DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Liefde en Haat. LIFEBUOY, 45ste Jaargang. Woensdag 19 Juli 1922. No. 13393. V Priesters en Politiek tttiftpnlnndsefe Nlenws V Ongeivenschte voorlichting 24 Hij stond een oogenblik in gedachten ver- Zonken, toen liep hij naar de schrijftafel en ging in den armstoel daarvoor zitten. tl zult Piet overvloedige zacKfce schuim, aangenaam vinden,maan U zult LIFEBUOY zeep nog meer Waardeer en, wanneer U weethoe het reinigt. de gezondheidszeepwint dagelijks meer in populariteit. fkiriAanten van JunLg/i/, Lux en Twink NIEUWE SCHIEDAMSÜHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. ->, Advertentiên 1—5 regels 1,75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ2—, per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. P. C. SLIEKER om vergunning Lot op richting van een slachtplaats van vee en een inrichting tot het rooken en bereiden van vleeschwaren in het pand Lange Haven 8, kadas ter Sectie C. No. 1278, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een worstmachine en 2o. de N. V. HANDELMAATSCHAPPIJ v/h. FIRMA M. VAN EMUEN omvergunning tot uitbreiding der metaalknipperij in het pand Hoofdstraat 135, kadaster Sectie L. No. 1506, met een electromotor van 20 P.K., drijven de een knipmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 2 Augustus a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrifte lijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwetgerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 19 Juli 1922. Oud en versleten is het praatje, dat de pries ters zich niet met de politiek moeten bemoeien en alleen opgodsdienst'g terrein werkzaam moeten blijven. Zoo en waarom niet Wanneer iemand zich gelegen moet laten liggen aan het heil van het vaderland en van zijn medeburgers, dan is het toch* zeker de priester. Is de priester dan geen staatsburger Welnu, in alles moet hij het voorbeeld geven, niet alleen als priester, maar ook als staatsburger. Dit is zijn plicht, te meer daar de staat door wetgeving zoo dikwerf in godsdienstige vraagstukken in grijpt. De priester heeft wel degelijk het recht, zich met de politiek in te laten, evengoed als gij en ik. Waar ter wereld is hem dat ontnomen Strijdt hij echter manmoedig voor de vrijheid en de rechten der Kerk, dan is dat een doorn in het oog harer vijanden, dan schreeuwen zij al len in koor, de een nog harder dan de ander ,,die priesters moesten zich niét inlaten met politiek." 't Ware beter, en logischer, dat menschen, die zelf aan God noch gebod gelooven, zich niet inlieten met den godsdienst en de vervolging der Kerk. dat het zittend kabinet zijn biezen moet pakken. Sinds wanneer, zouden wij willen Vragen, is het gewoonte, dat bij een overwinning der rechterzijde de liberale pers een gedragslijn voorschrijft, in welke richting een oplossing moet gezocht worden Men moet maar brutaal zijn. Eerst haalt men bakzeil en dan gaat men zich met een ander mans zaken bemoeien. Laten de liberale hoeren de oplossing gerusl aan het christelijk ministerie overlaten. Onze christelijke leiders zijn mans genoeg en behoeven geen voorlichting zeker niet van de liberale pers. W. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Gister meldden we reeds, dat de Russen heb ben geweigerd aan de verga dei ing van gister ochtend van de subcommissie voor particuliere eigendom deel te nemen. Wel waren ze bereidte confereeren met de presidenten der drie subcom missies of in een voltallige zitting. Gistermiddag te 4 uur heeft naar aanleiding van dit schrijven van Litwinof een voltallige vergadering van de niet-Russische commissie plaats gehad, om te besluiten of er al dan niet een bijeenkomst met de Russische commissie zou plaats hebben. In deze algemeene