'a Avonds werd de opening bijgewoond o.a. door den Pauselijken internuntius, mgr. Orsenigo met zijn secretaris, mgr. Kaldeweyn, den bis schop van 's Hertogenbosch, mgr. Diepen, den voorzitter der commissie »van beheer en van toezicht van het R.K. Centraal Bureau van onderwijs en opvoeding te 's-Gravenhage, inr. baron van Wijnbergen, den minister van arbeid, mr. Aalberse, mi. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, prof. Angenent, deken li. A. Th. van Dam, verder eenige Kamer- en gemeenteraadsleden. Rector Jansen zette in zijn openingswoord het belang van de R.K. jeugdvorming uiteen, dank brengend o.a. aan de regeering voor den steun van het jeugdwerk aan mgr. Diepen, wiens leven gewijd was aan het kind. In het Fransch wendde rector Jansen zich tot den internuntius en tot de gedelegeerden der buitenlandsche or ganisaties, welke vertegenwoordigd waren. Mgr. Diepen sprak hierna als vertegenwoordi ger van het Episcopaat het congres toe, erop wijzende, dat Katholieke congressen nog steeds gemakkelijk te tellen zijn. De grondslag voor dit congres is gelegen in het geloof de leuze is het kind aan Christus en Christus aan het kind. Dr. Jac. van Ginneken sprak hierna de inlei ding tot het congres.God voedt de kinderen op aldus spr. en wij, met onze zwakke krachten, mogen Hem helpen. Wij moeten zien en bespie-, den wat God in het kind gelegd heeft. Daarom, zullen alle medewerkers aan de vrije jeugdvorming Gods hulp afsmeeken daarvoor. Ook zij hebben hun inwerkingssfeer van dien Hemejschen Opvoeder ontvangen. De natuurlijke eischen mogen we echter niet vergeten. Voor alles moet men graag jeugdleider willen zijn en de intuitieve gave daartoe bezit ten. Het verschil tusschen schoolopvoeding en vrije jeugdvorming. De zielen opkweeken tot grootheid, dat is het doel der jeugdvorming. De avond werd afgewisseld door zang van het Gemengd Koor Laudate Dominum Inter Angelos van de parochie H.H. Engelenbewaarders en muziek van het strijkensemble Lidahihe. Gister werd de tweede dag ingezet met een pontificale H. Mis, opgedragen door Mgr. Die pen, bisschop van den Bosch. Half elf werd de algemeene vergadering ge houden, waarin rector de Groot, de vrije jeugd vorming der jongens behandelde. Tegelijk met de algemeene vergadering der sectie vrije jeugdvoiming der jongens, ving in een der zalen van het stedelijk gymnasium het 2e internationale jeugdcongres aan. Het internationaal secretariaat was verte genwoordigd door mr. Constant Parisi, terwijl verder vertegenwoordigers aanwezig waren van Italië, FrankrijK, Duitschland, Oostenrijk, Zwit serland, België, Vlamingen en Walen, Ver. Sta ten van Amerika, Hongarije, Nederland, Spanje en Portugal. Rector Jansen opende de vergadering met een toespraak, waarin Zijneerw. wees op het eerste congres te Rome, de zetelplaats van den plaatsbekleeder van den vredevorst en het centrum der vredesbeweging, waar de fun damenten zijn gelegd en vervolgens op dit nieuw gekozen centrum de stad van het vre despaleis, waar de verdere uitbouw zal plaatsheb ben. Moge besloot spr. dit het symbool zijn van onzen arbeid dat door verbroedering dei' jeugd de verbroedering der volken tot stand kome. (Apllaus) Daarna had de verkiezing plaats van een voor zitter, in welke functie rector Jansen bij accla matie werd aangewezen. Een uitvoerig schrijven van Z.H. den Paus werd voorgelezen, waarin deze Zijn zegen aan de vergadering schonk, terwijl verder werd meegedeeld, dat o.a. een telegram was ont- van van Z. Em. kardinaal Zedetschini, nuntius te Madrid. Daarna had de vaststelling de statuten plaats van 't internationaal jeugdsecretariaat. Na veel bespreking werd bepaald, dat tot de organisatie alleen kunnen toetreden complete nationale jeugdvereenigingen. Voorloopig blijft het echter nog mogelijk, dat uit één land meer dere organisaties zich aansluiten. Er zal evenwel naar gestreefd worden, om binnen korten tijd in alle landen te bereiken, dat er zij één heel de jeugd omvattende Centrale. Om 3 uur werd de vergadering voortgezet. De sectie St. Joseph's Gezellen van het R.K. Nationaal Jeugdcongres heeft gistermiddag ver gaderd onder