DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FE LETON. L t c en Haat. 45ste Jaaryamj. Maanday 24 Juli 1922. No. 15397. Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT Bureau KOEMAK KT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. MgUBOHi Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. S3E3I Bij of kraehtcns wel ten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Aangifte van leerlingen voor den Gemeentelijken Handelsavondcursus. Ouders, voogden of verzorgers, welke leer lingen voor den Handelsavondcursus vvenschen aan te geven wórden verzocht zich aan te melden bij den Directeur, den heer S. HOUTMAN,die daarvoor zitting zal houden in de U. L. O. School, Oude Kerkhof No. 13, op 27 en 28 JULI a. s. tel kens des namiddags,van 7 tot 9 uur. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt dat er aan gemelden cursus onderwijs wordt gegeven in de navolgende vakken a. Neder), taal en Handelscorrespondentie, Algemeene Handelskennis b. Rekenen en Handelscorrespondentie c. Handelsaardrijks- kundé d. Boekhouden e. Schoonschrijven f. Stenografie g. Duitsche taal en Handels correspondentie h. Fransche taal en Handels correspondentie i. Engelsche taal en Handels correspondentie. Prospectus verkrijgbaar bij den Directeur den heer S. HOUTMAN, Veenlantstraat 11, te Schie dam. S e h i e d a m, 21 Juli 1922. NA DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De heer Krassin vertrok Zaterdagavond uit Scheveningen om via den Hoek van Holland naar Engeland te reizen, terwijl de heer Litwinoi' met de overige tot de delegatie behoorende per sonen gisteravond de terugreis aanvaardde. De Russische delegatie heeft bij haar af scheidsbezoeken aan onze overheid en aan den' president der niet-Russische commissie haar er kentelijkheid te kennen gegeven voor de correcte en welwillende ontvangst en behandeling, die zij hier te lande heeft gevonden. Van Russischen kant werd erkend, dat onze regeering de te Genua gegeven belofte van een behandeling op gelijken voet, op loyale wijze vervuld heeft. DE VOLKENBONDSRAAD. Reuter meldt uit Londen De Raad van den Volkenbond heeft ZaLerdag in twee vergaderingen de behandeling tot in bijzonderheden van den tekst van de Syrische en Palestijnsche mandaten afgehandeld. Mar kies Imperiali heeft den Raad meegedeeld, dat hij een telegram uit Rome had ontvangen, mel dende, dat de Italiaansche regeering, onmiddel lijk nadat zij er van op de hoogte was gesteld, dat de Fransche regeering het Syrische mandaat in deze zitting van den Raad wilde behandelen maatregelen heeft beraamd om het tussehen bei de regeeringen o ver enkele punten eens te worden Onmiddellijk nadat de onderhandelingen met Frankrijk afgeloopen waren, zou Imperiali machtiging krijgen het mandaat voor Syrië te bekrachtigen. Behalve deze verklaring, wer den er geen bezwaren tegen het Syrische mandaat geopperd. De bespreking over het mandaat voor Pales tina liep in hoofdzaak over art. 14 tot bescher ming van de heilige plaatsen. Tengevolge van de diepgaande gedachtewisseling is een nieuwe tekst voor dit artikel ontworpen, welke heden openbaar zal worden gemaakt. Hierop keurde de Raad met algemeene stemmen beide manda ten goed. 27 Toen hij tien treden afgegaan was, bemerkte de duisternis wat minder werd. Eindelijl 1 hij op een soort van vloer, Waar hij niet vinden kon. Hij stond stil en sta «.rif er aan en zag dat hij in een kamer w s van denzelfden vorm, als die daar alleen was deze een beetje kleiner, t.v er geen vensters aanwezig waren. Het v icht dat daar naar binnen scheen k- door een kleine opening in den muur. Overal 1 ^e hij den muur, telkens een nieuwe «anstekende en eindelijk vond hij een eid die aanduidde dat hier een geheim «est zijn. Hij luisterde daartegen en dui orde hij het geluid der adem haling mand die zich zeer vermoeid heeft i. est doet om zijn adem in te hou den. ,,Wis ar?" riep lord Alceston. „Kom er uit at niet doe, zal ik wel weten, hoe de ch ti «enen." H geen antwoord en op zijn her haal igingen bleef alles stil. DE SCHADEVERGOEDING. Uit Berlijn verluidt Het antwoord der Duitsche regeering op het memorandum der garantie-commissie