DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU 8 tL ET O N Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Woensdag 12 Juli 1922.13394 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. A d v erten tién 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maande» ƒ2.per week 15 cent, franco per Patsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Woensdag 12 Juli 1922. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan- kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van A. SCHIPPER om vergunning lot uitbrei ding van de slachterij van rundvee en varkens in het pand Brugmanstraat 31, kadaster Sectie M. No. 2221, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een gehaktmachine Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie ter visie gelegd. Op Woensdag 26 Juli a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn inge komen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7. dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 12 Juli 1922. Rnltenlandsftfe Nieuws DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De tweede sub-commissie (schulden) van de niet-Russische commissie is gi terenmorgen om half elf, onder voorzitterschap van den heer Alphand, bijeengekomen en heeft beraad slaagd over haar werkprogram en de vragen, die aan de Russische commissie zullen wor den gesteld. De vergadering is om twaalf uur uiteengegaan. De eerste sub-commissie (particulieren eigen dom) van de niet-Russische commissie is gister ochtend om half elf in het Vredespaleis bijeen gekomen onder voorzitterschap van sir Philipp Lloyd Greame. De vergadering is om 1 uur uiteengegaan. De eerstè süb-commissie (particulier eigen dom) der niet-Russische commissie heeft gister middag de besprekingen van gistermorgen voortgezet. Heden hadden twee vergadeiingen met de Russen plaats, en wel om half 11 van de sub commissie voor den particulieren eigendom en om half 3 van de subcommissie voor de schulden. Naar verluidt, is de stemming ter conferentie thans weer niet zoo gunstig. De Russen houden zich te halsstarrig, men verwacht van hen meer toenadering. De dag van heden zou in verband hiermee nog al Van groot belang zijn. Daar de vertegenwoordigers van Albanië de voorloopige conferentie niet hebben kunnen bij- Wonen, is het haar niet mogelijk geweest, tijdig te doen Weten, dat zij aan de werkzaamheden van de commissies wenschten deel te nemen. Zij hebben dit voornemen eerst kenbaar gemaakt na 20 Juni, op welker datum de namen van de leden der niet-Russische commissie uiterlijk aan de Sovjet-regeering moesten zijn meegedeeld. In verband met een mededeeling van de Rus sische delegatie inhoudende, dat zij geen enkel bezwaar er tegen heeft, dat Albanië aan de con ferentie deelneemt, heeft de niet-Russische commissie, op voorstel van het presidentieel bureau, besloten, Albanië toe te laten als lid van deze commissie. 19 Lord Alceston ging weer zitten en Mr. Brud- nell vervolgde ,,U weet dat uw vader reeds vroeg wees was en ik hem niet eerder gekend heb dan toen hij meerderjarig was. Hij kwam mij dikwijls op zoeken en ik kreeg zijn vol vertrouwen. Toen hij twee en twintig jaar oud was, kreeg hij een jaar verlof om zijn regiment te verlaten en een groote reis te gaan maken. Spoedig daar na begonnen de moeilijkheden waarin hij ge raakte. Hij verteerde groote sommen, zoodat ik ten slotte genoodzaakt was een belangrijk deel van zijn effecten te verkoopen." „Waar was mijn vader toen?" viel Lord Alceston hem in de rede. „Dat is juist een vraag waarop ik het ant woord schuldig moet blijven. Gedurende een maand hoorde ik niets meer van hem, tot dat op een een verschrikkelijke tijding kreeg, die door Neillson werd gebracht. Ik kan u niet vertellen, lord Alceston, wat de tijding was, maar het gevolg was dat ik dadelijk op reis ging en dag en nacht door reisde totdat ik bij uw vader aankwam. Mijn ^eis was echter doelloos geweest- want uw vader HET HERSTEL. Reuter verneemt dat men het waarschijnlijk acht dat Poincaré uitgenoodigd zal worden, binnenkort te Londen te komen voor besprekin gen metjLloyd George over de Duitsche schade vergoedingen in verband met de huidige toe standen in Duilschland. Poincaré zal in elk geval einde der maand of begin volgende gekozen zijn voor de conferentie der geallieerden betref fende de