1 VerverQ-DItstoomerli De Phoenix! linie en de Engelsche generaal Harington in het Engelsche hoofdkwartier te Hademichi zijn aangekomen. De opniarsch der Grieksche troepen naar de Tsjatalja-linie is voltooid. Uit Athene komen berichten, dat de regeering de uitvoering van het besluit van den minister raad betreffende een militaire actie alsnog heeft uitgesteld. Naar verluidt, zal generaal Harington zich naar het Grieksche hoofdkwar tier begeven ten einde een onderhoud te hebben met generaal Hadjianestis. Venizelos heeft in een intervieuw met journa listen verklaard, dat hij het plan der Grieken om naar Constantinopel op te rukken als een natio- nalen zelimoord beschouwt. Hij is van meening, dat koning Qonstaptijn en zijn kabinet Grieken land aan de grootste gevaren blootstellen, indien zij het inderdaad in de netelige positie brengen, die uit hun optreden moet voortvloeien. DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. Naar uit Washington wordt gemeld, wordt het daar zeker geacht, dat de meerderheid van de 148 spoot wegen die te. algemeene vergadering van de directies zullen vertegenwoordigd zijn, de voorstellen van president Harding zal aan vaarden. Men vreest echter dat het de grootste spoor wegstelsels zullen zijn, die oppositie zullen voe ren. En deze zijn niet per-se gebonden om zich aan de uitspraak der meerderheid te houden. Naar wordt meegedeeld, zullen de stakings leiders de regeeringsvoorstellen aanvaarden, indien de spoorwegdirecties er zich ook mee ver eenigen. indien echter de groote spoorwegstel sels de regeling niet aanvaarden, zullen, waarschijnlijk de stakersleiders geen bevel geven tot het hervatten van het werk. In Chicago verwacht men dat binnen 36 uur de vrede in het spoorwegbedrijf zal zijn tot stand gebracht en dat binnen 48 uur het werk weer zal zijn hervat. SPOORWEGRAMP IN AMERIKA. Vijftien personen zijn gedood en een groot aantal gewond bij een botsing tussclien een pleiziertrein voor negers en een personentrein te Cincinnati. De wagens, die geheel verwrongen en in elkaar gedrukt werden, leveren een ver schrikkelijk schouwspel op. ALLERLEI. Te Weenen heerscht weer een paniekstemming tengevolge van een nieuwe inzinking der valuta, die tot reusachtige prijsstijgingen heeft geleid. Een paar mansschoenen, die een maand ge leden 40,000 kr. kostten, kosten thans 200,000. De huiseigenaren hebben in een groote verga dering, waar het opgewonden is toegegaan, een verhooging van de huishuren tot het honderd voud van die in 1914 geëischt en verklaard dat het tekort op de staatshuishouding wordt ver oorzaakt door de bescherming der huurders, die de huiseigenaren ruineert. Heden is het de dag, dat Australië officieel het handelsverkeer hervat met Duitschland. De proclamatie waarbij het invoeren van goe deren uit de voormalige vijandelijke landen en kel kan geschieden met een permit van den minis ter voor de douane, wordt voorloopig nog niet ingetrokken. In de bosschen op de Tsjecho-Slovakijsche grens heeft de nonvlinder groote verwoestingen aangericht, zoodat thans, van den Winterberg af gezien, alle bosstreken nog slechts een rood bruin uitzicht hebben. Nu heeft de nonvlinder zich ook reeds in de bosschen van den Sach- sischen Over-Lausitz, en in de laatste dagen ook voor Dresden vertoond. De val van de Duitsche mark heeift een droevig effect gehad op den economischen toe stand van Litauen. Tal van goederen zijn van de markt verdwenen. Een g.oot aantal zakenlieden moesten hun magazijnen sluiten. De boeren ver langen, dat men hun in Amerikaansch geld betaalt. Te Ravenna in Italië zijn de ongeregeld heden tusschen fascisten en communisten op nieuw begonnen. Om den moord op de fascisten te wreken, zijn er verscheidene lokalen van soci alistische vereenigingen in brand gestoken. James A. Cox, die in 1920 de candidaat was der Democraten voor het presidentschap der republiek, vertoeft thans (te Rome, waar hij door den Paus is ontvangen.De Paus schonk den Amerikaanschen politicus een herinneringsme- daille. De „Berliner