Ververli-BItstoomerij De Phoenix Wilt ge sporten jongens. goed, maar leert eerst bidden. Ieder kind, al popelt zijn hart naar vreugde en zon, eerst moet op zijn wezen liggen het merkteeken van Roomsch-zijn. Hierna heeft een koor eenige liederen ten ge- hoore gebracht en vervolgens sprak de aarts bisschop van Madras een enkel woord. Rector Jansen heeft hierop het congres ge sloten. Roode Kruisdag. Getracht zal worden, het Nederlandsche Roo de Kruis in staat te stellen zijn vredestaak te volvoeren, die het als lid van de Ligue des Société de la Croix-Rouge op zich heeft genomen. Daar toe heeft het hoofdbestuur het plan opgevat op 30 September door het geheele land een z.g. Roode Kruisdag te houden met als voornaamst doel geld in te zamelen. Er zal een collecte wor den gehouden waarbij Roode Kruis-vlaggetjes zullen worden verkocht, en verder zal door het organiseeren van optochten, muziekuitvoeringen theatervoorstellingen e.d. getracht worden geld bijeen te brengen. Van de opbrengst -zal, wat Rotterdam be treft, 20 pet. in de kas van de Rotterdamsche afdeeling vloeien ten bate van haar geprojecteer de Roode Kruis-Gebouw, dat gedeeltelijk als opslagplaats voor Roode Kruismateriaal zal moeten dienen. Tweede Kamer. De voorzitter van het Centraal Stembureau, ontvangen hebbende de mededeeling van den- heer P. J. Reijmer, te Hilversum, dat hij zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal niet aanneemt maakt bekend, dat de in art. 130 der Kieswet bedoelde, voor de kiezers toegankelijke zitting van het Centraal Stembureau tot de benoemdverklaring van een nieuw lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal zal worden gehouden op Maandag 7 dezer, des n.m. te 12.30 uur, in het lokaal van het ge meentehuis te 's-Gravenhage, voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd. (St. ct.) in dep winkel zelf wordt die prettige stemming niet weggenomen. In stemmig geschilderde kasten achter glazen wanden prijken de diverse soorten sigaren en sigaretten en verdere rook artikelen, op die manier voor stof bewaard en toch nog duidelijk zichtbaar. Van de sigaren- merken noemen we hier Genta Havana, Genta Superior, Londres, Corrector, Largo, Rêverie en El Tropo, puike soorten van eerste klas fabrikan ten. De sorteering sigaretten tabak en rookarti kelen is ook enorm en van de beste qualiteit, terwijl verder de heer v. d. Rest zijn cliënten even eens nog aan goede koffie en thee yan de Erven v. Nelle kan helpen. We twijfelen er niet aan of de eigenaar zal met zijn onderneming groot succes hebben, W3t wij hem ook van harte toewenschen. De volgende firma's volbrachten den goed geslaagden bouw en verdere inrichting Archi tect was Th. Stolk, aannemer L. J. v. Ameijden, stucadoors De Geus en de Waard, J. v. d. Rest, schilder, Jurgens, electrische installatie, steen- houwwerk Breve, en geperst lederen vloeren, van L. C. Schilling, alhier deze laatste nieuwe vinding, welke last van koude voeten uitscha kelt, werd in dit sigaren magazijn voor 't eerst hier in Schiedam uitgevoerd. Herwonnen Lcvenskraeht. „Wij verwijzen hier naar een in dit blad staan de kleine annonce van Herwonnen Levenskracht, waarin R. K. Dames boven 16 jaar worden opge wekt, op den Dinsdag 15 Aug. te houden speld jesdag een behulpzame hand te bieden. Men zie verder ook nog de advertentie. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Juli 1922. Inlagen 172.740. Terugbetalingen 148.516.09. Aantal inleggers 1 Juli 14740 Nieuwe deelnemers105 14845 Geheel afgeschreven deelnemers50 R.K. Jeugdeongres. - Hedenmorgen* sprak de heer A. H. Smul ders van Utrecht over Jeugdorganisatie en Vakorganisatie. De heer Smulders begon op te merken, dat er en verband moet bestaan tusscheri de jeugd organisaties en de vakorganisaties! De arbeiderskinderen uit de jeugdgroepen verlaten deze groepen als jonge werklieden. Willen wij deze jonge werkers niet verloren laten gaan voor de Roomschheid, dan moeten