DM&BLMD WO O SiSCHIEBA OMSTREKEN. FEU 8 LLETOW. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Zaterdag 29 Juli 1922. No. 13402. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens weiten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van de ARBEIDERS JEUGD CENTRALE, alhier, omverlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het kleedlokaal staande op het Sportterrein aan den Rotterdam- schen Dijk, kadastraal bekend als Sectie I No. 1151 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. S c h i e d a m, 29 Juli 1922. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 27 Juli 1922 vergun ning verleend aan J. MAK tot oprichting van een inrichting tot het branden van olienoten in het pand Groenelaan 103, kadastraal Sectie M. no. no. 1621, met een electromotor van 3 P.K. Schioda m, 28 Juli 1922. Buitenlandsft''»eum DE VOLKENBOND. De vloot subcommissie van de permanente consultatieve commissie voor vloot-, leger- en luchtvaart-aangelegenheden heeft een ontwerp- conventie opgesteld, waarin het beginsel van de vloot-overeenkornst van Washington tot alle staten, leden van volkenbond en niet on derteekenaars van de conventie van Washing ton, wordt uitgebreid. RUSLAND. De Weensche correspondent van het Berliner Tageblatt verneemt uit wel ingelichte kringe, dat Frankrijk zijn politiek ten opzichte van Rusland weldra zal wijzigen. Tsjitsjerin zal binnenkort in Zwitserland of in Tirol een vertegenwoordiger van de Fransche regeering ontmoeten. Bij deze gelegenheid zal men trachten de tusschen beide staten bestaande moeilijkheden eenigszins uit den weg te. ruimen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. In zake de bijeenkomst te Londen schijnen de Engelsche en Fransche regeeringen onveranderd op haar standpunt te blijven staan en er is dus niets naders bekend geworden. De opvatting van Poincaré is, naar men v. bevoegde zijde hoort, deze ,,Ik heb het vraagstuk schadevergoedingen nu geheel bestudeerd en mijn conclusies ge maakt. Het kan mij daarom niet Veel schelen of ik die nu wat vroeger of wat later zal gaan uit eenzetten.' Niettemin valt uit sommige publica ties op te maken, dat indien de conferentie te Londen niet voor 15 Augustus had plaats gehad en tot bevredigende resultaten geleid, Poincaré de gelegenheid zou zoeken om op andere wijze Fransche opvattingen aangaande de reparaties en financieele problemen wereldkundig te maken. In geen geval wil Poincaré iets weten van de officicelen of zelfs verkapten Oppersten Raad. Hij acht deze bijeenkomsten glad verkeerd en 32 Ik wenschte wel dat ik weer op de kostschool was, daar was het tenminste niet zoo vervelend als de buitenwereld die mij zoo toelachte, toen ik daar nog binnen was. Ik zit hier mijn indruk ken neer te schrijven, terwijl ik vroeger gelachen heb om zoo'n dwaasheid, maar dat doet mij goed. Ik wensch dat ik overal was, behalve hier. En toch durf ik mijn vader dit niet te Vertellen'; hij zou zeggen dat ik ondankbaar ben. Hij zeil' houdt toch zooveel van de eenzaamheid. Soms vraag ik mijzelf af, of mijn vader in moeilijkheden verkeert. Soms denk ik dat dit wel zoo moet zijn en dan gevoel ik veel smart Ik ben begonnen dit te denken na het ver schrikkelijk bezoek aan Engeland. Wat een ellendige tijd was dat. En toch hoe blijde ben ik als ik slechts aan één uit dat land denk, hoe gelukkig ben ik aan hem te mogen denken. Zou hij ooit weer aan mij hebben gedacht? Ik denk van niet, hij zal zooveel meisjes heb ben ontmoet die veel mooier en veel meer beteekenen dan ik en daarenboven heeft hij mij sléchts eens gezien. Gisterennacht bad ik om verandering van mijn toestand, op welke Wijze dan ook. En werkelijk die verandering schijnt te zijn gekomen. Mijn vader is deze Week twee keer naar het casino geweest, iets Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. volstrekt ongeschikt om behoorlijke beslissingen van dehangende internationale quaesties te geven en zal daaraan dan ook zoolang hij premier is niet meewerken. POLEN. De Landdag heeft de Duitsch-Poolsche over eenkomst bekrachtigd, waarbij amnestie wordt verleend voor de streken, waar het referendum gehouden is. BEIEREN EN HET RIJK. Met betrekking tot het conflict met Beieren publiceert het Wolffbureau een officieele ver klaring, waarin