vergadering is besloten het denmorgen om elf uur een plenum-vergadering met de Russische commissie te houden. Hier zullen de Russen nieuwe en concrete voor stellen moeten indienen. De meeningen over 't mogelijk succes van deze bijeenkomst zijn erg verdeeld. >8fS5» De liberale pers houdt bij monde van de „Nieuwe Eotterdamsche Courant" en het „Han delsblad" het. voor een uitgemaakte zaak, dat de levensdagen van het ministerie Rüys geteld zijn en andere mannen het bewind in handen moeten nemen. De uitslag der stemming toont duidelijk aan, Is u van plan eenige dagen hier door te brengen vroeg vrouw Smith. „Neen," was het antwoord, „ik zoek eenige papieren van mijn vader, die mogelijk hier nog zijn. Dat is het doel van mijn komst." „De lessenaar en het bureau zijn precies zooals uw vader ze gelaten heeft. Ik hoop dat u vinden zult wat u zoekt." De oude vrouw ging toen heen en de lord luisterde naar de wegstervende voetstap pen. „Er is iets vreemds in deze vrouw," dacht hij „Zij was in het geheel niet verrast toen zij mij zag. Zij beefde een weinig toen ik sprak over het geheimzinnig licht, alhoewel ze moeite deed dat te verbergen en zij kon haar blijdschap niet verhelen toen zij hoorde dat ik niet van plan ben hier te blijven. En hoe doet zij mij den ken aan iemand die ik wel eens meer gezien heb, behalve vrouw Doore. Ik begrijp er niets van." Op de tafel lagen losse vellen papier met aan tekeningen door zijn vader gemaakt. Hij be keek ze alle en opende daarna de laden, Hierin VOLKENBONDSRAAD. lit Londen wordt d.d. 18 Juli gemeld In de bijeenkomst vandaag van den Raad van den Volkenbond heeft lord Balfour als verte genwoordiger van Engeland meegedeeld, dat En geland en de Vereenigde Staten volkomen over eenstemming hebben bereikt over de Engelsche mandaten voor Palestina en Oost-Afrika. Het mandaat voor Mesopotamië hebben zij nog niet besproken. Het officieel communiqué meldt, dat de Raad van den Volkenbond vandaag de Engelsche mandaten voor Britsch Togoland, Kameroen en Oost-Afrika, dc Fransche voor Franseh Togo land en Kameroen en het Belgische mandaat voor Belgisch Oost-Afrika bekrachtigd heeft. De Raad heeft ook met algemeene stemmen een motievan Isjiï aangenomen,welke den wensch le kennen gaf, dat de landen van de mandaten B al het mogelijke zullen doen om de inlandsche bevolking in Cent raai-Afrika te beschermen teg^en het alcoholgevaar. Isjiï voegde er bij, dat in de mandaten C, welke aan Japan zijn toege wezen het alcoholverbod volledig is. De Raad van den Volkenbond heeft nadat burggraaf Isjiï een uitvoerig verslag had uitge bracht, in openbare zitting de ontwerp-mandaten B alle goedgekeurd met, een kleine wijziging in den tekst, welke aanbevolen was door de re dactie-commissie, om dezen in overeenstem ming te brengen met dien van de mandaten C, welke in December 1920 zijn goedgekeurd. Overeenkomstig het verzoek van de Fransche regeering besloot de Raad van den Volkenbond, opnieuw de meening in te winnen van het Per manente Internationale Gerechtshof nopens de bevoegdheid van het Internationale Arbeids bureau in landbouw-aangelegenheden. Albert Thomas, de directeur van dat bureau, verzette zich met kracht tegen dat verzoek. 