GewpaêpliUt Niewws, INGEZONDEN. Gemengd Nieuw*. Consulaten. Bij Kon. besluit is aan don heer J. B. C. A. Besseling, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als vice-consul der Nederlanden te Mom basa (Britsch Oost-Afrikaj. Krankzinnigengesticht te Franeker. Het voornemen bestaat tot. vergrooting van het krankzinnigengesticht te Franeker, waar van de kosten, met inbegrip van die van vér- bouw, begroot worden op f 890.000. De Plattelandersbonil. Het hoofdbestuur van den Plattelandersbond is tegen 27 dezer in Den Haag bijeengeroepen,met het oog op oneenigheid in den bond. Naar de Rott. verneemt, zijn alle rechtsche leden van liet hoofdbestuur en van den bond zelf met een groot deel van de linksche plattelanders onte vreden over de verdeeling van de Kamerzetels, waarvan geen een is toebedeeld aan den heer A. van den Hoven, die nummer 1 was van alle rechtsche lijsten,terwijl de lieer Braat uitdrukke lijk verklaard had, dat de verbinding van de rechtsche en linksche lijsten van dien aard -was, dat als er twee plattelanders gekozen werden de heer van den Hoven, in ieder geval do tweede zen zijn. Waarschijnlijk zal de hoofdbestuursvergade ring spoedig gevolg worden door een algemcme vergadering van den Bond, waarin een definitieve beslissing zal worden genomen. Gezochte samenwerking. Het bestuur van het Nationaal Arbeidsse cretariaat in Nederland heeft de besturen van het Algemeen Nederlandse^ Vakverbond, het Bureau voor dc R.K. Vakorganisatie, het Chris telijk Nationaal Vakverbond cn het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen uitgenoödigd tot een conferentie op Vrijdag a.s., te Amsterdam met het doel, na te gaan, ,,of er in verband met de algemeene reactie, zooals deze o.a. tot uiting komt op het terrein der werkloosheidsver zorging en anderszins, mede naar aanleiding van de aangekondigde loonsverlaging voor de arbeiders van de mijnen en die van de spoor wegen, een gemeenschappelijk optreden van de vakcentralen dient te worden overwogen en, zoo mogelijk, ook tot stand gebracht." Alg. R.K. Werkgevers in het Aartsbisdom. Te Zwolle had een bijeenkomst plaats van werkgevers, leden van bovengenoemde ver- eeniging, om te komen tot de oprichting van een aartsdiocesane Werkgeversvereeniging, vol gens de gewijzigde statuten der A.R. K. W. V. Tot voorbereiding der aartsdiocesane ver- eeniging werd door de vergadering een com missie benoemd, bestaande uit de voorzitters der vier Kringen, benevens de hoofdbestuurs leden uit Leeuwarden en Utrecht. Getracht zou worden ook met een katholieken werkge ver uit Twenthe contact te krijgen. Tot voor zitter der commissie werd benoemd de heer W. Smulders Uit Utrecht, tot secretaris n r. W. P. J. Pompe uit Deventer. De commissie zou ohlwerp-statuten maken een voorloopige begrooting, enz. ter voorlegging aan een daar voor bijeen te roepen vergadering van alle leden der A.R.K.W.V. in het Aartsbisdom gevestigd. Hulde aan Marnix van St. Aldegonde. Gisteren zijn ongeveer 800 leden van den Vlaam- schenToeristenbond per boot van Antwerpen naar Vlissingen gekomen. Een groot deel van dit ge zelschap heeft zich begeven naar West Souburg, waar op het kerkhof in 1872 door de Antwerpena ren een monument is opgericht op het graf van Marnix van St. Aldegonde, den burgemeester van Antwerpen bij het begin van den 80-jarigen oorlog. De heer Leurs legde een ijzeren lauwertak waarop de