DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU I LLETON. Liefde en Haat 45ste Jaargang. Donderdag 20 Juli 1922. No. 13394. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. |^|§§§]j^ Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bultenlands«tli Nieuw». DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Het einde. In de gister gehouden voltallige zitting van de niet-Russische commissie met de Russische delegatie heeft de heer Litwinof uiteengezet, dat de Russische delegatie niet in staat is, nieu we voorstellen te doen, om de eenvoudige reden, dat, de instructies van haar regeering ontvangen, gebaseerd zijn op de veronderstelling, dat de credieten zouden worden verleend. Nu de deskundigen echter hebben besloten, dat geen credieten kunnen gegeven worden, riet de Russische delegatie zich genoodzaakt haar regeering in te lichten en te vragen, wat rij onder deze nieuwe omstandigheden zal willen doen. Ten einde tijdverlies te voorkomen en nauw keurig te kunnen voorstellen wat van de Russi sche regeering wordt gevraagd, is de Russische delegatie bereid, indien de andere delegaties haar regeeringen doarover wiilen raadplegen, aan de Sowjetregeering de kwestie voor te leg gen, vooropgesteld, dat geen credieten worden verleend in den zin als door de Russische regee ring bedoeld lo. de schulden der Russische re geering en haar voorgangster aan buitenlandsche onderdanen te erkennen. 2o. daadwerkelijke ver goeding te verleenen aan buitenlandsche eige naars van genationaliseerde bezittingen. Na een korte gedachtenwisseling, waarbij Eitwinof meedeelde, dat hij ca. 4 7 dagen noodig zou hebben, om zijn regeering te raad plegen, werd de zitting opgeheven. De niet-Russische commissie is hierop gister middag in voltallige vergadering in het Vredes paleis bijeengekomen om 4.30 uur, onder voor zitterschap van den heer Patijn. Baron Romano Avezzana stelt uit naam van de delegatie van Italië, Groot-Brittannië, Frank rijk, België, Japan, Nederland, Roemenië, Polen, l'sjecho-Slowakië, het Koninkrijk der Serviërs, Lroaten en Slovenen, Griekenland, Letland, Estland en Finland de volgende resolutie voor De niet-Russische commissie doet haar werk zaamheden eindigen op het punt, waarop is aangeland de gedachtenwisseling, die te 's-Gra- "venhage heeft plaats gehad met de Russisphe commissie, en die is vastgelegd in de door de drie sub-commissies voorbereide en goedgekeur de rapporten, en neemt met voldoening kennis van het voorstel der Russische delegatie om haar regeering voor te leggen, hetgeen vervat is in de door den heer Litwinoff in de voltallige "vergadering van 19 Juli voorgelezen verklaring. De niet-Russische commissie kan in de ter men van deze verklaring zelf geen grondslag voor een overeenkomst vinden, maar zij con stateert, dat de in deze verklaring aangegeven gedragslijn, indien zij aanvaard wordt door de Russische regeering en indien - op loyale wijze uitgevoerd, kan medewerken tot het horstel van vertrouwen, dat noodig is voor medewerking yan Europa aan het herstel van Rusland. De niet-Russische commissie constateert bo vendien dat deze verklaring kan dienen om een gunstige atmosfeer te scheppen voor alle latere onderhandelingen, die gewenscht geacht zouden kunnen worden door de hier vertegenwoordigde •"egeeringen. Sir Philip Lloyd Greame zegt, dat deze re solutie juist het beeld geeft van de meening der Bi'itsche delegat e. De resolutie wordt goedgekeurd. De heer Cattier stelt voor, dat heden een voltallige vergadering van de niet-Russische Commissie zal gehouden worden, waarin o.a. het rapport zal worden besproken van de werk- 25 18 Rue de St. Pierre, Parijs, Mei 5,8. „Mijn zuster Cecile stierf gisterenmiddag in ftiijn armen. Haar verlangen was, eenige uren voor haar dood, dat ik u zou laten roepen, maar daar u toch niet op tijd hierzoudt kunnen zijn, heb ik u die moeite bespaard. De boodschappen die zij voor u liet, waren aan een dooveman's °°r gepraat, want u kunt zeker zijn- dat u ze van mij niet zult krijgen.Had zij nog wat langer geleefd, dan zou het ongetwijfeld zijn om uwe gedachtenis steeds te vervloeken, zooals ik dat doe,v Marie. R- S. Hier ingesloten een copy van haar acte Van overlijden." Maar de grootste verrassing moest nog komen. Er lag nog een papier in het pakket en dat was het belangrijkste want het was