wij reeds vroegtijdig zorg dragen, dat zij niet belanden in de moderne vakbonden. Nu kan de mensél van brood alleen niet le ven, maar omgekeerd ook niet van geestelijk voedsel alleen. De R.K. vakbeweging poogt een Verband te leggen tusschen de geestelijke en lichamelijke behoeften van het volk. De Bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Cal- lier, heeft zich indertijd zeer positief uitgespro ken -'omtrent de Roomsche vakbeweging. Het isf-d? besliste wensch van den bisschop, dat ieder katholiek arbeider of arbeidster lid zij vhfr 'de Roomsche Vakorganisatie. Spr. doet uitvoerig verslag van deze bisschoppelijke bood schap. Het. is, zegt hij in het vervolg van zijn rede, voor de R.K. vakbeweging van het groot ste belang dat de aspirant-leden, op gods dienstig, vakkundig en maatschappelijk op zicht goed onderlegd zijn. De jeugdorganisatie, of ze nu geestelijk of maatschappelijk werk verricht, werkt altijd ten behoeve van de vak- véreeniging. Daarom is er een hecht wedezijdsch verband tusschen deze beide vormen van Roomseh ver- eenigingsleven en daarom is het ons verlangen, dat ieder georganiseerde van een dier beide groepen medewerkt tot het verinnigen van deze lianden. Verschillende hoorders stelden vragen. Pater dé Ven deelde bij het stellen van zijn vraag méde, dat hij de overtuiging heeft, dat socialis tische meestersknechts op verschillende werk plaatsen expres de R.K. leerjongens dom hou den. Gaarne zou pater de Ven zien dat de R.K. Vakorganisatie daaraan haar aandacht wijdde Bij liet beantwoorden der vragen beloofde de spreker, het Vakbestuur te verzoeken deze queas- tié' in -onderzoek te nemen. Daarna sprak pastoor J. Beinelmans, te Roer- n'd", de bekende agitator van Voor Eer en Deugd, over „De Moderne gevaren en de Jeugd." De spreker merkte op dat deze tijden voor de Roomsche kinderen bijzondere gevaren mede brengen, voornamelijk schuilend in de daaruit voortvloeiende vervaging van het zedelijkheids besef. Deze verschijnselen dreigen de jeugd des té meer te schaden, nu de verlokkingen van bui tenaf thans sterker zijn dan vroeger. Verlok- lingen voortvloeiende uit de persactie, den bios coop, het etalagevenster, noodlottige theorieën enz. Daarom moet, door en in de Jeugd-organisaties de Voor Eer en Deugd-actie, krachtig worden gepropageerd. In de groote zaal van den Dierentuin is gis teren de sluitingsvergadering van het R.-.K. Nationaal Jeugdeongres gehouden. Verschillende R.K. Kamerleden waren aanwezg. De aarts bisschop van Madras, Mgr. Aelen, werd bij zijn binnenkomst door een knapenkoor van het ge mengd koor Laudate Dominum inter Angelos der Parochie der H.H. Engelbewaarders, met het Sacerdos et Pontifez begroet. De voorzitter, rector Jansen, sprak den bisschop toe, dien hij huldigde als priester, mensch en Nederlander. Ook de deken van 's-Gravenhage en pater Borromeus de Greve sprak hij hartelijk toe. Het koor voerde eenige Latijnsche, Duitsche en Nederlandsche liederen uit. Pater Borromeus de Greve sprak over Idealmise in het Jeugdwerk. Ik kan mij indenken, aldus begon hij, dat na al het geconfereer over technische aangelegenheden het onderwijs rakende, de Roomsche saamge- komenen behoefte heeft aan een rede, die ons weer een riem onder het hart steken kan, juist zooals het na een zwaren sportdag klinken kan uit de kelen der vermoeide kinderen „houdt er den moed maar in." Ons congres, al waren de kopstukken het niet altijd eens, heeft niet geruzied. Niemand onzer had, zooals Litwinof op de Haagsche Con ferentie, politiebescherming noodig. Niemand hoefde den voorzitter briefjes te sturen, want de ze heer was overal steeds te vinden. Hij deed zijn naam eer aan 't was Jansen hier, Jansen daar, Jansen overal. En de vlam van geestdrift rook bij ons niet naar petroleum, zooals het was eenige weken terug in het Vredespaleis. Bij ons zijn resultaten bereikt. Op ons congres zijn we 't er met z'n allen over eens geworden, dat het