dank te betuigen voor haar Adres van Ant woord op de rede, waarmede Ik de buitenge wone zitting der Statén-Gencraa.l heb geopend. Van harte hoop ik, dat Góds zegen moge rusten op haren arbeid.. Diensttijd treinpersoneel. Naar de „Tijd" verneemt heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen beslist, dat de dienst tijd per dag voor het treinpersoneel kan worden uitgebreid tot zestien uren. De Raad van Toe zicht keurde dit besluit goed en de Minister be krachtigde het. De R. K. Kamerfractie. In het bestuur der R. K. Kamer-fractie is, naar het Centrum meedeelt, ter vervanging van den heer Arts, gekozen de heer C. J. Kuiper. De zakelijke bedrijfsbelasting. Naar aanleiding van het Gemeentebesluit van Hengelo, waarbij deze belasting, welke door de meeste textielfabrikanten op de arbei ders wordt verhaald, werd ingevoerd, hebben de vier samenwerkende organisaties der Tex tielarbeiders zich tot den Minister van Finan ciën gewend met de volgende vragen lo. Kan de wet op de bedrijfsbelasting zoo worden geinterpreteerd, dat de financieele las ten, die een uitvoering van deze wet voor de bedrijven met zich meebrengen, door korting op het loon, zooals reeds thans door de werkge vers te Hengelo geschiedt, worden verhaald op de werknemers 2e. Wanneer dit niet het geval is, denkt Uwe Excellentie dan niet, dat er door de Regeering maatregelen moeten worden genomen, die het den werkgevers onmogelijk maken de gevolgen van de wet op de bedrijfsbelasting op de werk nemers te kunnen afwentelen In het antwoord deelde de Minister mede, dat er zijns inziens voor de Regeering geen aanleiding bestaat zich te mengen in een kwestie tusschen werkgevers en werknemers, daar het hier betreft de vaststelling van arbeidsvoor waarden tusschen beide groepen, waar de Regee ring buiten staat. blijven aanslag en gebaar beheerscht, zonder de zuivere weergave of he.t klankgehalte te schaden. Dat hun prestaties gewaardeerd werden bleek ons gisteravond uit het applaus van het publiek en de bloemenhulde van de hotelgasten. In de ruime zaal, met het fonkelend buffet, is het echt gezellig, de verlichting gelukkig niet schel, maar kleurig gedempt, geeft nu aan het geheel een intieme-huiselijke stemming. En wanneer wij daarenboven nog kunnen zeg gen dat de bediening vlug en net en de consump tie goed en billijk is, zal iedereen begrijpen dat een gang naar Suisse een volkomen genoegen biedt. Schietwedstrijd Burgerwacht. Stand van den Burgerwacht Schietwedstrijd einde 3de week. Vaste baan (Marga) totaal van 7 Series van max., 60 punten. 3 Series verschoten: Klasse A 1 P. v. Raaij 147, 2 W. S. de Gooijer 147, 3 J. Linkels 142, 4 A. de Jong 142, 5 G. de Vries 140. Klasse B 1 P. B. de Koning 154, 2 H. Kruining 148, 3 G. L. Kamp 145, 4 A. v. Leeuwen 141, C. Boele 140. Personeele baan (Marga) totaal van 2 series van max. 60 punten. Klasse A 1 J. Bakker 100, 2 N. Selier 98, 3 G. de Vries 95, 4 H. A. M.Roelants 93,F.Compa- nus 89. Klasse B 1 H. Kruining 105, 2 G. L. Kamp 96, 3 L. J. v. d. Berg 94, 4 R. Kooij 85. Vrije baan (Buks) onbeperkt aantal se ries van max. 36 punten. Telling le. totaal der 2 hoogste series,"2e. hoogste steunseries. 1 A. de Jong 69—34—33, 2 G. de Vries 69— 3431, 3. J. C. Lindner 67. 