DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Nabeschouwing. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Dinsdag tl Juli 1922. No. 13383. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De 5e Juli is voor onze regeering en ons land een dag geworden van groote beteekenis en bijzondere vreugde. Is het wonder, dat er een juichtkreet opging in de christelijke gelederen van ons volk, toen verleden week de uitslag van de verkiezing be kend werd. Is het wonder, dat de christelijke partijen, in verschillende vergaderingen hun en thousiasme uitvierden wegens hctbehaald succes. Gewonnen glansrijk gewonnen, zoo klonk het van alle kanten. We zullen het winnen even goed als in 1918, sprak Mr. Bornans in een van de propaganda-vergaderingen voor den ver kiezingsstrijd. En toch velen konden zijn optimis- nie moeilijk deelen, te meer, daar zelfs beproefde staatslieden beducht waren voor deze verkiezin gen. Doch wie had op zulk een overwinning gerekend. Dat was een triomf, schitterender dan de grootste optimist kon verwachten. Wat teekenden zich geen donkeren wolken 3f aan den horizon. Daar had men wegens de tabakswet en andere belastingenwetten de vele malcontenten in den lande, die vijandig stonden tegenover het bestuur van het christelijk kabinet en die hun voornemen niet verbloemden, dat zij óf den liberaal óf blanco zouden stemmen.Daar had men de nieuw opgerichte R.K.P., met hare aanhangers, welke ons de grootste verrassingen kon brengen. Daar had men de aparte lijst van den heer Arts te Tilburg, de lijst van den heer Groenendael in Limburg. Daar had men de enorme actie der S.D.A.P., die met hun valsche leuzen speculeerden op de ontevredenheid en goedgeloovigheid der bewuste arbeiders en die bij monde van Wethouder de Zeeuw te Rotter dam alleen liefst 100000 stemmen opeischte. En ondanks al deze booze en onheilspellende voorteekenen, zulk een schitterend succes. Ja, Wel mocht het christelijk deel der natie zijn vreug de uit jubelen en een dankbaar Te Deum aan heffen. Want niet alleen behaalde rechts een groote meerderheid, doch zelfs zwenkten Rot terdam en wat nog nooit gebeurd was zeLs Utrecht naar rechts. ,,De Voorwaarts" en „Het Volk" zaten dan ook in zak en asch en aarzelden niet hun groote tekeurstelling uit te spreken, te meer, daar de verkiezingsactie, die door de S.D.A.P.'ers metgroote geestdrift en élan gevoerd Was, heel andere uitkomsten deed verwachten. De schuld, zoo heette het lag aan de Rotterdam- sche gemeente politiek van de partijgenooten en aan de invoering van het vrouwenkiesrecht. Welnu dat laatste hebbende roode heeren immers Zelf gewild. Doch 5ok hierin hebben zij zich weder niet hun grrrooten leider leelijk vergist. Ook wij zijn overtuigd, dat de doorslaggevende factor van de overwinning lag in het gebruik, dat de Vrouwen van het stembiljet hebben gemaakt en dat stemt ons tot vreugde en wij danken God, dat Nederland nog zoo veel geloovige vrouwen telt en er nog velen zijn, christelijker en geloovi- ger dan hun mannen.En al laat „de Voorwaarts" zich door dezen tegenvaller niet ontmoedigen en al verwacht het roode orgaan, dat het sterke overwicht der kerkelijke elementen van het vrou welijk geslacht met een krachtige actie spoedig zal te niet gedaan worden, wij deelen deze ver wachting niet integendeel, wij blijven ons volle vertrouwen stellen op de vrouw, die over het algemeen gelooviger en pieuser is aangelegd dan de man en met een meerderheid van 18 stemmen zal de tijd nog wel ver zijn, dat links op een over winning bij den stembusstrijd zal kunnen rekenen Hard is ook de les voor