een trouwacte ^an het huwelijk gesloten tusschen Bernard E'anavon en Cecile Maurice, in een Engelsche kerlc in een der Parijsche voorsteden, dertig Jöar geleden. Lord Alceston zat een oogenblik in gedach- zaamheden verricht na den 17den Juli, den datum waarop de rapporten der drie sub-commis sies zijn vastgesteld. Spreker stelt voor den heer Hiltong Young tot rapporteur te benoemen. Aldus wordt besloten. De vergadering is om 5.30 uur n.m. geslo ten na de mededeeling van den president, dat de voltallige vergadering van de niet-Russi sche commissie heden om 3 uur namiddag zal bijeenkomen. De tekst van de resolutie zal aan de Russi sche delegatie worden medegedeeld. De Conferentie kan dus thans voorloopig als geëindigd worden beschouwd ze heeft niet veel verbetering in den algemeenen toestand weten te brengen. Het staat thans vast, dat de niet-Russische commissie haar taak ter Haagsche conferen tie niet als geëindigd zal beschouwen, voor dat zij recommandaties aan de regeeringen zal hebben opgesteld omtrent de door de regee ringen ten opzichte van Rusland aan te nemen houding. De Russische delegatie zal a.s. Vrijdag ver trekken. Litwinoff, die gisteravond o.a. met Kres- tinsky de voorstelling van den „Koopman van enetië in Scala bijwoonde, was zeer ontstemd, over het afbreken der conferentie. Hij liet er zich echter niet over uit, wat de Russen zullen doen. langrijk succes behaald bij Clommcl, waar de rebellen de barakken in brand staken en naar verluidt in vollen aftocht zijn zonder de komst van de nationale troepen af te wachten. Destad was een der voornaamste burchten der ongeregel de troepen in het Zuiden en hun „algemeen hoofd kwartier te velde." Het vechten is thans sedert een week 'aan den gang. Reuter meldt nog dat het gerucht, dat gister te Dublin liep is bevestigd, dat, n.l. de republi keinen te Cork afgevaardigden hebben gezonden naar het hoofdkwartier der vrijstaters in het Zuiden, om over den vrede te onderhandelen. POLEN. Als protest tegen de benoeming van Korfanty tot minister-president had de Poolsche socialis tische partij gister een algemeene werkstaking van één dag geproclameerd. Pilsoedski zet zijn pogingen om tusschen rechts en links te bemiddelen voort. Tot dus verre is het Korfanty niet gelukt een minis- terlijst samen te stellen. De meeste candidaten weigerden hun toezegging uit vrees voor Pil soedski. Korfanty heelt zich nu tot de leden van hei, door Pilsoedski ten val gebrachte kabinet- Skirmunt gewend. DUITSCHLAND. Uit Berlijn verluidt De vakvereenigingen en de beide socialis tische partijen publiceeren een manifest aan de arbeiders, waarin zij de redenen uiteen zetten,die tot de vorming der arbeidsgemeenschap der socialistische fracties hebben geleid. Beslis send voor deze vorming is de omstandigheid geweest, dat de tegenstand der burgerlijke partijen bleef bestaan en dat de kwestie der ontbinding van den rijksdag op het spel stond. Ontbinding van den rijksdag zou echter ver traging der behandeling van de wetten voor de bescherming van de republiek hebben be- teekend. Zij zou ook hebben geleid tot ver scherping van de crisis in de buitenlandsche politiek en tot bemoeilijking van de dringend noodzakelijke oplossing van de kwestie dei- schadeloosstelling. Zij zou den economischer! noodtoestand tengevolge van de politieke on zekerheid verergerd, de ineenstorting van de mark bespoedigd en de prijsstijging in de hand gewerkt hebben en bijzonder nadeelig zijn ge weest voor de arbeiders. Daarom hebben de socialisten dit middel niet aangegrepen. Maar de strijd duurt voort en de belangrijkste taak is voor hen zich gereed te maken voor dezen strijd. IERLAND. De troepen van den vrijstaat hebben een be ten verzonken. Hijfhad een geheim ontdekt dat hem geheel en al van streek gebracht had en dat toch niet het minste licht op de zaak wierp. Wat moest hij van dit alles denken. Toen hij de papieren weer opvouwde, had hij berouw dat hij ze geopend had. Het zou beter geweest zijn dat niet te hebben gedaan. Hij had verder niets te onderzoeken in de kamer maar toen 'hij ronddrentelde om de schilderijen meer van nabij te zien. trapte hij op een krant. Verwonderd raapte hij haar op en toen hij een blik daarop geslagen had, fronste hij de wenkbrauwen. „Bij den duivel" riep hij uit, „hier ook weer een geheimzinnigheid In geen acht