**ads- <»n Gewestelijk Nieuws. s. z. c. INGEZONDEN. u naar die, u zeker niet onbekende, uit- eenloopende appreciatie der R. K. arbei dersvakbeweging. Die is voor menig voor man als een nachtmerrie." Uit de sigarenindustrie. Vrijdag had op initiatief van de R.K. Ver. van Sigarenfabrikanten teEindhoven in hotel,,Schim- meipenninck" een druk bezochte vergadering plaatster bespreking vandesteedsgrooter worden de ontreddering van de Nederlandsche sigarenin dustrie ten gevolge van den ongebreidelden invoer van Duitsche sigaren. Verschillende fa brikanten wezen op de malaise in de industrie, voornamelijk ontstaan door de valutaconeur- rentie en elgemeen was men van oordeel, dat dringend en spoedig maatregelen noodzakelijk zijn Besloten werd den minister telegrafisch te verzoeken ommiddellijk een invoerverbod uit te vaardigen. Ook werd een voorstel om, in dien de Minister geen invoerverbod zal uit vaardigen te verzoeken een hooger invoer tarief voor Duitsche sigaren te heffen, aan genomen. B. en W. van Eindhoven hebben hun mede werking in deze toegezegd. Nog heden werd een commissie benoemd, die tot taak heeft bij den minister voor deze zaak op audiëntie te gaan. Z.H.E.S.M. Naar de Res. bode verneemt, zullen de lijnen der Z.-.H. Electrische Spoorwegmaatschappij met ingang van 1 Januari a.s. overgaan naar de Nederlandsche Spoorwegen. Permanent Hof van Arbitrage. In de kleine rechtszaal van het Vredespaleis heeft Zaterdagochtend de eerste zitting plaats gehad van het Scheidsgerecht, waaraan de be slissing is onderworpen van een aantal Noorsche vorderingen op de regeering van Amerika. Op voorstel van den voorzitter van het scheids gerecht, den heer Vallotton% advocaat te Lausan ne, werd het volgende telegram aan de Koningin gezonden De president en de leden van het Scheidsge recht, bijeen om uitspraak te doen in het ge schil tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en Noorwegen, in de zaak betreffende de Noor sche vorderingen op de Vereenigde Staten, brengen Uwe Majesteit hun meest eerbiedige hulde, evenals de meest oprecht wenschen voor Uw geluk en voor dat. van Uw huis. In|zijn openingsrede merkte de president op, dat dit de 18e zaak was, welke voor hetPerma- nente Hof van Arbitrage werd behandeld. Dit bewijst, stellig wel de levensvatbaarheid en het nut van dit instituut. Het was met groot leed wezen, dat het scheidsgerecht het voorzitter schap moest missen van den heer Mac Ruber, die door een zware ziekte verhinderd was als preside rit te blijven optreden. Sportdag. Begunstigd door vrij goed weer, hield de S. B. L. O. Zaterdagmiddag op het Sportterrein aan den Havendijk haar Sportdag, om te toonen wat Schiedam ook op dit gebied kan presteeren. Goed op tijd vertrok de stoet van af het Oude Kerkhof door de stad en arriveerde in haar marcheeren gesteund door een stevig nummer- muziek van twee fanfare-korpsen, aan den in gang van het Sportterrein, om dan achter de vroolijk wapperende vaandels te defileeren; het was een mooi gezicht, die honderden gymnasten in hun heldere pakjes over het fleurig-frissche veld te zien opmarcheeren. Na afloop van het défilé, begonnen de ver schillende demonstraties en wedstrijden. Het begin werd gemaakt met de algemeene vrije oefeningen voor meisjes en jongens adspiran- Len van de gezamenlijke vereenigingen. Vaardig en vlot werden de verschillende stan den uitgevoerd. Daarna