kind, de lieveling van Jezus Christus, in ons alles aandacht staan moet. Maar acht ze worden grooter. Een bundel wreede mogelijkheden zijn ze dan. In de puber teitsjaren geschiedt zooveel. Rustig als een wind je over een dauwveld, als een knop roos wordt, gaat het lichaam over van knaap tot man, van meisje tot vrouw. Ze zijn er, en ze weten het niet. Maar de ziel schokt met orkaanstooten die nieuwe leVensphase in. De hartstochten, goede zoo als kwade ontwaken, zij zijn goudvelden of kraters en nu zou ik u willen toeroepen,doof het te woeste vuur dat verderf stort 'rondom doch ontgin de goudvelden. Dat is een schoone Room sche plicht. Een plicht, want het kind van heden regeert over veertig, vijftig jaar. Het kind, dat later opvoeder zal zijn, moet een zuivere, eerlijke, Roomsche ziel mee krijgen. ziedaar ons ar beidsveld, pakt aan, Roomschen. Er moet dus gedaan worden aan zielgymnastiek De voorbeelde van reVue- en bisocoopkinderen, meisjes met veel te korte rokjes, vroegrijpe bad plaatsslungels en béte jonge heertjes bakvischjes die geen bakvischjes zijn, moeten ons wel af schrikken. Onder broeders. De S.D.A.P. heeft zooals men weet een, door Vliegen en Werkhoven onderteekend telegram aan Trotzky gezonden van den volgende in houd Zelfs „Tribune" acht doodstraf voor de so ciaal-revolutionairen niet wenschelijk." Na het telegram van de S.D.A.P. heeft de redactie van genoemd blad zoo vriendelijk ge-, weest aan „partijgenoot" Trotzky het volgende te moeten seinen „Het telegram van de S.D.A.P, is onzin" „Tribune". Bouwvakken. De afdeeling Den Bosch van den Ned. Ann- nemersbond heeft zich solidair verklaard met de uitsluiting van den R.K. Bond vanBouwpatroons Zij gaf den R.K. Boüwvakarbeidersbond St. Jozef te Utrecht in overweging om zich alsnog met de door dezen bond volgens officieuse be richten voorgenomen bemiddelingsvoorstellen van resp. 73 en 62 cent tot den R.K. Bond te wenden'en belooft alles te zullen doen om de Brabantsche afdeelingen dit voorstel te doen accepteeren. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Op voor Schiedam zeer ongewone wijze, is de raadszitting Van gistermiddag geruimen tijd gerekt. Nu was ze om 5 uur afgeloopen, maar evengoed had ze om half 5 gesloten kunnen wor den, wanneer niet de heer Collé obstructie had ge voerd, in den vorm van bij bijna ieder voorstel en ingekomen stuk hoofdelijke stemming te vragen. Dit kwam een twaalftal keeren voor. Waarschijnlijk zal de reden voor deze handel wijze wel in de vorige zitting moeten worden ge zocht, toen de heer Collé met een kwaad gezicht, in de meening bij de beschuldigingskwestie in 't ongelijk te zijn gesteld, de zaal uitliep. Weth. van Velzen wees den heer Collé er op, dat hij met zijn obstructie voeren toch onrecht vaardig handelde, daar hij de vorige keer twee uur lang de gelegenheid had gekregen zich te ver dedigen, dus toch thans niet meer onnoodig tijd van zijn medeleden moest vergen. Voorzitter de Bruin merkte toen droogjes op, dat, hij liever hieraan geen woorden meer wilde verspillen de leden moesten maar rustig blijven stemmen, woorden hielpen hier toch niet, Deze zienswijze bleek wel juist te zijn, want tot het eind der zitting toe, ging de heer Collé met zijn „ik vraag stemming" door. Een nieuwe zaak. Onze stad, die ook vrij veel lijdt onder den malaisedruk, is ondanks dit overal heerschend euvel, toch weer een nieuwe zaak rijker geworden en een die er wezen mag. In pand. Hoogstraat 107, geheel van den grond af nieuw opgetrokken, heeft de heer P. J. v. d. Rest het aangedurfd een prachtig sigaren magazijn te vestigen, dat heden is geopend. Reeds de aanblik van buiten af in etalage en winkel, doet denken aan een soliede, eerste klas winkel, waar men ook beste waar voor zijn lieve geld ontvangt. De frissche etalage kast met geurigen inhoud doet zeer prettig aan en Aantal inleggers 31 Juli 14795 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Juli 1922 /4.246.990.07, LandbOuwongevallenwet. Naar wij vernemen zal op initiatief der H. A. V. Bank te Schiedam worden opgericht een Bedrijfs- vereeniging als bedoeld bij de Landbouwonge- vallen Wet, ter verzekering van het uit dieWet voortvloeiende risico. Jubilé. Heden herdenkt mej. Batje Donkhorst den dag, waarop zij voor 40 jaar in dienst kwam bij de Dames Brillenburg, wonende Broersvest, hoek Boterstraat. alhier. Van alle zijden mocht deze trouwe dienstbode vandaag groote belangstelling en waardeering ondervinden. Zelfs H. M. de Koningin beloonde haar, met de bronzen medaille van Oranje-Nassau, die Mr. v. Velzen haar dezen morgen, ook namens het gemeentebestuur aanbood. Van de Dames Brillenburg mpcht zij een tweetal pracht-schil- derijen in ontvangst nemen en van tal van andere belangstellenden kwamen nog cadeaux en een schat van bloemen binnen. Mej. Donkhorst kan zeker dezen jubilé-dag als een der mooiste dagen van haar leven beschou wen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middagsrozenkrans, broche, dameshand schoen, portemonnaie met inh. pakje met kussensloop, knuppel met touw, stellingtouw, kindermuts, magazijnjas en hoed, ledige porte monnaie, stuk speelgoed(beertje,) paardendeken, heerenhandschoen Bij vinders geldbeursje, van Beesten, Mid- delharnisschestr. 13 damesportemonnaie met eenig geld, S. Spronk, Schie 40b zak inh. porte monnaie, C. v. d. Steen, Maashofje 30 ver nikkeld horloge, F. Beukers, Nieuwehaven 163/15 pop, P. H. Verhagen, Maasstraat 23a portemonnaie met inh. C. Teunissen, Lange Nieuwstraat 15 linnen zakje inh. naai- stersbenoodigheden H. Ravensbergen, Heen- vlietschestr. 9; zakmes, C. Weststeijn, Brand- pad 25a; postduif, L. Vlug, Poortugaalschestr. 22a; armband, C. v. d. Heiden, Boterstr. 15; hondenhalsband, J. A. Collignon, Puttershoek- schestr. 41; portemonnaie met inh., J. Zijde veld, Spoorstr. 4; postduif, C. v. d. Haar, Mariastraat 6; damestasch, A. v. d. Berg, v. Leeuwenhoeckstr. 30b; ring, C. Rademaker, Huijsmansstr. 51 kinderschoen, Leenderts, Verbrande Erven 19 leesboek, B. v. d. Graaf, Damlaan 49geit, J. Stemerdink, Mariastr. 113a muts, J. de Pater, Groenelaan 69 rozen- krans, J. van Giezen, L. Singelstr. 13b zak- kokertje met gereedschap, L. van Ravens, Vil lastraat 93. Heden werd bij onder handsche inschrijving opgedragen aan de Wagenwerktui- en carosseriëersfabriek Ary Jordaans, alhier, het leveren van 2 stuks speciale carosserieën (type luxe bestelauto's) ten dienste v. d. Haagschen ontsmettingsdienst. Te 's-Gravenhage slaagde voor examen Fransch L.O. de heer J. Dekker, alhier. Gemeenteraad. Agenda. 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid der commissie van administratie der fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden, ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan nu wijlen den heer P. M. J. A. Lagerweij verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden de heeren 1. C. H. Schef- fers 2. W. A. Beukers AJzn. Benoemd wordt de heer Scheffers. Ibis. Opmaking van dubbeltallen ter be noeming van 3 leden in het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen alhier, wegens periodieke aftreding, op 31 Dec. a.s. van de heeren J. Vormer, Th. M. A. van Dijk en A. P. P. Roovers. Aanbevolen worden Vacature Vormer no. 1 de heer J. Vormer 2. de heer M. C. Ingelse. Vacature Van Dijk no. 1. de heer Th. M. A. van Dijk 2. de heer A. Stahlie. Vacature Roovers no. 1. de heer A. P. P. Roovers 2. de heer J. H. Wuisman. Volgens de aanbeveling wordt, de voordracht opgemaakt. 