leiding van den heer W. van Adri- che. Deze wees op den vooruitgang in het Gezel- lenwerk. Jhr. G. G. M. Altingvon Geusau uit Den Haag besprak daarna De individueele vorming. De centraal preases, de heer W. van Adrichem sprak daarna over de waarde van een gezellen- tehuizen. De grondwetsherziening. De Staten-Generaal moet nu de Grondwets herziening in tweede lezing behandelen. De anti-revolutionnaieren hebben van den aanvang af bezwaar gehad tegen de verhoo ging van de schadeloosstelling voor de leden van de weede Kamer tot ƒ5000 per jaar. Hun amendement om te dien opzichte de Grondwet onveranderd te handhaven, werd echter verworpen, ofschoon er ook in de krin gen der Christelijk-historisclien wel wat voor werd gevoeld. Toen de Eerste Kamer de wijzigingen van het derde hoofdtuk der Grondwet had ver worpen, in hoofdzaak om redenen buiten de verhooging van de schadeloosstelling der Ka merleden om, en de regeering met nieuwe voorstellen bij de Tweede Kamer kwam, is daar het gewijzigde derde hoofdstuk onaan nemelijk verklaard door de anti-revolution- nairen en eenige andere leden van rechts, als mede door de vrijz.-democraten, de commu nisten en den heer Kolthek. Men verwacht nu in parlementaire kringen dat Hoofdstuk III wederom gevaar zal loopen. Onder den algemeenen drang naar bezuiniging die zich reeds uit in voorstellen tot verslech- rering van de Lager-Onderwijs-wet, en die, naar van verschillende zijden wordt vernomen ook zal leiden tot voorstellen om de abte- naarssalarissen te verlagen, vinden tal van Kamerleden - vooral in anti-revolutionnair en christejijk-historische kringen het on verantwoordelijk, dal de Kamerleden hun eigen inkomen met ƒ40 per week gaan verhoogen. Als nu, zij het dan ook om andyre redenen, de vrijz. dem. en communisten de oppositie tegen Hoofd- stuklll komen versterken, zooals dat bij vorige stemmingen is gebeurd, dan is het tamelijk ze ker, dat er geen meerderheid van 2/3 voor ge noemd hoofdstuk is te vinden. Vandaar dat er rekening wordt gehouden met de verwerping. Varkenspest. Onder de varkens op de Zuid-Hollandsche eilanden komt veelvuldig de longenpest voor. Die dieren worden dan ook in grooten getale opgeruimd. Familie-passen. Door het Provinciaal bestuur an Zuid- Holland is aan de burgemeesters der 30 voor naamste gemeenten in Zuid-Holland een cir culaire gezonden van den volgende inhoude Tot nu toe was het reizen op collectieve paspoorten beperkt tot echtgenooten, met of zonder ónder hun gezag staande minderja rigen. Blijkens telefonische mededeeling van het Departement van Buitenlandsche Zaken kan het aantal tot vermelding op één collectief paspoort gerechtigde personen worden uitge breid met de meerderjarige inwonende kin deren, terwijl ook het reizen van kinderen uit één gezin gezamenlijk, mits bij hunne ouders inwonende, eveneens toegelaten is. (Behoudens overlegging eener verklaring van toestemming van ouders of voogden, voorzooveel het mindei- jarigen betreft). De mogelijkheid blijft niettemin bestaan, dat op een dergelijk collectief paspoort rei- zenden in bepaalde landen niet worden toe gelaten. Gemelde uitbreiding betoogt ml. meer in 't bijzonder, reizigers naar Centraal-Europa. De minister van Buitenlandsche Zaken zal binnenkort bovengenoemde voorschriften offi ciéél te uwer kennis brengen. Ik meen even wel goed te doen u in het belang der pasaanvra gers hiervan reeds thans mededeeling te doen. Tenslotte ware bij paspoortaanvragen, waar op meerderjarigen medereizenden vermeld staan uwerzijds te vermelden, of die personen bij den hoofdaanvrager inwonend zijn. Een reuzen-saldo. De laatste weken werden de Haagsche en Rotterdamsche belastingbetalers verblijd met de mededeeling dat in Den Haag de gemeente- rekening. over 1921 een batig saldo aanwijst van 1.606.993.14 en in Rotterdam de rekening over 1921' een surplus aanwijst van ongeveer 8 3/4 millioen gulden. Naar wij thans veremen, bestaat er ook voor de Amsterdammer' reden tot verheugenis. De gemeente-rekening over 1921 van Amster dam toch zal een overschot aanwijzen van 10 l/t millioen gulden. Het Rijnseheepvaartbedrijf. Wij meldden reeds, dat