M DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m EUiLLETO INI. èam Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Maandag 10 Juli 1922. BüItealandsAsfe Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i CL Talafnnn Tntnmnnmtm ..1 OPT n nn Riireau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 6 Juli 1922 het verzoek van de N. V. VAN DONGEN ZO NEN te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het vei werken van ver- zeepbare oliën en vetten in het pand Buitenhaven weg 118/120, kadaster Sectie L. No. 2475, met, een stoommachine van 15 P.K. en een stoom ketel van 21 M2, verwarmingsoppervlak, drijven de diverse persen en pompen, verdaagd, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 8 Juli 1922. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op artikel 67 der Verordening ter hand having vande openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam Besluiten: I. te bepalen, dat na des namiddags 5 uur de voetgangers op de Hoogstraat en de Broers- vest rechts moeten houden; II. te bepalen, dat na des namiddags 5 uur de voetgangers op de Brocrsvest niet mogen stilstaan. S c h i e d a m, 22 Juni 1922. Adv ertentien: 1—5 regels /1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per reue) Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraao toegezonden.Incassokosten worden berekend. haar uitgangspunt was afgedwaald, t.w. de voorwaarde waarop het economische en indus- trieele leven zou kunnen worden hersteld. Spr. gaf in overweging de groote punten verder te laten rusten en zich thans bezig te gaan houden met een beschouwing der takken van nijverheid ten bate waarvan in het belang, van beide partijen iets zou kunnen worden gedaan. Krassin verzocht hierop de vragen aan de Russische delegatie op schrift te willen stel len, waarop deze dan van antwoord zou kun nen dienen. De zitting werd hierop tot heden verdaagd. 'r HET HERSTEE. De Fransche regeering heeft besloten de over eenkomsten van Wiesbaden en Berlijn reeds thans in toepassing te brengen, zonder daar voor eerst de ratificatie dezer overeenkomsten door de Kamer af te wachten. Aan de Kamercom missie voor de Buitenlandsche Aangelegenheden is hiervan heden mededeeling gedaan. n tuinman, Deze, een zekere T.Brudigam u uit Hanau is thans te Trier gearresteerd en naar Berlijn overgebracht. De verdenking dat Brudigam medeplichtig zou zijn geweest aan den aanslag op Sehei- demapn, of zelfs een .van de daders zou zijn geweest, wordt nog versterkt door het feit, dat hij zich op den dag, waarop de aanslag plaats vond, te Gassel bevond. De arrestatie 'geschiedde op grond van een bevel dat de rechtbank te Gassel tegen hem had uitgevaar digd. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. In de Vrijdagmiddag gehouden samenkomst van de sub-commissie voor den particulieren eigendom met de Russische delegatie zeide de voorzitter Sir Phillipp Lloyd Greame o.m. Men moet weten welke eigendommen terug gegeven zullen worden, wat zal geschieden in dien er eigendommen zijn die niet meer kunnen worden teruggegeven alsmede wat de voorwaar den voor teruggave van de bezittingen zullen zijn. Indien hieromtrent geen gegevens beschik baar waren zou het nutteloos zijn de bespre kingen voort te zetten Spr. noodigde daarom Litwinof uit voort te gaan met het doen van mededeelingen omtrent de eigendommen en de mogelijkheid van teruggave daarvan. De voor waarden voor credietverleening worden bepaald door de lieden die geld te beleggen hebben en de Regeeringen kunnen aan die voorwaarden niets veranderen. Wij moeten ons hier bezig houden zoo vervolgde spr. met de practische grondsla gen voor credietverleening. Niemand ter wereld zal droomen, ooit credieten te verkrijgen indien wij geen practische resultaten bereiken. De Russische delegatie had zich er nu wel over beklaagd dat zij in een nadeelige positie verkeerde omdat zij vragen had gesteld die de credietcommissie niet kon beantwoorden, maar het feit dat de commissie niet kon mecledeelen hoeveel geld beschikbaar was kon alleen wor den toegeschreven