begon de voetbal demonstratie, door een vertegenwoordigend elftal van den S.V.B. en S.V.V. III, hoewel er van beide zijden met ijver werd gewerkt, bleven doelpunten uit, hoe voortreffelijk ook tegen 't einde het samenstel werd, de verdediging was niet te passeeren. Vervolgens demonstreerden de leerlingen der openbare U.L.O. en M.U.L.O.scholen, ook hier werden verschillende vrije oefeningen onberispe lijk afgewerkt. Toen kwam er weer een nummer, waar kracht en uithoudingsvermogen de voorrang hadden, namelijk de snelloop over 100 meter voor heeren, er waren spannende momenten. Ook do jongens die daarna aan de beurt waren, deden hun best Nadat ook de heeren en dames in de algemeene vrije oefeningen hun kunnen keurig hadden ge toond begon de wedstrijd voor de dames in het balwedloopen 't bleek nog niet zoo eenvou dig als 't er uitzag,de vaardigen werden dan ook op een hartelijk applaus van het publiek ont haald, terwijl de onhandigen met een niet minder hartelijk gelacht, tevreden moesten zijn. In de korfbal-demonstratie gespeeld door een combinatie S.C.S.O.D.I. en een twaalftal Rotterdammers, bleven de Schiedammers na een verwoeden strijd de baas, het einde kwam met 1—0. Ondertusschen waren op verschillende plaatsen van het terrein de athletiek-demonstraties be gonnen en werden de talrijke toeschouwers op bewonderenswaardige staaltjes van kracht ont haald. Ook het extra-nummer gymnastiek door de heerenafdcelingen van T.H.O.R. en D.O.K. trok aller aandacht evenals de gymnastische fantasie die door de dames van Hygiëa om een plotseling verrezen oasis van palmen, en op de melodie van de muziek bevallig werd uitgevoerd. Als slot kwam de estafette voor heeren over 400 meter, negen ploegen stoven als een wervel wind door de lijntjes en deden hun uiterste best om elkaar te passeeren. De leiding van den heer L. Bos en zijn helpers was uitstekend, toch kwam 't einde anderhalfuur later dan het programma aangaf, ondanks dit bleef de sfemming van het publiek goed, wat wel voornamelijk te danken was aan de rijke afwisseling die de onderscheidene nummers boden, en de onvermoeidheid van de beide muziekkorpsen O.B.K. en Gusto. Half zeven werd de uitslag bekend gemaakt, deze is als volgt Snelloop heeren 100 meter le prijs A. de Graaf T.H.O.R. 12 4/5 sec. 2e prijs, J. F. Mulder S.V.V. 13 sec 3e prijs W. Kok T.H.O.R. 13 sec. om de 4e prijs moet worden geloot tusschen G. Ligthart van T.H.O.R. en H. v.d. Heyden van S.V.V. Estafette le prijs T.H.O.R. I 51 sec. 2e prijs D.O.K. I 54 2/5 sec. Snelloop jongens 1214 jaar 40 meter le prijs M. v. Iperen T.H.O.R. 7 3/5 sec. 2e prijs C. de Ruyter D.O.K. 8 sec. Snelloop jongens 1416 jaar 50 meter le prijs A. Ligthart T.H.O.R. 7 4/5 sec. 2e prijs C. J. v.'t Hof T.H.O.R. 8 4/5 sec. 3e prijs J. Mulder T.H.O.R. 9 sec. Balloop voor dames met doelen 80 meter met keerpunt le prijs H. \Y. v.d. Brink S.C.S. 17 4/5 sec."2e prijs L. Bos Hygiëa 18 3/5 sec. 3e prijs L. v.d. Zee T.H.O.R. 18 4/5 sec. 4e prijs A. Zonneveld T.H.O.R. 19 4/5 sec.; 5e prijs N. Verhagen Hygiëa 20 sec. 6e prijs J. Scheffer T.H.O.R. 21 1/5 sec. Vereenigingsprijs voor den balwedloop dames le prijs T.H.O.R. 1 min. 261/ssec„ 2e prijs Hygiëa 1 min. 50 1/2 sec. Discus werpen Th. Verlinden 33.7 M. Speerwerpen Th. Verlinden 40 1/2 M. Gewichtheffen P. J. Rosman 92 K.G. Worstelen E. v.d. Schelling. Dinsdagavond van 7—9 uur