is aan den voorzitter van de delegatie dier commissi# te Berlijn overhandigd. In dit antwoord, dat door den rijkskanselier is onderteekend, wordt: gezegd Ondanks de zware lasten, welke de aangegeven maatregelen voor Duitschland be- teekenen wil de Duitsche regeering zich ver plichten om ze voor den duur van het mora torium uit te voeren. Wanneer de Duitsche regeering hiertoe na rijp overleg besloten heefl dan heeft hierbij de overweging gegolden, dat door de in het memorandum genoemde maatre gelen de vraagstukken, welke in de nota-wisse^ ling, in zake het moratorium zijn behandeld, definitief worden geregeld en dat tevens aan de Commissie van Herstel de grondslag wordt geboden voor een besluit, dat rekening zal hou den met den gevaarlijken economischen en l'inancieelen toestand van Duitschland. De Duit sche regeering gaat uit van de veronderstelling; dat de in het memorandum der garantie-com missie genoemde bepalingen, in zake de controle der Duitsche financiën, zullen worden uitge voerd in overeenstemming met de principes! betreffende de eerbiediging van de souvercini- teit van het Duitsche rijk, de handhaving van een ongestoorde functionneering van het bestuur en de bescherming van het belasting- en zaken geheim. Wat, de bestrijding van de kapitaalsvlucht aangaat, ziet de Duitsche regeering zich ge noodzaakt den nadruk te leggen op de nood zakelijkheid van de uitvoering van het be sluit van den Oppersten Raad der geallieer den van 13 Augustus 1921Zij verzoekt de garantie-commissie in dezen zin stappen te doen. POLEN. Uit Warschau verluidt Aangezien de groep van de grondwetspartij in den Landdag haar verderen steun aan Ivor- fanty heeft ontzegd, kan er van diens verkiezing tot minister-president niets komen. Pilsudski is nu voornemens een kabinet te vormen, dat boven de partijen staat. IERLAND. De troepen van den Ierschen Vrijstaat zijn thans in het bezit van de steden Waterford en Limerick en zoodoende de flanken van de rebel len in den Züid-Westelijken hoek van Ierland omgetrokken. Naar gemeld wordt, trekken de rebellen zich thans op Cork terug. Alvorens Limerick te ontruimen, staken de rebellen talrijke gebouwen in brand en haalden zij de goederen uit de voornaamste winkels weg. ITALIË. Orlando, die met de samenstelling van het nieuwe Italiaansche kabinet belast is, zal ver moedelijk trachten zijn ministerie uitsluitend met behulp van de democraten en de volks partij tot stand te brengen. Hij zal noch op de rechterzijde, noch op de socialisten een beroep doen. Giolitti heeft uit Vichy aan Schanzer geseind niet in staat te zijn zijn kuur af te breken en te Rome te komen. Het Giornale d'Italia beweert, dat ook hij Orlando heeft aanbevolen. Van Giolitti's aanhangers zal vermoedelijk nie mand in het nieuwe kabinet zitting nemen, behalve misschien Amendola, de tegenwoordi ge minister van koloniën. Modigliani, de Italiaansche socialistische lei der, heeft gisteren aan Orlando verklaard, dat de socialisten geen oppositie tegen zijn kabinet De woede verdubbelde de kracht van lord Alceston. Hij trapte en sloeg tegen de deur totdat het slot eindelijk week en hem toe gang gaf tot de plaats, waar hij het geluid had gehoord. Hij trad door de opening naar binnen maar ook hier heerschte een diepe duisternis. Hij stak een lucifer aan en zag dat hij in een groot ge welf stond maar van een levend wezen ontdekte hij geen spoor. Heel in de verte scheen eenflauw straaltje licht te' schitteren en er op afgaan de, kwam hij eindelijk aan een grot waartegen liet water der zee klotste. De maan wierp een akelig bleek licht naar binnen en toen hij rondkeek, zag hij een man uitgeput van vermoeienis en hijgende op den grond liggen. Hij boog zich over de gestalte heen maar deinsde weer terug van schrik. „Neillson," riep hij uit. „Mijn God 1" Eindelijk stond de man op en keek met ver wilderde oogen naar de zee. Lord Alceston begreep niet wat hij op dit oogenblik denken of zeggen moest. Eindelijk vroeg hij „Ben je ziek geweest?" De man lachte op een vreemde, akelige wijze en de rotsen herhaalden dien somberen lach. „Ah, ik ben ziek geweest" antwoordde hij. loen keek hij weer als