LUX DAGBLAD VOOR SCHIEDAM 45ste Jaargang. Maandag 17 Juli 1922. No. 13391. Buitentandseh Nieuws. il i uil e ii I a n U. Y.J&föfitiS Gemeenteraad. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Ad v e rt en t iëii 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EEN NIEUWE CONFERENTIE. De Temps" verneemt uit Den Haag, dat daar met instemming eiï soms door bemiddeling van de gedelegeerden een conferentie wordt voorbereid, die binnenkort gehouden zal wor den en zich zal bezig houden met de particuliere belangen. Slaagt deze conferentie, dan zal zij in beteekenis de huidige conferentie overtreffen. Uit hoofde van bet delicate karakter van het onder werp,kan daar voor het oogenblik niet meer over meegedeeld worden, maar zoo de aan den gang zijnde voorbereidingen slagen, zal een van de door Litwinof aangekondigde coups de théatre zich voordoen en men zal dan zijn houding ter confe rentie en zijn laatste verklaringen aan de pers beter begrijpen evenals zekere woorden van Patijn betreffende de mogelijkheid van een her vatting van de bespreking met de Russen, welke woorden geheimzinnig leken aan hen, die hem ondervroegen na zijn mededeeling aan Litwinof betreffende het afbreken der besprekingen. Alphand heeft aan- den correspondent in Den van de „New-York Herald" verklaard, dat de conferentie in Den Haag de banden tusschen Frankrijk en Engeland nauwer heeft aangehaald. Hij heeft den loftrompet gestoken over de kunde en onpartijdigheid van lord Greame. Alle naties, zeide hij, zijn afzonderlijk tot de zelfde conclusie gekomen en nu de conferentie mislukt is zijn de naties misschien vrij, afzonderlijke overeenkom sten met Rusland te sluiten ten opzichte van de exploitatie van wouden en andere eigendommen der sowjets. Maar waarschijnlijk zullen de re geeringen, vóór de conferentie in Den Haag uit eengaat, verklaren, dat zij niet het bezit zullen erkennen van eigendommen in Rusland, behoo- rende aan onderdanen van een ander land. Geën enkel kapitalist van goede reputatie zal zijn geld in een gestolen onderneming willen steken. DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad vangt beden te Londen zijn zittingen aan en heeft een zeer uitvoerige agenda te behandelen. Op de agenda staat de bespreking van de Engelsche, Belgische en Fransche mandaten, de kwestie van de Bulgaar- the comitadji's, het rapport van de gemengde commissie voor de beperking der bewapening te land, de kwestie van de Hongaarsche minder heden, het hygiënische probleem, de kwestie van den handel in blanke slavinnen en de uitgaven voor het Internationale Permanente Hof van Justitie voor het jaar 1923. HET HERSTEL. De Zaterdag vervallen termijn van 32 milli- oen goudmark is door Duitschland op tijd aan de Entente voldaan. POLEN. Het hoafd van den Poolschen Staat, Pilsoeds- ki, heeft gemeld, dat hij wegens de verkiezing van Korfanty tot minister-president, spoedig zijn ambt zal neerleggen. Hij, Pilsoedski, is het n.l. niet eens met de inzichten van Korfanty, op het gebied der binnenlandsChe politiek. In de Duitsche pers wordt vrij algemeen de verkiezing van Korfanty beschouwd als ongun stig voor het slagen der Duitsch-Poolsche onder handelingen nopens de tenuitvoerlegging der bepalingen van het vredesverdrag. Ook voor ziet men, dat het optreden van Korfanty een nadeelige uitwerking zal hebben op de pacifica tie van het den Polen toegewezen gedeelte van Oppcr-Silezië. LENIN. De gezondheidstoestand van Lenin wordt iederen dag slechter. In de vergadering van het centrale comité der bolsjewistische partij heeft men zich bezig gehouden met het vraagstuk van wijziging in de sowjetregcering in geval Lenin sterlt. DUITSCHLAND. De oplossing der Duitsche regeeringscoalitie- kwestie wordt hoe langer hoe ingewikkelder. De Meerderheids-socialisten en de Onafhanke- lijken hebben thans een parlementaire arbeids gemeenschap gesloten, waarin de burgerlijke partijen hun zijn gevolgd. De uitnoodiging van het centrum aan de Duitsche volkspartij en de democraten tot vor ming van een parlementaire arbeidsgemeen schap is gisteravond onderwerp geweest van een bespreking tusschen de afgevaardigden Marx (centrum), Stresemann (Duitsche volkspartij) en Petersen en Koch (democraten). Tusschen deze fractieleiders werd in zake het