de bespreking, die plaats gehad heeft tusschen de bestuurders van den Centraler! Bond en de Scheepvaartvereeni- ging Zuid niet tot het gewenschte resultaat heelt geleid. De „Tel." verneemt thans, dat deze conferen tie plaats had op verzoek van de werkgevers, de heer de Haan, directeur van de reederij Koe- nigfeld, had gevraagd hoe de Centrale Bond stond ten opzichte van bemiddeling. Geantwoord werd toen, dat men daar ten allen tijde toe bereid is. Vrijdagavond besprak men daarop of de bemid deling van den heer Piek aanvaard werd en toen men daarop toestemmend antwoordde, had Zaterdag een conferentie plaats. Deze had geen resultaat. Er werd geen enkele concessie ge daan, zoodal de besprekingen zonder resultaat geëindigd werden. Inlusschen is er een oneenigheid gerezen on der de werkgevers. De kleinere patroons in het scheepvaartbedrijf zouden gaarne een einde aan het conflict zien gemaakt, daar er op het oogenblik goede prijzen voor de schepen zijn te maken. Daarom heeft heden een bespreking plaats tusschen vertegenwoordigers der klei nere patroons en het bestuur van denCentralen Bond. De mogelijkheid van het partieel opheffen der staking zal daar worden besproken. R. K.Hanzebond. Het Bestuur van den Ned. R.K. Hanzebond van Horlogemakers, Goud- en Zilversmeden en Handelaren in Uurwerken, Goud, Zilver en aanverwante artikelen, heeft een Zomerverga dering uitgeschreven, welke zal gehouden wor de te Delft, in Hotel Central,Wijnhaven 67, op Maandag 7 Augustus 1922. Na afloop der vergadering zullen onder lei ding der Delftsche leden bezichtigd worden de vele zeer interessante stadsgezichten en de be zienswaardigheden van Delft, o.a. het Museum, Lambrecht van Meersen, de beroemde Groote Kerk met Koninklijke Praalgraven. Waarna om 6 uur gezamenlijk gedineerd zal worden in Hotel Gentral. Degenen die in Delft willen overnachten wor den verzocht zich tijdig aan te melden bij den heer B. P. Hullhoven, Oude Delft 115 te Delft. Het bestuur vertrouwt dat zeer vele leden deze vergadering zullen bezoeken, terwijl ook welkom zijn alle collega's die nog niet zijn aangesloten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. II. R. M. A. van Gent f* Te 's-Gravenhage overleed gister de heer H.R. M. A. van Gent. Gesproten uit een oud Schiedams geslacht en jarenlang hier ter stede als groot-industrieel gevestigd zijnde genoot den heer van Gent de algemeene achting. Op godsdienstig zoowel als op maatschappelijk terrein was hij een onvermoeid werker, in wien -Schiedam bij zijn vertrek naar elders veel verloor. Jaren lang was hij lid van den gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel, bestuurslid van de Gist-Vereeniging en van de Schiedamsche- Spoeling vereeniging op katholiek terrein was hij als president van de Conferentie van O. L. Vrouw Visitatie werkzaam voor de Vincentius vereeni ging en eveneens een actief bestuurder van de katholieke Kiesvereeniging „De Grondwet." Donderdag zal zijn stoffelijk overschot in het familie-gral' alhier bijgezet worden. Dat hij ruste in vrede. Schiedamsehe processie naar Kevelaer. Nadat vanmorgen om zes uur in de Broeder- schapskerk voor de pelgrims een H. Mis was opge dragen door pastoor Ligthart, vertrok 7.44 van het station H.IJ.S.M. de Schiedamsehe processie naar Kevelaer. Zes wagons stonden gereed om de talrijke pelgrims (er waren er niet minder dan 470) op te nemen. Schiedams geestelijkheid was goed vertegen woordigd. Van de parochie v.d. H. Johannes den Dooper maakten pastoor Ligthart, pater v. Noord en pater v.d. Burg den reis mede, van de parochie O. L. Vrouw Visitatie deken Schraag en kape laan Wiemers, van de parochie O.L. Vrouw Rozenkrans, pastoor Janssen en pater Rijke van de parochie Allerh. H, v. Jezus kapelaan Leesberg. Ook rector Cremers was onder de pelgrimee- renden. 