4 N. Selier 6633, 5 W. S. de Gooijer 66—32. Dagprijs voor hoogste serie G. de Vries 35 p. Vrije baan (G y 1. geweer) zelfde re geling als bij Buks 1 F. Companus 65, 2 G. de Vries 64, 3 H. A. M. Roelants 6331, 4 H. J. Linkels 6330, 5 A. de Jong 62. Dagprijs voor hoogste serie P. Duk 34. ALLERLEI. Fransche pioniers zullen van 31 Juli tot 15 Augustus oefeningen in het overschrijden van den Rijn houden. Alle scheepvaart op den Rijn moet daarmee rekening houden en mag de oefeningen niet hinderen. De conservatieve groep in het Deensche Folheting heeft graaf Bent Ilolstein uit degroep gestooten om zijn houding in het vraagstuk der landsverdediging. De Britsche majoor Morgan is van plan om op 2 October een poging te ondernemen om opstijgende te San Francisco den Stillen Oceaan over te steken. Hij heeft nu aan een Amerikaanschen vlieger verzocht hem als mar conist te willen vergezellen. De Kamers in Brazilië hebben den staat van beleg verlengd tot 31 December. De conferentie van militaire deskundigen van Letland, Estland, Polen en Finland tot bespreking van het ontwapeningsvoorstel van de Sovjet-regeering is gisteren te Reval aan gevangen. Nog dezen zomer hoopt men, meldt Kipa, de groote katholieke bibliotheek te Dublin te kunnen openen. Reeds heden zijn ongeveer 50.000 boeken voor deze bibliotheek bijeen ge bracht. Men verwacht er veel van. Aan het hoofd staat pater Brown S. J. Tengevolge van krachtige instructies, door de Italiaansche regeering aan de provinciale autoriteiten gegeven, om de orde te herstellen, hebben de republikeinsche en fascistische ver tegenwoordigers besloten, hun actie te staken. Er dreigt een spoorwegstaking op de parti culiere lijnen in Zweden. De staking der Zweed- sche telefonisten duurt nog voort, maar veroor zaakt weinig hinder. —Van 3 tot 10 September a.s. zal er te Bremen een „Nederduitsche week" worden gehouden, op het gebied van kunst, industrie en sport. Üinn&ni&nd. Tweede Kamer. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft den volgenden brief gericht tot den voorzitter va.n de Tweede Kamer In de zitting van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal van 30 Maart jl. werd naar aanlei ding van het door den heer jhr. mr. E. A. van Beresteyn gevoerde pleidooi tot het terugnemen van het teveel aan carbid, waarmede tal van gemeenten zijn blijven zitten, door mij toege zegd aan de commissie van advies voor crisis aangelegenheden te verzoeken te adviseeren, of alsnog vergoeding aan de gemeentebesturen misschien billijk zou zijn. Dat advies is thans ontvangen en daarin komt de commissie tot de conclusie, dat er geen aan leiding aanwezig is om alsnog tot evenredige uitkeering van een schadevergoeding aan de gemeenten of tot terugneming van den nog bij de gemeenten overgebleven voorraad carbid over te gaan. Schriftelijke vragen. Van den heer Ter Hall aan den minister van koloniën I. Is het den minister bekend, dat in verschil lende Nederlandsche dagbladen zoowel als in „La Presse Medicale" artikelen zijn verschenen, behelzende het bericht, hoe Oost-Indië over stroomd wordt met zoogenaamde „wetenschap pelijke" vreemdelingen Dat dit nader kan blij ken uit het feit, dat aan het centraal burgerzie kenhuis te Soerabaja verbonden zijn vier Duit- sche, drie Oostenrijksche en drie Belgische ge neeskundigen, deze laatsten wegens verstand houding met den vijand veroordeeld en uit Bel gië gevlucht II. Kan de minister ook mededeelen, of bo venstaande berichten op eenigen juisten grond slag berusten Het accijns óp gedistilleerd. Naar het Corr. Bur. van bevoegde zijde ver neemt, zal op 1 Augustus a.s. de wet van 19 Mei j.l., houdende nadere bepalingen tot verze kering van het accijns op het gedistilleerd in Werking treden. Dan zal het o.m. in het algemeen verboden zijn, zonder schriftelijke machtiging van de directie der accijnzen, een distilleertoe- stel voorhanden të hebben en zal het niet geoor loofd zijn een distilleertoestel te vervaardigen zonder een door den ontvanger der accijnzen afgegeven gelijbiljet.' Een en ander geldt niet voor glazen distilleerkolven, Wie bij het in wer king treden der wet een distilleertoestel voor handen heeft, waarvan de aanwezigheid bij de administratie bekend is, is gemachtigd dat toestel ook verder voorhanden te hebben. Deze machtiging kan echter worden ingetrokken. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den ontvanger der accijnzen. De Rijnsleepvaart. Het West-Duitsche kanaalscheepvaartperso- neel heeft besloten direct tot staking over te gaan, indien de nieuwe looneischen niet inge willigd worden. Zou de staking zich inderdaad tot de West-Duitsche kanalen uitbreiden, dan zou de toevoer van ijzerertsen langs de water wegen stil gelegd worden. Uit Essen wordt nog geseind, dat het scheep- ■vaartpersoneel dat op de West-Duitsche kanalen dienst doet, eveneens besloot zich met de stakers te Rotterdam solidair te verklaren en het trans port van erts en steenkool niet ter hand te nemen. Het adres van antwoord op de troonrede. Het wederantwoord der Koningin op het Adres van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal ter beantwoording van de Troonrede, op- den 27sten Juli 1922, luidt als volgt Mijne Heeren, Ik verzoek u aan de Eerste Kamer Mijnen Spoorwegen. In de Zaterdag gehouden vergadering van vertrouwensmannen van vakgroep VII (werk- plaatspersoneel) in St. Bavo te Haarlen) werd na uitvoerige besprekingen en toelichtingen van den Bondsvoorzitter en den voorzitter van het Alg. Ned. Vakverbond, de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De vertrouwensmannen van vakgroep VII van den Neutralen Bond van Spoorwegperso neel, bijeen op Zaterdag 29 Juli 1922 in St. Bavo te Haarlem gehoord de besprekingen in zake de loons verlaging van het werkplaatspersoneel, verklaart, alle middelen die zullen worden aangewend om de onrechtmatige aanslagen op hét levenspeil van het spoorwegpersoneel met alle kracht te steunen, draagt het bestuur op, met den meesten aan drang het hoofdbestuur aan te bevelen, alge meene samenwerking der organisaties van het spoorwegpersoneel te bevorderen, en roept het geheele spoorwegpersoneel op als één man pal te staan voor het behoud van loonen, rechtspositie en 8-urigen arbeidsdag. W erktijdverlenging. Naar de „Res.bode" verneemt, zijn er bij het departement van arbeid maatregelen in bewer king om ook voor het rijkspersoneel de 48-urige werkweek in te Voeren en Wel den S^-urige werkdag, zoodat de vrije Zaterdagmiddag be houden blijft. Deze maatregel, die een zuivere bezuinigings maatregel is, zal onmiddellijk na de totstand koming van de nieuwe regeering in werking treden. Nooit meer oorlog. Gister is te Amsterdam door de uiterste link- sche groepen uit de arbeidersbeweging een reus achtige betooging gehouden tegen den oorlog. Het is werkelijk te betreuren dat het krachtig ijveren voor een zoo verheven doel voornamelijk in handen van bovengenoemde groepen blijft. Mr. dr. Snijder van Wissenkerke. De afgetreden Voorzitter van den Octrooiraad en Directeur van het Bureau voor den Industri- eelen Eigendom, Mr. Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, is met ingang van 1 Augustus 1922 als juridisch adviseur op het gebied van den industrieelen en intellectueelen eigedom, (Octrooi-, handelsmerken- en auteursrecht) ver bonden aan de Vereenigde Octrooibureau der beëedigde Octrooibezorgers H. J. Kooy en Mr.H. Blaupot ten Gate te 's-Gravenhage. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Restaurant Suisse. De nieuwe ondernemende eigenaar van Grand- café-restaurant Süisse, die tegenwoordig Zater dags- en Zondagsavonds de bezoekers van zijn zaak op een concert vergast, heeft met deze daad blijkbaar in een behoefte van onze muziek-be- minnende stad voorzien, van de zijde des pu blieks is er tenminste buitengewoon veel belang stelling. Laten wij er dadelijk bij zeggen dat die belang stelling volkomen verdiend is. Wat hier op den koop toegegeven wordt is de moeite waard. Het elite-ensemble van den kapelmeester Louis v. d. Sluis geeft goede muziek, de spel techniek gaat boven de middelmaat ujt, en wat vooral opvalt hetzij dat een luchtig walsmotief uitgewerkt, of een zwaarder stuk onderhanden genomen wordt, en bij pianiste en bij violisten Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur rozen krans, sleutels, portemonnaie, cape, kinder schoen, broche, regenjas, medaillon, blauwe broche. Bij vinders heerenportemonnaie met eenig geld, H. Tons, Oostsingel 34 papieren geld, C. Bos, Maasdijk 104a kindermantel, W. v. Noort- wijk, Beijerlandschestr. 