Lokalanzeiger" meldt dat Poolsche militaire politie in de kreits Tarnowitz de Duitsche grens overschreden heeft. Op de komst van Duitsche Schupo trokken de Polen terug. De „Prawda" meldt, dat de in-Mei uit de. Russische kerken weggenomen kostbaarheden volgens een ofl'icieele statistiek een waarde van tweehonderd millioen gouden roebel hadden. Dit bedrag was op 1 Juli bijna verdubbeld. Voor de hongerlijdenden is van deze som slechts een millioen roebel besteed. Van Rijneveld, magistraat van Gobabis in Oost-Windhoek, Transvaal, die was uitge zonden om een onderzoek in te stellen naar de onlusten onder de Boschjesmannen is door een vergiftige pijl gewond en 5 uren daarna overleden BtnnenliBd. R.K. Jeugdcongres. De sectie Jong Studenten Vereeniging en Burger Jongelingen Vereeniging heeft gister vergaderd onder leiding van dr. G. Brom, die meedeelde, dat in een nevenvergadering wordt gesproken over centralisatie van de vereeniging Jong Brabant, Jong Limburg en Katholiek Leven. Om 4 uur zal een gecombineerde verga dering worden gehouden met laatstgenoemde organisatie om te trachten tusschen de Jong- Studenten Vereeniging en Burger Jongelings Vereeniging eenerzijds en Katholiek Leven an derzijds een band te leggen. Kapitein T. de Jong verdedigt kort en zakelijk zijn conclusies. Eenheiei is gewenscht - daar naast zij er voldoende vrijheid naar plaatselijke omstandigheden. Er zij een bond in elk dioeess de vorm der plaatselijke organisatie moge ver schillend zijn. Zoo mogelijk zij er een gemeen schappelijke naam. Aan het debat namen verschillende personen deel. Eenige stemmen gingen op voor z.g.n. schoolvereeniging. Niet-studeerenden en stu- deerrenden in een vereeniging te brengen vond bestrijding hij sommigen anderen meenden dat er zekere clubvorming buiten de school wen- scheiijk is, waar speciaal karaktervorming zal worden beoogd. Ook werd betwijfeld of eenheid van bestuur en leiding mogelijk was bij zulk een verscheidenheid van leden, verscheidenheid van stand, ontwikkeling en leeftijd. De inleider toonde daarna aan. dat eenheid nuttig en mogelijk is. Het bestuur zij daarom gekozen uit menschen uit de practijk. Zeer velen meenden dat liet Jong-Studenten-problenm nog niet,' rijp is voor deze beslissing. Ruim 4 uur sloot de voorzitter de zeer druk bezochte vergadering. De sectie Vrije Jeugdvorming, afdeeling Patro naten, vergaderde onder leiding van pastoor van der Hagen, die allereerst mgr. van Stee, eere-voorzitter van het Gentraal-comité der jongenspatronaten en voorzitter van het jeugd congres in 1914, begroette. Daarna gaf pastoor de Grijs een verslag van het Patronaatswerk van 19141922. Hieruit kan worden aangestipt, dat het aantal bescher melingen steeg van 13500 tot 25530. Verder hielden in deze sectie kapelaan P. Manders van 's-Hertogenbosch en de heer H. Sleyffers te 's-Gravenhage een inleiding. Gisteravond is het congres voortgezet met een rede van lector J. B. W. H. Moller te 's-Gra- vernhage, over het onderwerp Centralisatie van het jeugdwerk. Deze zitting was algemeen en stond onder leiding van den congresbestuurder lector J. G. Jansen. De inleider hoopte, dat, ingevolge de wen- scheri van den bisschop, het debat vormelijk en vriendschappelijk zou blijven. Want al zijn, merkt de inleider op, zijn meeningen verdeeld, het doel dat alle hier aanwezige personen zich stellen is eender. De aula van het Gymnasium aan de Laan van Meerdervoort was voor deze bijeenkomst te klein gebleken daarom was de groote zaal van het St. Agnes Patronaat ervoor in gebruik ge nomen. Lector Moller begon zijn betoog, met op te merken, dat oningewijden soms met de klacht aankomen, dat het jeugdwerk in chaotischentoe stand verkeert en de meer deskundigen weten helaas dat daar wel wat van aan is. Doch wat zien wij thans nog geschieden Diverse afzonderlijke (en al nuttige) vereeni gingen rukken aan de kinderen. Daar zijn sport- vereenigingen, geheelonthoudersclubs, studie clubs, patronaten, Jozefsgezellen, bonden voor lichamelijke opvoeding, jonge