DAGBLAD WOOB SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU 8 LI ETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Vrijdag 28 Juli 1922. No. 13401. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Staten-Generaal. 1 n n te I m n d. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 27 Juli. De Kamer stelt een adres van antwoord op de Troonrede vast dat der Koningin door den voorzitter en de redactiecommissie zal worden aangeboden. Geloot wordt voor het rooster van aftreding. In 1924 treden af de heeren van Loon en van La n se hot (N.-Br.) van Wassenaar van Catwijck en Arts (Geld.) van den Berg, Wittert van Hoog land, Gilissen en Anema (Z.-.LL) Haazevoet, de Vlugt en Verkouteren (N.-.H.) Bosch van Oud-Amelisweerd (Utr.) Leo de Vries (Friel.) van den Lande (O.) Schonfeld (Gron.) Smeen- ge (Dr.) en Janssen (Limb.) In 1927 treden afde heeren Verheyen en Smits (N.-.Br.); Beelaerts van Blokland en Dobbelman (Geld.) van Swaay, Idenburg en van der Hoeven (Z.-.H.) Slotemaker deBruyne (Zeel.) Wibaut, Thijssen en mevr. Pothuis- Smit (N.-.H.) d'Aumale van Hardenbroek (Utr.) Sytsma (Friesl.) H. Franssen (O.) Mendes (Gron.) Westerdijk (Drente) en van der Maesen de Sombref (Limb.) In 1930 treden af de heeren Blomjous en van den Does te Willebois (N.-.Br.) van Basten Batenburg en Diepenhorst (Geld.) van Voorst tot Voorst, de Gyselaar en de Waal Malefijt (Z.-.H.) de heer (Zeel.) Douwes, van Embden en Slingenberg (N.-.H.) W. Franssen en Croles (Friesl.) de Vos van Steenwijk (Over.) S. de Vries (Gron.) en Haffmans (Limb.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 27 Jili. De heer Kooien aanvaardt het voorzit terschap met een korte rede, waarin hij dank brengt aan de Koningin voor zijn benoeming. Spr. herdenkt de leden, die niet terugkeerden en doet een beroep op de medewerking der Ka mer. Hierna worden de afdeelingen getrokken. De voorzitter benoemt tot leden van de com missie voor buitenlandsche aangelegenheden de heeren Nolens, Troelstra, Marchant, Schokking, Rutgers en Dresselhuys tot leden van de com missie voor verzoekschriften de heeren van den Tempel, van Schaik, Scholten, Boetselaer en mej. van Dorp tot leden van de huishou delijke commissie de heeren Kolkman en Visser van IJzendoorn tot leden van de gemengde commissie voor de stenografie de heeren van Vuurcn en Schokking. In de vacature-Rink wordt gekozen de lieer Marchant. De vergadering duurt voort. Voorzitter Tweede Katner. Bij Kon. besluit van 27 dezer is mr. dr. D. A. P. N. Kooien tot voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal benoemd. Hofnieuws. De Koningin heeft vanochtend om half elf met het gebruikelijke ceremonieel de commissie ontvangen, die gisteren door den voorzitter van de Tweede Kamer is aangewezen tot aanbieding aan H.M. van de voordrachten Voor de benoe ming van een president van de Kamer. Van de leden dier commissie droegen de heeren Marchant, Beumer, Van Rijckevorsel, Winter» mans en van Dijk het ambtscostuum van Kamer lid de heeren Ter Hall en Bakker waren in rok. Het sociaal-democratische lid van de commis- 31 ,,Ik moet u de rest zoo gauw mogelijk als ik kan vertellen, flmsterde Neillson met een schorre stem. „Men raadde mijn meester aan om te vluchten, maar hij besloot bij het onder zoek te blijven en hij werd vrijgesproken. De algemeene opmie was in zijn gunst geweest. Cecile d'Augeville, die werkelijk zijn vrouw was, ging naa. een klooster en weigerde hem te zien. Wij keerden naar Engeland terug en uw vader ging naar het leger en trok buitenslands naar den oorlog. Toen hij terug kwam, ontving hij bericht, waar vandaan weet ik niet, dat zijn vrouw gestorven was. Kort daarop huwde hij Margaretha Montarid, uwe moeder. Van hier af behoef ik slechts één stap te doen naar den nacht waarop hij vermoord werd. Er werd een groot feest gegeven, toen er een brief waarop „spoed" stond werd gebracht. Ik moest dien brief dadelijk naar den lord bren gen. Ik bezag den brief nauwkeurig. God, het was' alsof ik een schok kreeg. Het handschrift was van de doode Cecile of van Marie d'Auge- Ville want beider handschrift was bijnahetzelf- de. Toen ging ik daarmede naar boven en na een jiaar woorden gesproken te hebben, overhandig- sie, de heer van der Waerden, ontbrak, naar wij vernemen, wegens uitlandigheid. De