B DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON- Liefde en Haat. iri Jwink is niet slecVils TWinK TwinK 45ste Jaarna!»}Maandag 31 Juli j^2É.No l34Ó3 31 Juli l32l Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ingevolge het bepaalde in artikel 3 der Ver ordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Ge meenteblad no. 12) is de 2e lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1922, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente- Secretarie (afdeeling Belastingen) ter inzage nedergelegd, gedurende twaaF achtereenvolgen de dagen, na genoemd tijdstip, kunnen schrif telijke bezwaren tegen den aanslag bij Burge meester en Wethouders worden ingebracht ZULLENDE OP LATER INGEBRACHTE BE ZWAREN GEEN VERANDERING VAN AAN SLAG WORDEN VERLEEND. En is hiervan afkondiging geschied, waai' het behoort, den 29 Juli 1922. Buitenlandse!; Nieuws. RUSLAND. Na 31 zittingen heeft het revolutionnaire tribunaal de bewijsvoering in het proces tegen de sociaal-revolutionnairen te Moskou gesloten. De zitting van 27 Juli werd geopend met het requisitoir. Het eerst kwam aan het woord de openbare aanklager, de volkscommissaris van Onderwijs, Loenatsjarski. Met het oog op de onbuigzame politieke houding der beklaagden voor de rechtbank, eischte het centrale comité der Russische communistische partij voor de beklaagden de doodstraf. IERLAND. De opstandelingen houden de stad Tippera- ry nog steeds bezet, waar de fabrieken zijn gesloten, de werkloosheid toeneemt, en het voed sel schaarsch wordt. De kranten verschijnen niet meer, en wordt algemeen geplunderd, en de verbindingen zijd afgesneden, waardoor de stad geisoleerd is. De vrijstaters hebben twee belangrijke steden veroverd: Tobercurry, in het graafschap Sligo en en Bruree, in het graafschap Limerick. Te Bruree is het geheele rebelsche garnizoen, met wapens en al, gevangen genomen. De vrijstaters hebben in een gevecht teThurles (graafschap Tipperary) de opstandelingen volkomen verslagen. Uit. Belfast wordt gemeld Tengevolge van den vreedzamen toestand, die thans in heel Noord-Ierland heerscht, zijn de vooruitzichten voor den handel beter dan sinds langen tijd. De gelegenheid tot reizen is normaal, en de kooplieden verwachten, dat zij hun afzetgebied zullen herwinnen, dat zij hebben verloren ge durende de periode van desorganisatie. Volgens eenige bladen, heeft De Valera Ier land reeds in het geheim verlaten met bestem ming naar de Ver. Staten. DUITSCHLAND. De nieuwe geweldige daling van de mark heeft Zaterdag het groote politieke vraagstuk vrijwel geheel op den achtergrond gedrongen. Het rijkskabinet heeft deze nieuwe financieele ramp reeds besproken. Aan de medewerkeis van Bei'lijnsche bladen hebben bekende finan ciers verklaard, dat deze gang van zaken niet in de eerste plaats het gevolg is van de politieke en oeconomische toestanden, maar veeleer is veroorzaakt, door de speculatiewoede van het publiek en van de industrie. 33 Ik ging naarde salon waar Annette mijn cos- tuum met behulp van een paar spelden weer in orde maakte, want ik gevoelde geen lust om van costuum te veranderen. Ik kon niets doen terwijl ik in de salon was. Ik was te zenuwachtig en ten slotte ging ik op het balkon staan. Het was een prachtige avond zooals slechts in zuidelijke landen voorkomt. In de verte schitterde de zee in het zilveren licht der maan en de donkere toppen der heuvels schenen ge heimzinnige gestalten die naar het zingen der «ee luisterden. Ik was geheel verdiept in de beschouwing Van dit natuurtafereel, toen ik de deuren van de salon zachtjes uit elkaar hoorde schuiven en Mr. Carlyon zag binnenkomen. Hij keek teleur gesteld toen hij niemand daar vond, en toen ik zag dat hij wilde heengaan, trad ik ook naar binnen. Hij kwam dadelijk naar mij toe met een Vergenoegden glimlach op zijn mooi jongens gelaat. „Ik hoop niet dat ik u stoor, Mile de Feur- get, maar ziet u, uw vader en Brown zijn in sen geleerd gesprek