sluiten van een arbeidsgemeenschap overeenstemming bereikt. Heden zouden van de drie partijen frac tievergaderingen plaats hebben, terwijl daarna egn gemeenschappelijke zitting zal worden ge houden waarin een definitieve beslissing om trent deze kwestie zal worden genomen. Van de bemiddeling van president Ebert ver- Wacht men voor de oplossing nog goede resulta ten. IN HET ROER-GEBIED. Ofschoon tusschen de beide betrokken partij en in zake het loonconflict in de mijn-industrie in het Roer-gebied overeènstemming is bereikt, bestaat nog altijd de mogelijkheid, dat deze bereikte overeenstemming nictde goedkeuring zal kunnen verkrijgen van de eerlang bijeenkomende algemeene conferentie der vakvereenigingen. In de Zaterdag gehouden conferentie der vrije vak vereenigingen uit het Roer-gebied werd de be reikte overeenkomst tusschen de werkgevers en de mijnwerkers evenwel eenstemmig goed gekeurd, zoodat daardoor de vrees, dat de voor stellen nog door de algemeene conferentie der der vakvereenigingen zullen worden verworpen, waarschijnlijk als ongegrond moet worden be schouwd, zoodat het groote gevaar voor het Duitsche economische leven, dat uit een nieuw mijnconflict in dit gebied zou voortvloeien, als voorkomen kan worden beschouwd. IERLAND. Van betrouwbare zijde verluidt thans dat de Valera de operaties in het gebied van Cork leidt. Het zou dan tot een definitieve botsing tusschen de twee leiders komen, wanneer Collins gelijk men verwacht, aan het hoofd van zijn troepen tegen de Valera's hoofdkwartier oprukt. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld d.d. 16 Juli. Het algemeene politieke comité der mijnwer kers is heden bijeengekomen, teneinde de uit eenzettingen aan te hooren van zijn leider Lewis met betrekking tot het arbitrage-voorstel van president Harding, hetwelk spreker onaanneme lijk achtte en verwierp. Daarop besloot het co mité met algemeene stemmen zijn adviezen op te volgen. De andere gedelegeerden-commissie is daarop verdaagd tot Maandag. Een commissie, aan wier hoofd Lewis staat, bracht des avonds een bezoek op het Witte Huis. Zij deelde Harding de genomen beslis sing mede. De, president bleek zeer teleurge steld bij het vernemen daarvan. Later ver klaarde hij op het Witte Huis, dat op het oogert- blik geen verklaring kan worden gedaan omtrent het plan van de regeering met betrekking tot de mijnwerkersstaking. AMERIKA EN HET INTERNATIONAAL GERECHTSHOF. Uit Washington verluidt In antwoord op een hem door een dagblad correspondent gestelde vraag, schreef Hughes, de staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, dat er geen vooruitzicht bestaat op een verdrag of conventie, waarbij de Ver. Staten officieel toe treden tot het Permanente Hof van Internatio nale Justitie, voordat een regeling is getroffen, krachtens welke aan de Amerikaansclie regee- ring, zonder lid te worden van den Volkenbond, eert stem wordt gegeven bij de verkiezing der rechters. Hij ontkende, dat het staatsdeparte- ment indertijd de Amerikaansche rechters in Den Haag had verhinderd om benoemingen op te stellen voor het Permanente Hof van Interna tionale Justitie. De rechters handelden in over eenstemming met hun eigen denkbeelden. Ook ontkende Hughes, dat Amerika de geal lieerden in den steek heeft gelaten door een afzonderlijk verdrag met Duitschland te sluiten. ALLERLEI. De commissie voor de waarborgen, die te Berlijnwerkt, bracht Zaterdag haar werkzaamhe den tot een eind en keerde Zondag naar Parijs terug om daar, in den loop van de week bericht uit te brengen. De commissie was volgens de ,,Voss. Ztg." tot de overtuiging gekomen, dat Duitschland van goeden wille is wat betreft het op gezonde basis stellen van zijn financiën. De pogingen tot opsporing van de plegers van den moord op Rathenau is voorloopig op niets uitgeloopen. Men is het spoor van de beide gezochten totaal bijster. Het proces tegen de geestelijken, die tegen stand geboden hebben tegen de sowjet-overheid bij gelegenheid van de opvordering van de kost baarheden uit de kerken, is te St. Petersburg geëindigd. Ter dood zijn veroordeeld 12 ge vangenen, onder wie Benjamin, de metropoliet van St. Petersburg, Benedict, de bisschop van Kroonstadt e.a. In Boedapest hebben straatonlusten plaats gevonden. Het