DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EU OMSTREKEN. FEUI LLETON. DE TROONREDE. Liefde en Haat. 45ste Jaargang Dinsdag 25 Juli 1922. No. 1X198. Buiienlsndsek Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT <4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adverteatiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBONDSRAAD. Uit Londen verluidt De Raad van den Volkenbond heeft gisteren, na een nieuwen tekst te hebben vastgesteld van art. 14 van het statuut over het mandaat over Palestina (handelende over de hoede over de hei lige plaatsen) eenstemmig besloten, dat de bepalingen van het Fransche mandaat voor Syrië en het Britsche mandaat voor Palestina automa tisch van kracht zouden worden zoodra tusschen de bransche en Italiaansche regeeringen over eenstemming was bereikt over zekere detail punten, die nu te Parijs overwogen worden. Nader wordt ons gemeld De Raad van den Volkenbond heeft gistermiddag zijn laatste vergadering gehouden en de mandaten van Pale stina en Syrië afgedaan. Op een toespraak van Riviani heeft Balfour gezegd, dat het mandaat voor Palestina voor zoover den bond betrof geregeld was. Inzake dat voor Syrië was er niet de minste kans op moeilijkheden tusschen Italië en Frankrijk. Het korte uitstel tengevolge van de ministercrisis in Italië zou geen invloed op de mandaten hebben. De Raad van den Volksbond heeft verder besloten, dat er een commissie zal worden inge steld ter regeling van de kwestie van de heilige plaatsen in Palestina. De samenstelling van, en de sancties, te bepalen door die commissie, zullen moeten worden onderworpen aan de goed keuring van den raad. NIEUWE VOLKENBOND. Uit New-York wordt gemeld, dat de gezant van Uruquay te Washington aan eeii diner heeft meegedeeld, dat Uruquay voornemens is, op de eerstvolgende Pan-Amerikaansche conferentie de stichting voor te stellen van eenAmerikaanschen Volkenbond. BEIEREN EN IIET RIJK. De Beiersche regeering heeft gister een ver ordening uitgevaardigd waarin zij het recht der toepassing van de Rijkswet tot Bescherming der Republiek, in handen stelt van het Beiersche openbare ministerie en de Beiersche vdlksrecht- banken. Daarmee wordt in Beieren den invloed der Rijksautoriteiten uitgeschakeld. Óe Beiersche regeering gelooft dit besluit te kunnen baseeren op art. 48 van de Rijksgrond wet, dat machtiging geeft om bij dreigende on lusten en gevaren uitzonderingsmaatregelen te nemen. Voorts heeft de Beiersche regeering meegedeeld dat zij zich op het standpunt stelt, dat het Rijks strafwetboek, 't welk in October a.s. van kracht wordt, als voor Beieren niet rechtsgeldig is te beschouwen. De Rijksregeering was van deze besluiten der Beiersche regeering niet van te voren op de hoogte gesteld. De Democratische partij in Beieren acht door dat besluit der Beiersche regeering de bestaande regeeringscoalitie als verbroken. Volgens nadere berichten, vreest men dat het conflict tusschen Beieren en het Rijk tot een ernstige binnenlandsche crisis zal leiden.Indien de regeering van München zich niet naar de rijkswet voegt dreigt een algemeene staking in Beieren en een boycot van Beieren in het Rijk. Men gelooft niet, dat de rijksregeering met. de voorstellen der Beiersche regeering genoegen zal kunnen nemen. DE MORATORIUMKWESTIE. Aan de „Petit Parisien" wordt uit Berlijn gemeld, dat, volgens de door den minister van 28 Op het zelfde oogenblik hoorden zij het woest geklotst van water dat bliksemsnel de grot vulde en waardoor zij in eens werden omringd. „O, God, lord Bernard 1" riep Neillson han denwringende uit, „nu eerst word ik met recht een moordenaar. Ellendeling, die ik ben om u niet van hier te hebben gebracht." „Wat moet dat dan beduiden?" vroeg lord Alceston. „De zee omringt ons. De vloed dringt door tot'in de geheime opening en de geheele grot geraakt vol water" antwoordde Neillson in radeloozen angst. Lord Alceston rende naar buiten en keek met verwilderde oogen om zich heen. Het was waar van alle kanten kwam het water opzetten en de klippen bij de grot waren reeds bijna geheel onrlpp wator Radeloos keerde hij naar Neillson terug, en zag hem als krankzinnig heen en weer loopen, terwijl hij jammerend herhaalde „Oh, lord