'tWas op het perron een ongewone drukte en bedrijvigheid, de regeling bleek echter goed in orde te zijn, zoodat ieder zijn plaats weldra ge vonden had. Goed op tijd werd het sein van vertrekken gegeven, de laatste afscheidsgroeten werden gewisseld, honderden armen zwaaiden nog een vaarwel, de locomotief trok aan, de koppelingen klikten en steunend stoomde de trein weg, met de honderden geloovigen die in het weldadige genadeoord, zullen demonstreeren de kinderlijke liefde van de Schiedammers voor ons aller Moe der. Gelukkig die, van kindsbeen af, Maria gansch zijn harte gaf en, tot zijn laatste stonden den troost in 's werelds droeg geween bij Haar en Haren Zoon alleen gezocht heeft en gevonden. Juist toen de trein vertrok kwamen nog drie pelgrims de trap opstormen, helaas te laat om mee te komen. Donderdagavond ongeveer 8 uur zal de pro cessie hier weder arriveeren. Strceknet Schiedam-Rotterdam. In het verslag van de laatstgehouden vergade ring der Kamervan Koophandel van de Beneden- Maas lezen we het volgende over het streeknet. De Voorzitter begint met de situatie uiteen te zetten, momenteel hebben er zich 287 vóór en 331 tegen vereeniging verklaard, terwijl 60 abonné's zich hun meening voorbehouden. Spr. leest daarna voor de ingekomen adressen van die firma S. P. S. Engering en N. V. Handel maatschappij v/h fa. N. van Emden te Schie dam, alsmede een motie van de Algem. Midden- standsvereeniging „Schiedam" benevens een adhaesiebetuiging aan deze motie door de Afd. Schiedam van de Vereeniging voor den Christe- lijken Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand in Nederland. De heer Hijman vraagt of er ook geen adhaesie betuiging is ingekomen v.d. R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" te Schiedam. Op het ontkennend antwoord van den Voorzitter zegt de heer Hijman dat deze dan nog te wachten is. Verder zijn over deze zaak nog adressen inge komen van de firma's Meloen Co., Gebr.s. Kra mers, N. V. Houthandel v/h F. W. van der Eist Co en van de Ned. Spoorwegen. De Voorzitter zou voor willen stellen aan den Minister van Waterstaat te berichten hoe de zaak thans staat en Z. Ex. tevens uit willen noodigen een technisch ambtenaar te zenden, teneinde met deze eenige besprekingen te hou den, hoe deze zaak het best tot een oplossing te brengen is. De heer C. Houtman, kan met dit advies van den Voorzitter niet meegaan. Hij betoogt dat de middenstanders, als voornaamste tegen standers van de samenvoeging, het aan het ver keerde eind hebben. Er zijn op het oogenblik in Schiedam ongeveer 2000 werkeloozen en ondervindt men daar steeds depressie eerst de vernietiging van het branders- bedrijf, thans weer deze malaise tijd die oorzaak is dat flesschenfabrieken, exportdistilleerderijen enz. bijna geheel stop staan. De gevolgen van een en ander zijn dan ook niet uit en zijn het voornamelijk deze factoren die oorzaak zijn dat de belastingbiljetten te Schiedam zoo hoog zijn. Verscheidenen zeer gunstig aan havens gelegen panden staan momenteel leeg en moet spr. het zeer tot zijn spijt meermalen ondervinden, dat ónderhandelingen tot verhuring afspringen om reden er geen directe telefonische gemeenschap met Rotterdam aanwezig is. Spr .is er heilig van overtuigd, dat, indien de vereeniging tot stand komt nieuwe industriën zich in Schiedam zullen vestigen en de midden stand daarvan indirect zal profiteeren. Het Colle ge van B. en W. heeft tot nu toe nog geen beslis sing genomen. Aangezien dit een financieele aan gelegenheid is, moet de Raad er in gekend wor den Spr. kan verzekeren,dat de Raad van Schie dam spoedig in de gelegenheid gesteld zal worden zijn standpunt te bepalen. Spr. betoogt verder dat men deze zaak niet van onder, maar men van bovenaf moet bekijken. Hij verzoekt het Bureau nogmaals deze zaak niet te laten rusten. De heer Hijman zegt: Naar aanleiding van 't referendum onder de abonné's te Schiedam heb ik,als Voorzitter van de Algemeene Middenstands vereeniging „Schiedam" de leden van onzer vereeniging bijeen geroepen om onderling van gedachten te wiselen in betrekking tot 't tele- foonvraagstuk en is mij toen gebleken, dat het meerendeel in 't kleinbedrijf tegen aansluiting bij Rotterdam is, omdat 't kleinbedrijf er geen voordeel in ziet de vergadering erkende het zeer groote voordeel voor 't grootbedrijf, doch kwam er tegen op, dat abonné's die zich niet wenschen aan te sluiten, zullen worden afgesne den en zoodoende 't kleinbedrijf de