DAGBLADVOOt? SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Vrijdag 14 Juli 1922. No. 13389. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buftemlandsefe Nieuws DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Mislukt. Vanwege de onverzoenlijke houding der Rus sen, die geen schulden willen betalen cn eigen dommen teruggeven, zal de Conferentie waar schijnlijk wel mislukken. Men zegt, dat reeds in 't midden der volgende week het einde er zal zijn maar van den ande ren kant hoort men toch ook nog van eenige bemiddelingspogingen, om nog te redden, wat te redden valt. Er loopen gel-uchten, volgens welke thans door verschillende delegaties nog laatste pogin gen aangewend zouden worden om de siLuatie te redden. Er wordt o.m. de Italiaansche delega tie genoemd, die een bemiddelingsactie op touw zou hebben gezet. Deze geruchten wijzen er op, hoe sterk men in zekere kringen nog steeds wenscht een volledige mislukking der confe rentie te voorkomen. Aangenomen, dat deze geruchten niet on juist zijn, moet men toch met 't oog op de on verzoenlijke houding der Russen, van de be doelde pogingen niet al te veel succes verwach ten. De president der niet-Russische commissie de heer Patijn, heeft aan denpresident der Russische commissie, den heer Litwinof, me- dedeeling gedaan over den tekst der motie, die door de eerste sub-commissie (Particulier Eigendom) der niet-Russische commissie in de zitting van gistermorgen was aangenomen. De derde sub-commissie (credicten) der niet- Russische Commissie is gistermiddag om 3 uur in het Vredespaleis bijeengekomen onder voor zitterschap van Zijne Excellentie Baron Ro mano Avezzana. Heden Vrijdag, vergaderde ten 10.30 de sub commissie voor de credieten met de Russen en te drie uur die voor de schulden zonder de Rus sen. De Japansche delegatie ter Conferentie heeft gisteravond in het Palace-Hotel te Schoveningen een diner gegeven aan de voornaamste gedele geerden der overige mogendheden. Van ons land nam er aan deel prof. Struyeken. Tot de gasten behoorden ook de Japansche gezant bij het Neder landsche Hof. HET HERSTEL. Belga meldt uit Parijs De commissie van herstel maakt de tekst openbaar van het door de Duitsche regeering tot haar gerichte verzoek om een moratorium toe te staan. In dat verzoek wordt gezegd, dat de Duitsche regeering, in weerwil van de ernstige moeilijkheden van economischen aard, die zij reeds in haar nota van 28 Jan. 1922 uiteenzette tot dusver de betalingen heeft gedaan, vastge steld bij besluiten der Commissie van Herstel van 13 Januari en 21 Maart 1.1. Intusschen, zoo wordt in het verzoek opgemerkt, worden de bui- tenlandsche wisselkoersen in üuitsohhuid steeds ongunstiger, om welke reden de Duitsche regee ring, onder verwijzing naar art. 234 van het ver drag van Versailles, verzoekt, haar wel een uit stel te willen toestaan voor de sommen volgens voornoemd besluit in den loop van het jaar 1922 in contanten te voldoen. In verband met den buitengewonen ernst van den huidigen toestand zou het do Duitsche regee ring niet mogelijk zijn het sociaal en financieel evenwicht te herstellen, tenzij de Commissie van Herstel haar daarbij steunt. De Duitsche regeering is overtuigd, dat voor het herstel van den markenkoers een onmiddel lijke maatregel noodzakelijk is, welks uitwer king zich nog tot na 1922 moet doen gevoelen. 21 ,,U moet dan weten dat het kasteel dat Cla- navon genoemd wordt, behoort of behoorde aan den graaf van Glanavon. Zeker heeft u wel eens van hem gehoord niet waar, anders zoudt u daar nu geen boodschappen moeten doen." De vreemdeling knikte bevestigend met het hoofd. „Wel, dat was zooals u weet een heel groot man in Londen en men vertelde dat hij altijd druk werkte, ten minste, hij zag er ook wel naar uit." „Was hij dan gewoon hierheen te komen vroeg de jonge man belangstellend. „Dat ga ik u juist vertellen Hoewel hij in Londen hard werkte en lid was van het Parle ment en boeken schreef was hij toch gewoon voor eenige dagen soms een week hier te komen, om een weinig rust te nemen. Des zomers kwam hij met zijn stoomjacht, maar op welke wijze hij kwam deed er niet toe, aldijd kwam hij geheel onverwachts. 