DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU» LLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Donderdag 13 Juli 1922. No. 13388. Nog eens slechte tijden. Bnitentandsdb Nieuws Een zacht gemompel deed zich- onder bet DE MOORDENAARS VAN RATHENAU. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Een ellendige gedrukte tijd, overal loonsver laging en werkeloosheid. Laten we toch spaar zaam zijn. Laat de staat toch zuinig zijn, roept Jan Boezeroen opdat we toch niet zooveel be lasting behoeven te betalen. En nu kon men onlangs in het roode proleta riërsblad ,,de Voorwaarts" lezen, waar men zijn sobere duitjes kon besteden. Een half blad vol over vacantiereizen en niet naar Scheveningen of den Hoek, maar naar België, naar Parijs, naar den Rijn,'naar Weenen. 't Zijn snoepreisjes van vijf, zes, zeven dagen en kosten maar de kleinigheid van 70, 75 90 en 100 gulden. Op zich zelf is 't niet zoo duur, vooral als er, zooals in 't reisplan staat, rijtoeren, boottochten worden gemaakt en flink wordt gesmuld. Maar voor den drommel, hoe zit het hem dan met die algemeene malaise. De „Voorwaarts" verdient zeker het verwijt niet, dat zij den werk man niets gunt. W. DE IIAAGSCHE CONFERENTIE. Het einde? De conferentie is gistermorgen in een critieke situatie getreden, zoo zelfs, dat men vreest, dat het einde nabij is. De sub-commissie voor de particuliere eigen dommen had over deze kwestie onvoldoende inlichtingen van de Russen gekregen en naar aanleiding van deze inlichtingen concrete vragen gesteld, die de Russen echter weer zeer onbevre digend beantwoord hebben. Gistermorgen is hierover vergaderd. De voorzitter Lloyd Greame verklaarde in zijn openingsrede, dat de sub-commissie de lijst van eigendommen, op de laatste vergadering door Litwinof ingediend, onderzocht heeft. Hij veron derstelt, dat dit een preliminaire lijst is. Zou zij echter als definitief bedoeld zijn, dan zou de voorzitter genoodzaakt zijn in naam van de geheele niet-Russische sub-commissie onmid dellijk te verklaren, dat deze lijst absoluut on aannemelijk was. Zij bevat slechts een zeer ge ring percentage van de eigendommen der ver schillende landen. Geheele takken van industrie ontbreken, zooals bijv. de machine- en textiel industrie, de kolenproductie en de openbare wer ken en diensten. Indien dat het laatste woord was van de Russische regeering betreffende de restitu tie der buitenlandsche eigendommen, zou een overeenkomst op zulk een basis geheel nutte loos zijn. Zij zou de rechtvaardige vorderingen der belanghebbende landen niet kunnen bevre digen. Dit zou een bewijs zijn, dat de Russische regeering niet werkelijk voornemens was met de reconstructie der Russische industrieën op groote schaal te beginnen, door naar Rusland die ondernemers te roepen, die aan het recon structie-werk zouden kunnen medewerken. In verband hiermede ging de voorzitter over tot een toelichting van de essentieele voorwaar den, die den terugkeer der vroegere onderne mers naar Rusland mogelijk zouden maken. De voornaamste punten, waaromtrent nauwkeurige inlichtingen noodzakelijk zijn, zijn de voorwaar den, die de werkzaamheden der buitenlandsche ondernemers in Rusland op een zakelijke ma nier kunnen verzekeren. W ij moeten weten, op welke wijze het eigendomsrecht geregeld zal worden, met name, wat de financieele en andere verplichtingen van de vroegere eigenaars be treft, die wij voortaan voor het gemak concessi onarissen zullen noemen. Zullen deze over hun bezittingen vrij kunnen disponeeren Zullen zij 20 De storm was