dupe zou worden van 't grootbedrijf. Vandaar de bekende protestmotie, die met algemeene stemmen is aangenomen. Ook werd in die vergadering zeer juist de me ning verkondigd, dat het lichaam, in deze 't groot bedrijf, die de voordeelen er van geniet, ook de kosten daaraan verbonden, betalen moet. Met dit laatste kan ik mij zeer goed vereenigen. Waar ik hier echter zitting heb, als vertegenwoor diger van 't kleinbedrijf, zou ik toch willen stem men voor aansluiting bij Rotterdam, indien eerst vooraf door de vergadering als hare meening werd uitgesproken, dat 't grootbedrijf, die in deze zul ke onberekenbare voordeelen er van geniet, ook de kosten daaraan verbonden betalen wil. Wan neer wij die meening uitspreken dan betrachten wij ook in deze de billijkheid. Naar ik vernam, en van verschllende zijde werd mij dat verzekerd betaalde de Furnes Maatschappij een zeer groot bedrag voor intercommunale gespreken, waaron der voor Rotterdam 't leeuwenaandeel komt. En nu zult U 't toch mij met (eens zijn, wanneer ik deze firma plaats naast de kleinwinkelier, die zelden met buiten telefoneert en beide dezelfde kosten moeten betalen, er een groote onbillijk heid plaatst heeft. Het grootbedrijf ziet dan ook wel in, en is genegen, zooals blijkt uit één der adressen meer dere lasten te dragen. Ik stel derhalve de volgende motie voor De vergadering van de Kamer van Koop handel voor de Beneden-Maas, gehoord de de batten in betrekking tot de vereeniging van het Schiedamsehe telefoonnet met het Rotterdam sche telefoonnet, spreekt als hare meening uit, lo. dat de kosten, voortvloeiende uit boven bedoelde vëreëniging, zal moeten worden ge dragen door 't grootbedrijf te Schiedam. 2o. dat de abonnementsprijs voor 't kleinbe drijf te Schiedam niet verhoogd moet worden, gaat over tot de orde van den dag. Wanneer deze motie wordt aangenomen, dan komen wij ook tegemoet aan de protestmotie, van de algemeene middenstandsvereeniging, welke gesteund is door de R.K. Middenstands vereeniging der Hanze en de Christelijke mid denstandsvereeniging. Afd. Schiedam. Van 't al of niet aannemen van deze motie zal mijn stem afhangen, die ik voor of tegen een gunstig advies zal uitbrengen. De heer Houtman is niet tegen advies van een technisch ambtenaar, maar laat de Kamer zich eerst in verbinding stellen met het Gemeen tebestuur van Schiedam. Het Gemeentebestuur is al jaren bezig met den Burgemeester heerl spr.over deze zaak met den Directeur-Generaal der Post- en Telegrafie geconfereerd. De winkelstand is wat voorbarig met zijn oordeel geweest, indien het de groote bedrijven goed gaat, profiteert daar ook de winkelstand van. Spreker stelt voor de motie Hijman aan te houden totdat de gementeraad zich uitgesproken heeft. De Voorzitter is bereid het voorstel van den heer Houtman in stemming te brengen. De heer Hijman heeft er geen bezwaar tegen wanneer zijn motie wordt aangehouden. De heer Engering zegt dat van de 287 voor standers van vereeniging er verschillende zijn die de circulaire niet goed begrepen hebben en daar om voorgestemd hebben. De heer Jonckheer vraagt of er niet in Vlaar- dingen en Maassluis liefhebbers voor aansluiting op het streeknet zijn waarom mogen deze zich niet uitspreken De Voorzitter antwoordt dat alles van Schie dam afhangteerst wanneer de teleloonver- eeniging RotterdamSchiedam tot stand komt, zal Vlaardingen en Maassluis mee mogen doen. Besloten wordt zonder hoofdelijke stemming de motie Hijman aan te houden en zich eerst met het Schiedamsehe Gemeentebestuur in verbinding te stellen. Volksbadhuis. In de week van 2329 Juli 1922 werden ge nomen 416 baden. lste klasse kuipbaden 23, regenbaden 54. 2de klasse kuipbaden 31, regenbaden 302. Kinderbaden 6 De Post let op de kleintjes. In ons nummer van Zaterdag 22 Juli 1922 plaatsten wij een advertentie betreffende de Sun light Producten, waarin een bon voorkwam. Door een misverstand werd verzuimd daarin den naam van ons blad te drukken, de aanvragers vullen dien nu in, doch daardoor is verzending als druk werk niet toegelaten. Vele aanvragen zijn niet („Tel..")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2