woorden Hulde aan Marnix, de VIj T.B., bij het monument neer. Tenslotte zong het gezelschap de Vlaamsche Leeuw en het Wilhelmus. v Eeu aardig geschenk. De heer W. Visser, alhier, heeft aan het Sted. Musuem de Lakenhal te Leiden, ten geschenke gegeven den kop van een roer, dat bij de bus kruitramp in 1807 over het dak van een huis werd geslingers en terecht kwam vlak naast de wieg van den grootvader van den schenker. Bij onderzoek is gebleken, dat dit stuk af komstig moet zijn van het jacht van P. Riet- mulder,dat schuin tegenover het kruitschip lag. Van dit jacht bezit het museum nog een over blijfsel, een gedeelte van het paviljoen. Uitbreiding streeknet. Hedenmiddag 12 uur waren bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken van de Beneden Maas ingekomen 626 uitgebrachten stemmen, betref fende het „Streeknet langs de Waterweg." Telefoonverbinding Sehiedam-Rotterdam. Naar wij vernemen hebben de firma P. S. Engering endeNV.Handelmaatschappij voorheen firma M.van Emden als groot belanghebbenden bij de vereeniging van het Rijkstelefoonnet te Schiedam met het Rotterdamsche net,zich met afzonderlijk adres gewend tot de Kamer van Koophandel Fabrieken voor de Beneden Maas te Vlaardingen met het verzoek om indien onver hoopt het vereischte aantal van 600 abonné's niet mocht worden bereikt, deze zaak niet te laten rusten, doch alle middelen te blijven aan wenden opdat minstens de Schjedamsche handel, zij 't dan ook desnoods tegen hooger tarief, aan een directe aansluiting aan 't Rotter damsche net geholpen worde. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle Werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags orintuurriempje, portemonnaie, rozen krans, bruin hondje, ring. met sleutels, mantel- ceintuur, horlogeketting, pet, heerendas. Bij vinders postduif, D. Vroeg in de Weij, Stadhouderslaan 6 kanarievogel, Sparla, West- vest 8 horloge in armband, J. D. van Heer, Fabrist.raal 39 trekhond, P. Bos, Maasdijk 104 damesportemonnaie met inh., A. Verboon, Ecndrachtstraat 58b oorknopje, M. Janson, Beijerlandschestraat 47 damestaschje met inh.; P. de Reus, Franklinstraat 6a armband, P. Suiker, Warande99 planken, F. G. Ninabrr, Stationstraat 16/4 pet, J. Marbus, le Sluis wachter, Hoofdbrug ledig handkoffertje, J. v. d. Knaap, Schie 6 kindermantel, A. Soeters, Oude Kerkhof 10/5 kinderschort. H. van Nie- kerk, N. Maasstraat 51 postduif, Peet, Voorne- schestraat 32 kinderringetje, W. Nesse, Nieu- wehaven 163/3 rozenkrans, J. v. d. Ende, Lange Haven 96 portemonnaie met inh., P„ Vis, Warande, 125 armbandje, horloge en sleu tel, A. J. Jonge, Lange Haven 15 2 vloerklee- den. Mej. de Bruyn, Kreupelstraat 6 ceintuur, N. Kreuger, Buitenhavenweg 164a rozenkrans, H. de Veth, Kortlandstraat 25/6 portemonnaie met inh., J. H. Dijl, Boterstraat 59 theedoek, J. Brinkman, Nozemanstraat 65a, Rotterdam; postduif, 1'. (k Schouwenburg, Noordvesl 4 portemonnaie met inh., P. Rogman, Oostsingrl 67 damestaschje inh. geld, C. Bras, Goereesciie- straat 12. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op Woensdag den 26 Juli 1922 des n.m. ten 8 uur, in de Plantage. L 't Stedelijk Vooraan Marsch, IJ. v-, Vleuten 2. Ouverture „Si jétais Roi", A, C. Adam 3. Ballet Muziqjt uit Faust, Ch. Gounod 4. Willem Toll Fantasie, G. Hossini 5. Sunshine of your Smile lied, L. Raij-v. Vleiden 6. Grande Marsch Italiana, J. Fucik. UIT ROTTERDAM. Naar aanleiding van een advertentie in dag bladen, waarin een Duitsch-Belgischc rijwiel- exportmaatschappij, te Crefeld gevestigd, fiet sen te koop aanbood voor 39, heeft de politie te Crefeld een onderzoek ingesteld, en zij heeft ontdekt dat de daar verblijf houdende koopman Z., de adverentie heeft doen plaatsen en er van een rijwielexportmaatschappij geen sprake is. Op het postkantoor te Crefeld zijn eenige post wissels, aan dien koopman geadresseerd, in Jje-i slag genomen. Het was te voren reeds gebleken dat verschillende personen, die postwissels ten bedrage van 39 zonden, nimmer iets hoorden en ook geen fiets ontvingen. Dengenen, die in de laatste dagen postwissels aan van Z. te Crefeld hebben gezonden,worden verzocht zich aan het hoofdbureau van politie aldaar te melden. De Rijnsleepvaarl. Aan boord van de meeste Rijnsleepbooten, die thans van hier met sleepcn naar Duitschland vertrekken, bevinden zich, op verzoek, agenten van politie en politietroepen. Goed zoo. Volgens de Msb. zal de binnenkort te verwach ten gemeenterekening van Rotterdam over 1921 sluiten met een batig saldo van ongeveer 6 inillioen. Burgemeester A.R. Zmmerman. Burgemeester A.R. Zimmrman is gisteren van zijn reis naar Oostenrij en Hongarije hier ter stede teruggekeerd en heeft.de waarneming van zijn ambt hervat. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ooit al worden ze niet ge- ifA>'plaatst xvo id t de Itop.y nietterugge geven ROODE TERREUR en de Alg. Ned. (Soc.) Metaalbewerkersbond met directe actie besmet. Op de grens tussehen Rotterdam en Schie dam staat de Anker en Kettingfabriek, thans genaamd N. V. Keilehaven. De Directie had 8 Juli een loonsverlaging aangekondigd van 6%, zonder vooraf met de organisaties overleg te plegen. Opnieuw had deze Directie zijn belofte van overleg gebroken. Zeer verklaarbaar ontstond onder het perso neel, circa 75 man, hierover groote ontstemming en een geest van verzet. De Alg. (Soc.) Metaalbew. Bond zond ons op d.d. 11 Juli een schrijven, verzoekende of wij bereid waren, ons met hun tegen die verlaging op te treden en te verzetten, of m.a.w. een Ultima tum te stellen en daarna een staking te procla- meeren. Zaterdag 15 Juli s middags 1 uur vergaderden wij met onze leden-kettingmakers. Wij bespra ken de situatie en de houding der Diiectie en zagen ernstig onder het oog het stellen van een Ultimatum aan deze fabriek en onder deze om standigheden. Alhoewel het gevoel van menta liteit tegenover deze Directie allerminst vrede lievend was, beheerschto toch het verstand dè te nemen beslissing. Deze beslissing zonden wij dcnzelfden dag in een schrijven aan de Alg. (Soc.) Metaalb. Bond van de volgende inhoud Schiedam 15 Juli 1922. Den heer C. Oosterhoorn. P. C. Na bespreking met onze leden, waarbij wij de situatie aan de Ketting en Ankerfabriek N. V. Keilehaven onder de oogen hebben ge zien, komt het ons in verband met het voor uitzicht van een eventueelen strijd, momen teel ongewenseht voor, om een Ultimatum aan de Directie van genoemde N. V. Keile haven te zenden. Het aanvragen van een conferentie lijkt o.i. vooralsnog en allereerst een geboden eisch. Mocht echter Uwe organisatie, met terzijde stelling van alle eventueele gevolgen, een sta king aan deze fabriek willen proclamééren, dan zullen wij U in die daad niet bemoeielijken, evenmin in dien strijd tegenwerken. Hiervoor zien wij derhalve