Koningin en de Prins zijn gistermiddag per gewonen staatsspoor van 6 uur 43 naar het Loo teruggekeerd De Koningin-Moeder heeft gisternamiddag den nieuw-benoemden internuntius mgr. Césare Or- senigo en den nieuw-benoemden Zwitserschen gezant, den lieer Arthur De Pury, ontvangen. De „proefmobilisatie. Naar aanleiding van het bericht uit het Volk, dat de regeering reeds maatregelen trof tot een organisatie van automobielenvervoer bij een eventueele staking van spoorwegpersoneel, schrijf de (Chr.) Amsterdammer dat dit bericht een absuluut valsche voorstelling van zaken geeft. Dezer dagen toch heeft een vervoer van militaire plaats gehad met particuliere auto's van Eind hoven naar Venlo en van Venlo naar het Noor den. Deze oefening van het Vrijwillige Landstorm korps Motorfiets is reeds 3x/2 maand in voorbe reiding en heeft gediend om jongelui van den kaderlandstorm, die van 17 Juli tot 5 Augustus in verschillende plaatsen zomeroefeningen hou den, te vervoeren, tevens als oefening voor het Vrijwillig Landstormkorps Motordienst. Naar aanleiding daarvan is nog een oefening met wielrijders uit Den Bosch gehouden, welke zich ten N. van Venlo afspeelde en waartoe een compagnie recruten des middags met de auto colonne is meegereden. Gezondheidscommissie. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft lo. aan den heer D. Kruyt te Delft op diens verzoek met ingang van 1 September 1922 eer vol ontslag verleend als lid van de gezondheids commissie te Delft 2o. benoemd tot lid van de gezondheidscom missie te Leiden den heer dr. P. Aug. Driessen' Scheikundige,wonende te Leiden,om af te treden op 1 Juli 1927. Herhalingsoefeningen en Invaliditeitswet. Den dienstplichtigen, die dit jaar voor herha lingsoefeningen onder de wapenen moeten komen wordt zoo zij ingevolge de Invaliditeitswe verplicht verzekerd zijn - in hun eigen belang geraden om hun rentekaart mede te brengen. („Resb.") Alkmaar-Londen. Te Alkmaar bestaan plannen om een directe vrachtverbinding tusschen die plaats en Londen in te stellen. Tot, hen die hun krachten gewijd hebben aan de tot standkoming van deze nieuwe onderneming, behooren de wethouder van Fi nanciën en Martkwezen, de heer Thomsen en de directeur van het Grondbedrijf, Sportpark en Marktwezen, de heer Schenk. De bedoeling van den nieuwen dienst is, dat daarmede vee, kaas en andere Noord-Holland- sche producten rechtstreeks naar Londen ver voerd zullen worden. Vooral dc handel in vleesch is met het oog op de Londensche markt door een zeer snel vervoer ten zeerste gebaat. Bedrijfsbelasting. In een gister gehouden vergadering van de Geld. Industrieele Club te Arnhem is, met alge meene stemmen het beginsel aanvaard van de zakelijke bedrijfsbelasting de helft door de werk nemers te doen betalen. De industrieelen betalen zelf de andere helft. De commissie van werk gevers benoemd door de G.I.C., welke in deze de ik mijn meester den brief. Ook hij was zeer verschrokken, maar hij hield zich goed. Daarna ging hij dadelijk naar zijn studeerkamer en liet mij een oogenblik later roepen. Ik vond hem zittende met de handen het hoofd steunen de. Hij keek mij met een ontsteld gelaat aan, maar ik heb geen tijd om hierover te spreken. Moet ik door vertellen, lord Bernard „Ja, ga voortriep hij radeloos uit, „nu maak je werkelijk dat ik gemakkelijker ster ven zal. Mijn arme moeder. God behoede haar." Een groote golf overstroomde beiden en Neill- son zou zijn mede gesleurd, indien lord Alceston hem niet stevig omklemd hield. „Ik heb den brief zelf gezien," vervolgde hij. „Ik heb hem nu in mijn borstzak. Ik zal hem verscheuren, wanneer na een oogenblik mijn laatste uur zal zijn geslagen. Hij was onder teekend met Cecile d'AugevilleAlceston.Zij wilde wraak nemen over den dood van haar vader, zij liet aan uw vader een valsche doodsacte zen den, had hem weer laten huwen, had gewacht totdat zijn zoon, gij lord Bernard, groot waart geworden en meende toen dat de tijd voor haar wraak was aangebroken. Zij kwam naar Enge land om hem als haar wettig echtgenoot op te eischen en schande en verderf over hem tebren- gen. Lord Bernard, hij verliet het huis op dien avond en ging naar haar woning. U herinnert u zeker dat er een aantal vreemde dolken in zijn studeerkamer waren. Den volgenden mor- het initiatief nam, zal