over Rousseau en d'Aubron BEIEREN EN HET RIJK. Het geschil tusschen Beieren en het Rijk schijnt gisteren wat op den achtergrond te zijn geraakt. Graat' Lerchenfeldt is zijn Zondag buiten gaan doorbrengen en een groot aantal leden van den Beierschen Landdag heeft even eens München verlaten. De Beiersche volks partij heeft gisteren nog een vergadering ge houden, maar het netelige vraagstuk vermeden. De rechterzijde dezer partij hoopt, dat de Beiersche regeering vastberaden zal blijven, terwijl de meer gematigde elementen een ver zoenenden toon aanslaan. Een enkel Beiersch blad verwijt de rijksregeering, dat zij den brief van president Ebert door graaf Zech heeft laten overhandigen. Graaf Zech is thans met vacantie uit München vertrokken. Graaf Lerchenfeldt heeft den brief van den rijkspresident aan alle politieke groe pen uit den Landdag ter kennismaking toege zonden. Deze moeten nog over den toestand beraadslagen, zoodat men voor het einde der volgende week wel geen beslissing zal mogen verwachten. Te München is men algemeen van meening, dat men met den stap van president Ebert in elk geval meer zal bereiken dan door het bijeenroepen van den Rijksdag. Men staat echter ook veelal op het standpunt, dat Beieren niet mag toegeven zoolang de rijksregeering geen ernstige waarborgen aanbiedt. HET MORATORIUM. De Fransche nota betreffende het Duitsche verzoek om uitstel van betaling is op de rijks kanselarij in bijzijn van den rijkskanselier en rijksminister, dr. Hermes, besproken. De depar tementen van buitenlandsche zaken, oecono mische zaken en opbouw waren eveneens op deze bijeenkomst vertegenwoordigd. Alle aan wezigen waren van meening, dat de nota der Fransche regeering onmogelijk toestemmend kan worden beantwoord. Een vertegenwoordi ger van het departement van l'inanciëu wees op den noodlottigen gang van zaken ter beurze en meende, dat de redenen, die Duitschland hadden bewogen uitstel van betaling te vragen, meer dan ooit van kracht zijn. Aangezien de Fransche regeering uiterlijk 4 Augustus wil weten of Duitschland bereid is eerlang de vereischte twee millioen pond sterling te betalen, kan men het antwoord der Duitsche regeering in den loop der volgende week verwachten. DE DUITSCHE ZEELIEDENSTAKING. Uit de Zaterdagavond laat gehouden stem ming onder de leden van den bond van Duitsche officieren en machinisten te Hamburg blijkt, dat een spoedig einde kan worden verwacht van de staking in de Duitsche zeevaart, die thans vijf weken heeft geduurd. De stemming ging over de Vrijdag j.l. gedane uitspraak van het rijksministerie van Arbeid, en had te Hamburg tot resultaat, dat 450 stemmen werden uitge bracht voor het beëindigen en 131 voor het voortzetten van de staking. Er kan eerst een definitieve beslissing vallen, wanneer ook de resultaten uit de anderen bij de staking betrok ken Duitsche havens bekend zijn doch het valt niet te betwijfelen,of deze zullen het door Ham burg gegeven voorbeeld volgen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Het is absoluut noodig, zoo redeneert men in de hooge Fransche kringen, dat de ontmoeting Lloyd George-Poincaré plaats hebbe vóór 15 Augustus, de datum, waarop Duitschland op nieuw 30 millioen goud moet betalen. In dat verband is het noodig, dat de gealli eerde regeeringen aan hun vertegenwoordigers is om de een of andere reden zoo uit zijn humeur dat Ik viel hem lacend in de rede ,,U behoeft geen excuses te maken. Ik ben zeer blijde dat u mij gezelschap komt hou den. U stelt dus geen belang in Rousseau?" Ik niet," antwoordde hij, terwijl hij met mij voor het raam ging staan. Het schijnt mij toe dat die mijnheer een nogal sentimenteele ouwe jongen was. Een prachtige avond, niet waar „Prachtig," antwoordde ik, ,,ik was juist op het balkon om daarvan te genieten, toen u binnenkwaamt. Hoe lang is u reeds in St. Marien, Mr. Carlyon „Slechts tien dagen, in het geheel. Ik had niet gedacht dat wij hier zouden blijven, maar