noodzakelijk tegemoet afschrift van het door U gestelde Ultimatum, als bewijs van Uw geoganiseerd verzet. volgt onderteekening. Niemand onzer leden verwachtte op de verga dering dat van de zijde der Alg. (Soc.) bond een directe actie taktiek zou komen, ook al moest deze organisatie nog met zijn leden beslissen. Iedereen zal begrijpen, dat wij dan ook met verwondering vernamen dat a s Maandag 17 Juli een directe actie staking aan deze fabriek was uitgebroken, geheel in strijd met orga.nisa- terische begrippen, en zeker ook met de tot dus ver steeds gevolgde taktiek van de Alg (Soc.) bond. Het behoeft niet gezegd dat een zoodanig op treden nimmer onze goedkeuring kan wegdra gen, daar een zoodanig verzet, n.m. directe actie in strijd is met ons beginsel, en dat alleenROODE TERREUR in staat zal zijn om onze leden te beletten aan de arbeid te gaan, en terrorisme zooals hier is toegepast. Tot dusver bewees de historie dat ook de Alg. (Soc.) Bond in die omstandigheden haar leden adviseerden tot het aan de arbeid gaan. Naast deze motiveering staat er nog een, Maandag 17 Juli werden wij circa 8 uur door onze leden verzocht naar de fabriek te komen, aangezien door de Directie telefonisch aan den heer Hordijk (Chr. Bond) was toegezegd om de loonsverlaging 4 weken op te schorten (de vorige week door ons verzocht) en gezien dit feit meen de een gedeelte der werklieden dat het motief der staking momenteel opgeheven was. Wij gin gen, gelijk ieder bestuurder zou gedaan hebben, terstond naar de fabriek. Wij werden opgewacht door een groepje mannen w.o. ook eenige der Alg. (Soc.) bond. Een lid van genoemden bond, een schijnbaar bezadigd man, verzocht ons te wachten tot hij Spanning, bestuurder uit Schie dam had geroepen, om dan met ons drieën, Hor dijk, Spanning en ondergeteekende op conferen tie te gaan. Hij verklaarde ons in het belang der arbeiders terstond hiertoe bereid, en waren zoo loyaal te wachten op Spannings komst. Wij wachten, doch Spanning bleef weg en bleef ons niets over dan zonder Spanning te gaan, om van de telefonische toezegging, intrek king der loonsverlaging een schriftelijke verkla ring machtig te worden. Deze werd onmiddellijk verstrekt, nadat wij de Directie nog op het verkeerde van zijn handel wijze hadden gewezen, welke als volgt luidde Rotterdam 17 Juli 1922. Mijne He eren In aansluiting op het onderhoud van heden morgen verklaren wij ons hiermede bereid de aangekondigde loonsverlaging op te schorten tot 15 Aug. e.k. gedurende welken tijd met de organisaties overleg gepleegd zal worden. (w.g. Hkyep.man. Directeur. Met deze verklaring buiten gekomen, het groepje mannen was inmiddels aangegroeid, maakte de inhoud aan de arbeiders bekend, en betoogde met dit bewijs der Directie, zwart op wit, dat verder staken overbodig en misda dig is. De meerderheid dezer menschcn wilde hier niets van weten, men wilde doorstaken, aldus het advies van Spanning. Tegenover een zooda nig onzinnig standpunt redeneerden Wij niet lang meer, vertrokken na onze menschen de eventueele gevolgen nog te hebben aangetoond en schreven daarop tersond aan de Alg. (Soc.) bond op d.d. 17 Juli o.m. Hierbij afschrift van een schriftelijke verkla ring der Directie N. V. Keilehaven dat zij de loonsverlaging tot 15 Aug. e.k. opschort. Wij zenden U dit ter kennisname Van het feit, dat o.i. het hoofdmotief dezer directe actie sta king is weggenomen, en