begon met een protestvergade- ding van de sociaal-democraten tegen de duurte. Toen de betoogers zich bij het gebouw van het sociaal-democratische blad Nepsava bevonden, trad de politie op tegen de menigte. Er zijn vele gekwetsten. De U.T. meldt uit Moskou dd. 15 dezer: De Sovjetregeering heeft concessieplannen uitgewerkt betreffende de petroleumbronnen van Bak'oe. Deze concessie zal in ruil voor een aan Rusland te verleenen crediet aan particu lier kapitaal worden gegeven. Volgens een telegram uit Constantinopel, via Athene te Londen ontvangen, is muiterij uitgebroken in een Kemalistisch corps, dat pp weg naar Angora was. Eenige officieren w. r- den gedood. Troepen op de muiters afgezonden, moeten met deze gemeene zaak gemaakt lu/born. Huldiging oud-burgemeester Van Karnebeek. Zaterdagmiddag om 4 uur heeft, in Pulehri Studio in Den Haag de aanbieding plaats ge had van het portret van jhr. Mr. H. A. van Karnebeek, oud burgemeester van 's-Gravenha- ge. De heer van Karnebeek werd aan den ingang ontvangen door het comité, dat zich uit de bur gerij heeft gevormd om hem het huldeblijk aan te bieden. Na het binnentreden in de zaal welke geheel met belangstellenden was gevuld zong het koor van de Koninklijke NationaleZangschool eenige liederen. Daarna voerde namens het comité het woord generaal de Meester. Spreker herinnerde eraan, dat in 1918 toen de heer van Karnebeek minister van buitenlandsche zaken 'werd, de burgerij haar burgemeester met groot leedwezen zag heengaan. Reeds toen werd behoefte gevoeld om huldefte brengen voor de wijze, waarop de heer van Kar nebeek zijn taak aan het hoofd van de gemeente had vervuld. Mede door de zeer bijzondere tijds omstandigheden bleef de burgerij haar oud burgemeester volgen. De benoeming van den heer van Karnebeek tot voorzitter van den Vol kenbond was aanleiding om het denkbeeld hem ie huldigen weer naar voren te brengen. Men wilde een bewijs van warme sympathie geven aan den stadgenoot en oud-burgemeester, die bij herhaling onder vaak uiterst moeilijke om standigheden blijk had gegeven van de schit terende wijze, waaróp hij de belangen van ons vaderland wist te dienen en den naam vanNe- derland wist hoog te houden. Een comité heeft zich gevormd met het doel de verschillende plannen om den heer van Kar nebeek te huldigen tot een te vormen en zoo is het plan geboren om hem aan te bieden een por tret geschilderd door Flor Aratrenius. Spr. sprak tenslotte den wensch uit, dat het den heer van Karnebeek gegeven moge zijn nog vele jaren zijn groote gaven beschikbaar te stellen voor liet vaderland. Nadat generaal de Meester zijn toespraak had geëindigd, werd onder applaus van de zeer Vele aanwezigen het doek voor het schilderij wegge trokken. Het schilderij geeft jhr. van Karnebeek weer, levensgroot staande naast een tafel. Bij het schilderij is gevoegd een album met de handteekeningen van hen, die aan het hulde blijk hebben deelgenomen. Daarna hield minister van Karnebeek. die vergezeld van zijn gezin en van zijn.ouders was, ieen rede waarin hij dank bracht en het portret de gemeente Den Haag aanbood. De burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijn, zeide daarna, dat hij met groot genoegen You voldoen aan het verzoek om den raad voor 'te stellen het geschenk te aanvaarden. Spr. zeide |dat er weinig geschenken meer welkom konden 'zijn dan dit. Hij twijfelde er dan ook niet aan, of de raad zal deze schenking met vreugde ontvan gen en het schilderij plaatsen in het museum, en wanneer we dat nog mogen beleven, in het 'nieuwe raadhuis. Nadat de zangschool nog een zangnummer ten gehoore had gebracht, was er gelegenheid om minister van Karnebeek te complimenteeren. Bij de plechtigheid waren o.a. tegenwoor dig mr. Loder, prof. Josephus Jitta, generaal Snijders, kolonel Laatsman, plaatselijk comman dant, de wethouders Drooglever Fortuyn en de Wilde, de oud-wethouders Jansen, Verbroek en de Wilde en zeer vele raadsleden. (N. R. Crt.) Invaliditeitszegels. Bij K.B. is bepaald, dat de rentezegels ten verkoop voorhanden zijn, behalve op de kan toren der Raden van Arbeid en der Posterijen, bij de Rijksdepothouders van postzegels en bij andere personen die daartoe door den Raad van Arbeid, onder goedkeuring van den Ver zekeringsraad, zullen