Levant. Nu echter is waarschijnlijk, dat het bezoek zal verhaast worden met het oog op het dringende van den toestand. Het is on waarschijnlijk dat Schanzer aanwezig zal kunnen zijn bij wat noodzakelijkerwijs voorloopige be sprekingen worden. Bijna zeker is dat de bijeen komst van de twee premiers zal gevolgd worden door een volledige vergadering van den Opper sten Raad, waarin Italië en België vertegenwoor digd zijn. Hun tegenwoordigheid is uiteraard noodzakelijk, alvorens definitieve beslissingen kunnen bereikt worden. DE DUITSCHE STORTINGEN. De Commissie van Herstel publiceert het volgende communiqué Overeenkomstig de beslissing van 21 Maart 1922, waarbij de stortingen werden vastge steld, welke Duitschland in den loop van het jaar 1922 moet verrichten, heeft de Com missie van Herstel in haar heden gehouden zitting besloten om van de eerstvolgende stor ting door Duitschland af te trekken een som van 17.892.602.50 mark, zijnde de interest van het reservefonds en de betaling verricht door de Luxemburgsche regeering voor kolen en de Alliance de Textile voor kleurstoffen geleverd van af 1 November 1921 tot 30 Juni 1922. Het door Duitschland in baar te storten bedrag voor den termijn van 15 Juli wordt hierdoor dus teruggebracht van 50 millioen goudmark tot 32.007.397.50 goudmark. DE MORATORIUM KWESTIE. De correspondent van de „Times" te New- York seint, dat vermindering van het totaal van het schadevergoedingsbedrag en een nieuw moratorium daar in verband met den toestand in Duitschland onvermijdelijk worden geacht. Zij^die dfi.Eransche balans kennen,.b,ezicn.Er.a«.k,T rijks toestand met ongerustheid. Het is onnoodig voegt de correspondent hier aan toe, in de1 huidi ge omstandigheden verandering te verwachten in Amerika's houding ten aanzien der Europee- sche schulden. De „Petit Parisien" oppert de mogelijkheid, dat een moratorium onvoldoende zou zijn om een daling der mark met de gevolgen daarvan, gelijk prijsstijging en algemecne economische inzinking, tegen te gaan. Dan zou men toch tot een internationale leening zijn toevlucht moeten nemen om Duitschland in staat te stellen zijn verplichtingen na te komen. Poincaré heeft her haaldelijk verzekerd, dat een dergelijke leening vroeg of laat onontbeerlijk zou worden. Hier heeft men natuurlijk in de eerste plaats het oog op de uitwerking dier daling op den koers van de frank. DE LAGE MARKENKOERS. De bekende Amerikaansche bankiers Vander- lip is op zijn studiereis door Midden- en Oost- Europa gisteren te Praag aangekomen. In een p irsgesprek naar zijn meening gevraagd omtrent de jongste daling van de Duitsche mark ver klaarde hij deze daling voor volkomen natuurlijk en onvermijdelijk. Duitschland heeft een onge dekte'begrooting, moet steeds nieuw bankpapier drukken, de Duitschers zelf hebben alle ver trouwen in hun eigen geld verloren de vlucht wilde niet met mij naar Engeland terug gaan. Ik geloof dat hij toen tijdelijk krankzinnig was geworden, hij weigerde hardnekkig de plaats te verlaten, en was hij verstandig geweest dan zou hij geen oogenblik langer daar hebben vertoefd. Gedurende drie jaar daarna heb ik hem niet gezien. Korten tijd daarna huwde hij. „Maar vertel mij toch eens waar hij was, waartoe moet ik alles weten wat u daar ver teld heeft, zonder de hoofdzaak te kennen „Mylord, ik wilde u doen zien, dat uw vader wel lichtzinnig handelde. Dit is alles. Ik kan en mag u niets meer zeggen, maar ik raad u nog eens aan, zie af van vervolging, want gij zoudt de eer van uw vader bezoedelen. BedenJc dat deze moordenaar ook een geweten heeft, en zijn straf draagt hij in zich zelf." Toen ging lord Alceston woedend heen. Mr. Brudnell deed hem uitgeleide en ging daarna in zijn kantoor zitten peinzen. „Ik moet lady Alceston dadelijk spreken," mompelde hij. „Misschien weet zij er meer van." Ik voor mij weet dat in het huis op Gros- venor Square niets is, want in alle kasten en in elke lade heb ik gezocht. Als hij ze niet ver nietigd heeft dan zijn ze in het huis Clanavon. Ik moest er op gestaan hebben dat ze werden verbrand. Altijd denkt men aan iets als het te voor de mark is in alle klassen der bevolking algemeen geworden, en de politieke toestand is zoo verward, dat thans ook het buitenland zich van zijn marken onLdoet. Sceptisch staat Vanderlip tegenover Duitseh- jand's pog-'ngen