dus een staking als deze niet langer mag voortduren. Donderdag 101/t uur is gelegenheid dat wij van de Directie ver nemen de motiveering van zijn loonsverlaging etc Hiermede was dus door ons duidelijk te kennen gegeven, dat een doorzetten der staking niet werd goedgekeurd, aangezien zij o.i. Ie. als directe actie staking en 2e door intrekking der loonsverlaging alle grond van recht had verloren. Terwijl tevens ons schrijven d.d. 15 Juli hier mede was vervallen. De Alg. (Soc. Bond dacht er anders over, zij bleef tot doorstaken advisee- ren, en dwong door terrorisme onze leden die Dinsdag de fabriek waren ingegaan, of die tot arbeiden bereid waren buiten de fabriek te blijven. Zij steunde deze directe actie of staak maar raak taktiek en al wat nu wilde werken was nu in hun oogen een onderkruiper, en dat niettegenstaande zij afschrift hadden van het bewijs, dat de Directie de loonsverlaging tot 15 Aug. had ingetrokken. Men wilde doorstaken Waarom Het was niet de Groooote en machtige Alg. (Soc.) bond die dit voorloopig resgjltaat had verkregen. Er moest doorgestaakt wórden Spanning moest ook eerst confereeren, en hij ging de volgende dag met als resultaat nihil Weer werd besloten doorstaken De verbittering onder de menschen werd ver klaarbaar sterker, en onze werkwillige leden werden vervolgd en bedreigd, gelijk meerdere- malen veel hunner leden van andere zijde onder vonden, en waarover zij heftige afkeuringen nooit hebben nagelaten. Men ging zelfs zoover de laster te verspreiden, als dat wij reeds werkloo- zen-onderkruipers hadden aangeworven, en die zich reeds bij de Directie hadden aangemeld. „Het Volk" en zijn schildknaap „Voorwaarts" hebben natuurlijk niet nagelaten over deze directe actie leugens en onjuistheden te versprei den, te onzinnig om te weerleggen. Dit staat vast, dat hier weer eens opnieuw wordt gedemonstreerd, op welke wijze men van die zijde, de belangen der arbeiders in het gevaar stelt, hoe of door Roode Terreur het aan een klein aantal verstandige menschen onmogelijk wordt gemaakt te kunnen werken, en hoe of THANS de Alg. (Soc.) bond een DIRECTE ACTIE taktiek steunt, door haar VROEGER tot in den treure bestreden en deze taktiek de Federatie der Metaalbewerkers heeft verweten. J.v.A. Een aangeteekende brief. De „N. R.Ct." bericht, dat de directie van liet postkan toor te Rotterdam aangifte gedaan heeft, dat uit een aangeteekenden brief, van Kerkrade naar die stad verzonden,20.000mark is gestolen. Tong blaar. Te Maastricht hebben zich verschillende gevallen van tongblaar voorgedaan bij kinderen. Een vruchtbaar tuintje. Van den heer T. C. te Loosduinen was een portefeuille gestolen. In verband hiermee zijn aangehouden de 22-jarige zandschipper H.D. de 17-jarige W. J. v. 1. aldaar. In den tuin van eerstgenoemde is een bedrag van 960 opgegraven. De koude zomer. De vereeniging van strandexploitanten te Hoek van Holland heeft aan den Rotterdamschen Raad een adres ge richt, houdende in verband met de onguntige vs eersgesteldheid verzoek om vermindering van de pachtsommen voor het innemen van gedeelten strand, zoomede om uitstel van betaling der pacht toe te staan. Berouw komt te laat.. Te Emmer Compascuum had een landbouwer met zijn buur vrouw ruzie, daar de koeien van den landbouwei het loof van de aardappelen zijner buurvrouw opat. De vrouw deed onder het loof van de aardappelen bosjes spelden, met het