aan omstandigheden, die inhaorent waren aan den toestand. Van eenig verlangen om de Russen in een ongunstige positie te brengen was geen sprake. Van niet- Russièche zijde wenschte men echter precies te vernemen welke practische voorwaarde voor eiken tak van nijverheid bij het verleenen van concessies zouden worden gesteld. De Fransche afgevaardigde de la Pradelle merkte vervolgens op dat de vergadering van POLEN. Onmiddellijk na de parlementszitting van Vrijdag bood de minister-president Sliwinsky liet ontslag van het kabinet aan. Het on Dia gis aanvaard. De val van het nieuwe Poolschc kabinet is veroorzaakt, doordat een door de nationaal- democraten ingediende motie van wantrouwen met 201 tegen 195 stemmen aangenomen is. De rechterzijde en een gedeelte van het centrum hebben voor de motie gestemd. DIJITSCHLA ND. De sterke daling der mark heeft weder zeer ongunstigen invloed op Duitschlands betalings capaciteit. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de rijksregcering besloten weer een vzrzoek te doen om een moratorium, met het dóel de betalingen in contanten over een langer tijd vak te verdeelen en zoodoende een pauze te krijgen om op adem te komen. De onderhandelingen zijn reeds gaande. De staats-secretarissen Fischer en Schroder zijn gister naar Parijs vertrokken, om zich met de leden van .de opmniissie van herstel in betrekking te stellen. Later zal staatssecretaris Bergmann er waar schijnlijk ook heengaan. DE DRUKKERSSTAKING TE BERLIJN. Zaterdagmiddag zouden er nogmaals onder handelingen tusschen de stakende typografen en hun werkgevers wordengehouden op het rijksdepartement van arbeid. Indien ook deze onderhandelingen geen resultaat mochten op leveren, zal het departement Dinsdag een be slissing nemen, die door beide partijen als bin dend zal moeten worden aanvaard. '-U 17 Hij schoof zijn stoel nog meer naar haar toe totdat zijn lippen bijna haar wangen raak ten. Angstig keek zij rond voor zij begon te spreken „Niemand kan u hooren, moeder" zeide hij ongeduldig. Toen bracht zij haar lippen aan zijn oor en fluisterde. Zijn gelaat vertrok zich en werd doodsbleek, maar nu wist hij veel. zoo niet alles. HOOFDSTUK XIV. Een paar minuten voor middernacht schelde Stephen Thornton aan het groote huis op Grosve- nor Square. Hij werd in de studeerkamer van lord Alce ston binnengelaten. Hij was geen man die zich licht over iets verwonderde, maar toen hij lord Alceston zag binnenkomen, sprong op op en riep uit op een toon van medelijden „Mijn waarde, wat zie Je er u,it. Je moest in bed blijven liggen. Het spijt mij dat ik zoo laat nog kom, maar ik kon niet eerden en ik had beloofd vast te ko men." DE MOORDEN IN DUITSCHLAND. Om te verhinderen, dat de moordenaars van Rathenau zich over liet meer van Constanz naar Zwitserland zullen begeven is, naar de „In'ormation" uit Bern verneemt, te Lindan een strenge controle ingesteld. Ook te Fried- richslnrtcn en te Constanz worden alle door gaande reizigers aan een nauwlettende con trole onderworpen. Niet alleen hebben de rei zigers de. Duitsche controle te passéeren, doch ook van de zijde der Zwitscrsche autoriteiten is een dergelijke strenge controle op de door gaande reizigers ingesteld. Uit Frankfort wordt gemeld De rijksdagaf gevaardigde Wels heeft indertijd, in verband met den aanslag op .Schoidemann, den naam genoemd OOSTENRIJK. De correspondent van den U.llsfeindienst te Londen heeft een onderhoud gehad met Venosta, den secretaris van de Italiaansche delegatie, die onder leiding van den Itnliaansehen minister van Buitenlandsche Zaken Sehanzpr te Londen vertoefde. Italië is bereid, aldus verklaarde Veüosta, ml het mogelijke te doen om Oostenrijk te helpen. Op tie vraag, of het onderhoud, dat Schanzer j.l. Maandag met Lloyd George had,, ook be trekking bad op het Üosfenrijksche vraagstuk, antwoordde Venosta ontkennend. Hij zeide echter Oostenrijk is de belangrijkste staat van midden-Europa. Wanneer het in politiek of economisch opzicht te gronde gaat, zal geheel Germaansch Europa dat lot moeten deelen. De toestand