1 lij bet nooit vooraf weten dat hij op reis hierheen was. Er is een kamer in het Zuidelijk deel van den toren die altijd voor hem in gereedheid werd gehouden. Het is waar u het bewuste licht zag Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Zij acht het derhalve een vereischte, dat- DuitscL land ook voor de jaren 1923 en 1924 wordt vrijgesteld van de betalingen in contanten. Dezelfde oorzaken, die het de Duitsche regee ring onmogelijk maken de betalingen te doen, voortvloeiende uit het besluit van 21 Maart 1922, gelden ook voor de uitvoering clcr overeenkom sten van 10 Juni 1921 nopens de betaling der schadevergoeding. Daarom zal de Duitsche regee ring zich tot de betrokken regeeringen wenden, ten einde een nieuwe regeling van de betaling de zer schadevergoeding te verkrijgen en zij doet van dit verzoek onmiddellijk mededeeling aan de Commissie van Herstel, welke zij verzoekt haai stap bij de verschillende regeeringen te steunen. Het voorloopig antwoord van de commissie van Herstel is gister te Berlijn overhandigd. Volgens het „Petit Journal" heeft Bradbury, de Engelsche vertegenwoordiger in de Com missie van Herstel, die van het Engelsche ka binet formeele instructies heeft ontvangen, voorgesteld aan Duitschland een nieuw mora torium toe te staan, dat niet alleen alg'eheele opschorting van alle betalingen in goud voor twee of drie jaar behelst, doch ook voor de zelfde periode een belangrijke vermindering der leveringen in natura zou inhouden. Naar het blad meldt, hebben de Belgische en Ita liaansche gedelegeerden zich met meer of min der belangrijke reserves bij het Engelsche voor stel aangesloten. Lort Robert Cecil schrijft in de „Matin," dat het bespottelijk is, om zooals velen doen, voort durend over de kwestie der schadeloosstelling als een ui tsluitend Fransch belang te spreken. Er kan geen grooter dwaling bestaan. De gcheele wereld, en geheel Europa in het bijzonder zijn geinteres- seerd bij een oplossing van deze vraagstukken welke derhalve als zijnde internaionale kwesties, door internationale samenwerking moeten wor den opgelost. Het vraagstuk dor schadeloosstelling is ove rigens nauw verbonden met dat der interge- allieerde schulden. In antwoord op vragen in het Lagerhuis betreffende de kwestie der' schadeloosstelling, bracht Lloyd George de jongste Duitsche nota ter sprake. Hij voegde er aarï toe, dat het onge twijfeld noodig zou zijn voor, de Engelsche en. dc andere betrokken regeeringen om over deze kwestie ernstig te beraadslagen en met elkaar en met de Commissie van Herstel in overleg Le treden. „Ik ben niet in staat, zeide de premier; op het oogenblik reeds een uitvoerige verklaring af te leggen met betrekking tot de houding van de Engelsche regeering. Het eenige wat ik op het oogenblik kan zeggen is, dat wij het drin gend noodzakelijk achten, aan Duitschland een zoodanig uitstel te verleenen als noodig is om dit land in staat te stellen, zijn financiën weer op orde te brengen, zoodat het in de gelegen heid zal zijn, zoo spoedig mogelijk met redelijke betalingen een aanvang te maken. commissaris van openbaar onderwijs en dus aftreden als legercommissaris. FINLAND. Uit Helsingfors verluidt Bij de verkiezin gen voor den Finschen rijksdag verwierf de conservatieve partij 35 zetels tegen 28 in den ontbonden rijksdag. De Zweedsche volkspartij verkreeg 25 zetels en de progressisten 15 in plaats van 27 in den Vorigen rijksdag. De boe renpartij kreeg 45 mandaten tegen vroeger 42, dè sociaal-democraten 53 zetels en de commu nisten 27. De Finsche communisten, die voor de eerste maal met een eigen lijst aan de ver kiezingen deelnamen, hebben van de sociaal democraten 27 zetels gewonnen. In don vorigen rijksdag hadden de socialisten 80 zetels. De bladen beschouwen den uitslag als een overwinning voor de burgerlijke en conser vatieve partijen. POLEN. De regceringscrisis is nog altijd niet opgelost. De rechterzijde heeft besloten, om te trachten een kabinet te vormen. De bijeenkomst van de hoofdcommissie uit den Landdag, die tegen Maandag was bepaald is tot Dinsdag uitgesteld. RUSLAND. De correspondent van de „Times" te Riga seint aan zijn blad Van bevoegde zijde wordt uit Moskou gemeld, dat Tsjitsjerin Lenin zal opvolgen als president van de sovjet-republiek. Krestinsky zou de opvolger worden van Tsjit sjerin in het commissariaat voor buitenlandsche zaken. De linkervleugel met Trotzki, Kameneff, Dzerjinsky, Radek en Zinowieff is nog steeds in de meerderheid. Men verzekert echter, dat Trotzki de be noeming van Tsjitsjerin tot president heeft, goedgekeurd. Trotzki zelf zou Lunatchansky opvolgen als branden." Door wien wordt de kamer dan nu gebruikt vroeg de vreemdeling. Een koor van geheimzinnige