wordt de snel loop voor meisjes van 1214 en 1416 jaar gehouden, dit nummer kon Zaterdag niet afge werkt worden. Om het slechte weer, wat koud water maakt, was do onderlinge zwemwedstrijd, die gister zou plaats hebben, uitgesteld, de slot-feestavond der 2c lustrum-viering echter is doorgegaan en al was dan buiten het water koud en viel er zelfs koud water, in de groote Volksbondzaal trok men er zich niets van aan, allen waren in een warm-enthousiaste stemming, wars van alle ge pieker over mooi of slecht weer Inderdaad, reeds van 't begin af stond 't vast, dat de avond prettig zou worden, de hier voor vereischte sfeer hing tastbaar onder het jolige gezelschap. In groepjes plaatsten zich de talrijke aanwezi gen tegen half negen om de over de geheel^ zaal verspreide tafeltjes, waarna de voorzitter der S.Z.C., de heer J. Klein, met eenige hartelijke woorden de soiree opende.Hij heette allen welkom tn Verheugde zich over de groote opkomst. Ook verheugde het hem, dat hij kon meedeelen, dat S.Z.C. gister weer een glorieuze dag had gehad Bij zwemwedstrijden te Hillegersberg hadden n.l. 8 S.C.Z.-ers een prijs behaald, w.o. de jongc- juffr. M. Baron (de 2e in den 3 K.M.wedstrijd) de eerste prijs in de 1500 M.baan en de heer J. Karis de eerste prijs voor 50 M. rugzwemmen. Allicht zou ook de dames-polo-club den kam pioenstitel winnen en dan overgaan naar de le klas. Verder hoopte -spr. dat de avond even goed zou worden als de dag en droeg de leiding ervan hier op over aan den voorzitter der feestcommissie, den heer Bouvet, die met een kort woordje deze aanvaardde. Namens de leden sprak hierop nog Br. Kooy- man woorden van warme hulde en dank tot het bestuur en bood een prachtige eikenhouten me- daillekast aan. Na dit officieele gedeelte, was eerst 't woord aan den heer Th. Kemenade, die 't door hem zelf gefabriceerde feestlied inzette, waarvan 't refrein flink door allen werd meegezongen. Met een drietal aardige tooneelstukjes werd verder een groot gedeelte van den avond gevuld. Gespeeld werden „Speculanten" (van W. Schür- mann), „Het Consigne is: snorken" en,,de Haring Best is er door alle acteurs en actrices gespeeld en uitbundig is er gelachen. Tot slot had nog een tombola plaats, waarbij menig aardig prijsje werd gewonnen, en bleef men nog ge ruimen tijd gezellig bijeen. Zonder twijfel zal de nog te houden onderlinge zwemwedstrijd ook goed slagen S.Z.C. kan dan met groote voldoening aan haar schitterend lus trumfeest terugdenken. Dat ook het gemeente bestuur groot belang in S.Z.C. stelt, bleek wel weer uit het feit, dat weth. de Bruin gisteravond bij de feestviering aanwezig was. Onderlinge Schietwedstrijden Burgerwacht. - Stand van den Burgerwacht-Schietwedstrijd, einde 2e week Vaste b a a n (Marga) hoogstens 7 series van max. 60 punten; 2 series verschoten: klasse A 1. G. de Vries 96; 2. P. v. Raay 96; 3. J. Linkels 95 Klasse B 1. P. B. de Koning 106 2. C. Boele 98 3. H. Kruining 97 4. G. L. Kamp 97. Personeele liaan (marga) hoogstens 2 series van max. 60 punten klasse A. 1. H. Willerns v. Beveren 98 2. F. Gompanus 98 Klasse B. 1. H. Kruining 15; 2. G. L. Kamp 96; 3. R. Kooy 85. V rij e b a a n: (buks) onbeperkt aantal series van max 36 punten. Telling 1 totaal der 2 hoogste series 2. hoogste steunseries. 