de aanhangers der N.K.P., welke tegen het advies van het geheele Episcopaat hun eigen inzicht doordreven en 18 Toen stond hij op en zeide Thornton hartelijken dank voor zijn hulp, maar verzocht hem geen verder vervolg aan de onderzoekingen te geven en ook dat die een geheim voor hen beiden zou blijven. Het bankbiljet werd door hem metver- ontwaardiging in heele kleine stukjes ver scheurd. Thornton keek hem ontzet aan en zeide niet Ie begrijpen waarom een einde moest gemaakt worden aan een zaak die een goeden uitslag beloofde, maar lord Alceston bezwoer dat bij zijn reden daartoe had, al was het hem on mogelijk die te zeggen. Thornton ging bijna kwaad heen,maar lord Alceston wist dat hij zou zwijgen en zijn onder zoek staken. Den volgenden morgen bevatten de bladen bet bericht dat de uitgeloofde som voor het vin den van Neillson was ingetrokken. Scotland Yard die meende dat de lord nu zekerheid had gekregen dat Neillson onschuldig was, maar de menschen spraken er druk over en vonden dit geval vreemd. Maar van allen was Stephen Thornton de man die het meest hierover ver baasd was. aldus de katholieke eenheid in gevaar brachten. Ik zeg, hard is de les, daar ondanks hun groote verwachting niet één hunner het vereischte stemmenaantal kon halen. Zoo hebben de christelijke groepen der natie kort en bondig te kennen gegeven, dat zij het over het algemeen met de koers en het beleid van het christelijk bewind eens waren en de voortzetting wenschen van het katholiek pro gram. Met vaster hand dan te voren kan en zal thans de regeering haar taak voortzetten en zij zal ongetwijfeld al hare krachten inspannen om het staatsscheepje in deze roerige tijden in veilige haven te voeren. Wel neemt zij niet onder zulke benarde om standigheden het, roer in handen als in 1918 en wel zal zij niet zulke moeilijkheden behoeven te doorworstelen als in de vierjarige periode, welke achter ons ligt (denk maar eens aan de moeilijk heden veroorzaakt door het beëindigen, van den oorlog, de handhaving van het asyle recht, de opruiming van de crisismaatregelen, den ar beid van den minister van oorlog, de sociale wetgeving enz) maar toch zal haar taak nog verre van gemakkelijk zijn. Reeds wees Mr. Baron van Wijnbergen in zijn verkiezingsrede te Tilburg op den gewijzigden koers, welken de regeering zou moeten inslaan, vooral op sociaal gebied. En zal bezuinigd moe ten worden voor het herstel van onzen finantiëe- Ien en economischen toestand. Het zal niet onmogelijk zijn, dat op de doorvoering van den 8-urigen arbeidsdag zal moeten worden terugge komen, ja zelfs zal de regeering maatregelen moeten nemen, die aanvankelijk de volksgunst niet zullen kunnen wegdragen, doch hoe zij ook in de toekomst zal handelen, zij zal in ieder ge val wetten en maatregelen ontwerpen, die ge nomen zullen worden in het algemeen belang, maatregelen, die aan ons gansche volksleven ten goede zullen komen en die zoowel de vooruit gang op stoffelijk als geestelijk gebied van ons volk zullen bevorderen. Dan zullen de S.D.A.P.'ers natuurlijk een krachtige oppositie voeren en moord en brand schreeuwen, doch dan moeten de katholieke arbeiders, de christelijke regeering die zij thans gekozen hebben, ook krachtig blijven steunen, m haar hun volle «vertrouwen bij ven stellen on indachtig zijn, dat de katholieke partij reeds 30 jaren lang voor de verbetering van hun toe stand gezorgd heeft. Mocht er, aldus Mr. baron van Wijnbergen, met de medewerking der katholieke arbeiders een rechts kabinet komen, dat gedwongen zou worden ook op sociaal gebied maatregelen te treffen, die zij