intusschen hevig geworden maar onbevreesd en tegen elkander gedrukt, trokken zij naar de klippen waar het water razend en tierend tegen aan brak. Toen moesten zij de klippen beklimmen. Jim Doore was de eerste en met levensgevaar klau terde hij langs de glibberige rotsen totdat hij boven was. In het donker zag bij de ge stalte van een man die hem met blijdschap begroette. „Ik ben van den rechten weg verdwaald." zeide deze, de storm beangstigde mij en daarom heb ik maar om hulp geroepen. Goddank dat u mij gehoord heeft. Is u van het kasteel of van het dorp „Wij komen van het dorp" was het antwoord, 't Is een groot geluk dat u niet verder geloopen heeft anders zou het leelijk voor u hebben uit gezien. Niet waar Bill vroeg hij aan een der makkers die eveneens naar boven geklom men was. ti „Daarvoor was ik juist bevreesd, antwoord de de vreemdeling, „kan een van u mij dezen nacht herbergen of mij den weg wijzen naar het kasteel Glanavon de vrije hand hebben ten opzichte van het be stuur van hun ondernemingen Bijzondere inlichtingen zijn ook noodig be treffende de publieke diensten, omdat de orga nisatie daarvan in overeenstemming moet wor den gebracht met de tegenwoordige verhoudin gen zal het personeel der ondernemingen be vrijd zijn van arbitraire bemoeiingen en bena deeling tegenover andere arbeiders Zal de on dernemer vrij zijn, zoo noodig buitenlandsche werkkrachten te importeeren Zal hij vrij de grondstoffen en goederen kunnen importeeren, die voor zijn bedrijf noodig zijn Zal hij zijn producten vrij kunnen exporteeren In het vervolg wees de voorzitter er nog op, dat hef noodzakelijk was meer gedetailleerde inlichtingen te verkrijgen betreffende de in voerrechten. Zouden de concessionarissen hun producten ook in Rusland vrij kunnen verkoo- pen Verder vroeg de voorzitter, welke facilitei ten aan de buitenlandsche ondernemers ver leend zullen worden betreffende de voorziening van levensmiddelen, grond- en brandstoffen enz. Welke faciliteiten zullen zij genieten be treffende het transport? Het zou verkeerd zijn, als zij niet dezelfde faciliteiten zouden verkrij gen als de Sovjet-ondernemingen. Een andere vraag van den voorzitter betrof voorts uitvoe rige inlichtingen met betrekking tot de positie van de concessionarissen ten opzichte van de bank- en crediet-faciliteiten alsmede van de belastingen. Aan de Russen was dus nu weer de eer van te antwoorden. Dit antwoord viel weer zeer onbevredigend uit. Men vreest daarom \oor afbreking der Conferentie. IIET HERSTEL. Uit Parijs wordt d.d. 12 Juli gemeld De Commissie van Herstel ontving, hedenmid dag het Duitsche verzoek om een moratorium, waarbij om een spoedig antwoord werd gevraagd. De Commissie van Herstel is onmiddellijk tot een bespreking van dit verzoek overgegaan. Een ver werping van het verzoek wordt onmogelijk ge acht, maar een definitief besluit zal eerst worden genomen, nadat, de garantie-commissie uit Ber lijn te Parijs is teruggekeerd. Het wordt thans meer dan ooit betreurd, dat de bankierscommissie is uiteengegaan zonder de Voorwaarden voor een internationale leening voor Duitschland vast te stellen en meer en meer wordt aangedrongen op een spoedige nieuwe sa menkomst van de bankiers. Men verzekert, datde Commissie van Herstel het Duitsche verzoek niet ongunstig is gezind. In de eerste plaats wordt het noodig geacht de Duitsche mark tegen een verdere depreciatie te beschermen. Wanneer de garantie-commissie een gunstig rapport zal heb ben uitgebracht, hetgeen wel te verwachten is, zoodra namelijk zal blijken, dat de