1. A. de Jong 68—33 2. G. de Vries 68—31 ;3. J. C. Lindner 67 4. N. Selier 66 5. H. M. Roe- la nts 65 Dagprijs voor hoogste serie A.de Jong 35 en A.v. Winten 35 (loten) V r ij e baan (cylindergeweer) zelfe regeling als bij buks 1. F. Companus 65 2. A. de Jong62 3. J. Linkels 59 4. C. Boele 56. Dagprijs IJ. J. Linkels. Streeknet Schiedam-Rotterdam. De Algemeene Middenstandsvereeniging heeft in haar laatste vergadering in verband met de bekende verandering van het Schiedamsche Tele foonnet de volgende motie met algemeene stem men aangenomen „De Algemeene Middenstandvereeniging „Schiedam", in vergadering bijeen op 21 Juli 1922, ter bespreking van het eventueel aan te leggen streeknet RotterdamSchiedam, waarbij de abonné's van Schiedam, die niet bereid zijn hiertoe over te gaan, zullen worden afgesneden, protesteert tegen den eventueel op te leggen dwang aan hen, die, hetzij niet financieel krach tig genoeg zijn, de daaraan verbonden kosten te dragen, hetzij geen voordeel in een directe aansluiting met Rotterdam zien, besluit deze motie ter kennis van de bevoegde organen te brengen, te publiceeren in de pers en gaat over tot de orde van den dag." Naar we vernemen, zullen ook de Hanze en de Christel. Middenstandsvereeniging aan deze mo tie adhaesie bètuigen. Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken. Aan het einde v.d. curcus werd het Getuig schrift van Dagschool II uitgereikt aan A. Jongste, B. Vuyk Rotterdam, B. de Lussanetde la Sabloniére, L. de Lussanet de la Sabloniére te Vlaardingen en N. Kramers Schiedam. Van de 1ste naar de 2e klas van DagschoolII werden bevorderd J. van Beek, M. Hoogen- dijk, N. de Neeff, Vlaardingen, R. van Enker, C. Judels, Delft. M. van 't Hof, Schiedam. Van de 1ste naar de 2e klas,,Huishoudkundige" werden bevorderd: L. in 't Veld, Veld,Vlaardingen R. van 't Hof, M. Rook Schiedam, M. Rakkert, Schiedam, voorwaardelijk. Na gehouden herexamen werd het Getuig schrift „Hulp in de Huishouding" uitgereikt aan L. Verspeek,Kethel en het Diploma „Huisnaai ster aan N. Detiger, Vlaardingen. Van de 1ste naar de 2c klas van Dagschool I werden bevorderd A. Abel G. Bokhorst, J. Baris, rlv. Bommel, A. v.d. Bos, C. Blokland C. Dijkhofsz, G. v. d. Gaag, J. Goudswaard, C. Hoogerboort, A. Kone man, S. v.d. Lingen, T. Maan, A. Maltha, T. v. Meerendonk, J. Poort, A. v. Rhijn, T. Schultz, A. Schenkel, A. de Vries, A. Vogclij, M. Vroegh, H. Vroeg in de Wei, S. Verdijseldonk M. v. Zan ten Schiedam. G. Bos, S. Kuipers, Kethel. M. IJoogendorp, Pernis. J. Vaandrager, Hoogvliet. A. v.d. Eyk, Overschie. M. v. Buren, J. Broekhuyzen, P. van Dam, J. v. Kapel, P. Niemantsverdriet, M. v. d. Velden R. Weidema, Vlaardingen. 2 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klas werden bevorderd H. Boiff, H. v.d. Belt, C. v. Diggelen, S. Don selaar, W. de Jong, G. Konings, L. Kruimel, G. Ligthart, D. Lems, N. May, M. Post, B. de Rooy, W. Rip, J. Ritman, M. Snijder, C. v. Schie, A. Verbaan. J. de Vries, Schiedam. N. v. Tiel, C. Verspeek, Kethel. D. de Jong, Oud-Beijerland, A. Mast, Klaaswaal. D. Noorde- graaf, Vlaardingen. 