in Oostenrijk is thans zoodanig, dat een dergelijke débacle ieder oogenblik kan in treden. Oostenrijk heeft weliswaar een regeering, doch zij is zeer zwak. Het ziet er uit, alsof de geest van Oostenrijk reeds gebroken is. Italië is bereid, zooveel mogelijk hulp te ver leenen. Het is bereid, de invordering der beta lingen, waarop het krachtens het vredesverdrag récht heeft, twintig jaar uit te stellen. Ook is liet bereid, Oostenrijk een leening te verstrekken, om het te helpen, zich in sociaal en economisch opzicht te herstellen. Italië beschouwt dit als zijn nioreelen plicht. Het kan in dezen echter niet op eigen initiatief handelen. Voor iedere overeenkomst met Oostenrijk is de goedkeuring der geallieerden noodig. De goedkeuring is thans nog niet yerleend. Te Genua hebben Joego Slavic en Roemenië, de twee voornaamste be langhebbenden der'Kleine Entente, geweigerd, zich met zekere voorstellen, van Italië te vereeni gen. I l ierdoor is het werk van twee maanden te niet gedaan. l oen de correspondent Venosta om een meer stellige verklaring, vroeg, haalde deze de schou ders op, en verklaarde bij, te spreken van het fostenrijk, zooals het er thans uitziet. Er kunnen zich echter verwikkelingen voordoen, zeide hij, Waarvan men thans nog niets afweet. Dg Lverls^lcapnnjMaorJirki; „Ik ben blijde dat je gekomen bent," ant woordde lord Alceston, „ik ben zeer nieuws gierig te weten wat je gebeurd is nadat ik je verlaten heb." „Ik kom daar net van de buurt waarvoor je je neus opgehaald hebt, van Whitecha- pel. Maar laat eerst eens wat cognac en spuit water komen, voordat ik begin met te ver tellen." Lord Alceston schelde, beval den binnen gekomen knecht het verlangde te brengen en een oogenblik later schonk Thronton zelf zijn gas vol. „Drink je nu ook eens mee," zeide hij. „Je lippen zijn blauw en je beeft zoo, drink eens, dat zal je goed doen. Maar wat scheelt je dan toch om plotseling zoo ongesteld te worden „Ik gevoel mij niet erg wel" was het ant woord. Thornton dwong hem te drinken en een si gaar op te steken, waarna hij met, zijn verhaal begon. „Het is een wonder dat ik zelf hier ben om je alles te vertellen. Zij hielden mij voor een detective of een spion, „in de Rijzende zon" én zij wilden mij er van langs geven. Maar ik was hen te vlug af en ontsnapte. Ik heb toch eenige gewichtige dingen verno men. In de eerste plaats weet ik op wiens kosten de vrouw werd begraven, dat was dezelfde man die met de stoet medeging. Het is Leopold de Feurget uit Gravenstraat" zeide liii, terwijl hij ENGELAND EN ITALIË. Zaterdagavond werd een officieel communiqué gepubliceerd omtrent de besprekingen, Welke gevoerd zijn tusschen Schanzer en de Brit- sehe ministers. Het communiqué meldt, dat zoowel gesproken is over de kwestie der Mid- dellandsche Zee als over die van het Nabije Oosten, bij welke vraagstukken Groot-Brif- tannië en Italië meer in het bijzonder betrok ken zijn, terwijl voorts de Italiaansche belan gen in Afrika-en Klein Azië in bet algemeen nauwkeurig werden onderzocht. Eveneens werd overleg gepleegd omtrent den ernstigen toestand, welke wordt veroorzaakt door de délnicle der wisselkoersen in Gentraal-Europa. Deze besprekingen hebben den wederzijd schen wensch der beide regeeringen getoond om bevredigende oplossingen te vinden, ten einde de gemeenschappelijke belangen der beide landen te bevorderen en hun samenwerking, ten behoeve van den vrede en het herstel van Europa te vergemakkelijken. Alle vraagstukken zijn in den meest harte lijker! en oprechten geest besproken en om trent verschillende er van is gebleken, dat de meeningen der beide regeeringen gelijk wa ren. De besprekingen zullen eerlang worden hervat en inmiddels kan worden voortgegaan met het technisch onderzoek van de verschil lende vraagstukken. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken Schanzer is Zaterdagavond uil. Londen te Parijs aangekomen en Zou gister door I'oincarc worden ontvangen. IERLAND. Naar de „Daily Chronicle" in zijn relaas over de jongste gebeurtenissen in Ierland mee deelt, zijn de Vrij staat-troepen Lal van afzonder lijke campagnes begonnen tegen dé rebellen in de plaftclandsdistrictcu rondom Dublin. Doel is de omsingeling.van de diverse benden opstan delingen, die daar den guerilla voeren en raids ten uitvoer brengen. Het begin schijnt gunstig voor de Vrijstaters te verloopcude omsinge- lingstactiek berust op soliede organisatie. een stuk papier op tafel wierp. Van de drie mannen die de vrouw schijnen bezocht te hebben," vervolgde hij, „heb ik niets belangrijks ontdekt. Hier is een bijzonder geheimzinnige moord gepleegd en ik ben zeker dat de mannen geen gewone moordenaars zijn. Ik heb nog niets hierover gevraagd, Scot land Yard zal dat reeds gedaan hebben. „Dan heb- ik Vernomen dat de vrouw oeif vertrouwelinge had en het gelukte mij deze te vinden. Zij vertelde mij niet veel, maar deze vrouw heeft mij verbaasd doen staan als nooit te voren. Zij is naaister en toen ik bij haar kwam, was zij juist aan het werk. Ik bood haar geld aan indien zij mij op mijnevra- gen wilde antwoorden,maar zij weigerde. Ik kon niets anders doen dan weer weggaan, maar nauwelijks had ik mij omgekeerd of zij riep mij terug én vroeg „Wie was die jonge man die van morgen niet u liep Ik zag geen redën waarom ik haar je naam niet zou zeggen en daarop zeide ze „Zeg hem, dat, indien hij mij alleen wilt opzoeken, ik hem alles zal vertellen wat ik van de vermoorde vrouw weet." Ik kon geen woord verder uit haar krijgen. Op het papiertje staat haar adres Sail Greenwood, 4 Crane's Court bij Fitchett Straat, Whitechapel." Lord Alceston deed het papiertje in zijn vestzak en vroeg aan Thornton of (iij nog meer wist. AMERIKA. De spoorwegstaking begint .-zee]' hinderlijk te worden voor het vervoer van steenkool van de weinige mijnen, waar ongeorga niseerde arbeiders nog werken. Het vervoer aan de Groote Meren wordt eveneens zeer bemoeilijkt. De onmogelijk heid voor de Louisville en Nashville spoorweg om 8000 wagens steenkool te vervoeren naar hef centrum van de auto-industrie te Detroit leidde tot een aanbieding van Henry Ford om de plaat selijke spoorwegen te huren. De eigenaars der anthracietmijnên hebben Zaterdag met -de mijnwerkers geconfereerd. Dadelijk resultaat had het'onderhoud niet. De bijeenkomst is thans geschorst tof heden, wanneer Harding de afgevaardigden van beide kanten zal ontvangen tegelijk met de partijen in het geschil in de bruinkoolmijnen. ALLERLEI. De F.iansche Kamer heeft thans delinificf lief voorstel aangenomen, volgens hetwelk de 11de November voortaan een feestdag zal zijn, waarop 't sluiten van den wapenstilstand zal worden herdacht. Zaterdagmorgen heeft de Tsjechische le gionair Dolesjal liet kamerlid Psjenisjka dood geschoten,dien de 1 sjechische legionnairen naar de kamer hadden afgevaardigd. De reden van den moord moet jaloezie zijn geweest. „Ja, antwoordde Ihornton ernstig „ik meen den schakel tusschen de twee moordenaars yan dien avond gevonden te hebben en die is Neillson." Lord Alceston haalde diep adem en luisterde met meer inspanning. „Het komt mij voor" vervolgde Thornton, „dat juffrouw Judkin, de kostvrouw van de vermoorde vrouw, al heel zwakke antwoorden gaf bijde ondervraging en daarom ben ik naar haar toe gegaan. Ik joeg haar Vrees aan en zeide op goed geluk af dat zij meer van de geschiedenis afwist en dat zij iets verborgen hield dat zij gevonden had in de kamer van den doode. Thornton haalde uit zijn zak een verkreu keld stukje papier en gooide dat op tafel. „Een bankbiljet van vijftig pond" zeide hij „en het nummer is 202.096." Lord Alceston begreep niet wat Thornton daarmede bedoelde en deze' hernam .Her inner je je nietdat dithet nummer isvan een der bankbiljetten die je vader kreeg van de bank op den morgen vóór hij vermoord werd en waarmede Neillson zeker aan den baal ging Lord Alceston greep het papier vasten staar de ontzet daarop. Zijn hart klopte hoorbaar en met moeiLe ging hij rechtop in zijn stoel zitten om hem zijn ontroering niet al té zeer te laten blijken. (VVordL vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1