zich thans met verschil lende organisaties van werkgevers verstaan om tot een uniforme uitvoering van genoemd be sluit te geraken. Uit de mijnstreek. Den Alg. Ned. Mijnwerkersbond en de Neu trale Mijnwerkersvereeniging hebben gister morgen een gecombineerde bestuursvergadering tg Heerlen gehouden, waarin besproken werd welke houding moest worden aangenomen tegen over de door de mijndirecties voorgestelde loon regeling. Naar de „Tel." verneemt hebben de besturen besloten de loonovereenkomst, zooals deze thans luidt, niet te aanvaarden. Over de verdere voor stellen en besprekingen kon eerst mededeeling worden gedaan, wanneer deze behandeld zijn in een vergadering der beide organisaties af zonderlijk, welke morgen plaats heeft. De Protestant-Christelijke Mijnwerkersbond heeft besloten de tegen 1 Augustus voorgestel de loonregeling niet te aanvaarden, doch de Contractcommissie te verzoeken voor dien datum nog een vergadering te beleggen om in overleg met de mijn-directies tot een minder ongunstige regeling te komen. Tot heden heeft dus alleen de Christelijke Mijnwerkersbond zich bereid verklaard de nieuwe loonregeling aan te nemen, nadat de directies tot eenige conces sies, wat de loonen der laagst bezoldigden be treft, bereid bleken te zijn. Vleeschkeuringswet. De regeering is voornemens, krachtige maat regelen te nemen tot stipte naleving van de Vleeschkeuringswet. Het vervoer van ongekeurd vleesch zal met ingang van 1 Augustus geheel worden verboden. Gemeentebesturen, die in den loop van die maand nalatig blijven, de bij de wet vereischte verordeningen vast te stel len en de hoofden der keuringsdiensten te be noemen, zullen na 1 September vanwege den minister die verordeningen toegezonden krijgen. In gemeenten, waar geen keuringsdienst be staat, wordt dus alle vervoer van vleesch on mogelijk. De Grondwetsherziening. „De Tijd" verneemt van den voorzitter van de R.K. Statenfractie in Zuid-Holland, den heer C.D. Wesseling, dat deze fractie zich vooral heeft overtuigd, dat de R.K. leden der Eerste Kamer, die door de Staten van Zuid-Holland worden afgevaardigd, accoord gingen met het nieuwe R.K. Staatsprogram. Van alle heeren, zijnde de heeren Gilissen, Van Swaay, Van Voorst tot Voorst en Wittert van Hoogland, was op de desbetreffende vraag een bevredigend ant woordt ingekomen. Hadden al onze Statenfracties zóó gehandeld dan zou men precies geweten hebben of de Katholieke Eerste Kamerleden zich door het R.K. Staatsprogram al dan niet achten gebonden Naar wij intusschen nader vernemen, mag worden aangenomen, dat geen der Katholieke Eerste Kamerleden speciaal tegen de voorstellen tot herziening der Grondwet zich zal verzetten. Het muntwezen. In den loop van het jaar zijn weder de door betaalmeesters en de Nederlandsche Bank te ruggehouden slechte, gesleten of beschadigde munten naar 's Rijks Munt overgebracht. Al dus werd aan ongangbare specie in totaal ont vangen een bedrag van 43.822, waarmede de binnenlandsche circulatie is verminderd. Daar onder was voor 31.249 aan kwartjes.In de voor afgaande periode van 10 jaar verminderde uit denzelfden hoofde de circulatie met een waarde gen werd hij dood gevonden met eendezèr dolken in het hart. „Neillson, is dat alles waar? Mijn God!" steunde Bernard Alceston. „Ik vreesde dat iets gebeurd was "vervolgde Neillson, „des morgens vroeg was ik op weg naar haar huis. Toen ik daar aankwam was de moord juist ontdekt. Ik zag het doode lichaam en herkende dadelijk den dolk. Een oogenblik wist ik niet wat te doen, toen draafde ik terug naar Grosvenor Square en vond het huis nog in diepe stilte. Ik ging naar de studeerkamer. Oh, 't was verschrikkelijk „Ga voort, Neillson, ga voort 1" „Ik schikte de dolken recht. Ik liet alles in de kamer zooals het was, aan andere over om te ontdekken. Toen ging ik stilletjes naar de kamer van mevrouw. Ik vertelde haar alles.Sedert dien tijd heb ik nooit de uitdrukking van smart op haar gelaat kunnen vergeten. De geheele ellen dige geschiedenis was mij bekend. Ik alleen wist dat mijn meester dien avond was uitgegaan. Ik was genoodzaakt te vluchten zoodat gedacht zou worden dat ik de moordenaar was en daar om verborg ik mij hier. Lord Alceston greep de h.anden van den trou wen dienaar vast. „Je bent een brave vent, Neillson", zeide hij met