Brown schijnt het plaatsje zeer pleizierig te vinden." „En houdt u ook van dit plaatsje „Wel, evenveel als zooveel van die kleine stadjes op het vasteland. Ik geef echter de voorkeur aan Engeland. Ik vind het hier te warm. Vindt u ook niet „Neen," antwoordde ik, trouwens, ik ga nooit uit op het midden van den dag en ik ben meer daar aan gewoon dan u. Ik heb bijna mijn geheel leven in Frankrijk gewoond." ,,U spreekt uitstekend Engelsch," zeide hij, mij bewonderend. „Spreken al uwe familiele den Fransch Advertentiën: 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. in de reparatie-commissie gelijkluidende op drachten geven. De Fransche regeering is van oordeel, dat het in de huidige omstandigheden onmogelijk is, te wachten op de ontknooping van de Itali- aansche kabinetscrisis. HET COMPLOT TEGEN POINCARE. De „Echo de Soir", schrijvend over de Duit sche monarchistische samenzwering, zegt, dat de organisatie Consul niet onmiddellijk bij deze zaak betrokken is, want zij houdt zich alleen met binnenlandsche aangelegenheden bezig. De aanslag moest ondernomen worden door een dergelijke vereeniging, die haar zetel heeft in een brouwerij te München ook te Dusseldorp zou men, vast en zeker, belangwekkende docu menten vinden betreffende pan-germanistische plannen. Het zou voldoende zijn om in de paspoortenbureaux, die tevens spionnage-centra- les zijn; de geheime instructies op. te zoeken van eenige Duitsche spionnen. Belga uit Parijs De „Liberté" is in de gelegenheid óm de vol gende nauwkeurige inlichtingen te geven om trent de Duitsche monarchistische samenzwe ring tegen Poincaré. Zeven leden der Brigade van Ehrhardt zouden eenigen tijd geleden uit Duitschland naar Frankrijk vertrokken zijn, om den aanslag uit te voeren, die door de kopstuk ken der pan-germanistische organisatie was beraamd. Dank zij de valsche papieren, waarvan zij voorzien waren, konden zij ongehinderd over de grens komen. Deze preciese inlichtingen be wijzen ook, dat voor het geval, dat er geen kans Voor den aanslag in Frankrijk kon gevonden worden, de leden der organisatie de opdracht hadden, om naar Engeland over te steken, waar de eerste minister zich binnenkort heen begeven moet om Lloyd George te ontmoeten. De „Liberté" voegt er aan toe Ofschoon Poin caré moeilijk te bewegen was om de veiligheids maatregelen, die men treffen wilde, te verge makkelijken, is de bewakingsdienst van zijn per soon belangrijk uitgebreid. ITALIË. De Nava deelde den koning mee, dat z.i. de oplossing van de crisis bij Orlando berustte. In een onderhoud tusschen De Nava en Orlando kwamen beide politici overeen, dat Orlando een rechts-georiënteerd kabinet zou vormen, waarin De Nava een van de voornaam ste portefeuilles zou hebben. Men verwacht nu zeker een kabinet-Orlando- De Nava. Het feit, dat de Italiaansche socialisten zich thans bereid hebben verklaard, deel uit te ma ken van de nieuwe regeering, geeft de Italiaan sche kabinetscrisis een nieuwe wending. De koning heeft De Nicola en Titoni, resp. presi dent van de Kamer en van den Senaat, bij zich ontboden. In parlementaire kringen is men van oordeel, dat de koning ook socialistische parle mentsleden zal consulteeren. GRIEKENLAND. De Balkan-correspondent van het „Berliner Tageblatt" is naar Adrianopel gegaan en be vestigt van daar, dat zoowel in de stad als in geheel Thracië militaire toebereidselen worden getroffen en troepenbewegingen te constateeren zijn. De regeering van Griekenland heeft de laatste dagen herhaaldelijk verklaard, dat de strijd tusschen Griekenland en Turkije wegens den toestand in Griekenland nu moest worden beslist. Men is algemeen van meening, dat de troepen bewegingen aantoonen, dat Griekenland de Al uwe familieleden Hoe klink mij dit ge zegde als bittere ironie in de ooren. Indien hij eens kon weten hoe smartelijk liij mij aandeed door deze woorden te uiten. Gedurende mijn kinderjaren had ik nooit iemand gekend die iets om mij gaf en