maanden is, volgens het zeggen van vrouw Smith ie mand in deze kamer geweest en ik vind her het nummer van de „Times" en wel vanverlcden week Een oogenblik stond hij besluitëoos met de krant in de hand. Toen liet hij haar weer vallen op de plek waar hij haar had gevonden en ging dp een andere plek in de kamer staan. Vrouw Smith kwam juist naar boven om hem zijn lunch te brengen. „Deze kamer is nog zoo onaardig niet" merk te hij op, „maar waar sliep mijn vader als hij hier was Hij keek haar oplettend aan en hij bespeurde dat zij met een eenigszins onvaste stem antwoord de DE MOORDENAARS VAN RATHENAU. Nadat Dinsdag de autoriteiten een bezoek aan de ruine van Saaleck hadden gebracht, werden de lijken der beide moordenaars verwijderd en naar het dorp getransporteerd. Hier bleek dat Kern onlangs door schrootschoten moet zijn ge troffen. Vermoedelijk hadden de jongelieden tijden hun vlucht levensmiddelen willen stelen en is bij deze gelegenheid op hen geschoten. De twee vrienden waren in het bezit van 3000 mark, een landkaart van Mecklenburg en een Uesch bier, die zij te Lüchow bij Gardelegen hadden gekocht. Ondanks den zelfmoord der beide hoofddaders zet de politie haaronderzoek ijverig vourt. De ruïne is door de autori teiten gesloten en de toegangen zijn verzegeld. De bewoners van de ruine, de letterkundige dr. Wilhelm Stein en diens vrouw, zijn te Kósen gearresteerd. Zij zullen naar Berlijn worden over gebracht. Stein kan wel in verbinding met de moordenaars hebben gestaan daar deze in bezit, der sleutels der ruine waren. Hij beweert echter niet te hebben geweten wat er tijdens zijn afwe zigheid te Saaleck geschiedde. Kern en Fischer hebben zich gedurende de eerste drie dagen na den moord bij een tante van Kern te Berlijn- Schoeneberg schuil gehouden. Deze tante is gearresteerd. De politie tracht ook te weten te komen waar het tweetal heeft, vertoefd, nadat, het Gardelegen heeft verlaten. Men hoopt ten slotte ook nog de laatste helpers van de moor denaars te arresteeren. Dr. Stein staat als een zonderling bekend. Hij liefde vrijwel geheel gescheiden van de buiten wereld met zijn vrouw, die tot een oud-adellijke familie behoort. Een politieke rol heeft hij nooit gespeeld. In het voorjaar is hij echter veel op reis geweest, naar hij beweert, naar Dusseldorp. De politie vermoedt intusschen, dat zijn reizen ook München en Neurenberg golden. De „Rote Fahne" beweert dat men in verband met den moord op Rathenau de arrestatie van enkele ultra's onder de rechtsche afgevaardigden kan verwachten. Nader meldt men nog Het onderzoek in de zaak Rathenau heeft aan het licht gebracht, dat alleen F'ischer zelfmoord heeft, geplepgd nadat Kern door een schol van een der politieagenten doodelijk was getroffen. Dr. Stein beweert nog steeds van de tegen woordigheid der beide vrienden in zijn woning niets te hebben afgeweten.Hij heeft voor zijn ver trek de ruïne afgesloten.De politie meent daaren tegen, dat Stein eerst na de komst van Fischer en Kern zijn woning heeft verlaten. De lijken zijn reeds door de overheid ter beschikking van de familie gesteld. allengs sterker worden en moor wapenen en munitie ontvangen en dat, al zou de strijd tien jaar duren, de regeering zeker de overwinning zal behalen. Uit de tegenstrijdige berichten valt slechts af te leiden, dat er een langdurige guerilla-oor- log te verwachten is. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld Het debat in de kamer over den binnenland- schen toestand eindigde met een nederlaag van de regeering. Een motie van vertrouwen werd met 288 tegen 103 stemmen verworpen.Het kabi- net-Facta is hierop afgetreden. AMERIKA. President Harding heeft de Amerikaansche eigenaren der kolenmijnen uitgenoodigd, om hun mijnen té heropenen, onder de bescherming van het federaal gouvernement. Dit aanzoek, volgend op het fiasco van den president, om een regeling te doen aanvaarden, beteekent min of meer een bevel en wordt als zeer belangrijk beschouwd. Men meent n.l., dat dit beteekent, dat, indien er geen voldoende voorraad steenkool gehouden wordt de mijnen door de regeering zullen bezet worden en van staatswege geëxploiteerd. PARAGUAY. De opstandelingen in Paraguay trekken steeds verder naar het zuiden. Zij hebben zich uit Argentinië een vliegtuig verschaft en verwach ten er nog eenige. De bevelhebber