30 huissleutel, H. Slui ters, Raam 26 portemonnaie inh. adressen, A. Schippers, Pernisschestr. 11b. Russisch papie ren geld, D. Kroes, Hoofdstr. 31/20 hond, P. van Put, Middelharnisschestr. 20 hondje, J. Brinkman, Huijsmansstr. 34b. beeldje in étui, J. C. Krabbendam, Bleekerstr. 2 kinderpor- temonnaie met inh., J. Geul, Groeneweegje 22 hond, Zijdeveld, Spoorstraat 4 R. K. Kerkboek je, F. Baron, Huijsmansstraat 61 kinderschoen, H. J. van Oostrum, Rozenburgerplein 2 cein tuur, Wed. den Uijl, Visscherstraat 11 duif L. P. v. Hoogdalem, Oostsingel 102 regenjas Mevr. Wed. Vincent, Overschieschestr. 57 schoen, Fa. E. C. Papenhuyzen, Hoogstr. ro zenkrans, J. van Rossum, Brielschestr. 26 cou ponboekje zwemschool, H. Kadiks, Grofbaan 21 horloge met ketting, J. Smallegange, v. d. Elst- str la padvindersmes, P. Engering, Hoogstraat 181 hond, F. H. Hendriks, Hoogstraat 171 portemonnaie met inh., A. H. de Koning, v Beverenstr. 16 beursje, N. J. Grave, Singel 48/2 boekentasch, J. v. d. Horst, Westmolen- str. 15 broche met portret, S. Lintkes, Putter- hoekschestr. 46a etui met inh., M. Bosch Kethel Str. 29. Prentbriefkaarten. Voor de tweede maal binnen het jaar heeft M. Hijmans een serie stadskieken uitgegeven die er wezen mag. Met zorg zijn de mooiste plekjes van onze stad uitgezocht en onder de lens genomen. Het is een fraaie collectie van 20 nummers, de d.uk is duidelijk en de warm-bruine tint geeft ze een helder-frisch uitzicht. En bij den uitgever,en bij den boekhandel zijn ze reeds te bewonderen en te verkrijgen. Steun voor Rusland. De Katholieke sociale actie die op het schit terend voorbeeld van Z. H. den Paus, reeds zoo veel voor het diep-ongelukkige Rusland deed, heeft met de liefde die vindingrijk is wee. een nieuwe vo.m voor steunverleening uitgedacht, die ons inziens wel slagen zal. Zij bracht namelijk een prachtig-duidelijke kaart van Europa in den handel, waarop niet alleen de nieuwe, maar de oude landsgrenzen ook zijn aangegeven. Voor de geringe prijs van 60 cents is deze practische kaart bij Ullers boek handel in de Hoogstraat te verkrijgen. Dat velen zich er een moge aanschaffen. De Schiedamsche Zwemclub. Op het internationale zwemfeest van de zwem club Stern te Hamburg, won de Schiedamsche Zwemclub in een waterpolowedstrijd tegen de Schwimmverein Eimsbüttel met 52. Zaterdag won dezelfde Hollandsche club van de zwemclub Stern een wedstrijd met 51. Zaterdagmorgen tien uur stond de 14-jarige Th. v. D. werkzaam bij v.d. Mees aan den Buitenhavenweg, op een ladder, een werkas schoon te schuren, toen zijn linkerarm door den drijfriem gegrepen werd. Nadat,men hem spoedig bevrijd had werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Dr. Heeres constateerde een gedompliceerde breuk aan den onderarm, en achtte opname in het ziekenhuis gewenscht. Zaterdagavond 7 uur reden twee wielrijders op de Oranjebrug tegen elkander in, de een kon met een vernield achterwiel heen gaan, terwijl de andere, die oorzaak van het ongeluk was doordat hij een passagier op de step vervoerde,met een proces-verbaalhuiswaarts keerde. Bij de vorige maand te Rotter dam gehouden examens vanwege de Federatie van H. en K. Bedienden Verg. in