aanvalsbeeld op de Katholieke politieke organisatie even gevaarlijk als de satanische voorgestelde vrouwenfiguur, en vraagt men zich niet geheel ten onrechte af, of de zware neder laag, door den Vrijheidsbond geleden, niet door hem zelf „bevochten" is. Immers niet alleen overwinningen, maar ook' nederlagen kan men „bevechten". Mr. v. V. BwitesiiMdssfei Nieuws DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De derde sub-commissie (credieten) van de niet-Russische commissie is onder voorzitter schap van baron Romano Avezzana om 3 uur gistermiddag in het vredespaleis bijeengekomen en heeft hare beraadslagingen voortgezet. Naar men uit Conferentiekringen verneemt hebben heden(Zaterdag) geen vergaderingen van subcommissies derJHaagsche Conferentie plaats. Maandag a.s. vergadert ten ÏO1/., ure de sub commissie voor de credieten met de Russische Commissie. En op hetzelfde uur de subcom missie voor den privaten eigendom, zonder de Russen. DUITSCHLAND. In de juridische commissie van den Rijksdag verklaarde de minister van Justitie bij de be handeling van het wetsontwerp tot bescherming van de republiek, dat het niet juist is te beweren, dat de wet alleen tegen rechts zal worden toe gepast. Zij treft ieder, die tegen den wettigen republikeinsche staatsvorm is gekant. De mi nister verklaarde, dat hij met tegenzin het be sluit heeft genomen, de doodstraf in de wet op te nemen, maar, zeide hij, zoolang onze staats inrichting de doodsstraf kent, behoort zij in een wet tot bescherming van de republiek te worden opgenomen. l)E HAMBTJBGSCJIE HAVENSTAKING, j De „Rote Fahne" verneemt uit Hamburg Nadat door de staking der scheepsmachinisten en ingenieurs, die zich over vrijwel alle havens aan Noord- en Oostzeekust heeft uitgebreid, het havenverkeer te Hamburg sedert Zaterdag j.l. geheel stilstaat, wil zich thans ook het andere personeel bij de stakers aansluiten. De onder nemingen hadden den scheepsmachinisten den dienst opgezegd. Daarop besloten de arbeiders in een op 5 Juli gehouden vergadering, de be slissing van het scheidsgerecht, dat een bijslag op het uurloon van 4 h 4V2 mark had toegekend, te weigeren, en hun bestuur te machtigen tot het onverwijld nemen van alle voor de staking noodige maatregelen. DE DUITSCHE DRUKKERSSTAKING. De onderhandelingen tot bijlegging van de drukkersstaking duren voort. De rijksminister van Arbeid zal heden een nieuw bemiddelings voorstel doen, dat door beide partijen zal moe ten worden aanvaard. Maar tegelijkertijd heeft te Leipzig een algemeene vergadering der boek drukkersorganisaties plaats. Op de agenda van dit congres staat een voorstel om voor het geheele rijk een vermeerdering van het weekloon met 300 mark te eischen. Wanneer deze eisch wordt verworpen, zal over geheel Duitschland een algemeene staking der drukkers worden ge proclameerd. Deze eisch zal in den vorm van een ultimatum met een looptijd van 48 uur worden gesteld. Men hoopt, dat het scheidsgerecht vooi loon- kwesties, dat a.s. Maandag bijeen komt, den stand van zaken zal ophelde.en. Dit scheids- ge. echt heeft tot taak de loonen voor geheel Duitschland te regelen en men gelooft, dat deze besprekingen tot een ontspanning van den toe stand zullen leiden. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Uit Geneve wordt d.d. 7 Juli gemeld De Fransche regeering heeft zich, naar ver luidt, tot een neutrale regeering gewend, om Duitschland te bewegen een beslissing te nemen ten aanzien van een verzoek tot toelating tot den Volkenbond. De bedoelde neutrale regeering heeft zich reeds met gezaghebbende personen in Berlijn in verbinding gesteld tot het aanknoopen van besprekingen, die binnen zeer korten tijd, ver moedelijk op neutraal grondgebied, zullen plaats vinden. DUITSCHLAND EN DE OEKRAÏNE. De regeering van de Oekraine voert op het oogenblik onderhandelingen met de Duitsche regeering nopens de uitbreiding van het verdrag van Rapallo tot de Oekraine. De Oekrainsche regeering heeft in beginsel haar goedkeuring aan de voorwaarden van 't verdrag gehecht. De totstandkoming van de uitbreiding van het verdrag werd door haar alleen nog afhankelijk gemaakt van de bereidwilligheid van Duitsch land om voor de Oekraine een bedrag van 400 millioen Duitsche mark beschikbaar te stellen, zijnde bedrag dat indertijd door aan