DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Taterdag 15 Juli 1922 \V>. 13390. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertontiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlands©!® Nieuws. DE HAAGSGHE CONFERENTIE. Nog een kans? Gisterochtend heeft de sub-commissie voor de credieten met deelneming der Russische gedelegeerden een vergadering gehouden. In zijn openingsrede constateerde de voorzitter, (Avezzana.), dat het onmogelijk was het crediet- vraagstuk op te lossen, nadat de onderhande lingen der sub-commissie voor de particulie ren eigendom afgebroken werden. Hilton Young heeft met het oog op de houding der Russen in zake den particulieren eigendom uiteengezet, Waarom de voortzetting der discussies betref fende het credietvraagstuk onmogelijk is. Litwinof hield een lange redevoering waarin hij poogde te bewijzen, dat de schuld voor het afbreken der onderhandelingen op de Russische commissie rust. Baron Avezzana wees er op, dat de niet-Russische commissie nooit het voor nemen heeft gehad een onverzoenlijke houding in te nemen. De deur is nog niet gesloten. Zij is nog steeds geopend en indien de Russen nieuwe voorstellen hebben, kunnen zij deze steeds bij iedere sub commissie indienen. ^'De heer Litwinof antwoordde hierop, dat zij geen nieuwe voorstellen te doen hadden. Hij klaagde over den vergiftigenden invloed van de Europeesche pers op de openbare meening. Dit had volgens hem betrekking zoowe' op de offi- cieele als op de niet officieele pers. Avezzana constateerde, dat de officieele com- muniqué's steeds geformuleerd werden na over leg met de Russen. Litwinof antwoordde, dat zijn opmerkingen niet op de officieele commu- nuqué's doch op de pers commentaren en arti kelen betrekking hadden. Avezzana stelde hierna vast, dat de Euro peesche regeeringen -door de Russische pers op een niet meer beminnelijke wijze behandeld worden. De zitting werd gesloten zonder het bereiken van eenig resultaat. Naar wij echter vernemen, zullen de Russen tot de laatste vergadering der hoofd-commissie nog steeds nieuwe voor stellen kunnen indienen. Thans zullen de sub commissies hun rapporten uitbrengen en de con ferentie zal eerst beëindigd zijn nadat de hoofd commissie hierover haar definitieve beslissingen genomen heeft. Er is dus nog steeds een deur open gelaten voor nieuwe Russische concessies. De waar schijnlijkheid daarvan wordt echter in confe rentie-kringen niet groot geacht, zegt de „Tel." Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, is de Russische volkscommissaris voor den Buiten- landschen Handel Krassin, uit Den Haag te Berlijn aangekomen. Hij heeft onmiddellijk een onderhoud gehad met Tsjitsjerin, waarbij de onderhandelingen in Den Haag werden bespro ken. Volgens de laatste berichten uit den Haag, kan alle hoop op voortzetting der conferentie worden opgegeven. De Russen hebben thans ver klaard, dat zij geen nieuwe voorstellen zullen doen en de conferentie als geëindigd beschou wen. De sluiting zal wellicht in 't midden der vol gende weck plaats hebben. 22 Toen gingen zij weer om het vuur zitten, en keken den vreemdeling aan, nieuwsgierig naar hetgeen hij zou zeggen over zulk een geheimzinni ge zaak. Ook brandden zij van verlangen om te weten wie de vreemdeling was en wat hij in deze streken kwam doen. Maar wie het meest verlangde alles te weten, was de vrouw die zich onder al die mannen bevond, vrouw Doore, de dochter van de oude weduwe Smith die met het toezicht van het kas teel belast was. Zij sprak zeer -Weinig maar aan haar schit terende oogen zou een opmerker met doorzicht, geraden hebben dat zij meer begreep van de geheimzinnigheiden waarover de anderen zich zoozeer verbaasden. Zekere Foulds begon weer het gesprek en vroeg of Jim nu overtuigd was dat het licht er was, maar eigenlijk was deze vraag bestemd voor de vreemdeling. Deze antwoordde dan ook „Ja, het is daar, ik heb het duidelijk gezien en indien de nacht niet zoo stormachtig was, zou ik zelf naar het kasteel gaan. Maar het zal wel niet hinderen dat, wat voor u zoo lang een raadsel geweest is, nog een dag zoo