wezenloos en herhaalde nog eens zouden voeren, indien hij zich in staal toonde den tegen woord igen toestand meester te worden. ALLERLEI. Uit Weltevreden De politie arresteerde den Chineescheü dokter Sia, vroeger consul-generaal in de Straits, die thans voor een week op Java vertoeft. De auto riteiten bewaren het diepste stilzwijgen. De reden van de arrestatie is zeer vermoedelijk, dat Sia met een bolsjewistische zending Java kwam bezoeken. Hij wordt per eerste bootgelegen heid teruggezonden. De Zaterdag verschenen „Zukunft" bevat het eerste artikel van Maximiliaan Harden sedert den op hem gepleegden aanslag. Harden geeft daarin een beschrijving van den aanslag en een psychologische analyse van zijn gedachtengang tijdens den aanslag. Een nieuw kabinet-Ruys. De Koningin heeft 18 dezer den tijdelijken voorzitter van den ministerraad ontvangen ter mededeeling van het dienzelfden dag genomen besluit van het kabinet tot beschikbaarstelling van de portefeuilles op gisteren. De koningin heeft aan Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck een nieuwe opdracht verstrekt tot kabinets formatie. Jhr. van Karnebeek. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft Jhr. Mr. LI. A. van Karnebeek, Minister van Buiten- landsehe Zaken, daartoe uitgenoodigd door de Zweedsche en Chileensche regeering, het voor zitterschap aanvaard der Permanente Commis sie van Onderzoek in de conciliatie, welke bij verdrag tussehen beide staten is ingesteld. Aan het oordeel van die commissie zullen worden onderworpen alle geschillen, welke niet langs diplomatieken weg opgelost kunnen worden, noch naar een gerechtelijke uitspraak, hetzij van een arbitrage Hof, hetzij van een Permanent Hoi' van Internationale Justitie' verwezen wor den. De Rijnsleepvaart. In verband met dé uitbreiding van het con flict in het Rijnsleepvaartbedrijf in Nederland hebben de havenautoriteiten te Ruhrort scherpen politie-maatregelen in het havendistrict genomen ten einde werkwillig personeel op de Nederland- sche vaartuigen voormolestaties te beschermen De Nederlandsche schepen, die tengevolge van de staking stilliggen, worden naar een deel van de haven gedirigeerd, waar zij geen hinderpaal vormen voor de overige scheepvaart en onder bijzondere politiebescherming staan. De Prov. Staten van Zuid-Holland. Van de Vrijdag gehouden zitting vande Prov. Staten van Zuid-Holland zij nog gemeld dat de provinciale begrooting z.h.s. goedgekeurd is. Eveneens werd z.h.s. aangenomen de heffing van de opcenten welke luidt a. 23 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de ongebouwde eigendommen over 1923 b. 23 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen over 1923 c. 20 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting over 1923 d. 2 opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting over 1923/24 3. 2 opcenten op de hoofdsom der Rijksin- „Ah, ik ben ziek geweest." En zich plotseling tot lord Alceston wendende,keek hij hem strak in het gelaat en vroeg „Waarom liet ge mij niet in vrede sterven „Ik kwam hier niet om jou te zoeken," ant woordde hij. „Ik kwam hier om eenige papieren van mijn vader na te zien en ontdekte dat er in mijn eigen huis een geheim was. Had ik geen recht om te weten wat dat was En vertel hoe ben jij hier gekomen en waarom ben je hier „Ik kwam hier, omdat ik dacht mij veilig hier te kunnen verbergen." „En waarom liet vrouw Smith dat toe „Zij is mijn moeder en een moeder doet veel om haar zoon voor de galg te bewaren. Overi gens had zij bevelen van de gravin." Lord Alceston sidderde. „Hoe kan vrouw Smith je moeder zijn," vroeg hij- „Mijn naam is ook Smith, maar uw vader noemde mij Neillson omdat zijn eerste getrouwe knecht ook Neillson heette. „Als ik wist dat jij in die kamer waart, Neill son, dan had ik je misschien met rust gelaten. Ik zeg „misschien." „Maar nu wij weer tegenover elkaar staan, zal je mij alles vertellen wat er in dien verschrik- kelijken nacht gebeurd is." „Mijn lippen mogen voor altijd gesloten wor den, wanneer ik dat deed" antwoordde hij kornstenbelasting over 1923/24 voor zoover die hoofdsom betreft de aanslagen der belas tingplichtigen, bedoeld bij art. la der wet op de Rijksinkomstenbelasting. 