uitroepen deed zich hooren en Jim maakte weer het teeken des kruises. „Ik zal u vertellen alles wat we weten," mijn heer," vervolgde Jim. „Als de graaf hier was, brandde het licht den geheelen nacht door totdat de nieuwe morgen begon te schemeren. De graaf zat steeds te werken met vele papieren voor zich. Als het licht des morgens verdween, dan wisten wij dat hij ter ruste was. Hij sliep dan tot twaalf uur en ging daarna tusschon de rotsen jagen, of visschen of zeilen. Hij ging altijd alleen uit, maar hier scheen hij tevreden te zijn want na een paar dagen zag hij er altijd weer veel beter uit, dan toen hij pas aankwam." „Was hij altijd alleen liier vroeg de vreem deling. „Alleen. Voor zoo ver wij weten is er nooit iemand met hem medegekomen. Trouwens het kasteel is geen plaats om gezelschap te hebben. Het is geheel in puin gevallen, met uitzondering van twee kamers. Wel, ongeveer zes maanden geleden zagen we weer het licht in de kamer van den graaf. Natuurlijk dachten wij dat hij weer gekomen was om een paar dagen uit te rusten en Bill Foulds en ik gingen naar boven naar het kasteel om te vragen of er soms ook DUITSCHLAND. Bij de gister in den Rijksdag gehouden bespre kingen over de wet ter bescherming van de re publiek, verklaarde de rijkskanselier o.a., dat deze wet zoo spoedig mogelijk in toepassing moet worden gebracht. Het denkbeeld van de eenheid van het rijk mag daarbij niet als een punt voor discussie worden gesteld. Het werk voor de redding van Duitschland mag niet het werk van een enkele klasse zijn, ook niet het werk van de arbeidersklasse, doch alleen het sa menwerken van alle lagen der bevolking en der Duitsche landen, met inbegrip van Beie ren, kan helpen. „Wij zijn het werk begon nen," zeide hij. De kwestie der schadevergoeding drukt als een zware last op ons. De politieke spanning verzwakt het volk. De moeilijkheden van het geldvraagstuk scheuren de verschillende klos sen uiteen. Was. .ooit oen volk zoo iu nood als liet Duitsche volk op dit oogenblik De poli tieke atmosfeer is oververhit, daarom dient men snel en resoluut in te grijpen. Over de reconstructie van het Kabinet is men het onder de verschillende partijen nog niet eens. Centrum, democraten en Duitsche Volkspartij verklaren zich uitdrukkelijk tegen een uitbreiding der regeeringscoalitie alleen naar links (Onafhankelijken), en ook tegen een inmenging der vakverecnigingen in de politiek. Van de bemiddeling echter van president Ebert, die allicht morgen naar Berlijn terugkeert, verwacht men goede resultaten. IERLAND. Uit Dublin verluidt De bijeenkomst van het Zuid-Iersche parlement is verdaagd tot 29 dezer, omdat een groot deel van zijn leden ac tief medewerken aan het herstel van de open bare orde. Collins, het hoofd van de voorloopige regee ring van den Ierschen Vrijstaat, is benoemd tot opperbevelhebber van het lersehe leger en zal met Mulcahy, den minister van Verdedi ging, die tevens is benoemd tot chef van den generalen staf en met generaal O'Duffy den oppersten oorlogsraad vormen. In een proclamatie van de voorloopige regee ring, waarin deze benoemingen worden ter kennis gebracht, wordt tevens gezegd viscli noodig was. Op het kasteel waren slechts twee mcnschen te vinden, die dienst deden, de een was juffrouw Smith, een oude weduwe en haar broer, Joe Craggs die een beetje simpel is. Wij gingen recht door naar de keuken, maar juffrouw Smith was daar niet en toen gingen wij naar haar kamertje en daar zagen wij haar huilen en verschrikkelijk te keer gaan. Wij vermeenden natuurlijk dat de graaf plotseling was gekomen en den boel niet in orde had gevonden en haar daarom een flink standje had gemaakt. Wij zei den haar wat wij dachten waarop zij antwoordde dat de graai' er niet was. Wij keken elkaar Verwonderd aan en vertelden haar dat wij toch licht gezien hadden in de kamer van den graaf. Zij ontkende dit, zij zeide dat wij. verkeerd gezien hadden en toen barstte zij weer los in tranen en viel flauw. Bill Foulds en ik hadden vreeselijk veel moeite om haar weer mij tebrengen en toen ons dit gelukt was, keek zij ons wezen loos aan en snikte „Mijn arme meester, hij is vermoord." „Wie is vermoord riep ik uit. „Mijn arme meester, in Londen," jammerde zij- „Ik schrok hevig cn kon dit bijna niet ge- looven omdat dit bericht zoo geheel onverwachL voor mij was." „Zij wees mij den sleutel van de kamer bo ven, waarom heen spinnedraden liepen en die Het is de eerste plicht