DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Liefde en Haat. F E UI L LET O LIFEBUOY 45ste Jaargang. Woensdag 9 Augustus 1922. N«. 19410. ïhiiienïaandselit Nieuws. OjVoop een cje^onde heldere huid'gebruik LIFELBUOY ZEEP Denk eens aan de honden, den stoffige voorwerpen, ■welke U noodzakelijkerwijze dagelijks aanraakt! Dit le. veri gevaar op voor Uw huidUw z.eep moet een zuiver en afdoend Heirii. gingsmiddel zijn. HEALTH SOAP DE LEVER'S ZEEP M? VLAARDIMGEN Fabrikanten van 5unlighi Lux en Twink NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT i. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere oföcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. Burgemeester en Wethouders van Schie dam aan het College van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland om vergunning tot uitbreiding van de Gemeente-Gasfabriek aan de Dwarsstraat 26, kadaster Sectie L. No. 2253, met een elevator met kolenbreker 2o. J. F. HE1LKER om vergunning tot op richting van een inrichtingfj: tot het mouten, drogen, reinigen en malen van granen en be schadigde granen in het pand Noordvest 75, kadaster Sectie A. No. 1662 met 3 electromotoren van resp. 3, 10 en 30 P.K.,drijvende een goederen lift, graanreinigingsmachines en een maal inrichting 3o. G. H. KOUDIJS om vergunning tot oprichting van een petroleumbewaarplaats in het pand Overschieschestraat 62, kadaster Sectie I. No. 197 en. 4o. J. G. GROENEWEG en J. JOCHEMS om vergunning tot oprichting van een smederij in het pand Boterstraat 24, kadaster Sectie B. no. 2648. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 23 Augustus a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingeko men, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c.h.i e d a m, 9 Augustus 1922. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. De voorwaarden, waarop Frankrijk bereid zou zijn een moratorium aan Duitschland te verleenen voor de betaling van de schadevergoe ding, vormen een uitgebreid plan, dat heel wat meer bijzonderheden bevat, dan Poincaré op de eerste bijeenkomst kon uiteenzetten. De belangrijkste punten hiervan zijn volgens de „Daily Telegraph" Toezicht op de (Duitsche) Rijksbank, toezicht op de uitvoervergunningen, toezicht op de bui- tenlandsche betaalmiddelen, speciale uitvoer rechten op de Roerkolen, herstel van de douane- grens ten Oosten van het bezette gebied, toezicht op de opbrengst van mijnen en bosschen, deel neming der geallieerden in Duitsche industrieele ondernemingen Het plan aldus de correspondent van de „Daily Telegraph" brengt de noodzakelijk heid mee, een aantal geallieerde of internationale commissies in te stellen, zetelende te Berlijn De Duitsche fabrieken zouden als regel een bepaald percentage (26) van hun kapitaal aan de geallieerden moeten afstaan, in bepaalde geval len een veel hooger percentage. Het personeel, dat voor een zoo voortdurend en intensief toe dicht vereischt zou zijn, zou heel veel geld kosten, 41 „Is dat wel in zijn eigen belang?" vroeg ik. „Zijn moeder schreef dat hij een schaduw is ge worden en dat hij geheel grijs geworden is." „Arme kerel 1" „Ja, werkelijk arme kerelMaar zijn be looning zal nog komen. Het is veel „trouw tot in den dood" te beloven." „Trouw tot in den dood." Zij keek met een tevreden gelaat, terwijl zij zachtjes deze woor den herhaalde, de gedachte daaraan deed haar goed. Die gedachte deed mij rillen. Had ik niet den zelfden wensch „Moeder" zeide ik, „ik heb u meer te ver tellen. U wist alles van de geheele geschiedenis van vroeger Zij schudde het hoofd en antwoordde „Ik wist alles „U kent den naam van die vrouw die opdien zelfden verschrikkelijken nacht werd vermoord U heeft dit in verband gebracht met de geschiede nis van die dagen „Ja, dat heb ik wel moeten doen,ant woordde zij met een zucht. „Neillson heeft