blijft." RUSLAND. Uit Moskou wordt vernomen, dat de kwestie omtrent de leiding van het volkscommissariaat voor Buitenlandsche Zaken nog niet is beslist. Tsjitsjerin voelt zich gekrenkt door de wei- g ering om het Italiaansch-Russisch verdrag te ratificeeren. Hij stelt zijn veitrek naar Rus land uit, en onderhandelt middelerwijl met de leidende regeeringskringen over de vraag van zijn benoeming. Hij heeft hun zijn voorwaar den gesteld. Voor het geval dat hij ten slotte definitief weigert om den post van volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken te beklee- den, noemt men onder de vermoedelijke can- didaten o.a. Litwinof. POLEN. De centrale commissie van den Poolschen Landdag heeft met 219 tegen 206 stemmen Korfanty candidaat gesteld voor het minister presidentschap. TURKESTAN. Naar uit Moskou wordt gemeld, wordt van Sovjet-zijde omtrent den strijd tegen de opstan dige beweging in Turkestan, onder leiding van Enver pasja, gemeld, dat deze opstandige be weging in het westelijk en- noordwestelijk deel van Bochara geheel onderdrukt is. Na een hevi- gen strijd zijn' de voornaamste bolwerken der opstandelingen door de Sovjet-troepen bezet. LLOYI) GEORGE EN POINCARE. Men vermoedt dat het bezoek van Poincaré te Londen zal doorgaan op den oorspronkelijk daarvoor bepaalden tijd en dat, wanneer hij komt, de geheele kwestie van de vergoedingen ter sprake zal komen. De „Times" zegt Men gelooft, dat de schul denlast van de geallieerden onderling met uitzondering van de Britsche schuld aan de Vereenigde Staten, waarvan Engeland over eenkomstig zijn verplichtingen zich denkt te kwijten tegelijkertijd onderzocht zal wor den en men hoopt, dat de zaak op bevredigende wijze geregeld zal worden. Het blad zegt erbij dat bij elke regeling van dien aard zulke belang rijke kwesties betrokken zijn dat de aanstaande ontmoeting in veler oogen even belangrijk is als welke andere conferentie ook die sedert de onderteekening van het tractaat van Versail les gehouden is. EEN AANSLAG OP MILLERAND. Belga meldt uit Parijs Gister heeft te Longchamps de troepenschouw plaats gehad zonder dat er iets bijzonders is voorgevallen. Maar bij den terugkeer van den presidentieelen stoet heeft een man in de Avenue Marigny twee revolverschoten gelost in de rich ting van het rijtuig van den prefect van politie. Er is niemand getroffen. De man is aangehouden. De dader is een teekenaar in een automobiel fabriek. Hij verklaarde bij het voorloopig onder zoek, dat hij tot de anarchistische jeugdorga nisatie behoorde cn geschoten had om de aan dacht te vestigen óp den toestand van het pro letariaat. Hij heet Gustave Bouvet, noemt zich Juvenis, is 20 jaar oud en heeft reeds twee ver oordeelingen achter den rug, wegens anarchis tische propaganda. De dader verklaarde ook nog, dat zijn bedoe ling was geweest op het rijtuig van Millerand te schieten, doch dat hij niemand had willen dooden. Toen Millerand bij aankomst op het Elysée van den aanslag op de hoogte werd gesteld, wenschte hij den prefect van harte geluk. Deze „Maar denkt u dan dat vrouw Smith u in die kamer zal laten gaan vroeg Jim Doore. „Geen vreemdeling mag op het kasteel komen." Plotseling bleef hij ontzet stil staan en staarde op den vreemdeling wiens gezicht hel verlicht werd door het vuur waarvoor hij was gaan staan. „God, ademachtige riep hij uit. „Kijk dat gezicht eens aan, dat is het gelaat van den graaf." Allen staarden ontzet op den vreemdeling en maakten het teeken des kruises, maar deze keerde zich om en glimlachend zeide hij „Mijn beste rnenschen, m'n naam behoef den jelui niet te weten, maar ik wil niet dat je lui mij voor een geest aanziet. Welaan, verneemt dan van mij dat ik nu lord Alceston en Cla- navon, graaf van Harrowdean ben." „De zoon van den graaf," stotterde Jim Doore. „Juist" hernam de vreemdeling. Allen zwegen en keken elkaa- onthutst aan cn lord Alceston verbrak de stilte. „Gij behoeft werkelijk niet bevreesd voor mij te zijn" zeide hij lachende, „allen zijt gij vrien delijk voor mij geweest en gelooft dat ik dit niet zal vergeten. Komaan, Doore, kijk toch