bevende stem. „Je zult beloond worden voor zooveel toewijding. Maar wie heeft mijn vader vermoord van 15.334.406 in tien jaar daarvóór met 41.452.852 en vóór 1902 met 20.222,322. In het geheel dus een bedrag van 77.053.239, waar onder voor 69.567:882 rijksdaalders, guldens en V2 guldens, 7.435.086 aan kwartjes en dub beltjes, en f 37.484 aan koperen pasmunt. Uit Oost-Indië is ook weder in 1921 geen in getrokken specie ontvangen. Burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland. De leden van de Vereeniging van burgemees ters en secretarissen in Zuid-Holland hebben gisteravond gedurende den feestmaaltijd een telegram van hulde gezonden aan de Koningin waarvoor uit naam van H.M. telegrafisch is dank gezegd. De commissaris der Koningin zond een dank betuiging voor de ophem uitgebrachten dronk,en voegde er bij: gedurende de voorde burgemeesters zoo hoogst moeilijke jaren die achter ons liggen heb ik het tot een van mijn eerste plichten ge rekend, hen te steunen zooveel in mijn vermogen lag. Hartelijke telegrammen zijn verder gewisseld met oud-burgemeester P. van Duyvendijk, het oudste lid van de vereeniging en den heer H. A. Musquetiers, oud-burgemeester van Schipluiden die vele jaren in het bestuur zitting heeft gehad en zich ten opzichte van de vereeniging zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De Rij nsleepvaart. De staking in de Rijnsleepvaart beinyioedt niet alleen den aanvoer van ruwe stoffen voor de industrie, maar ook de toevoer van graan, olie en vet voor de levensmid delen voorziening wordt in hooge mate bemoeilijkt. Het Rijksgraanbureau in Berlijn heeft in een dringend telegram aan den Duitschen Transportarbeidersbond gewezen op de ge vaarlijke gevolgen van de staking voor de le vensmiddelenvoorziening vanhet Duitsche volk. Het verzoekt om althans aan den aanvoer van de in Rotterdam liggende en voor de Duitsche behoefte bestemde voorraden graan, haver, mais en vet, welke ten gevolge van dc doorvoering der solidariteitsverklaring in gevaar zijn, geen hinderpalen in den weg te leggen. - De Duitsche- Transpor-tarbeideFsbond heeft het telegram zonder commentaar aan de sta kingsleiders te Rotterdam doorgezonden. Voor zoover wij kunnen nagaan, liggen in de Duitsche Rijnhaven te Duisburg, thans onge veer 110 Nederlandsche sleepbooten en 150 Nederlandsche vrachtbooten stil. („Tel.") Interparlementaire unie. De Nederlandsche groep der Interparlemen taire Unie zal op de van '2830 Augustus a.s. te Weenen te houden Interparlementaire Con ferentie vertegenwoordigd worden door de heeren prof. mr. A. Anema, prof. mr. P. A. Diepenhorst, L. F. Duymaer van Twist, H. H. van Kol, mr. D. A. P. N. Kooien, mr. V. 14. Rutgers, mr. J. Schokking, mr. M. Slingenberg, prof. Mr. M. W F. Treub en dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland. De secretaris der groep mr. L. A. Kesper zal de delegatie vergezellen. Steenkoolontginning. Bij Ged. Staten van Limburg is ingekomen een verzoek van den heer R. de Kat, ingenieur te 's-Gravenhage, om concessie voor de ontginning van steenkolen in een mijn veld gelegen in de gemeenten Simpelheid, Wittem, Bocholtz en Vaals en aan te duiden met den naam Hilda, een oppervlakte van circa 425 H.A. Daar kwam een groote golf weer opzetten, die tegen de twee ongelukkigen te pletter sloeg. Lord Alceston had Neillson vast gegrepen, vast besloten met hem te sterven, maar de ge trouwe dienaar rukte zich los en viel in het water. Lord Alceston trok haastig zijn laarzen uit en sprong toen in de bruisende golven. Hij hoorde een gegons in zijn ooren, hij kreeg een gevoel alsof hij droomde en begreep dat de dood naderde. Toen begon hij langzamerhand het bewustzijn te verliezen. Tafereelen uit zijn jeugd kwamen hem voor den geest en het scheem hem toe, alsof hij als belangstellend toeschou wer daarnaar stond te kijken. Toen werd het duister om hem heen, hij kreeg het gevoel van steeds dieper te zinken, totdat elk bewustzijn verdween. HOOFDSTUK XI Marie de Fcurget met wie we reeds in Londen kennis maakte was met haar vader vandaar vertrokken en bewoonde nu met hem een villa, aan de Fransehe Zuidkust. Ondanks de schit terende natuur en omgang is ze niet gelukkig. Ik gevoel mij onpleizierig en ellendig zucht ze. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5