werkliedenclubs en enz. Allen roepen om 't hardst de kinderen tot zich. Spr. zou al deze Jeugdgroepen willen on derbrengen, in één machtige R.K. Jeugdbewe ging, echter bestaande uit plaatselijke onder- afdeelingen waarin alle nu bestaande richtingen plaats in zullen hebben. Aldus is een overzich telijke centralisatie in een slag bereikt. Onder het groote eenheidsverbond kunnen alle R.K. kinderen hun groep vinden ieder R.K. kind kan er dan fier op zijn,lid van een groot familie- verbond te zijn. Spr zou in dit groote verband drie groepeeringen willen vormen groep A. van kinderen die uit sluitend L.O. hebben genoten groep B. van kinderen die de M.U.L.O. school bezochten en groep C. van hen die middelbare scholing hebben genoten. En deze drie groepen zullen weer worden on derverdeeld in verschillende parochiale club. nl. zoo dit noodig zal lijken in inter-parochiale clubs. In deze onderafdeelingen is dan plaats voor de bestaande richtingen van het jeugdwerk. Dit is de eenvoudigste wijze van centralisatie, betoogt de spreker. Nadat alle debaters en vragenstellers door den inteider in het kort beantwoord waren, werd deze bijeenkomst gesloten. Uil het boekbindersbedrijf. Het is niet uitgesloten, dat het geschil tus schen het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Boekbinderspatroons en de hoofdbesturen der 4 werknemersorganisaties inzake de intei- pretatie van art. 62 der collectieve arbeidsover eenkomst, dat gaat over de verhouding van loo- nen en werktijd, alsnog op bevredigende wijze zal worden opgelost. De hoofdbesturen der ge- zellenorganisaties hebben nl. bericht ontvangen, dat het hoofdbestuur van den Boekbinderspa troonsbond eerst de aangesloten besturen wepsch te te raadplegen,alvorens op den jongsten brief der arbeidersbonden (vermeld in het avondblad van Woensdag j.l.) te antwoorden. Hofnieuws. De Koningin-Moeder gaat de volgende week van Het Loo naar Arolsen, naar haar broeder, den vorst van Waldeck en Pyrmont. Voor den verjaardag van de Koningin is zij op het Loo terug. Zij is van plan daarna nog eenigen tijd naar het buitenland te gaan, om tegen half Octo ber in de residentie terug te komen. Nederland en Spanje. Naar aanleiding Van de door Nederland aan Spanje betoonde belangstelling en de hulde gebracht, ter gelegenheid van de herdenking van de ontdekking van Straat Magelhaes en van de eerste reis om de wereld, heeft de Spaan- sche regeering besloten, behalve Portugal en Chili, ook de Nederlandsche regeering uit te noodigen een oorlogsschip te zenden naar de kust van GuetariaGuipuzcoa (Spanje) tenein de aan de op 6 September e.k. aldaar te houden groote vlootrevue deel te nemen. Sobrietasbloem. De 4e Nationale Bloemendag van Sobriëtas is bepaald op Zondag 24 September, den feest dag van O.L. Vrouw der Slaven. Zoo noodig kan hij gehouden worden op een dag in de week *a 24 September of op Zondag 1 October. Het doel der actie is een flinke som geld bijeen te brengen ten bate van do R.K. Re- classeeringsvijreeniging tpt voltopjing van haar fonds voor de stichting eenej' R.K. Land-Ko lonie en voor de Reelasseeringsinstellingen van den Zeereerw. Pater Hase te Rotterdam, voorts beoogt de actie om onder de katholieken helder inzicht en gezonde begrippen te ver spreiden over het R.K. Reclasseeringswerk, als mede om belangstelling voor dit liefdewerk op te wekken. Staking. In verband met een werktijdverlenging van 48 tot 53 uur, zonder vermeerdering van loon, hebben 23 man van het personeel van dellaar- lemsche Ijzergieterij het werk gestaakt. 25 man zijn aan het werk gebleven. Pr ov. Statenverkiezing. In de vacature-prof. Slotemaker de Bruine, die benoemd is tot lid der Eerste Kamer, is heden door het centraal stembureau als lid van de Prov. Staten van Utrecht gekozen jhr. dr. K. J. Schorer, advocaat te Utrecht. Onder broeders. Naar het Volk meldt, is het volgende tele gram namens het Partijbestuur der S.D.A.P. verzonden Trotzki, Moskou. Zelfs Tribune verklaart doodstraf tegen So ciaal-Revolutionairen niet wenschelijk. Vliegen. Werkhoven. Het sleepvaartbedrijf. 