Bernard! lord Bernard, vergeef mij, alles is mijn schuld, Ik heb u naar hier gevoerd Slechts een oogenblik was lord Alceston hevig verschrikt. Zijn gewone kalmte kwam buitenlandsche zaken in de commissie voor buitcnlandsche aangelegenheden afgelegde ver klaring zou de instemming van de Duitsche regeering met de voorwaarden van het memoran dum van het waarborg-comité en het aanvaar den van toezicht op de financiën ingetrokken worden wanneer er geen moratorium aanDuitsch- land wordt toegekend. POINCARE NAAR LONDEN. Uit Parijs verluidt Poincaré heeft zich se dert eenige dagen in zijn kabinet teruggetrokken en ontving zelfs niet sommige personen, die hem gewoonlijk spreken. De verklaring hiervan is; dat hij werkt aan het plan, dat hij metLloydGeor- ge wenscht tc bespreken, en waarvan hij den inhoud niet voorbarig bekend wenscht te zien. Men betwijfelt hier niet, dat ook Italië en België vertegenwoordigd zullen zijn bij de be raadslagingen tusschen de Fransche en Brit sche premiers, en aangezien ook de kwestie- Tanger ter sprake zal komen, wordt wellicht een vertegenwoordiger van Spanje uitgenoo- digd om aan de op deze kwestie betrekking heb bende besprekingen deel te nemen. IERLAND De republikeinen worden thans in den Z.W. hoek van den Ierschen Vrijstaat vastgehouden. Zij hebben gister verschillende paatsen in het Zuiden van Limerick ontruimd, zooals Balling- lough en Ballyhaims en trekken zich terug op Cork. Men verwacht, dat zij dan hun laatste stellingen zullen innemen. De regeeringstroepen worden overal door de bevolking der ontruimde dorpen en steden har telijk ontvangen. In Limerick en Waterford heeft het leven bijna weer zijn normalen gang gekregen. De katholieke bisschop van Limerick, Hal- linan, heeft een bezoek gebracht aan de hoofd kwartieren van 't Nationale Leger en generaal Brennan gelukgewenscht met de successen. ITALIË. Orlando heeft de opdracht om een ministerie te vormen neergelegd. De koning heeft thans Nicola er mee belast. ALLERLEI. H. N. verneemt, uit Berlijn De Zweedsche maatschappij, die locomo tieven aan de Sovjetrepubliek zou verschaffen, heeft de aflevering gestaakt, aangezien het on mogelijk bleek certificaten van levering te ver krijgen en de regeering te Moskou bovendien geen kans ziet de gedane leveringen te betalen. Naar H. N. uit New-York verneemt zijn er thans 610.000 stakers in het kolenmijn- bedrijf. Ten gevolge van de staking in de havens liggen er, naar de „Matin" verneemt, injHamburg 210 sehepen geïmmobiliseerd en te Stettin 114. Naar de „Vorwarts" meldt, zullen Zondag 30 Juli in ruim 200 steden van Duitschland naar aanleiding van den terugkeer van den dag van het uitbreken van den oorlog, groote betoo gingen plaats vinden voor den wereldvrede, waarbij het parool zal zijn nooit weder oorlog. - Naar uit Essen wordt gemeld, zullen de mijnwerkers-vakbonden op de onderhandelingen over de loonen, die heden te Berlijn een aanvang namen, loonsverlioogingen van 60 h 80 M. per werktijd vragen, ofschoon kort. tevoren al een verhooging van 65 M. per werktijd was toege staan. Wordt de nieuwe loonsverhooging ingevoerd, dan zal daardoor de steenkoolprijs met 300 h 350 M. per ton stijgen. spoedig weer terug. Hij was overtuigd dat als hij sterven moest geen jammerklachten hem zouden baten. „Wees nu niet bang, Neillson" zeide hij,, „als wij sterven moeten, welnu laten we dan als mannen sterven en niet weenen als vrou wen." De zee had reeds de top waarop zij stonden bereikt, en onheilspellend klotste het water daar tegen. „Ik zal probeeren te zwemmen, Neillson" zeide lord Alceston. „Probeer achter mij aan te zwemmen." Maar ook deze hoop was vergeefsch, want Neillson deed hem opmerken dat men toch niets zou kunnen uitrichten, want met geen mogelijk heid zou men over de rotsen kunnen komen die als golfbrekers dienst deden. Bovendien was de maan weer onder gegaan en de omgeving werd in diepe duisternis gehuld. De jonge man had nog altijd hoop dat er redding zou opdagen, al kon hij in de verste verte niet vermoeden onder welken vorm, maar de oude Neillson had alle hoop opgegeven en begon al vast bij zich zelf genade vanden hemel af te smeeken voor al de slechte daden diehij in zijn leven bedreven had. Plotseling