worden aangewezen. Van het bedrag van eiken aankoop genieten de depothouders een korting van 1 pet. aan de andere personen, voor den verkoop van rente zegels aangewezen, kan door den Raad .van Arbeid, onder goedkeuring van den Verzekerings raad, het recht op dezelfde korting verleend worden. Uit de mijnstreek. De Vrijdagavond te Heerlen gehouden hooi'd- bestuursvergadering van den Algcmeenen Ne- derlandschen Mijnwerkersbond besloot als uiter ste concessie genoegen te nemen met een ver mindering van den duurtetoeslag, indien daar tegenover de directies een loonregeling voor den tijd van vijf maanden willen sluiten. Het hoofdbestuur meende onder de gegeven omstandigheden geen verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor loonsverlaging. HOUDT OP REIS UW ELEGANCE De LEVER'S ZEEP nu. WA5CHT UV TEERSTI KAHTEM VIM» SUMUOHT UU> Nieuw instituut der Arbeidswet Zooals bekend, is bij de laatste wijziging der Arbeidswet ook dc mogelijkheid geschapen dat tot zekere hoogte van den wettelijken vorm wordt afgeweken wanneer de organisaties van patroons en arbeiders over de regeling van den arbeidstijd onderling tot overeenstemming komen. Naar de ,,Msb." verneemt, zijn reeds twee desbetreffende aanvragen bij het departement van Arbeid ingekomen en worden er dezer dagen nog meer verwacht. Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen. Behalve de collectie van 10 zware stam- bocktrekpaarden zal heden éene keur-collectie van 20 stamboekrunderen, de Nederlandsche veerassen vertegenwoordigende, door tusschen- komst van het Rundveestamboek, naar de tentoonstelling te Kopenhagen verzonden wor den. Loonsverlaging hij de Spoorwegen. In aansluiting aan een bericht betreffende dc goedkeuring door den minister van Waterstaat van de verlaging der uurbezoldiging van het werkplaatspersoneel der Nederlandsche Spoor wegen, kan dé .,'1 cl." mededeelen, dat deze vei- laging reeds 30 Juli a.s. zal ingaan. Gister heeft te Amsterdam tegen deze loonsver laging een protestvergadering van het R.K. Werkplaatspersoneel plaats gehad, waarop de volgende motie met algemeene stemmen werd aangenomen „De vergadering enz. gehoord de bespre kingen over de reeds tegen iedere redelijke verwachting in door den Minister van Water staat goedgekeurde loonsverlaging van tien procent en over de voorstellen tot verslechte ring van den Raad van Commissarissen vervat in zijn adres aan de regeering, ondersteunt ten krachtigste het protest van het hoofd bestuur dato 12 April tot de regeering gericht Ëischt dat het spoorwegpersoneel geen min dere rechtspositie en geen lagere bezoldiging zal genieten dan het rijkspersoneel Dringt er ten krachtigste bij de regeering op aan, dat ten aanzien van de bezuiniging etc. bij onze spoorwegen zal te werk worden gegaan als .aangegeven in het adres dato 13 Juli aan de regeering gericht Besluit zich tegen iedere poging oui de po sitie van het personeel te verslechteren, zoo sterk mogelijk te verzetten Roept het R.K. werkplaatspcisoneel op zich aan te sluiten bij „St. Raphael" en besluit deze motie te zenden aan de regeering en te publi- ceeren in de pers." Tweede Kamer. Bij het Centraal Stembureau is bericht inge komen van Mr. Sam van Houten, dat hij zijn be noeming tot Kamerlid niet aanneemt.Als gevolg hiervan zal thans gekozen worden mej. mr. E. C. van Dorp eerste opvolger wordt nu dr. C. C. Duthil te Rotterdam en tweede opvolger mr. R. A. Fockema te Baarn. De heer-van Houten heeft echter gebruik gemaakt van zijn bevoegd heid om op de lijst van opvolgers geplaatst te blijven. {Slot). (Punt, 17 werd voor punt 16 behandeld). 17. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hun College te machtigen met den grond eigenaar J. J. C. van Staaij een regeling te tref fen, waardoor verdere bebouwing van het com plex gronden ten noorden van de spoorbaan moge lijk wordt. Reeds geruimen tijd geleden werd een uitbrei dingsplan vastgesteld voor het gedeelte van de gemeente ten Noorden van de spoorbaan, bij de Óverschiesche weg, in overleg met den bezitter van het Complex gronden aldaar, den heer J. J. C. van Staaij. Ook werd reeds aan een gedeelte van dit plan uitvoering gegeven. Thans heeft gen. eigenaar zich tot het gemeen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1