Duitsche re geering genoegen neemt met een geallieerde controle over de Duitsche financiën en over de uitgifte van papiergeld, zal er algemeen een neiging bestaan om aan het Duitsche verzoek te voldoen. Men gevoelt voor de feiten te moeten zwichten. Een moratorium voor Duitschland en een controle over de Duitsche financiën door de geallieerden wordt echter niet voldoende ge acht. Verantwoordelijke kringen te Parijs zijn van meening, dat er een internationale leening voor Duitschland op dient te volgen. Ongeluk kigerwijs is sedert het uiteengaan van de com missie van bankiers de mark zoozeer gevallen, dat de voorwaarden voor een internationale leening thans aanzienlijk zwaarder moeten zijn dan zij in Mei noodig werden geacht en juist op grond daarvan acht men een langer troepje hooren. Een bezoeker van het kasteel. Zoo iets hadden zij nog nooit gehoord. Jim vergat zijn gewone beleefdheid en liet het licht van den lantaarn vlak in het gelaat van den vreemdeling schijen. Hij zag een Hinken mooien jongen man die in weerwil van het gevaar waarin hij verkeerd had in het geheel niet verschrikt scheen. Jim tikte eventjes aan zijn muts en eerbiedig zeide hij „Edele heer, u had recht aan moeten houden, wanneer u naar het kasteel wildet gaan. Maar op het oogenblik is het gevaarlijk naar boven te klimmen." „Wat moet ik dan doen vroeg de jonge man. „Zoudt u mij voor dezen nacht niet van een schuilhoekje kunnen voorzien „Met genoegen, edele heer, maar dan zoudt u zich met een ruwe hut moeten tevreden stel len." „Wat kan mij dat schelen" hernam de vreem deling „een goed vuur en een deken zijn voor mij voldoende want ik ben doornat. Komt, laat ons gaan." Dé kleine troep liet zich voorzichtig van de rotsen zakken en ging langzaam voorwaarts. De mannen fluisterden zachtjes wie de jonge man toch zijn kon, die op dit uur naar hèt kas teel wilde gaan. Toen zij in de verte de twee lichten van het kasteel konden zien, vroeg de vreemdeling wat die lichten waren. dralen met het toestaan van deze leening hoogst gevaarlijk. Nader wordt nog gemeld De commissie van Herstel heeft reeds een antwoord op het Duitsche verzoek om een moratorium ontworpen, dat morgen verder zal worden besproken en zeer waarschijnlijk morgenavond naar Berlijn zal worden gezonden. In het opgestelde antwoord zegt de commissie het gedane verzoek om een moratorium te kunnen begrijpen en verklaart zij, dat de toestand een grondig onderzoek wettigt. De commissie kan evenwel geen be slissing nemen, voordat zij het rapport van de garantiecommissie zal hebben kunnen beoor- deelen. De betaling der schadevergoedingster mijn, die 15 Juli a.s. moet worden verricht, zal van het moratorium worden uitgezonderd. Vóór den 15en Augustus, als de volgende termijn der schadeloosstelling vervalt, zal de commissie haar besluit mededeelen. Uit de te Berlijn tot Woensdagnamiddag aan gekomen berichten valt op te maken, dat het aan de politie tot nog toe niet is gelukt, de beide andere moordenaars van Rathenau te arresteeren. Het schijnt zelfs, alsof de beide bij Garde- leben achtervolgden door den ring van politic- troepen hebben kunnen heenbreken. Volgens een gisteravond laat uitgegeven com muniqué der politie gelooft men het spoor der moordenaars van Rathenau in de buurt van Genthin in de mark Brandenburg te hebben ge vonden. Men vermoedt, dat zij beproeven om naar Berlijn te gaan teneinde er aan geld te ko men. Daar de moordenaars tot dusver hij perso nen, die hun goed gezind waren, onderdak en hulp hebben gevonden, wordt officieel drin gend