ook nu niet, nu ik thans vrouw was geworden. Ik had een vader, maar diens koude genegenheid was voor mij een ellende en zijn vreemde levenswijze was voor mij steeds een geheim. Toen gevoelde ik mij ongelukkig door de onschuldige vraag van Mr. Carlyon. Hij scheen te begrijpen dat zijn woor den mij pijn aan gedaan hadden en vol mede lijden staarde hij mij aan. „Het spijt mij zeer," zeide hij berouwvol, „maar ik ben een domme jongen die altijd dwaze dingen zegt. Zullen wij nu thee gaan drinken Zal ik even schellen Hij liep hard naar de tafel en deed de bel hard rinkelen. Een bediende kwam binnen en ik beval dat de thee zou worden binnen gebracht. Gedurende een paar minuten bleven wij zwijgend zitten,- toen zeide ik „U moet niet boos op mij zijn, maar soms gevoel ik mij zoo verlaten. Ik heb niemand al ders als mijn vader en uwe woorden maakten mij een oogenblik treurig." „Maar u heeft toch vrienden Ik schudde treurig met het hoofd en hij vernam „Geen hel middel om venscho. len kleederen voeder nieuwe frissche kleuren le qevendoek kan. ook uüslekend cjebruiki war. den voor cjordijnen, draperdën. en dergelijke arhkelen.. Het maakt allea ■weder nieuw'. Oostersche kwestie met behulp van wapenen wil oplossen, nu de diplomaten te vergeefs hebben getracht dit te doen en de aangekondigde Oostersche conferentie van Beykos opnieuw is uitgesteld. Reuter verneemt, dat het 2c bataljon van het Engelsche regiment Sussex bevel heeft gekregen zich naar Constantinopel te begeven. PALESTINA. De president van de Arabische christelijke vereeniging vaardigde een verklaring uit, waarin hij het mandaat voor Palestina verloochent. Hij zegt, dat de Arabische deputatie na haar terug keer uit Londen de nationale beweging in Palesti na zal voortzetten en vertegenwoordigers naar Oostersche landen zal zenden. De Arabische leden van den Raad van Palesti na weigerden, de voorgestelde lecning goed te keuren, daar de vertegenwoordigers van de Arabische bevolking geen contróle zullen kunnen uitoefenen op het gebruik van het geld. MIJNSTAKING IN AMERIKA. Naar verluidt, is president Harding vol ver trouwen, dat er voldoende steenkool zal worden voortgebracht, om in 's lands behoeften te voorzien. De president is niet voornemens, nieuwe stappen te ondernemen inzake de kolenstaking. De regeering zal echter niet beletten, dat gouver neurs der afzonderlijke staten maatregelen treffen, zooals reeds de gouverneurs van Indiana en Michigan deden, om te zorgen voor voldoende productie voor het publiek. Hij keek mij heel verwonderd aan en ver volgde „Maar Mile de Feurget, dan moet het voor u verschrikkelijk zijn. Bezoekt ge dan nooit iemand Kent uw vader geen der menschen hier „Ik denk daL hij er velen hier kent, maar hij wil niet met iemand vriendelijk omgaan." „Dat is vreeselijk voor u. Hij was dus bijzon der vriendelijk door ons te inviteeren. Ik Op dat oogenblik werd er gekloptwij keken naar de deur, zoodat Mr. Carlyon zijn zin niet kon voleindigen. M. d'Aubron trad binnen. Hij scheen van plan heen te gaan, want hij had zijn hoed in de hand. Ik geloof niet dat hij in zijn schik was Mr. Carlyon bij mij te vinden. „Gaat u nu reeds heen vroeg ik. „Tot mijn spijt, ja," antwoordde hij, terwijl hij een buiging maakte. „Een paar vrienden komen van avond bij mij op mijn kamer en ik moet daar zijn om hen te ontvangen. Het spijt mij dat ik je tot haast moet aansporen, Carlyon, maar „O, ik kom nog niet," viel deze hem in de rede, „ten minste als Mile de Feurget mij wilt toestaan nog een poos hier te blijven." Ik verzekerde hem dadelijk dat dit mij zeer veel pleizier zou doen. M. d'Aubron beet zich op de lippen. (Wordt vervolgd) ■ÉMKÜ ■IP NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BhSPh WA5CHT EN VERFT TEGELIJKER-TUD IS VE/R.K.R'JOBAAR IM 2.4- KLEUREN OE LEVER'S .ZEEP '"Ir VlAAROinGEH ïaLri&antori vsn óunlióhl en LUX lil 'l III Bill— (N ■*r f» lo r» (O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1