van de re- geeringstroepen verklaarde dat zijn troepen „Hier in deze kamer, mylord. Beneden staat een soort rustbed dat dan naar boven werd gebracht. Als u soms van plan is deze nacht hier 7Ik ben dat niet van plan, ik ga vanmiddag weg." Het gelaat van vrouw Smith kreeg een uit drukking van blijdschap, alhoewel zij haar best deed deze te verbergen. Lord Alceston had dit echter opgemerkt. Toen vertelde hij aan de oude vrouw dat hij in zijn jeugd wonderlijke verhalen van het kas teel had gehoord en ook dat er geheime kamers in het kasteel moesten zijn. De vrouw werk doodsbleek maar hij deed alsof hij dit niet bemerkte. Eindelijk stamel de zij „Dat moet een vergissing zijn, mylord. Ik ten minste heb nooit iets daarvan gehoord." „Dat is wel mogelijk," antwoordde hij, „als je daar nog nooit van gehoord hebt, dan zijn ze er toch zeker vroeger geweest." Hij liet haar heen gaan en toen hij zijn lunch gebruikt had, ging hij bij de schrijftafel zitten rooken, zijn hersens afmattende mét het zoeken naar de oplossing van zooveel geheimzinnig heden. Daar kwam plotseling de mogelijkheid van geheime kamers hem voor voor den geest. Hij stond op en langs den muur loopende, klopte lnj bijna overal daar tegen aan, maar zoo voor ALLERLEI. Naar men verneemt heeft de Poolsche regee ring de, uitvoerbeperkingen van kolen uit Opper- Silezië met ingang van 15 Juli voorloopig voor den tijd van drie maanden opgeheven. Met het oog op het enorme tekort aan kolen, dat momen teel heerscht, is dit besluit van groote beteeke- nis. Nader verluidt dat Korfanty zijn kabinet als volgt heeft samengesteld minister-president Korfanty, buitenlandsche zaken Skirmunt, fi nanciën Michamski, oorlog Sosukowski, handel Strassburger, binnenlandsche zaken Weychert. Korfanty heeft Pilsudski om gehoor- verzocht ten einde hem de benoemingen te kunnen voorleggen. Binnenland. Katholieke momenten. De Zeerecrw. Heer G. J. Suetens secretaris van het Jeugdcongres schrijft De tijd van het R.K. Nationaal Jeugdcongres begint té naderen nog slechts enkele dagen en de leiders van het katholiek jeugdwerk komen samen, om onderling het moeilijke, maar aller noodzakelijkste werk te bespreken: de vorming onzer R.K. rijpende en rijpere jeugd. Wij komen samen in het Eerste Stedelijk Gymnasium, Laan van Meerdervoort té 's-Gra- venhage, waar reeds in 1919, een Jeugdcongres met tentoonstelling werd gehouden, door den „Bond ter behartiging van d belangen van het kind," en waar toen 27 a 28000 personen, door een bezoek, hun belangstelling hebben doen blij ken. Wanneer wij de stellingen van toen met onze stellingen vergelijken, dan gevoelen wij aanstonds, dat de Opzet en inhoud van een R.K. Jeugdcongres van dieper werk getuigd. Trouwens a priori weten wij katholieken, dat aan het opgroeiende geslacht, in den tijd van opkomende hartstochten en drang naar vriend schap, wij alleen het meest intensief, kunnen werken Wij immers willen op de eerste plaats, onze jonge mensehen brengen tot den grooten Vriend, den vriend bij uitnemendheid, den Godde- lijken Heiland, die den jongeling Johannes tot het Apostolaat riep, die den jongeling van het oogenblik moest zij zijn poging wei op geven, want hij vermocht niets te ontdek ken Nog eens herlas hij de brieven die hij in het geheime laadje gevonden had. maar die brieven die zooveel zeiden, beteekenden toch voor hem niets. Er was geen enkel punt daarin te vinden, van waaruit hij zou kunnen gaan. Vrouw Smith kwam weer boven en hij deelde haar mede dat hij de papieren in de lessenaar, ter gelegener tijd zou laten halen en dat hij nu den sleutel daarvan medenam om dien aan Mr. Brudnell, den zaakwaarnemer van zijn vader te overhandigen. Werden de papieren gehaald dan zou natuurlijk de sleutel van den lessenaar aan den noodschapper worden medegege ven. Zij scheen eenigszins verrast, maar poogde haar verrassing te verbergen. „U kunt anders gerust zijn dat u alles precies zoudt terugvinden zooals u dat gelaten hebt," zeide zij. Hij antwoordde dat dit mogelijk was, maar dat zaakwaarnemers menschen zijn die alles precies in den haak willen hebben en dat hij daarom den sleutel medenam. Hij ging met haar naar beneden om heen te gaan. Een wagen die inmiddels ontboden was, stond beneden aan den voet van den heuvel op hem te wachten. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1