gewaarschuwd om hun geen verderen steun te verleenen. Er zijn honderdduizenden blaadjes met hun persoonsbeschrijving tot in de kleinste dorpen rondgedeeld. DUITSCHLAND, Naar het Dena-agentschap verneemt, is het aan het ingrijpen van rijkspresident Ebert. te danken, dat de politieke toestand op hei. oo genblik iets minder gespannen te dan gisteren het geval was. De rijkspresident heeft namelijk tegenover de sociaal-democratische partij als zijn meening te kennen gegeven, dat met. het oog op den buitenlandschen politieken toestand een ontbinding van den Rijksdag op het oogen blik ongewenscht zou zijn. Voor de verdere ontwikkeling van den toe stand zal er veel van afhangen, in welken vorm de wet ter bescherming van de republiek zal worden aangenomen. Voor zoover men den toe stand op het oogenblik kan overzien zullen de burgerlijke regeeringspartijen en de sociaal democraten voor het ontwerp stemmen. Van de onafhankelijken zijn blijkbaar velen eveneens voor aanneming van het wetsontwerp en slechts een klein gedeelte van deze partij is voor het zich onthouden van stemming. De communis ten zullen evenwel in ieder geval tegen stem men Het bestuur der democratische partij en het bestuur der democratische rijksdagfractie hebben heden vergaderd en bij deze gelegenheid verklaard, dat de democraten bereid zijn met iedere partij samen te werken, welker betrouw baarheid ten opzichte van de democratische repu bliek vast staat. FRANKRIJK EN AMERIKA. De „Times" deelt mede, dat Dinsdag de Jim Doore maakte weer het tecken des krui- ses en antwoordde „Die zijn van het kasteel Glanavon, edele heer" „De lichten zijn vrij ver van elkaar verwij derd, "merkte de vreemdeling op, terwijl hij met belangstelling daarnaar keek. Weer brak de maan door de wolken en een stroom van helder licht viel op de oude wallen en de ruine der torens van het kasteel. De vreemdeling staarde strak daarop, het was een prachtig maar huiveringwekkend ge zicht. Jim Doore keek ook onafgebroken naar de twee lichten en toen zich omkeerende wees hij die met den vinger aan zijn metgezellen. Een zacht bijgeloovig gemompel deed zich hooren en de mannen maakten allen het tecken des kruises. „Waarom doet gij dat?" vroeg do vreemde ling, nieuwsgierig geworden. „Reden genoeg daarvoor, edele heer" ant woordde Jim langzaam. „Ziet u dat licht boven den toren Dat zijn geen menschen van vleesch en beenderen die daar wonen, en die lich ten zijn niet door zulke menschen aangesto ken." De jonge man glimlachte, hij begreep dat die menschen vast geloofden in geesten, maar daar hij koud was geworden en naar een flink vuur verlangde, zeide hij Fransche schatkist-expert. Parnuntior tie New- York is aangekomen, waardoor de kwestie van de fundeering der intergéallieerde schulden weer levendig is geworden. Naar te Washington ver luidt, heeft noch Groot-Brittannië, noch Italië te dien aanzien eenig voorstel gedaan aan de Vereenigde Staten. Parmentier zei heden, dat wanneer de Veree nigde Staten en Groot-Brit tannic Frankrijk zouden gaan dwingen tot het betalen van zijn schulden, de franc zou dalen en een situatie zou worden geschapen, zóó slecht, dat hij er nauwelijks aan durfde denken. Hij meende, dat „op grond van het feit, dat de overeenkomsten, waarbij de oorlogsleeningen waren aangegaan, zoo vele staten betroffen, Frankrijk'? schuld aan de Ver. Staten moet worden beschouwd als een intergéallieerde schuld." IERLAND. De Jvoorloopige regeering van Zuid-Ierland heeft besloten tot een nieuw uitstel van de bij eenkomst van het pas gekozen parlement