1 leerling werd niet bevor derd. Van de Derde naar de 4e klas (huisnaasiters) werden bevorderd L. Berkel, J. Elderkamp, B. Guis, H. Opschoor, B. Pranger, D. de Vries, •Schiedam. R. K. Kiesvereeniging. Onze lezers verwijzen we hier naar een in dit blad voorkomende annonce, vermeldend een feestvergadering der R. K. Kiesver. R. P. en O. op morgenavond 81/2 uur in den R.K. Volks bond. Spreker is het kamerlid F. A. Moerel. Oranjcvereeniging. Vrijdagavond hield de Oranjevereeniging in het Verkooplokaal haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering, welke slechts matig was be zocht. In zijn openingswoord sprak de Voorzitter, de heer G. S. Montfoort hierover zijn teleurstelling uit, te meer daar dit een van de weinige keeren is, dat het Bestuur contact heeft met de leden. Spr. herinnerde aan de Koninginnefeesten in 1921, welke op zoo'n schitterende wijze zijn ge slaagd en memoreerde hierbij speciaal het Water- tournooi en de Gondelvaart. De vereeniging heeft ook het afgeloopen jaar de meest mogelijke medewerking mogen ondervinden, zoowel van heeren Burgemeester en Wethouders, als hoof den van takken van dienst. Politie en Haven dienst werden niet vergeten en ook niet de Pers die voor alle communiqué's gaarne plaats ruimde in haar kolommen. Spr. vond het hier de geschikte plaats om die allen hier nog eens dank te brengen en de vereeniging in hunne voortdurende vriendschap aan te bevelen. Dan brengt spr. nog eens hulde aan zijn medebestuursleden die zich allen zonder onderscheid hebben beijverd om de fees ten te doen slagen. Het jaar 1921 was een jaar van grooten bloei.Het ledental steeg van 2791 met een bijdrage van 3054.tot 3169 leden, met een contributiebedrag van 3344.— alzoo een vooruitgang van 378 leden met 390.De ver schillende commissie's zijn thans weder druk be zig aan de voorbereiding der a.s. feesten op Ko- ningin'sverjaardag en spreker kan reeds mededee- len dat op het programma komen te staan, Volks spelen, een groot watertournooi met verschillen de wedstrijden te water, alsmede als avondnum mer dubbel feestconcert met bioscoopvoorstel ling en tot slot buitengewoon mooi vuurwerk, terwijl tijdens het concert opgaand vuurwerk en bengaalsche verlichting zal worden ontstoken. Leden zullen hierbij zoowel als bij de Volksspelen vrijen toegang hebben. Aan het slot herinnerde spr. aan de a.s. feesten in 1923 ter gelegenheid van de 25 jarge regeering van LI. M. de Koningin en wekte allen v op om reeds nu hiervoor stemming te maken en beval aan thans reeds over te gaan tot het vormen van buurtcomité's. Ook in 1923 moet Schiedam komen te staan aan de spits van alle feestvierende steden evenals zulks in 1913 het geval geweest is. Spr. roept hiertoe de alge- heele medewerking van de burgerij in. Vervolgens werd bij monde van den Heer F. W. M. Heggelman het jaarverslag voorgelezen terwijl de heer Jac. Montfoort, penningmeester, rekening en verantwoording deed van zijn finan cieel beheer. Onder applaus der vergadering bracht de voorzitter hulde en dank aan beide heeren voor hun "keurige verslagen. De heeren Voorhuyzen, van Wamelen en de Bruin werden door den Voorzitter verzocht de rekening en verantwoording na te zien. Bij de daarop gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, zijnde de heeren C. J. Blom- mendal, F. W. M. Heggelman, L. Jurgens, L. Bosselaar, J. LI. Schuierman, Th. J. Mouwens en S. Hyman allen herkozen en in de bestaande vacatures voorzien door de benoeming van de heeren LI. C. Teunissen, C. v.Zon,W. v.Zon,S.J.M. Karis en W. Kester. De aanwezigen namen allen hunne benoeming aan.Van de gebruikelijke rond vraag werd door enkelen gebruik gemaakt en sloot de voorzitter hierna onder een opwekkend woord deze geanimeerde vergadering. Zaterdagavond