gevolg, dat de koeien, die van het loof aten, moeten sterven of een langdurig lijden tegemoet gaan. De vrouw heeft zichzelf bij de politie aangemeld Voor de fil m. Een pachter van een ker senboomgaard te Jutfaas kwam tot de ontdek king, dat s nachts ongenoode gasten zijn boom gaard hadden bezocht en zich aan verschillende vernielingen hadden schuldig gemaakt, waarom hij besloot met zijn zoon de wacht te houden. De eigenaar van den boomgaard wilde zich 's nachts ook eens overtuigen welke vandalisten zijn boom gaard betraden, doch hij werd bij den ingang door pachter en zoon flinkbeetgegrepen. Even wel wist hij zich te Iegimiteeren. De vrouw van den eigenaar, ongerust geworden over het uitblijven van haar man, stuurde den knecht er op uit. Hij wapende zich met een stuk ijzer en haalde nog een buurjongen op voor assistentie. Nauwe lijks waren ze binnen het hek of onmiddellijk greep de pachter den knecht, terwijl de zoon met zijn revolver rakelings langs het hoofd van den buurjongen schoot. Voor aleer verder onheil voor kon komen, kwam het gelukkig uit wie ze waren en wat ze gingen doen. Een kilometer mi 11 ionair. Naar aanleiding van het feit, dat de Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij op Zaterdag 22 Juli haar mil lioensten kilometer heeft gevlogen, heeft de directie der K.L.M. het volgende aan het Aneta- 'bureau medegedeeld Onlangs bleek ons bij het aangaan der sta tistieken dat wij dra aan onzen millioensten K.M. toe zouden zijn en deze is nu Zaterdag afgelegd, Een millioen K.M. zijn nu onder de leiding van de K.L.M. in 21/t jaar tijds zonder ongeval door het luchtruim afgelegd. Het is een geweldig aantal, dat men zich niet goed kan voorstellen enwaarvan het besef amper beter wordt indien men ter verduidelijking zegt dat deze afstand gelijk is aan 25 maal den omtrek van de aarde. Ongelukken. Toen de heer v.d.S., te Wechterholt, met den kolf van zijn geweer een konijn wilde doodslaan, ging het schot af, en kreeg hij een lading hagel in de buik. Per auto werd hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd waar hij spoedig na aankomst overleed. De 18-jarige matroos D.B. de K. werkzaam op de sleepboot „Ceres van de Intern. Sleep dienst Mij zou aan de Willemskade te Rotterdam een meerdraad vastmaken. Hij gleed uit en ge raakte te water en verdronk. Een uur later werd zijn lijk door de rivierpolitie gedregd. Een onbeteekenend brandje op Donderdag avond in een bovenwoning in de Nieuwe Kerk straat te Amsterdam, heeft een noodlottig gevolg gehad. De bewoner van drie hoog was bezig bet te kooken op een petroleum-toestel, waarbij de vlam in de pan geslagen is. In zijn schrik wierp de man het fel brandende stel met de pan, waar ook de vlammen afsloegen, het raam uit. Ze kwamen terecht op het hoofd van een beneden- bewoner, den 30-jarigen P., wiens kleeren in brand geraakten, zoodat hij ernstige brandwonde kreeg. Gisteravond is de ongelukkige in het Ned. Isr.ziekenhuis aan de gevolgen daarvan overleden. V r i e n d e 1 ij k. In het Enkhuizer Zieken huis is opgenomen een persoon uit Hoogkarspeb die door een veldwachter uit de streek met hagel is aangeschoten, wijl hij op strooperij betrapt) weigerde zijn geweer af te geven. Smokkelen. De smokkelarij in de Gel- dersche grensstreek blijft aanhouden en neemt eerder toe dan af. Het smokkelen van drank eo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2