o.m. wordt gezegd „Volgens het eenstemmig oordeel der rijksregeering is de verordening der Beiersche regeering in strijd met de grondwet en ongeldig. Geen enkele bepaling der rijksgrondwet geeft een land het recht, het van kracht worden eener rijkswet te ver hinderen, omdat een deel der bevolking tegen de wet gekant is. Wij kunnen aan de afzon derlijke landen deze bevoegdheid nooit toeken nen, daar dit het einde van de rijkseenheid zou beteekenen. De kwestie van het bijeenroepen van den rijks dag zal, naar uit van gezaghebbende rijksdag zijde vernomen wordt, eerst aan de orde kunnen komen, wanneer de bemiddelingsactie, welke de rijkspresident voornemens is inzake hetmeenings- verschil tusschen de rijksregeering en de Bei ersche regeering te ondernemen, tot stand is gekomen. Daarna zal het seniorenconvent van den rijks dag, welks bijeenkomst tegen het midden der volgende week kan worden verwacht, over het bijeenroepen van den rijksdag beraadslagen. ENGELAND. Het verbond van Britsche industrieën heeft een memorie uitgegeven, waarin het de opvattin gen der industrieclen uiteenzet over de kwestie van de voorgestelde anuleering van schulden tusschen de geallieerden en internationale schul den. Het laat uitkomen, dat Engeland van an dere landen, met inbegrip van Rusland, om en bij een milliard pond sterling te vorderen heeft voor geld, dat het hun geleend heeft. Wat een jaarlijkschen last aan rente en aflossing van ongeveer 70 millioen beteekent. De landen, die dat geld schuldig zijn, hebben nog geen rente betaald en geen amortisatie-fonds gevormd. Engeland is 998 millioen schuldig aan de Vereenigde Staten, doordat het het Britsche crediet in den oorlog gebruikt heeft ten bate van bovengenoemde landen. Voor die schuld wordt reeds ongeveer 50 millioen rente in het jaar betaald en in de naaste toekomst zal hierbij nog een nieuwe last komen voor aflossing van het kapitaal. Een definitieve annuleering van schulden zou alleen te rechtvaardigen zijn als onderdeel van een algemecne regeling, die een snelleren terug keer tot normale toestanden in handel en bedrijf zou mogelijk maken. Het verbond beschouwt, dat de Britsche re- geering in de toekomst geen Engelsche rechten meer zal prijs geven, tenzij in ruil voor onmid dellijke tegenprestaties van bepaalde en groote oeconomische waarde. IERLAND. Vijftig man die uit de gevangenis te Dundalk ontsnapt waren, zijn opnieuw gevangen genomen De ontplofte mijn was gelegd door bondgenooten buiten, de ontploffing geschiedde door den elec- trischen stroom. De gevangenen drongen door het gat, terwijl hun makkers een hevig vuur on- wat zeer zelden gebeurt en waar hij met nie mand spreekt. Vanmiddag echter, toen hij thuis kwam, liet hij mij bij zich roepen en vertelde mij dat hij gasten had uitgenoodigd om te ko men dineeren, alleen heeren 'en geen dames. Dit wist ik wel, dat hij nooit dames zou vra gen. Hij ging naar zijn studeerkamer, zonder mij verdere uitlegging te geven, maar toen wij samen thee dronken, vertelde hij mij hoe de zaak in elkaar zat. „Je bent nieuwsgierig Marie," zeide hij. „maar ik zal je alles vertellen. Toen ik Maandag in het Casino was, ontmoette ik een aardigen En- gelschen jongen die met zijn gouverneur daar was. Ik weet niet waarom ik mij tot hem aan getrokken gevoelde en daar wij aan dezelfde tafel zaten, begon hij mijalles van zich zelf, een Engelschinan doet dat altijd als je hem eenmaal aan het praten hebt gebracht. Het schijnt dat zijn naam Carlyon is en hij werkt met den gou verneur om een examen te kunnen doen. De gouverneur zelf schijnt een domme, onverschil lige vent te zijn, die vroeger nooit uit Engeland is geweest en die niet in staat is om zoo'n vlug gen jongen onderwijs te geven. „Op het Casino komt ook nog een zekere mijnheer d'Aubron, een berucht persoontje die er nog al netjes uitziet, maar werkelijk niet anders is als een gevaarlijke speler en een bedrie ger. Hij wist zich bij den jongen Carlyon in te dringen en noodigde deze en den gouverneur uit, om met hem een avond te dineeren. De jonge derhielden, om een optreden van nationale troi- pen of burgers te verhinderen. Berichten uit Ierland melden verder dat alle rebellen uit de voornaamste plaatsen van Con- naught verdreven zijn. Westport, dat hunhoofd- kwartier en