1924. dorps Diplomatique. Naar de „Tel." verneemt, komt voor een be noeming van gezant te Washington ernstig in aanmerking jhr. mr. W. II. de Beaufort, de Ne derlandsche gezant te Athene,- die vroeger reeds aan de Nederlandsche legatie te Washington was verbonden. Mijnbedrijf. De directies van de staats- en particuliere mijnen hebben aan de contactcommissie voor het mijn bedrijf bericht, dat ingevolge de besprekingen, welke de. Christelijke Mijnwerkersbond na zijn brief van 14 dezer met de directies gehouden heeft, zij, indien daardoor overeenstemming over de loonregeling kan worden verkregen, bereid zouden zijn, als uiterste concessie nog eenige wijziging te brengen in in de uurloonen vande twee laagste groepen van bovengrondsehe arbeiders en wel in dier voege, dat het minimum zal bedragen voor de derde vakgroep 49 cent en voor de tweede vakgroep 52 cent. Op de mijnen was reeds aangekondigd, dat de loonen van deze groepen resp. zouden bedragen 46 en 51 cent. De directies vertrouwen, dol deze toezegging, gevoegd bij hun bereidverklaring, den duurte- bijslag, die aanvankelijk 3 zou bedragen op 4 te houden en den duur van de lo'onovcreen- komst van 9 op 5 maanden te brengen, niet al leen voorden Christelijken Bond, doch ook voor de overige bonden aanleiding zal zijn, de nieuwe loonregeling te aanvaarden. Zij geven hun daartoe alsnog gelegenheid tol 27 dezer. De „Kalh. Sociale Actie, Naar aanleiding van de geruchten, dat de stichting van mr. Aalberse, de Kath. Sociale actie, een zwaren strijd om haar bestaan te strijden heeft en door gebrek aan steun dreigt ten onder te gaan, heeft „De Tijd." zich ge wend tot den algemeenen voorzitter, prof. L. Van Aken. Deze bevestigde, dat de K.S.A. momenteel in een crjtiek stadium verkeert en dat men tot ontbinding zal moeten overgaan, 'zoo' er niét "zéér Binnenkort afdoende geholpen wordt. Over de oorzaak van het gebrek aan steun liet prof. Van A. zich o.a. aldus uit „De K.S.A. is in casu het slachtoffer van een buitengewoon belangrijk en diep gaand meeningsverschii, dat tussehen zeer invloedrijke leiders, practici en theo retici dooreen, onder ons bestaat. Onze eenheid op sociaal-organisato risch gebied is voor een groot deel schijn en geen werkelijkheid. Het is buitenge woon hard, dat te moeten constateeren, en te moeten aanzien, hoe door den twist veel van onze kostbare energie verloren gaat, veel mooi werk wordt gehandicapt. De eenheid in optreden naar buiten en in de praktijk onder volle daglicht is de vrucht van de gelukkige leiding onzer bisschoppen. Ontbrak die, dan ware het leed niet te overzien geweest. De volg- zaamheid-in-de-praktijk, ofschoon ook lang niet altijd zoo schitterend, strookt vaak niet met de inwendige bedoelingen en opvattingen, welke niet zelden in flagranten strijd zijn met de beslissingen van het Doorl. Episcopaat. En vraagt u mij nu naar den dièpsten grond van al die ellende, dan verwijs ik hartstochtelijk. „Wess verstandig, lord Alceston Ik ben al tijd getrouw geweest, getrouw tot in den dood. Ik kan niets meer zéggen. Ge moogt gelooven dat ik de moordenaar ben. Ge moogt mij in zee werpen wanneer ge dat verkiesL, ik zal niet tegenstribbelen, maar ik zal u niets vertel len. „En wat zal je dan zeggen als ik je eens uit lever als de moordenaar van mijn vader Men zoekt overal naar je." „Dan nog zal geen woord over mijn lippen komen. Het zou even tevergccfsch zijn als aan den vloed der zee vragen niet verder te stijgen. Onwillekeurig gevoelde lord Alceston eer bied voor dezen man. Hij wist dat de getrou we dienaar waarheid sprak rn dat hij liever sterven zou, dan het geheim .dat hem toever trouwd was te verraden. Het gesprek op iets anders willende brengen, vroeg 'hij „Hoe kom je deze grot te kennen „De graaf zelf heeft mij die aangewezen en ik had nooit gedacht daarvan gebruik te zullen maken." Toen keerden zij om, om weer naar den toren te gaan. Plotseling werd Neillson nog bleeker dan hij reeds was cn met een gelaat waarop doodsangst stond te lezen, riep hij uit „Luister, luister 1" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1