van de regeering cn ook haar vaste voornemen, om hel gezag van het volk hoog te houden en in iedere provincie de persoonlijke vrijheid en den vrijen gang van het economisch leven te verzekeren. Alle middelen, waarover de staat beschikt, zullen worden gebezigd in de campagne, welke thans in het Zuiden en Westen wordt gevoerd. De regeering hoopt in twee a drie weken haar taak, het bedwingen van de ongeregelde troe pen, te kunnen voltooien en de verbindingen tusschen alle deelen van Ierland weer veilig te maken. Volgens berichten in de dagbladen werden de opstandelingen in de stad Galway, waar zij pogingen deden de troepen van de regeering te omsingelen, door deze laatsten zelf omsingeld en geheel verslagen. De op standelingen, die één doode en 12 gevangenen verloren, staken voor hun aftocht uit de stad, het marktgebouw, het postkantoor en ver schillende andere gebouwen in brand. Van de nationale troepen werden twee manschappen gedood en velen gewond. Uit Cork zijn geen nieuwe berichten ontvan gen. Gelijk bekend, hebben zich vele rebellen in deze stad verzameld. De verblijfplaats van De. Valera is nog steeds onbekend. SERVIE. Een extra-editie van de „Novini" meldt, dat minister-president Pasitsj gisteravond 6 uur aan den koning telegrafisch het ontslag der regeering heeft aangeboden. De reden hiervan is, dat de beide groote regeeringspartijen, de radicalen en democraten, het niet eens konden worden over den persoon van den minister van Binnenland- sche Zaken en over den te kiezen staatsraad. AMERIKA. Reuter verneemt uit Washington d.d. gister. De eigenaars van anthraciet-mijnen, die gister op het Witte Huis bijeengeroepen waren, hebben Harding's voorstel, om de geschillen in de kolen- industrie door scheidsrechterlijke uitspraak te laten beslechten, aangenomen. De eenige voor waarde, die zij stelden was, dat er een bepaalde termijn vastgesteld zou worden, binnen welken de arbitrage-commissie een nieuwe loonschaal vastgesteld moei, hebben. Er wordt gezegd, dat dé President ingenomen is met deze voorwaarde. De mijneigenaars hebben verzocht een afzonder lijke commissie in te stellen, die zich met het geschil in de anthraciet-industrie zal bezig hou den en die cle opdracht zal ontvangen vóór den lOn Augustus een loonschaal te ontwerpen. Lewis, de voorzitter van den mijnwerkersbond heeft medegedeeld, dat het besluit der mijn eigenaars om scheidsrechterlijke uitspraak te aanvaarden Zaterdag door het politieke comité van den bond besproken zal worden. ALLERLEI. De onder leiding van den rijksminister van arbeid sedert twee dagen in Essen plaats vinden de onderhandelingen over het algemeene tarief voor den Roer-mijnbouw hebben tot volkomen overeenstemming' geleid. De getroffen over eenkomsten behoeven wel is waar nog de defi nitieve toestemming van de wederzijdsche or ganisaties, welke men tegen den 15en Juli kan verwachten. De onderhandelingen voor de beëindiging van de spoorwegstaking in Amerika zijn begon nen en worden gevoerd op een grondplan, opge steld door de voorzitter van de'n arbeidsraad voor de spoorwegen. Tsjitsjerin is naar Berlijn teruggekeerd. Hij heeft eenige'weken in Tirol doorgebracht en vertoeft thans weer in het gezaritsehapsge- bouw Unter den Linden. beneden opgehangen werd." „Zie maar zeil," zeide zij, „de sleutel is van de spijker niet afgegaan gedurende twee maan den, hoe zou de^ graaf dus hier kunnen zijn. Neen, hij is vermoord, mijn arme, arme mees ter." Niemand was in de kamer geweest en toch waren wij zeker dat wij het licht hadden gezien. Dan moest het door een bovennatuurlijk wezen zijn aangestoken." Toen werd het een oogenblik stil. De vreem deling keek nadenkend voor zich uit en vroeg „Is het licht na dien tijd nog dikwijls gezien geworden „Ja, heel dikwijls" was het antwoord. „En weet je zeker dat er geen toegang tot de kamer is dan door de deur waarvan je den bestoften sleutel hebt gezien „Neen mijnheer er is geen andere weg „Het is wel vreemd" hernam de vreemdeling „maar is het op dit oogenblik ook weeer aan gestoken Hij stond op en liep naar het venster. Jim Doo- re en de meesten der aanwezigen volgden hem. Jim wees hem met den vinger liet zwakste licht aan en zeide dat dit kwam van „Martha's" ka mer, het andere scheen met heldere stralen hoog in den toren en de woeste zee weerkaatste het schijnsel. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT EKSB V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1