om een leemng te verkrijgen. Zoolang er geen voldoende zekerheid wordt ge boden, kan Amerika daaraan niet denken. Hij gelooft niet, dat het Duitschland mogelijk ..al zijn de betaling van de schadevergoeding Volgens de overeenkomst van Londen, uit te voeren. Wanneer men Duitschland zou behan delen gelijk de toestand in het rijk het Voor schrijft, wanneer men Duitschland tijd liet, i>n het zekere credieten toestond, zou het zeer wel in staat zijn groote posten te betalen. Ech ter vreest Vanderlip dat, indien men Duitsch land een oogenblik gaf om op adem te komen en zich economisch te herstellen, het dan ook po litiek weer zoo sterk zou worden, dat het de be talingen zou kunnen weigeren. Industricele kracht, aldus Vanderlip, en politieke macht, gaan daar steeds hand in hand. HET NABURIGE OOSTEN, Naar aanleiding van het bericht, dat Frank rijk en Engeland tot, overeenstemming gekomen zijn over de wijze van te werk gaan in zake het Grieksch-Turksch conflict, wordt nog mede gedeeld, dat de Engelsche regeering een nota aan de Fransche gezonden heelt, waarin de Engel sche regeering verklaart zich neer te leggen bij het Fransche voorstel om niet eerst weer aan de beide partijen een soort in gebreke stelling te zenden ter herinnering aan de memorie van Frankrijk, Engeland en Italië van Maart 1922, maar de partijen direct bijeen te doen komen en te doen beraadslagen over het reeds vroeger vastgestelde programma. In zake het recht 'van onderzoek door Grieksche schepen, welk recht door Frankrijk betwist, maar door Engeland erkend werd, schijnt het zeker, dat Frankrijk zich bij het Engelsche standpunt zal neerleggen. DE MOORD OF RATHENAU. Naar de „Msb." meldt, is de Berlijnsche re cherche de twee nog voortvluchtige moordenaars van Rathenau te Gardeleben op het spoor. De ®!aa!^r58?!®n. zijn genomen voor hun arrestatie. Volgens een later bericht zijn te Wismar twee jonge mannen, in verband met den moord, gearresteerd. IERLAND. Drie vierhonderd opstandelingen, die in het graafschap Donegal het fraaie kasteel Glen- beagh bezet houden, hebben in den omtrek een twaalftal meisjes opgelicht om voor hen te ko ken en de wasch te doen. De moeder van een der opgelichte meisjes, die tegen de wegvoering van haar dochter protesteerde, werd eveneens in de auto medegenomen, doch onderweg weer vrijgelaten. In het geheele dislrict is den dienst meisjes de schrik om het hart geslagen en velen van haar zijn in angst naar huis gevlucht. TUNIS. Den dood van den bei van Tunis hebben we reeds gemeld. De overleden vorst is slechts 16 jaar aan de regeering geweest. Hij was reeds de zestig gepasseerd toen hij den troon besteeg en ook zijn opvolger komt niet jong aan bet bewind, want zijn neef, Sidi Mohamed, die thans bei wordt is reeds vier-en-zestig jaar oud. Hoewel de familie van den bei van Kretfl af komstig is eerst sedert 1705 regeert zij in Tunis geldt de Turksche regeling voor de ópvolging. De oudste overlevende komt op den troon. laat is. Maar Donderdag ga ik zelf naar Clana von, dan zullen we eens zien." HOOFDSTUK XVI. Hoog boven de rotsen stonden de overblijf sels van wat eens een prachtig kasteel was ge weest. Honderden voeten beneden, brak de zee schuimend tegen de rotswanden en het land dat zich van de zee af uitstrekte, was moerassig, onbebouwd 'en zonder boomen. De weinige bewoners waren visschers, die nadat zij hun werk gedaan hadden, bij elkander kwamen en bijgeloovig Van aard, alkaar al lerlei bovennatuurlijke verhalen voor waarheid vertelden. Op het oogenblik, dat ons verhaald hier wordt voortgezet, werd het juist avond en de duister nis begon zich over land en zee uit te spreiden totdat de maan plotseling door een dikke Wolkenmassa zich een weg baande en het land schap met haar zilver licht beseheen. Voor de deur van de hut die de plaats van herberg vervulde, voor het gehucht, stond Jim Doore, der herbergier, die naar buiten ge komen was om de maan te zien opkomen. Met zijn pijp in de hand, staarde hij naar de zee die onrustig begon te worden en hij slaakte een zucht van verlichting toen hij geen schip bemerkte aan den horizon, dat te kampen zou hebben met het woeste water. Toen wandelde ALLERLEI. Uit Hamburg d.d. 10 Juli. D onderhandelin gen met de arbitrage-commissie met betrekking tot de staking in het zeevi scherijb, drijf heb ben