ook die vrouw gezien en meen de in haar Cecile d'Augerville te herkennen. Hij weet ook alles." Advertentiën: 15 regels plaatsen wordt 2 maal berekend. Speciale conditiën voor herhaaldelijk toegezonden. Incassokosten worden f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, adverteeren. Tarieven worden op aanvraag berekend. terwijl op het oogenblik de opbrengst heel klein zou zijn, gezien de waardedaling van de Mark. De vraag, of dit plan loonend en uitvoerbaar zou zijn, wordt nauwlettend onderzocht door een commissie van geallieerde deskundigen onder voorzitterschap van sir Robert Horne. i» Men is het er te Londen algemeen over eens, dat Poincaré zijn standpunt jegens Duitsch land op gematigde wijze heeft uiteengezet. Zijn veroordeeling van Duitschland's weelderige uit gaven voor kanalen, spoorwegen en subsidies, waarvan de geallieerde landen hebben moeten afzien uit gebrek aan middelen, was bijzonder indrukwekkend. Terwijl men zijn verklaring van Frankrijk's wil om met de geallieerden samen te werken met vreugde begroet, gevoelt men toch, dat Lloyd George volkomen terecht handelde door den Franschen premier eraan te herinne ren, dat Frankrijk in geen enkel opzicht de eenige is, die schade leed, of inderdaad van de ge allieerden het ernstigst getroffen zou zijn door de gevolgen van den oorlog. Bij de uiteenzetting van dit punt wenschte Lloyd George er den nadruk op te leggen, dat dit vraagstuk niet billijk kon worden opgelost, indien men het beschouwde als slechts één of twee van de geallieerden en niet hen allemaal op den meest volkomen gelijken voet, aan te gaan. Op het onpartijdig gezag van de Bankers Trust Cy. of New-York, wees hij er op, dat de kosten van den oorlog, voor de gealli eerden, met inbegrip van de verwoeste streken, geschat werd op 371/2milliard voor Frankrijk, 8 141/2 milliard voor Italië en 49 milliard voor Engeland. Bovendien heeft Engeland behalve de schuld die het op zich genomen heeft ten behoeve van de bondgenooten, 3,000,000,000 geheven aan belastingen tijdens den oorlog. Geen ander geallieerd land, met uitzondering van de Ver. Staten, heeft zijn inwoners in den oorlog dergelijke lasten opgelegd. Wat de verwoestingen aangaat, de in Frank rijk verwoeste streken tellen 2,000,000 inwoners, maar in Engeland zijn bijna 4,000,000 menschen betrokken bij de werkloosheid van na den oor log, welke het Britsche equivalent voor de ver woesting vormt. De Engelsche eerste-minister wees er met klem op, dat de ontwapeningsartikelen van het verdrag van Versailles zoo grondig zijn uitgevoerd, dat Duitschland in militair opzicht machteloos is voor zoover het betreft de bedreiging van Frank- rijks veiligheid. Men behoeft Duitschlands bezwaren van fi- nancieele malaise niet maar zoo voetstoots te ge- looven, maar de wisselkoersen doen dienst als een klinische thermometer en de stand der valu ta wijst de ziekte aan. Alle mogendheden zoo zei hij hebben er belang bij van Duitsch land zoo veel te eischen als het maar kan betalen. Maar elk stelsel, dat wordt opgeworpen,moetwor- den onderzocht om na te gaan of het meer klin kende munt zal opbrengen dan wel alleen maar weer last zal veroorzaken. Vandaar het voorstel van Lloyd George om Poincaré's voorstel te verwijzen naar een com missie van deskundigen. Volgens heden ontvangen berichten is de com missie van financiën en exporten met het onder zoek van Poincaré's voorstellen nog niet gereed gekomenwaarschijnlijk zal ze heden haar ant woord inleveren, dat volgens loopende geruch ten, in 't algemeen afwijzend zul zijn. Aan de Romeinsche bladen wordt uit Londen gemeld, dat men als het eerste resultaat dei- besprekingen te Londen kan beschouwen, dat het verleenen van een moratorium voor den tijd van enkele maanden, waarschijnlijk tot het ein de van het jaar, verzekerd is. De „Messagero" „Mijn God „Maar hij zal niet spreken. Plet geheim is in uwe en mijne handen." „Wat moeten wij daarmede doen „Vraag dat moeder. Het is in onze handen om onzen ondergang te bezegelen of om door ons naar het graf te worden gebracht." Zij antwoordde niet. Ik knielde naast haar neder, en nam haar handen in de mijne en kuste die. Toen ging ik uit de kamer lang zaam." HOOFDSTUK III. Ik ben een zeer ongelukkig meisje, gaat Marie voort. Ik meende recht te hebben op genoegen in het leven, maar het noodlot vervolgt mij op een ellendige wijze. Mijn vader is altijd droef geestig geweest en nu zie ik dat meer menschen zoo zijn, want lord Alceston is eveneens droef geestig. Die twee mannen die deel maken van mijn bestaan, schijnen in een zelfden gemoeds toestand te verkeeren. Maar ik moet neerschrijven alles wat ik ge voel en om waar te zijn, moet ik bekennen dat ik oneindig veel meer medelijden gevoel voor lord Alceston dan voor mijn vader. Het is vreemd dat mijn vader plotseling zoo ingenomen is met lord Alceston. Is lord Alce ston ook veranderd somt zekere voorwaarden op, welke de ltaliaan- sche en Engelsche vertegenwoordigers hebben voorgesteld, n.l. behalve de bestaande controle, nog een controle op de douanerechten, de pa piergeldcirculatie, voorts de stillegging van bijna alle reeds aangevangen openbare werken, met name van spoorwegen, waterwegen, telefoon lijnen, en ten slotte maatregelen tot voorkoming van de kapitaalvlucht. Poincaré daarentegen wenschte een algemeene controle-commissie met talrijke onde.afdeelingen voor eiken tak van in dustrie, de mijnen, bosschen, enz. Het blad meent te weten, dat Schanzer en Lloyd George hand in hand hebben gearbeid. Schanzer heeft er met name op gewezen, dat een nieuwe daling der mark moet worden voor komen in verband met den terugslag, op geheel Europa. De Engelsche en Italiaansche vertegen woordigers hebben Poincaré de mogelijkheid toegezegd van latere uitbreiding der controle commissies, welke echter steeds rekening moe ten houden met de noodzakelijkheid van zekere bewegingsvrijheid voor Duitschland, Engelsche bladen achten het waarschijnlijk, dat de conferentie te Londen een week zal duren. Komt men te Londen tot een gunstig resultaat, dan valt te verwachten dat men op de a.s. ban kiersconferentie te Washington de quaestie,waar over het hier gaat, nog nader en da.n definitief zal regelen. De financieele conferentie te Washington zal dan niet meer uitsluitend heb- bèn uit te maken, hoe de afdoening der schuld van Engeland aan de Ver. Staten dient te worden geregeld, maar de financieele verhoudingen van alle geallieerden onderling kan dan eens en voor altijd op een gezonde, althans verstandige basis worden geplaatst. DE SANCTIES VAN FRANKRIJK. Naar de „Köln. Ztg." uit Straatsburg ver neemt, zal de door de Fransche regeering bevo len staking van uitbetaling der Duitsche bank saldi in Elzas Lotharingen geen noemenswaarde practische gevolgen hebben, daar sedert een week alle aanzienlijke banksaldi uit E. L. naar Zwitserland zijn overgebracht. De bedragen die nog bij de banken in E. L. staan, zijn betrekkelijk gericht. DUITSCHLAND. Rijkskanselier Wirth heeft tegenover den Berlijnschen correspondent van de „Daily News" nogmaals uiteengezet de voldoend bekende om standigheid, dat Duitschland zich niet onttrek ken wil aan zijn betalingen, maar alleen niet be talen kan volgens het in het voorjaar opgestelde plan en voorts dat het wenscht, dat de voldoening over een ruimer tijdsbestek worde verdeeld. Ook mogen zei Wirth, de verrekeningsbetalingen niet worden gescheiden van het vraagstuk der schadevergoedingen. De dreignota, van Poinca ré kan het probleem niet oplossen, maar zou op den duur slechts leiden tot de volkomen ineen storting der Duitsche geldswaarde. Een mis lukking der Londensche