hangers van Petljoera in Duitschland was ge deponeerd. De regeering der Oekraine heeft er in toegestemd, de ontruimingskosten van het Duitsche leger uit de Oekraine in 1918, ten bedrage van 100 millioen mark, te betalen, terwijl Duitschland zich verplicht heeft, aan de regeering van de Oekraine het resteerende bedrag van 300 millioen te betalen. ENGELAND. Lloyd George heeft zich Woensdag toen hij een afvaardiging van Lancashiresche katoen spinners ontving, bezorgd uitgelaten over de snelle daling van de mark. Niemand, zoo zeide hij, had vroeger voorzien, dat de mark zoo zou dalen, dat er 2000 voor een Engelsch pond te krijgen zouden zijn, met het vooruitzicht op een nog scherper daling. De mark is op hol geslagen en niemand weet waar zij stil zal ko men te staan. Ik verontrust mij over de vooruit zichten in Duitschland. Alles wat ik verneem, versterkt mijn ongerustheid. Wij staan voor een ernstige gebeurlijkheid, namelijk dat in het sterkst geindustraliseerde land van Europa, na het onze, de werklui 40 of 50 pGt. minder verdienen dan bij ons eir dat dit land zijn goederen over de heele wereld zal verzenden. Men zou Engeland niet volkomen weerloos kunnen laten tegen zulke mogelijkheden en ik ben overtuigd, zeide Lloyd George verder, dat de tijd zal komen wanneer men zal inzien, dat wetgevende maatregelen volgens dezelfde beginselen als de Safeguarding of Industries- wet onmisbaar zullen zijn, niet bij wijze van tarief, maar bij wijze van muur tegen een vloed golf, die uit een buitengewonen storm is voort gekomen IERLAND. Na de overgave der laatste rebellen in den afgeloopen nacht, werden de zaken te Dublin heden wedeiom hervat. Af en toe werd er nog gesc.ho4en, maar de opstand in de Iersche hoofd stad is|bijna geheel onderdrukt. Algemeen wordt verwacht, daL de regeering van den Vrijstaat thans af zal rekenen met de rebellen in de landelijke districten De regeering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin zij de Iersche organisaties van vrijwilligers op roept om het leger bij haar taak te helpen en „er het hunne toe bij te dragen om Ierland veilig te maken voor de democratie en het ont wakende en overwinnende Iersche volk te vestigen op een hechte basis". Er wordt reeds gehoor gegeven aan dezen oproep. FRANKRIJK. Bij het slot der debatten over de verantwoorde lijkheid voor den oorlog, nam de Kamer een motie van vertrouwen in de regeering aan met 532 tegen 65 stemmen. OP HET VATICAAN. Volgens een officieele mededeeling van het Vaticaan nopens muiterij zijn er twee gendar men, die op 3 Juli dienst weigerden, gestraft, maar toen zij weigerden, zich daaraan te onder werpen, gedwongen hun ontslag te nemen. Toen echter de twee gendarmes steun vonden bij enkele kameraden, beval de secretaris van staat hun, onmiddellijk het Vaticaan te verlaten. Mgr. Pizzardo, de substituut-secretaris van staat, vergezeld door den commandant der gen darmes en een escorte Zwitsersche garde, liet het gevel ten uitvoer brengen zonder moeilijk heden te ondervinden. ALLERLEI. De „Neue Freie Presse" verneemt, dat Tsjit- sjerin voornemens is, zich voor den tijd van twee drie weken naar Innsbrück te begeven tot herstel van zijn gezondheid. Te Londen is een telegram uit Moskou ont vangen, volgens hetwelk de geestelijeken te Petrograd, die zich verzet hebben tegen de re- quisitie van kerkschatten, tot de volgende straffen zijn veroordeeld Elf beklaagden, waar onder de metropoliet Benjamin, een bisschop alsmede verscheidene geestelijken en professoren, werden ter dood veroordeeld. Drie en vijftig beklaagden werden tijt vijf jaar of langere ge vangenisstraffen veroordeeld. De rechtbank be sloot voorts, een strafvervolging in te stellen tegen den patriarch Tichon. De waarde aan eigendommen, de afgeloo pen week te Dublin vernield, wordt begroot op tusschen 3 en 5 millioen p. st. Uit de Pers. De verkiezing. De rechtsche pers is een en al enthousiasme over den prachtigen uitslag der verkiezingen, waarbij 60 van het Nederlandsche Volk zich uitsprak voor een Christelijke regeering. Hieronder volgen ook eenigo Memmen uit de linksche pers. „De Tel" schrijft o.ir. De droom van mr. Troelstra een combi natie yan Katholiek en soc.