basis was voor operatics in het Weste is door de nationalen uit zee genomen zonder dat een schot gelost is. FRANKRIJK. Volgens de Matin" heeft de ministerraad gisteren met algemeene stemmen de grondsla gen van de Fransche politiek van vergoeding vast .gesteld. De Fransche regeering constateert dat de Duitsche regeering niets gedaan heeft om in den financieelen toestand verbetering te bren gen. Het gaat niet aan haar verzet door opnieuw uitstel te verleenen aan te moedigen zonder nieu we waarborgen en onderpanden te nemen. Moch ten de bondgenooten zich tegen deze opvatting verzetten, dan zou Frankrijk alleen moeten handelen. Het Fransche kabinet begrijpt echter tevens volkomen, dat snelle betalingen opoffe ringen waard zijn en dat er groote concessies gedaan moeten worden. Deze concessies zijn ech ter slechts mogelijk wanneer aan het herstel van het verwoeste gebied en aan de staten, die op rekening van het Duitsche rijk aanzienlijke som men hebben moeten voorschieten, de prioriteit wordt toegekend. Wanneer de Fransche opvatting aanvaard wordt zou een zeer groot deel van de schuld, vast gesteld door den staat van betalingen te Londen vrij komen om aangewend te worden voor de regeling van de schulden der geallieerden onder ling. Het Fransche programma houdt dus zoowel rekening met den internationalen economischen toestand als met de rechtmatige Frans'che ei- schen. EEN DÜITSCH MOORDCOMPLOT. De Fransche regeering is door België gewaar schuwd geworden, dat in Duitsch monarchisti sche kringen een aanslag op Poincaré is voorbe reid. ITALIË. De „Osservatore Romano" van 26 Juli bevat de volgende verklaring i „Het voortduren van de ministerëele krisis en het gestadig toenemen van uitspraken en gissingen betreffende den loop en de oorzaken er van, heeft ons ook ditmaal weer niet het praatje bespaard, als zou de Volkspartij haar houding ongeschikt maken aan invloeden van den H. Stoel. Daarom zien wij ons genoodzaakt voor de zooveelste maal te herhalen wat wij inzake eenzelfde aangelegenheid reeds onder verschillende omstandigheden hebben ver klaard, en op de meest uitdrukkelijke wijze te constateeren, dat er, daar de H. Stoel geheel vreemd is aan elke uitsluitend-politieke en par lementaire actie, geen enkel rechtstreeksc.il of zijdelingsch verband bestaat tusschen Hem en de Italiaansche Volkspartij, zoodat Hij dus ook met de tegenwoordige ministerkrisis niets heeft uitstaan. verdeeleu levensmiddelen bevindt n zich reeds deels te Gonstantinopel opgestapeld, deels te Moskou, onder beheer van professor Walsh, lid van de Amerikaansche hulpexpeditie. Professor Walsh, die onlangs, in verband met de regeling dezer levensmiddelen distributie te Rome -ertoefd heeft, wees den leden der Pau selijke missie hun respectievelijke plaatsen in Rusland aan. Een groep zal zich te Moskou ves tigen, een andere te Ekaterissodar, een te Ros- toff. Wellicht zal uit deze laatste plaats een de legatie van de Pauselijke missie naar Saratoff ge zonden worden. Na aankomst te Gonstantinopel begeeft de missie zich naar Novorossisk, van waar de ver schillende groepen naar de respectievelijke cen tra vertrekken Onjuist is, het behoeft nauwelijks gezegd, dat de Pauselijke gedelegeerden met koffers, rijk voorzien van „prentjes en propagandaboekjes" naar sovjet-Rusland vertrokken. Bedoelde kof fers zijn de Italiaansche douane gepasseerd en de Russische delegatie te Rome heeft er den inhoud van gecontroleerd. Behoorlijk verzegeld hebben ze de reis mogen aanvaarden. Naar de „Croix" nog meldt, zal eerstdaags een propaganda-boekje verspreid worden met een aanbeveling en aansporing tot hulpverlee ning aan het Russische volk. Aan het Pauselijk staatssecretariaat is een speciale aldeeling toegevoegd, welke tot taak heeft, het Pauselijk initiatief ten gunste van Rus land tot volle ontwikkeling te brengen. SPANJE. De Engelsch-Spaansche handelsovereenkomst is geteekend. De voorzitter van den ministerraad spreekt het gerucht van een ministerieele crisis tegen. Fe Barcelona zijn de laatste dagen weer sociale aanslagen gepleegd. GRIEKENLAND. Men bevestigt de reeds vermelde troepenbe wegingen in Ihracië. Gisteren zijn er op het front twee nieuwe divisies aangekomen. Generaal Hadjanesti is bij bet leger in Thraeië aangeko men. Het hoofdkwartier, dat