conferentie zou het zelfde tengevolge hebben. HET COMPLOT TEGEN POINCARÉ. Naar uit Parijs wordt gemeld, is een zwerver, een zekere Jean-Marie Olier, die te Quimper gearresteerd werd en aan de politie onthullin gen deed over een complot tegen het leven van Poincaré, weder op vrije voeten gesteld. De politie zoekt thans de twee mannen, wier na men hij genoemd heeft. Na den revolveraanslag van 14 Juli op Naudin, ontving Poincaré een brief van een zekeren Eugéne Godchaux, in de buurt van Niz'za wo llij komt hier dikwijls en ik zou meenen dat neen, 't is te dwaas daaraan te den ken. Mr. Carlyon komt ook dikwijls met hem mede en die goede jongen doet zijn best om mij vroo- lijk te maken. Gisteren morgen liet mijn vader mij bij zich riepen. Plotseling toen ik met hem sprak, hield hij in het midden van een zin op en staarde mij aan met verwilderde oogen, terwij zijn gelaat wit werd als marmer en het klamme zweet op zijn voorhoofd stond. Ik staarde hem ontzet aan en volgde daarna zijn blik. Ik zag lord Alceston in de laan staan en ik kon niet begrijpen dat zijn verschijning mijn vader zoo met vrees vervulde. „Vader," zeide ik, „ziet u niet dat. Maar hij scheen mijn woorden niet te. hoo- ren en werd nog verschrikkelijker om aan te zien. „Vader" riep ik nog eens uit. „Wat scheelt u .Zijt ge niet wel Ziet ge dan niet dat het lord Alceston is Hij antwoordde niet en plotseling gaf hij een verschrikkelijken gil en viel bewusteloos voor mijn voeten. Lord Alceston had den gil gehoord en kwam haastig naar binnen. Hij schoof de inmiddels toegeschoten bedienden op zij om zeil' mijn vader te helpen. Eindelijk gelukte het hem mijn vader weer Gebruik daarom De zuiverende eigenschappen I van LIFEBUOY beschermen j Uw huid iecjen gevaar. nonde, waarin deze aanslag werd toegejuicht, en het leven van den premier zelf werd bedreigd. Godchaux die 29 jaar is, werd geboren te Lyon en woonde verscheidene jaren te Parijs. Hij wordt beschouwd als een gevaarlijk anarchist, en is gearresteerd. IERLAND. De troepen van den Vrijstaat hebben een be langrijk succes behaald door de inneming van New Castle-West, na een gevecht, dat 12 uur aanhield. De overgave van deze stad beteekent naar verklaard, zoo goed als het einde van de heerschappij der republikeinsche strijd krachten in Limmerick. OOSTENRIJK. Een Reutér-telegram uit Wocncn meldt, dat over de afgeloopen week de uitgifte van bank papier in Oostenrijk het record haalde van 94 milliard. Het totaalbedrag dér in omloop zijnde biljetten is thans 768 milliard. Te Weenen zijn over de laatste maand de kosten van levensonderhoud verdubbeld. De prijzen van de verschillende levensmiddelen hebben exorbitante hoogten bereikt zij gaan de beurs van den gemiddelden burger verre te boven. bij te brengen en met. behulp van een paar bedienden bracht hij hem naar bed. Daarna kwam hij bij mij terug. „Ik vrees dat uw vader vele dingen heeft die hem hinderen, precies als ik, maar die in hem diep verborgen zijn." „Mijn vader beangstigt mij soms zeer," zei de ik, „soms schijnt het mij of hij krankzinnig is en toch weet ik niet waarom. Ik zou min der ongelukkig zijn als ik de reden daarvan wist." Toen sprak lord Alceston van heengaan. „Maar u kunt toch niet zoo dadelijk heen gaan zeide ik. „Ik moet," antwoordde hij, „ik gevoel mij niet heel wel en alleen met u, zou ik te veel zeggen." „Dan juist moet u nog niet heengaan. Ver tel mij uw verdriet en ik zal u troosten zooveel ik kan." Ik moest dat niet hebben gedaan. Dat was dom en zeer verkeerd van mij. Maar mijn straf volgde spoedig daarop. Ik gevoelde een paar stevige armen mij omvatten en hoorde hartstochtelijke woorden van min, onderbro ken door een zacht snikken, maar die woor den klonken mij als muziek in de ooren.Hij had mij dus lief (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1