-democraat gaat in ixiok^op. De Nieuwe Kath. Partij moge bij de stemming vernietigd zijn, in werkelijkheid leeft ZÜ kJpKbiiger dan ooit en nooit zal een Katho liek lejfer gedoogen, dat ter wille van een de- mocrdAche „hersenschim" het machtige blok van 32/remmen, waarmede de Katholieken dit proteifl&ntsche land regeeren, uiteen springt. Adieu yl us Troelstra's droombeeld! Heilwoord blijft aan Rechts. Voor lange jaren. De vernietiging der kleine' partijen is afdoend en een zegen. Het blijkt wel, dat persoonlijke ijdelheden en particuliere belangen zich in ons land niet zoo sterk kunnen doen gelden, dat zij in staaf zijn, ook maar één enkelen Kamer-zetel te winnen. Zoo is het wel, eigenaardig, dat de heeren Teenstra en Van Beresteyn, waren zij tevreden geweest met hun rangnummer op de vrijz.-dem. lijst, herkozen zouden zijn. Thans lig gen zij beiden buiten de Kamer. Ook geldt dit voor partijen, die feitelijk drijven op één man, zooals de christen-democraten en de socialistische partij, waarvan de aanvoerders, respectievelijk A. P. Staalman en LI. Kolthek uit de Kamer verdwijnen. En ook de Rapaille- partij is overleden. Laat ons hopen voor goed. Het „Vaderl." laat zich o.m. als volgt uit De Coalitie heeft eene groote overwinning bij deze stembus behaald, eene meerderheid, waarmee iets te bereiken valt, werd haar deel. Haar is in hooge mate ten goede gekomen, dat de kiezers wel wisten wat er zou gebeuren, als de Coalitie in de meerderheid kwam,maar dat ze absoluut in het duister tastte omtrent de gevolgen van eene Coalitie in de minderheid. Men kan thans slechts een Kabinet hebben van Rechts of een van Recht en Links. En de kiezers, het zekere voor het onzekere nemen de, hebben zich in grooten getale voor het eerste verklaard, en geen sprong in het duister willen wagen. Het is eene overwinning van Rechts, die haar de moeilijke taak oplegt te regeeren in een van de zorgvolste tijdperken van ons staat kundige en economische leven. Of het Kabinet gereconstrueerd wordt of in de tegenwoordige samenstelling aanblijft, is zijne zaak, er is zelfs geen reden om de portefeuilles ter beschikking van de Kroon te stellen, zou het wel geschieden, dan zou het pure formaliteit zijn. Maar het Ka binet komt er door de meerderheid achter zich, gansch anders voor de staan dan in 1918. Binnenland. Tweede-Kamer verkiezing. Gekozenen zijn 32 Roomsch - katholieken: Kuiper, v. Dijk, Stulemeyer, Mevr. Bronsveld Vitringa, Bomans, v.d. Bilt, Reymer, Kooien, Moerel, Engels, v. Voorst tot Voorst (tweemaal gek.), v. Wijnbergen, v. Schaik, Suring, Bulten, Kolkman, v. Vuuren, v. Sasse van IJsselt, Fleskens, Dec kers, Wintermans, v. Rijckevorssel, v. Rijzewijk, Feber, Juten, Fruytier, Nolens^ Ruys de Beeren- brouck, Bongaerts, Hermans en Ament. 20 sociaal-democraten: Vliegen, Kleerekoper, v. Braambeek, J. ter Laan, mej. S. Groeneweg, v. Zadelhoff, Brautigam, Duys, v.d. Waerden, Schaper, mevr. de Vries, KT. ter Laan, IJzermans, Troelstra, v.d. Tempel, Ger hard, Hugenholtz, Sannes, Hiemstra en Albarda. 16 anti-revolutionairen: Schou ten, Heemskerk, v. Dijk, de Wilde, v. d. Voort v. Zijp, H. Colijn, Rutgers, de Monté verLoren, v.d. Molen, Smeek, Beumer, Duymaer v. Twist, Visscher, A. Colijn, Scheurer en Zijlstra. llchristelijk-historishen: Schok king, de Geer, de Visser, Snoeck Henkemans, Weitkamp, Gerretson, Bakker, mej. Katz, Krij ger, Tilanus (de geheele eerste c.-h. lijst) en v. Boetzelaer. 10 Vrijheidsbonders: v. Gijn, v. Rappard, Visser van IJzendoorn, mej. Wester man, Dresselhuys, Gerritsen, Bierema, Boon, Ab. Staalman en Ter Hall. 5 vrij zinnig-democraten: Marchant 4 X en mevr. Bakker-Nort. Dus opvolgers door plaatsvervanging Oud, Ketelaar en Ebels. 2 Communisten: Wijnkoop en v. Ra- vesteyn. X 2 Plattelandersbond: Braat 2 X, nl. in de kieskringen Assen en Groningen. Indien hij loot voorAssen, is de Boer opvolger loot, hij voor Groningen, dan is Klimp opvolger. 1 L i b. groep van H o u t e n v. Houten 1 Staat k. Gercf. Part ij: Kersten. Van de zittinghebbenden leden, die zich weer beschikbaar stelden zijn niet herkozen Katholieken P. J. .J. Haazevoet, A. H. A. Arts, mr. dr. II. A. G. van Grocncndael en mr. I. A. Swane. Anti-revolutionairen: .J.F. Heems kerk. V r ij h e i d s b o n d e r s M. I. W. J. Bijle- veld, F. J, W. Drion, L. de Groot. P. J. de Kan ter, jhr. R. R. L, de Muralt en P. Otto, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1