t.e Adrianopel was, is dichter bij de grens gebracht cnuitdepmgeving van den staf worden toebereidselen gemeld, die aan een offensief doen gelooven. Te Gonstanti nopel heèrscht zekere onrust. De hooge commis sarissen der geallieerden hebben de aandacht van den Griekschen vertegenwoordiger gevestigd op de feiten, die een vrij ernstigen toestand in het leven roepen. Moestafa Kemal, die zich te Angora bevond, is naar het front vertrokken. DE PAUS EN RUSLAND. De elf leden van de Pauselijke missie, die zich naar Rusland begeeft, vertrokken, zoo als gemeld, Maandagavond naar Bari, van waar ze reeds scheep gingen naar Constan- tinopel. Naar de „Croix" meldt, neemt de missie, behalve een en ander voor persoonlijk gebruik en eenig medisch materiaal, niets mee. De te man scheen te aarzelen daarom heb ik hem gevraagd bij mij te komen dineeren. d'Aubron die er bij was moest ik beleefdheids-halve ook inviteeren en het spijt mij te zeggen dat hij ook heeft aangenomen. Vanavond om acht uur komen zij." Kort nadat Annette en ik met het in orde maken der tafel gereed waren, kwamen de gas ten. Mijn vader stelde mij aan hen voor en de jonge Mr. Carlyon bloosde als een school jongen maar dadelijk kreeg ik sympathie voor hem. Hij was nogal groot en had een open gelaat met mooie schitterende oogen en bruin, krul lend haar. Mr. d'Aubron was een magere, lange man met zwarte oogen, een zwarten knevel en met een weinig vooruitstekende tanden. Op het eerste gezicht beviel hij mij reeds niet. Hij keek mij aan met een kouden, familiaren blik en boog zoo diep, alsof hij van plan was mijn vingers te kussen. Hij hield een kleine redevoering van onbeduidende woorden om het onverwacht genoegen mij te zien, uit te drukken. Ik deed alsof ik niet hoorde wat hij zeide en zoo spoedig als ik kon ging ik van hem weg. Mr. Brown, de gouverneur van Mr. Garvlyon, werd het laatst aan mij voorgesteld, blij zag er nog jong uit, maar zper onbeduidend en scheen niet iemand te zijn die invloed kon hebben op den jongen Carlyon die hem in vernuft overtrof. Kort daarna kwam de huisknecht melden dat DE. STAKING IN DE VER.- STATEN. Uit New-York wordt gemeld, dat a.s. Dinsdag de spoorwegdirecties uit het gansche land een vergadering zyllen houden te New-York om te trachten de spoorwegstaking te beëindigen. Cuyler de voorzitter der spoorwegdirecties heeft, in dit verband, meegedeeld, dat hij den vorigen avond met president Harding had ge confereerd. Ofschoon hem nog heen bepaald I1'311 was voorgelegd had hij vernomen, dat op een even te voren door Harding met de leideis der spoorwegmannen gehouden vergadering, een plan was besproken, dat voor naderonderzoek geschikt was. Lewis, de leider van de stakende mijnwerkers voorspelde, dat de gemeenschappelijke conferen tie der mijnwerkers met alle staten, welke confe rentie binnen enkele dagen zal bijeenkomen, zou besluiten, den arbeid in de mijnen te hervatten. opgediend was. Mijn vader vroeg Mr. Carlyon om mij te geleiden. De arme jongen bloosde en ik begon te denken dat ik wel van hem zou kun nen houden. Het diner was zeer opgewekt. De wijn gaf Carlyon moed en hij amuseerde mij uitstekend. Mijn vader en Mr. Brown begonnen een ingewik keld gesprek over litteratuur, terwijl Mr. d'Au bron bijna niet sprak en zijn geheele aandacht aan zijn diner wijdde. Dikwijls sprak mijn vader tot hem maar na een oogenblik gesproken te hebben, hield Mr. d'Aubron weer op om in dezelfde stilte te vervallen. Hij was blijkbaar uit zijn humeur geraakt en ten slotte nam mijn vader geen notitie meer van hem, hetgeen mij genoegen deed. Zonder dat ik wist waarom, be gon ik dien man te haten. Ik gevoelde dat hij een slecht mensch was. Nu en dan keek ik mijn vader aan, ik kan niet begrijpen, hoe de kribbige, zichzelf altijd vervelende man, zoo plotseling zoo verandert was en nu gelukkig scheen. Hij was een aange naam gastheer en ik had pleizier naar hem te kijken. Ik stond op en verliet de heeren om zich aan liet genot van wijn en sigaren over te geven. Mr. Carlyon haastte zich do deur voor mij te openen, maar door zijn te grooten ijver, trapte hij op mijn sleep, waardoor de kant werd af gerukt. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT S»*-3 ■ET»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1