onthaalde de caféhouder J. L. Broersveld 78 zijn kostganger A., behalve kost en inwoning, tevens op een messteek in zijn rechterschouder en een snee over zijn gezicht, voor welke hartelijkheid de politie een procesverbaal tegen hem opmaakte. UIT ROTTERDAM. Een inval. Met het oog op de Chineezenrelletjes te Am sterdam is ook de Rotterdamsche politie voor zichtig geworden ten opzichte dezer ongewensch- te vreemdelingen. Gisterenmiddag heeft de po litie een inval gedaan in de Chineezenwijk Ka- tendrecht. Een groote politiemacht, ongeveer 60 man, deed een inval in 19 boardinghouses. In beslag genomen zijn 13 revolvers, 130 messen, 950 patronen en andere wapens, benevens eenige partijen opium. Hen ondervond geen tegen stand. Wel heerschte er bij het zien van deze groote politiemacht eenige consternatie. V r ij d a g begaf zich de 1 o o p e r van een kantoor te dezer stede met ƒ3000 naar de Nederl. Bank. Op de Glashaven wed hij aange sproken door iemand, die hem vertelde dat hij van de politie was. Als bewijs liet hij hem een soort, politiepenning zien. Verder vertelde deze man, dat hij uit naam van een inspecteur hem moest waarschuwen, want deze had vernomen, dat men den looper van zijn geld wilde berooven. De looper moest maar even in een cafétje gaan, dan kon de bedoelde inspecteur worden opge beld. Den looper kwam dit verhaal zeer onwaar schijnlijk voor en wachtte zich wel het bedoelde cafétje binnen te gaan. Llij poogde een agentvan politie te ontmoeten, doch slaagde hierin niet Toen hij daarop den onbekenden man naar het politiebureau Paauwensteeg poogde mee te krijgen, koos deze het hazenpad. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet ge- idaatst wordt de kopy nietterugge geven Telefoonnet Rotterdam—Schiedam. Mijnheer de Redacteur, Aan de geabonneerden van het Schiedamsche Telefoonnet, is de circulaire van de Kamer van Koopandel geworden, met voor de geabonneerde bekenden inhoud. Was de stok achter de deur niet getoond en er niét aan toegevoegd dat zij, die niet op het streeknet geabonneerd wenschen te worden, hun telefoon zullen zien verwijderen, indien 600 geabonneerden te Schiedam, die verhoogde abonnementsprijs wel willen betalen, zoo zou mij zulks volkomen koud gelaten hebben. Nu is het geval eenigszins anders. Een be reidverklaring door mijn firma, die hoog ge nomen ca. f 40 dooreengenomen per kalender jaar naar Rotterdam vertelefoneerd zou dit nu gaan beteekenen 200.meer voor telefoon abonnement. Dus ca. f 160.daardoor wegge gooid geld. Goed beleid in zaken, gebied thans de grootst mogelijke zuinigheid, zoodat ieder zakenman er naar streeft, nu vooral zijn onkostenrekening niet onnoodig op te voeren. Volkomen begrijp ik, dat er enkele groot-be drijven zijn, die een verbetering van verbinding met Rotterdam, beslist groote behoefte hebben, ja waarvoor het een dringende eisch is, voortdu rend en spoedig met Rotterdam te kunnen spre- en waarvoor natuurlijk deri elijke kleine kosten in het geheel geen rol spe1,' n. Is het voor zoodanige bedrijven niet bereik baar, dat een regeling wordt getroffen, zooals zoo ik meen de stearine kaarsenfabriek Apoll° een verbinding met Rotterdam heeft Wat voor dergelijke groote bedrijven noodig is moet m voorzien kunnen worden dat zal ieder Schiedam mer beamen en daartoe moet Rijk,en Gemeente medewerken. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2