liever niet hadden gezien, dat zij ook dan een onbeperkt vertrouwen zullen hebben in hen, die met 's lands zaken zijn belast, wetend dat deze eenmaal aan God rekenschap schuldig zijn. Moge dit zoo wezen» Mogen alle christelijke partijen eendrachtig het christelijk kabinet steunen, dat door de christelijke beginselen in het staatsbestuur door te voeren, ongetwijfeld 's lands belangen zal bevorderen. Jaren heeft het geduurd, dat de katholieken beschouwd wer den als een quantité négligeable. Die tijden zijn gelukkig voorbij. Het bloed der martelaren be gint vruchten te dragen. Het is 350 jaar geleden dat de 19 Gorcumsche helden te Brielle hun bloed en leven gaven voor het heilig geloof en na hun nen marteldood zouden nog eeuwen van ver volging en verdrukking volgen. Na die eeuwen van verdrukking gloort thans de blijde morgen en die morgen zal gevolgd worden door een nog vreugdevoller dag, wanneer de katholieken de eenheid trouw bewaren en als een aaneengesloten HOOFDSTUK XV. Mr. John Brudnell was een beroemd advo caat en had reeds aan de hoogste Engelsche fa milies gewichtige diensten bewezen. Zijn groot vader en zijn vader die ook advocaat waren, hadden hunne diensten aan de familie Alce ston bewezen als zaakwaarnemers en hij had hen daarin opgevolgd. Den morgen na het laatste onderhoud van lord Alceston met zijn moeder, hoorde Mr. Brud nell toen hij op zijn kantoor kwam, dat lord Al ceston hem wachtte. Mr. Brudnell scheen eenigszins onthutst, want hij begreep wel dat lord Alceston alles zou willen weten, maar op één vraag zou hijhem niet kunnen antwoorden, want zijn ambtsge heim schenden kon hij niet en wilde hij ook niet. Hij ging binnen en na de gewone begroeting namen zij plaats, waarop Mr. Brudnell aldus begon „U komt zeker om over de eigendommen te spreken „Neen, niets daarvan Mr. Brudnell, ik kom hier om het een en ander te vernemen betref fende de particuliere zaken van mijn vader." „Dat dacht ik wel" mompelde de zaakwaar nemer. „Mr. Brudnell, het mag misschien niet Chris telijk zijn, maar mijn gevoel van wraak is zeer phalanx achter het christelijk ministerie blijven staan. W. Hutt4kn(«nd$«lt Ntauw* DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Om half 11 gistermorgen kwam onder voor zitterschap van baron Avezzano de credieten- corrnnissie met de Russen bijeen, ter bespreking van eventueele credieten voor het Russische transportwezen en den landbouw. Krassin zette de wijze van besteden van deze credieten nader uiteen, terwijl Litwinoff ten slot te de volgende vragen stelde 1. Welke van de op de Haagsche conferen tie vertegenwoordigde regeeringen zijn voor bereid en in staat credieten te verschaffen aan de Russische regecring en tot welk bedrag 2. In welken vorm zullen de credieten be doeld in sub 1 worden verstrekt. In den vorm van een leening aan de Russische regeering of in den vorm van wissels getrokken door leveranciers van goederen op de Russische regecring onder waarborg der andere regee ringen 3. Welke zullen zijn duur en voorwaarden van de leeningen, credieten en waarborgen 4. Welke is in verschillende landen de wet geving die de regeeringen machtigt credieten toe te staan voor buitenlandsche handel Tot welk bedrag worden die credieten verstrekt 5. Welke verdere maatregelen van wetge- venden aard zullen eventueel noodig zijn om bedoelde wetten geldig te maken ten opzichte van Rusland. Kunnen de credieten verhoogd worden 6. Hoe lang zal in Engeland de „Oversea Trade Act", herzien in November 1921 van kracht zijn 7. Kunnen de voorwaarden van de „Trade Facilities Act. van 1921 betreffende