niet zoo verschrikt, ik ben maar een mensch van vleesch en van beenderen als jij. Kijk maar eens naar je vrouw, zij is ten minste in het ge heel niet bang en je mocht een voorbeeld aan antwoordde, dat hij nu den vuurdoop had ont vangen. IERLAND. Uit Londen wordt gemeld Volgens de laatste berichten uit Ierland ver wacht men dat de Vrijstaters spoedig Tullamore, 58 mijl ten W. van Dublin, zullen veroveren, waar duizend republikeinen afgesneden zijn. De regeeringstroepen sluiten hen aan alle zijden in. De republikeinen verzamelen zich ten Z. van Sligo waar de strijd dreigt. De rebellen in Donegal onder wie met geweren gewapende vrouwen hebben goederentreinen genomen en den gcheelen inhoud, hoofdzakelijk voedingsmiddelen, gestolen. Men bericht dat de rebellen geheel uit de stad Galway zijn verdreven. In het Engelsche Hoogenhuis heeft Lord Birkenhead, de Lord-kanselier, gisteren in een debat over Ierland gezegd dat niemand grooter bewijs van trouw aan het tractaat kan geven dan die zijn leven waagde door degenen aan te val len die acht korte maanden geleden nog met hem in hetzelfde leger zij aan zij vochten. De voor- loopige Vrijstaatsche regeering had een merkwaar dig bewijs geleverd van goede trouw in de ope raties die zij nu verrichtte. Indien Collins en Griffith slaagden in het her stel van de orde en geregelde toestanden kon men zeggen, dat de Iersche kwestie geregeld is door de tegenwoordige generatie. Er was alle kans dat de proef zou slagen. HET HERSTEL. Naar uit Parijs bericht wordt, is het „Journal des Debats" ten zeerste tegen het toestaan van een moratorium aan Duitschland gekant. Het schrijft „Duitschland speelt het oude spel om aan zijn verplichtingen te ontkomen. Zijn insol vabiliteit heeft het aan zichzelf te wijten, omdat het aan financiers en industrieelen heeft vergund geld uit te voeren en buitenlandsche fondsen op te koopen. Wanneer aan Duitschland een voorloopig uitstel wordt verleend, zal het nooit meer iets betalen." DE MOORDENAARS VAN RATHENAU. Naar uit Gera wordt gemeld, wordt aldaar van officieele zijde medegedeeld, dat het den beiden moordenaars van Rathenau naar alle waar schijnlijkheid is gelukt, uit het gebied om Garde- leben naar Trüringen te vluchten. Men heeft hen in Apolda meenen op te merken. In deze plaats zouden zij zich hebben laten scheren. Ook zouden zij er langs den spoorweg hebben geloopen. On getwijfeld doen zij thans pogingen, om naar Bei eren of naar Tsjecho-Slowakije te ontkomen. PALESTINA. De berichten uit Palestina luiden zeer alar- meerend. Naar het schijnt, zijn de Arabieren tot. een hoogen graad van opgewondenheid geraakt, waarin zij zich slechts met moeite laten weer houden van directe aanvallen op de Joden. ALLERLEI. De bolsjewiki hebben besloten alle keizerlijke kronen in het buitenland te verkoopen. Zij ver wachten daarvan een opbrengst van 700 mil- lioen gouden roebel. Van de kerkelijke kostbaar heden verwachten zij 200 millioen roebel goud en 35 billioen papieren roebel naar de huidige koers van Moskou. Hiervan zou het steuncomité 10 biljoen krijgen voor den aankoop van koren haar nemen. Maar wijs mij nu de kamer aan waar ik slapen kan, want ik wensch u allen goeden nacht, ik ben vermoeid en heb slaap noodig." Vrouw Doore stak een kaars op en wees hem den weg naar een klein verwarmd ka mertje, waar hij rustig zou kunnen slapen. Hij was blijde zoo'n goede schuilplaats te vinden en hartelijk bedankte hij zijn gastvrouw voor de goede zorgen. Nauwelijks hadden de mannen de herberg verlaten of vrouw Doore ruimde alles haastig op en liep naar haar man. „Ik moet dadelijk naar het kasteel" zeide zij tot deze „Wat moet je daar uitvoeren En in zulk een verschrikkelijk weer wil je uitgaan „Ik moet mijn moeder spreken," antwoordde de vrouw. „Alweer je moeder" bromde hij. „Wat heb je met je moeder te maken, die niet besluiten wil van dat spookkasteel weg te gaan „En toch het moet en ik zal er naar toe. gaan, mijn moeder noch ik zijn bevreesd voor spo ken." „Dan zal ik wel de boodschap voor je doen of ten minste met, je meegaan, als je blijft vol harden toch te gaan." „Geen