dat aanvankelijk den eersten Juli zou zijn bijeengeko men, hetgeen wegens het uitbreken van den strijd te Dublin tot aanstaande Zaterdag wordt ver daagd. De nieuwe datum voor de samenkomst van het parlement is nog niet vastgesteld. PALESTINA. Uit Parijs verneemt de „Msb." Uit Rome wordt uit goed ingelichte bron gemeld, dat de Britsche regeering, tengevolge van het bezoek van sir Herbert Samuel, opper- commissaris in Palestina, aan den Paus, er in toegestemd heeft, art. 14 van het ontwerpman- daat voor Palestina te wijzigen. Dat artikel be treft de formatie van, een kerkelijke commissie, die tot doel zou hebben de eigendommen te be palen en de toekenning van verschillende heilig dommen van Jeruzalem en het H. Land. Ook zou het Vaticaan verkregen hebben, dat de beraad slagingen van deze commissie niet definitief zijn, maar dat hef altijd mogelijk zal zijn appel aan te teekenen tegen de beslissingen, die zij nemen zal. AMERIKA. De mijneigenaars en mijnw. rkers in de bruin kool- en anthraeiet-industrie zijn niet tot een onmiddellijke beslissing in zake de door Harding gedane compromis-voorstellen kunnen komen officieus wordt echter gemeld, dat de regeering erop rekent, Zaterdag de antwoorden der be trokken partijen in haar bezit te hebben. Men is zeer ingenomen met de voorstellen van den president, volgens welke de mijnwerkers weer aan den arbeid zouden moeten gaan tegen de loonen van 1 April, toen het werk werd neer gelegd, en een scheidsgerecht moei worden be noemd, bestaande u»t drie afgevaardigden der arbeiders, drie, der werkgevers en vijf uit het publiek. Dat scheidsgerecht zou ook een nieuwe loonregeling moeten opstellen. ALLERLEI. In het geheel zijn te Maagdenburg 1200 ka rabijnen, die gedeeltelijk in jachtgeweren waren veranderd, benevens 30 lichte en 20 zware machi negeweren in beslag genomen. Het is juist, dat ook een kanon werd ontdekt. De bezitter was echter een antiquiteithandelaar, on het 8.4 kaliber kanon dagteekent uit 1905. Voor een dergelijk stuk geschut bestaal er in Duitsch land nergens munitie. Verschillende personen zijn naar aanleiding van de wapenvondsten in hechtenis genomen. Voor de arrestatie van den nog steeds voortvluchtigen Ankermann, die den aanslag op Maximilan Harden pleegde, is wederom een belooning van 100.000 Mk. uitgeloofd. De toe- „Kom aan, mannen In huis kun je mij alles van die geesten vertellen. Breng mij nu maar eerst onder dak." Eindelijk kwamen zij aan in de herberg van Jirn Doore, waar vrouw Doore wel ver wonderd stond te kijken, maar geen enkele vraag deed wat den vreemdeling zelf betrof. Een eenvoudig avondmaal met visch als hoofdschotel werd opgediend en de vreemde ling die zich inmiddels heerlijk verwarmd had bij het groote vuur, deed alle eer daaraan. Aan vleiende complimenten voor vrouw Doore ont brak het niet en deze was innerlijk blijde dat zoo een net uitziende heer gretig opat hetgeen zij had klaar gemaakt. Daarna noodigde de vreemdeling alle aan wezigen uit om op zijn kosten te drinken het geen met een algemeene geestdrift teweeg bracht De glazen werden gevuld, de pijpen aangesto ken en op verzoek van den vreemdeling, moest Jim Doore vertellen van liet kasteel met zijn I geheimzinnige lichten en geheimzinnige gees ten. De-vreemdeling deed zich blijkbaar veel vroolijker voor dan hij wel was en op zijn ge laat stónden de onmiskenbare sporen van ver driet-, maar de ruwe visschcrslieden hadden daarin geen erg. Jim Doorne kuchte een paar maal en begon zijn verhaal. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1