Nederland slaagde voor Fransche Handelscorrespondentie P. F. Geul alhier. Voor het op 22 Juni j.l. van- wege de „Federatie van Handels- en Kantoor bedienden Vereenigingen in Nederland" te Rotterdam gehouden examen in Fransche Han delscorrespondentie is geslaagd de heer G. Meyer, alhier. Zaterdagavond werd aan het politie-bureau op de Koemarkt door J. J. N. een ruit ingeslagen, met het doel zooals hij beweerde, om nachtverblijf te bekomen. Bij dit eenigszins zonderlinge middel, beliep bij nog een flinke wonde in zijn pols. Tegen A. M. van Vlaardingen is wegens verzet tegen de politie proces-verbaal opgemaakt. Zondagmorgen tien uur werd de 14-jarige J. Roelvink, op de Lange Haven door een duizeling bevangen, met het noodlottig gevolg dat zij te water stortte. Gelukkig ver stond ze de zwemkunst, zoodat zij met behulp van een voorbijganger weer spoedig op het droge stond. Voor examen Engelsch L. O. slaagde Zaterdag te 's-Gravenhage de heer J. F. G. Dulfer, alhier. Voor het M. U. L. O. e x a m e n, d i- ploma A., slaagde Zaterdag te Rotterdam A. M. Nolet, alhier. Donderdagavond a.s achter de wasscherij van Bijl spelen de 8.V.B.scheidsrech ters tegen' het politie-elftal. De firma N.V. Likeurstokerij J. Voogd alhier heeft voor dezen wedstrijd een zilveren kruis met goud vergulde kroon beschikbaar gesteld. UIT ROTTERDAM. De staking in de Rijnsleepvaart. De conferentie, die Zaterdagmorgen is ge houden geworden tusschen de afgevaardig den van den Centralen Bond van transport arbeiders en de commissie der Ned. Rijnvaart Vereeniging heeft niet tot eenig resultaat mogen leiden, zoodat de staking nog ongewijzigd voort duurt. S.s. „Sindoro" verkocht. Het passagiersschip „Sindoro", van de Rot- terdamsche Lloyd, is naar Portugal verkocht. De „Sindoro" werd in 1899 bij de werf „De Schelde" te Vlissingen gebouwd en met bruto 5471 ton. UIT DELFT. De gemeente rekening voor den dienst 1921 sluit voor zoover betreft de gewone ontvangsten en uitgaven met een batig saldo van f 178.274. Gemengd Nieuws. Do Haagse he vergiftigings zaak. Ondanks de bezwarende bekentenis van de verdachte mevr. B. blijft de man ten stelligste ontkennen. De confrontatie met de beide slachtoffers van Oort kan nog niet plaats vinden, omdat bei den nog niet Volkomen op dreef zijn. Wij vernamen nog, dat de man op zijn uit stapje naar Noordwijk een wortel der bella-don- na gekocht heelt van een tuinder daar. Bij Noordwijk wordt deze plant nogal gekweekt ten dienste van het academisch onderwijs, de Leiden. Mevr. B. is reeds enkele malen met de justitie in aanraking geweest in Utrecht en in Amster dam. Aanvaring op de Zuiderzee. Zaterdagnacht omstreeks vier uur heeft dwars voor Marken een aanvaring plaats gehad tus schen de „Zwolle" van den dienst Amsterdam Zwolle en de „Nederland" van den dienst Rot terdamZwolle (fa. van der Schuyt). De „Zwolle" stootte met den kop in den ach tersteven van de „Nederland." Van laatstge noemd schip zonk het achterste gedeelte, doch het voorschip vleef boven water. Alle opvarenden werden door de „Zwolle" overgenomen. De machinist en een matroos zijn in een sloep nabij de „Nederland" gebleven. Getracht zal worden de „Nederland" naar Am sterdam te doen sleepen. De oorzaak van de aanvaring, welke bij hel der weer geschiedde, schijnt te wijten te zijn aan een verkeerde manoeuvre van de „Nederland," van welk schip tijdens de aanvaring de kapitein niet aan dek was. Omtrent de aanvaring op de Zuiderzee tus schen de „Zwolle" en de „Nederland" vernemen wij nog, dat de machinist en een matroos op de „Nederland" zijn achtergebleven ter bewaking van de aanwezige goederen. De passagiers van de „Nederland" hebben morgens hun reis kunnen voortzetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2