1 De heeren J. Brautigam en van Krieken, be stuurders van den Centralen Bond van Trans portarbeiders, hebben zich naar Duisburg be geven tot het houden van een bespreking met de Duitsche reeders. Tabakswet. De minister van financiën maakt bekend, dat de inspecteurs der accijnzen gemachtigd zijn, tot 16 September a.s. geleibiljetten kosteloos te doen afgeven voor alle aflevering en het vervoer van voorraden sigaren, waarvan kleinhandelaren kunnen aantoonen, dat zij op 1 Juni j.l. door hen in bewaring werden gehouden voor klanten, die deze vroeger hadden gekocht. Na dien datum zal een kleinhandelaar, die sigaren wenscht af te leveren en te vervoeren, die hij reeds vóór 1 Juni had verkocht, zich ter bekoming van een hiertoe strekkende vergunning bij gezegeld adres moeten wenden tot den minis ter. Ongehuwde werkloozen. In het heden verschenen Staatsblad No. 449 is opgenomen het K.Bter vernietiging van het Utrechtsche besluit, strekkende tot het verleenen van steun aan ongehuwde werklooze arbeiders, die bij hun ouders inwonen. Bij het nemen van dit besluit heeft de over weging gegolden, dat de plicht tot onderhoud van personen als voren bedoeld, in de eerste plaats rust op de ouders en niet op de overheid én dat het daarom in het algemeen niet in overeenstemming kan worden geacht met de beginselen eener goede steunverleening, wan neer aan dergelijke personen van overheids wege rechtstreeks steun wordt verleend. De malaise. De N.V. Vercenigde Nederlandsche Rubber fabrieken te Hevea-dorp bij Oosterbeek is mo menteel stopgezet. Er zijn circa 500 a 600 man ontslagen. Rijnslecpvaart. De Niederrheinische Ilandelskammer te Duis burg heeft in verband met het feit, dat Neder landsche stakingsposten op Duitsch gebied graan schepen, die uit Nederland komen, beletten verder te gaan, aan den rijksminister voor Voed selvoorziening, den Pruisische minister van Bin- nenlandsche Zaken en den regeeringspresident te Dusseldorp een telegram gezonden, waarin wordt gezegd „Het scheepvaartverkeer Nederland-Rijn wordt met inbegrip van de graantransporten op Duitsch gebied bij Emmerik door Nederlandsche stakings posten met geweld belemmerd. De ladingen dreigen te bederven. Verzoeke dringend in te grijpen met gebruikmaking van alle middelen." Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. 4 A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. S Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een adres aan den minister. Als uitvloeisel van de moeilijkheden welke het broodbakkersbedrijf tegenwoordig doorstaat, heeft het bestuur der Bakkerspatroons-vereeni- ging onderstaand adres aan den minister van arbeid verzonden. Excellentie. De Broodbakkerspatroons-Vereeniging, Afd. Schiedam van den Nederlandschen Bakkerabond, geeft met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij kennis genomen heeft van het ontwerp om bij Algemeenen maatregel van bestuur, het aanvangsuur voor Broodbakkerijen te st llen op 5 uur. Dat zij tot haar leedwezen heeft bemerkt, dat stelselmatig alle eenigszins groote steden daarvan worden verstoken en ook vanzelf heeft gemist de Gemeente Schiedam. Wetende, dat dit ontwerp slechts een voor loopig is, meent zij, dat het goed is, hare be zwaren kenbaar te maken omtrent dit ont werp, voor zoover het hare Gemeente betreft en daartegen stelling te nemen en heeft zij de eer, het navolgende onder uwe aandacht te brengen Meermalen toch is bij Uwe Excellentie be toogd, dat een aanvangsuur van 5 uur in de steden te brengen, in plaats van 6 uur, zeer ge wenscht is. De tijd van aanvang zonder vergunning van voor-arbeid is voor de steden tekort om in voldoende mate een behoorlijk en goed bewerkt brood gereed te hebben voor des morgens 10 uur. De praktijk heeft dit zoo duidelijk bewezen, dat 't ons inziens onnoodig is daarover meer te zeggen. In de steden, nog meer als op het platteland, wordt dit bezwaar gevoeld, verplicht als men is, om ook om 10 uur gereed te zijn met het brood, tegenover de bakkerijen met 6 of 9 gezellen, welke vergunning hebben tot voorarbeiden en daardoor in staat zijn, met voldoende n goed toebereid brood des morgens om 10 uur te kunnen aan vangen met het bedienen hunner cliénteele. Het gevolg van dezen strijd is, dat de bakkers patroon, tegen zijn wil, verplicht tegenover zijn gezin, wil hij niet ten ondergaan, met den arbeid vroeger moet aanvangen als hem door de wet wordt toegestaan. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven en zien, tengevolge van overtreding, vele nijveren onzer collega's zich voor den rechter gebracht, waar zij straffen over hen hooren uitspreken, die zelfs tot hechtenis kunnen leiden. Dat zulke toestanden niet langer kunnen blij ven bestaan, zal Uwe Excellentie billijkheidshave moeten toegeven. Wij meenen dan ook uwe Excellentie met den meesten aandrang te moeten verzoeken, dezen toestand zoo spoedig mogelijk te doen be ëindigen. Het verkoopverbod van versch of opgewarmd brood vóór des ochtend 10 uur geeft aan het be drijf als het ware een natuurlijke rem, zoodat ons inziens het aanvangsuur in de bakkerij zekei milder kan worden toegepast. De inwerkingtreding der Warenwet pleit bovendien ook voor een vroeger beginuur. Door den korten tijd van voorbereiding voor het benoodigde brood, kan onmogelijk voldaan worden aan de eischen, welke deze wet ons stelt, doordat het in voorraad zijnde brood, geen voldoenden tijd van afkoeling hebbende, zoouit den overn als het ware in den wagen moet worden gebracht. Evenwel mag de wagen volgens de voorschriften der Warenwet niet open worden vervoerd het brood kan dus niet voldoende uitwasemen, waardoor 't product zeker veel van zijn waarde en smakelijkheid verliest, terwijl het daardoor spoedigei tot bederf overgaat. Gaarne zouden wij daarom zien, dat Uwe Excellentie zoudt kunnen besluiten, aan die Gemeenten, welke er om vragen en waaruit blijkt, dat zij daaraan behoefte hebben, een begin uur van 5 uur met behoud van voor-arbeid voor de grootere bedrijven toe te staan. Hetwelk wij bij voorbaat alreeds voor onze Gemeente verzoeken. Indien Uwe Excellentie noodig oordeelt, alsnog van ons nadere inlichtingen, hetzij mon deling, hetzij schriftelijk, te willen ontvangen, zijn wij daartoe gaarne bereid. 't Welk doende, Uwe Excellentie dw. dienaar, Hei Bestuur der Bakkerspalroons-Vereeniging, Afd. Schiedam van den Nederlandschen Bakkersb. A. M. E. Papenhuijzen, Voorzitter. H. A. van der Meer, Secretaris. Een nieuwe machine. De Schiedamsche zakenmenschen schijnen nog geen vrees te hebben voor de malaise, die worgend door de wereld sluipt, alom breken er tenminste verschijnselen uit die bijk geven van een innerlijk krachtig en gezond leven. Vanmorgen hadden wij het genoegen om een kijkje te kunnen nemen in de electrische olie- notenbranderij van J. Mak aan de Groenelaan. Sinds korten tijd is daar in werking een reus achtige nieuwe machine, die de geliefkoosde versnapering, in eenige minuten, voor de con sumptie geschikt maakt. De nieuwste vindingen op dit gebied zijn in deze machine aangebracht, de olienootjes worden niet alleen gebrand maar ook van alle stof en vuil radicaal gereinigd, zoo hygiënisch mogelijk dus.Om den anderen dag vindt 't branden plaats, zoodat er steeds versche voorraden zijn, wat voor dit artikel een vooiname factor is, die de smaak niet weinig ten goede komt, en doo. het publiek, gezien de stijgende omzetder firma, ook wel gewaardeerd wordt. Uit drie werelddeelen worden de snel-slinken- de voorraden aangevuld, wij hebben n.l. zen dingen bezichtigd uit Valencia, Oost-Indië en Amerika, wel een bewijs, dat de firma Mak ook op dit gebied het beste been voorzet. De ondernemende firma onze beste wenschen. 't Volgende telegram werd he den door de Oranjevereeniging alhier naar 't Loo gezonden H. M. Koningin Moeder 't Loo. Op dezen dag biedt de Oranjevereeniging Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke familie eer biedig gelukwenschen aan. Montfoort. Voorzitter A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2