van beiden" antwoordde zij. „Ik wil op dit oogenblik bij mijn moeder zijn om haar te troosten en gezelschap te houden." De man moest ten slotte er in berusten cn De rest zou voor algemeene staatsuitgaven die nen. Montenegro is niet meer. Gisteren heeft de gezantenraad het oude koninkrijk van de Zwarte Bergen van de kaart van Europa gevaagd door de grens tusschen Zuid-Slaviö en Albanië te be krachtigen, waarmee voor de eerste maal officieel erkend is, dat Montenegro sinds 1919 door het koninkrijk der Serviërs,Kroaten en Slowenen is opgeslokt. Als opvolger van dr. Rathenau worden in de wandelgangen en in de bladen tal van namen genoemd. Uit goede bron vernemen wij, dat staatssecretaris Bergmann in de eerste plaats voor de portefeuille van buitenlandsche zaken in aanmerking komt. Het geschil tusschen het Engelsche minis terie van Handel en den Amerikaanschen „Ship ping Board" betreffende schecpvaarttransactics uit den oorlogstijd is geëindigd met de veroor deeling der Engelsche partij tot betaling van 12 millioen dollar. De spoorwegstaking in Amerika breidt zich uit. Er is opdracht gegeven om het werk te sta ken aan 25,000 machinisten, stokers en olie mannen op de locomotieven en in de werkplaat sen met ingang van 17 Juli. De vroegere leider der Egyptische natio nalisten, Zagloel Pacha, die naar de Seychelles- eilanden verbannen werd, is aldaar overleden. De „Times" verneemt uit Gonstantinopel, dat de regeering te Angora is afgetreden. Binnenland. Tentoonstelling te Kopenhagen. Het Deensche koningshuis legt oen warme belangstelling aan den dag Voor de Nederland- sche tentoonstelling alher. Maandagavond werd aan eenige Hollandsche en Deensche comit.é- leden door den koning en de koningin een diner aangeboden aan boord van de „Dannebrog" het koninklijk jacht. Onder de genoodigdcu bevonden zich prof. M. W. F. Treub, Ridder van Rappard, gezant der Nederlanden J. G. M. Rietbergen, consul- geeraal Attaché van Rappard J. R. Koning, leider der Nederlandsche tentoonstelling.' Ecu koninklijk besluit. Bij K.B. is bepaald, dat hef voor het geheele Rijk verboden zal zijn, dat in inrichtingen, waar melk van vee van verschillende eigenaren wordt verwerkt, afgeroomde melk en karnemelk, ver kocht worden, tenzij na behoorlijk verhit te zijn ter voorkoming van het zuur worden. Eerste Kamer. Maandag vergaderen te Haarlem de Prov. Staten van Noord-Holland om een lid der Eerste Kamer te kiezen daar de heer W. H. Vliegen zijn benoeming niet heelt aangenomen. De Haagsehe financiën. Naar het „Vad." verneemt levert de rekening van de gemeente Den Haag over 1921 een batig saldo van tusschen de 31/,, en 4 millioen guldon op De oorlogswinst der S.D.A.P. De sociaal-democraten zitten in zak en assche over den uitslag der verkiezingen. Vooral te Rotterdam was de achteruitgang van stemmen- aantal voor de ronden verbazend groot. In de bitterheid hunner teleurstelling zoeken de partij bazen naar een zondenbók. 't W ordt een k:b- belpartijtje en zoo vernemen de toeschouwers een en ander van de waarheid. „Het Volk" en Kleerekoper geven de schuld haastig verwijderde zij zich. Buiten adem en rood geworden door den wind kwam zij aan het kasteel. Zij klopte aan en de oude vrouw met een nachtmuts op het hoofd, keek door het venster naar buiten. „Wie is daar," vroeg zij zachtjes. „Ik ben het, Annie Moeder, laat mij binnen." „Zoo laat vroeg de oude vrouw verschrikt. „Er is toch niet iets ernstigs gebeurd „Maak gauw open, moeder, dan zult ge alles hooren." Spoedig daarna werd de groote eikenhouten deur geopend onder het gekraak der verroeste scharnieren. „Kom binnen mijn kind," riep de oude vrouw. „Er is toch niets gebeurd Dreigt er ge vaar „Ik vrees van wel moeder," antwoordde vrouw Doore, „anders zou ik op dit uur van den nacht niet hij u zijn gekomen, Lord Al ceston „Hij is toch niet hier?" riep de moeder uit. „Ja, hij is hier en is op dit oogenblik in onze hut." De oude vrouw werd bleek toenzij dit bericht vernam. „Wat wil hij Wat komt hij hier doen vroeg zij vertwijfelend met schorre stem. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1