liet verlee- nen van credieten vermeld in hoofdstuk III (2) in paragraaf 7 (III) van „Export Credits" verlengd worden en voor hoelang 8. Is het de bedoeling van de Engelsche regeering betreffende de „Export Credits" het geheele bedrag der facturen te waarbor gen en moeten de exporteurs waarborgen ge- jm 9. Welk deel van de bij de „Oversea Trade Act" beschikbaar gestelde credieten is nog ter beschikking en welk deel van dit bedrag kan voor den handel op Rusland bestemd worden 10. Welke credieten zijn volgens de bepa lingen van de „Oversea Trade Act" verstrekt aan welke landen, tot welke bedragen, op welke voorwaarden Over de beantwoording van deze vragen zal nog nader beraadslaagd worden. De stemming ter conferentie, welke de laatste dagen wat in de war was gebracht, schijnt sinds gister weer wat beter geworden. De eerste sub-commissie (particulier eigen dom) van de niet-Russische commissie is gister middag om 3 uur onder voorzitterschap van sir Philip Lloyd Greame bijeengekomen. Naar men verneemt is de werkdag van de conferentie voor heden aldus verdeeld. Om 10.30 uur sub-commissie voor de privaat ei gendommen met de Russen. Op datzelfde uur die van de schulden zonder de Russen. Morgen heeft een vergadering plaats van de sub-commissie voor de schulden met de Russen. HET HERSTEL. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag, of de regeering niet de politiek kon for- natuurlijk. Ik heb gezworen dat de moordenaar van mijn vader sterven zal. Ik begin u dit te vertellen opdat u weten zult dat ik wraak moet nemen." „Elkeen zal zeker wensc.hen dat de moorde naar zal vallen in de handen van de politie. Men zoekt nog steeds ijverig naar hem en Scot land IJard hoopt nog altijd den schuldige te vinden." „Ik verwacht niets van dat vervloekte Scot land Yard" antwoordde lord Alceston ongedul dig. „Ik zelf zal den schuldige zoeken. Op de een of andere wijze, Mr. Brudnell, ben ik erachter gekomen dat er in mijn vaders leven een geheim bestond, dat een uitgangspunt kan zijn om den moordenaar te vinden. „Ook is de meening geopperd dat mijn vader door de wereld niet voor onschuldig zou wor den gehouden, wanneer zij dit geheim leerde kennen. Men heeft mij verteld dat deze moord de wraak is van een man die beleedigd werd en dat ik door mijn nasporingen schande over onzen naam brengen zal. Men bezwoer mij den moordenaar in vrede te zullen laten gaan." „Als dit alles waar is' antwoordde Mr. Brudnell, dan geloof ik dat deze raad goed is. „Maar denkt u dan dat ik dit alles gelooven kan „De beste menschen hebben in hun jeugd wel eens een fout begaan" antwoordde Mr. muieeren ten einde de kwestie der schadeloos stelling te regelen, antwoordde Lloyd George, dat de verantwoordelijkheid noch bij hem,noch bij de Britsche regeering lag. Zij ligt bij de ver schillende naties, welker belangen met, elkander in overeenstemming moesten worden gebracht. De premier wees nadrukkelijk op de groote moei lijkheid van het vraagstuk. Hij voegde er aan toe, dat een der moeilijkheden, waarnede re kening moest worden gehouden, bet l'eit was, dat Duitschland tot nu toe de termijnen niet heeft betaald, welke het aan Frankrijk en België verschuldigd is voor de schade aan eigendommen aangericht. RUSLAND. Het Poolsch Tel. Agentschap meldt, dat de autoriteiten te Moskou, Petersburg en andere steden de leden der Katholieken gemeenten hebben gesommeerd, om hun fiat te geven op de strenge voorwaarden, waaronder ze aan hun kerk trouw mogen blijven. Die voorwaarden zijn te eenenmale in strijd met de geloofs- en gods dienstprincipes der Katholieke kerk, afge