0£ LEVER'S ZEEP MY.VLAARDIMGEM POLEN. Volgens een bericht uit Warschau, heeft Kor fanty, ofschoom hij noch van liet staatshoofd, noch van den Kamerpresident officieel machti ging tot het vormen van een kabinet had gekre gen, Zaterdagavond reeds een vrije kamer van het ministerpaleis in bezit genomen. DE MOORDENAARS VAN WILSON. O'Sullivan en Dunn, de Ieren, die veldmaar schalk sir Henry Wilson doodgeschoten hebben toen hij zijn huis op Eaton Place te Londen bin nen ging, zijn schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot den strop. Zij gaven toe Wilson te hebben doodgeschoten. Sir Ernest Pollock, de attorney generaal, gaf een overzicht van de militaire loopbaan van den overledene. „Het is bijna ironie, zei hij, dal hij, die zooveel heeJ't gedaan om de beschaving te redden van den aap- val onzer vijanden, moet worden geveld dooi deden, welke de grondslagen van,een beschaafde gemeenschap schokken en de volledige ontken ning zijn van haar geordende ontwikkeling en vrijheid." IERLAND. Het schijnt, dat de voorloopige regeering te Dublin er ten langen leste toch in zal slagen de verblijfplaats van De Valera te ontdekken. Meer dan veertien dagen lang was zijn ver blijfplaats slechts bekend aan een klein aan tal zijner volgelingen. Thans maakt de afdee- ling voor publiciteit van het Iersche republi- keinsche leger bekend, dat. De Valera zich in het hoofdkwartier van het republiekeinsche veldleger ophoudt, waar hij den leider van de operaties ter zijde staat. Men meent, dat dit hoofdkwartier van Mallow naar Limerick is verplaatst. lagen allerlei papieren in de grootste wanorde maar geen daarvan was van eenige waarde voor hem. Ten laatste had hij alle laden nagezien be halve een die hij met geen der sleutels die hij bij zich had kon openen. Bij den haard lag een groote pook, en daarmede verbrijzelde bij met één slag een geheel houtwerk. Toen haalde hij, uit die laden een bundel brieven en een portret, die met een breed zwart lint waren samen ge bonden. Het scheen hem toe dat hij heiligschennis zou begaan door het pakje open te maken dat misschien de kostbaarste papieren van zijn vader bevatte. Maar gij overreedde zich zelf. Neen, dat was geen nieuwsgierigheid, hij plachtte den pleger van een afschuwelijke misdaad te doen straffen en wat nog meer zeide, hij moest gerustgesteld worden, want een lichte verden king van iemand zweefde door zijn gedachte en het was te afschuwelijk om dit zelfs voor een seconde als waarheid aan te nemen. En dan er mocht een tijd komen, dat hij als verdediger van zijn vader moest optreden en dan moest hij op alles voorbereid zijn. Toen aarzelde hij niet, langer, het was zijn plicht hetgeen hij nu deed. Zijn vingers trilde toen hij het lint losknoopte en het eerste ding waarop zijn oog viel, was een in portret, waarschijnlijk door een anïateui gemaakt. Het was, in wee.wil van vele jaren misschien, goed gebleven en vertoonde duidelijk DE PRESIDENT VAN DUITSCHLAND. Wolff meldt uit Berlijn Nu er tegen het uitschrijven van de verkiezing van een nieuwen president geen wettelijke en feitelijke bezwaren meer bestaan en de Opper- Silezische kwestie is afgedaan, heeft de presi dent den rijkskanselier verzocht den Rijksdag te verzoeken een dag voor de verkiezing vast, te stellen, gelijk de wet voorschrijft. De kanselier heeft hierover met de partijlei ders gesproken, die eenstemmig van oordeel wa- het gelaat van zijn vader en dal, van een vrouw. Wie was die vrouw Nog heviger trilde zijn hand dan zooeven. Hij begreep van te voren dat hij tot zoo'n ontdekking zou komen en toch bracht dit hém geheel van streek. Een aangename geur van parfum, waarmede het portret geparfumeerd was, was nog goed te ruiken. Hij keek weer op het portret en beschouwde lang het gelaat der vrouw die een der handen liet rusten op den schouder van zijn vader. Het was een schoone vrouw, of zij goed of slecht was geweest, vertelde het portret, niét, maar schoon was zij, zeer schoon. Hij nam een der brieven op en opende dien langzaam. Het was een liefde's brief in het bransch geschreven en onderteekend mét den naam „Cecile." I wee andere brieven waren ongeveer vanden zelfden inhoud, maar het einde van een anderen brief bevatte een aantal zinnen die hij tweemaal overlas „En je zult overmorgen hier komen. Ach, het