schoot bij lord Alceston de gedach te binnen dat Neillson misschien nu wel zijn geheim zou wilen ontsluieren nu hij toch vast en zeker meende dat het onmogelijk was aan den dood te ontkomen. Aneta verneemt nader omtrent de komst van den aangehouden Ghineeschen dokter Sia dat de Nederlandsche gezant te Peking hem ge signaleerd had, waarop de Indische regeering den gezant meedeelde, dat Sia's verblijf in Indië on- gewenscht was. Sia slipte echter door, voorgeven de, dat hij koopman tevens consul was. Vast staat, dat Sia een bepaalde politieke zending- had. De Duitsche centrumspartij heeft een op roep gepubliceerd aan de leden, waarin zij mee deelt, dat de partij haar medewerking wil ver- leenen tot de vorming van een groote, sterke, christelijke middelpartij, die trouw is aan de grondwet. Daarom zal het centrum bij de e.k. verkiezingen een groot aantal niet-katholieke candidaten stellen. De leider van de „ontwakende Hongaren" luitenant Hejas is naar uit Boedapest gemeld wordt in hechtenis gesteld wegens het ver oorzaken van oproer. Het heet, dat het ook Hejas is geweest, die den inval in het Burger- land had veroorzaakt,. Een bulletin, Zaterdagavond uitgegeven, zegt, dat de verbetering in den gezondheids toestand van koningin-weduwe Louise van Dene marken voortduurt en zelfs een vaster karakter heeft aangenomen. Uit Weenen Enkele bladen brengen een bericht uit Kopènhagen, volgens hetwelk de koning van Italië tijdens zijn bezoek aan het Deensche hof den wensch te kennen heeft ge geven, ook een bezoek te brengen aan de keizerin weduwe van Rusland, die, als bekend, geboren prinses van Denemarken is en in de buurt van- Kopenhagen woont. De keizerin-weduwe liet den koning echter mededeelen, dat zij den man, die te Genua de hand gedrukt van de moordenaar van haar zoon, niet wenschte te ontmoeten. Uit San Francisco Ongeveer twintig sche pen zijn gecharterd om kolen uit Australië te brengen naar de Ver. Staten. De Troonrede heden door H.M. de Koningin in de Vereenigde vergadering der bëide Kamers gehouden tot opening van de zitting der Staten- Generaal luidt als volgt De wenschelijkheid om in de Grondwet on derscheidene, belangrijke wijzigingen aan te brengen, is door de ontbonden Kamers der Sta ten-Generaal met groote meerderheid van stem men erkend. Ter voldoening aan het Grondwettelijk voor schrift, zullen U onverwijld de noodige voorstel len bereiken om het aangevangen werk te vol tooien. Uw arbeid in deze zitting, kort van duur als zij is, zal uiteraard een beperkt karakter dragen. Ik stel Mij voor Mij nader te verklaren nopens de maatregelen in 's Lands belang, die in de vol gende zitting Uwe medewerking zullen behoeven. Het is Mijne vurige bede, dat God ons de wijs heid moge schenken, onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzin king te behoeden. Ik verklaar de zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hofnieuws. De Koningin en de Prins zijn gisteren om 5 u. 2 per trein van het Loo te 's-Gravenhage aange komen, in verband met de plechtige opening van de Vereenigde zitting van de Staten-Generaal op „Neillson," sprak hij hem aan, „ik wil je niet beschuldigen- dat je de oorzaak van mijn dood bent, alhoewel je geheel nutteloos naar hier gevlucht zijt. Maar toch wil ik je een gunst vragen." „U wilt dat ik u zal vertellen „Ja, je zult mij daardoor geruster doen sterven En de man, zeer getroffen door dit gezegde, antwoordde haastig „Laat ons hooger op de rots klimmen, Lord Bernard, dan zal ik ten minste nog een paar minuten langer hebben om u m'n verhaal te doen." Hij beefde over zijn geheele lichaam en hord Alceston moest hem ondersteunen bij het hooger klimmen op de rots. Toen zij daar boven zaten, hield lord Alceston bijna zijn adem in, om beter ieder woord op te kunnen vangen van den moord op zijn va der. „Laat mij u nog eens verzekeren dat hetbe- ter voor u was, de geschiedenis niet te weten. Ik sta op den drempel des doods en gij ook. Waarom zou ik het geheim niet met mij me- denemen, u zoudt geruster sterven juist in dien u het niet weet en ook ik geruster daar door." „Neillson, je hebt je woord reeds gegeven" zeide hij. „Spreek, ik wacht al en de tijd is kort." Toen begon Neillson met