zien nog daarvan, dat ze een absoluut ver bod inhouden van kansel-critiek op de sov jet-autoriteiten. De gemeentenaren worden aan sprakelijk gesteld voor het gedrag hunner gees telijken de kinderen mogen tot hun 18e jaar geen godsdienstonderwijs ontvangen. Worden de voorwaarden niet geteekend, dan zullen de ker ken onherroepelijk worden gesloten. Verder wordt gemeld, dat een wetsontwerp opgesteld door het nieuwe bestuur der ortho doxe kerk bepaalt, dat de doop van kinderen van orthodoxe ouders eerst plaats kan hebben na de intrede der meerderjarigheid, m.a.w. eerst na het bereiken van den 18-jarigen leeftijd. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. De Berlijnsche correspondent van „Excelsior" is door rijkskanselier Wirth ontvangen. Wirth vestigde de aandacht van den correspondent op de bezettingvan de drie steden in het Roer gebied, die a,gemeen als een groote onrechtvaar digheid wordt beschouwd. „De Duitsche regee ring blijft er naar streven, de bepalingen van het verdrag van Versailles na te komen, maar de dollar heelt reeds een koers van 2520 en het is bij een dérgelijken stand der koersen bijna on mogelijk de bepalingen van het vredesverdrag na te komen. Het uur van het gevaar is gekomen. Wirth legde er voorts den nadruk op, dat Duitschland te allen tijde bereid is, te trach ten met Frankrijk tot overeenstemming te komen. De laatste rede van Poincaré klonk, echter verre van verzoenend en het is, nu die woorden nog nawerken, niet mogelijk, op de wereldmarkt nog eenig crediet te vinden. De kanselier zeide, dat hij Frankrijk kent en dat hij niettegenstaande alles overtuigd is, dat de beide volken tot overeenstemming zul len kunnen geraken. Hij gelooft, dat de meer derheid van het Fransche volk even goed als de meerderheid van het Duitsche volk dit wenscht. Het is bovendien absoluut noodzake lijk, dat men tot overeenstemming komt. De kanselier zou daarom willen voorstellen, dat vertegenwoordigers der beide regeeringen over de kwestie der schadeloosstelling zullen onderhandelen van zuiver economische en fi nancieel standpunt, waarbij alle politieke kwes ties uitgeschakeld blijven. De kanselier wees er in dit verband op, dat Amerikaansche ban kiers verklaard hebben, dat Duitschland, als het credieten wenscht, zoo spoedig mogelijk niet Frankrijk toL een overeenkomst moet ge raken. Wirth besloot met te verklaren, dat als Brudnell. „O, dat kan waar zijn, misschien heeft mijn vader een misslag begaan en dan wil ik zijn rechter niet zijn. Maar dan moet ik ook meer weten, om te oordeelen of alles juist is. Mr. Brudnell als mijn vader een geheim heeft gehad, dan ben ik zeker dat u tot de weinigen behoord heeft aan wien hij dit heeft medegedeeld. U weet dat ik hier niet gekomen ben om mijn nieuwsgierigheid te bevredigen. Zeg mij in 's hemelsnaam, gelooft u ook dat er redenon be staan waarom ik mijn wraak moet prijs geven De advocaat draalde geen oogenblik en ant woordde flink weg „Ja Lord Alceston werd doodsbleek. „Zeg mij dan alles wat ge weet',, stamelde hij, „ik moet alles weten." „Dat kan ik niet" antwoordde de advocaat. „Maar ik zeg u dat ik alles weten wil schreeuwde lord Alceston woest. 0-Van mij zult gij dat nooit hooren" was het, met vaste stem uitgesproken antwoord van den advocaat. „Vervloektstotterde lord Alceston met schorre stem. De advocaat kreeg medelijden met den armen jongen man, hij klopte hem zacht op de schouders en zeide „Ga weer zitten, mylord, ik zal eenigzins aan uw verlangen voldoen en u alles veitellen voor zoover ik dat mag." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1