schijnt, mij te veel geluk toe om daaraan te mo gen denken. Hoe verlang ik naar je, Bernard, en hoe waren de dagen voor mij, toen je zoo ver weg waart en ik hier opgesloten werd met mijn vader en met. Marie. Ik heb zooveel dingen ge had die mij verdriet deden. En daarvan moet ik je heel veel vertellen, lieveling en je moet niet boos zijn op Cecile ik moet je een gunst 6603 51 ren, dat men hiermee wachten moest tot de nieuwe zitting. Dan zal de zaak dadelijk aan de orde komen, zoodat de verkiezing'waarschijnlijk in December of Januari plaats zal vinden. DE LEVERINGEN IN NATURA. Officieel wordt medegedeeld dat de overeen komst van Wiesbaden van 6 October 1921, en de overeenkomst Ru pel—-Gillet van 15 Maart en 3 Juni 1922, naar de Duilsche en Fransche re geeringen zijn overeengekomen, op 20 Juli van kracht zullen worden. DE GARANTIECOMMISSIE. De intergeallieerde garantie-commissie heeft haar besprekingen te Berlijn nopens de maatrege len voor de controle der Duitsche belastingen geëindigd en is naar Parijs teruggekeerd. Wan neer zij haar rapport heeft, uitgebracht, zal Poincaré in de gelegenheid zijn om naar Londen te gaqn,.waai dg.aaheele kwestie.der schadelo.qs- stelling zal worden besproken door de Britsche en h ransche premiers en vertegenwoordigers van België en Italië. HET EINDE DER MOORDENAARS. Omtrent het einde Van de moordenaars van Rathenau wordt nog het volgende gemeld Maandagmorgen vroeg werden door de politie t.e Halle verscheidene beambten naar het dorp Saaleek gezonden. Daarvan moesten dc vluch telingen op een of andere wijze in kennis zijn gesteld. Terwijl de beambten nog het dorp onderzochten,begaven Fischer eh Körn zich naar een der torens van de oude burchtruine. Ondertusschcn had de politic de ïuine vol komen omsingeld. In de middaguren drongen twee beambten het kasteel binnen. Zij beklom men den torentrap en kwamen ten slotte aan een deur, welke het door de beide voortvluch- tigen bewoonde vertrek afsloot. De beambten klopten en 'Sommeerden Fischer en Korn de deur te openen. Toen echter de sommaties zonder resultaat bleven, wilden dc beambten zich met geweld toegang verschaf fenDil was hun echter niet mogelijk, daar de -deur niet kon worden -geforceerd. Den beamb ten bleef dus niet anders over dan zich te ver wijderen en het noodige materiaal voor het openbreken van de deur te halen. In dien tusschentijd was het avond gewor. vragen. Het is iets over Marie. Toe je, ons voor het eerst een bezoek bracht, dacht ik altijd dat je om haar hier kwaamt. Je spreek veel meer met. haar dan met mij en ik denk dat zij hetzelfde als ik moet hebben ge dacht. Haar geheele houding tegenover mij is nu geheel anders geworden sedert je weet wel wanneer. Ik vrees dat zij jalocrsch is, neen ik ben er zeker. van. Zij denkt dat ik haar je liefde heb ontstolen. Zeg mij eens oprecht, Bernard, is het waar dat je van haar hebt ge houden Mijn vader is nu veel opgeruimder en zegt dat. hij uit de moeilijkheden is waarin hij eerst verkeerde, en Bernard, hij zegt dat bij dit aan jou t'c danken heeft. Ik vrees dat je hem geld gestuurd hebt en ik wenschte wel dat je dit niet, wildet doen, want hij gooit het weg als water. Het schijnt dat hij geboren is om in moeilijkhe den te verkeeren en alhoewel de gedachte dat jij onze reddende engel zijt. mij gelukkig maakt, doet dit mij zelf toch schaamtevol gevoelen. Jij geeft ons alles en wat kunnen we je teruggeven Alleen mijn liefde en die is altijd voor jou, wat er ook gebeuren moge. Dan was er nog een andere brief in 't pakket die met een andere hand geschreven was en veel korter dan de anderen. Verschillend Van de andere, was deze gedateerd en droeg' een adres (Wordt veivolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1