tot geVolg gehad, dat voor de maanden Juni en Juli een bijslag van 35 op de op het oogenblik geldende maandsalarissen zal worden gegeven. Dit voorstel is thans aan de vergadering der in staking zijnde werk nemers voorgelegd. Over de regeling van de toe komstige loonen wordt nog nader onderhandeld. Uit Maagdenburg wordt gemeld Bij een nieuwe wapenvondst te Maagdenburg h'ecft men bij een aanhanger van een re.chlsche organi satie.een geheel nieuw artilleriekanon ontdekt. Elders vond men acht infanteriegeweren met volledige infanterie-uitrusting voor acht man en •38 karabijnen en nieuwe geweren. In het Engelsche Lagerhuis virklaarde Lloyd George heden, dat met het oog op de fi- hancieele positie van het land, de Engelsche re geering niet in staat was, aanbevelingen te doen wat betreft den bouw van den kanaaltunnel. In het Engelsche Lagerhuis werd de Wet nopens de tenuitvoerlegging van de verdragen van Washington in derde lezing met algemeene stemmen aangenomen. Naar de Fransche bladen melden, is te Warschau bericht uit Riga ontvangen, dat de Sovjetregeering order heelt gegeven, om Maxim Gorki aan de grens te arresteeren, ingeval hij naar Rusland zou willen terugkeeren. Het Kremlin beschuldigt nl. den beroemden schrijver, zekere feiten openbaar gemaakt te hebben, welke geheim hadden moeten worden gehouden. Zelfs zou hij tot „verrader van den Sovjetstaat" zijn verklaard. In de krantenstaking te Berlijn is het tus- schen de werkgevers en werknemers tot een overeenkomst gekomen. De bladen verschijnen van af hedenmiddag wëer. Hedenochtend om 8 uur werd het werk m alle krantenbedrijyen te Berlijn weer hervat. De arbeiders krijgen Ioons- verhooging, maar de stakingsdagen worden niet uitbetaald. Te Essen zijn gister onder leiding van den rijksarbeidsminister dr. Braun de. onderhande lingen tusschen de vertegenwoordigers der mijn- yverkei sbonden en de werkgevers begonnen. Vrij dag zal door een algemecne mijnwerkersverga dering definitief over de voorstellen worden beslist. Volgens een bericht uit Rome verlangde de bevolking van het Siciliaansche dorp Lentine de invrijheidsstelling van eenige socialistische leiders, dié wegens het vervaardigen van bom men gearresteerd waren. Toen de menigte steenen naar de gevangenis begon te werpen, maakte de politie van haar vuurwapenen gebruik, waardoor 14 personen werden gedood en verscheidene anderen werden gewond. De Duitsche rijksminister van Binnenland- sche Zaken heeft aan den rijksraad een wets ontwerp toegezonden, bepalend dat voor het rijk de beide Paaschdagen, de Pinksterdagen, Kerstmis en de 11e Augustus, voor Zuid-Duitsch- land de Heilige Sacramentsdag en voor Noord- Duitschland de Goede Vrijdag als wettelijke feestdagen zullen gelden. Binnenland. Centraal bestuur der K.S.A. Het Centraal Bestuur der K.S.A. in Neder land hield op 30 Juni 1.1. eene vergadering te Utrecht. De algemeene voorzitter, prof. L. van Aken, wijdt allereerst enkele woorden aan het verscheiden van den voorzitter van het Dioc. Comité der K.S.A. in het Aartsbisdom, dr. L. hij langzaam van zijn huis den kant uit van het oude kasteel. Daar boven zag hij twee flik kerende lichten, het een beschouwde hij met een onverschillig oog, maar het andere scheen hem onaangenaam te stemmen want hij mom pelde ,,'t Is vervelend. Ik mag het niet. Dat brengt niets goeds meé, niets goeds." Toen wandelde hij weer naar huis. Door het venster van zijn hut kon hij een aantal mannén zien die om het vuur zaten te praten en te rooken. Dichter bij het raam stond zijn vrouw en toen zij hem zag, riep zij hem een wéinig angstig toe om dadelijk naar binnen te komen, want het begon inmiddels te regenen. Maar nauwelijks was hij binnen of hij nam een luisterende houding aan. Was het verbeel ding of hoorde hij een flauw roepen van uit de klippen Plotseling kwam een zware windvlaag van uit de zee en nu hoorde hij duidelijk het ge roep van een menschelijk wezen. Jim Doore maakte het toeken des kruises, maar werd eenigszins gerust gesteld omdat fhij wist dat al de twaa! mannen van het gehucht 'reeds binnen waren. Daar klonk weer het geroep en nu hoorden allen het duidelijk. Gereed als zeelieden zijn, om te redden waar te redden valt, werd gauw een lantaarn gebracht door vrouw Doore. (Wordt, vervolgdj NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1