zwakke, trillende stem zijn verhaal vandaag.Zij zijn in open auto's naar hetKonink- lijk Paleis gereden. De Koningin heeft gisteravond ten Ko ninklijke Paleize ontvangen eerst d> n nieuw- benoemden Internuntius, mgr. Orsenigo en daarna den nieuwbenoemden gezant van Zwit serland, den heer de Pury. Beide diplomaten, die met het. gebruikelijke ceremonieel naar het, Paleis werden geleid, wer den door den minister van buitenlandsche zaken, aan de Koningin voorgesteld. Het Kabinet. In aansluiting aan ons bericht omtrent de beschikbaarstelling der portefeuilles door het Kabinet en de opdracht aan Jhr.' Ruys de Beerenbrouck tot kgbinets-formatie verneemt de „Msb.", dat het aftredende kabinet voor de behandeling der loopende zaken aanblijft tot 't nieuwe ministerie zal zijn gevormd. Omtrent de samenstelling van het nieuwe kabinet kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Wij hebben echter zeer goeden grond aan te nemen, dat, ofschoon waarschijnlijk het ver schil tusschen het oude en nieuwe kabinet niet zoo heel groot zal zijn, het toch wel eenigen tijd zal duren, vooraleer het nieuwe ministerie de finitief zal zijn gevormd. De Landarbeiders, Na een referendum te hebben gehouden onder haar leden heeft de te Groningen gevestigde Federatie van Landarbeiders in Nederland beslo ten niet te voldoen aan de door den minister van arbeid verlangde verslechteringen voor de werk loozenkas (hoogere bijdragen en lagere uitkee- ringen) en heeft de organisatie met ingang van 1 Juli de kas opgeheven. Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Naar wij vernemen is een Koninklijk Besluit in bewerking, waarin de toetreding tot de Vrij willige Ouderdomsverzekering voor allen? on geacht de weistandsgrens, wordt opengesteld. Alleen zullen zij, die vermogensbelasting beta len, tegen eenigszins verhoogde premie worden toegelaten. („Tel.") Bezuiniging. Aan het personeel der registratie is een minis- terieele circulaire gericht, waarbij voor 1 Septem ber voorstellen worden verzocht, die tot ver mindering van 's rijks uitgaven en tot bezuini ging kunnen leiden. De Zuid-Hollandsclic wegen. Ten einde de verbetering te bevorderen van den zoo slechten toestand der wegen in de provincie Zuid-Holland is onlangs te Rotterdam opgericht de Provinciale Zuid- Holl. Automobilisten- en Motorrijders Sociëteit (P. Z. A. M. S.) op de statuten waarvan thans Kon. bewilliging is verkregen. Het bestuur is samengesteld als volgt J. H. Keeven te Rotterdam, le voorzitter; C. E. Karn te Wassenaar, 2e voorzitter J. W. C. v. Langen, Rijswijk, le secretaris E. W. Beekman, Rotterdam 2e secretaris C. Koopman te Rotterdam, penningmeester ir. J.M.H. Dolk te 's-Gravenhage en A. Voskamp te Rotterdam, commissarissen. Het bestuur is de meening toegedaan ten opzichte van het gestelde doel meer te zullen hereiken door het afleggen van persoonlijke be zoeken hij de bevoegde autoriteiten dan door het inzenden van requesten. „Door Mr. Brudnell werd ik voor uwen vadei in dienst genomen als vertrouwde dienaar, juist voor hij naar het vasteland vertrok om een groote reis te maken. Uw vader was toen pas een en twintig jaar oud en daar hij wees was, zooals u wel weet, was hij geheel en al zijn eigen meester. „Wij reisden een geheelen tijd langzaam voort en het langst bleven wij in Parijs en in een klein Zwitsersch dorpje. Uitgezonderd Parijs hield Uw vader niet van groote steden en den meesten tijd brachten wij in afgelegen plaatsen door. Toevallig voerde ons het lot naar een kleine badplaats op de Fransche kust, niet ver van Nizza. Mijn meester had schik in het plaat je en wij namen onzen intrek in een hotel al daar. In het Casino maakte uw vader kennis met den graaf s'Augeville. De graaf was van zeer goede familie en alleraangenaamst in den omgang. Een oppervlakkige kennismaking, op de meest toevallige wijze gemaakt, werd intimi- teil. Helaas Helaas Spoedig daarna begon uw vader met bezoeken .af te leggen in de villa van den graaf. Het was een mooie villa dicht bij de zee. De graaf was weduwnaar en had twee dochters. Om hein volledig af te schilderen zal ik da delijk bijvoegen dat hij een schurk en een speler was. (Wordt vervolgd) t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1