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Secretaris van het Burgerl. Armbestuur. Aanbevolen worden in alfabetische volgorde de heeren 1. J. v. d. Graaf, commies ter Ge meente-Secretarie, Afd. Alg. Zaken 2. J. N. Post, Inspecteur der Gemeente-Belastingen. De heer Swartjes vraagt als lid van het Burgerlijk Armbestuur hierover het woord. Spr. wil bij deze voordracht op drie punten de aandacht vestigen, en wel ten eerste, dat B. en W. en ook de voorzitter van het Arm bestuur de benoeming in de betreffende vacature 14 maanden getraineerd hebben, vervolgens, dat het salaris van dezen functionnaris nu van 150 op 100 is gebracht en ten slotte, dat hij op de voordracht een dubbel tweetal namen had verwacht, terwijl bovendien B. en W. ook nog, tegen 't advies van de meerderheid van het Burgerl. Armbestuur in, no. 1 op de 2e plaats hebben gezet. Daarom wil spr. namens de meerderheid van het Burgerlijk Armbestuur tegen deze deels onbegrijpelijke, deels sabotteerende handelwijze van B. en W. protesteeren en spreekt den wensch uit, dat een dergelijk optreden van het college zich niet meer moge herhalen. De heer Collé merkt op, dat meer en meer blijkt, dat men gedwongen wordt hier in den Raad een blind vertrouwen in 't college te stellen. De voorzitter, weth. De Bruin, ver klaart in zijn kwaliteit als voorzitter van het Burgerl. Armbestuur, geen schuld er aan te hebben, dat deze benoeming zoo lang op zich heeft laten wachten. Steeds heeft hij op een vlugge uitvoering der benoeming aangedrongen, wat de heer Swartjes toch ook wel zal weten. De opmerking van den heer Swartjes dat de meerderheid van het B. A. zich vóór den heer Post als no. 1 had uit gesproken, begrijpt spr. ook niet, waarom hij dan ook veronderstelt,dat de heer Swartjes hier lichtelijk fantaseert. Wat de salariskwestie betreft, zegt spr., dat gebleken is, dat met 100 de functie van secre taris rijkelijk is beloond, aangezien diens werk zaamheden buiten de gewone werkuren van zijn andere functie om, in welken tijd hij tevens de rest van het werk als secretaris kan volbrengen, hoofdzakelijk bestaat in het bijwonen van een tiental avondvergaderingen per jaar. Dat B. en W. zich met de volgorde niet aan 't gegeven advies hebben gehouden, gebeurt wel meer. Resumeerend, verklaart spr., dat volgens hem de gedane aanval van den heer Swartjes onge grond is geweest. De heer Swartjes wil erkennen, dat hij door den voorzitter van het B. A. ook aan het traineeren der benoeming schuldig te verklaren, foutief heeft gehandeld, maar dan blijft deze grief toch nog voor 't college van B. en W. gelden, en overigens had spr. na de thans ge geven inlichtingen van den voorzitter, z. i. toch wel mogen verwachten, dat de adviezen in deze zaak eerst ter visie waren gelegd. Dan was de zaak zeker goed gekomen. De voorzitter antwoordt, dat dit niet de gewoonte is, de gang van zaken zou hierdoor ook niet weinig vertraagd worden. Hierop wordt over de voordracht gestemd. Drie maal staken de stemmen, waarna het lot moet beslissen en de heer Post op deze wijze als secretaris wordt aangewezen. 3. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een ingenieur-architect bij Gemeentewerken (nieuwe titel, bezoldiging gelijk hoofdopzichter). Aanbevolen worden in niet alfabethische volg orde de heeren 1. J. Bordewijk b.i., tijdelijk ingenieur bij de Landsgebouwen te 's-Graven hage 2. G. Friedhoff b.i. architect, te 's-Gr-avenhage. De heer v. d. Tempel merkt hierbij op, dat bij Gemeentewerken naast dezen nieuw te benoemen ingenieur nog 2 andere ingenieurs staan, die veel hooger salaris dan deze (ca. 6000 tegen 4000) verdienen. Gevolg zal z.ijn, dat deze niéuwe functionaris binnenkort ook om meer zal vragen, wijl hij bij zijn collega's niet achter wil staan. Een ingenieurstitel acht hijoverigens voor deze functie volstrekt niet noodig. De heer D i n k e 1 a a r stelt voor deze benoe ming aan te houden, tot de betrokken wethou der, de lieer Houtman kan worden gehoord, dien hij ook nog eenige vragen wil stellen. De heer H ij m a n ondersteunt dit voorstel en zag voor zich ook liever een practisch ge schoold man voor duz functie aangewezen. De heer v. d. Toorn meent, dat weth. Houtman den heer de Bruim heeft opgedragen, om eventueele vragen te beantwoorden de heer („Tel.")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2